VASTENAKTIES VAMOS A VER KERKELIJKE DIENSTEN massa Gemeenschaps viering Venray .Grote Kerk Venray Parochie Paterskerk Kerk 't Zonnelied Brukske Parochie Vredeskerk Protestantse Kerkengemeenschap Parochie Oostrum Parochie Oirlo Parochie Leunen Parochie Ysselsteyn Parochie Merselo Rectoraat Vredepeel Rectoraat Heide Rectoraat Smakt VASTENAKTIE NOORD LIMBURG Rectoraat Veulen BISSCHOPPELIJKE VASTENAKTIE nrp GIRO1045000 Nogmaals dank voor een onverge telijke reis van 24' tot en met 31 maart Aanstaande zondag, 25 maart, is er om HALF ELF in de aula van de Levensschool, Bevrijdingsweg 2a, Weer een eucharistische tafelviering voor jongeren vanaf 16 jaar. Voor ganger: Frans Meijer. Zaterdag: 19.00 nederlandse hoog- ■Imis (kinderkoor), int. Wim van den '■Munckhof en overl. fam. overl. fam. Bouten-Verschuren Henri I Camps. Zondag: vierde zondag in de veer- tidagentijd. 8.00 leesmis, int. overl. fam- Marcellis overl. fam. Hen- dricx-Peeters; 9.30 gregoriaanse ijioogmis, int. Wilhelmus Janssen t.e.v. O.L. Vrouw van Lourdes; 11.00 .nederladnse hoogmis, int. Chris Ja cobs Vincent en Elisabeth Pijls- Büchel en Constant Antoon v. d. Berg en echtgenote. Maandag: 9.00 voor oude stichtin gen Jan van Heijster, ouders en broer; 19.00 ouders Janssen-van Gerven en zoon Piet bijzondere in tentie. Dinsdag: 9.00 ouders v. d. Munck- hof-Poels en kinderen Leonardus J. van Stiphout ouders Arts-Cor- nelissen en Jennisker.s-Janssen en Willy; 1900 overl. ouders Antoon Laurensse-Maessen Aard v. d. Zwaan en Martinus Litjens. Woensdag: 9.00 uit dankbaarheid Anna Behnen; 19.00 pastoor Joos Arts Willem Janssen en overl. fam. 0 Donderdag: 9.00 Maria Vrencken- L'Espoir Johanna Willems. Vrijdag: 9.00 Piet Pouwels en echt genote; 10.00 Eucharistieviering voor de MAVO b.g.v. het afscheid van directeur P. Janssen; 19.00 Martinus Janssen en Josefina Krijns bijzon dere intentie. Zaterdag: 9.00 Cato Gommans Mieke Kamps; 19.00 overl. ouders v. Uden-v. d. Broek fam. Trüyen- Hendricx Antoon Sikes. Mededeling: Zondag onder de mis van 11.00 u. »fl5 e kindercrèche in het zaaltje on der de sacristie. Leidsters: Ria Assen en José van Gerven. Akolieten: Zaterdag 24 maart: 19.00 Anita Hendricx en Louis Truijen. Zondag 25 maart:,8.00 Mare Lins- kens en Bernadette Corzilius (lezer: J. Wekking); 9.30 Hans van Gerven en Berend Kroft; 11.00 T. de Bruyn en G. de Groot. Misdienaars: Maandag, dinsdag: 19.00 Erik van Gerven en Manon Vullings. Woensdag, vrijdag: 19.00 Mariëlle van Hoof en Leon Stoffels. Zondag 25 maart: vierde zondag van de Veertigdagentijd. H. Missen: 7.30, 9.00, 11.45; hoogmis 10.15 ge zongen door Crescendo; 18.00 avond- lis. Vrijdag: 19.00 avondmis om Gods zegen over de gezinnen van de pa rochie. Zaterdag: 5.0 gelegenheid om te biechten; 18.30 avondmis als zon dagsviering. Mis-intenties Zaterdag: 18.30 overl. fam. Dech- ar-Sijbers en Vermeulen-Dijkmans. Zondag: 7.30 voor de parochie; 9.00 overl. ouders Jenneskens-Gie- Jens en Theo van Soest; 10.15 Giel Kusters (v.w. de buurt); 11.45 Jan •an Daal (v.w. de buurt); 18.00 Sjef [Rongen (v.w. de kaartclub). Maandag: 8 00 Giel Kusters (Der de Orde); 19.00 voor de vrede. Dinsdag: 8.00 bijzondere intentie ,(S.) en Helena Seijkens-Peters; 19.00 Piet Clephas. Woensdag: 8.00 overl. fam.; 19.00 !Giel Kusters en Johan Cornelius v. Baarsen. Donderdag: 8.00 Pieter Ars (v.w. Bejaardenbond); 19.00 Pastoor Arts. Vrijdag: 8.00 overl. fam. Slits; .00 