POLITIERECHTER K Venrayse zwem vier- daagse opent met ballon-opstijging Tamboerkorps van Oostrum hield een drukke receptie Nieuws uit Overloon Nederlands onderwijs aan anderstaligen Cursus Samen afslanken Veel succes voor Zangers van St. Frans in Frankrijk In de week van 13 tot en met 18 augustus a.s. wordt in het ge meentelijk binnen/buitenbad voor de vierde maal de Zwemvier- daagse gehouden. Deze aktiviteit in het kader van de Nationale Zwemvierdaagse wordt georganiseerd door 't Comité Recreatie sport Venray in samenwerking met het personeel van het ge meentelijke combi-bad en de zwemvereniging Spio. De verwach tingen voor dit zwemfeest zijn hooggespannen omdat dit jaar waarschijnlijk meer dan 600 deelne(e)m(st)ers worden verwacht. Iedere dag wordt er rond die zwemvierdaagse iets bijzonders ge organiseerd met als letterlijk hoogtepunt op de openingsdag het opstijgen van een heteluchtballon vanaf de zonneweide van het zwembad. In tegenstelling tot voorgaande ja ren, zal dit jaar worden gestart in leeftijdsgroepen. De starttijden zijn als volgt ingedeeld: leeftijd 10 jaar plus ouders: van af 18.00 uur; leeftijd 10 tot 16 jaar: vanaf 18.30; leeftijd 16 jaar en ouder vanaf 19.00 uur. Kinderen onder tien jaar en be jaarden zwemmen per dag 250 m.; alle andere deelnemers moeten 500 meter per dag afleggen. Dit jaar kunnen voor het eerst medailles met „GOUD 4" worden uitgereikt aan degenen, die dit jaar voor de vierde maal aan de Zwemvierdaagse deelnemen. VIER DAGEN ZWEMMEN Iedere deelnemer(ster) ontvangt bij inschrijving een plastic knipkaartje dat tijdens de zwemvierdaagse dient als entree- en deelnamebewijs. In schrijven kan vanaf heden tot en met 14 augustus a.s. uitsluitend aan de kassa van het gemeentelijk com bi-bad, Parkweg 2 te Venray. De kosten bedragen 5,50 per persoon, inclusief de entree gedurende de zwemvierdaagse. 65 plussers krijgen op vertoon van een 65+ pas 50°/o reduktie. Iedereen, die de zwemvierdaagse met succes heeft voltooid, krijgt een medaille resp. brons, zilver, goud of goud 4, alsmede een herinnerings sticker. Dit jaar worden voor het eerst de originele Zwemvierdaagse T-shirts a j 6,per stuk en de Zwemvier daagse buttons a 0,50 per stuk ver kocht. Men kan de Zwemvierdaagse op dagen naar eigen keuze „ver- zwemmen". Zo men wil, kan men één dag overslaan, want de Zwem vierdaagse duurtvijf dagen. AANTREKKELIJK PROGRAMMA De organisatoren hebben er voor gezorgd, dat er dit jaar iedere avond j een bijzondere aktiviteit is op het I zwembadterrein. De eerste dag wordt bij wijze van „openingsstunt" een ballon opgelaten met aan boord de bekende Wagenbergse ballon vaarder Dr. N. S. Faithfull. Op de tweede dag wordt van 5 tot 6 uur in het buitenbad een demon stratie gegeven door de Duikvereni- ging „Najade" te Venray. Op de derde dag wordt door de zwemvereniging Spio van 5 tot 6 uur een demonstratie waterpolo en kunstzwemmen gegeven. Voor de vierde dag staat om de zelfde tijd een demonstratie kano varen op het programma, terwijl op de vijfde en laatste dag van een disco te genieten zal zijn voor de liefhebbers daarvan. HETE-LUCHTBALLON Het opstijgen van de éénmans- heteluchtballon vanaf de zonnewei de is een spectaculair gebeuren. Het is de tweede keer, dat vanuit Ven ray een heteluchtballon opstijgt. Acht jaar geleden was het de heer Jan Boesman van de Haagse Ballon club, die met zijn vrouw Mini met een dergelijke ballon opsteeg vanaf de Ballonzuil bij gelegenheid van de herdenking van