kmj Die Fritzener Dorfmusikanten Jazz-café VENRAY 00 N.K.V. Westelijk Nrdlimburg kondigt nieuw tijdperk aan Orchidee 30 jaar geleden Ontdek badmode 1979 999 TEVEEL BEUNHAZEN Hoogtepunt viering 50 jaar S V Ysselsteyn PEEL EN MAAS Beweging Werkende Jongeren VLOOIEN- EN ANTIEKMARKT TE GEYSTEREN BUITENGEWOON KOORCONCERT TE GEYSTEREN Lour descomité afd. Venray DE TREIN NAAR DE LENTE VAN DE ZIEL Ook dit derde en laatste deel ont lenen wij uit het artikel „Bemadette Soubirous zieneres van Lourdes", in Informatie Bulletin Roermond. De treinen van de pelgrims ver trekken in Frankrijk nooit op tijd. Dat is ook juist, want als men het lezicht en het hart op Lourdes ge richt heeft, dan heeft men geen idee meer van de tijd. Dan leeft men al halverwege de eeuwigheid: tussen hemel en aarde. Deze treinen, waar van de voornaamste gasten de zie ken zijn, zetten zich nooit op het af gesproken uur in beweging en doen ook onvoorziene haltes aan, des noods midden in de nacht, waar dan ook in Frankrijk. In die treinen kent men geen onderscheid, er is geen „klasse", geen controle, ook £een lij den; het lijkt de wachtkamer van de hemel, die men herkent zonder ze te kennen: men herkent ze in de glim lach van allen. Die glimlach trilt wat, door medelijden, door hoop en verwachting, een aanstekelijke glim lach ook ,in de trein, maar later ook op de Esplanade, welke van het ene gezicht op het andere overgaat, zo als de kaarsen gaan branden in de nachtelijke processie, de een na de andere. De trein van de bedevaartgangers buigt zich in alle kronkels in zijn moeilijke 20-urige wandeling om hoog en hij trekt zich totaal niets aan van de kleine rivier, die langszij loopt, met Lourdes in zicht. De trein slentert als het ware en het lijkt er op, alsof hij het symbool wil zijn van de armen en de kleinen, die het maar moeilijk hebben. De trage trek van de trein helpt ons de ogen te openen voor al die mooie dingen in 't landschap: de bomen, het water, de dieren, de hemel. Dan is er die be vallige stroom, de Gave, voortkab belend in een bed van afschuwlijk afval, dat ons eraan herinnert, dat de bezoedelingen en verontreiniging nog altijd bestaan. En dan eindelijk! het mo ment, waarop wij wachten: de laat ste bocht.De armoedige en trou we trein heeft ons geduld en hoop geleerd, die immers onafscheidelijk van elkaar zijn, zoals de schaduw en de zon "van de ziel. Al die boch-, ten lijken ook op elkaar, totdat het diepe dal de Grot blootlegt; ze lijken op elkaar, zoals de kleine Bemadet te niet verschilde van al die andere kleine meisjes, tot op de dag, dat zij.... LourdesZie de op elkaar ge stapelde basilieken, de een op de an der, reikend naar de hemel en dan de esplanade, waarop de duizenden pelgrims zich als mieren bewegen, de zwarte rots, schitterend in de zon als een brandend braambos. Er dringen tranen naar onze ogen, zui verder dan het water van de Gave. De voorjaarsbedevaart naar Lour des is helemaal volgeboekt. Er kan niemand meer worden ingeschreven. Alle hotels en hospitaal zijn vol, zo dat de direktie van de Limburgse Bedevaart naar Lourdes reeds nu kan zeggen dat ook deze bedevaart weer aan zeer veel aanvragen heeft kunnen voldoen. Op maandag 7 mei houden wij een voorlichtingsavond voor alle mensen die op 22 mei a.s. naar Lourdes gaan. Op deze avond kunt u alle inlichtin gen verkrijgen die van belang zijn voor reis en verblijf in Lourdes. Als gast zal aanwezig zijn de heer Lou Werson, hoofd-verpleegkundige, tij dens deze bedevaart in de trein