Te veel sociale- en maatschappelijke hulp? STRAATNAAMGEVING AvondMAVO in Venray KAMERS GEVRAAGD rGOED ONDER DAK" MET AMAK POELS Ook in Venray Nat. Boomplantdag CIRCUS eenen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Meubelen Nieuwe tennisbanen P Maatregelen bij bushaltes IDAG 30 MAART 1979 Nr. 13 HONDERDSTE JAARGANG OOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN 3AVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY JTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 26 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10.- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING it de behoefte aan woningen in ■ay groot is, is al lange tijd be- Veel mensen zijn op zoek naar passende woonruimte. Soms is lehoefte naar een onderkomen ringend, dat men 'n geldsom ter hikking stelt voor 'n goed aan- Twee weken geleden stond er zo n advertentie in ons blad. Tot de nieuwbouw in Venray weer start gaat, zal de vraag naar nruimte wel zo blijven. Dmenteel staan er bij de Wo- vereniging Venray meer als 1300 ngzoekenden ingeschreven, ter- er nu slechts 3 a 4 woningen maand beschikbaar komen. i iet zijn niet alleen gezinswonin- waar grote behoefte aan is. Ook nruimte voor 1- en 2-persoons shoudens (of voor de z.g. alleen- anden) is dringend nodig. Het ziet niet naar uit dat aan die behoefte vrij korte termijn kan worden iaan. Een groep jongeren in iray heeft al eens de aandacht dit probleem gevestigd, door 'n te kraken. Dat is natuurlijk oplossing van het probleem, ar onderstreept slechts de drin- de noodzaak. aar er is nog een andere groep isen, voor wie de woningnood levensgroot probleem vormt. Wij oelen hier de mensen die in onze kie psychiatrische inrichtingen als ;zen patiënten weer moeten te- ceren in de maatschappij. Als lingzoekendert komen ze normaal Ie lijst te staan, want ze kunnen eenmaal niet met voorrang be- deld worden, dat zou niet ver voord zijn ten opzichte van de ?ren. edelijker wijze zou men mogen vachten dat deze mensen terug naar hun voormalige woon- ts, maar dat is in de praktijk wel anders. Zij hebben hier in ray relaties opgebouwd, terwijl relaties in hun vroegere woon- its dikwijls „Verwaterd" zijn. Zo en vorig jaar van de 52 gene- patiënten die in Venray woon- nte zochten, er slechts 3 die van iray zelf kwamen. et is speciaal deze groep van len, die in feite niet kunnen ihten en daarom dikwijls hun toe- :ht zoeken tot het huren van ka- Maar wat doe je, als je geen lers of woonruimte kunt krijgen? jf zitten waar je zit", denkt dan ligeen, en men blijft zijn heil zoe- in het psychiatrisch centrum, men in feite als genezen pa- niet meer thuis hoort. Dat kost ertje Staat dan wel 160,per Bovendien betaalt de ver gde nog een eigen bijdrage van 650,per maand. En het is nlijk dit laatste bedrag wat men liever wil spenderen aan een n stulp •ostbus 51" liet al verschillende spots zien met de oproep om ers te verhuren. Wij zouden ons gaarne achter scharen. Denk eens aan onze jongeren, aan stu- en, aan mensen in opleiding, aan latiënten. Zij blijven in de moei- leden zitten als u geen helpende d uitsteekt Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkoop 9x9 f 0.75 9 x 13 f 0,90 Alleen gelukte foto's be talen m vrijdag 30 maart recipieert r P. Janssen, directeur van de Mavo, in restaurant Vlak- van 17.00 tot 19.00 uur, bij Jegenheid van zijn afscheid van onderwijs, wegens het bereiken p de pensioengerechtigde leeftijd. i-ondag 1 april om 14.00 uur in het irtpark De Raay te Overloon, re- tie van Tennisclub De Loonse inen i.v.m. de opening van het uwe clubhuis. ondag 1 april, om 11 uur reci- ïrt Hofkapel De Smeleboazers uit elsteyn, in het gemeenschapshuis lar, bij gelegenheid van het zil- en bestaan. laandag 2 april om 19.00 uur re- tie van de Gemengde Zangver- Jing Crescendo (Bejaardenkoor) ïotel Almonda, bij gelegenheid het 12M;-jarig bestaan. aterdag 7 april om 18.30 uur in- latie van de zeereerw. heer C. Khman tot pastoor van Oirlo. De ditigheid heeft in de Gertrudis- k plaats. We mogen ons in ons goede