CARNAVAL Uitvoerige discussies in de gemeenteraad VASTELAOVESCONCERT GOED ONDER DAK" MET AMAK POELS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Meubelen Kinderoptocht Venray I kwikarar&uiauLO YELDEKE Aid enraodse Iërepries voor Huub Schols Openstelling postkantoren tijdens de carnaval Nieuwe Vorst in Oostrum VOOR AL UW ORANKEN 23 FEBRUARI 1979 Nr. 8 HONDERDSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW ORANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 26 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Zaterdagmiddag breekt het carna- iralsgeweld weer los. Na maanden voorbereidingen, zittingen, prin- senproklamaties en dansavonden, itqan we nu aan de vooravond van wat men noemt „drie dolle dagen". Op een van de volgende pagina's sbben we de carnavalsprinsen uit deze streek in beeld verzameld. Met de jeugdprinsen er bij, komen we aan het respectabele aantal van twintig doorluchtige dwaashe den, die echter op aswoensdag weer gewoon Wim, Piet of Jan heten, en ongetwijfeld nog slechts met fluis terende stem zullen kunnen vertel- [len dat 't er gelukkig of jammer inoeg weer voor 'n jaartje op- Het is voor ons natuurlijk onbe gonnen werk, om ook de prinsen van renigingen, instellingen, bedrijven Jen kleine of grote wijken, in ons IJ blad te publiceren. Een uitzondering I willen we maken voor de prinsen [van Het Schuttersveld en De Kruu- i geloven niet dat iemand ons j dat kwalijk zal nemen. We hebben het vorig jaar al eens _esteld, dat het feitelijk jammer is, dat de installatieplechtigheid, zater- j dagsmiddags in het gemeentehuis, twaar alle prinsen tesamen komen, I slechts is voorbehouden aan een aan- |tal genodigden. Er is inderdaad geen laats, om iedere belangstellende inen te laten; maar waarom van Jdit gebeuren geen happening ge naakt in de foyer van de schouw- Jburg? Ook de installatie van prinsen Lis een onderdeel van de carnavals- iering. Men predikt terecht, dat een lavalsviering er is voor iedereen - dus ook een camavalsinstallatie. Misschien dat de heren organisa toren dit eens in overweging willen nemen We hebben dit onderwerp overi gens eens aangekaart bij de belang hebbenden, maar die verwachten dat komend jaar wanneer de nieuwe raadszaal in gebruik wordt genomen er meer soulaas te bie den valt en men de kring van geno digden wat meer kan uitbreiden. Maar ook dan vinden we de toegan kelijkheid tot dit gebeuren nog te beperkt Op het moment dat we dit schrij ven ligt er nog een dik pak sneeuw over het Venrayse land. De door gaande wegen, zoals dat heet, zijn 'goed berijdbaar, maar met de bin nenwegen is het nog maar zo zo. De temperatuur schommelt om het vriespunt, en al mag men redelijker wijze dooi verwachten, een nieuwe sneeuw- of ijzelbui zit er in deze historische winter nog altijd in. Jaren geleden Geert Mulders /aaide toen de scepter over de Piëlhazen zaten we met vasten- Javond ook met een dik pak sneeuw [V te kijken. Dat is het enige jaar ge- 'J weest dat de optocht om veiligheids redenen niet kon trekken, en uitge steld moest worden tot halfvasten. De Heer beware ons voor een der gelijke herhaling. Niet alleen ont breekt dan de juiste stemming, maar ook kwalitatief gaat zo'n optocht er dan op achteruit. En zijn we goed ingelicht dan is het juist de kwali teit van de optocht welke dit jaar de boventoon voert. Insiders weten ons te vertellen dat de komende optocht qua kleur en fleur zijn weerga niet heeft. Met andere woorden: het wordt een prima optocht. Elders in dit blad vindt U de volg orde van die optocht en U kunt zelf al bij voorbaat