M VCfcrken bii Rank XcroxNfenray OEF-WOEF Kleuter- en basisonderwijs krijgen volgend schooljaar op dezelfde dagen vakantie Na twee jaar stilstand heeft de gemeente nu een indrukwekkend woningbouwprogramma ,GOED ONDER DAK" MET AMAK jeenen| WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING De Zwaan AuG/gne VISSTERFTE Eerste H. Mis kapelaan van Galen in Vredeskerk ^^zie de advertentie op de volgende pagina w lAG 8 JUNI 1979 Nr. 23 HONDERDSTE JAARGANG )R AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN AVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY ESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 26 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING t eerst intern de gemeente afdelingen belastingen en ire orde en veiligheid zich I hondenbelasting hadden be- ouden, meenden burgemeester Ihouders de oplossing in een pig standpunt te hebben ge- i. Als antwoord op de door n de afdelingen gestelde vraag londenbelasting moest worden Ihaafd zei het college „ja", leende het college, dat de af- die een z.g. progressief tarief belasting bij een toenemend honden) wilde ingevoerd zien, het rechte eind had. wat de afdelingen en llege van b. en w. willen is tijd hetgeen de gemeenteraad ogste gemeentelijk bestuurs- wil. Vandaar dat dit onder- woensdag j.l. om advies werd legd aan de commissie voor oorstellen van de beide afde- èn het voorlopige b. en w.- unt vormen met elkaar het waarom het in dit hond(s)e- ging. haffing van de hondenbelas- du de gemeente waarin er rig jaar ca. 2200 rond dartel- bruto ruim 80.000,kosten, impensatie" zou de onroe- oed belasting kunnen wor- rhoogd, doch dit werd onbil- vonden ten opzichte van men- geen honden houden. Zij dit zo meende een af de- wellicht kunnen aanvoelen betalen van de genoegens ideren, waarvan zij bovendien ook nog veel last ondervin- ommissie voor financiën had ar kennelijk wel oren, want het college van b. en w. ad- de hondenbelasting te hand- echter wel met een procen- trhoging per jaar. il nu zeggen, dat de honde-n- ng dit jaar met 3l/i"/o wordt igd en gebracht wordt op per hond. dit advies was men er even- niet. De vraag moest name- beantwoord worden of er of niet een progressief tairef worden ingesteld dus ho- dasting bij meer dan één de afdeling kwam de stelling, voor de hand zou liggen ho- belasting bij een toenemend honden in te voeren, wil men rspronkelijke doel van deze ng de beperking van het honden nadruk geven. Ook lege voelde wel iets voor een ssief tarief. voor- en nadelen werden uit- bekeken. Dat zou b.v. minder rachtigen in een ongunstige brengen ten opzichte van wat beter in de financiële en zitten, terwijl van de an- kant een progressief tarief de meer honden te gaan houden wat zou verminderen. Uitein- besloot de commissie toch om het college te adviseren progressief tarief in te stellen. het uiteindelijk zal worden an de gemeenteraad, die straks efinitieve besluit zal moeten tte nog de effectieve controle hondenbelasting. college zal op het hart wor- gedrukt deze controle te ver- ipen opdat niet de een wel en ader niet voldoet aan zijn ver- lingen tot het betalen van hort- elasting. larop iemand in stilte verzucht- i wou, dat ik een hond was. Dan tenminste een ander mijn belas- betalen Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkoop 9 *9 f 0.75 9* 13 f 0,90 Alleen gelukte foto's be talen De vlag in top woensdag j.l. op de eerste woningen in het plan- deel Kulut II van het bestem mingsplan Veltum II, was in feite een historisch moment in de jong ste geschiedenis