het feit, dat het toen honderd jaar geleden was, dat een uit, het door Duitsers omsingel de, Parijs opgestegen ballon onder Merselo landde in plaats van nabij Bordeaux, zoals de bedoeling was. Enkele jaren geleden maakte bur gemeester F. Schols een ballonvaart met het echtpaar Boesman vanaf het terrein aan de Acaciastraat. Deze keer was het een met gas gevulde ballon, die over de Geysterse bossen vloog en in Duitsland landde. Ballonvaren is dus in feite niets bijzonders voor Venray, maar is en blijft tóch spectaculair. Dr. Faithfull, de ballonvaarder van 13 augustus a.s., is Engelsman van origine en is anesthesist (nar- cose-arts) in het DUkzicht-zieken- huis in Rotterdam. H\j werd vorig jaar Europees kampioen op een onderdeel van ballonvaart. HU is wereldrecordhouder door met de kleinste soort ballon een afstand van bijna 180 km in minder dan drie uur af te leggen. De ballon, waarmee hü in Venray opstü&t, is een liete-luchtballon. Door middel van een motor-ventilator wordt hete lucht in de ballon geblazen, waardoor ballon kan opstygen. Het verwarmen van de lucht gaat vrü snel. De op zijn zij liggende ballon kan binnen tien minuten de ruimte kiezen. De spectaculaire opstijging wordt muzikaal opgeluisterd door de Hof kapel onder leiding van Herman Stevens. openbare bibliotheek I venray jeugdafdeling Schoolstraat 32 Venray Tel. 81970 Keuze uit de nieuwe aanwinsten: W. Beneker. Het verhaal van Jezus; het Nieuwe Testament voor kinde ren. M. de Cervantes. De heldendaden van Don'Quichotte. M. Colijn. Merel Veronika wereld kind. N. Eekhof-Stork. Het kinder kook- en bakboek. Elseviers nieuw groot sprookjesboek J. L. Garcia Sanchez. Muisje Ca membert; 101 aktiviteiten, spelle tjes en verhaaltjes. V. M. Gaspar. Judo junior. N. van Noort. Groot spelletjes- en puzzelboek voor de jeugd. C. Strete. Oom Coyote en de bison- pizza. M. Velthuis. De arme houthakker en de duif; prentenboek. Papieraktie Zaterdag 21 juli a.s. zal het Gilde uw oud-papier en vodden weer ko men ophalen. We moeten eerder gaan beginnen op zaterdag omdat men anders niet tijdig genoeg er mee klaar is. We zullen voortaan om half tien 's morgens starten. Voor dege nen die wat langer willen uitslapen, kunnen het gerust vrijdagavonds al buiten zetten. U hoeft niet bang te zijn dat het niet wordt opgehaald, misschien vrijdagasavonds al, maar hier moet U niet al te veel op reke nen. Wel graag goed verpakt of gebun deld. In augustus zullen we onze jaar lijkse oud-ijzeraktie weer houden. U kunt hier dan al vast rekening mee houden. li n Bij gelegenheid van het behalen van een eerste, prijs met promotie in de eerste divisie op 10 juni j.l. tij dens het te Bergen gehouden Bonds- concours hield het Tamboerkorps van de harmonie „Sub Matris Tute- la" een drukbezochte receptie. Bij deze gelegenheid liep de ge hele Oostrumse gemeenschap uit om de heer P. Poels en zijn muzikanten geluk te wensen. Ook uit de wijde regio kwamen representanten van de muziekwereld de succesvolle tam boers hun felicitaties aanbieden. De heer Martens van de Limburg se Bond van Tamboerkorpsen be nadrukte nog eens het grote succes, dat door hard werken was behaald. Voor de heer Lemmens had hij de zilveren bondsspeld bij zich omdat deze al vijfentwintig jaar trouw lid is van het korps. (van onze reizende verslaggever) ESTERNA Y-SéS ANNE 11 juli De nieuwe „ronde-ramen-bus" van VAN HAM met Henk achter het stuur toert momenteel door het Franse land. Aan heerd zesenveertig Zangers