gezinsmis, tot intentie O.L. Vrouw en St. Antonius. Zaterdag: 8.00 Piet Potten en tot dankbaarheid t.e.v. St. Antonius. Misdienaars en Akolieten: Zaterdag: 18.30 Henk en Leo Jan- ;n. Zondag: 7.30 Willy v. d. Bekerom en Johnny Philipsen; 9.00 René van Hooren en Tony Schol-ten; 10.15 Pie- Hendriks en Eric Arts; 11.45 Ricky Douwes en Jos Claessens; 18.00 Geert Claes en Jac. Smetsers. Maandag, woensdag, vrijdag: 8.00 Amoud Verhaeg en Hans van Gee- nen; 19.00 Marcel Philipsen en Jac. Smetsers. Dinsdag, donderdag, zaterdag: 8.00 Alfons Pirlo en Gerard Schoenma kers; 19.00 Geert Claes en Eric Arts. PEEL EN MAAS ook üw krant Zondag 24 maart: Euch. viering om 19.00 uur. Deze dienst wordt mede verzorgd door het jongeren koor uit Vierlingsbeek o.l.v. dhr. van Os. Geen kindercrèche. Misintentie: Uit dankbaarheid. Zondag 25 maart: Gezinsviering om 10.00 u. Kindercrèche aanwezig. Misintentie: Dhr. J. P. van Leeuwen. Woensdag 28 maart: Euch. viering om 19.00 u. Misintentie: Dhr. Wijen- berg. Deze dienst wordt verzorgd door de pastors en zusters. Iedereen is van harte welkom. Vierde zondag in de Veertigdagen tijd. Zaterdag: 19.00 avondmis voor overl. Peter Oomens en voor overl. Maria Hermsen-van Zwamen. Bij gelegenheid van het afscheid van Broeder Arnold zal het jongeren koor „Chrisko" deze H. Mis opluis teren met begeleiding van het or kest. Zondag: 8.00 leesmis voor overl. Jan van Heijster; 9.00 leesmis voor overl. ouders Maassen-Swaghoven; 10.00 hoogmis voor overl. ouders Schobben-Frederiks en voor overl. vader Henk van Gooi. Latijn-Gre goriaanse gezangen met het kerke lijk zangkoor. 11.30 leesmis voor overl. Teng Willemsen. Onder deze mis zingt het kinderkoor „De Vre- desklokjes". 18.30 avondmis voor overl. Piet Arts (fam. A Maandag: 19.00 avondmis voor de levende en overledenen van de fa milie de Haart-Cremers; voor overl. Bér Philipsen en voor overl. Atonia Janssen-Sanders. Dinsdag: 19.00 avondmis voor overl. familie van Rossum-Janssen; voor overl. Wiel de la Roy en Annie van den Akker als jaargetijde en uit dankbaarheid. Woensdag: 19.00 avondmis voor overl. Thijs Arts en voor overl. ouders Gommans-Bouten. Donderdag: 19.00 avondmis voor overl. Wilhelmus van de Ven en tot zekere intentie (fam! A.). Vrijdag: 19.00 avondmis voor overl. familie Bouten-van Megenen en voor Huberta van Megen. Zaterdag: 19.00 avondmis voor overl. familie Thijssen-Ueberbach. Mededelingen: 1. A.s. zondag onder de mis van half twaalf kleutercrêche in de kleu terschool vlak bij de kerk. Leid ster: mej. Henriëtte Jacobs. 2. In alle H.H. Missen van a.s. za terdag en zondag (24 en 25 maart) neemt Broeder Arnold afscheid van de parochianen van de Vre deskerk. (Zie artikel elders in dit blad). Aan de kerkdeuren wordt een kollekte gehouden om hem een passend geschenk aan te bieden. 3. Bljjf denken aan het geven van uw Vastenoffer. Zakjes om uw offer in te doen zijn verkrijgbaar in de boekenstalletjes achter in de kerk en aan de zij-ingang. Misdienaars en Akolieten: Zondag: 8.00 J. Ingenpas, E. Fran ken; 9.00 Th. Urselman, F. Linskens; 10.00 M. Barten, H. Kusters, A. Mil- len; 11.30 Th. Houwen, J. Vervoort; 18.30 R. Beerkens, C. Lankveld. Maandag, dinsdag, woensdag: 19.00 T. Lucassen, W. Hagenaars. Donderdag, vrijdag, zaterdag: 19.00 S. Fijneman, J. Linskens. Zondag Laetare, de vierde zondag in de veertigdagentijd, om tien uur kerkdienst in de aula van Den Hoe- bert, aansluitend daarop Gemeente dag. Predikant is Ds. Heine. De extra-kollekte is voor het fonds Noodlijdende Kerken en Personen. In Blitterswijck geen dienst. 