van Venray. We moeten teruggaan tot 1977 om de foto te yinden waarop burgemees ter Defesche en wethouder Schols zün vereeuwigd bü gelegenheid van de oplevering van het laatste grote complex nieuwbouwwonin gen in het plandeel Kulut I. In hetzelfde jaar kwam in Brukske de door Muwi gebouwde Ki«\ik met 75 wooneenheden voor alleen staanden voor bewoning gereed. De 175 woningen in Kulut I en de .75 wooneenheden in de Kiosk be tekenden helaas een voorlopig einde van de massale woningbouw in Venray, waar intussen de lijst van woningzoekenden is gestegen tot rond 1300. Het ziet er nu naar uit, dat het woningbouwgetij gekeerd is. Tijdens de tentoonstelling „Buiten Spel" in het lange Pinksterweekend heeft de gemeente in een keurig verzorgde stand iets van haar woningbouw plannen in de nabije toekomst be kend gemaakt. Voornamelijk werd de aandacht gevestigd op het nieu we bestemmingsplan Landweert. Di rect na de bouwvakvakantie zal be gonnen worden met het realiseren van de eerste fase, waarin 600 wo ningen zijn gepland. Dat is dan een begin van, massaal bouwen in Land weert, waar plaats is voor ruim 2500 woningen en waarvoor zo'n tien jaar is uitgetrokken. Wanneer we dan de gemeentelijke Hotel-Bodega Restaurant COCKTAIL DE CREVETTES cocktail met verse garnalen CONSOMMÉ AURORA iichtgebonden tomatensoep o STEAK A L'ORANGE schnitzel met sinaasappelsaus diverse groenten en aardappelen o BAVAROIS AU CYGNE vers gemaakte pudding met ananas en slagroom 25,50 per persoon all-in Een avond in ons 350 jaar oude kelderrestaurant tegen 'n aantrekkelijke prijs. Wist u, dat wij tegen bijzondere prijsvoorwaarden ook uw receptie en trouwpartij kunnen verzorgen RESERVERING GEWENST: TELEFOON 86969 Het K.B.O. (commissie voor kleu ter- en lager onderwijs) in de ge meente Venray hebben voor het schooljaar 1979-1980 een ineuw va- kantierooster samengesteld. De af gelopen jaren is er nogal eens af geweken door de afzonderlijke schoolbesturen. In een nieuwe pro cedure waar de hoofden van de scholen, schoolbesturen en ouder verenigingen zijn ingeschakeld, is men tot bindende afspraken kunnen komen. Het rooster ziet er voor het school jaar 1979 - 1980 als volgt uit. VOORTGEZET ONDERWIJS De begindata liggen gelijk met de scholen voor voortgezet onderwijs. De einddata kunnen niet gelijk lig gen omdat het voortgezet onderwij» meer vakantiedagen heeft als het basisonderwijs. De rooster voor het voortgezet onderwijs is samenge steld door de S.K.R. (scholen kon- taktraad Noord Limburg). AFWIJKINGEN De week vrij met carnaval in een groot gedeelte van het voortgezet onderwijs geldt niet voor het basis onderwijs. Het K.B.O. en de hoof den vinden dat meer iknderen kun nen profiteren als deze week geno men wordt in het voorjaar (rond He melvaart) als in de winter (rond carnaval). EXTRA VERLOF BUITEN DE SCHOOLVAKANTIES De hoofden van de scholen kun nen en mogen geen extra vrij geven voor vakanties van de ouders. Deze ministeriële maatregel is in een schrijven nog eens extra benadrukt. Zowel het hoofd als de ouders lopen het risico van een veroordeling als hier een overtreding wordt gekon- stateerd. Over uitzonderingsgevallen kna het hoofd van de school zelf be slissen. Indien ouders en de kinderen toch op vakantie gaan is het hoofd van de school verplicht dat verzuim door te geven aan de ambtenaar belast met de naleving van de leerplicht wet in de gemeente. BEVRIJDINGSDAG 1980 Om de 5 jaar wordt bevrijdings dag gevierd. Dit houdt in dat er in 1980 aan deze dag weer aandacht besteed wordt. Het ministerie