zien waarop u straks getrakteerd wordt. Dan kunt U ook zien dat de kerkdorpen weer een alleszins belangrijke bijdrage leve ren met wagens en groepen, in een gezonde concurrentiestrijd om een eerste prijs te behalen. En voor de rest is het maar te ho pen dat de weergoden ons de ko mende dagen goed gezind zijn. In de rubriek „Gemeentepraat" kunt U lezen dat de gemeente de route waarlangs de kinderopocht en grote optocht trekt, sneeuwvrij gaat maken. De bewoners langs deze rou- worden verzocht de trottoirs schoon te maken en ze mogen dan de sneeuw en het ijs in de goot de poneren. Wij van onze kant willen ze daar nog graag eens extra toe aansporen. De weergoden spelen ook een be langrijke rol bij de boerenbruiloft. De duizenden mensen die aan dit feest meedoen, kan men moeilijk over spiegelgladde wegen laten voorthossen. Inderdaad, duizenden mensen. Telkenjare ziet men hun aantal groeien. Er zijn zelfs mensen die het hele carnavalsgebeuren in alle rust over zich laten heengaan, doch met de boerenbruiloft met geen stok zijn thuis te houden. Let u maar eens op, hoeveel „ouderen" er met èn naast de jeugd, als boer of boerin verkleed het boerenbruids paar volgen in een eindeloze stoet. Carnaval op zijn best! Vier uur had de Venrayse ge meenteraad deze week nodig om een 33 punten tellende agenda af te wer ken. Hoofdmoot hierbij was de nota „Bouwstenen Jeugdbeleid Venray" welke dan ook de meeste tijd in be slag nam. Het is een uitgebreide ma terie, samengevat in eèn lijvig boek werk, waarover de frakties uitvoe rig het een en ander te zeggen had den. Wij stellen ons voor in de ko mende uitgave(n) van ons blad deze nota te behandelen, alsmede de op merkingen welke de raadsleden hierop meenden te moeten geven. De gemeente Lienden heeft 3.000,beschikbaar gesteld voor de financiële adoptie van kinderen in de derde wereld. Bovendien geeft elk raadslid nog eens 10,per maand voor ditzelfde doel. De heer Den Brok vond dat een sympathieke geste, waaraan de fraktie Samen werking gaarne alle aandacht wens te te besteden. Deze dingen liggen buiten de wer kingssfeer van het gemeentebestuur, Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen De karnaval staat weer voor de deur. Komende zondag gaat de kin deroptocht van start. De laatste akns om je nog in te schrijven is ko mende zondag (25 februari) van 12 tot 1 uur in het jongerencentrum Free Wheelin', Hoenderstraat 10. De deelnemers stellen zich om kwart over twee op in de Eindstraat- Heuvelstraat. Het is de bedoeling dat de stoet om 3 uur gaat trekken. De route loopt door de Schoolstraat- Leeuwstraat-Langstraat-Paterslaan- Patersstraat naar het schouwburg plein. Op het plein wordt ongeveer een half uur gehost. In de tussentijd kan dan de jury vergaderen, zodat wanneer na het hossen de hele meu te zaal „In den Engel" binnentrekt, meteen begonnen kan worden met het uitreiken van de prijzen. Daarna is er receptie van de jeugdprins, iedereen die wil kan dan de jeugd prins René 1 een hand geven. „De Hazekeutel" RECTIFICATIE In tegenstelling tot eerder en el ders gepubliceerde berichten, atten deren wij U op gewijzigde openings tijden van schouwburg en tent. De kinderbals op maandag 26 februari en dinsdag 27 februari vangen niet aan om 10,00 uur, maar om 10.30 uur en eindigen om 12.30 uur. Het Bestuur van de Jeugdvastenaovendsvereniging Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkoop 9*9 f 0.75 9* 13 f 0.90 Alleen gelukte foto's be talen I Tja, en dan verwacht U natuur lijk volgende week opnieuw Peel en Maas in huis. We doen ons best. Helpt U