PUEBIA VAMOS A VER KERKELIJKE DIENSTEN Gemeenschaps viering Venray Grote Kerk Venray Parochie Paterskerk Kerk 't Zonnelied Brukske Parochie Vredeskerk Protestantse Kerkengemeenschap Parochie Oostrum Parochie Oirlo Parochie Leunen Parochie Ysselsteyn Parochie Merselo Rectoraat Vredepeel Rectoraat Veulen Rectoraat Heide Rectoraat Smakt PEEL EN MAAS uw weekblad Overloner benoemd tot burgemeester van Lith OUD PAPIER St. Theobaldusgil Overloon Beweging Werkende Jonge van 10 tot en met 17 februari Aanstaande zondag, 11 februari, is er om HALF ELF in de aula van de Levensschool, Bevrijdingsweg 2a, weer een eucharistische tafelvicring voor jongeren vanaf 16 jaar. Voor ganger: Frans Meijer. Zaterdag: 19.00 nederlandse hoog mis, int. jrd. Mina Vermeulea-Jans- scn ouders Gcurtjcns-Vermazeren Constant Pijls. Zondag: zesde zondag door 't jaar. 8.00 leesmis, int. fam. v. d. Vegt-v.d. Boogaard; 9.30 gregoriaanse hoog mis, int. Wilhelmus Janssen Jo hannes H. P. Janssen en echtgenote Anna en Sjang Zeegers; 11.00 ne derlandse hoogmis (kinderkoor), int. Chris Jacobs Els Kelders Teng Willems vwg. personeel Zuivelfa briek. Maandag: 9.00 voor oude stichtin gen t.e.v. O.L. Vrouw van Lourdes; 19.00 Fun Odenhoven vwg. de buurt Antoinette Maessen en fam. Dinsdag: 9.00 Theodor Creemers Maria Vrencken-L'Espoir; 19.00 overl. fam. Bouten-Verschuren Jan Aerts vwg. de buurt. Woensdag: H.H. Cyrillus en Me thodius, 9.00 Theodorus Pouwels Pan Swinkels en Jacoba Michels moeder van Elzen-Clephas; 19.00 Christina Vermeulen-Albers Ge rard Pelzer en ouders overl. ouders Basten-Bonants. Donderdag: 9.00 Arnoldina v. d. Boogaard vwg. gez. P. Anna Behnen. Vrijdag: 9.00 tot zekere intentie Johanna Willems; 14.00 huwelijks plechtigheid Hay van Rijswijck en Maj van de Laar; 19.00 Chris Jans sen overl. ouders Jans-Beken-Haa- nen en zoon Arnold. Zaterdag: 9.00 Harrie Messemae- ckers; 19.00" jrd. Jan Schwachöfer Gerard Swinkels en Wilhelmina Cremers Teng Wilmsen vwg. zui- velver. Campina. Mededeling: Zondag onder de mis van 11.00 uur kindercrèche in het zaaltje onder de sacristie. Leidsters: Resy van Hooren en Gerrie Jans sen. Huwelijksafkondiging: Hai van Rijswick uit Tienray en Mai van de Laar. Akolieten: Zaterdag 10 febr.: 19.00 Jacqueline Clephas en Rutger Janssen. Zondag 11 febr.: 8.00 Bernadette Corzilius en Mare Linskens; 9.30 Geert Flinsenberg en Paul Flinsen- berg; 11.00 C. Hendriks en G. de Groot. Misdienaars: Maandag, dinsdag: 19.00 Harm Koppens en Erik Wekking. Woensdag, vrijdag: 19.00 Loes Houben en Bas Houba. Vrijdag: 14.00 Yvonne van Gerven en Leon Stoffels. Zondag 11 febr. H. Missen 7.30, 9.00, 11.45; Hoogmis 10.15 gezongen door Crescendo; 18.00 avondmis. Vrijdag: 19.00 avondmis om Gods Zegen te vragen over de gezinnen. Zaterdag: 5.00 gelegenheid om te biechten; 18.30 avondmis als zondag viering. Mededelingen: 1. De kollekte voor MEMISA heeft in onze kleine parochie van 2.000 mensen de goede som van 1405 opgebracht. Heel hartelijk dank. 2. Wilt U zo goed zijn de gelden voor de gezinsbijdrage op tijd te voldoen. Dank U wel. Mis-intcnties: Zaterdag: 18.30 Martinus Arts en Jet Arts. Zondag: 7.30 voor de parochie; 9.00 Fam. Coopmans-Custers en overl. fam.; 10.15 Jan Jenneskens en jgt. Jan Lenssen en overl. fam.; 11.45 Lambertus de Lauw en zoon Peter; 18.00 Jan