24 maart - 1 april Zaterdag: 19.00 Harry Achten Lei van Soest (v.w. de buurt). Zondag: 9.00 Pieter Hendricus Janssen; 11.00 gest. jaard. Gerard Wolters en Elisabeth Jeurissen (Gem. Koor). Maandag: 9.00 gest. jaard. Michel Jacobs. Dinsdag: 9.00 uit dankbaarheid. Woensdag: 9.00 Lei van Soest (v.w. de buurt). Donderdag: 9.00 Maria Joosten- Camps. Vrijdag: 9.00 Theo Camps en An na Verhoeven. Zaterdag: 19.00 Lei van Soest (v.w. de kaartclub) Uit dankbaarheid. Misdienaarsbeurten Zaterdag: 19.00 Robert Claessens, Frank Verheijen, Gebr. Drabbels. Zondag: 9.00 Antoine Janssen, Marcel Derks, Marcel Litjens, Mar cel Janssen; 11.00 Pieter Verhagen, Davy Moorrees, Antoine Pelzer, Alouis Martens. Jongerenkoor Het Jongerenkoor van Oost rum zoekt 'n nieuwe dirigent voor haar koor. Aanmeldingen of inlichtingen onder tel. 1254. Feest van Maria Boodschap. Half-Vasten. Zaterdag: 19.00 gez. H. Mis over leden familie Lineskens-Heiligers en Michael. Zondag: 8.30 H. Mis! 10.0 OHoog- mis maandd. Jan Nelissen. Zaterdag: 18.00 H. Mis reünie fam. Versteegen; 19.00 gez. H. Mis jaard. Jan Zanders. Zaterdag: 19.00 Ism. v. Otto Ste vens uit dankbaarheid. Zondag:«8.00 lsm. v. Jozef Croij- mans, echtgenote en Martin Croij- mans Mathijs Litjens en echtgeno te; 10.00 hgm. als jrd. voor Elisabeth Voermans-Litjens; 11.15 lsm. v. overl. fam. Litjens-Nabuurs Jan van Meijel, echtgenote err overl. kin deren. Maandag: 18.00 weekd. v. Harry Asselberghs; 18.30 lsm. v. Ine Jans sen; 19.00 lsm. v. Sjeng Philipsen; 19.30 weekd. v. Maria Loonen-Schef- fers. Dinsdag: 18.30 lsm. v. Jan van Meijel, echtgenote en overl. kinde ren uit dankbaarheid (V.); 19.00 lsm. v. Maria Achten-van Dijck en overl. ouders. Woensdag: 18.30 lsm. v. Chris Goo- ren en echtgenote; 19.00 lsm. v. een goede beslissing; 19.30 weekd. voor Piet Vullings. Donderdag: 18.30 lsm. v. Maria Buijssen-Lamers; 19.00 lsm. v. Mar tinus de Bruijni, echtgenote en overl. kinderen. Vrijdag: 7.30 lsm. v. pastoor de Bot Joze Croijmans, echtgenote en Martin Croijmans. Zaterdag: 19.00 lsm. v. overl. fam. Michels-Nabuurs genezing voor een zieke (D.). Misdienaars: 18.30 Th. v. Kempen; 19.00 W. v. Meijel. Akolieten: 8.00 J. Janssen; 10.00 P. Verstappen, A. Reintjes én F. van Bavel; 11.15 H. en R. Cornelissen. Gedoopt: Weijs Maria. Vastenaktie: Het is vandaag al „half-vasten". Hebt U al aan de vas tenaktie gedacht en iets gegeven? Zo niet, doe het dan nu! Zo ja, har telijk bedankt! Pater Canisius: zijn adres is Pa- tersstraat 29 Venray, telefoon 5855. Zaterdag: 19.00 H. Mis v. Hendri- kus v. d. Weyer namens de ruiter- club. Tijdens de H. Mis zal Mgr. J. Gijsen 52 kinderen vormen. Zondag: 8.30 H. Mis v. overl. fam. Spreeuwenberg-Philipsen; 10.00 gest. jgt. v. Martinus Arts en Maria Arts- Janssen; 11.30 H. Mis v. Gerardus en Gertruda Spreeuwenberg en voor Jan en Wim Spreeuwenberg. Maandag: 19.00 H. Mis v. overl. fam. van Ass-Claessens. Dinsdag: 19.00 weekd. v. Jan Spreeuwenberg. Woensdag: 18.30 weekd. v. mevr. Swinkels-Verschuuren; 19.00 H. Mis v. Harrie Peeters namens de collec tanten. Donderdag: 18.30 weekd. v. Harrie Peeters; 19.00 H. Mis v. Jan Spreeu wenberg namens Martien. Vrijdag: 18.30 maandd. v. H. v. d. Weyer; 19.00 H. Mis uit dankbaar heid (Mulders-Maessen). Zaterdag: 19.00 H. Mis uit dank baarheid