va- vaderland verheugen op 'n ongeken de sociale voorzieningen-pakket, wat vrijwel uniek is in de gehele wereld. Terecht kan men zeggen, dat we hier van de wieg tot het graf verzekerd zijn en begeleid worden. Zo erg of zo goed zelfs, dat we feitelijk niets meer kunnen bedenken waar nog enige sociale- of maatschappelijke hulpverlening nodig zou zijn; willen we tenminste niet onze eigen zelf standigheid verliezen.... en willen we niet een nog groter deel van ons inkomen betalen aan sociale pre mies. Want zo we eventueel nog wensen op dat gebied zouden heb ben, dan rijst toch steeds de vraag: wie zal dat betalen? En het ant woord hierop is vrij simpel: U en ik in de vorm van een bepaalde pre mie van ons loon. Naast dat hele scala van sociale voorzieningen mogen we ons ook nog verheugen in uitgebreide maat schappelijke hulpverlening op vrij wel elk gebied. Er kan in feite in een gezin niets verkeerds gaan, of diverse organisaties of instanties staan klaar om de helpende hand uit te steken. We noemen hier slechts de gezinszorg, de maatschappelijke werker, het Groene Kruis, de reclas sering, enz. Allemaal instellingen die, hetzij met rijks- of gemeente lijke subsidies pogingen in het werk stellen om onze maatschappelijke- of geestelijke gezondheidszorg up to date te laten funktiöneren. Het mag bekend zijn, dat qua soj ciale voorzieningen er zo nu en dan wel eens misbruik wordt gemaakt van de bestaande regelingen. Met name dat men op twee plaatsen „trekt", terwijl men natuurlijk slechts op één sociale uitkering recht heeft. Maar minder bekend zal zijn dat men ook op het gebied van de Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen maatschappelijke hulpverlening wel eens meer krijgt „toebedeeld" dan men feitelijk nodig heeft. We heb ben ons laten vertellen dat hier in Venray een gezin door liefst zeven instanties bemoederd werd, die elk afzonderlijk elkaar toch weer op een bepaald gebied overlappen. Natuur lijk is het niet de bedoeling dat men op een dergelijke manier geholpen wordt; alhoewel het in incidentele gevallen wel eens nodig is dat meer dan één hulpverlenende organisatie de helpende hand reikt. Dit gesignaleerde probleem het overlappen van eikaars werkgebied is bij de bevoegde instanties be kend. Het is ook daarom dat men via een werkgroep doende is eikaars werkgebied af te bakenen; een in ventarisatie te maken van wat er in onze gemeente nu feitelijk allemaal geboden wordt aan maatschappelijke hulp en (geestelijke) gezondheids zorg. Daarbij tracht men te komen tot een reëele taakomschrijving van elke instantie. Uit deze „sociale kaart" inventarisatie en taakom schrijving zal elke instantie kun nen weten, waar de verwijzing be gint, opdat men zich niet op het ter rein van een andere specialisatie be weegt. Maar kennelijk is dat een dermate moeilijke aangelegenheid, dat zulks niet in de kortste keren kan gebeu ren .En daarmee loopt men het ri sico, dat in de praktijk het over lappen het te veel van het goede voorlopig zal blijven bestaan. In afwachting van de inventarise ring en het af te bakenen werkge bied, houden de hulpverlenende in stanties zo werd ons verzekerd wekelijks overleg, om in goed samenspel dergelijke uitwassen te voorkomen of op te ruimen. Iets anders is het feit, dat in een bepaald wijk-gedeelte van Venray de mate van maatschappelijke en sociale hulpverlening dermate hoog is, dat het procentueel ver uitsteekt bij een plaatselijk of landelijk ge middelde. Ook dit is bij de betref fende instanties bekend, maar men moet dit noodgedwongen als konse- kwentie aanvaarden van een in het verleden gevoerd beleid, Op de lijst van woningzoekenden komen bij voorbeeld altijd dringende gevallen voor, om niet te spreken van nood gevallen. Mensen die men om de een of andere reden voorrang moet verlenen bij een woningtoewijzing, we noemen slechts op medische in dicatie. Toen er destijds dan ook op "ruimere schaal woningen vrij kwa men heeft men deze dringende ge vallen het eerst geholpen. Dringen de gevallen, die in de praktijk in derdaad dikwijls