WEERPRAATJE Nieuwe paddestoel op komst D'66 J.C. DE BRAK CDA/KVP EIITERPENIEIIWS Rikken in Leunen 25 jaar ,De Smeleblaozers" SAMENWERKING VENRAY Stop de neutronen bom - manifestatie DERDE ORDE K.V.V. Venray Limb. Vrouwen beweging Huisvrouwen- kontaktgroep PEEL EN MAAS Mededeling Het Groene Kruis OUD PAPIER St. Pe\^S SCOUTING Venray-Horst GEEF EEN VW GESCHENKBON CADEAU Nieuws uit Overloon ALD VENRODSE IEREPRIES 1978 UITGEREIKT AAN HUUB SCHOLS PEEL EN MAAS Brinkhorst brengt werkbezoek aan Noord-Limburg Op maandag 19 maart a.s. zal dhr. Laurens Jan Brinkhorst, lid van de Tweede Kamer voor D'66, een werk bezoek aan Noord-Limburg brengen. 's Morgens zal er een gesprek zijn met de werkgroep onderwijs en klei ne kernen, o.m. over de nota, die on langs is uitgebracht. Daarna volgt een gesprek met het Open School projekt in Venray. De lunch zal ge bruikt worden om over een aantal onderwerpen van gedachten te wis selen, n.l. gezondheidszorg: centra lisatie en decentralisatie, het vlieg veld de Peel, ontwikkelingen op het gebied van het milieu, het gevaar van de komst van mammoetbedrij- ven (zoals een bedrijf van meer dan een half miljoen kippen) voor de fa miliebedrijven. 's Middags zal het bezoek ver volgd worden in Venlo. Met leden van het college van b. en w. zullen gesprekken plaatsvinden over de toekomst van het Hoger Beroeps onderwijs in Noord-Limbugr in het algemeen en eventuele komst van vervoersschool in Venlo in het bij zonder, de gewestvorming. Vérvol gens zal er een gesprek plaatsvin den met dhr. Rijssénbeek, voorzitter van de Kamer van Koophandel. 's Avonds zal er om 8 uur in het Wilhelminahotel (tegenover het sta tion) een openbare bijeenkomst zijn met dhr. Brinkhorst en dhr. Aart Resoort, opvolger van Cees Spigt in de Provinciale Staten. Deze bijeen komst vindt mede plaats vanwege de oprichting van een eigen afdeling van D'66 in Venlo. dorp een bijzondere plaats in, vooral met de carnaval wordt er dankbaar gebruik van gemaakt. De 14-koppi- ge hofkapel staat onder leiding van Wiet van der Hof en is bekend als een „lustige" kapel, waarin Wiet van der Hof een grote rol speelt met zijn zware stem. De drie gebroeders Piet, Sjang en Theo Deters die vanaf de oprichting een zeer muzikale bijdrage hebben geleverd, zullen op deze dag extra in de bloemtjes worden gezet. De dag ervoor, zaterdag 31 maart, zal in het Gemeenschapshuis te Ys- selsteyn om 8 uur 's avonds een Beiers orkest optreden. Men is er trots op, dat het is gelukt hiervoor „Die Originate Landshutter Musi- kanten" uit Landshut, Zuid-Duits- land aan te trekken. In hun reper toire hebben zij zowel Egerlander als muziek van James Last. Om iedereen in de gelegenheid te stellen deze avond bij te wonen, zul len de toegangskaarten in de voor verkoop verkrijgbaar zijn. Verkoop adressen: A, Fleurkens, Lovinck- plein 3, Ysselsteyn, tel. 04785-225 en J. Wismans, Peter Janssenweg 19, tel. 04785-553. worden. Vanuit gesprekken („Wie meedoet, moet weten waarover we praten", aldus een van de jongeren) wordt een sketch opgezet en uitge werkt. De groep van negen jongens en meisjes brengt in het eerste uur van het programma stukjes over diverse minderheidsgroepen in onze samen leving, zoals de surinamers, buiten landse werkriemers, homofielen, de werkloze jongere enz. Het tweede deel van het programma gaat hele maal over molukkers. Daarbij wordt aandacht geschonken aan de ge schiedenis, cultuur en vooral ook aan de gevolgen van het beleid van de