v. fam. Vergeldt-Custers en voor de overl. pastoor Vereyken. Misdienaars: Zaterdag: 19.00 Robert v. Ass en John Michels. Zondag: 8.30 Robert Stevens en Francis v. d. Hoff; 10.00 Richard Juwett en Henny Michels; 11.30 Rob Koonings en Willy Hendriks. Mededelingen: Zaterdagavond 24 maart zal Mgr. J. Gijsen het sacrament van het Vormsel komen toedienen aan 52 leerlingen van de zesde klas. Dan zijn de voorste banken gereserveerd voor de vormelingen met hun ou ders. Ook zullen er dan veel familie leden aanwezig zijn zodat de kerk vol zal zijn. Wilt U daar a.u.b. reke ning mee houden? Zondag om 10 u. zal dan het kinderkoor de H. Mis verzorgen. Ook de komende weken zal, vanwege werkzaamheden in de kerk, de morgendienst vervallen en zul len de missen 's avonds zijn. Op be paalde dagen zal pastoor Janssen om 18.30 de H. Mis lezen en elke avond om 19.00 uur pastoor van Uden. De eerste inzameling voor het project van de vastenaktie is al ge weldig! 125 zakjes zijn er ingeleverd met de enorme opbrengst van 1796.05 voor de bisschoppelijke ak- tie en 48,50 voor de landelijke ak- tie. De bus blijft achter in de kerk staan. Hopenlijk doet U allemaal mee aan de tweede inzameling van Palmzondag tot en met Pasen zodat we ook dit keer weer een enorm succes zullen boeken. Allen harte lijk dank. 4e zondag in de Veertigdagentijd. 25 maart 1979. Zaterdag: 19.00 Hoogmis v. Henk van Meyel (Gregoriaans). Zondag: 8.30 H. Mis voor overl.- ouders (C.); 10.00 pi. Hoogmis opge dragen door Mgr. J. M. Gijsen. onze Bisschop, waaronder de toediening van het H. Vormsel aan de kinderen va nde 6e klas. Hgm. tot int. van de Vormelingen en hun ouders. Gaarne verzoeken we U in de buurt van de kerk te vlaggen als een welkom aan Mgr. en als een feestelijk cachet voor de Vormelingen. 11.30 Geen H. Mis. Maandag: 8.00 gest. jgt. voor Mar tinus Stiphout, Maria van Rijswijck en zoon Wilhelmus. Dinsdag: 8.00 gest. jgt. voor Jo hannes Claes, Maria Friezen en overl. ouders. Woensdag: 8.00 gez. H. Mis voor Jan M. Gielen en overl. kind. Vrijdag: 8.30 Schoolmis, gest. jgt. voor Maria L'Ortije-Lipperts. Zaterdag: 19.00 Hoogmis tot int. fam. H. Peeters. Misdienaars: zondag 8.30 P. Jacobs en P. Kessels; 10.00 en door de week T. Engels en J. Eyssen, Kollektanten: Zaterdag Arts; zon dag 8.30 v. Cuijck; 10.00 Hendrix. VASTENAKTIE A.s. zondag is de eerste gelegen heid om het zakje met uw vasten offer in te leveren. Wij hebben: automatisch frituurpan, automatisch wasmachine, automatisch koffiezet apparaat, waterleiding om maar bij het kleine gerei te blijven we zijn voorzien van alle gemakken. In landen van de Derde Wereld moet water nog vaak met een kruik op het hoofd worden gehaald, kilome ters ver. Een offer ten bate van deze arme mensen zou wel eens meer voldoe ning kunnen geven dan al onze ge makken bij elkaar. Want wij hebben alles voor het aanpaken; een kraan opendraaien, 'n knop omdraaien en even geduld hebben en zijAls we in het Evangelie lezen hoezeer Christus bezorgd was voor alle no den van de mensendan doet U toch ook mee! H. Missen van 24 - 31 maart 1979 Zaterdag: v. d. zielerust van Si mon van Vegchel. Zondag: jaargetijde v. Antoon Weerts. Maandag: t.e.v. St. Jozef. Dinsdag: v. Henrica Vullings-Jan- sen. Woensdag: overl. fam. Weerts- Nelissen. Donderdag: v. Simon van Vegchel. Vrijdag: v. bijz. intentie. Zaterdag: voor de parochie. Vierde zondag in de Veertigdagen tijd, 25 maart 1979. .Zondag: 