ons 'n handje en bezorg uw kopy voor advertenties en verslagen niet op aswoensdag, maar bij voor keur maandag of dinsdag, 's Mor gens is onze zaak open, terwijl de brievenbus steeds groot genoeg is om uw bijdrage te ontvangen. Dank U bij voorbaat. Ja, wat moeten we er verder nog van zeggen. Spring maar uit de band; maak er een fijn feest van, met de prinsen, in kleine of grote kring. Maar zorg wel, dat u op as woensdag met tevredenheid kunt te rugkijken op „drie dolle dagen". Blief wakker, Piëlhaas. aldus de voorzitter. Het is aan ieder persoonlijk om daar iets aan te doen; maar een voorstel van het college mag men hierin niet verwachten. Bij de ingekomen stukken lag een schrijven van de Raad van Eu ropese Gemeenten, betreffende het houden van een driedaags congres in mei a.s. Het was de heer Willems opgevallen dat in het programma veel lunches en diners waren opge nomen, terwijl diezelfde raad pro grammeert dat de broekriem moet worden aangehaald. Hij vond dat on logisch en stelde voor dat b. en w. in een brief daarvan kennis zouden geven. De voorzitter ontzenuwde de veel heid van lunches, maar toch niet tot volle tevredenheid van de heer Wil lems, dant die merkte gekscherend op: ik zie het wel: u gaat er zonder brief heen en komt goed gevuld te rug Het als raadslid terugtreden van de heren Thijssen en Oudenho ven (WD) werd door de fraktie Sa menwerking gerespekteerd. De stel- lingname van de P.v.d.A. in deze zaak, zoals deze schriftelijk tot uit drukking gebracht werd (en o.m. in deze krant werd gepubliceerd) lokte een protest uit van de fraktie Sa menwerking. Een dergelijke houding past niet bij de P.v.d.A. in onze raad, aldus woordvoerder Den Brok. De verkoop van een kavel bouwgrond aan de heer Troisfontai- Weej wense ow enne biëstig goeje vastelaovend Leunseweg 6 Venray tel. 04780-4392 Maondag 26 en dinsdag 27 fib- berwarie zien we] toe. EEN SPECIALE UITGAVE OVER VENRAY Het eerste nummer van „Veldeke" tijdschrift voor Limburgse Volkscul tuur, anno 1979, is geheel gewijd aan Venray. Dit ter gelegenheid van het feit dat de Kring Venray nu 5 jaar bestaat. Praktisch het gehele boekwerkje is geschreven in het Venrays dialect, waarvan de voorzitter, de heer Koos Swinkels, in zijn voorwoord zegt: schrijven in het Venrays dialect is een zeer moeilijke zaak, omdat het dialekt bijzonder rijk is aan klinkers. Desondanks heeft men enige orde ning in de klinkers willen aanbren gen in een woordenlijst, om meer dan 20 verschillende klanken tot uit drukking te brengen. Een o.i. alles zins geslaagd pogen waarmee het aloude Venrays weer eens voor het nageslacht ligt vastgelegd. Dat men dit Venrays heden ten dage niet meer spreekt laat staan schrijft ligt ongetwijfeld aan de invloeden van buitenaf. Het zeer grote aantal niet-Venrayers dat in onze samenle ving is opgenomen heeft ook zijn stempel gezet op het huidige spraak gebruik. Het boekje is geïllustreerd met te keningen van Giel Kusters en Thei Min, terwijl er verschillende repro- dukties zijn opgenomen van de oud- Venrayse „zondagsschilder" Johan Jeuken. Ook enkele foto's van „Ven ray in het verleden" sieren het boek je, waaronder een 4-tal foto's van Venrayse „toeren" van 1900 tot 1947, Voor vele lezers van dit tijdschrift zal dit nummer wellicht een eerste grondige kennismaking zijn met het Venrays dialekt. Men kan dit boek je in de Venrayse boekhandel ver krijgen. De kosten zijn 10,per exemplaar. ne, kreeg het nodige kommentaar vanwege de opgenomen clausule dat de heer Troisfontaine verplicht werd zijn huidige woning te verkopen aan een