iRENIGINGSNIEUWS PvdA >NJ Een plaatje met en zonder gaatje O.J.C. PUREE TERPENIEUWS OPENHUIS WERELDWINKEL Venray IN Succes voor O.L. Vrouwe Gilde Holthees jaar Venrays Mannenkoor J.U.M. OUD PAPIER Dagreis Bejaarden Kath. Vrouwengilde Schutterij „St. Anna" Beweging Werkende Jongeren donderdag 24 mei geen repe- i.v.m. Hemelvaartsdag, nderdag 31 mei om 19.30 uur repetitie voor de eerste ren en om 20.0 Ouur voor 't ge- koor. nderdag 7 juni: om 19.30 uur repetitie voor de bassen en om uur voor 't gehele koor. ndag 17 juni: deelname aan de dvierdaagse. uli vooral reserveren voor de ertreis naar Essen, melden uitsluitend bij dhr. H. mans, Niessenstraat 7, tel. 82687 otel Almonda, tel. 85777. derdag 24 mei: één repetitie i.v.m. Hemelvaarts- tg- dag 27 mei: uzikale bijdrage aan wykfeest eltum; bijeenkomst om 14.00 uur ifé Thielen, Kennedyplein. derdag 31 mei: ,30 repetitie harmonieorkest aula ïunseweg. derdag 14 juni: gemene ledenvergadering. IDERE DATA OM TE RESER- IEN: dag 17 juni: mgdvierdaagse. dag 22 juni: ptreden te Smakt-Holthees i.v.m. bileum Limbra '69. pt.: aptoe Venray '79. ept.: emeentelijk muziektoernooi te iunen. dag 7 okt.: twiselisngsconcert met Horst en erick te Blerick. mdagochtendconcert jeugdorkest schouwburg samen met harmo- t van Horst, ov.: mdagochtendconcert in schouw- irg met Venrays Mannenkoor. LEERLINGENOPLEIDING: derdag: ,30 uur jeugdorkest o.l.v. Bruno icassen en J. Verstegen in Co- nxhof. ndag: ,30 uur klarinetten o.l.v. Jo van 00 uur klarinetten o.l.v. Jo van s; ,00 uur klarinetten le groep o.l.v. >n Lucassen; .30 klarinetten 2e groep o.l.v. ;n Lucassen. Bdag: ,30 uur koperinstrumenten o.l.v. in Versteegen. ixofoons zelfde tijd bij Gerrit icassen in Coninxhof. jnsdag: dividuele repetities o.l.v. Doris in den Broek. [melden harmonieorkest uitslui- tot donderdag 19.00 uur bij de etaris, telefoon 80225. melden jeugdopleiding 1 bij de Raedts, tel. 82803. Agenda: [rijdag 25 mei om 18.30 uur voor men en alten; om 19.15 uur v. iren en bassen. Maandag 28 mei om 18.30 uur .voor inen en alten. 29 mei om 18.30 uur voor (i.v.m. wegvallen van 22 mei), intuele afmelding: secretariaat itraat 104, tel. 81690. Rflbeurten Blitterswyck: jdag 25 mei: hr. Claessens, Wa genstraat 14, Venray. Maandag lei: hr. Wijnands, Kerkstraat 19, irswijck. Mededelingen: lp de eerste plaats is een woord dank op zijn plaats voor de op- it en de stijlvolle wijze waarop uitvaartdienst vorige week zater- luister werd bijgezet. Geweldig [n om te mogen vaststellen dat ook een bijzondere gelegenheid als geen tevergeefs beroep op de orleden gedaan is. Op de tweede plaats vermelden dat met het oog op de komen- Frankrijk-reis het bijwonen n de repetities extra noodzakelijk Gebleken is dat het repertoire onderdelen nog niet geheel be- wordt. Een beetje extra oefe kan dus geen kwaad. Woensdag 30 mei a.s. om 19 45 uur rtij-repetitie voor de mezzo-sopra- n. Om ongeveer 20.15 uur komen m de sopranen erbij. Bent U verhinderd, dan graag uw melding aan mevr. Schrooten, tel. 309 of aan mevr. v .d. Bekerom, 83332. Verenigingsnieuws linsdags voor 12 uur nleveren bij dit blad VENRAYS GEMENGDE ZANGVERENIGING „ARS MUSICA" Dinsdag 29 mei, 20.00 uur repetitie voor het hele koor in de Essel, Ur- sulasitraat. Zondag 3 en maandag 4 juni, con certreis naar Liesse, Noord Frank rijk. Vertrek 10.30 uur bij Almonda, Julianasingel, 10.33 