en het hospitaal in Lourdes, Verder zullen er na de pauze wat dia's - gedraaid worden, zodat U al vast een kleine indruk krijgt van wat U straks te wachten staat. We willen graag om acht uur be ginnen. Zorg dat u dan ook op tijd aanwezig bent. uw Venrays weekblad HOENDERSTRAAT 10 - VENRAY Spontane New Oreans Jazz van „The Borderland Jazz Band" Deze naam mag dan vele mensen nog onbekend in de oren klinken, bekend zijn in ieder geval het me rendeel van de muzikanten van deze nieuwe Venlose Jazzband. De basis uit 4ex-leden van de Valuas City Jazzband, die op talloze grote festivals met veel sukses is op getreden. De groep wordt gecomple menteerd door 3 van hun Jazzvrien- den die reeds vaker met hen zijn opgetreden. Het zijn musici die stuk voor stuk al de nodige jaartjes meedraaien in 't Jazzgebeuren in Nederland maar ook in het buitenland. Ze vinden vooral voldoening in 't pushen van de Jazz in het algemeen en de New Orleans Jazz in het bij- ionder. Spontaniteit in het collectieve mu zikale spel binnen de groep is even belangrijk als het scheppen van een ongedwongen sfeer daar buiten. Ongetwijfeld zal de kenner als ook de leek 'n fijne Jazz-avond te wach ten sbaan. VAKANTIE-DAGEN Wanneer je werkt, heb je recht op doorbetaalde vakantie. Hoe lang die vakantie duurt, kan per CAO of rechtspositieregeling anders zijn.. Wanneer je op 1 mei van het ka lenderjaar nog geen 18 jaar bent, heb je recht op jeugdvakantie. Je krtfgt dan minstens vier werkweken vakantie per jaar, als je tenminste een vol jaar gewerkt hebt. Dit betekent, dat wanneer je een vijfdaagse werkweek hebt, je mini maal 20 werkdagen aaneengesloten vakantie moet krijgen. Bij die 20 dagen zijn de snipperdagen inbegre pen. Bij een vierdaagse werkweek heb je recht op 4 x 4 16 dagen, bij een driedaagse week is dit 3 x 4 12 dagen. Iedereen, ouder dan 18 jaar, heeft minimaal recht op 3 maal het aantal dagen dat h(j gewerkt heeft per week. (bijv., werk je 5 da gen, dan heb je recht op 3 x 5 15 dagen). Dit geldt ook weer als je een vol jaar gewerkt hebt. Als je pas 3 maanden bij je baas werkt heb je recht op vakantiedagen over deze 3 maanden. Dit is 3/12 van het totaal aantal vakantiedagen per jaar. Wil je meer vakantiedagen op nemen dan komt dat voor eigen re kening. Je vakantiedagen worden achteraf gegeven en niet vooruit. Welke af spraken je hiervoor moet maken, hebben we reeds behandeld bij het hoofdstuk „solliciteren". Je behoudt ook het recht op vakantie wanneer je een bepaalde tijd (maximaal 1 jaar) niet gewerkt hebt. Bijv. bij langdurige ziekte, bij het opkomen voor een herhalingsoefening voor militaire dienst, zwangerschapsver lof enz. SNIPPERDAGEN: In het totaal aantal vakantiedagen waarop je recht hebt, zitten de snip perdagen. De baas stelt kollektieve snipperdagen vast, in overleg met de ondernemings- of personeelsraad. Kollektieve snipperdagen zijn ver plicht op te nemen dagen voor het hele personeel zoals: Hemelvaarts dag, sluiting tussen Kerst en nieuw jaar, karnaval enz. De baas is ver plicht deze vastgestelde snipperda gen vroegtijdig aan het personeel door te geven. Als je zelf ontslag neemt, of krijgt en de baas zegt dat je teveel snip perdagen opgenomen hebt en deze terug moet betalen, kun je het beste kontakt opnemen met je vakbond, het arbeidsburo of de KWJ. Deze kunnen je dan vertellen of het klopt en welke stappen je verder moet on dernemen. VAKANTIEGELD: Mei is de maand waarin veel be drijven het vakantiegeld uitbetalen. Iedere werknemer die