heeft eind mei laten weten dat deze dag niet in het rooster opgenomen. Aan gevierd gaat worden. Deze dag was de scholen zal geadviseerd worden hiervoor dinsdag na Pinksteren te laten vervallen en 5 mei op te ne men. KONINGINNEDAG 1980 Deze dag zal op school gevierd worden. Het is dus een schooldag. Eerste schooldag maandag 13 aug. 1979. Herfstvakantie: 15-10 t.m. 19-10-1979 St .Nicolaas 06-12-1979; Kerstvakantie 24-12-1979 t.m. 04-01- 1980; Carnaval: 18-02 t.m. 20-02-1980; Paasvakantie 07-04 t.m. 11-04-1980; Hemelvaart 12-05 t.m. 16-05-1980; Pinksteren: 26-05 t.m. 27-05-1980; Zomervakantie: 07-07 t.m. 15-08-'80. Met een druk op de knop transporteerde wethouder Schols per lift een laatste nokpan naar het dak van een nieuwe woning woningbouwplannen verder bekij ken, dan zien we, dat het niet bij Landweert alleen blijft, omdat dc bouwplannen zich verder uitstrek ken over geheel Venray-kom. VELTUM II ïy is den geleden begonnen Viel het eer ste gedeelte van het plandeel Vel tum II, waarin wethouder Schols woensdag figuurlijk de eerste wo ningen onder dak hielp. Dat plandeel is gelegen aan de zij de van de Kiekweg. Deze eerste wo ningen zullen in november en de cember worden opgeleverd. Zodra de gemeente rond is met de grondaankopen in dit gebied, volgt het oostelijk deel van Kulut II, in de richting van het in 1977 klaar gekomen plandeel Kulut I. Het plandeel Kulut II biedt ruim te aan 20 premie-koopwoningen en 100 vrije sector woningen. Heel bescheiden is men intussen begonnen met de bouw in het lang omstreden gebied van het plandeel Westeinde, waar 144 woningen zijn gepland. Rest in het bestemmings plan Veltum II dan nog de bouw van 46 premie-koopwoningen in het plandeel Hardeweg, alsmede het rea liseren van 60 woningen in de vrije sector. „BURGGRAAF" Als onderdeel van een groter be stemmingsplan „Burggraaf" denkt de gemeente op korte termijn te star ten mpt de bouw van 48 wooneen heden voor een- en tweepersoons huishoudens nabij de aansluiting van de doorgetrokken Noordsingel op de doorgetrokken Oostsingel. Ook deze plannen werden in het Pinkster weekend op „Buiten Spel" getoond. „DE WIEëN" Zeer onlangs is Wilma Weert op het terrein aan dé Zuidsingel tegen over de sportvelden begonnen met de bouw van 25 premiekoopwonin gen en 33 woningen in de vrije sec tor Dat zijn er in totaal weer 58 woningen bij. Bij gelegenheid van het steken van de eerste spa in de ze bouwgrond werd meegedeeld, dat tegen het einde van het jaar hier de eerste woningen zullen worden op geleverd, waarna met een snelheid van één woning per dag de overige woningen volgen. Voor dezelfde omgeving tussen Leunseweg en Kruisstraat zijn de plannen klaar voor de bouw van 78 wooneenheden voor een- en twee persoons huishoudens. Verder komen hier nog tien premie-koopwoningen. CENTRUM Blijven we nog even in de buurt van het centrum, dan worden mo menteel plannen uitgewerkt voor de bouw op .korte termijn van 15 pre mie-koopwoningen voor bejaarden en oudere alleenstaanden tussen de Patersstraat en Henseniusstraat. Dit plan. da', intussen de naam „Paters- hof' "heeft gekregen, biedt verder ruimte aan nog eens 14 woningen voor bejaarden en oudere alleen staanden, maar nu in de vrije sec torsfeer. In een ver gevorderd stadium van voorbereiding verkeren de plannen voor het bouwen van 50 premie koopwoningen ten behoeve van een- en tweepersoonshuishoudens. Ook hiermee hoopt men op korte termijn te kunnen beginnen. Intussen is al gestart met het realiseren van de bouwplannen voor zes bejaarden woningen