Nederlandse overheid ten aan zien van de molukkers. De jongeren hopen met de uitvoe ring een discussie op gang te bren gen. Dat lukt niet altijd, zo hebben ze bij een drietal uitvoeringen vorig jaar gemerkt. Het hangt van het publiek af maar ook van de organi satie. Als direkt na de uitvoering de muziek hard wordt aangezet, komt er niets van een gesprek, aldus de jongeren. De uitvoering is vrijdag 16 maart, entree 1 gulden. VLOOIENMARKT ten bate van „De Brak" NJoals bekend begint de verbou- I ng van HUIZE BERTHA al op te I bieten. De verbouwing is als alles I ed gaat in maart gereed. Maar dan iet de zaak nog ingericht worden. P t houdt in dat er nog veel werk t verzetten is. Onder de inrichting J rdt niet alleen verstaan meubi- w Er, maar ook de bar, discotheek, Üum etc. etc. liervoor hebben we ongeveer 3.000,nodig. Dit bedrag zou enlijk moeten zijn 18.000, ar het C.R.M. heeft de subsidie- ivraag van 5000,afgewezen. 1 hebben we 2500,van het ijerfonds gekregen en 500,fom Rank. We moeten zelf dus nog flink bedrag op tafel leggen, ervoor hebben we een aktie op ten gezet. Deze zal bestaan uit een oienmarkt die plaats zal vinden 18 maart. Hiervoor zijn deze ?ek 3000 stencils huis aan huis rspreid. In deze stencils worden mensen verzocht om spullen af istaan voor de vlooienmarkt, deze uilen worden zaterdag afgehaald t een traktor. Verder wordt het drijfsleven en de middenstand [igeschreven om iets te geven in itura of geld Tevens hebben we piet carnaval n forse klap gekregen doordat on- muziekinstallatie en alle L.P.'s erden gestolen. Bijdragen kan men storten bij de nrobank rek. nr. 48.41.13.607 t.n.v. ichting Open Jongeren Centrum Brak". Het weer was beter en daardoor >n de rikavond van maandag maart weer zijn gewone doorgang oden. De uitslag was als volgt: 487 pnt. Mevr. Janssen, Venray 476 pnt. dhr. B. Buijssen, Leunen 468 pnt. dhr. Peeters, Horst 445 pnt. dhr. Snijders, Venray iddeprijs 406 pnt. Dhr .Ponjée. Onze volgende rikavond is op aandag 19 maart in café-bar De teeg, aanvang 20.00 uur. We hopen un allen hier weer te en voor een gezellige rikavond. us tot maandagavond. Carnavalsvereniging „De Piëlreus" I zondagmorgen 1 april ter gele- nheid van het 25-jarig bestaans- I est van de Ysselsteynse hofkapel De Smeleblaozers" een receptie mbieden. De hofkapel neemt in het peel- GROEP ANDAPINJO I jindarinjo is een toneelgroep die I ee jaar geleden is voortgekomen I' het jongerencentrum Puree in nnen. JÊ }iaar aanleiding van de trein- pingen verdiepte een groep jon- ren zich in de geschiedenis van Molukkers, opdat ze er in een dere kring over konden praten, arbij is het idee geboren die in- matie door middel van sketches liedjes op anderen over te bren- Die toneelstukjes en liedjes zijn ormatief, maar soms ook provo- end om reakties uit de zaal los te ken- n de toneelgroep werken Neder- lóse en Molukse jongeren samen, is geen tekstschrijver die precies jrschrijft wat er gezegd moet Algemene ledenvergadering CDA/ KVP van de Statenkring Horst in het teken-van de Europese verkiezingen. De Statenkring Horst van de KVP/CDA organiseert op vrijdag 16 maart a.s. in Hotel Verstraelen. Geysterseweg 7 te Wanssum haar algemene ledenvergadering. Aan vang 20.00 uur. Drs. H. Notenboom, vice-voorzit- ter CD-fraktie in het Europees par lement en lid van de CDA 2e Ka- merfraktie houdt op deze avond een inleiding i.v.m. de Europese verkie zingen van 7 juni a.s. In zijn inleiding zal dhr. Noten boom ingaan op de noodzaak