VENRAY HEEFT GENOEG INDUSTRIETERREINEN Afscheid van twee parochieherders Bezwaren van de Milieugroep zullen woningbouw in Kuluut niet meer stagneren GROOTSE FEESTWEEK MAASHESE FANFARE Fanfare St. Cecilia in Maashees reidt zich voor op een grootse tstweek in mei van dit jaar. Deze afare is namelijk 60 jaar geleden tstaan uit het katholieke mannen- ^or St. Cecilia. Dit koor bestond eds in 1891. De exacte oprichtings- is echter niet bekend. Het vaandel van het koor is nog jeds in het bezit van de fanfare. Ter gelegenheid van dit 60-jarig bileum wordt bovengenoemde jstweek georganiseerd. Bet programma, dat al voor een DOt gedeelte vaststaat, vermeldt een drumband-show, het jaar- Peel-toernooi met een groot „tal fanfarekorpsen, Pommetje irlepiep voor de jeugd en de Ve- oica drive-in-show. Daarnaast is het feestcomité er in K'.aagd, het befaamde orkest de lier Spatzen uit Oostenrijk spe- ial voor deze jubileumviering te «trakteren. St. Cecilia zal in de feestweek de tste uitvoering verzorgen van rabant Fantasie" ,een stuk dat, CRM-subsidie, speciaal werd schreven. Komponist is Kees Vlak, ens meer dan vijftig werken in nnen- en buitenland veelvuldig orden uitgevoerd. de „Brabant Fantasie" or- niseert St. Cecilia een toernooi, taraan zeker tien korpsen zullen elnemen. Tot één van de hoogtepunten van feestweek behoort ongetwijfeld in reünie van vroegere inwoners in Maashees. Al enkele maanden ng is een werkgroep bezig met de loibereiding van deze dag voor, en met het dorp. Brand in bedrijfsruimte Vrijdagmorgen brak, waarschijn- |k door kortsluiting, brand u^t in ;t bedrijfsgedeelte dat vlak aan de Ming is gelegen van de fam. v. L. de Jan Poelsweg te Ysselsteyn. mk zij de snelle ontdekking en het ortastende optreden van de bewo- is kon uitbreiding worden voor- imen Venrays brandweerlieden, f snel ter plaatse waren, behoef- n alleen maar wat na te blussen, schade aan het bedrijfsgedeelte f beperkt, maar een kalf moest ter worden afgemaakt. Drankgebruik n Venrayse autobestuurder eeg procesverbaal terzake het rij- >n onder invloed en een extra pro sverbaal terzake het weigeren van bloedproef. Mishandeling De Venrayer B. Th. deed aangifte mishandeling. Hij werd pijnlijk troffen in zijn gelaat en liep twee auwe ogen op. De dader is nog et bekend en daar speurt de politie Geen visitekaartje achtergelaten De 29-jarige autobestuurder G. kwam tot de ontdekking dat zijn de parkeerplaats aan de Bon- rdstraat geparkeerde auto door 'n andere auto beschadigd was. Hij on geen visitekaartje vinden van veroorzaker. Op de parkeerplaats nabij „Tor- n de Kruitweg ontdekte een itobestuurder dat zijn auto door 'n idere auto beschadigd was. Getui- in hadden gezien dat een auto het arkeerterrein wilde oprijden en ikele malen moest „steken". Daar- werd de auto geramd. Die getui- n gaven het kentekennummer aan politie door en dus zal die auto 1 kunnen worden achterhaald. - H. M. bemerkte bij thuiskomst Bt zijn personenauto beschadigd as. De auto had op het Hensenius- geparkeerd gestaan en is daar aarschijnlijk beschadigd door een idere auto. De veroorzaker heeft visitekaartje achtergelaten. Diefstallen M. wonende aan de School- traat deed aangifte van diefstal van i video-recorder met bijbehoren- monitor uit zijn zaak. De waarde an het gestolene bedraagt onge- eer 4.000,—. - M. H. deed aangifte van dief- al van een lederen jasje uit de fentagonbar aan de Hofstraat. •De 24-jarige P. C. uit Venray eed aangifte van diefstal