STIENSTRA M Venrayse missionaris met meer als 10000 vluchtelingen VlklDAV Installatie Pastoor Keulaerds te Castenray HAIVE-PRUS-DRIEDAAGSE da's mooi meegenomen MOCOIUkS 5535 „GOED ONDER DAK" MET AMAK WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING )PENBAAR VERVOER u^Ma Ke<-Mr, Dé Zwaan AuQgne N U W UDAG 25 MEI 1979 Nr. 21 PEEL EN MAAS HONDERDSTE JAARGANG rGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY DTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 26 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING indag gaan zowel voor de Neder- dse Spoorwegen als voor de Zuid rter busdiensten nieuwe dienst- lingen in. We hebben in beide ekjes" eens zitten neuzen, om te en te komen of het openbaar roer wat toch zo dringend at aanbevolen iets speciaals Venray in petto heeft. Nou, dat ns dan lelijk tegengevallen. ajken we de Zuid Ooster dienst- ding Venray-Helmond-Etadho- dan zien we dat de bus voor dit ekt precies 100 minuten nodig t Dat is een lange rit, weshalve I verstandige reiziger wiens ook geld is zal besluiten in mond op de trein te stappen. De doet er immers nog, geen 10 uten over om van Helmond naar dhoven te rijden, terwijl de bus o'n 50 minuten voor nodig heeft, ar degene die van de bus in Hel- id wil overstappen op de trein kt dan dat die trein precies 5 luten vertrokken is. En aange- rvoor respektievelijk 4 en 3 re- rritten per dag. Naar Overloon trekken ze om 10, 12, 14 en 17 om telkens 11 minuten later er van Overloon naar Venray te trekken. Onze eerste indruk is, die bus van 12.00 resp. 12.11 uur heel weinig passagiers zal ver eren. Twaalf uur is immers in de este gezinnen nog steeds de tijd het middageten. En wie de rit h maakt met de bedoeling te gaan ikelen, komt aan gesloten win- deuren, vanwege de vrij algeme- winkelpauze. )e reiziger uit Overloon kan wel cies aansluiting vinden op de tsen naar Helmond en de Maas pen. Maar op de bus naar Horst- ilo moet hij toch gauw een 20 mten wachten. Us u de vertrektijden nog eens n bekijkt dan ziet u meteen dat studerende jeugd uit Overloon, in Venray het onderwijs volgt, er een halfuurdienst is van [mond. naar Eindhoven zal men minuten moeten wachten. Maar ondanks is men dan toch nog 20 luten eerder in Eindhoven dan de tu is die beroerde aansluiting bus- in niets nieuws van déze dienst eling. Ook in de vorige was dat geval. Ook toen hebben wij er eens op gewezen, maar effekt eft dat niet geboekt. Als men dan graag het openbaar vervoer bevorderen, zijn dergelijke knel- ntjes o.i. het eerst aan de beurt opgeruimd te worden. frouwens, als u van Eindhoven ugkomt, merkt u in Helmond dat bus ook weer zo'n 5 minuten ge len vertrokken is. Neemt u een nstige trein, dan is het toch weer minuten wachten in Helmond. ja, dan zijn er de busdiensten iray-Overloon en Venray-Maas- es. In het nieuwe boekje staan lemaal niet van deze busdienst iruik kan maken. Ook voor be ek aan het ziekenhuis liggen de :en eer ongunstig. De busdienst Venray-Maashees it 3 maal per dag. Vertrek Ven- om 9, 11 en 15 uur. Veertien mi- ten later vertrekt de bus in Maas- weer naar Venray. Ook de loolgaande Maashese jeugd die Venray studeert heeft aan deze nstregeling niets. Net zo min als mensen die een bezoek wensen moeten) brengen aan het zieken- is. Hoewel de Zuid Ooster er in boekje duidelijk bijzet dat de van 15.14 uit Maashees via het kenhuis rijdt. Als men op dat tijd- p in het ziekenhuis komt is er bezoekuur en geen spreekuur, juiste zin van deze dienst ont- at ons derhalve We weten allemaal dat de bus ensten naar Overloon en Maas- op de tocht hebben gestaan, andere woorden: opheffing jde vanwege de minimale be- ttingsgraad. Een en ander is ge teld in het Normeringssysteem irzieningenniveau Streekvervoer V.S.), en behelst o.m. verhoging de frekwentie bij een goede be- ingsgraad, en inkrimping van de nsten, soms op bepaalde tijden of ten, bij een slechte bezettings- ad. il men dat laatste voorkomen dan men de bussen moeten laten rij- a op tijden dat men redelijker jre de meeste passagiers kan ver achten. De" stelling dat het publiek zelf in handen heeft, of bus- snsten Worden