meer dan 1/3 van de gebruikelijke arbeidstijd werkt, heeft recht op het minimale vakantiegeld. Het wettelijk mini mum vakantiegeld bedraagt op dit moment 7% van je bruto jaarsala ris. Dit percentage is vaak hoger. Zelfs als je maar 1 maand gewerkt hebt, dan heb je recht op vakantie geld over die maand. Het vakantiegeld moet uiterlijk in de maand juni worden uitbetaald. De werkgever kan indien schrif telijk overeengekomen het vakan tiegeld in twee termijnen uitbetalen, dus de helft in juni en de helft in december. Bij het einde van het dienstverband, is het vakantiegeld waarop je recht hebt, direkt op-eis- baar. De verjaringstermijn voor het vorderen van achterstallig vakantie geld is 2 jaar. Je moet er wel rekening mee hou den dat hier het minste waar je recht op hebt genoemd is. Dus kijk je CAO na of je recht op meer hebt. openbare bibliotheek v/enray afd. voor volwassenen Julianasingèl 33 - Venray - Tel. 1970 Kenze uit de nieuwe aanwinsten: Chandler, R. Vaarwel mijn lief (det) Danella, U. Wat het hart niet weet. (fam) Estrange, A. 1'. Terug naar de barre hoogte (fam) Gaskin, C. De zomer van de Spaan se markiezin. Konsalik, H. G. Het vrouwenschip (avon) Landell, O. J. de. Uit naam van de aartsengel. Michener, J. A. Hawaii (hist) Reeman, D. Aanval uit zee (oorl) Renes, Boldingh, M. A. M. De vier winden (str.) Shannon, D. Onstuimig hart (hist) Op zaterdag 21 en zondag 22 april a.s. organiseert het Kon. St. Willi- brordusgilde uit Geysteren weer n grote vlooien- en antiekmarkt. De schoonmaakperiode is aangegrepen om een rondgang door het dorp te maken, hetgeen weer een heleboel meer of minder bruikbare zaken op geleverd heeft. Bovendien hebben de gildebroeders gezorgd voor een groot aantal antieke spullen. Vol gens hen zal een gang naar Geyste ren beslist niet vergeefs zijn. Als men al niets koopt, dan kan men toch genieten van het bekijken van de vele leuke en mooie spullen, of gewoon van de gezellige sfeer, die op zo'n markt altijd heerst. Het gilde organiseert deze markt onder meer in het kader van de ak- tiviteiten voor de aankoop van een nieuw gildevaandel. Zaterdagavond is het gildehuis zaal Kleeven, waar alles plaats zal vinden geopend vanaf 19.45 uur. Men kan dan al wat kleinere spul len kopen (balie-verkoop) en in schrijven op de grotere en duurde re spullen en antikiteiten. Zondag kan men dan vanaf 13.30 u terecht. Tegen 14.00 uur wordt gestart met de verkoop bij opbod. Natuurlijk wor den ook weer een aantal mooie ou de boomtronken ofwel knarren te koop aangeboden. Op maandag 30 april a.s. organi seert de Stichting Pastoor Kemmere Koor te Geysteren een buitengewoon koorconcert in "de St. Willibrordus- kerk aldaar. Aanvang 20.00 uur. Dit koorconcert wordt verzorgd door het Mikeli Kammcrkör Stockholm o.l.v. Andres Ely. Het Mikaeli Kammerkör telt 33 zangers en zangeressen en is in de Zweedse hoofdstad o.a. werkzaam als één van de drie professionele kerkkoren. Dirigent Adres Ely is de vaste or ganist en dirigent van de Johannes- kerk in Stockholm. Het koor bestrijkt in zijn muzikale aktiviteiten de gehele internationale koorlitteratuur, zowel sacraal als profaan vanaf de polyfonie t.m. he dendaagse, waarbij niet verwaar loosd de eigen componisten in het land en de volksmuziek. Op het programma in Geysteren komen o.a. voor werken van: Gio vanni, Gabrieli, Heinrich Sqhütz, Cesar Geoffray, Guiseppe Verdi, Francis Poulenc, Hector Villa-Lobos, Sven-Eric Johanson, Oskar Lindberg, Lars Edlund en Gunnar Hahn. In verband