MODEHUIS Raadsmeerderheid tegen benoeming gewetensbezwaarde bij M.A.S.J. Weer veel nieuws op Venrayse kermis Kort Geding POELS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Meubelen ra VRIJDAG 13 JULI 1979 Nr. 28 HONDERDSTE JAARGANG M PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 26 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkoop 9 *9 f 0.75 9*13 f 0,90 Alleen gelukte foto's be talen TRffj. Het P.v.d.A.-raadslid J. Konings zal komende maandag voor de rech ter in Roermond moeten verschijnen omdat de Merselose aannemer J. Vermeulen een kort geding tegen hem heeft aangespannen. Vorige week bracht dit Venrayse raadslid twee brieven in de publici teit. Een geschreven aan het college van b. en w. van Venray en een aan het college van Gedeputeerde Staten van Limburg. In deze brieven stelde de heer Ko nings, dat er verboden stoffen (huis vuil, chemicaliën en olie) werden ge stort in de voormalige zandafgra- ving van de heer Vermeulen te Oir- lo, terwijl alleen vergunning zou zijn verleend voor het storten van inert (onverteerbaar) vuil. Bovendien meende de heer Ko nings, dat hier ook sprake was van oneerlijke concurrentie. De heer Vermeulen zou gratis op zijn eigen particuliere stortplaats mogen stor ten, terwijl zijn konkurrerende col lega's voor het storten moeten be talen. De heer Vermeulen ontkent deze aantijgingen van het Venrayse raadslid en wil nu via een kort ge ding van de heer Konings eisen, dat hij zijn beschuldigingen intrekt om dat hij zich aangetast voelt in zijn goede naam en faam en zijn belan gen worden geschaad. J De heer Konings echter meent, dat hij zijn beweringenkan bewij zen en wacht rustig het .kort geding af. Hij heeft zich verzekerd van. rechtskundige bijstand van het Ad- vocatencóllectief in Deufne, dat er van uitgaat, dat het Vemjayse raads lid de brieven heeft geschreven als raadslid en dus onschendbaar is. De heer Vermeulen laat zich ver tegenwoordigen door zijn raadsman mr. B. Moszkowicz uit Roermond, die stelt, dat de onschendbaarheid van raadsleden alleen geldt tijdens raadsvergaderingen. Beide partijen zeggen over voldoende bewijsmate riaal en getuigen te beschikken. Dat kan dan in ieder geval een interessante zaak worden in Roer mond. Dan volgt donderdag in Roermond een tweede kort geding. Deze recht zaak is aangespannen door het ge meentebestuur van Venray tegen de kraker(s) van het pand aan de Gro te Markt. De gemeente vordert on middellijke ontruiming van het voor sloop bedoelde pand door hen, die er als krakers zijn ingetrokken. Dit pand zal moeten worden ge sloopt om een doorbraak van de Markt naar de Schoolstraat te reali seren. Toen de gemeente het pand wilde slopen, bleek het te zijn ge kraakt door een Nijmeegse jonge man, die later hulp en steun kreeg van enkele Venrayse jongelui. In middels is het achtergedeelte van het pand gesloopt, maar zolang de krakers binnen zijn, kan de gemeen te niet verder. Volgens afspraak zouden de kra kers het pand verlaten wanneer de gemeente daarom verzocht. Nu men zich niet aan deze afspraak heeft ge houden hoopt de gemeente de on middellijke ontruiming van het pand middels een uitspraak van de rech ter in kort geding te kunnen berei ken. En ook dèt kan een interessante zaak worden, waarvoor vooral de woningzoekende jongeren in Venray duidelijke belangstelling hebben. Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen Met slechts vijf stemmen voor maar met tien stem men tegen heeft de door vakanties sterk uitgedun de Venrayse gemeenteraad duidelijk „nee" gezegd tegen een voorstel van het college van b. en w. De meerderheid voelde er niets voor de benoeming van een erkend gewetensbezwaarde dienstplichtige ten behoeve van het Maatschappelijk Advies Sen trum voor Jongeren (M.A.S.J.) te bekostigen. Zowel de fraktie „Samenwerking" als de fraktie „Kerkdor pen" was overtuigd van het belangrijke werk dat door deze instelilng ten behoeve van jongeren-met problemen wordt verricht. Maar beide frakties stel den duidelijk, dat het hier ging om een noodoplos sing, welke door b. en w. in hun pre-advies als „tussenoplossing" werd betiteld, omdat het minis terie van C.R.M. geen subsidie wilde verlenen voor het aanstellen van een hoog nodige tweede be roepskracht bij M.A.S.J. Ondanks verwoede pogingen van de heer Willems (P.v.d.A.) en wethouder mevr. Rutten, om de ge meenteraad voor het b. en w.-voorstel te winnen, hielden beide frakties aan hun zienswijze vast. De (reeds door het Regionaal Instituut voor Maatschap pelijk Werk aangestelde) functionaris voldoet niet aan de in een door het R.I.M. en de beleidsgroep van M.A.S.J. tevoren opgestelde profielschets en aan de t.a.v. de kwaliteit gestelde eisen. Het college werd gevraagd in de volgende raads vergadering met een alternatief voorstel te komen. Zowel de fraktie „Samenwerking" als de „Kerk- dorpenfraktie" tekende daarbij aan bereid te zijn een dergelijk voorstel in overweging te nemen on der voorwaarde, dat het bestuur van het R.I.M. re kening houdt met hun wensen c.q. eisen t.a.v. de kwaliteit van de functionaris en met de financiële middelen van de gemeente. Eventueel zou men be reid zijn meer te betalen voor een gekwalificeerde tweede beroepskracht. Aan het begin van de langdurige discussie over dat onderwerp her innerde de heer Heintjes (Kerk dorpen) aan de toezegging van b. en w., dat in deze juli-vergadering geen „zwaarwichtige" agendapun ten aan de orde zouden worden ge steld. Met een goed voorbereid plan voor de Noord-tangent, dat niet in de vakantietjjd mag wor den behandeld zou men minder moeite hebben gehad Nu werd een onderwerp aan de orde ge steld, dat gaat over jonge mensen, die het door allerlei omstandighe den moeiljjk hebben in hun ver houding met anderen in deze zo snel veranderende maatschappij. Behandeling van het voorliggende onderwerp diende volgens hem dan ook met de meeste zorg en deskundigheid te geschieden. VOORGESCHIEDENIS M.A.S.J. heeft dringend behoefte aan een tweede beroepskracht, doch in verband met de bezuinigings maatregelen van de regering is het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid niet bereid in de kosten daarvan te subsidiëren. Door het college van b. en w., het bestuur van het R.I.M. en de be leidsgroep van M.A.S.J. is naar een aanvaardbare tussenoplossing ge zocht. Gedacht werd aan een tijde lijke kracht via de Werkgelegen heids Verruimende Maatregel of via de benoeming van een erkend ge wetensbezwaarde dienstplichtige. Omdat plaatsing van een W.V.- kracht niet mogelijk bleek, bleef de mogelijkheid alleen over van het be noemen van een erkend gewetens bezwaarde. Intussen zou wel getracht worden om tot een definitieve oplossing te komen. Maar, zo werd in het pre advies aan de raad gesteld, de hono rering van een nieuwe aanvraag ten behoeve van de subsidiëring van M.A.S.J. inclusief de noodzakelijke beroepskrachten, zal nog enige tijd vergen. Daarom werd de raad voorgesteld om vooruitlopend daarop in te stem men met de tussenoplossing welke bestaat uit het benoemen van een erkend gewetensbezwaarde zonder academische opleiding (kosten 14.000,per jaar). DISCUSSIE Over dit onderwerp brak een lan ge