van zijn is .welke een waarde had van 150 ulden Y. M. uit Venray deed aan- Sfte van diefstal van een portemon- ie van achter zijn buffet van zijn het winkelcentrum Brukske gele- Bn zaak. Terzake van deze diefstal (750 gul den) werd de 22-jarige A. R. aange houden. Hij bekende die diefstal. Na onderzoek, verhoor en aanzegging dat procesverbaal zal worden opge maakt is hij huiswaarts gezonden. Terzake diefstal van een dames- Sets hield de politie aan de 17-ja- hge J C. uit Venray en de 18-jarige Plaatsgenoot. De fiets werd in be- <lag genomen. Na verhoor en aan legging dat procesverbaal zal wor den opgemaakt werd het tweetal Wiswaarts gezonden. Het gemeentebestuur van Venray, kennelijk bang dat naar buiten de indruk gewekt zou worden, dat on ze geme'ente qua beschikbare indus trieterrein praktisch uitgeput is, en derhalve geen nieuwe industrieën meer kan aantrekken, heeft duide- lijkshalve de zaak op een rijtje ge zet. Daaruit blijkt overduidelijk dat er in Venray nog plaats genoeg is voor nieuwe bedrijven en, gezien het aantal werkzoekenden, ook nog over voldoende arbeidskrachten beschikt. Allereerst stelt de gemeente, dat gegeven de taak van Venray in de regio een versteviging van de werk- gelegenheidsfunktie in de industrie en de dienstensektor van groot be lang is. Er zullen per saldo ongeveer 200 arbeidsplaatsen per jaar bij moe ten komen om de aanwas van de be roepsbevolking alleen al uit onze eigen gemeente aan het werk te hel pen. Daarnaast zal een deel van de toename met 200 personen/jaar van de beroepsbevolking uit de buurge meenten op Venray zijn aangewe zen. Totaal dus 400 arbeidsplaatsen per jaar. Deze zijn echter niet alle maal nodig in de industriële sector. Hierbij zijn namelijk ook inbegrepen de arbeidsplaatsen op kantoren, midden- en kleinbedrijf, in land- en tuinbouw. Maar los daarvan is voor Venray een aktief wervingsbeleid en een goede begeleiding van aanvragen 'n aktuele zaak. De groei bij de be staande bedrijven en instellingen is er voor een deel uit, waardoor de noodzakelijke toename van de werk gelegenheid verkregen zal moeten worden door vestiging van nieuwe bedrijven. Dat is geen eenvoudige zaak. want het is heus niet alleen Venray dat meer nieuwe vestigingen van grote of kleine bedrijven prefe reert Er is praktisch wel geen ge meente in ons land en zeker in onze provincie die niet de gelijke doelstelling beoogt. Daarom juist is het ook zo kwa lijk als geruchten de ronde doen als of Venray potentiële bedrijven in de afgelopen tijd zou hebben afge schrokken omdat deze meenden te weten dat hier te weinig grond op korte termijn beschikbaar zou zijn. Hun argumenten kunnen volgens de gemeente niet reëel zijn. Maar ge steld dat de praatjes over de op de ze grond weggebleven bedrijven Gewonden bij verkeersongevallen Donderdagmorgen was gladheid mede oorzaak dat er verschillende verkeersongevallen plaats vonden, waarbij gewonden te betreuren wa ren. Om kwart voor acht verloor tengevolge van de gladheid op de Maasheseweg de 18-jarige bestuur der' van een personenauto J. P. uit Vierlingsbeek de macht over het stuur, geraakte in een slip, de auto botste tegen een langs de weg staan de boom, vervolgens belandde hij in een greppel langs de weg. De be stuurder moest met diverse verwon dingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Om even na 8 uur op dezelfde weg geraakte de bestuurder van een personenauto R. W. uit Venray ge wond toen de door hem bestuurde