uur Leunseweg bij Houthandel Schoenmakers en 10.35 uur Langstraat bij Garage Strijbosch. Dinsdag 5 juni, geen repetitie. Indien U verhinderd bent, dan ge lieve U zich af te melden bij: dhr. J. Steijlen,, Kolkweg 3, tel. 81221 of Mw. W. Manders-Weijers, Oranje straat 7, tel. 86159. John Wyce, the King of the Am sterdam Troubadours John Wyce is een engelse zanger- gitarist, componist en entertainer. Sinds 1973 woont hij met onderbre kingen in Amsterdam. Gedurende dezeperiode heeft hij kans gezien ook in Nederland zijn naam te ves tigen als „King of the troubadours". Naast eigen werk, wat varieert van poëtisch, klassiek, satirisch, jazzy, rocky tot muzikale grappen, heeft hij een repertoire van o.a. Dylan, Paul Simon, Marvin Gale, Neil Dia mond e.a. De onderwerpen van zijn teksten draaien meestal om één punt het menszijn. Dus, folkliefhebbers of mensen die wel eens iets anders en iets op merkelijks willen beluisteren: John Wyce treedt op in Free Wheelin aan de Hoenderstraat te Venray, op 26 mei a.s. Entree 3, Op zaterdag 26 mei organiseert O.J.C. Puree de rockformatie Truck. Deze groep is in de afgelopen drie jaar uitgegroeid tot een vijfmans formatie, die rockmuziek presenteert op een originele en vooral energieke wijze. Het programma is geheel op gebouwd uit eigen composities, waar bij de stevige rock wordt afgewis seld met meer melodieuze fragmen ten. Na diverse optredens heeft Truck een naam weten op te bou wen die een avond in de hoogste ver snelling garandeert. They keep on trucking, that's fot sure! Bezetting/instrumenten: Johan Wager: zang; Frank Verhulst: gitaar, zang; Dick Elzendoorn: Fen der - piano; Walter Wessels: drums; Peter van den Berg: basgitaar, zang. Aanvang 21.0 Ouur in O.J.C. Puree te Leunen. MERSELO Vrydag 25 mei: Als het weer goed blijft gaan we vanavond misschien midget-golven. Als het regent presenteren we jullie een grandioos disco-festijn. We be ginnen om 7 uur en gaan door tot 10 uur. Iedereen van 12 t.m. 15 jaar is welkom. Zaterdag 26 mei: Voor iedereen van 15 jaar en ouder staan we vanavond weer paraat. Van 8 uur tot half 1 kunnèn jullie weer bij ons terecht. TEN BATE VAN VENRAYS MANNENKOOR KAN MEN BEZORGEN IN DE CONTAINER ACHTER GARAGE VAN HAM, MAASHESEWEG ingang via Bosweg Op onze komende clubavond 31 mei a.s. zullen de heren Smetsers en Bellen uit Venlo hun fotowerk pre senteren. De avond wordt gehouden op St. Antoniusstraat 1 te Venray, aanv. 20.00 uur. We hopen eenieder op de ze avond te mogen begroeten. Ook belangstellenden zijn van harte wel kom. De vorige werkavond mogen we zeer geslaagd noemen. Alle model len nogmaals bedankt! De resultaten zullen op 28 juni a.s. besproken worden. We hopen dat iedereen dan ook enkele afdrukken voor de modellen meebrengt, mede daar 28 juni de laatste clubavond van dit seizoen is. Het rayonbestuur organiseert op zaterdag 26 mei een contactmiddag in de Oranjerie te Roermond, aan vang 14.00 uur. Op deze zaterdagmiddag ziet U groot formaat kleurendrukken van Wout Gilhuis. DINSDAG 29 MEI Om ongeveer half negen komt er een bus op de volgende plaatsen: 1. Op het Brukske bij de Mozart- straat en Bachstraat. 2. Bij Het Schuttersveld. 3. Bij St. Anna, deze rijdt dan naar de Hoge Beek en via Het Schut tersveld naar het Henseniusplein. 