van St. Frans met vier be geleiders. In verschillende plaatsen worden o.l.v. de heer W. Buys con certen gegeven, trekt men volle ker ken of zalen, en oogsten de Venray se zingende ambassadeurs geweldige successeri. Zaterdag j.l. werd in alle vroegte uit Venray vertrokken en om half élf werd in het Belgische Villers Notre Dame het eerste kerkconcert gege ven in de Middeleeuwse bedevaarts kerk. Waarschijnlijk waren dag en uur verkeerd gekozen, want hier was de belangstelling niet bijzonder. De volgende dag werd in Parijs de hoogmis opgeluisterd in de Notre Dame. Een volle kerk genoot van de zang van de Venrayers.Zij werden uitgenodigd om half twaalf een tweede (hoog)mis te verzorgen. Het enthousiasme van de kerkgangers laaide hoog op. Zij beloonden de Zangers van St. Frans met een lang durig applaus, iets, dat in Frankrijk niet voorkomt in kerken Ridder in de Orde van St. Sylvester Zondag deelde pastoor De Vree van Vierlingsbeek mede dat het Z.H. de Paus had behaagd de benoeming te bekrachtigen van de penning meester van het kerkbestuur, de heer Joep Wijnhoven;-tot Ridder in de Orde van St. Sylvester. Aan zijn mede-kerkmeester J. Daniels was de eer weggelegd om de onderscheiding^ t op te spelden. De nieuwe Ridder is in het dage- gelijkse leven secretaris van de ge meente Vierlingsbeek, maar de ver diensten waren mede omdat hij een werkzaam aandeel heeft gehad in de sanering van de kerkelijke finan ciën en omdat hij ook een trouw lid van het kerkkoor is. Burgemeester van Heusden die bij deze uitreiking aanwezig was, vond die onderscheiding dubbel en dwars verdiend. „Wij zijn blij en trots dat de kwaliteiten op deze wijze worden geëerd", zei hij. Zeven gewonden De bestuurder en zes inzittenden van een personenauto moesten na een ongeval op de Beekweg nabij Dalland naar het ziekenhuis worden vervoerd. Gelukkig bleken de ver wondingen van dien aard te zijn, dat het zevental na behandeld te zijn weer naar huis konden. Het ongeluk gebeurde toen de be stuurder J. S. in een bocht van de weg de macht óver het stuur ver loor. De auto kwam via de berm in een aan de andere kant van de weg liggende greppel terecht na eerst nog over de kop te zijn geslagen. Burgemeester Defesche zei, dat het college slechts bij hoge uitzondering acte de presence geeft bij dergelijke recepties. Voor deze keer werd zo'n uitzondering gemaakt omdat dit korps in de hoogste divisie een eer ste prijs met promotie behaalde. De burgemeester vond het waardevol, dat er in leefgemeenschappen nog korpsen te vinden zijn die niet al leen uit liefhebberij musiceren, maar ook in die gemeenschap tal van festiviteiten mede opluisteren. Pastoor de Ceuster had als naaste buur ervaren, dat er voor dit bonds- concours zeer intensief was ge oefend. Volgens hem was het succes bepaald door een bekwame instruc teur en goede inzet van de leden. De receptie werd muzikaal opgeluisterd door de eigen Eikenhofkapel. Zondagmiddag werd Parijs bezich tigd, o.a. de Sacré Coeur en werd de Eifeltoren beklommen. Gelogeerd werd in het kasteel van Poissy. Maandag volgden een grandioze ontvangst in Nogent le Rotrou en een concert in een stampvolle kerk. Veel applaus en herhaling van en kele liederen. In Nilly le Foret werden de Zan gers ontvangen op het gemeentehuis en er was grote belangstelling voor het kerkconcert. Woensdag ging de reis naar Ester- nay Sésanne, waar men verblijft op een groot landgoed in de streek Champagne. De reis verloopt voortreffelijk, de stemming