van Daal (v.w. de buurt). Maandag: 8.00 Joh. v. d. Linden- Basten en gelovige zielen; 19.00 Ka- rel Wijnen. Dinsdag: 8.00 Antoon Luijpcrs; 19.00 Jan Jenneskens en voor een zieke. Woensdag: 8.00 Marie Beclet en uit dankbaarheid; 19.00 Petronella Janssen-Timmermans. Donderdag: 8.00 Gertruda Neete- son-Custers en Giel Kusters; 19.00 Mechelina Cleven-Maessen. Vrijdag: 8.0 Cecilia Sedee-Pasteu- ning en Eva Wilhelmina Rojer; 19.00 Gezinsmis en overl. ouders Martens- Fleurkens. Zaterdag: 8.00 fam. Arts-Janssen. Misdienaars cn Akolieten: Zaterdag: 18.30 Pieter Hendriks en Willy v. d. Bekerom. Zondag: 7.30 René van Hooren en Tony Scholten; 9.00 Johnny Philip- sen en Eric Arts; 10.15 Ricky Dou- wes en Jos Claessens; 11.45 Leo en Henk Janssen; 18.00 Arnoud Ver- haeg cn Hans van Geenen. Maandag, woensdag, vrijdag: 8.00 Alfons Pirlo en Gerard Schoenma kers; 19.00 Marcel Philipsen en Jac. Smetsers. Dinsdag, donderdag, zaterdag: 8.00 Arnoud Verhaeg en Hans van Gee nen; 19.00 Peter en Martijn Smelt, boekhandel van den munchhof is ooh dinsdags de gehele dag geopend Zaterdag 10 febr.: Euch, viering om 19.00 u. In deze dienst zingt het koor van de jonge kerk van Over- loon o.l.v. Jaap Verhoef. Geen kin dercrèche. Misintentie: Mevr. D. Ja cobs en Dhr. H. Vermeulen. Zondag 11 febr.: Euch. viering om 10.00 u. Kindercrèche aanwezig. Mis- intentic: Fam. Toonen. Woensdag 14 febr.: Euch. viering om 19.00 u, Misintentie: Zr. Electa Gordijn. Deze dienst wordt verzorgd door de zusters en pastors. Iedereen is van harte welkom. Zesde zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 avondmis voor overl. Gertruda Madou-Klaassen en voor overl. Nout Cremers. Zang van het kinderkoor „De Vredcsklokjes". Zondag: 8.00 leesmis uit dank baarheid (N. N.); 9.00 leesmis voor overl. Piet Vermeltfoort en familie; 10.00 hoogmis voor overl. ouders Daniëls-Jacobs. Lat\jn-Gregoriaan- se gezangen met het kerkelijk zang koor. 11.30 leesmis voor overl. Joos Simons (Landbouwbelang); 18.30 u. avondmis voor overl. Hermien van de Laar-van Els en voor overl. Leo Cox als jaargetijde en zoon Mat. Maandag: 8.00 leesmis voor de le vende en overledenen van de fami lie de Haart-Creemers; 19.00 avond mis voor overl. Petronella Siebers- Wilmsen. Dinsdag: 8.00 leesmis voor overl. Maria Tillemans-Lafleur en echtge noot en voor overl. familie; 19.00 avondmis voor overl. ouders Dries- sen-KIaassen. Woensdag: H.H. Cyrillus, monnik, en Methodius, bisschop. 8.00 leesmis voor overl. Gerrit van Dijck; 19.00 avondmis voor overl. Gerrit en Piet Janssen en voor overl. familie van Helden-van Elzen en zoon Theo. Donderdag: 8.00 leesmis voor overl. ouders Lenssen-Peetqrs, Sjang Lens sen en Anna Jacobs-Janssen; 19.00 avondmis voor overl. Hubertus Zee gers. Vrijdag: 8.00 leesmis voor de over ledenen van de parochie (kollekte Allerzielen); 19.00 avondmis voor overl. Anna Wilmsen-Hermkens en ome Piet. Zaterdag: 8.00 leesmis voor overl. ouders Harry Arts en Catharina Cuijpers; 19.00 avondmis voor overl. Petran Willems en voor Wim Jeu ken en dochter Jo. Mededelingen: 1. A.s. zondag onder de mis van half 12 kleutercrêche in de kleuter school vlak bjj de kerk. Leidster: Jeannet van den Bekerom. 