auto in een slip geraakte, de auto tegen een boom botste en eveneens in een greppel tot stilstand kwam. Ook die bestuurder liep dusdanige verwondingen op dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Op datzelfde tijdstip reed een trekker met aanhanger, bestuurd door J. C. uit Maashees op dezelfde weg in tegenovergestelde richting. Achter die trekker reed de perso nenauto bestuurd door A. C. uit Vierlingsbeek. De bestuurder van de trekker stopte bij het bovengenoemd ongeval om hulp te verlenen, dat deed ook de bestuurder van de per sonenauto. Uit de richting Maashees naderde toen de personenauto be stuurd door W. T. uit Nijmegen, maar die auto raakte ook door glad heid in een slip en botste tegen de stilstaande personenauto en de trek ker met aanhanger. De Nijmeegse bestuurder werd met zeer ernstige verwondingen opgenomen in het Venrayse ziekenhuis. Om even na 9 uur geraakte een personenauto, bestuurd door de 23- jarige Th. D. uit Rijckevoort door de gladheid van de Oostsingel in een slip en botste tegen een lichtmast. De bestuurder moest met diverse verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Om vijf voor acht geraakte de personenauto, bestuurd door de 30- jarige H. S. uit Swalmen op de Rip- seweg door de gladheid van de weg in een slip en belandde in een links van de weg gelegen greppel. De be stuurder liep dusdanige verwondin gen op dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Bij het inhalen op de Venlose- weg geraakte de personenauto, be stuurd door H. B. uit Venray in een slip en belandde in een links van de weg gelegen sloot. Die bestuurder liep geen noemenswaardig letsel op. Zoals vorige week reeds uitvoerig in ons blad bericht, heeft de Milieu groep Venray weer protest aangete kend tegen de verwezenlijking van de bouwplannen in Veltum II, plan- deel Westeinde. De Milieugroep is van mening dat, ondanks de beper kende bepalingen welke door Kroon zijn vastgesteld, de gemeente het centrale groengebied niet genoeg spaart, en 6 bouwkavels plant in het gebied dat door de Kroon als be schermd staat aangegeven. In de commissie ruimtelijke orde ning, waar het bezwaar van de Mi lieugroep behandeld werd, stelde de gemeente dat er zelfs meer „bezui nigd" was, als door de Kroon als mi nimum gesteld was. Zou men de gewraakte 6 woningen nu ook nog laten vervallen, dan zou een kosten- last van 360.000,komen op de overige woningen in het plandeel en dat vond men toch wel te veel van het goede. Het jarenlange uit stel, vanwege de bezwaarschriften, heeft de percelen en de bouwkosten toch al duurder gemaakt. De Milieugroep had daar geen kind aan. De gemeente heeft hier de beer al verkocht voordat hij gescho ten was m.a.w. de gemeente had pas tot prijsvaststelling moeten over gaan, nadat men zeker wist wat er Vuurwapens in beslag genomen Venrays politie maakte procesver baal op tegen de 38-jarige G. v. D. terzake het onbevoegd voorhanden hebben van enkele vuurwapens. De wapens werden in beslag genomen en veilig gesteld. Vernielingen T. v. H. deed bij de politie aan gifte van vernieling van de antenne van de door hem bestuurde taxi. Namens de gemeente Venray deed A. A. aangifte van vernieling van een plantsoenenboom ter hoogte van 2.30 meter. De boom had een waarde van bijna 100 gulden. gebouwd zou kunnen worden. Alle tegenvallers hadden dan vooraf in de prijs verdisconteerd kunnen zijn. Hoewel enkele commissieleden het er mee eens waren, dat men geen bezwaarschriften