is uitstekend er is geen ziekte aan boord ener is zelfs geen ruzie. De ronde-ramen-bus is overal een bezienswaardigheid, het geen de jongens veel plezier doet. In opperbeste stemming groeten de Zangers van Sint Frans vanuit Frankrijk het „thuisfront" in Ven ray. Vernielingen De 33-jarige H. B. uit Venray deed aangifte van vernieling van beide ruitenwissers van de koplam pen van zijn auto welke geparkeerd stond op de parkeerplaats bij het winkelcentrum Brukske. Enkele brievenbussen staande aan de Straat te Merselo werden door een personenauto, bestuurd door Th. V., geramd. De brievenbus- k .werden, meegenomen om ze op de grote weg weg te gooien. Proces verbaal is opgemaakt. Ten nadele van de fam. J. de H. werden twee ruiten vernield, een van de kantine en een van het kan toor. H. S. deed aangifte van vernie ling c.q. poging tot inbraak. Het siersmeedhek was omver getrokken, het slot van een vrachtauto en het slot van de opslagruimte vernield. Voor zover kon worden nagegaan wordt niets vermist. Dader zware mis handeling aangehouden In verband met de op 2 juli in een te Merselo plaatsgevonden zware mishandeling van L. P. uit Venray, heeft de politie de 25-jarige P. C. uit Venray aangehouden. Na verhoor en aanzegging dat procesverbaal terza ke zware mishandeling zal worden opgemaakt, is hij huiswaarts gezon den. Geslaagd Aan de Katholieke Hogeschool te Tilburg is voor de post doktorale op leiding tot registeraccountant ge slaagd, de heer M. Kunen uit Veu len. De leerkrachten voor onderwijs in de Nederlandse taal aan anders taligen worden voor een bepaald aantal uren door het minsterie ge subsidieerd. Tot nu toe werden deze leerkrach ten voor alle basisscholen aange steld door één schoolbestuur. De gemeente zal voorlopig voor de duur van één jaar deze leerkrach ten in dienst nemen. In dat jaar zullen de schoolbesturen zich bezin nen op het systeem, dat men in de toekomst wil hanteren t.w. het z.g. geïntegreerde of het z.g. pool- systeem. In het eerste systeem wordt het speciale onderwijs verzorgd door de eigen klasseleerkracht, in het tweede systeem wordt het speciale onderwijs verzorgd door iemand van buiten de school uit de pool. Materiële schade De personenauto bestuurd door de 32-jarige M. Y. uit Venray reed over de Nieuwhuisweg in de rich ting van de Maasheseweg. Voor hem reed een personenauto bestuurd door de 28-jarige A. C. uit Venray. Bij de kruising stopten beide be stuurders om het verkeer op de Maasheseweg voorrang te verlenen. Toen de tweede bestuurder veron derstelde dat de eerste aan het ver keer ging deelnemen wilde hij dat ook doen, maar de eerste bestuurder bleef staan. Gevolg: botsing met ma teriële schade. De personenauto bestuurd door de 27-jarige L. S. uit Maastricht stond stil voor het verkeerslicht aan de Westsingel. Achter die auto stond de auto bestuurd door de 20-jarige G. P. uit Venray. Toen het verkeers licht op groen sprong, sloeg de eer ste bestuurder rechtsaf de Lang straat op. Maar op dat moment zag deze bestuurder rechts naast hem op het fietspad een bromfiets naderen. De bestuurder remde af met een kop-staart botsing als gevolg. Op de kruising Jan Poelsweg Heidsepeelweg haalde de 21-jarige M. v. H. uit Panningen als bestuur der van een personenauto in op het moment dat een personenauto be stuurd door de 56-jarige J. C. uit Venray, linksaf wilde slaan. Bij de botsing bleef het bij materiële scha de. Geen voorang Op de kruising Leunseweg Zuidsingel verleende de 