van verdergaande Europese samenwer king en eenwording; wat een recht streeks gekozen. Europees parlement daaraan kan bijdragen en hoe het CDA en andere Europese christen democratisch partijen denken over Europese politiek. Op deze jaarvergadering, die ge leid wordt door de voorzitter, de heer J. Wijnhoven, zal tevens het jaarverslag 1978 van de Statenkring Horst aan de orde worden gesteld en zal dhr. L. Jacobs, lid van het Permanent Limburgs Campagne team, kort enkele organisatorische aspecten van de naderende verkie zingscampagne belichten. Op dinsdag 20 maart a.s. houdt de politieke vereniging „Samenwerking Venray" haar jaarvergadering. Deze wordt gehouden in hotel-café-res taurant „de Burggraaf" en begint om 20.00 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Opening. 2. Ingekomen, uitgegane stukken; mededelingen. 3. Jaarverslag 1978. 4. Financieel jaarverslag 1978. 5. Verslag kaskommissie. 6. Benoeming nieuwe kaskommis sie. 7. Vaststelling contributie 1979. Vaststelling bijdrage raadsleden over het jaar 1979. 8. Begroting 1979. 9. Bestuursverkiezing. 10. Vaststelling nieuwe vergader datum. 11. Rondvraag. 12. Sluiting. Alhoewel de beslissing om de neu tronenbom te maken onder druk van de bevolking is uitgesteld, blijkt het noodzakelijk om waakzaam te blijven. Daarom worden er, over de hele wereld, voortdurend demon straties en manifestaties georgani- sheerd, net zolang de neutronenbom definitief wordt opgeborgen en in ternationaal verboden. Om deze re den heeft een 150-tal Limburgers een aanbevelingskomité opgericht voor de grote kulturele en demon stratieve manifestatie tegen de N.- bom op 24 maart te Maastricht (dus volgende week zaterdag). Een aantal mensen uit kerkelijke kring, hebben in dit aanbevelings komité zitting genomen. Verder staan er tal van namen van mensen uit de wereld van de sport, de amusement, de kunst, po litieke partijen, vakbonden etc. ook op deze lijst. Behalve een demonstratie, die om 13.00 uur op het Koningsplein be gint, is er ook een grote kulturele manifestatie met optreden van Lim burgse kunstenaars o.a. Pierre Knoaps, Ster der toekomst. Decen nium, Willy Caron, Herman Veuge- leers, Goin Steal Syrins, Partner etc. Schilders, beeldhouwer, filmers en dichters zullen hun voor deze gele genheid gemaakte werkstukken aan het publiek tonen. Voor de aller kleinsten is er een ballonwedstrijd georganiseerd. Ook uit Venray zal een bus naar deze manifestatie vertrekken. Kaar ten a 2,50 zijn te krijgen bij: Hans Jeuken, Geeststraat 3, Oostrum, tel. 2666; Maria Verhaegh, Rodermans- straat 1, Holthees 04782-395; Mariet- je Vermeulen, Verdistraat 21, Bruks- ke, tel. 2755. Ook kunt U natuurlijk onze mani festatie financieel ondersteunen voor alle onkosten, die we moeten maken om deze manifestatie te laten slagen. Bij de Rabobank Venray 1739. 17.178 Giro 1068514 Rabo Ven ray met vermelding van 173917.178 Werkgroep Stop de Neutronenbom M. Lemmens-Verhaegh, Rodermans- straat 1, Holthees. Drumen Showband Venray en omgeving Morgen zaterdag, gaat DSV deel nemen aan de Provinciale kam pioenschappen van het H.I.T. te Pa- pendrecht. Zondag 18 maart: zondagochtend concert in de Schouwburg. Vrijdag 23 maart: Optreden bij de opening van winkelcentrum Markt- hof. Zaterdag 24 maart tot zondag 1 april: Wielerzesdaagse in de Z.O.