noodgevallen ble ken te zijn; mensen die hulp nodig hadden; mensen die begeleiding niet konden missen; mensen die door langdurige ziekten in moeilijkheden geraakten om slechts enkele oor zaken te noemen. Zo ontstond er een concentratie van gezinnen, waar bij wijze van spreken de maatschappe lijke hulpverleningsorganisaties kind aan huis waren. Nu zullen we de laatsten zijn om daar een kwaad woord over te zeg gen. We hebben ons nu eenmaal het recht op hulpverlening en bijstand verworven. Het is ieder zijn goed recht daar naar behoefte gebruik van te maken. En het is dikwijls al erg genoeg dat men er gebruik van moet maken. Waar het ons over gaat, is dat het feitelijk niet mag voorkomen zoals in bovengenoemd geval dat zeven instanties zich met een gezin gaan bemoeien;, ook al zou duidelijk blijken dat dit een uitzonderingsgeval is. Aan de hand van de te maken inventarisering zal men met spoed tot een taakomschrij ving moeten komen. Dat mag men niet op de lange baan schuiven. Ook al betaalt men voor deze maatschappelijke hulp niet direct 'n premie, toch wórden ze allemaal uit gemeenschapsgelden gefinancierd. Gemeenschapsgelden die we allen gezamenlijk moeten opbrengen. Zowel door de gemeente als door particulieren wordt de laatste tijd in Venray naarstig gezocht naar de ruimte waar eventueel nieuwe ten nisbanen kunnen worden aangelegd. Bij enkele gevonden lokaties deed zich de moeilijkheid voor, dat de be treffende grond niet bij de gemeente in eigendom was. Thans heeft men de grond, die ei gendom van de gemeente is, gevon den waarop een achttal tennisbanen, een oefenkooi en eventueel een ten- nishal met parkeerruimte kunnen worden gerealiseerd. Deze grond is gelegen in Land- weert tussen (ongeveer halverwege) de Smakterveldweg en de provincia le weg Venlo-Maashees. Nu binnen afzienbare tijd begon nen zal worden met de uitvoering van de eerste fase van het bestem mingsplan Landweert, hebben de gemeentelijke straatnaamgevers zich gebogen over de vraag, welke na men aan de straten zullen moeten worden gegeven. Daarbij werd men van meet af aan al geconfronteerd met het feit, dat dit nieuwe bestemmingsplan in een vijftal fasen zal worden uitge voerd en dat er in totaal zo'n tach tig tot honderd straten zullen komen die dan uiteraard van een naam moeten worden voorzien. En dan liefst nog zodanig, dat de gehele wijk herkenbaar is aari de straat naam. In eerste instantie werd gedacht aan een uitwerking van de sugges tie van het Vrouwenkafé. Dat stelde' indertijd voor in Landweërt te den ken aan dames, die op de bres heb ben gestaan voor de vrouweneman cipatie. Er werd een aantal namen voorgesteld, maar het totaal was zo gering, dat de gemeente heeft be sloten deze namen te bewaren om ze te zijner tijd eventueel in een kleinere wijk toe te passen. Gedacht werd verder aan „het jaar van het kind". Hierbij bleek, dat dan alleen de namen van kin derspelen of speelgoed in aanmer king zouden kunnen komen. Boven dien was er in Venray al een Tol straat Deze namen werden minder bruik baar geacht, zodat men op een an der onderwerp overstapte. Het feit, dat dit jaar voor het eerst verkiezingen voor het Europese Parlement worden gehouden, inspi reerde de straatnaamgevers weinig om originele namen te vinden. Negen landen, die deel uitmaken van de Europese Gemeenschappen leveren tenslotte maar negen lan- den-namen en negen namen van hoofdsteden terwijl de namen van voorvechters van de Europese ge dachte waarschijnlijk als te moeilijk schrijf- en uitspreekbaar terzijde werden geschoven. Uiteindelijk kwam men terecht op namen van kruiden in ruimste zin omdat een groot aantal krui den in Landweert hebben gebloeid. Bovendien zo dacht men zou den deze namen wellicht bij velen de kennis van kruiden in het alge meen kunnen bevorderen. Thieme's Grote Natuurgids, waarin enkele duizenden kruidennamen voorko men, heeft de straatnaamgevers als leidraad gediend en tot de konklusie geleid, dat er voldoende kruidenna men zijn, die voor een welluidende straatnaam zullen kunnen zorgen. Zo