23-jarige mej. E. S. uit Maastricht met haar auto geen voorrang aan de perso nenauto van de 27-jarige L. J. uit Venray. Tengevolge van de botsing moesten de bestuurster en drie in zittenden naar het ziekenhuis. Twee van hen moesten worden opgnomen. Op de kruising KempwegHel- frichstraat verleende de 19-jarige bestuurder van een personenauto F. B. uit Venray geen voorrang aan de personenauto bestuurd door de 33- jarige J. J. uit Venray. Op de kruising Zuidsingel Langstraat verleende de 42-jarige bestuurder G. M. uit Eindhoven met zijn personenauto geen voorrang aan de personenauto bestuurd door de 22-jarige J. J. uit Venray. Bij deze botsingen bleef het bij materiële schade. Brandje Door onverklaarbare oorzaak brak brand uit in een tuinhuisje van de geriatrische inrichting „De Kruu- ze". In het tuinhuisje was hooi op geslagen. Inboedel en tuinhuisje konden niet meer worden gered. Omtrent de oorzaak wordt een on derzoek ingesteld. Politie op de „cowboy-toer" Zaterdagavond wandelde een koe doodgemoedereerd over de Midden Peelweg in Yssel- steyn. Venrayse politieman nen slaagden er in de melk- leverancier van de rijbaan te ikrijgen, maar ontdekten te vens. dat er nog twee andere koeien bezig waren van hun vrijheid te genieten. Gelukkig wist het edele drietal zelf de weg terug naar de stal maar- eigenaar L. aan de Jan Poels weg was met vakantie en zijn in de ouderlijke woning sla pende zoon was met geen ge weld van bonken tegen deur en ramen, telefoon en bel wakker te krijgen. Maar de „sheriff van de Peel" wist een oplossing. Hij vond op de Ysselsteynse ker mis de dochter des huizes en deze kon de drie koeien, die op onverklaarbare wijze uit de wei waren gebroken, op stal krijgen. En de zoon snapt nog steeds niet, dat er zoveel geweld was gebruikt om hem (niet) wak ker te maken. Overigens is het wel aan het cowboy-optreden van de Venrayse politie te danken, dat er door de wandelende koeien geen schade werd aan gericht. Merkwaardig ongeval Een Ysselsteynse automobiliste werd op de Midden Peelweg door een met grote snelheid rijdende auto ingehaald. Even later zag zij dat in een bocht van de weg nabij de krui sing met de Deurneseweg een licht mast en een verkeersbord door die auto werden geramd. De auto be landde in de middenberm, maar toen de Ysselsteynse hulp wilde verlenen vluchtte de bestuurder de bossen in. De politie heeft lang, maar tever geefs naar de vluchteling gezocht. Via de kentekencentrale kwam de politie er achter, dat de auto toebe hoorde aan een inwoner van Ame- rongen doch bij verder onderzoek bleek, dat de bestuurder een zekere W. J. uit Melick Herkenbosch moet zijn geweest. De totaal vernielde auto werd la ter opgehaald. Waarom de bestuur der vluchtte werd niet duidelijk. Al coholgebruik wordt niet uitgesloten geacht. MEDEDELING VERENIGING HET GROENE KRUIS VENRAY Eind augustus begin september van dit jaar zal er wederom een af- slankcursus worden gehouden in sa menwerking met de huishoudelijke voorlichting Limburg H.V.P.. Duur van de cursus 17 weken. Deze cursus omvat: kennismakingsbijeenkomst; 8 lessen van een diëtiste over voeding en dieet; 5 praktische voedingslessen door een huishoud lerares; 3 lessen beter bewegen door een gymdocent. Kosten: voor leden van de kruis vereniging 70,(i.e. 4,10 per les); voor niet leden 70,plus het plaatselijke contributiebedrag; bei den inclusief met boekje samen af slanken. Opgave liefst zo spoedig mogelijk bij het Groene Kruis Venray, tele foon 04780-81269. -■ - -- V';N 'p, Dr. Faithfull op het punt met zün hete-luchtballon op te stügen. (Foto Ad. Machielsen, Breda). HIJ beledigde onze familie', zo verontschuldigde zich de lange verdachte, 'en toen heb ik hem maar lens geslagen.' De lens geslagen getuige een bleek en ze nuwachtig mannetje, bevestigde dat. 