- hal. Zaterdag 31 maart: Rommel- en Antiekmarkt. Woensdag 21 maart ledenvergade ring in „Het Schuttersveld". Na de Eucharistieviering zal Mevr. Rem- men-Rijs uit Vennjy komen spreken over ..versobering in een consump tie-maatschappij". Mevr. Remmen-Rijs is een veel gevraagde spreekster en zal ons ze ker weten te boeien door een on derwerp wat ons als Franciscaanse mensen moet aanspreken. KATHOLIEKE VROUWEN VERENIGING VENRAY Dames, woensdag 21 en niet 27 maart vieren we Moederdag. Om 7 uur H. Mis in de Paterskerk, daar na gezellig samenzijn in zaal „In den Engel" met cabaret van het duo „Vrolijk". Vooraf eerst onze afgelas te jaarvergadering. Allen hartelijk welkom. KRING VENRAY Voor de leden van de L.V.B. Kring Venray is de jaarlijkse studieavond dinsdag 20 maart 1979 in de schouw burg te Venray om 19.00 uur. In het kader van het Jaar van het Kind spreekt Mevr. van Deur- sen over Kinderen Ouders Toekomst. Na de pauze het blijspel „Een En gel kwam voorbij" opgevoerd door toneelgezelschap Onderling Kunst genot uit Blerick. Op dinsdag 20 en donderdag 22 maart komt Alwien Koens ons iets vertellen over voorzieningen van Blinden en Slechtzienden. Zij zal ook enige hulpmiddelen demonstre ren ,voor het onderwijs, de huishou ding en ontspanning. Dit zal plaats vinden in het Noodwijkcentrum naast de Flierefluit en de kosten zijn 2,—. Donderdag 15 maart: 19.30 rep. harmonieorkest aula Leunseweg. 22.00 bijeenkomst bestuur notaris Kooien. Donderdag 22 maart: 19.30 rep. harmonieorkest aula Leunseweg. Verdere data om te reserveren: 23 maart: serenade huwelijk lid drumband met aansluitend muzikale rondwandeling Grote Markt i.v.m. opening nieuw winkelgedeelte al daar. 24 maart: 18.0 Ouur stertocht met alle muziekverenigingen Ge meente i.v.m. opening nieuwe mu ziekschool. Gezamenlijke mars: Aro- sa. 29 april: aubade pater Pothof i.v.m. 40-jarig priesterfeest. 30 april: aubade Koninginnedag. 13 en 20 mei communiefeesten. 17 juni: jeugdvierdaagse. 1 september: Taptoe Venray '79. 22 sept. gemeentelijk muziektoer- nooi te Leunen. Solistenconcours: 28 en 29 april te Oirlo. LEERLINGENOPLEIDING Donderdag: 18.30 uur jeugdorkest o.l.v. Bruno Lucassen en J. Verstegen in Co- ninxhof. Maandag: 16.30 uur klarinetten o.l.v. Jo van Els; 18.00 uur klarinetten o.l.v. Jo van Els; 19.00 u. klarinetten le groep o.l.v. Ben Lucassen; 19.30 u. klarinetten 2e groep o.l.v. Ben Lucassen. Dinsdag: 16.30 uur koperinstrumenten o.l.v. Jan Verstegen. Saxofoons zelfde tijd bij Gerrit Lucassen in Coninxhof. Woensdag: Individuele repetities o.l.v. Doris van den Broek. Afmelden harmonieorkest uitslui tend tot donderdag 19.00 uur bij de secretaris, telefoon 1225. Afmelden jeugdopleiding bij de heer Raedts, tel. 2803. UW WEEKBLAD Het Groene Kruis Venray geeft gelegenheid voor diabetici alsmede een van hun huisgenoten de moge lijkheid een voorlichtingsbijeen komst te bezoeken. Tijdens deze bijeenkomsten zal een arts, een districtsverpleegkundi- ge en een diëtist uitleg geven over de ziekte Diabetes Mellitus en over de nazorg van deze ziekte. Er zyn diverse bycenkomsten: Donderdag 15 en 22 maart: 's avonds van 19.30 tot 22.00 uur, telkenmale in „de Clockcrt". Opgave bij het Groene Kruis Venray, tel. 1269. TEN BATE VAN VENRAYS MANNENKOOR KAN MEN BEZORGEN IN DE CONTAINER ACHTER GARAGE VAN HAM, MAASHESEWEG De carnavalsdrukte is amper ach ter de rug of nieuwe aktiviteitcn dienen zich weer aan. Het program ma van het korps is voor de ko mende maanden goed bezet; achter eenvolgens willen we noemen; Vrijdagavond 23 maart opening van de Markthof. Zaterdag 24 maart zal medewer king verleend worden aan de ope ning van de Muziekschool, gehouden in sporthal „de Wetteling". Het hele korps met Marjorettcn treedt aan om 13.00 uur in de sport- hal. 27, 28 en 29 april zijn gereserveerd voor de viering van het twintig jarig bestaan van het korps. Op de feestelijkheden rond dit feit komen we nog uitgebreid terug. 