8 uur H. Mis voor Betje Ewals-Fleuren; 10 uur Hoogmis: jaargetijde voor Handrie Maas. Akolieten: Frank Gielens en Johan Maas. Misdienaars van de week: Leon Pouwels en Nico Jakobs. Vandaag is de tweede inzameling van de Vastenaktie. Maandag: 8 uur H. Mis voor Wim Derikx en overleden familieleden Derikx-Voesten. Dinsdag: 8 uur H. Mis t.b.i. Woensdag: 8 uur H. Mis uit dank baarheid. Donderdag: 8 uur H. Mis vor de overleden ouders Huisman-Poules en zoons Antoon en Johan. Vrijdag: 8 uur H. Mis voor de ovërleden familieleden Janssen- Janssen. Zaterdag: 19.30 Avondmis voor Hendriks Huisman, echtgenote en zoons. Zaterdag 24 maart: 8.45 H. Mis in de Jozefkapel voor Ilde, Fons en Martha Sweegers, voor bijzondere intentie en voor overl. fam. mevr. Peters en uit dankbaarheid; 19.00 u. avondviering voor Henrica Bas- tiaans-Huygen, fam. v. d. Munckhof en overl. fam. Slits. Zondag: 8.30 H. Mis te Holthees v.b.i.; 8.30 H. Mis t.e.v. de H. Jozef voor overl. moeder en voor fam. Hendrikx; 10.00 Hoogmis voor An toon Coppus (deze dienst wordt op geluisterd door Byzantijns zangkoor) 11.30 H. Mis t.e.v. de H. Jozef voor fam. Clabbers-Pieterse, Bedevaart uit Tilburg; 15.0 Gebedsdienst t.e.v. de H. Jozef. Maandag: 8.45 H. Mis in de Jozef kapel (Feest Maria Boodschap) voor genezing van een ernstige zieke. Dinsdag: 8.45 H. Mis in de Jozef kapel voor genezing van een ernsti ge zieke; 10.00 H. Mis voor bede vaart uit Dongen. Woensdag: 8.45 H. Mis in de Jozef kapel t.e.v. de H. Jozef, voor overl. moeder; 11.00 H. Mis voor bedevaart uit Gilze-Rijen. Donderdag: 8.45 H. Mis in de Jo zefkapel voor overl. ouders, voor ge nezing van een ernstige zieke, Theo Janssen en overl. ouders, voor licha melijk en geestelijk welzijn van een gezin. Vrijdag: 8.45 H. Mis in de Jozef kapel voor overl. moeder en voor Piet Weiten. Kerk in Zuid-Afrika vecht tegen apartheid Hulp aan slachtoffers van de ras- sendiskriminatie. Een wat ongewoon soort projekthulp in het kader van de Bisschoppelijke Vastenaktie Zeist? Toch niet. Want het gaat om Zuid-Afrika (apartheid!), dat even goed als b.v. Zambia, Burundi en Benin deel uitmaakt van het zwarte kontinent waarop de Vastenaktie Noord-Limburg zich in 1979 richt. En waarom zou de Kerk, wanneer ze zich het lot aantrekt van de zwarte mens, zich niet óók mogen of moeten bekommeren met situaties, waarin deze zwarte mens (op grond van zijn huiskleur) wordt achterge steld en onderdrukt? De Zuid-Afri kaanse Bisschoppenkonferentie (SABC) heeft de Vastenaktie Zeist steun gevraagd voor de financiering van een bureau, waar juristen en en advokaten hulp bieden bij de verdediging van zwarte Afrikanen die in hun strijd voor gelijke rech ten gearresteerd zijn. Twee andere verzoeken van diezelfde bisschop penkonferentie zijn aan Noord-Lim burg gericht. Het gaat om een bij drage van 40.000 gulden aan een fonds (via de parochies) ook de ge zinnen van de gearresteerden ge holpen worden. Het tweede verzoek heeft betrekking op het projekt OPEN SCHOOL: het openstellen van alle r.k. scholen in Zuid-Afrika voor blank èn zwart, als kerkelijk getuigenis tegen de rassenongelijk- heid in het land. Ook daarvoor wordt 40.000 gulden gevraagd. De rassenscheiding in Zuid-Afri ka is al in 1957 door de Zuid-Afri kaanse bisschoppen veroordeeld. In 1977 hebben deze bisschoppen nog maals verklaard dat apartheid im moreel is. De laatste jaren zijn veel vooraanstaande priesters en leken in