mag afweren van wege de centenkwestie, vond geen enkel commissielid de argumenten van de Milieugroep zwaar genoeg om het bezwaarschrift als zodanig ontvankelijk te verklaren. Dat bete kent nu, dat de raad binnenkort dit advies krijgt bij het voorstel om het plan Westeinde goed te keuren. Gaat de raad dit doen, dan pas staat voor de Milieugroep de weg open om bij de Kroon te protesteren. Het werd niet helemaal duidelijk of de Milieu groep zulks ook zal doorzetten; maar die tilde er toch wel erg zwaar aan. In het uiterste geval zal dus een (voorlopige) bouwstop kunnen ko men op de gewraakte 6 woningen. De andere woningen kunnen toch gebouwd worden. Wel kon de commissie begrip op brengen voor de bezwaren die de Milieugroep op tafel legde inzake de toekomstige Karpatenlaan. Op de te kening stond deze als een 7 meter brede baan getekend, plus nog eens 4 meter berm. Dat hoefde toch hele maal niet. De Milieugroep verwacht dat hier een racebaan zal ontstaan. Nu is het zo, dat de uitvoering van de weg nog helemaal op losse schroeven staat. De gemeente kan namelijk, naar gelang de behoefte die er t.z.t. bestaat het profiel van de weg wijzigen. Maar kennelijk bestond hier toch wel verschil van mening in de inter pretatie van de toestemming die de Kroon voor deze weg verleende. Men is het overigens met elkaar eens, dat deze weg geen storende funktie mag hebben. Teneinde te kunnen bezien of men op dit moment reeds aan de bezwa ren van de Milieugroep tegemoet kan komen, wil de gemeente probe ren een ontwerp te maken van de definitieve uitvoering. Zodra die ge- réed is, kan men de zaak nog eens met elkaar bespreken. waar zouden zijn. dan willen b. en w. graag publiekelijk de zogenaam de argumentatie weerleggen. In dit verband wijst de gemeente o.m. op de reclame die men in den lande maakt voor Venray en op de gunstige regeling die industrievesti ging hier met zich brengt. Voorts ook op het regelmatig kontakt dat men heeft met het LIOF, dat nauw be trokken is bij de industrievestiging in onze provincie. Het gemeentebestuur wijst er dan op dat drie bestemmingsplannen voor industrieterreinen onlangs ter inzage hebben gelegen: méér dan 100 ha industriegrond zal er qua be stemming bijkomen. Van die ruim 100 ha heeft de gemeente Venray: 11 ha direkt uitgeefbaar in Smakterheide (dus eksklusief opties en aanbiedingen); 0,6 ha in de Hulst in aanbieding; 39,5 ha in eigendom, maar niet di rekt uitgeefbaar, in de Witte Ven nen. Voorts zijn er onderhandelingen gaande over de aankoop van 6,5 ha in de Hulst. Op korte termijn ver wachten b. en w. dat afgerond te hebben. Er komt dan vestigingsmo gelijkheid voor meer dan 20 kleine re bedrijven die dicht bij woonkon- centraties gesitueerd willen zijn. Tevens worden onderhandelingen gevoerd over de aankoop van 16 ha in Smakterheide. Ook hier zullen naar verwacht op korte termijn re sultaten worden geboekt. Bedoeld is hier het terrein langs de Smakterweg, tussen het 2e Rank Xerok complex en de waterzuive ringsinstallatie. Tegen het bestemmingsplan de Witte Vennen zijn bezwaren inge bracht waaraan de gemeente in gro te lijnen tegemoet kan komen: reeds in een eerder stadium is met Gede puteerde Staten de afspraak ge maakt dat de Witte Vennen een re servegebied moet vormen, met uit zondering voor de (zeer zeldzame) bedrijven met een benodigde spoor wegaansluiting). Dit laatste in ver band met het voor de gemeente nog steeds onrendabele spoorlijntje van Nestlé naar het