uitgebreid of ver tederd, lijkt ons dan ook wel wat eenzijdig gesteld. „Ruim baan voor het openbaar rvoer" en „welzijn met openbaar rvoer" zijn slechts een paar slo- die men voert. Wat zou men nken van een busdienst van en Overloon en Maashees op de ijdagse koopavond in Venray? Het ons het proberen waard Wellicht dat daarmee ook de par- •problematiek in ons winkel- ntrum wat minder nijpend wordt. In „Peel en Maas" van vo rige week probeerden wij het vluchtelingenprobleem waar mee onze plaatsgenoot pater Piet Hoedemaekers in de Riau Archipel in Indonesië te kam pen heeft, reeds onder uw üandacht te brengen. Aan zijn provinciaal over ste te Bavel (N.B.) stuurde hij hierover zijn verslag. Omdat hiremee een stuk rechtstreeks achtergrondinformatie wordt gegeven, meenden wij dit in z'n geheel te moeten publice- Om moeilijkheden met de plaatselijke funktionarissen te voorkomen, hebben wij enke le zinsdelen moeten weglaten, daar publikatie hiervan, zijn werk zou kunnen schaden. Het vluchtelingenprobleem is een nachtmerrie aan het worden. Mo menteel meer als 10.000. Sinds het begin van deze maand ruim 5.000 nieuwe. Het gemiddelde ligt rond 100 per dag en zal nog wel meer worden. De houding van Malaisia. Singapore en andere landen wordt steeds harder, zodat Indonesië de laatste hoop voor velen is. De mees ten die hier aankomen zijn al een of meer malen in Malaisia en Sin gapore geweest, maar telkens er weer uit gegooid, vaak na beroofd en bestolen te zijn van al wat ze bij zich hebben. Vrouwen en meisjes worden verkracht. De verhalen, die wij hier bijna dagelijks van hen ho ren en van de UNO-beambten en mensen van de diverse ambassades, zijn veel afschuwelijker dan wat er in de kranten verschijnt. De enkele boot die door de blokkade breekt en opgenomen wordt, wordt uitgebreid in de kranten vernoemd, maar de tientallen die weer weggestuurd worden en waarvan er ettelijke nooit meer ergens aankomen, worden nauwelijks of niet vernoemd. De schatting van de UNO en de Amerikanen is, dat we voor 't eind van dit jaar hier met meer dan 50000 vluchtelingen zullen zitten. De plaatselijke regering werkt wei nig effektief en kan moeilijk samen werken met UNO en andere funk tionarissen of omgekeerd). Zodoen de komen de lui van de UNO, Ame rikaanse beambten en anderen steeds meer bij ons als ze objectieve infor matie willen hebben en omdat de hulp die wij verlenen vlugger werkt en minder ingewikkeld is. De ont wikkeling in de toekomst is nog niet erg duidelijk. Het lijkt erg moeilijk om gedaan te krijgen dat een derde partij partikulier zoals bijvoorbeeld Rode Kruis) verlof gegeven zal wor den om de hulporganisatie over te nemen. Indonesia wil alles in eigen hand houden. Onze hulp dateert al van het eerste begin, een jaar eer der zelfs als de hulp van/via de re gering, en kan niet meer gestopt worden. Het is me uit gesprekken met vertekenwoordigers van UNO en ambassades duidelijk geworden, dat juist door onze bemoeienissen Tanjung Pinang ongeveer de enigste plaats is in Z.O. Azië waar de post van en voor vluchtelingen, geldover- makingen voor vluchtelingen en eer ste hulp in de vorm van de aller noodzakelijkste behoeften vlot lopen. Juist door onze ervaringen komen UNO en anderen de laatste tijd onze hulp inroepen als ze via de officiële wegen niet of niet vlug genoeg klaar kunnen komen. Zo loopt bijvoor beeld de voorziening van medika- menten door de UNO momenteel via ons. Veel vlugger en veel goedkoper. Scheelt miljoenen rupia's). Sinds 'n paar maanden hebben we er een eigen kantoor voor, waar nu twee man vast voor de vluchtelingenzorg werken. Het is natuurlijk amateurs- werk, maar het werkt dan toch maar .en velen hebben er een enigs zins dragelijk leven in het kamp aan te danken. Voor zover ik het momenteel kan beoordelen gaat de ontwikkeling hier tamelijk duidelijk in de richting dat de Katholieke Kerk er hier in be trokken zal blijven, omdat er nog weinig zicht is dat een ander het over zal nemen. En ze zal niet alleen betrokken blijven in de verzorging van de katholieken onder hen mo menteel naar schatting 6 a 7 hon derd, maar ook in de materiële