de gevangenis gezet, omdat de staat wil dat de Kerk zich buiten de po litiek houdt. Tussen half mei en eind juni j.l. werden 19 leden van de ka tholieke Beweging van Young Chris tian Workers gearresteerd. Zuid-Afrika (26 miljoen inwoners, waarvan 4'/i miljoen blanken) is een toetssteen voor de toepassing van de mensenrechten. De katholieke Kerk (2 miljoen leden, 80#/o zwart) heeft duidelijk stelling genomen tegen de apartheid. Een evangelisch getuige nis, omdat Christus gepredikt heeft dat alle mensen gelijk zijn. Noord- Limburg kan dat getuigenis moreel en daadwerkelijk steunen. Help mee, van Kerk tot Kerk. Vastenaktie Noord Limburg, giro 225.79.19. Zondag 25 maart, 4e zondag van de veertigdagentijd. Zaterdagavond 7 uur Hgm. overl. fam. Geurts-Ambrosius. Zondag: 9.45 Hgm. zal. Petronella Ida van Staveren-van Son; 11.15 H. Mis uit dankbaarheid. Maandag: 8 uur lsm. uit dank fam. Geurts. Dinsdag: 8 uur lsm. zal. Annie Nellissen-Janssen en overl. ouders. Woensdag: le zeswekendienst voor zal. Cecilia van Wylick-Engelen. Donderdag: 8 uur lsm .uit dank fam. R. J. Vrijdag: 8 uur lsm. tot bijz. inten tie fam. Janssen-Jacobs. Zaterdagavond om 7 uur gest. jgt. zal. Math. Kunen, echtgen. en Ge rardus. Akolieten voor 25 maart: Mat. Janssen, Henk Jacobs en Piet Weys. Misdienaars: Geurts - Jacobs. NOTICIAS RELIGIOSAS El domingo próximo es el 4. do- mingo de Cuaresma. A las once y cuarto Misa con müsica espanola y meditación sobre la Passión de Nues- tro Senor. Después de la Misa reu nion en la salita del convento donde estèn a su disposición bastantes re- vistas y diarios. Hasta la vista. NOTICIAS CULTURALES Han venido ya los nuevos formu- larios para solicitar becas para sus hijo que estudian o aqui o en Es pada; estèn a su disposición en la salita del convento y también en El Centro o en la dirección de Erminio. Quién ira a votar en las elecciones municipales en Espana puede apro- vechar de la oportudinidad que ofre- ce Iberia a todos los Espanoles en Holanda: 50% descuento en las tari- fas de ida y vuelta. Desde el dia 19. de abril hasta el dia 26. de abril el Padre Juan estara en Fuengirola (Malaga) para participar en un con- greso. Hasta la vista! De twee projekten welke wij kozen Wij hebben in de 2 voorafgaande artikelen de redenen aangegeven waarom wij achter de vastenaktie van ons bisdom staan. In de 4 nu volgende artikelen, zullen we spre ken over de twee projecten die wij uit het aanbod van de bisschop ge kozen hebben. Voor de financiering -van deze projecten zal dus ons vas tenoffer besteed worden. Beide projecten liggen in de repu bliek Indonesië, ons vroeger Neder lands Oost-Indië. waarvan de schrij ver Multatuli zei. dat het zich om de evenaar slingert als een gordel van smaragd. Aan het hoofd ervan staat president Soeharto. De Indonesische archipel telt wel een 13.000 eilanden. De grootste zijn Java, Sumatra, Borneo en West- Irian, het vroegere Nieuw-Guinea. Indonesië is gelegen tussen Malak- ka .Indo-China en de Philippijnen in het noorden en Australië in het zuiden. In oppervlakte is het 55 maal zo groot als Nederland. Het groot ste gedeelte -hiervan, n.l. 64% is met bos bedekt. Het inwonertal bedraagt 120 miljoen, waarvan 90% moha- medanen zijn, 4% christenen (pro testanten en katholieken), 3% hindoes en 2% boedhisten. De katholieke bevolking is in In donesië dus niet talrijk. Niettegen staande deze minderheidspositie heeft ze toch vrij