4. Bij De Kruuze. Lour descomité af d. Venray Het was afgelopen dinsdag een grote drukte en bedrijvigheid op het station te Oostrum. Naast de ruim 100 bedevaartgangers, was er een zeer grote belangstelling van fami lieleden en bekenden die de Lour- des-gangers kwamen uitzwaaien. Maar de eerste drie bedevaart gangers waren reeds zondagmiddag om drie uur vertrokken, daar zij de lange tocht per auto aanvaardden. In Lourdes zijn thans ook aan wezig de heer en mevrouw Poels- Janssen uit Oostrum, die 40 jaar ge trouwd zijn. De afgevaardigden van het Lourdes-comité afd. Venray zullen aldaar proberen een feestelijk tintje te geven door voor dit robij nen paar een speciale eucharistie viering te laten opdragen. Het is het Lourdes-comité afd. Venray dit jaar weer gelukt om 25 zieken een gratis reis aan te bieden, ondanks de toch niet geringe prijs verhoging. Dat dit toch mogelijk is geworden is te danken aan de mede werking van zeer vele mensen uit de gemeente Venray. Op de eerste plaats aan hen die enkele gratis reizen be schikbaar stelden; aan onze kolpor- teurs/trices die hun uiterst beste ge daan hebben bij de kolportage van steunkaarten en andere akties. En vooral niet te vergeten de bloemen- aktie; ook hierbij vonden we een fantastische medewerking. Onze op rechte dank dan ook aan allen, die op wat voor wijze dan ook, hebben bijgedragen om dit mooie resultaat te kunnen behalen. De kas is nu leeg, dus moet er weer aktie gevoerd worden voor het volgend jaar. De eerste aktie daar voor is al geprogrammeerd, n.l. op zaterdag 16 juni a.s. Dan houden we (helaas voor de laatste maal) een bloemenaktie; we gaan dan venten met snijbloemen, huis-aan-huis in de gemeente Venray. We kunnen nog wat medewerkers/tsers gebruiken. U kunt zich hiervoor opgeven bij Mevr. 'Bonants-Janssen, Pr. Beatrixstraat 18, tel. 04780-82807 of bij H. Beer- kens. Noordsingel 11, tel. 83428. Voor diegenen die de bedevaart gangers willen afhalen aan de trein in Oostrum nog het volgende: de Lourdes-trein zal in Venray aanko men om 10.30 uur v.m. op woensdag 30 mei. De PvdA Venray wil graag de vol gende twee punten onder Uw aan dacht brengen: Allereerst herinne ren wij U er aan dat a.s. maandag 28 mei oppositieleider Joop den Uyl een spreekbeurt in Venray zal hou den. De avond wordt gehouden in zaal „In den Engel". Zaal open 19.30 uur. Vanaf 19.45 uur zal Joseph Al- densee (troubadour uit het Venrayse) diverse kritische liederen ten geho re brengen. Vervolgens houdt Joop den Uyl een spreekbeurt van 45 mi nuten. In de pauze wederom Joseph Aldensee. Na de pauze bestaat er volop gelegenheid om met den Uyl te discussieren. We rekenen op alle progressieve mensen in Venray en omgeving. En uiteraard zijn ook niet progressieve mensen welkom: mis schien dat den Uyl hun kan uitleg gen waarom volgens Wim Kan Ne derland het enige land ter wereld is waar de minderheid de meerder heid tot iets weet te dwingen dat de minderheid zelf ook niet wil. Tevens vragen wij Uw aandacht voor de europese verkiezingen, en wel in het bijzonder voor ons afde lingslid Eisso Woltjer. Zoals U mis schien weet staat Eisso Woltjer 9e op de PvdA-lijst. Anders gezegd Eisso is de enige kandidaat uit Ven ray die in het europese parlement kan worden gekozen. Maar dan moet er wel een goede opkomst zijn, im mers de ervaring heeft geleerd dat een slechte opkomst bij verkiezin gen altijd in het voordeel is van de conservatieve partijen. Vandaar dat wij U willen oproepen om