in de woningwetsfeer aan de Langeweg, hoek Frans Michels- straat. BRUKSKE In de toch wel indrukwekkende opsomming van woningbouw op korte termijn staan 45 woningen voor alleenstaanden in Brukske ge noteerd. Het betreft hier een aan tal drive-in woningen, welke ver bouwd zullen worden. Op deze wij ze hoopt men ook iets te kunnen doen aan het opheffen van de wo ningnood onder deze bevolkings groep. De bouw van 14 bejaardenwonin gen in de woningwetsector aan de Maasheseweg en de renovatie van 18 premie-huurwoningen in het ge bied Maasheseweg, St. Odastraat en Willemstraat mogen evenmin aan deze opsomming ontbreken. LANDWEERT Het zwaartepunt van de woning bouw in Venray zal zich in de ko mende tijd concentreren op Land weert. Hier is men intussen al be gonnen met het bouwrijp maken van de grond opdat direct na de bouw vakvakantie met de bouw kan wor den gestart. Het eerst aan de beurt komt het gebied ten oosten van de doorge trokken Oostsingel, tegenover „Sint Servatius" en ten oosten begrensd door de St. Servatiusweg. Hier heb ben in eendrachtige samenwerking twee verschillende architecten- bureaux in goed samenspel met de gemeentelijke stedebouwdeskundi- gen zo-op-het-oog aantrekkelijk plan ontwikkeld. De maquette van deze eerste fase Landweert werd op „Buiten Spel" getoond en staat momenteel opge steld in de hal van het gemeente huis. De eerste fase bestaat uit 600 woningen, waarvan 350 zullen wor den uitgevoerd in de woningwet- en prem ie- verkoopsfeer. Ongeveer 100 van deze woningen zijn bestemd voor de huisvesting van alleenstaanden en bejaarden. De overige 250 woningen krijgen drie slaapkamers, terwijl een klein aantal worden uitgevoerd als vier- slaapkamerwoningen. De Woningbouwvereniging „Noord Limburg" is goed voor de bouw van de woningwetwoningen en een aan tal premie-verkoopwoningen, terwijl de overige 250 woningen gereali seerd worden door een aantal pro jectontwikkelaars en aannemers. TOTALEN Voor uw gemak maken wij een op telsommetje van de in bovenstaande opsomming vermelde getallen, dan zien we, dat op korte termijn kan worden begonnen (of in enkele ge vallen al IS begonnen) met de bouw van: 404 woningwetwoningen (waaron der eenheden voor een- en tweeper soonshuishoudens, bejaardenwonin gen, woningen voor alleenstaanden en eengezinswoningen); 28 z.g. beschutte sfeerwoningen (in Landweert: 4 bejaardenwoningen en 24 eengezinswoningen); 122 premie-huurwoningen (incl. renovatie) 354 premie-koopwoningen (waarin begrepen 50 woningen voor een- en tweepersoonshuishoudens en 15 voor bejaarden en oudere alleenstaan den); 403 vrije sector-woningen (w.o. 14 voor bejaarden en oudere alleen staanden). Dat geeft dan een totaal van 1311 woningen die óf in aanbouw zijn, óf waarvan de bouw op korte termijn kan starten. In het Defensiekanaal nabij Vre- depeel dreef een grote partij dode vis- Bij een door de politie inge steld onderzoek bleek het voorna melijk dode snoek te zijn. Water monsters werden genomen maar omtrent de oorzaak van de vissterf te is nog niets bekend. MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 VENRAY (04780) 83456 In de kathedrale kerk van St. Christoffe! te Roermond zal Mgr. Dr. J. M. Gijsen zaterdag 9 juni a.s. door handoplegging cn gebed een zestal diakens van het seminarie te Rol- duc tot priester wijden. Een van hen is kapelaan Th. C. F. van Galen, sinds september van het vorig jaar diaken-assistent in de Vredeskerk te Venray. Zondag 10 juni om 10.00 uur zal hij in concelebratie zijn Eerste H. Mis opdragen in de Vredeskerk. Con