met radio-opname van het concert door de N.O.S. is een tij dige aanwezigheid wenselijk. Voor nadere inlichtingen en be spreken van plaatsen kunt U terecht bij: Th. Jeuken, Dorpstraat 5, Geys teren. tel. 04784-2060. ariaens sport grotestraat 18 venray 04780-1253 Het hoogtepunt van de viering van het 50-jarig feest van de Ysselsteyn- se voetbalvereniging (eind mei/begin juni) zal ongetwijfeld het optreden worden van „Die Fritzener Dorf musikanten" uit Fritzens in Tirol. Voor veel vakantiegangers zal de ze naam bekend in de oren klinken, immers tijdens de Oostenrijkse va kantie in Tirol kon en kan men dit orkest bij vele Zeltfeste beluisteren. Ook in Oostenrijk doet de moder ne muziek langzaam zijn intrede. Verschillende Tiroler orkesten gaan op de moderne toer en doen daar door de romantiek verdwijnen. „Die Fritzener Dorfmusikanten" o.l.v. Karl Bauman zijn gebleven, wat men van 'n Tiroler orkest verwacht. Hun repertoire zal dan ook voorna melijk bestaan uit Egerlander-, Ti roler- en Stimmungsmuziek. Deze bezetting van 16 muzikanten leent zich niet zo erg voor moderne mu ziek. zegt de leider van het orkest. In 1970 is het orkest opgericht door Karl Baumann. Jarenlang is Karl Baumann Tenorhomblazer geweest bij „Die Dorfmusikanten" van Joschi Binder. In 1967, 1968, 1970 en 1972 oogstte dit orkest grote successen op de Tiroler heimat-Abende te Horst. Na het verdwijnen van „Die Dorf musikanten" zijn vier muzikanten overgestapt naar „Die Fritzener Dorfmusikanten". Er is ook al een langspeelplaat op Op de onlangs gehouden jaarver gadering van NKV-kring Westelijk Noord Limburg, kondigde de voor zitter, Herman Hol, een nieuw tijd perk aan. Dit is voor ons de laatste NKV-jaarvergadering; het volgend jaar zal het namelijk de FNV-kring zijn Hiermee is het signaal gegeven voor een krachtige nieuwe vakbe weging. De lichten zijn op groen ge zet, zodat wij als NKV onze zuster organisatie NVV de handen kunnen toereiken naar een krachtige samen werking. Het kriterium voor onze organisa tie is niet meer „de Godsdienst" of het „Katholiek zijn", maar: de plaats van de katholieke werknemer in de samenleving; alsmede de doelmatig heid van de belangenbehartiging. Het opkomen of verdwijnen van bepaalde noden, behoeften en ver langens bij de leden, heeft daarbij steeds een belangrijke rol gespeeld. Voor katholieke mensen zijn daarbij de veranderingen die zich hebben voorgedaan in de beleving van ge loof en kerk, natuurlijk erg belang rijk. Tengevolge daarvan zijn er ook veranderingen gekomen in de bele ving van het confessionele karakter van de kaiholieke vakbeweging. In de huidige tijd van 1979 staat niet meer het katholiek zijn van de werknemer centraal, maar 't werk nemer zijn van katholiekenHet evangelie is niet rechtstreeks toege past op konkrete situaties. Het vraagt om vertaling en bemiddelin gen. Maar het'geeft wel voor het vakbondswerk inspiratie en oriënta tie, terwijl dit werk zelf gezocht en gevonden moet worden binnen het huidige probleem-bewust-zijn in re latie tot onze konkrete situaties. Het was de aanwezigen duidelijk 1 dat deze beleving van evangelische j waarden niet alleen en uitsluitend kan of behoeft te geschieden binnen een zelfstandige organisatie-struk- tuur. Al blijft en moet, de evange lische waarde bij ons binnen de nieuwe vakbeweging FNV een zeer belangrijke inspiratie en oriéntatie- bron blijven; het is binnen de vak beweging toch niet als eerste en voor alles staande taak. Want de aansluiting tot, en de beleving