discussie los. Algemeen was men het er over eens, dat door M.A.S.J. nuttig en belangrijk werk wordt ver richt. Dit werd zowel door de heer Reintjes als door mevr. Poels-Pei.ars betoogd. „Waar het ons om gaat, is, dat voor deze jeugd-met-problemen de beste hulpverlening nog niet gd%d genoeg is", stelden beide woordvoer ders. Daarom wensten zij de aan stelling van iemand, die voldoet aan de eisen: een voltooide opleiding So ciale Academie, enige ervaring op het terrein van maatschappelijk werk en hulpverlening en zo moge lijk enige bekendheid met de sociale structuur van de regio Horst-Ven ray. De heer Reintjes ergerde zich met name aan het feit, dat de beleids groep per 15 juni j.l. reeds een er kende gewetensbezwaarde heeft be noemd en dat men thans „om de centen" bij de gemeente aanklopt. Met de heer Reintjes had mevr. Poels-Peters alle begrip voor de moeilijkheden bij M.A.S.J. Ook zij stelde, dat zo vlug mogelijk een tweede gekwalificeerde kracht aangetrokken dient te worden. Zij wilde niet treden op het terrein van het bevoegd gezag i.e. het R.I.M. wanneer zij konstateerde de aanstelling te voorbarig te vin den. „Zo worden wassen neuzen gekweekt" zei mevr. Poels-Peters. Tegenover het begrip „dienstwei geraar" stond haar fractie niet af wijzend, hoewel dat voor ieder per soonlijk soms moeilijk kan zijn. In hoofdzaak kantte zij zich tegen het benoemen van iemand, die niet aan de gestelde eisen voldoet. PLEIDOOIEN De heer Willems had weinig moei te met het voorstel, temeer daar zijn (PvdA)-fractie de benoeming zag als een soort noodverband totdat de tweede beroepskracht kan worden aangesteld. Wethouder mevr. Rutten konsta teerde,- dat het bij de raad nergens ontbrak aan waardering voor het werk van M.A.S.J. Zij lichtte toe, dat hulpverlening aan deze categorie jongeren iets bijzonders is en dat de R.I.M.-drempel voor hen te hoog is. Het was volgens haar een plicht er voor te zorgen dat deze vorm van hulpverlening .kan worden voortge zet. Het werk van de vrijwillige hulpverleners verdient respect en waardering. Er komen jongeren, die niet naar andere instanties te ver wijzen zijn en daarom is de taak van M.A.S.J. een van de moeilijke onderdelen van het maatschappelijk werk. Om het werk te continueren was het R.I.M. èn het college bereid de kwaliteitseisen te laten vallen. Volgens haar zou men het boekje te buiten gaan, wanneer het ge meentebestuur hogere eisen zou stellen dan het bestuur van het R.I.M. en de beleidsgroep van M.A.S.J. „Met klem vraag ik uw raad de vakature niet onvervuld te laten. Het zou erg zijn wanneer jonge mensen moesten worden wegge stuurd. Dat doe je niet", zo vroeg mevr. Rutten de raad. Maar zowel „Samenwerking" als de kerkdorpenfractie bleven bij hun standpunt: een gekwalificeerde be roepskracht, desnoods met meer ge meentegeld. Maar hiertegen verzette zich de raadsvoorzitter: „Als subsidiërende instantie hebben wij ons niet te be moeien met kwaliteitseisen. Vooruit lopend op de komende gemeentebe groting kunnen wij het ons niet per mitteren ,een tweede beroepskracht te betalen", aldus burgemeester De- fesche, die niet zag op welke wijze een nieuw voorstel aan de raad zou moeten worden gedaan. De heer Willems, verbaasd, dat het gehele college achter het voor stel bleef staan, probeerde nog eens een pleidooi voor de benoeming van de erkend gewetensbezwaarde te houden. Hij hoopte, dat het terug nemen van het voorstel zou beteke nen, dat de gemeente Venray de to tale kosten van een tweede beroeps kracht op zich zou ivurïen. Voordat de raad tot stemming overging, zei de raadsvoorzitter, dat de raad een nota over deze materie mocht verwachten, maar hij vroeg zich af of er er een nieuw alternatief voorstel zal ko men. Samenwerking, Kerkdorpen en H. Oudenhoven (VVD) stemden en bloc tegen. Voorstemmers waren de wethouders Rutten, Schols en Loo- nen (weth. van Oers was afwezig) en de P.v.d.A.