2. De kollekte van verleden zondag voor de MEMISA heeft het mooie bedrag van 1995,74 opgebracht. Hartelijk dank voor uw vrij gevigheid. Misdienaars en Akolieten: Zondag; 8.00 O. Ingenpas, B. Pee- ters; 9.00 C. v. d. Brand, M. Willem- se; 10.00 M. Barten, R. Beerkens, J. Jacobs; 11.30 P. Maas, F. Linskens; 18.30 H. Willemse, R. Aben. Maandag, dinsdag, woensdag: 8.00 H. Geerkens, P. Kroef; 19.00 R. Aben, A. Vercauteren. Donderdag, vrijdag, zaterdag: 8.00 A. Teffer, W. Aben; 19.00 F. Lins kens, J. Dommeck. Zondag 11 febr. a.s. om tien uur viering van het H. Avondmaal in de aula van Den Hoebert, tevens be vestiging van Dhr. Smit als ouder ling. Predikant is Ds. Heine. Tijdens de dienst kinderkerk en -oppas. De eerste kollekte is voor de dia- konie, de tweede voor de kerk. Om vijf uur Vesper in de Her vormde Kerk aan de Maasweg te Blitterswijck. 10-18 februari Zaterdag: 19.00 Toon Kleuskens (vanw. de buurt) Hendricus Derkx (Kinderkoor). Zondag: 8.30 overl. fam. Stappers en Nel Arts 10.00 overl. fam. Jeu- ken-Jeuken en zoon Louis jaar- dienst Pater Wevers (Herenkoor). Maandag: 9.00 uit dankbaarheid. Dinsdag: 9.00 Theo Camps en An na Verhoeven. Woensdag: 9.00 uit dankbaarheid. Donderdag: 9.00 Toon van Cuijck en overl. ouders. Vrijdag: 9.00 gest. jaard. fam. van Heyster. Zaterdag: 19.00 Mina Tacken- Janssen Pieter Hendricus Janssen (Dameskoor). Misdienaarsbeurten Zaterdag: 19.00 Robby Raayma- kers, Marcel Litjens, Marcel Jans sen, Hans Mulder. Zondag: 8.30 Antoine Janssen, Marcel Linskens, Nico Versteegen; 10.00 Eric Jeuken, Gebr. Oudenho ven, Alouis Mariens. Zaterdag: 19.00 gez. H. Mis Piet Rongen namens neven en nichten, familie Strijbosch-Cleven. Zondag: 8.30 H. Mis; 10.00 Hoog mis Jozef Versleijen. Maandag: 19.00 H. Mis. Gertrudis van Nijvel, Patrones van de paro chie. Kerkelijke viering op kermis zondag. Dinsdag: 8.00 H. Mis. Woensdag: 8.00 H. Mis. Donderdag: 19.00 gez. H. Mis fam. Smits-Jeurissen. Vrijdag: 8.00 H, Mis. Zaterdag: 19.00 gez. H, Mis mnd. Sef Direcks en voor Karei Achten, tevens jaard. Wilehelmus van Dijk. Volgende week Gezinsbijdrage. Zesde zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 Ism. v. Gerrit Bou ten en overl. fam. Mathijs Litjens en echtgenote. Zondag: 8.00 lsm. v. Jan v. Meijel, echtgenote en overl. kinderen Henri Martens-Smedts; 10.00 hgm. als gest. jrd. v. Antoon van Osch en Gertruda Kusters; 11.15 lsm. voor Jean Loenen-Maas. Maandag: 18.00 lsm. v. Jozef As- selberghs (7); 18.30 lsm. v. overl. fam. Leijssen-v. d. Wallen; 19.00 lsm. v. Sjeng Philipsen. Dinsdag: 18.00 weekd. v. Harry Asselberghs; 18.30 lsm. v. overl. fam. Lemmen-Litjens Jan van Meijel, echtgenote en overl. kinderen; 19.00 lsm. v. Maria Loonen-Scheffers; 19.30 lsm. v. Henricus Bomm, echt genote en Johanna Beclet. Woensdag: 18.00 gest. jaard. v. Peter G. Wilmsen en zonen, Bernard Loonen, Anna M. Peeters Henri Martens-Smedts; 18.30 lsm. v. Har ry Asselberghs (vanw. fam.); 19.00 lsm. v. Elly van Berlo en Elly Loo nen; 19.30 weekd. v. Piet Vullings. Donderdag: 18.00 gest. jrd. v. Wil lem en Theodoor van Opbergen; 18.30 lsm. v. Bertha Peeters-Martens. Vrijdag: 7.30 lsm. v. pastoor de Bot Mathijs Litjens en echtgenote. Zaterdag: 19.00 gest. jrd. v. Pe tronella Litjens. Misdienaars: 18.00 Th. v. Kempen; 18.30 W. v. Meijel. Akolieten: 8.00 Jan Janssen; 10.00 A. Reintjes, F. van Bavel en P. Ver stappen; 11.15 H. en R. Cornelissen. Gedoopt: Leijendeckers Bobby. Ouderavond Eerste H. Communie: Deze zal gehouden worden op dins dag 6 maart om 20.00 uur in de ge meenschapsruimte van de basis school. 