autochtoon van Merselo. Over het algemeen waren de raadsleden het er wel mee eens, dat dergelijke voorwaarden gesteld wor den, maar men vroeg zich af of dit juridisch waar te maken was. Met een klein foefje kan de verkoper on der dit beding uitkomen; doch het zou ook kunnen zijn dat hij moei lijkheden krijgt bij de verkoop, om dat er op het moment geen aspirant kopers voor zijn woning komen op dagen. In dat laatste geval zal dus ook een tijdslimiet gesteld moeten worden. Achteraf bleek dat de heer Trois fontaine zijn woning inmiddels ver kocht heeft. Het college zal echter zoeken naar een juridisch juiste for mulering welke in de toekomst ge hanteerd kan worden. De verkoop van een kavel bouwgrond te Merselo aan mej. Wie- chert, van de Veltumse Kleffen, ont moette geen bezwaren. Alleen de heer Thijssen wilde weten op welke manier zij als autochtoon van Mer selo kon worden aangemerkt. Het bleek dat die juffrouw kleuterleid ster is te Merselo en als zodanig economisch gebonden. De verkoop van een kavel bouwgrond te Leunen aan de heer J. van Ooi, kon ook zonder meer on der de hamer door. De heer Reintjes merkte wel op, dat dit de laatste be schikbare bouwkavel was, en drong er bij het college op aan spoedig te zorgen voor nieuwe bouwkavels. De aankoop van gronden in de Veltum II, van het bouwbedrijf Timmermans van der Heijden te Schijndel, ontlokte wel de nodige kritiek. De gemeente kan deze, drin gend benodigde gronden slechts ko pen onder de bijzondere voorwaarde dat zij aan genoemd bouwbedrijf in de tweede fase van plan Landweert gronden beschikbaar stelt voor de bouw van 24 premiewoningen. In feite was het alleen de heer Thijssen die deze gang van zaken, uit het oogpunt van het bouwbedrijf redelijk vond. Het was voor hen een enige manier om aan huizenbouw te komen. Wethouder Schols was er echter helemaal niet gelukkig mee. We worden door die aankopen van bouwbedrijven telkens voor het blok gezet, en daar wil het college toch wel van af. De wethouder overwoog in de toekomst maar de onteige ningsprocedure in te zetten. Daar had de heer Thijssen geen bezwaar tegen, maar waarom wordt dan geen onteigening gepleegd in het centrum (Rose Vlek). Daar ligt de situatie echter anders, aldus de wet houder, want daar hebben we zelf een projektontwikkelaar in huis ge haald. Een verhoging van 2000,— subsidie aan de afdeling Venray van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, werd door de raad goedge keurd. Wel vroeg de heer Truijen of een verzoek om verhoogde subsi die ook gericht was aan de nabuur gemeenten. Dat zou vermoedelijk wel het geval zijn. De heer Reintjes vond dat deze vereniging maar een minimum aan tal leden had. Het verdiende volgens hem aanbeveling dat dit aantal werd opgevijzeld, b.v. middels aansporin gen daartoe in „Gemeentepraat". De voorzitter beloofde dit te laten doen. De vaststelling van het bedrag per leerling voor het jaar -1979 ten behoeve van het basisonderwijs, had nog al enige voeten in de aarde. Het college van b. en w. stelde voor 373,plus nog 38,voor ad ministratiekosten; samen dus 411,-. Met dit bedrag zitten we, aldus dhr. Claessens, boven de rijksnormen. Het betekent ook, aldus andere spre kers, dat we ruim 100.000,moe ten halen uit de schamele pot on voorzien. Het blijft bovendien de vraag of we als gemeente dergelijke bedragen in de toekomst kunnen blijven geven. Het aantal leerlingen 'daalt, maar de kosten blijven des ondanks op hetzelfde peil of stijgen nog. Na veel heen en weer gepraat, stelde de voorzitter nog eens uit drukkelijk, dat de gemeente