van deze evangelische waarden komen immers tot zijn recht binnen de kerk gemeenschap, waar dit essentieel en voorop staat. Binnen de diskussie kwamen al gemene problemen weer van uit 2 kanten naar voren, t.w.: - een'economische- technische kant en een sociale kant, maar ook nog - de persoonswaarde: de menselijke waarde, de visie op de mens, de visie mens en arbeid, de mense lijke idealen enz. Deze kanten en haar probleem stelling, blijven binnen onze nieuwe FNV een zeer belangrijke rol spe len. Deze diepgaande probleemstel ling moeten wij als nieuwe vakbe weging aandacht geven, uitdiepen en voldoende ruimte geven. Dit is de essentie en vertrekpunt waarop wij de nieuwe beweging ge stalte willen geven. Waarbij de de markt met „Landliche Musik" van dit orkest. Verschillende compo sities werden door de leider zelf ge schreven. Dat is niet verwonderlijk als men weet, dat Karl Baumann al zes jaar bij het zeven man sterke orkest van Gottlieb Weisbacher mee speelt. De vele optredens in Oostenrijk, Italië, Duitsland en Zwitserland staan er borg voor, dat „Die Fritze ner Dorfmusikanten" voor de eerste keer in Nederland, voor een plezie rige avond zorgen. Voorverkoopadressen: J. Stevens, Peter Janssenweg 8, tel. 04785-628; W. Koonings, van Beurdenweg 2, tel. 04785-309; café van Dijk, Jan Poels- weg 6. Het totale feestprogramma ziet er als volgt uit: Vrijdag 25 mei: DISCO-show met Krijn Torringa. Zaterdag 26 mei: Jeugd-mix voet baltoernooi. Tiroler-avond met „Die Fritzener Dorfmusikanten". Zondag 27 mei: Om 10 uur H. Mis, daarna Früschoppen. Woensdag 30 mei: Optreden van Clown Gray voor de jeugd. Vrijdag 1 juni: receptie, huldiging jubilarissen. Zaterdag 2 juni: Senioren-mix voetbaltoernooi; Réunie oud-leden. Zondag 3 juni: Popavond: „Teach in". evangelische waarden toch een zeer belangrijke inspiratiebron is. De doelstelling van onze industri ële samenleving en van de vakbe weging moeten bijgesteld worden. Dit vraagt om bezinning in brede NA jaren van sanering en hergroepe ring wordt het tijd dat het midden- en kleinbedrijf weer gaat groeien. Helaas zijn de veranderingen in het bestand aan zelfstandigen nog niet tot stil stand gekomen. Bij de detailhandel is de voortdurende dynamiek in de distributie daar de oorzaak van. Bij het ambacht is men wat minder onder het juk van de massaproduktie door ge gaan maar daar zijn ook duizenden verdwenen voordat bij de consument het besef levendig werd dat de vak mensen toch in veel gevallen een extra dimensie aan het produkt toe voegen. Dat kan zijn door snelle le vering, door nauwsluitende aanpas sing aan de wensen van de consu ment of door extra degelijkheid van de kwaliteit van het geleverde. Bij het vervoer zitten wij nog met ve lerlei zorgen en bij de horeca is de opmars van het getal weer begonnen dank zij de bistro, de koffiebar en het petit-restaurant, die zich in een groeiende belangstelling van het pu bliek mogen verheugen. Bij alle groe pen in mfdden- en kleinbedrijf zijn de broodzorgen gebleven omdat de in komens de laatste jaren daalden of nominaal gelijk bleven, hetgeen reëel een teruggang betekent. Over de koopkracht verandering in 1979 wordt gediscussieerd. Zou er gemiddeld voor de zelfstandigen 5% stijging van besteedbaar inkomen inzitten, dan zou dit al mooi zijn. Maar achter ons liggen enkele jaren met een gemiddel de teruggang van reële inkomens bij de kleine ondernemers. De achter stand is nog voelbaar. Niet alleen bij degenen, die nog minder verdienen UIT PEEL EN