10 juni wordt in Bergen een Mar- jorettenconcours gehouden. Het is een concours voor Marjorettcn met Korpsbegeleiding. 17 juni zal acte de presence ge geven worden bij de intocht van de Jeugdvierdaagse. 1 september is wederom een hoog tepunt met de Taptoe Venray 1979. De repetïtietijd voor de Minirctjes is gewijzigd en is vanaf woensdag 14 maart van 18.00 - 19.00 uur. De leerlingen van het korps repeteren om 19.00 uur en het korps vanaf 19.30 uur. Bijeenkomst werkgroep werving en publiciteit te Roermond. De werkgroep werving en publi citeit is een groep mensen die on dersteunend werkt voor de perso nen die publiciteit geven aan Scou ting in de districten. De publiciteit wordt op deze ma nier duidelijker en georganiseerd geregeld. In ieder distrikt is een kon- taktpersoon die de publiciteit in het betreffende distrikt verzorgt. Deze werkgroep met de distriktskontakt- personen heeft 7 maart een bijeen komst gehouden. Onder meer is besproken de ope ning van het Scoutingseizoen. Men wil in Limburg één dag organiseren ter opening van het nieuwe Scou tingseizoen zodat alle kinderen tege lijk beginnen met het verkenners- spel en dit ieder jaar in een ander distrikt centraal verzorgen. Nadere gegevens volgen te zijner tijd. Ook zijn onderlinge ervaringen uitgewisseld over het schrijven voor Schouting. Over het algemeen zijn de relaties met de pers erg goed, al ontbreekt soms de nodige kopij. Kopij voor ons distrikt, Venray- Horst, kan 1 week voor de plaat singsdatum ingeleverd worden bij J. Snijders, Bergweg 3, Venray. De ze erg zinvolle bijeenkomst werd om 22.15 uur besloten. De volgende bijeenkomst zal zijn over een half jaar, de datum wordt nog bekend gemaakt. VOORLICHTINGSMIDDAG Op maandag 19 maart zal te Over loon een voorlichtingsmiddag gege ven worden in Hotel Beukema/De- riet, aanyang 14.00 uur. Deze mid dag zullen de volgende heren üw vragen beantwoorden: Notariële za ken: Notaris J. J. O. Verkerk te Vierlingsbeek; Sociale zaken: de heer W. B. Derks. hoofd afd. sociale zaken gemeente Vierlingsbeek; Be lasting Technische zaken: de heer L. J. Konings, medewerker bij het ac countantsbureau Bol te Boxmeer. JAARVERGADERING WIT GELE KRUIS Op maandag 19 maart a.s. zal de algemene ledenvergadering plaats hebben in Hotel Deriet, aanvang 20.00 uur. Agenda: 1 Opening door de voorzitter. 2 Jaarverslag. 3 Financieel verslag. 4 A.W.B.Z.-financiering. 5 Verkiezing nieuwe bestuursleden. 6 Rondvraag. 7 Sluiting. Wat de bestuursverkiezing betreft: Aan de beurt van aftreden zijn: mevr. G. Wellen-Baltussen, de heer J. Kil, de heer A. Vloet. Mevr. Wel len-Baltussen stelt zich weer her kiesbaar. De heren Kil en Vloet ne men afscheid. Na de pauze zal in het kader van: „Het jaar van het kind", een lezing worden gehouden en een film wor den vertoond. Er komt een nieuwe paddestoel op de markt: coprinus. Volgens de kenners smaakt hij minstens zo lok ker als de champignon. Coprinus wordt op ongeveer dezelfde wijze geteeld als champignons, maar ziet er wel heel anders uit. Het is een 10 tot 15 centimeter hoge, witte pad destoel met e entypische. klokvor- mige. witgeschubde hoed. Hij wordt geplukt als de hoeden nog