op 7 juni PvdA te stemmen. Een goede stembusuitslag kan de bundeling zijn van allen, die hun stem verheffen tegen kernenergie en kernwapens, inperking en verdacht making van kritisch burgerschap, ongelijkheid tussen man en vrouw, tegen bot-patsers-gedrag van 'n rijk Europa in een arme Derde Wereld. Eerlijk delen van arbeid en kapitaal. Nederlandse socialisten zullen met dat progressieve antwoord tegen een rechts Europa strijden. Een van die socialisten is Eisso Woltjer. Eisso is landbouwdeskundige en heeft een aantal jaren in een ontwikkelings land (Indonesië) gewerkt. Kortom een man die weet waarover hij praat. De PvdA en Eisso Woltjer re kenen op 7 juni op uw steun. We zijn er van overtuigd dat er in Ven ray velen zijn die evenals wij een vuist willen maken tegen het onrecht in de wereld. Op vrijdag 1 juni houdt de We reldwinkel Venray open huis. Wij zijn open 's avonds vanaf 7 uur. Voor deze avond hebben we een aantal kraampjes ingericht, o.a. kof- fiekraam. stoffenkraam, kringloop- papierkraam, informatiekraam en 'n speciale kraam over de Sahellanden. Van 7-9 uur kunt u dit allemaal bekijken en om 9 uur draaien we 'n film, speciaal over de Sahellanden: „De kwalijke geschiedenis van de aardnoot". Daarna kan over deze film gedis cussieerd worden. Komt u ook vrijdagavond naar de Wereldwinkel? Ons adres is: Marktstraat 8 (te genover Ebberink), Venray. seer.: N. de Graaf-Wtfnen Mastbos 2, Venray Tel. 04780-2879 We zijn al weer toe aan onze laat ste ledenavond van dit seizoen, met name de jaarvergadering, die zal worden gehouden op maandag 28 mei a.s. in de foyer van de schouw burg. Aansluitend een voorstelling van het poppentheater „De Schelle- boom" uit Oisterwijk. Fietsen: dinsdag 5 juni. Bijeen komst om 13.30 uur bij de schouw burg. Hoi! Deze week is er maar een ex cursie (misschien gaat deze ook niet door) van Henkie en Twan, nestkas ten. 8.30 uur. De rest vervalt i.v.m. Hemka. Groetjes Hélène Zaterdagmiddag 12 mei j.l. hebben we bij uitstekend weer ons traditio nele koningsschieten gehouden. Om 3 uur werd Jef Beckers, de toenmalige koning van zijn zilver ontdaan, waarna burgemeester De- fesche het eerste schot loste. Na 145 schoten werd de vogel naar beneden gehaald door Martien Hendriks. Hij werd door allen gefeliciteerd en hij kreeg het koningszilver omgelegd. De dames hadden die middag ook geschoten op een speciale vogel. De echtgenote van burgemeester De- fesche loste hierop het eerste schot. Na 85 schoten haalde Wilma Linders de damesvogel naar geneden. Burge meester Defesche sjielde haar ue aan het koningsschieten verbonden me daille op en ook zij werd door ieder een gefeliciteerd. Hierna ging de vereniging terug naar het gildehuis, waar de koning en de koningin werden voorgesteld. Om half acht ging Schutterij St. Anna in optocht naar de zusterver eniging Het Zandakker, om even eens de koning en koningin voor te stellen. Na verloop van tijd ging de vereniging terug naar het gildehuis om er nog een gezellige avond van te maken. Zondag 20 mei j.l. had de Kring van Gilden Land van Cuyk 'n kring- dag die dit jaar gehouden werd in Haps. Schutterij St. Anna nam hier aan ook deel. Om 7 uur was de prijs uitreiking. Daaruit bleek dat Ven ray het zo slecht nog niet gedaan had. Een eerste prijs behaalden we met de individuele muziektromwed- strijden. De 10 jarige Marcel Ver meulen verwierf