MAAS VAN 23 APRIL 1949 No. 16 Pasen was een bijzondere dag voor Venray. Drie jonge priesters droe gen hun eerste H. Mis op in Venray en Oostrum. Zondag was het de Z. E. Heer P. Hendriks en maandag de Z.E. Pater Innoncentuius Laurensse ofm, die door bevlagde straten, om geven door bruidjes en feestklanken va nde Harmonie, naar het altaar werden geleid. Te Oostrum droeg op Paaszondag de Wel. Ecrw. Pater G. Op 't Veldt zijn eerste plechtige H. Mis op. Onnodig te zeggen dat de buurtschappen schitterende versie ringen hadden aangebracht; da: er toespraken gehouden werden en se renades gebracht werden. Vele ca- deaux werden de 3 neomisten aan geboden. Te Overloon deed Paaszondag de Zeer Eerw. Hr P. Janssen zijn eer ste H. Mis. Ook hier was het dorp buitengewoon versierd. Namens de bevolking bood de hr. burgemeester de jonge priester een koffertypema chine aan. Tweede Paasdag bracht de Toneel vereniging Hioob haar vierde revue op de planken: „Kiek toch is an". En laten we het direct zeggen: van deze hebben we het meest genot'ci\ en plezier gehad. Hier werd, onder leiding van dhr. P. Vermeltfoort, 'n goed stuk amusement gebracht. Hij heeft, als schrijver van deze revue, het Venrayse publiek weer eens een hart onder de riem gestoken. De vele melodiën waren schitterend en ver kregen nog meer kleur door de zin gende dames. Vermeltfoort kan trots zijn op dit nieuwe geestesprodukt, dat zijn voorgangers ver overtreft. Onder de pauze verzorgde de buurt- band op de haar bekende wijze het muzikale gedeelte. De paasdagen zijn voorbij en de eieren zijn op. Eieren horen immers bij het Paasfeest, even goed als de Paasvuren. Maar jammer genoeg is kring, over welvaart, arbeidsethos, rechtvaardige verdeling van de ar beid enz. En zo blijven wij binnen onze nieuwe vakbeweging niet al leen allert op de materialistische kant, maar komen ook toch steeds terug op de levensbeschouwelijke kant. Binnen deze nieuwe beweging is daarop alle ruimte, om juist dit als vertrekpunt te zien, maar ook te beleven. Wij als katholieken hebben hierbij een eigen verantwoordelijkheid en een zelfvertrouwen om onszelf te zijn. Wij behoeven en mogen binnen dit groter geheel vooral niet bang zijn. Wij zijn geëmancipeerde chris tenen, die zichzelf kunnen en moeten zijn. De samenwerkingen van de laatste jaren hebben bewezen, dat wij dit volop aankunnen, en heb ben de noodzaak hiervan ook duide lijk ervaren. dan de minimum loontrekkers maar ook bij de andere groepen zelfstandi gen. MET name in kringen van het am bacht wordt ernstig geklaagd door zo ongeveer 4% van de bona-fide be drijven. De post lonen en sociale lasten roomt zoveel af van de bruto resultaten dat men niet tot een gezon de bedrijfsvoering kan komen, niet de grootbedrijven zijn hier de voornaam ste concurrenten maar vooral de beunhazen. Zwartwerkers vragen geen omzetbelasting aan hun klanten. Hun sociale lasten zijn nihil en hun sociale voordelen meestal niet gering. Velen van hen hebben een WAO- uitkering, een werkloosheidsinkomen of een loon als werknemer, terwijl zij in hun vrije tijd hun baas of diens collega's beconcurreren door allerlei onderhoudswerk aan te pakken. De omvang van dit werk is zodanig dat hiermee, volgens een schatting van oud-minister Langman, 200.000 werklozen aan regelmatig werk zou den kunnen worden geholpen. Een omvangrijk circuit aan zwart geld on dermijnt daardoor een goed anti-in flatoir beleid en er 'wordt enorme schade toegebracht aan de nationale belasting-inkomsten. Daarnaast