niet open en de lamellen of plaatjes nog wit zijn. Als het aan de champignontelers ligt kan coprinus no gdit jaar in de winkels verschijnen. Er zijn in ons land zo'n 850 champignonteeltbedrij- ven. De meeste bevinden zich in Noord-Brabant en Limburg, met na me in de buurt van het Limburgse Horst. Daa ris een Proefstation voor de Champignoncultuur en een Cen trum voor Champignonteeltonder- wijs. Vroeger werden de champignons in ons land geteeld in de Zuidlim- brugse grotten. Tegenwoordig ge beurt dat in gebouwen met speciale vertrekken, cellen genoemd. In elke cel staan twee rijen kweekbedden, vijfhoog boven elkaar. Op die kweekbedden ligt de voedingsbo dem. Dat Is een laag compost, waar nog dekaarde overheen komt. Be halve de champignon blijkt ook co prinus daar goed op te willen groeien. Er zijn wel honderdduizend ver schillende soorten paddestoelen op de wereld. Een groot aantal daarvan is eetbaar. 'Maar slechts enkel tien tallen soorten zijn echt lekker. In de natuur in ons land zijn maar weinig eetbare paddestoelen te vin den. Het is zonde om ze te plukken. Maar afgezien daarvan: wie niet deskundig is, loopt het gevaar dat hij giftige paddestoelen meeneemt naar huis. Elders in de wereld wor den wel en in grote hoeveelheden paddestoelen in bos of veld gezocht. Die worden vers. gedroogd of in blik in de winkels te koop aangeboden. Er zijn maar een paar soorten eet bare paddestoelen die door de mens kunnen worden gekweekt. De be kendste is de champignon. Na de champignon zijn de shii-take en dc rijststroppaddestoel de belangrijkste paddestoelen die op onze aardbol worden gekweekt. De twee laatstge noemde vinden we in het Verre Oosten. Seizoen 1978 -1979 een koude tot strenge kwakkelwinter Zoals inmiddels bekend werd, moet de winter van 1979 gerekend worden tot de strenge. Het koude- getal van Hellmann (som van de ne gatieve etmaalgemiddelden) bereikte in De Bilt een waarde lager dan -106 en -192,5 wordt als grens tus sen „streng" en „koud" aangenomen. Wie echter het tempera tuurver- loop van de afgelopen drie maanden nader beschouwt, kan zich toch ook niet aan de indruk onttrekken dat Nederland een kwakkelwinter heeft beleefd, let wel: een koude of stren ge. De temperatuurlijn vertoont grote schommelingen. De sterkste uitwij king is te zien in de eerste januari- week, toen Emmeloord als gevolg van sterke nachtelijke uitstraling een minimum van -14.4 gr. C op de buis kreeg. Verder liet de natuur zich niet on betuigd rond het midden van febru ari: over de hevigheid van de sneeuwstorm is veel geschreven en gepraat. Wij doen dat niet, maar be perken ons tot de constatering dat op die sneeuwexplosie geen Russi sche kou is gevolgd. En dat was nu juist in andere, echte ouderwetse winters meestal wel het geval. Ou deren zullen zich in dit verband de winters van 1942 en 1947 voor de geest kunnen halen. Nee, de temperatuur is na een klein schokje omlaag weer in stij gende lijn gegaan en de Russische kou. die tijdelijk met -20 graden Zuid Zweden passeerde, bleef ergens steken. De winter van 1979 was een vreem de winter. Neem nu bijvoorbeeld die aanvallen van warme lucht met ijzel. Het gebeurde dikwijls, dat er twee klimaten boven elkaar opera tioneel waren: koude vorstlucht uit het noordoosten in de onderste, war mere Atlantische lucht uit het zuid westen in hogere regionen. Het wa ren vooral die ..tongen" warme lucht, die de winter zo'n vuil karak ter gaven met sneeuw, ijzel en re gen. Medewerker Jan