-raadsleden Willems en Konings. De overige tien raads leden lieten het voorstel van b. en w. kelderen. „BEROEPSVERBOD" Tijdens het „vragenuurtje" na de raadsvergadering, maakte de heer Jan Hendriks zich bekend, als de er kend gewetensbezwaarde dienst plichtige, die per 15 juni al bij M.A.S.J. in funktie was getreden. Het afwijzend besluit van de raad werd door hem betiteld als „een duidelijk uitgesproken beroepsver bod". Al had, hij dan geen academi sche graad, hij had wel zeven jaar ervaring in de sociaal-culturele sec tor en met de opvang bij M.A.S.J. „Het besluit van de raad gaat in te gen de sollicitatiecommissie en daar laat ik het niet bij zitten", aldus de heer Hendriks. Ook de heer Steenbekkers, direk- teur van het R.I.M. getuigde van zijn teleurstelling. Als overbrugging acht te hij de benoeming van de heer Hendriks een goede zaak bij de hulpverlening. Maar de meerderheid had zijn be sluit genomen en de hamer was al gevallen De laatste jaren kunnen de Venrayers en uiteraard velen van daar buiten er verzekerd van zijn, dat er „op de gemeente" alles aan wordt gedaan om een goede kermis te krijgen. Ook nu kan men er bij voorbaat van overtuigd zijn, dat de Venraj/se kermis van zaterdag 4 tot en met woensdag 8 augustus weer iets bijzonders gaat worden. Van Venray is bekend, dat daar de kermistraditie nog sterk leeft. Daarom wordt er ieder jaar druk door de kermisexploitanten ingeschreven voor een plaats. Op het gemeentehuis moet dan de keuze worden gemaakt om met kennis van zaken een geslaagd kermispatroon te krijgen en de attrakties goed op te stellen op de daarvoor beschikbare ter reinen: Henseniusplein met het terrein van de voormalige Gou den Leeuw en de Grote Markt. Dit jaar was het probleem nog niet zo groot, maar het volgend jaar, wanneer het Henseniusplein is gereconstrueerd, toegevoegd is aan het voetgangersgebied, en voorzien is van bomen, zal het plaatsen van de kermisattrak- ties daar wel moeiiijk worden. Hoe het ook zij: dit jaar komen 23 kermisexploitanten met in totaal 32 attrakties naar Venray. En dat, zijn dan weer twee attrakties meer dan vorig jaar. Er komen 6 groot-vermaakzaken, 4 kindervermaakzaken, 2 kijk- werkzaken, 2 salonzaken, 5 oefe- ningspelen, 10 zaken met etens waren, 1 kinderattractie (grabbel ton voor de kleintjes) en 2 neven- attracties (krachtmeters). Er zijn fonkelnieuwe attracties bij rad, dat zowel horizontaal als verti kaal draait. Buggy Kiddy Rid komt terug we gens het grote succes van vorig jaar. Ook de Polyp, die in 1973 voor het laatst in Venray kwam, zal onge twijfeld tot genoegen van velen terugkomen en geplaatst worden op Een modehuis behoort de tijd voor te blijven. Thomassen is zo n modehuis; de tijd voor Om plaats te maken voor onze nieuwe najaarskollektie ruimen wij op, waarbij KORTINGEN VAN 50% heel gewoon zijn De opruiming begint donderdag 19 juli en „oudere" attracties, die nog nooit in Venray zijn geweest. Maar ook oude bekenden zal men weer in Venray terugzien zoals b.v. het lunapark van G. Reemer-Janvier, de nougat-suikerkraam van de fa. J. Camps uit Horst, alsmede at tracties, die in het verleden een groot succes in Venray zijn geweest en nu terwille van een goed ker mispatroon weer een standplaats hebben gekregen. GROTE