wordt de juiste belastingmoraal bij de bona fide contribuanten in het hart getroffen, getuige de bij herhaling gelaakte toenemende belasting-ont duiking. De vraag is hoever wij in Nederland deze weg nog verder ver volgen voordat aan deze gang van zaken een halt wordt toegeroepen. dit gebruik in onze aan 't uitsterven: want zag men vorig jaar nog slechts sporadisch hier en daar de gloed der paasvuren, dit jaar was er bijna niets te zich. En toch is het aanleggen van paasvuren een schone traditie. Het is een vreugde vuur, dat oplaait '.en hemel, als het Alleluja van de Paastijd. De-bezet ting en de oorlog zijn er mede schuld aan, dat dit oud-ghruik verdwijnt. Toen was dit alles verboden, maar ook reeds voor de oorlog zagen wij een verslapping er van. Wat de oor zaak is, weten we met. Maar speci aal de Jonge Boeren kunnen in dit opzicht veel ten goede keren en dit fantastisch schouwspel weer in ere herstellen. Het was deze week weer druk met de hand- en spandiensten. Reeds vo rige week waren de briefjes rondge bracht en werden degenen, die hun aanslag niet betaald hadden, uit genodigd de „schup" ter hand te nemen of anders 5,per dag te dokken.... En zo was het er druk achter het St. Odapark en op ande re wegen. Vele „werkwilligen" heb ben de schop metterdaad gepakt en hebben geheel hun kunnen een dag of wat ingezet voor daadwerkelijke steun aan onze gemeente; die wel licht liever gezien had, dat de ,.pik- kenierders" zich maar hadden afge kocht.... En wee degenen, die ge meend hebben, het aanslagbiljet net als andere jaren achteloos op de wc te gebruiken: voor hen wordt een speciale strafexpeditie gereed ge maakt achter bu de Ballonzuil Op de gehouden vergadering van de r.k. Middenstands Vereniging is de deelname besproken aan de grote Land- en Tuinbouwtentoonstelling, welke in september gehouden wordt. Verder werd op deze avond 'n Mid- denstandslijst besproken voor de ko mende gemeenteraadsverkiezingen. Besloten werd de lijst samen te stel len uit werkgevende en werknemen- de middenstanders. Met verwonder lijke vlugheid kwamen de candida- ten te voorschijn, cn door stemming werd vastgelegd: 1 Th. Wintels; 2 Fr. Janssen; 3 A. Vermeulen. 4 W. Hettema: 5 H. Ebberink; 6 G. Poels; 7 P. Schocster. Paasdag ging de brand-sirer.e voor een in brand geraakte perceel helde aan de Maasheseweg. Veel rook cn na enige tijd stierf het vuur vanzelf uit. Woensdagmiddag ging andermaal de sirene voor een felle brand in de „Vier Uutersten" waar de woning van Ant. Huisman in lichter laaie stond en geheel verloren ging. Deze familie werd wel zwaar getroffen, gezien de woningnood in déze tijd. Zaterdagmiddag is aan de Maas heseweg 'n schuurtje afgebrand van G. Görtz. De viering van de verjaardag van Hare Majesteit Koningin Julana.zal hoofdzakelijk bestaan uit een kin derfeest. Op zaterdagmorgen zal in de parochiekerk een plechtige kin dermis worden opgedragen. Daarna verzamelen de kinderen zich op het Henseniusplein en gaan vandaar naar de Julianaboom in het park aan de Eindstraat. In de namiddag kunnen de kinderen genieten van gochelkunst en poppenkast in het Luxor Theater. De bewoners worden vriendelijk verzocht te vlaggen en zich met oranje te tooien OVERHEIDSMAATREGELEN DE centrale organisaties in midden- en kleinbedrijf hebben al bij herhaling aangedrongen op overheidsmaatre gelen. Die zouden kunnen bestaan uit een ferme verhoging van de lage boe tes op het leveren van zwart werk. Meestal zijn die boetes niet hoger dan f 50,-- of 