6e zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 HM. Mis voor Ge- rardus Coenen en overl. ouders Coe- nen-ICamps en Spreeuwenberg- Kemmelings. Zondag: 8.30 maandd. v. Gerardus In 't Hulst; 10.00 H. Mis v„ Maria Verhoeven-Arts; 11.30 H. Mis v. Jan Spreeuwenberg namens het N.K.V. Maandag: 8.00 H. Mis v. Gonda Baghus namens bestuur v. d. Be jaardenvereniging. Dinsdag: 8.00 maandd. v. Hendri- ca Vullings-Jansen. Woensdag: 8.00 H. Mis v. Maria Vergeldt-Burgers. Donderdag: 8.00 maandd. v. Hub. Koonings. Vrijdag: 8.00 H. Mis v. Maria Wis- mans-van Vegchel. Zaterdag: 19.00 H. Mis voor Ma ria van Soest-Swinkels en Theo van Soest. Misdienaars: Zaterdag: Robert van Ass en Ri chard Juwett. Zondag: 8.30 Henny Michels en Rob Koonings; 10.00 John Michels en Willy Hendriks; 11.30 Robert Ste vens en Francis v. d. Hoff. Mededelingen: De opbrengst van de kapelwagen van Oostpriesterhulp bedroeg onge veer 1500 kg .aan goederen. Harte lijk dank namens de Kerk in Nood. MEMISA opbrengst: Heel harte lijk dank namens al onze missiona rissen voor de geweldige collecte.' Het is een groot record geweest, n.l. 1927,60. 6e zondag door het jaar. 11 febr. Kollekte voor de Memisa. Zaterdag: 19.00 Hoogmis voor overl. fam. Gellings en v. d. Elzen. Zondag: 8.30 H. Mis voor Petro nella Hendriks-Poels; 10.00 Hoogmis voor Johan van Keysteren (Peeters)|. 11.30 H. Mis tot int. fam. Michels- Berents. Maandag: 8 00 gest. jgt. voor Pe ter Joh. Marcellis en Johanna Poels. Dinsdag: 8.00 gest. jgt. voor Hu bertus Janssen, echtgenote en zoon Henricus. Woensdag: 8.0 gez. H. Mis voor Jan Math. Gielen en overl. kind. Donderdag: 8.00 gest. jgt. Arts- Jeuken. Vrijdag: 8.30 Schoolmis v. Johan van Keysteren. Zaterdag: 19.00 Hoogmis gest. jgt. voor Antoon Arts. Misdienaars: zondag 8.30 en door de week: I. van Helden - M. Michels; 10.00 T. Janssen - M. Kessels; 11.30 T. Engels - J. Eyssen. Kollektanten: zaterdag Emonts; zondag: 8,30 v. Cuijck; 10.00 Arts; 11.30 Hendrix. Zaterdag 10 febr.: 19.30 avondmis uit dankbaarheid. Zondag: 10 u. hoogmis v. over leden ouders Muijsers-v. d. Sterren. Maandelijke bijzondere KOLLEKTE. Door de week H. Mis 8 uur. Maandag: v. d. zielerust van An na Noij-Jansen. Dinsdag: v. d. overledenen van fam. Poels-Duijkers, Woensdag: v. d. zielerust van Ma ria Janssen-Timmermans. Donderdag: tot int. van fam. Claessens-v. d. Weijer. Vrijdag: v. overleden ouders Vul- lings-v. d. Broek. Zaterdag: 19.30 avondmis v. d. zie lerust van Thea van Bakel-Peters. Zondag 11 febr. 6e zondag door het jaar. Zaterdagavond 7 uur Hoogmis af- gest. fam. Jenneskens-Poels. Zondag: 9.45 Hoogmis overl. ouders Loonen-van Mill; 11.15 voor overl. fam. Wismans-Geurts. Maandag: 8 uur lsm. tot eigen in tentie ter ere van H. Gerardus fam. v. W. Dinsdag: 8 uur lsm. overl. fam. Custers-Creemers. Woensdag: 8 uur lsm. uit dank fam. Drabbels. Donderdag: 8 uur lsm. uit dank fam. Aerts. Vrijdag: 8 uur lsm. zal. H. Assel berghs fam. L. Zaterdagavond om 7 uur Hgm. uit dank fam. Emonts-Ewals. Akolieten voor 11 febr. L. Rein tjes, W. Fleurkens en R. Weys. Misdienaars: 11.15 en door de week: Jacobs, Van Dongen. Namens de Memisa hartelijk dank