veel invloed, voor al omdat de katholieke kerk er steeds veel zorg gehad heeft voor de ontwikkeling van het volk. En zij tracht nog steeds haar tweevoudige taak van verkondiging van de Blijde Boodschap en van sociale dienstver lening aan de bevolking met grote inspanning en energieke inzet te verwezenlijken. De taak die in Indonesië gespro ken wordt is het Maleis, of liever het bahasa Indonesia. Er zijn echter wel een 200 streektalen en dialekten. Onder de intellectuelen verstaan en spreken er nog velen Nederlands, gevolg natuurlijk van de koloniale tijd, toen Indonesië nog deel uit maakte van ons koninkrijk. De munteenheid is de roepia: één roepia is 2 cent. Zeventig procent van de beroepsbevolking werkt in de landbouw. Deze brengt voort zowel voedingsgewassen, zoals rijst, mals, cassave, zoete aardappelen en soja bonen; alsook handelsgewasen, zoals rubber, koffie, palmolie, tabak en suikerriet. De bodem is verder rijk aan delfstoffen: aardolie, aardgas, tin, bauxiet en nikkel. Industrie is er echter nog weinig: de grootste bedrijfstak is de textiel. Wel treft men er veel klein-industrie en huisnijverheid aan. Het eerste project nu waarvoor wij ons in het dekenaat Venray gaan inzetten in het kader van de vasten aktie 1979 van het bisdom, ligt op Java, het belangrijkste eiland van de Republiek Indonesië. Het telt meer dan 76 miljoen inwoners. De belang rijkste bevolkingsgroepen die er wo nen zijn de Javanen, de Soedanezen en de Madoerezen. Op Java ligt ook de hoofdstad van Indonesië, Jakar- ~ta, het vroegere Batavia. Hier zetelt de regering en bevinden zich ook de belangrijkste centra van hoger on derwijs. Jakarta zelf, met ruim 2.000.000 inwoners, is zeer cosmopo- litisch van samenstelling en heeft, zoals alle grote steden op Java, zoals b.v. Soerabaya (1.556.000 inwoners) en Bandoeng (1.201.000 inwoners) 'n grote Chinese bevolkingsgroep. Java is zo dicht bevolkt, dat de landbouw er zich bijna uitsluitend bezighoudt met het voorzien in de eigen behoeften van het eiland. Het heeft 2 kerkprovincies n.l.: Oost-Ja- va met als aartsbisdom Jakarta en West-Java met als aartsbisdom Se- marang. Het inwonertal van dit laat ste aartsbisdom is ruim 15 miljoen, waarvan er bijna 250.000 katholiek zijn. Tot de kerkprovincie van West- Java hoort ook op Midden-Java het bisdom Poerwokerto, waarin ons eerste project gelegen is. Dr. M. G. H. Gelissen f 4 vastenactie limburg 111 missiebum Roermond AC1MTEITEN CENTRUM \m HET BSDOM Wij verhuren tekenfilms voor uw kinderfeestjes Weer spoor van vernielingen aan geparkeerde auto's In de nacht van vrijdag op zater dag kwamen er bij de politie ver schillende meldingen binnen, dat en kele jongens bezig waren met ver nielingen aan geparkeerde auto's. Vernielingen werden aangericht op de volgende straten. Langstraat. Nieuwlandstraat. Vollenbergstraat en Veltumse Kleffen. Diverse buiten spiegels van auto's werden vernield, terwijl ook autoportieren waren be krast. Ook sneuvelden verschillende radio-antennes en ruitenwissers. Venrays politie verzoekt even tuele getuigen zich met haar in ver binding te willen stellen. Het wordt de hoogste tijd dat die vandalen worden gegrepen. Pater Huub Latten: Van 27 dec. tot 17 jan. j.L heb ik een reis gemaakt door het zuiden van India. Het was indertijd het af- scheidskado van Venray. toen ik na dertien jaar pastoraal werk Venray verliet. India was het reisdoel, om dat de vastenaktie 