100,-- en die zijn dan nog aftrekbaar van de inkomstenbelasting. Zelfs de gemeenten doen mee aan het gunnen van zwart werk omdat men niet controleert of de bedrijven wel als zodanig zijn ingeschreven bij de Ka mers van Koophandel, zo merken de middenstandsorganisaties op. Een an der euvel is dat de controle op zwart werk slechts door een veertigtal ambtenaren in het gehele land wordt uitgevoerd. Ook wordt er geen controle uitgeoe fend in de avonduren of in het week-end en dan wordt juist het meeste werk buiten de normale kana len gedaan. Men zou dus de beun hazen veel meer achter de broek moeten zitten. Toch doet de regering op dit gebied niets omdat men ar ver moedelijk weinig heil van verwacht of omdat men bang is dat men hier aan werknemers extra inkomsten gaat onthouden. Zijn het ook hier politieke oogmerken, die bij het niet nemen van maatregelen de doorslag geven? Een ander middel om de kwaa! te be strijden zou te vinden zijn in het herstel van de aftrekbaarheid van de onderhoudskosten voor woningen. Daar zitten nogal wat gevolgen aan verbonden voor het inkomen en voor de belastingdienst. Want het fiscale inkomen voor het bewonen van een eigen huis zou moeten worden aan gepast met alle gevolgen voor het loonfront. In dit verbana zitten wij met smart te wachten op de uitkomsten van het onderzoek naar belasting ontduiking van de zogenaamde com missie- Bijsterveld. De regering zou voorts een onderzoek instellen naar de mogelijkheid van bestrijding van de beunhazerij. Ook daar zien vele be langhebbenden nog steeds naar uit. Door de onvoldoende inkomensposi tie van het midden- en kleinbedrijf blijven in die sector ook de inves teringen achterwege. Deskundigen schatten dat van de kleine bedrijven niet meer dan 40 tot 45% aan in vesteringen doen. Zonder die inves teringen. die ook de werkgelegenheid stimuleren raken nog meer kleine ondernemers in moeilijkheden. Moet het beeld van de ondernemers in Nederland nog verder worden scheef getrokken? Het zou tot schade zijn van een evenwichtige ontwikkeling. Vorige week hebben wl] In dit blad melding gemaakt van de problematiek „beunhazerij". Dit naar aanleiding van door Venrayse aannemers gevraagde gemeentelijke controle, op bouwwerken welke worden gemaakt door bouw vakkers In de avonduren en weekends, en welke niet bestemd zijn voor eigen gebruik of voor naasle familieleden. Zoals gezegd, Is controle van gemeente wege niet mogelijk behoudens natuurlijk controle op de naleving van de gemeentelijke bouwvoorschriften. Deze problematiek speelt niet alleen In Venray, en niet alleen In de bouw wereld, maar is een landelijk euvel, waaraan wij in onderstaand artikel iets meer aandacht willen schenken. Voor politici zijn meestal grote pressie-groepen Interessant ZIJ ondervinden steun van kamerleden en partijbesturen wanneer hun belangen of Inkomens bedreigd worden. De kleinere gebundelde belangen mogen blij zijn met een aal over hun bolletje wanneer zij door bezuinigingen of lastige maatregelen belaagd worden. Dat hebben al velen ondervonden. Met name het midden- en kleinbedrijf kan ervan meepraten. De ondernemers In die kringen zijn In de loop der Jaren in aantal teruggelopen. Met name de schaalvergroting en ver anderde verhoudingen in de maatschappij zijn daar debet aan. Menige consument heeft al aan den lijve ondervonden dat met dat krimpen de bestand aan zelfstandigen ook een stuk waardevolle dienstverlening vsn het maatschappelijk tapijt verdwijnt

Peel en Maas | 1979 | | pagina 9