hulp. Juist daar waar dit niet aan de of ficiële instanties overgegeven kan worden. Of we willen of niet, we zitten er tot aan de nek in en zuilen dat nood gedwongen wel blijven ook. Het is duidelijk dat dit twee grote problemen zullen gaan geven, of eigenlijk nu al geeft: financieel en personeel. Wat de finaciën betreft is het klaar dat we over meer middelen zullen moeten gaan beschikken. Vorige week heb ik op één dag een half miljoen moeten uitgeven alleen om in de meest noodzake lijke behoeften te kunen voorzien Stienstra Venray BV, Stationsweg 11, tel.04780-84438 Makelaars in onroerende goederen Wij verzorgen voor u: koop en verkoop - huur en verhuur taxaties - bouwprojektenontwikkeling - hypotheken - verzekeringen - beheer Zaterdagavond heeft de Casten- rayse gemeenschap in grote getale deelgenomen aan de plechtige in stallatie van hun nieuwe parochie herder, de eerw. heer H. J. Keu laerds o.f.m. Fanfare De Dorpsklank, staande tussen ontelbare rioolbuizen, bracht voor de plechtige eucharistieviering reeds een muzikaal welkom. Een welkom, dat in de kerk nog eens verwoord werd namens het kerkbe stuur en waarbij de nieuwe pastoor de sleutels van de kerk werden aan geboden. De installatieplechtigheid werd ge leid door deken L. A. Theunissen, terwijl Pastoor Pothof uit Venray Pastoor Geurts uit Blitterswijck en Pastoor Buschman uit Oirlo assis teerden bij de h. mis. Pastoor Geurts mocht een spe ciaal woord van dank ontvangen, voor zijn hulp aan de parochie van Castenray tijdens de „pastoorloze" maanden. In zijn predikatie zei pastoor Keu laerds met veel plezier en veel goe de verwachtingen naar Castenray te zijn gekomen. Samen met zijn nieuwe parochianen hoopte hij nog vele jaren in deze parochie te mó gen werken. Deken Theunissen memoreerde nog even de problematiek van het tekort aan pastores. Ook in de toekomst zal Castenray ongetwijfeld nog een pastoor krijgen, maar men zal dan vermoedelijk wel moeten „delen" met een andere parochie. Na de dienst sprak nog de voor zitter van de dorpsraad een woord van welkom, terwijl ook burgemees ter Defesche dit deed namens de he le gemeente. En opnieuw bracht toen fanfare De Dorpsklank een muzikale hulde, en daar slaagde deze nog vrij jonge vereniging op uitstekende wijze in. Niet onvermeld mag blijven de prachtige zang van het gemengde koor welke op voorbeeldige wijze de latijnse gezangen in deze dienst ten gehore bracht. Het is lang ge leden dat wij een kerkkoor van dit gehalte mochten beluisteren. Na afloop van de plechtigheid maakten velen gebruik van de mo gelijkheid om nader kennis te ma ken met pastoor Keulaerds en zijn huishoudster zuster Keulaerds, die ongetwijfeld naast haar huishoude lijke taak ook nog andere werk zaamheden in Castenray zal vinden. van drie boten (ruim 200 mensen), die door de regering voorlopig maar op een eilandje gedropt z(jn, waar er al driehonderd zaten. Geen onder dag, geen tenten niks. En dat terwijl het elke dag regent. We hebben er dekzeil, borden. Iepels, pannen en emmers heen gebracht. (Zie foto's). Waar kunnen we nog terecht voor meer hulp? Een nog veel nijpender probleem is personeel. Hulpkrachten kan ik genoeg krijgen, daar gaat het niet om. Zoals je weet kunnen we het normale werk in de parochie al bij lange niet af, ook al zouden we er niets anders bij hebben. Ik zou eigen lijk al mijn tijd aan de parochie moeten kunnen geven. Maar ik meot teveel tijd besteden aan de vluchte lingen, vooral de laatste maand. Het gewone routinewerk en de admini stratie kunnen de twee jongens, die ik er voor heb ingewerkt wel alleen af, zeker met behulp van een paar vluchtelingen die elke dag op ons speciaal daarvoor ingerichte kan toortje komen werken. Maar dit werk moet gecontroleerd worden. De eerste opvang moet ik vaak zelf doen, al was het alleen maar van wege de taal. Beslissingen over wie en wat wel of niet geholpen kan worden moet ik nog zelf doen. Kon takten met alle mogelijke instanties in binnen- en buitenland komt op mij neer. Dé buitenlandse korres- pondentie beperk ik tot een mini mum, maar brengt toch stiekum nog veel werk met zich mee. Ik