deze titel. Een vijfde prijs behaalden we met het algemeen klassement. Zondag 27 mei is er weer normaal kampioensschieten en 's middags kleine kring te Holthees. Na een sukses-avond van de Uni formen uitreiking van het Tamboer korps en de jeugdwandelgroepen van de Gilde O.L. Vrouw, werd af gelopen zondag deelgenomen aan de kring-gildedag te Haps, en wel met veel sukses. Dat bleek ook wel door het vele applaus dat het tamboer korps o.l.v. Mia van de Ven en de gildebroeders mochten ontvangen van een groot publiek, en van een groot aantal supporters van de Gilde van O.L. Vrouw. Zo behaalde het tamboerkorps met de Gildebroeders met sukses de 2e prijs voor het Algemene klassement. Dit was dan ook een sukses, daar men de afgelopen jaren nooit ver der kon komen dan een 4e plaats. Zo was de vreugde dan ook groot onder de Gildebroeders en suppor- ters. Verder behaalde de jeugdwandel- groep de le prijs voor groepvende- len. Individueel behaalde Alwies de Groot de le prijs met promotie. Ook Willy Fleuren behaalde de le prijs. Een 2e prijs werd toegekend aan Luuk Peeters. en voor Peter van de Ven werd een 4e prijs toegekend. En zo beschikt het Gilde ook over een zeer bekwame vendelgroep. Zo kun je zien dat er volop akti- viteit in het O.L. Vrouwe Gilde zit. Proficiat dan ook voor tamboerkorps met zijn gildebroeders. Papier-aktie Zaterdag 26 mei zal het Gilde haar maandelijkse papieraktie houden om 10 uur zullen de gildebroeders bij U aankloppen voor het oud papier. Wilt U zo goed zijn het papier goed te verpakken en zichtbaar. Vodden mag U ook meegeven maar dan wel graag apart verpakt. RIJWIELBELASTING 1924-1941 Door de eeuwen heen is onze Overheid steeds bijzonder vinding rijk geweest in het aanboren van nieuwe bronnen van inkomsten. Zo wa ser niet alleen de beruchte 10de penning van Alva, maar ook de 13e, dqe 20e ,de 40e en de 100e penning. Verder (om slechts een greep te doen) belastingen op zout, turf. zeep, dienstboden en huisknechten, biljar ten, tabakspijpen, speelkaarten, dob belstenen, deuren en vensters, de vermakelijkheidsbelasting, de onder- trouwbelasting, de forensenbelasting, de hondenbelasting (de katten zijn steeds de dans ontsprongen), de baat belasting, de omzetbelasting en de inkomstenbelasting. Andere landen deden in dit op zicht niet voor ons onder.Om de nood der Schatkist te lenigen schijnt er in Engeland zelfs een tijdlang een belasting bestaan te hebben op het dragen van een snor. In 1924 kwam onze miinster van Financiën (Dr. H. Colijn) in de pu bliciteit met een nieuwe vondst die hem in staat moest stellen de benar de financiële positie van het Konink rijk der Nederlanden te verbeteren. In het Staatsblad nr. 306 van 2 juli 1924 kondigde hij een wet af die de geschiedenis is ingegaan als de „Rijwielbelastingwet". WETSBEPALINGEN In art. 1 van die wet werd aan gekondigd dat de belasting zou wor den geheven door middel van mer ken, die zichtbaar aan het rijwiel moest enworden bevestigd (aan een van de stuurhuizen of de bovenhuis van het frame). De belastingmerken (fietsplaatjes) waren tegen betaling van drie gulden verkrijgbaar op het Postkantoor en bij de Ontvanger der Belastingen. Artikel 2 bepaalde dat de belas ting slechts geheven werd bij het berijden van de „openbare weg". Artikel 4 regelde de vrijstellingen. Niet onder de wet vielen bijv. kin derrijwielen die niet voorzien