zal dus Landweert straks een „gemeentelijke kruidentuin" worden, ook al staan er huizen en liggen er wegen op de plaatsen waar vroeger de kruiden groeiden. Het lijkt ons een goede gedachte in Landweert ook met „uniforme" straatnamen te gaan werken. Hoort men straks een kruidennaam, dan weet men tenminste, dat men de straat in Landweert moet zoeken, zoals men een muzieknaam direkt verbindt aan Brukske en een berg- naam aan het Bergkwartier In het verdere verleden is men hiermee wel eens slordiger rondge sprongen. We weten, dat we „heiligennamen" moeten zoeken in Noord-West (Cae- cilia, Barbara, Ambrosius, Lucia, Ur sula, Petrus en Paulus). Maar de Hubertusstraat en de Rochusstraat moet men in Veltum zoeken Ook de St. Jozef weg moet men aan de andere kant van de wijk zoeken, terwijl men voor de St. Odastraat naar de andere kant van Venray moet gaan onv daar te ontdekken, dat de St. Ann'alaan in diezelfde hoek ligt De Deken Berdenstraat en de De ken Thielenstraat liggen nu ook niet bepaald dicht bij elkaar. Straten, die de herinnering aan wijlen pastoors moeten vasthouden, liggen her en der in de gemeente verspreid. Overigens zouden we willen plei ten voor uitspreekbare en schrijf ba re straatnamen en namen, die geen verwarring kunnen veroorzaken. Ook hiervan zijn voorbeelden ge noeg te vinden zoals Paterslaan en Patersstraat, St. Jozeflaan en St. Jo- zefweg. De „mooiste" verwarring ontdekten we, toen een ras-echte Venrayer ons de weg vroeg naar de Pastoor Dobbelstraat terwijl hij de Passodoblestraat bedoelde. Nieuw in de voorgenomen straat- naamgeving is, het weglaten van de aanduiding straat, weg. laan, singel enz. Dit om lange adressen te ver mijden; iets wat ook de PTT prefe reert. Dat betekent dan wel, dat we b.v. de volgende aanduidingen krij gen zo heel terloops gekozen Kervel 1; Dragon 2; Kerry 3; Krui zemunt 4; Salie 5; Rosemarijn 6; Mierikswortel 7; Majorijn 8; Peter selie 9; Knoflook 10; enz. enz. Vult u zelf maar in welke kruiden u zo allemaal kent. U zult het met ons eens zijn, dat zulk een adres niet al tijd welluidend klinkt En mag men dan al weten, dat die „kruidenstraten" in Landweert lig gen, dan nog zal het zoeken blijven. Wellicht dat een alfabethische volg orde, zoals men dat ook in 't Bruk ske heeft gedaan, hier verhelderend kan werken. Zoals ook elders in het land, werd op woensdag 21 maart 1979 in Ven ray een boomplantdag gehouden. Op de hoek: WestsingelLangstraat werden door de leerlingen van de openbare school De Keg en van de L.O.M.-school circa 50 bomen ge plant. Nadat de heer van der Hoff, voorzitter van de Jeugdnatuurwacht, deze leerlingen en de overige geno digden welkom had geheten, werd de eerste boom geplant door de heer Goossens, hoofd van de plantsoenen dienst te Venray, samen met een leerling van de Keg en de LOM- school. (zie foto). De heer van der Hoff benadrukte bij zijn welkom het belang van een goede „groen"-voorziening in onze gemeente en sprak zijn waardering uit voor de plantsoenendienst van de gemeente, die zoveel werk verzet voor het openbaar groen in onze ge meente. Tevens hoopte hij, dat deze bomen een langer leven beschoren zullen zijn dan de bomen aan de an dere zijde van de kruising, die door vandalen bijna allemaal zijn ver nield. Hij deed een beroep op de verantwoordelijkheid van de kinde ren om ervoor te zorgen, dat niet alleen zij maar ook een volgende generatie kan leven in een „bewoon bare" en veel groen voorziene ge meente Venray. Na afloop ontvingen de kinderen een kleine attentie en studie-mate rialen over bomen, om in klasse- verband nogmaal het belang van on ze bomen te bestuderen. P.S. In de komende weken zullen, zodra de voorbereidende werkzaam heden daar klaar zijn, nog een twee tal boomplantdagen worden gehou den, en wel aan de Henri Dunant- straat te Venray en te Oostrum bij de kerk. Zoals reeds uit eerdere persbe richten is gebleken start aanstaande augustus in Venray een avond- MAVO. Deze vorm van onderwijs wordt opgezet als dependance van het Avondcollege te Venlo, dat al jaren