celebranten zijn pater Oorsprong O.P., die ook de predikatie zal ver zorgen. pater Boekraad M.H.M., vice-regens van het seminarie Rol- duc en professor in de filosofie al daar en W. Geerits. pastoor van de Vredeskerk. Het kerkelijk zangkoor zal de driestemmige mis van Cuy- pers ten gehore brengen. Van 11.30 tot 12.00 uur wordt de neomist Th. van Galen een receptie aangeboden door het kerkbestuur van de Vredeskerk. Deze receptie voor parochianen en andere belang stellenden zal plaats vinden in Zaal Thielen, Kennedyplein 6. In verband met de te verwachten drukte wordt men verzocht om niet allen dlrekt om half twaalf, na af loop van de Eerste H. Mis te komen, maar de volle anderhalf uur van de receptie voor het aanbieden van ge lukwensen te benutten. De feestelijke dag voor de neomist wordt om 16.00 uur in de Vredes kerk besloten met een dankdienst met uitstelling van het Allerheilig ste. Th. van Galen, in 1953 in Venlo geboren, bracht zijn jeugd door in het Middenlimburgse Vlodrop. Dit opgroeien in een dorpse en lande lijke omgeving noemt hij zelf mede bepalend voor zijn latere keuze voor het priesterschap. Na de verhuizing van het gezin van Galen naar Blc- rick volgde kapelaan van Galen de MULO en aansluitend in Venlo de HBS. Op 18-jarige leeftijd werd hij in geschreven als rechtenstudent aan de Katholieke Universiteit in Nijme gen. Hier onderging hij een zodanige geestelyke ommekeer, dat hij zijn rechtenstudie afbrak en zich aan meldde voor de opleiding tot pries ter. In 1973 begon hij zijn priester studie met elf medestudenten aan de Hogeschool voor Theologie en Pastoraal, de H.T.P. in Heerlen, maar woonde in het convict in Heer len. In 1974 werd de priesteropleiding van het bisdom Roermond in hakr geheel naar Rolduc overgeplaatst. Thans telt het seminarie daar eyn 70-tal studenten. Voor het komende studiejaar zijn er tot nu toe twaalf nieuwe aanmeldingen, waarbij het opvallend is, dat Limburg achter blijft. De 6-jarige priesteropleiding in Rolduc valt uiteen in twee jaar fi losofische studie, drie jaar theologie en het laatste jaar is ingeruimd voor min of meer fulltime praktijk in een parochie. Tijdens dit praktijk jaar komen de studenten nog regel matig terug naar Rolduc voor stu die- en slagebegeleiding. Al tijdens de eerste studiejaren overigens lo pen de priesterstudenten per week één dag stage in onder meer het jeugdwerk, het zieken- en bejaar- denbezoek, onderwijs en bij litur gische assistentie. In de vakantieperiode werkt men bovendien 3 a 4 weken als stagiair bij bejaarden, bij zieken of als pel grimsbegeleider, bijvoorbeeld naar Lourdes en Rome. In 1976 werd Th. van Galen aan gesteld als acolyth, wat de bevoegd heid geeft om aan het altaar te as sisteren en in 1977 tot lector met onder andere de bevoegdheid tot het leiden van gebedsdiensten. De diakenwijding ontving hij op 23 september van het vorig jaar, een dag later gevolgd door zijn benoe ming tot diaken-assistent in de Vre deskerk te Venray. Terugkijkend op acht maanden Venray heeft kapelaan van Galen deze tijd als een heel drukke perio de ervaren. „Maar het is dankbaar werk", zegt hij, „waarbij het fijn is om je tn de gemeenschap opgeno men te voelen." „Priester worden", besluit hij „is geen kwestie van durven, maar van je gestuurd weten, van geroepene te zijn". Laten wij hopen, dat kapelaan van Galen in het priesterleven, dat voor hem ligt, voor alle gelovigen een voorganger en een begeleider zal mogen zijn op onze weg naar God.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1