waren van luchtbanden, dienstrijwielen der Land- en Zeemacht bereden door militairen in uniform, dienstrijwie len van de PTT bereden door amb tenaren van dat bedrijf en rijwielen gebruikt door ambtenaren van de Rijks- of Gemeentepolitie in uni form. In artikel 5 werd vastgesteld dat ZIEKENFONDS: De premie hiervoor wordt van je loon ingehouden en via de bedrijfs vereniging doorbetaald aan het zie kenfonds waar ie bent aangesloten. Op deze wijze ben je verzekerd voor de kosten die met ziekzijn en Deter worden te maken hebben. Wat valt er zoal onder: medische hulp van huisarts, spe cialist en tandarts; verpleging in een ziekenhuis, psychiatrische inrichting of sana torium (maximaal 1 jaar) medicijnen, kunstledematen en de pil; verloskundige hulp en kraamver- zorging; zieken vervoer; geneeskundige behandelingen, zo als massage, revalidatie enz. Als je werkt en je bent „kostwin ner" dan zijn je echtgeno(o)t(e) en je kinderen automatisch meeverzekerd. WERKLOOS ZONDER UITKERING: Als je werkloos bent en je hebt geen uitkering, dan is het goed om je vrijwillig te laten verzekeren. Als je dit niet doet en je wordt ziek dan moet je alle kosten voor dokter, zie kenhuis enz. zelf betalen, omdat je niet verzekerd bent. Als je geen in komen hebt, kost zo'n verzekering je ongeveer 114,per maand. ZIEKTEWET EN ZIEKENFONDSWET De regelingen ziektewet en zie kenfondswet, worden nog al eens door elkaar gehaald. Probeer altijd dit onderscheid te onthouden: Ziektewet en WAO: geeft recht op doorbetaling van je loon als je ziek bent. Ziekenfonds wet: geeft recht op doktersbehande ling en medicijnen. AANVULLENDE ZIEKENFONDSVERZEKERING De ziekenfondswet geeft niet in alle gevallen vergoeding van kosten die met de ziekte te maken hebben. Bij een gebit, gehoorapparaat en kunstledematen bijv. betaalt het zie kenfonds maar een deel van de kos ten. Als je deze apparaten dus nodig hebt, moet je zelf een deel bijbeta len. De ziekenfondsen hebben daar om een aanvullende verzekering op gericht. De kosten van deze aanvul lende verzekering bedragen maar 'n paar kwartjes per maand. Bij deze verzekering neemt het ziekenfonds een groter deel van de aanschaf en hulpmiddelen voor zijn rekening. Meer informatie hierover kun je hierover krijgen bij je ziekenfonds. A.W.B.Z., VOOR BIJZONDERE ZIEKTEGEVALLEN Iedereen komt voor deze verzeke ring in aanmerking. De baas moet de premie betalen. Jezelf hoeft er dus niet aan mee te betalen. Als je langer dan een jaar in het zieken huis, sanatorium enz. moet verblij ven betaalt de verzekering de kos ten van zo'n verpleging. 3T!:aSTI' 'C- I If. rASTT bij het niet nakomen van de wet een boete kon worden opgelegd van ten minste 5,en ten hoogste 25, Artikel 7 bevatte bepalingen voor het opsporen van overtredingen. Met de controle hierop werden belast de ambtenaren der invoerrechten en accijnsen en de Rijks- en Gemeente politie. Zoals reeds vermeld, was het rij wielplaatje verkrijgbaar tegen be taling van 3,Van betaling wa ren uitgezonderd hoofden van ge zinnen, die voor hun beroep of be drijf een rijwiel bereden en niet in de Inkomstenbelasting vielen. Deze kwamen in aanmerking voor een „kosteloos" plaatje. Dit was een nor maal plaatje waarin in het midden een gat was geponsd. Het eerste rijwielplaatje (metaal), dat het opschrift RWB 1924 Neder- lan ddroeg, werd door de Rijksmunt te Utrecht