probeer het zoveel mogelijk te beperken, maar wat wil je? Het zijn mensen die geholpen moeten worden. Er komt nog bij dat veel mensen uit de parochie, die te weinig begrijpen en klagen dat we wel vietnamezen en niet hen helpen. Een beetje hebben ze nog gelijk ook. Maar zolang er nog geen andere organisatie is die dit over kan nemen, zie ik het als oiize taak. Voor zover ik het nu kan bekij ken zal deze taak ook niet minder worden als het centrale opvangcen trum voor vluchtelingen klaar is. Dat komt op een eiland, hier drie en een half uur varen vandaan. En op zijn vlugst kan dat ook pas in ge bruik genomen worden over een maand of vijf zes. Mensen die het weten kunnen, schatten dat we hier in Indonesia (élees Tanjung Pinang) nog zeker vijf jaar, als het er geen tien zijn, met een vluchtelingen probleem zullen zitten. Als je dal zo allemaal overdenkt is het duidelijk dat we er iemand bij moeten hebben, die full-time zich voor deze taan. kan inzetten en de hele organisatie van mij over kan nemen. We hebben getracht om ëen Vietnamees priester uit het buiten land te zoeken. Maar afgezien van de. moeilijkheden om hem binnen te krijgen, is de kans groot dat hij naast pastoraal werk weinig zal kunnen doen. Je moet maar afwachten of hij zich aan kan passen aan de specifie ke omstandigheid, dat je (zeker voor dit werk) bijna alleen maar via ach terweggetjes kunt werken. We pro beren nu in Jakarta de kerkelijke instanties er van te overtuigen, dat hier voor de Indonesische kerk een duidelijke taal ligt. We proberen naast morele en materiële hulp ook een full-time kracht te zoeken, die dit werk aan kan. In hoop dat we daar in niet te lange tijd in slagen, want momenteel staan we hier be hoorlijk onder hoogspanning. Mag ik vragen om jullie gebed voor onze vluchtelingen en ook voor ons, dat we kunnen blijven volhouden, waar we aanbegonnen zijn. Tot zover dit verslag. Het spreekt voor zichzelf. Wij kunnen hem en zijn zorgen kinderen helpen. Onze bewogenheid kan hem een geestelijke steun zijn. Onze geldelijke steun kan zijn en hun zorgen verlichten. Wellicht dat U komende week uw bijdrage aan „de week voor de Ne derlandse missionaris" een gericht doel wilt geven. Pater Hoedemae kers en zijn Vietnamese vluchte lingen zullen U daar erg dankbaar voor zijn. De stichting „TERIMA KASIH" ten bate van pater Piet Hoedemae kers garandeert, dat uw hulp voor 100#'o op de bestemde plaats terecht komt. Noteer daarom één van onder staande bankrekeningnummers, op dat Uw goede bedoelingen niet de mist in gaan, maar daadwerkelijk gestalte krijgen. Terima Kasih Dank U wel. Rabo bank Venray 17.39.13.024 Ned. Crediet bank 23.47.65.957 Postgiro 3884272 t.n.v. „Terima Kasih", Schoor 2 te Castenray. Aspergediefstal In een der afgelopen nachten zijn illegale aspergestekers aktief ge weest op een aspergesveld aan de Korte Drihveg van B. uit Venray. Naar schatting werden 20 kilo as perges ontvreemd. Slootwater voor 500 man, om te wassen, te baden, te drinken en te koken op alle afdelingen voor dames en heren aantrekkelijke aanbiedingen welke u voor halve prijs meeneemt Hotel-Bodega Flestaurant H emelvaartsdag-menu Anguiile fumée sur toast Consommé Printanière Steak Martinique Glace au Cygne Gerookte paling op toast Heldere voorjaarssoep Steak met pikante saus div. aardappelen en groenten IJs met kersen en slagroom Moca avec bonbons Koffie en bonbons 25.50 p.p. all-in Iedere vrijdag, zaterdag en zondag menu's bestaande uit 4 gerechten met koffie en bonbons voor de prijs van 25,50. Een avond in ons 350 jaar oude kelderrestaurant tegen 'n aantrekkelijke prijs! Wist U dat wij tegen bijzondere prijsvoorwaarden ook Uw receptie en trouw partij kunnen verzorgen! RESERVERING GEWENST: TELEFOON 86969 Bezoekt nu onze nieuwe BABY-KLEDING- en CADEAU-AFDELING „UKKE-PUK" natuurlijk ook weer voordeliger Tevens alles voor uw handwerken. Een ruime keuze spinnewielen. De exclusieve batik-zomer stoffen. WOL-BOETIEK MERSELOSEWEG 20 VENRAY t o. Torro tel. 81319 MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 VENRAY (04780) 83456

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1