'Het deej nog veertien dagen zeer, acht bare, en ik heb minstens een dag of tien op mijn buik motten slapen omdat ik op mijn rug niet kon leggen,' verklaarde hij met klem. 'Wie doet nou zo iets!' riep de rechter uit. 'Ikke', zei de verdachte, 'en hij heeft er nog om gevraagd ook.' 'Om gevraagd?' 'Jazeker. Hij zei: 'probeer me maar eens aan te raken als je durft.' Nou, en ik durfde het wel en toen probeerde ik het. En toen sloeg jk hem lens, en toen begon hij te piepen.' De getuige demonstreerde dit gepiep ter zitting opnieuw, "t Is een moordenaar eerste klas, achtbare,' zei hij met zo'n hoog stemmetje als aan Karei de Grote wordt toegeschreven, 'hij vermoordt het hele dorp als hij de kans krijgt.' 'Nou,' meende de rechter, 'die kans zal hij wel niet krijgen. Is dat werkelijk zo? Bent u zo bloeddorstig? 'Och nee, meneer de rechter, ik kin geen bloed zien en als d'r bij ons een kip geslacht mot worden dan haal ik d'r nog de buurman bij. Maar deze getuige, rechter, heeft mijn familie door het slijk gesleurd. En dat kin ik niet op mijn familie laten zitten. Of wel soms?' De rechter haalde het procesverbaal er bij. Daar stond in, dat het bleke mannetje uitdrukkingen had gebezigd, waaruit kon blijken dat de ganse familie van de verdachte, op bedden liggend, in verregaande staat van ontbinding zou verkeren. Dat was ook niet leuk gezegd natuurlijk. Bovendien had de verbalisant gerelateerd dat de verdachte na deze belediging enkele nachten niet had kunnen slapen van opwinding. Vervolgens was hij wat eerder naar zijn werk gegaan om de getuige onderweg te ontmoeten. Hij was aan het bakkeleien gegaan, eerst op de weg, daarna in een droge sloot, en tenslotte in het prikkeldraad, 't Was nog al flink aangekomen. 'Dat-ie niet dood is gegaan is niet jouw schuld!' vond de politierechter. 'Hoe kun je je nu beledigd voelen door iets wat niet eens waar is,' meende de officier. 'Als 't nou nog echt waar was wat hij zei... 'Jawel, maar hij heit ook gezegd, dat onze hele familie onder 't ongedierte zat', stoof nu de verdachte op. 'Da's toch precies het zelfde,' dacht de officier, 'als je nou toch geen luizen hebt, of je hebt er maar een paar, dan maak je je daar toch niet druk over.' Dat wilde er bij de ijverige verdediger van zijn dynastie niet in. 'En astie er niet om gevraagd had, had ik misschien niks gedaan' sputterde hij. 'Ze hebben me van jongs af aan geleerd dat je doen most wat ze je vragen. Nou, en nou doen ik 't, en nou slepen ze me hier voor 't gerecht.' 'Ga 'ns op je hoofd in de modder staan,noodde de officier minzaam. 'Hihihi,' grinnikte de lange verdachte. 'Nou, je doet toch altijd wat ze je vragen?' 'Ach, da's toch heel wat anders?' Het O.M. haalde de schouders er maar eens over op. Honderd gulden boete werd er geëist. 'Dat mag je wel hebben ook,' vond de rechter en hij vonniste conform. 'Probeer me nou maar 's te slaan als je durft,' sarde de getuige. De verdachte durfde. Hij sprong, maar hij belandde precies in de armen van de parketwacht. Na een flinke boete-preek werd het tweetal naar huis gestuurd. Maar ze zullen nog wel eens terugkomen.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 3