aangemaakt in een aantal van 1.7 miljoen stuks. Het werd ver plicht op 1 augustus 1924, maar vol gens de voorschriften werden over treders van de Wet gedurende de eerste 8 dagen van september nog niet bestraft maar liet men het bij een waarschuwing. Spoedig na de eerste uitgifte bleek dat de plaatjes op een aantal plaat sen waren nagemaakt en te koop werden aangeboden voor 0.75. Dit ha dtot gevolg .dat de tweede uitga ve geldig voor 1925 nogal af week van de inscriptie: Rijwiclbe- lasting 1925. Het ontwerp was van de beeldhouwer-tekenaar C. J. van der Hoef. Nadat de geldigheidsduur van het plaatje voor 1927 (vervaardigd uit rood koper) was verstreken, werd de wet op enkele punten gewijzigd. De prijs van f 3,— werd teruggebracht tot f 2,50 en vanaf 1929 zouden er steeds twee jaartallen op de plaat jes voorkomen 1929-1930, 1931-1932. enz.). De serie 1928 t.m. 1938-1939 werd uitgevoerd in geel koper. De geldigheidsduur betrof van 1929 niet meer een kalenderjaar maar het tijdvak van 1 augustus tot en met 31 juli. De overgang werd mogelijk gemaakt door het plaatje van 1928 geldig te verklaren tot en met 31 juli 1929. In 1935 werd opnieuw een wijzi ging aangebracht. Er werd toen toe gestaan dat het plaatje niet meer zoals tot dusverre aan het rij wiel bevestigd moest zijn, maar dat het ook goed zichtbaar) mocht wor- derrbevestigd aan de „bovenkleding" van de berijder. Dit had wel tot gevolg dat in de rubriek „gevonden voorwerpen", het rijwielplaatje met de rozenkrans en de huissleutel, de boventoon ging voeren. BEZETTINGSTIJD Na de Duitse inval van 10 mei 1940 bestond er kennelijk misverstand over het al dan niet nog verplicht zijn van het rijwielplaatje, want op 6 juli 1940 maakte Peel en Maas de lezers duidelijk dat het nog steeds verboden was te fietsen zonder gel dig rijwielplaatje. Een doeltreffende controle bleek echter door de aanwezigheid van de Duitse bezetters en hun handlangers, de NSB'ers, niet meer mogelijk. Een en ander resulteerde in het Besluit van de Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën van 21-4-1941 genoemen in over eenstemming met de Verordening nr. 3.-1940 van de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandse gebied de beruchte Seyss Inquart) om de Rij wielbelasting met ingang van 1 mei 1941 te laten vervallen. Het aller laatste plaatje uit een serie van 17 stuks 1940-1941, uitgevoerd in rood koper) kwam daardoor vroegtijdig aan zijn einde. Hoeveel rijwielplaatjes er in de periode 1924-1941 zijn uitgegeven is niet bekend waarschijnlijk zal het in de buurt van 25 miljoen hebben gelegen). Evenmin het grote aantal keren dat er een bekeuring is uit gedeeld de controle was bijzonder streng). Zeker is wel dat er van het groot aantal plaatjes slechts een be trekkelijk gering aantal is overge bleven nog te vinden in musea en bij particuliere verzamelaars). Dit was mede een gevolg van het feit dat exemplaren waarvan de gel digheidsduur verstreken was, wer den ingezameld door charitatieve verenigingen en jeugdgroepen, die de opbrengst bestemden voor een of an der goed doel, bijv. voor de bestrij ding van de in de twintiger- en der tiger jaren zo gevreesde volksziekte: T.B.C. W. Willemscn het eerste lustrum vieren we de hele maand mei, let daarom op onze speciale aanbiedingen ook voor ^ami(iedruk werken drukkerij van den munckkof

Peel en Maas | 1979 | | pagina 7