Schaap in Huizen, telde niet minder dan18 ijzeldagen. En dan volgde er op die ijzel in tegenstelling tot gewoonlijk, vorst in plaats van dooi. Dooi-ijzel kwam als ik het goed nagekeken heb maar in vier of vijf gevallen voor. GENIEPIG Dat de winter van 1979 niet van ouderwetse allure kon worden, hing samen met het feit dat de zachtere lucht niet ver genoeg naar Zuid Eu ropa teruggedreven was. De winter koude lucht had op onze breedte feitelijk half werk geleverd: telkens keerde die warme lucht met een of ander geniepig offensiefje terug, waarbij het warmtefront meermalen juist over ons land stagneerde. Beieren lag de afgelopen maanden zelfs overwegend aan de warme kant van die lijn en de winter viel daar dan ook naar de zachte kant uit. Nee, een all-round winter heeft Europa niet gehad. Zoeven roerde ik de methode Hell mann aan, waarmee produktie aan kou kan worden gemeten. Die is fei telijk voor Berlijn, met zijn conti- nentaler klimaat, beter geschikt dan voor ons land, met zijn wisselvalli ger klimaat. Beter voldoet in de nu pas voorbije winter dan ook de al oude methode Van Everdingen (hal ve som van de dagelijkse maxima en minima optellen). Die geeft goed het karakter weer. Ik heb eens na gegaan tot welk resultaat we dan komen: het blijkt dat Van Everdin gen de winter pas op 30 december laat beginnen en dat op 1 maart een karaktergetal is opgebouwd van -151. De winter van 1979 zit hierbij in de klasse van 1861 (-150), 1917 (-148) en 1956. De winter van 1929 bleef met -185 onbereikbaar. Dui delijk veel groter waren de seizoe nen van 1963 (lager dan -300). 1947 (-238), 1942 (-295). 1940 (-287) en ook 1891 (-238). Alle cijfers hebben be trekking op De Bilt. Een buitengewoon groot aantal belangstellenden was j.l. vrijdag aanwezig in De Burggraaf om ge tuige te zijn van de uitreiking van de Aid Venrodse Iërepries 1978 aan de heer Huub Schols. Als auteur van de wekelijkse ver halen ..Venray van vroeger meen de Veldeke Venray dat Huub .Schols terecht voor deze onderscheiding in aanmerking kwam. Verschillende sprekers spraken dan ook hun waar dering uit voor zijn inzet om te be waren en vast te leggen wat er uit de jongste of oudere geschiedenis van Venray dient bewaard te wor den. In dit verband deed ook de voor zitter van Veldeke Venray, de heer Koos Swinkels. een beroep op de aanwezigen, medewerking te verle nen aan de opbouw van een film collectie over Venray, aangevuld met foto's e.d. Er gaat te veel ver loren. Hij vroeg het gemeentebe stuur hier als overkoepelende in stantie te willen optreden. Deze feestelijke bijeenkomst werd geopend met een halfuur durende film over Venray anno 1965, vooraf gegaan met een oude filmstrip over „het uitgaan van de Grote Kerk"; in de jaren twintig gemaakt door het destijds bekende kcrmis-film- theater Riossi. Zeer gewaardeerd werd de geste van de Directie van het Dagblad voor Noord Limburg, welke, aan alle aanwezigen een gratis exemplaar verschafte van het boekwerkje „Venray van vroeger" waarin een kleine 60 verhalen van dc hand van Huub Schols zijn opgenomen. In de huldiging werd zijdelings betrokken de heer G. Schutte, voorlichtings ambtenaar van de gemeente, die destijds een eerste aanzet gaf tot deze verhalen. De heer en mevrouw Schols wer den door de aanwezigen hartelijk gelukgewenst, waarbij wc opmerk ten vertegenwoordigers van Veldeke Limburg, en ook burgemeester De- fesche acte de presence gaf. uw Venrays weekblad

Peel en Maas | 1979 | | pagina 9