lang onderwijs aan volwassenen verzorgt. Het initiatief voor een Venrayse avondMAVO is uitgegaan van een werkgroep uit de regio Noord-Limburg waarin vertegen woordigers uit onderwijs en bedrijfs leven zijn opgenomen. In augustus wordt gestart met een eerste leerjaar van de driejarige op leiding. De leerlingen kunnen dan kiezen uit een aantal vakken, met name Nederlands, Engels, Frans, Duits, geschiedenis, aardrijkskunde, wiskunde, biologie en handelskennis. Wélke vakken per augustus inder daad gegeven zullen worden, hangt af van het aantal belangstellenden. In tegenstelling tot het dagonderwijs waar de leerlingen zes vakken moe ten volgen, kunnen avondscholieren ook met minder volstaan. Wanneer men een volledig pakket teveel vindt in verband met de beschikbare tijd, kan men één, of een paar vakken volgen. Voor elk voldoende vak op het examen krij'gt men een zgn. „deelcertificaat", d.w.z. een diploma voor een bepaald vak. Zes van die deelcertificaten kunnen ingeruild worden tegen „volledig" MAVO-di- ploma. De waarde van de diploma's is gelijk aan die van de dagschool. De lessen zijn op drie avonden gepland: maandag, dinsdag en don derdag, van 18.00 tot 22.00 uur. Voor elk vak moet men twee lesuren per week tellen; dit betekent dat men bij een volledig pakket drie avon- MAKELAARSKANTOOR den de lessen zal moeten volgen. De lessen worden gegeven in het gebouw van de Venrayse dagMAVO. Voor deze vorm van onderwijs geldt een minimumleeftijd van 16 jaar. Door het volgen van de lessen kun nen 16- en 17-jarigen aan de par tiële leerplicht voldoen. Om een vlotte start van de Ven rayse avondMAVO mogelijk te ma ken, is het van belang dat al in een vroeg stadium een inzicht wordt verkregen in het aantal belangstel lenden voor dit avondonderwijs. Daarom wordt iedereen die in de richting van volwassenen-onderwijs denkt, verzocht schriftelijk of mon deling kontakt op te nemen met de voorzitter van de Venrayse initiatief groep: dhr. H. van Heumen, Petten makerstraat 18, Venray, tel. 3813. Aan de belangstellenden zal dan verdere informatie worden ver strekt. De bussen van de Zuid Ooster Autobusdiensten ondervinden regel matig hinder bij bushaltes van ge parkeerde auto's. Met name bij de haltes op de Maasheseweg bij het gemeentehuis, de Bergweg bij schil dersbedrijf Reinders en de Horster- weg nabij slachterij Verkoeijen. In verband hiermee zal de gemeente ter hoogte van de halteborden over een afstand van minimaal 24 en ten hoogste 36 meter een geblokte mar kering aanbrengen. Het tot stilstand brengen van voer tuigen, met uitzondering van het on middellijk in of uit laten stappen van passagiers voor zover een autobus daardoor niet wordt gehin derd tor hoogte van deze marke ring is hierdoor verboden. Eindelijk is het zo ver dat de heer H. Gerrats de turnsport vaarwel gaat zeggen. Na 50 jaar lidmaatschap van St. Christoffel hangt hij voorgoed de tumschoenen aan de kapstok. Dat een en ander niet ongemerkt voorbij mag gaan is te begrijpen. Daarom meent het gemeentebestuur van Venray dat een gepaste huldi ging hier zeer zeker op zijn plaats zal zijn. Het is de bedoeling om a.s. zondag om 14.00 uur in de sporthal ,.de Wetteling" een afscheid te hou den. waar o.a. optreden van enkele circusgrocpcn. alsmede clowns wor den gepresenteerd. Gerrats zal en kele demonstraties van zijn kunnen weggeven, o.a. opening vrije oefe ning, in het midden van het pro gramma brugoefening, om aan het slot met de rekstokoefening met reuzenzwaai tc besluiten. Tijdens dit programma zal het col lege van B. en W. ccn blijvende her innering, in dc vorm van een pla quette van het gemeentehuis, aan Gerrats voor zijn verdiensten, over handigen. Het geheel is gratis toegankelijk. Verwacht worden niet alleen vele ouders met hun kinderen, maar ook nog vele oud-leden van „St. Chfis- toffcl". Mocht de toeloop om 14.00 uur te groot zijn, dan wordt om 17.00 uur een tweede opvoering als-, nog gegeven, met dien verstande dat de huldiging achterwege blijfL

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1