station. Jaarlijks kost dit de gemeenschap „tonnen". De ingebrachte bezwaren tegen de Hulst zijn van ondergeschikte aard en zullen naar de mening va.i b. en w. geen beletsel vormen voor de ver derving van de genoemde 6,5 ha. B. en w. menen te mogen konsta teren dat met name de laatste maan den van een opleving sprake is m.b.t. de aanvragen voor industrie- grond. Van belang is hierbij te ver melden dat er vanuit het oogpunt van de kwaliteit van de werkgele genheid zeer interessante bedrijfjes tussen zitten. Alleen al vanaf eind december tot medio februari hebben 8 gegadigden informaties gevraagd. Het gaat hier om circa 100 tot 140 arbeidsplaatsen. Twee van de acht gegadigden hebben na een eerste oriëntatie inmiddels een schriftelijke aanvrage ingediend. De gemeente heeft tot nu toe geen aanvragers teleur moeten stellen we gens gebrek aan vestigingsplaatsen, behoudens dan een enkel bedrijfje waar men geen interesse in had met het oog op een te geringe bijdrage aan de werkgelegenheid. Schaarse industriegrond voordelig ter beschik king stellen voor uiterst arbeidsex- tensieve bedrijven (bijv. voor opslag) ligt niet in de bedoeling. Wel hoopt men met de zeer be scheiden grondprijzen 34,excl. Het zal nog wel nooit in de Ven rayse geschiedenis zijn voorgeko men, dat in twee kerkdorpen tegelijk op een zondagmorgen de parochie herders afscheid namen van hun dierbare gelovigen. Maar dat was dan afgelopen week wel het geval, n.l. in Oirlo en Vredepeel. In Oirlo was dat pastoor dr. Ge- lisen, die na zeven jaren verhuist naar Gennep om daar als deken met de problematiek van vele parochies geconfronteerd te worden. Een volle kerk was getuige van de laatste plechtige mis, welke pastoor Gelis- sen voor zijn oud-parochianen op droeg. Daarna mocht hij van de kerkmeester M. Custers, en dorps raadvoorzitter H. Bosch veel lof in ontvangst nemen voor de opoffering en toewijding die hij als pastoor in Oirlo betoond had. Een envellope met 1600,was de opbrengst van een afscheidscollecte, welke de pas toor werd overhandigd om een aan tal eigen wensen te verwezenlijken. Maar zijn we goed ingelicht, dan komt dit afscheidscadeau de Oirlose parochianen toch weer ergens ten goede Fanfare en drumband „Ons Ge noegen" verleenden op voortreffe lijke wijze muzikale luister aan dit afscheid. Pastoor Gelissen gewaagde in zijn afscheidswoord van al datgene wat hij in de afgelopen 7 jaren in Oirlo mocht doen; maar wat hij eigenlijk alleen maar had kunnen doen door de medewerking die hij alom had ondervonden. Hij was daar zijn pa rochianen zeer dankbaar voor, en vroeg ook die medewerking te wil len geven aan zijn opvolger welke zeer binnenkort benoemd zal wor den, en zijn werk in Oirlo zal voort zetten. En toen was het moment aange broken dat praktisch de gehele Oir lose gemeenschap met een handdruk en de beste wensen afscheid nam van zijn parochieherder en diens huishoudster, juffrouw Riek. In Vredepeel was het Rector van Pelt, die na een plechtig» H. Mis, met assistentie van zijn -de-Pro vinciaal, in het gemeenschi nuis af scheid nam van zijn 300 parochia nen. Na ruim 18 jaren hun leidsman te zijn geweest, moest hij nu om ge- zondsheidsredenen zijn plaats inrui men voor een ander. Maar hij wist zich echter getroost en gesterkt door het feit dat hij een goede opvolger kreeg. Zeer geëmotioneerd en ontroerd onderging hij de loftuitingen die hem door verschillende sprekers werd toegezwaaid en vooral de Ro me-reis die hem door zijn