voor de kollekte van afgelopen zon dag, opbrengst 425, Zesde zondag door 't jaar, 11 febr. Zondag: 8 uur H. Mis t.b.i.; 10 uur Hoogmis: gesticht gezongen jaarge tijde voor Lowie van Osch en Cato Rambags. Akolieten: Karei Arts en Harrie Maas. Misdienaars van de week: Henk Maas en Johnny Smets. Maandag: 8 unr H. Mis voor Wim Derikx en de overleden familieleden Derikx-Voesten. Dinsdag: 8 uur GEEN H. Mis; 19.00 Avondmis. Woensdag: 8 uur H. Mis voor Har rie Muijsers. Donderdag: 8 uur H. Mis t.z.i. Vrijdag: 8 uur H. Mis voor Gina Droesen. Zaterdag: 19.30 Avondmis voor Toon Huisman v.w. zijn vrienden. Zaterdag 10 febr.: 19.00 Avondvie ring t.z.i. en uit dankbaarheid. Zondag: 8.30 H. Mis te Holthees voor Nelly Fleuren; 10.00 Hoogmis voor Pastoor Spolders en voor fam. Philipsen-Verpoort. Maandag: 8.45 H. Mis voor de overledenen van de Karmel. Dinsdag: 8.45 H. Mis voor een ernstige zieke. Woensdag: 8.45 H. Mis in de Jo zefkapel en voor Peter Antoon Koe nen. Donderdag: 8.45 H. Mis voor Her man Mariens. Vrijdag: 8.45 H. Mis voor Baro nesse van Hugenpoth; 13.30 Eucha ristieviering voor het 25-jarig huwe lijksfeest van Emiel Kallen en Maria Rutten. NOTICIAS RELIGIOSAS El domingo proximo, a las once y cuarto Misa con platica y müsica espanola. Después de la Misa reu nion en la salita del convento, Over- loonseweg 2 con un cafelito y charla. Tanto los nihos como los mayores NO tendran mas las clases en la Ur- sulaschool SINO en Centro Espanol. Aquellas personas que estén verda- deramente motivados a seguir un curso de holandés en Venray, que se pongan en contacto con Antonio Sanchez. Hasta la vista! NOTICIAS CULTURALES El 1 de marzo de 1979 tendran lugar las elecciones generales y el 3 de abril las municipales. Quienes se inscribieron en el censo especial de emigrantes en 1977 pero no reci- bieron la documentación para votar en el Referendum, deben hacer una reclamación al Ayuantamiento, auto- rizando, para ello, a una persona de su confianza, segün una formula que tienen los consulados a disposición de los reclamantes. El dia 18 de fe- brero a las 17 horas y en centro espanol se celebraran elecciones de entre los componentes de la colonia para presidente y miembros de la junta. Hasta la vista! Met ingang van 1 maart a.s. is tot burgemeester van het bekende Maas dorpje Lith benoemd de 37-jarige Overloner drs. Lambert van den Berg. zoon van het hoofd der school te Overloon. De nieuw benoemde burgemeester is staffunktionaris bij Rank Xerox. Het idee om te solliciteren is waar schijnlijk voortgesproten uit zijn nu ruim 8-jarig raadslidmaatschap van de raad der gemeente Vierlings beek. In die raad was hij voorzitter van de fraktie Overloon, bestaande uit 6 raadsleden. Hiermee heeft de Overloonse ge meenschap een tweede inwoner die tot het burgemeestersambt is uitver koren. De burgemeester van Oploo- St .Anthonis is namelijk ook uit Overloon afkomstig. Wanneer de installatie van drs. van den Berg tot burgemeester van de gemeente Lith zal plaatsvinden is nog niet bekend. Op de komende raadsvergadering van Vierlingsbeek zal de heer van den Berg zijn raadslidmaatschap be ëindigen. De gemeente Lith, bekend als het dorp aan de rivier, telt 5600 inwo ners. De naam van deze Mexicaanse stad is op dit ogenblik dagelijks te lezen in kranten en te horen