MARKT. De autoscooter „Rally 2000" staat bekend als de mooiste autoscooter van Nederland. Een nieuwe attrac tie van een oude bekende: Johan Stuij uit Sliedrecht. Op de Grote Markt ook de kinder- vliegtuigmolen, babvsport, nougat- suikerkraam, de grabbelton, een ijs- wagen en een viskraam, pinda-pop- corn, een Bingo-spel en een flipper- bumperspel. Het bingo-spel komt voor het tweede jaar naar Venray vanwege het grote succes in 1978. HENSENIUSPLEIN e.o. Zoals gewoonlijk zal ook nu weer het „grote kermisgebeuren" zich af spelen op het Henseniusplein en om geving. De grootste attractie op het Hen seniusplein is de Musik Express, die voor de tweede keer naar Venray komt. Het is een mooie, nieuwe at tractie, die het ongetwijfeld bij de jeugd zeer goed zal doen. Daarnaast wordt Le Grand Labi- rinte opgesteld. Dat is een grote gla zen doolhof, waaraan men zowel binnen als buiten veel plezier kan beleven. Als buurman van deze at tractie geldt het kijkwerk van Ro bert Volta. Verder vindt men op het plein Holly-cranes, de schietsalon, nougat- suikerkraam, viskraam, gebakkraam suikerspin, footballspel, pinda-pop- corn en de ouderwetse draaimolen van Van Dam, die nooit eerder in Venray is geweest. Het terrein van de voormalige Gouden Leeuw is bestemd voor een aantal grote en bijzondere attracties. Op de eerste plaats het zeer beken de Lunapark van George Reemer- Janvier, die niet meer weg te den ken is van de Venrayse kermis. Te genover het Lunapark vindt men dan het UFO-rad; een soort hoge het terrein vóór café Hulsman. Geheel nieuw is ook de Astro- liner naast café Hulsman waar in men zich een astronat zal wanen. Stoplicht-winner geeft enige va riatie in de behendigheidsspelen.' Verder in deze omgeving Balco- rotor, ijswagen en bulldozer-schui- venspel. PRIJZEN Een goede kermis valt of staat voor de kermisvierders uiteraard met de prijzen. Van de ene kant ko men de kermisexploitanten graag naar Venray en zijn ze bereid een goede pachtprijs te betalen. Maar tenslotte komen zij om een boterham te verdienen, Dat mag volgens de gemeente niet betekenen, dat zij vrij zijn in het vragen van prijzen. De prijzen mogen niet uit de hand lo pen. Daarom heeft de gemeente de tarieven vain de echte kinderattrac ties vastgelegd en die van de andere attracties grotendeels beschermd. Zo geldt voor de kinderattracties een ritprijs van ten hoogste 0,50 en zijn er behendigheidsspelen, waar men al voor een kwartje terecht kan. Kijkspel Robert Volta staat op 1,- voor kinderen en een rijksdaalder voor volwassenen. Voor de grootste attracties liggen de prijzen tussen 1,en 1,50. G. Strijbosch trekt Arob-beroep in Vrijdag diende in Den Haag voor de Raad van State de Arob-zaak, welke de heer G. Strijbosch (friture Veltum) had aangespannen tegen de gemeente Venray. De heer Strijbosch, die al jaren lang met de gemeente in de clinch ligt over de plaatsing van een fri ture in de woonwijk Veltum ageer de in zijn Arob-beroep tegen het verlenen door de gemeente Venray van een standplaatsvergunning in Veltum tot 1980. Hü wenste een vas te standplaats in Veltum voor onbe perkte tijd. Na enige discussie tusen de raads man van de Raad van State en de raadsman van de heer Strijbosch trok staande de zitting de raadsman van Strijbosch het Arob-beroep van zijn cliënt in. Later werd afgesproken, dat de. gemeente en de heer Strijbosch zul len bekijken of en in hoeverre een mogelijkheid aanwezig is om in het nieuwe bestemmingsplan Landweert. een tijdelijke standplaats In te ne- men met een friture.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1