wette lijk verplicht is een bedrag per leer ling vast te stellen, om de scholen goed te kunnen laten funktioneren. Of men zich dat kan .permitteren, doet niets ter zake. Verwacht wordt echter dat het totaal bedrag overeen zal komen met de rijksuitkering. Het slot van het liedje was, dat de raad met het voorstel akkoord ging., maar b. en w. moesten van hun kant beloven regelmatig overzichten te geven van de stand van zaken van de post onvoorzien. Kennelijk leeft bij de raad de bange gedachte dat deze pot binnen de kortste keren leeg is, en dan heeft men geen en kele armslag meer. Ruim 25.000,— kost het dak herstel van de St. Luciaschool. Te recht vroeg de heer De Bruijn of hier destijds gefaald is in de voor bereiding of de uitvoering. Zijn de instruktie-voorschriften voor deze dakconstructie wel opgevolgd? He laas komen de kosten weer op de rug van de gemeente, zelfs de kos ten van het onderzoek door het Bouwcentrum. En het is wel haast zeker dat er in de toekomst nog wel meerdere lekkende of rotte school- daken komen. Wethouder van Oers verklaarde dat hier geen weg terug is. De oor zaak is niet te achterhalen. Bij ko mende gevallen zal echter gepoogd worden de schuldige op te sporen. De heer Den Brok was het er niet mee eens. Het hoge dak van deze school mankeert niets, daar zijn ventilatieopeningen. Het lage dak is echter rot en daar zijn geen ven- tilaties. Men moet toch in het bestek kunnen nagaan of dat al of niet was voorgeschreven. De Bruijn vroeg of de dakdekker nu een garantie geeft op het nieu we werk; maar dat werd niet ver wacht ,want kennelijk mankeert er ook wat aan de ondergrond van het dak. Geen enkele dakdekker zal daarvoor dus garant willen staan; hooguit voor zijn eigen werk. -vJ- Het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van een (vervolg eerstvolgende tekstpagina) In een propvolle foyer van de Venrayse schouwburg heeft j.l. zon dag het eerste Vastelaovesconcert plaats gehad van het Hofkoor en de Hofkapel. Ruim anderhalf uur werd het publiek op uitstekende wijze ge trakteerd op een non-stop cama- valsprogramma van uitsluitend Ven rayse liedjes. Dat dit programma weer bij het publiek in de smaak viel, getuigde "de vrolijke stemming en de vele meezingers. De teksten kon men gemakkelijk volgen uit een met zorg samengesteld programma boekje. Ongetwijfeld gaf de aanwezigheid van de „zingende prins" Wim II een bijzonder cachet aan dit zondag ochtendconcert. Komende zondag wordt dit programma nog eens her haald, en ook dan rekent men weer als te doen gebruikelijk op een volle zaal. Het boerenbruidspaar zal dan bij die uitvoering aanwezig zijn. Hoofdmoot bij het concert van j.l. zondag was zeker de uitreiking van de Aid Prinse Plak 1979 aan dr. Sjoerd de Jong, ex-geneesheer-di- rekteur van het Venrayse zieken huis. Hij kreeg deze „plak" omge hangen door de deken van de Aide Prinse Kompaneej Theo Schaeffers. Dr .de Jong ontving bijzonder veel lof toegezwaaid voor zijn inzet en betrokkenheid bij de Venrayse ge meenschap; voor zijn ijveren voor een streekziekenhuis in Venray en zelfs voor zijn politieke inzet, omdat hij nu al verschillende jaren „lijst duwer" is geweest in de strijd om de gemeenteraadsverkiezingen. In een sympathieke speech je dank te dr. de Jong voor deze onder scheiding. Hij vond het inderdaad hoog tijd dat het ziekenhuis geëerd werd. Jaarlijks komen namelijk Prins en gevolg dinsdags op bezoek in het ziekenhuis; zogenaamd om de Venrayse zieken te troosten en op te fleuren. Maar de heren hebben dan enkele dagen niet meer gegeten en gedronken (sic) en zijn aan het einde van hun krachten. Middels de hulp van doktoren, broeders en verpleeg sters worden ze dan weer opgepept om de laatste zware loodjes nog te kunnen dragen Toppunt van zotheid noemde hij het, dat een Fries de elfde Aide Prinse Plak kreeg toebedeeld. Als vreemde noordelijke eend in de Lim burgse bijt, moest het hem toch van het hart, dat hij het een bijzondere gave vond, dat de Limburgers de enige zijn die met dat noordelijk «lelletje kunnen ODschieten Als „vreemde" plakdragers bij de ze uitreiking merkten wij op, de he ren Notenboom en Muis, die acte de presence gaven om dr. de Jong met zijn onderscheiding te kunnen felici teren. MAKELAARSKANTOOR Tijdens een vorige week gehou den vergadering van de Geschied en Oudheidkundige Kring Venray en Veldeke Venray, is 'meegedeeld dat op 8 maart a.s. in een bijeenkomst in hotel Dc Burggraaf, de Aid Ven- raodse Iërepries 1979 zal worden uit gereikt aan de heer Huub Schols. Zoals bekend wordt deze Iëreprise verleend aan mensen, die zich heb ben ingezet voor het behoud van oud-Venrayse goederen, gebouwen of zaken, dan wel het op een of an dere wijze bekendheid geven aan de recente historie van onze gemeente. In de voorbije jaren werd deze onderscheiding uitgereikt aan de heer C. Boon voor de restauratic van het pand op de hoek Patersstraat- Paterslaan, waarin thans Apotheek De Monnikskap gevestigd is. Ook de onlangs overleden schilder/tekenaar Giel Kusters mocht deze prijs in ontvangst nemen voor zijn vele schetsen, tekeningen en schilderijen van Venray. De heer Huub Schols is voor de Iërepries 1979 uitgekozen vanwege zijn wekelijkse verhalen in het E-3 journaal over Venray van vroeger. De stof voor deze verhalen verzamelt hij uit ontelbare knipsels, foto's, kranten en tijdschriften uit deze streek, welke hij enkele jaren gele den catalogiseerde in het Admini stratief Dienstencentrum aan de Merseloseweg. Vanzelfsprekend zal de uitreiking op 8 maart a.s. met enige plechtig heid gepaard gaan. In verband met de carnavalsvie ring hebben de postkantoren op 28 en 27 februari 1919 een aangepaste openstellingstijd. De tijden zijn als volgt: Het hoofdpostkantoor te Venray is geopend op maandag en dinsdag van 08.30 - 12.00 uur. Het postagentschap Veltumse Klef fen is geopend op maandag en dins dag van 10.00 - 12.00 uur. Het postagentschap de Kiosk in 't Brukske is op maandag gesloten; dinsdag geopend van 09.30 - 12.00 u. Het postkantoor te Oostrum is ge opend op maandag en dinsdag van 09.30 - 12.00 uur. Het postkantoor te Ysselsteyn is geopend op maandag en dinsdag van 09.30 - 12.00 uur. Afgelopen zaterdag, tijdens een overweldigend druk aldewieverbal te Oostrum, was dan het moment aangebroken, dat er een nieuwe Vorst tevoorschijn zou komen. Al vanaf negen uur „spookten" er drie lieden door het parochiehuis. Daar had hij bij kunnen zitten, maar zo als al veel malen de zaak verrast werd door de karnavalsvereniging, liep het ook deze avond anders af. Tot driemaal toe riep Opper Kar- klingel Gradje de spoken toe tevoor schijn te komen. Maar zij reageer den niet. Wel kwam er vanachter het gordijn iemand te voorschijn, n.l. Jan Raedts. Voor eenieder ongetwij feld bekend, i.v.m. zijn aktivïteiten binnen de Oostrumse gemeenschap. Na de installatie hield Vorst Jan zijn maidenspeech. Met een spiekbriefje in de hand. van de zenuwen, vroeg Jan aan eenieder dezelfde medewer king als men altijd aan Vorst Grad je had gegeven. En Vorst Gradje fe liciteerde „Vorst Johannes primo" met zijn benoeming.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1