op ra dio en televisie. Veel mensen zullen bij het horen van de naam PUEBLA denken aan het bezoek dat Paus Jo hannes Paulus II aan Mexico bracht en misschien weten sommigen zich ook nog te herinneren, dat hij in PUEBLA een vergadering van La- tijnsamerikaanse bisschoppen open de. Maar gaat de kennis en de be langstelling verder? Of is PUEBLA en Latijnsamerika met het vertrek van de paus weer even ver van ons bed als daarvoor? Wanneer begrippen als onderdruk king van de arme mensen, uitbui ting, marteling, bevrijding uit de greep van de onderdrukker, recht vaardigheid, recht op een mens waardig bestaan, u niets zeggen of niet interesseren, dan moet u hier niet verder lezen, want dan wordt het onbegrijpelijk en saai. Want wat is er in PUEBLA aan de hand? Eigenlijk niets meer of minder dan een bijeenkomst van bisschoppen uit Midden- en Zuid- amerika. Deze bisschoppenconferen tie, CELAM III genoemd, heeft ech ter zo'n bijzondere betekenis, omdat de officiële kerk van Latijnsamerika door deze vergadering wél of niet gaat kiezen voor een onomwonden steun aan het onderdrukte volk: massa's kreperende werklozen, on derbetaalde arbeiders, kleine boeren op de rand van het bestaansmini mum, straatarme seizoenarbeiders. Verreweg het grootste deel van alle mensen hoort bij een van deze groe pen. Een heel kleine groep mensen leeft in grote rijkdom ten koste van het armoe-lijdende volk, zoals groot grondbezitters, veel advokaten, po litici, grote internationale bedrijven als Philips, legerautoriteiten. Duide lijk is, dat in deze Zuid- en Midden- amerikaanse landen het beesten- bestaan van mensen niet wordt op gelost met goedbedoeld medelijden of met het sturen van wat geld. Duidelijk is, dat er sociale, poli tieke en ekonomische rechtvaardig heid moet komen, waarbij de uit buiter keihard op zijn onmenselijke houding wordt gewezen en recht van hem wordt geëist. Veel leken, pries ters en bisschoppen hebben in de afgelopen 10 jaar na de vorige bis schoppenconferentie in Medellin (Colombia) reeds de kant gekozen van de uitgezogen bevolking. En dat kwam hen vaak duur te staan. Want ze werden gevangen genomen, ge marteld en niet zelden door de machtige élite vermoord. Deze kerk, die zonder aarzelen de kant kiest van de armen en hen oproept zich te verzetten tegen onrecht en on derdrukking vertegenwoordigt de zg. theologie van de bevrijding. Tijdens de bisschoppenconferentie die nu plaatsvindt in PUEBLA gaat het erom of de kerk van Latijns amerika kiest voor het onderdrukte volk en dus oproept tot verzet tegen degenen die hen steeds meer tot weerloos slachtoffer maken, of dat gekozen wordt voor een christen zijn dat wel oproept tot naastenlief de, maar niet zegt waar de sociale ongelijkheid vandaan komt en dat geen stelling neemt tegen de fari zeeërs, die zich katholiek noemen, maar tegelijkertijd in naam van Christus mensen stuk maken. Opvallend is, dat de paus bij zijn inleiding in PUEBLA wel gezegd heeft, dat de katholieke leken zich moeten inspannen om meer recht vaardigheid af te dwingen van de onderdrukker, maar hij meent daar bij dat de priester en de bisschop zich enkel bezig dienen te houden met het geestelijk heil van de gelo vigen, en niet aktief bezig kunnen zijn op sociaal en politiek terrein. Dit moet een geweldige teleurstel ling