parochia nen werd aangeboden. Temeer omdat hij door die Rome-reis op 29 april B.T.W. voor de eerste 5000 m2 en 25,— voor, de volgende meters) juist dié bedrijven aan te trekken die voor de Venrayse situatie van belang zijn. Gegeven onze zorgvuldige aanpak van de aanvragen (met inschakeling van een aparte werkgroep Industrie vestiging) en een persoonlijke op vang van de geïnteresseerden plus de verdere verbeteringen welke de gemeente in haar wervingsaktivitei- ten wil aanbrengen, zijn b. en w. re latief optimistisch over de mogelijk heden om industriële werkgelegen heid naar Venray te halen. Welis waar zal het daarbij gaan om de kleinere bedrijven, maar daar is in het geheel geen bezwaar tegen om dat die juist gunstig zijn voor de ekonomische stabiliteit van onze werkgelegenheid. Dit is overigens ook een van de belangrijkste kon- klusies uit het rapport van „Tiem- stra" m.b.t. de sociaal-ekonomische struktuur van Noord- en Midden- Limburg. De ligging van het industrieterrein Smakterheide hebben wij hierbo ven al aangeduid. Ter verduidelij king voor lezers ook even de juiste situering van het industrieterrein De Hulst. Dit ligt tussen de Henri Du- nantstraat en de Stationsweg; tussen het station Oostrum en de ..nieuwe" provinciale weg. Enkele bedrijven zijn er intussen al gevestigd, b.v. J. de Hoog b.v.; Verhoeven aanne mingsbedrijf b.v. cn van Rattingen b.v. Het industrieterrein De Witte Ven nen, gelegen in Oostrum ten zuiden van de weg Deurne-Wanssum. met vestigingen van Nestlé en Freuden- berg, heeft nog voldoende uitbrei dingsmogelijkheden richting Oirlo, ook weer ten oosten van de spoor lijn. B. en w. menen tenslotte zowel op korte, middellange als langere ter mijn Venray in staat is om poten tiële gegadigden voor industriegrond effektief van dienst te zijn. Het industrieterrein De Barrier aan de Accaciastraat werd in dit artikel niet genoemd. Dit terrein is „vol". Naast de Limagas zjjn er nu nog in aanbouw een bedrijf voor P. Theuws (uitdeukerjj) foto boven, en een hal voor schildersbedrijf Reijnders, foto hieronder. Op het industrieterrein De Hulst zijn inmiddels gevestigd v. Rattingen. Verhoeven, v.d. Worp en De Hoog. In aanbouw is "n hal voor de EVA- garage waarvan de staalconstructie praktisch gereed is. a.s. aanwezig kan zijn bij de zalig verklaring door Paus Johannes Pau- lus II van een missionaris van zijh orde. Maar naast die Rome-reis werd hem ook nog een groot kerkmissaal aangeboden en werden bloemen aan zijn huishoudster Tilla overhandigd. Ook burgemeester Defesche die zich van het ene afscheid naar het andere gehaast had nam graag de gelegenheid te baat het vele werk van de scheidende rector te bena drukken en er nog eens aan te her inneren welk een goede pleitbezor ger hij voor Vredepeel was geweest. Natuurlijk liet ook Merselo als goede buur zich niet onbetuigd en het was de Merselose fanfare St. Oda die dit afscheid muzikaal opluister de. Maar dat deden ook de leerlin gen van de basisschool; het dames- en herenkoor en het koor van de Soos. Na de vele sprekers en de muzi kale hulde, was het eens te meer voor Rector van Pelt een zware op gave om persoonlijk van elke rec toraatbewoner en vele oud-inwoners afscheid te moeten nemen. Maar toch slaagde hij er in voor elk nog een woord van dank op te brengen. Een welverdiende rust zij hem na mens alle parochianen toegewenst. Zij zijn ervan overtuigd dat hij de Vredepeel nooit zal vergeten

Peel en Maas | 1979 | | pagina 3