1978 projekten in India ondersteunde. Door omstan digheden heeft het even geduurd, maar nu ben ik er toch drie weken geweest, onder uitstekende leiding van oud-missionaris pater H. v. d. Sande (pastor in het Brukske). Vanmorgen ben ik terug geweest in Venray, om op de Petrus Ban- denschool wat dia's te laten zien van deze reis. En dan komt alles weer boven De krottenwijk van Bombay. Pa ter Caspar werkt daar en met hem zijn we daar doorheen gelopen, een wijk waar 100.000 mensen wonen in schamele huizen van leem en golf platen, de meesten zonder electrici- teit, allen zonder water. Iemand die er geld inzag heeft een waterleiding aangelegd en op vier plaatsen in de wijk verkoopt hij het water. Wat opviel in alle armoede: in deze wijk werd niet gebedeld .maar wel over al lachende mensen; heel veel kin deren, die zich verdringen om op de foto te komen. Wij vonden de ar moede beschamend en hadden in het begin er veel moeite mee ons foto-toestel tevoorschijn te halen, maar iedereen vond het prachtig, als je hem de moeite waard vond om een foto van hem te maken. Zo niet in de krottenwijk, in de stad zelf werd er des te meer ge bedeld: overal waar kerken, tem pels. bankgebouwen, winkels waren, kwam je oude en jonge mensen te gen, die om een aalmoes vroegen. Gaf je er één iets, meteen had je er tien om je heen staan. Kleine kinde ren van zes jaar met een kleuter van een of twee jaar op de arm: kun je die iets weigeren als ze wat geld vroegen om wat eten te kopen. Er werd ons gezegd dat je het niet moest doen. want je stuurde deze kinderen de weg op van het bede- laarsberoep.Maar je kunt toch ook niet je hart zo verharden, dat je doorloopt zonder iets te geven? Behalve de geweldige armoede heeft mij ook de grote gastvrijheid erg deugd gedaan. Zowel in de kloosters als bij de indische fami lies waar wij voor enkele uren of voor enkele dagen te gast waren. De gast was nummer één. Als er ge geten moest worden (en dat moest altijd) dan werd de gast het eerst bediend; pas als hij helemaal klaar was en voldoende gegeten had, kwam de rest van de familie aan de beurt, eerste de kinderen, dan de ouderen. Met groot ceremónieel wer den we altijd begroet, alsof we heel wat waren. Dan steekt onze hol- iandse nuchterheid wel erg sterk af. Prachtige kerels hebben we op de verschillende missieposten ontmoet. Mensen die rustig blijven terwijl ze toch tegenover geweldige proble men staan. Ze doen wat ze kunnen, al zijn het dit jaar maar zes gezin nen op de ontelbaren die ze aan een betere woning helpen; al zijn het maar een paar tientallen jongens die ze kunnen opnemen in een boys home om hen onderdak en een tech nische oplieding te geven. Ik zou er machteloos onder worden, als ik stond tegenover zo'n geweldige nood, maar zij werken onverstoord door, en doen dat klein beetje waartoe ze in staat zijn. Waartoe ze vaak in staat gesteld zijn, dan zij de Vastenaktie van Ne derland, Duitsland, Spanje. We kwa men ze overal tegen. Memisa, miva, vastenaktie. Kleine projektjes, dank zij de vastenaktics, waar enkele tientallen mensen een klein beetje meer toekomst door krijgen- Een druppel op een gloeiende plaat? Ja, dat was het en toch: elk jaar voor enkele mensen een betere toekomst. Je kunt niet alles doen, maar doe wat je kunt. Die paters hebben me dat geleerd. Mensen van Venray. bedankt voor deze reis! p. Huub Latten o.f.m. Delft, maart 1979

Peel en Maas | 1979 | | pagina 13