zijn voor al die geestelijken die met inzet van heel hun menszijn en vaak als slachtoffer van foltering aan de kant van het lijdende volk staan, Ook Helder Camara, bisschop van Recife in Brazilië, voorrechter van meer sociale verhoudingen, moet wel even ontmoedigd zijn geweest, toen hij de paus dit hoorde zeggen. Het bloed van vermoorde priesters en bisschoppen heeft ogenschijnlijk niet veel te betekenen gehad. Maar welke richting de Latijns- amerikaanse kerk inslaat zal PUE BLA leren. Zal het een oproep wor den aan het volk om in solidariteit richting te geven aan een rechtvaar dige samenleving en om gerechtig heid te eisen? Of zullen de bisschop pen kiezen voor een religieuze be leving van het kerk-zijn, waarbij aan de noodzaak van maatschappe lijke veranderingen wordt voorbij gegaan? We zullen zien. Met grote spanning wachten we op de uitslag. Want die uitkomst heeft ook veel met óns te maken. Met de wijze waarop de kerk zich hier presen teert. Want ook ónze samenleving kent grove onrechtvaardigheid, werkt zelfs onrechtstreeks koelbloe dig mee aan het uitknijpen van het Zuidamerikaancse volk. Ook hier zal de kerk een keuze moeten ma ken. Wij kijken over de schouders van de Latijnsamerikaanse bisschop pen mee hoe het er in de keuken van PUEBLA aan toe gaat. „Werkgroep Brazilië" p/a Ceresstraat 17, Stevensbeck (Kontaktpersoon Gerrit Bekkers, Nassauplein 13, Venray, tel. 04785-2068). KAN MEN BEZORGEN IN DE CONTAINER ACHTER GARAGE VAN HAM, MAASHESEWEG TEN BATE VAN VENRAYS MANNENKOOR Aanrijdingen De door mevr. C. uit Venray bestuurde personenauto geraakte op de Wilhelminastraat uit het „goede" spoor en botste tegen de rechts van de weg geparkeerde auto van de 26-jarige J. P. Het bleef bij mate riële schade. Op de Horsterweg geraakte de personenauto .bestuurd door de 42- jarige H. M. door gladheid van de weg en botste tegen een boom. De auto werd zwaar beschadigd, maar de bestuurder liep geen noemens waardig letsel op. De bestuurder van een perso- nxauto, L. v. M. uit Meerlo-Wans- sum kon op de Erica weg zijn auto niet meer tijdig tot stilstand bren gen en botste tegen een stilstaande vrachtauto. Ook hier alleen mate riële schade. Op de Molenklefweg gleed de personenauto bestuurd door P. H. door rijspoorvorming uit het spoor en botste tegen de geparkeerde auto van P. B. Ook hier alleen materiële schade. In de nacht van zaterdag op (zondag reed de personenauto be stuurd door de 56-jarige A. W. uit Overloon over de Beekweg en wilde linksaf op de kruising met de Ende poel in de richting Overloon. Hij bemerkte dat hij te ver was door gereden; stopte en reed achteruit tot de kruising. Op hetzelfde moment naderde achter hem de personen auto bestuurd door de 44-jarige T. M. Deze kon een aanrijding niet meer voorkomen. Bij de botsing bleef het gelukkig bij zware mate riële schade. Een personenauto bestuurd door de 42-jarige M. C. uit Venray reed over de Kerkweg te Ysselsteyn, ko mende uit de richting Ringweg. De vrachtauto, bestuurd door de 28-ja- rige H. M. uit Ermelo, reed over de Timmermannsweg en draaide de voor hem rechts gelegen Kerkweg in. De eerste bestuurder remde, maai de door hem bestuurde auto geraak te in een slip door het gladde weg dek en de auto botste frontaal tegen de vrachtauto. Het bleef bij mate riële schade. Materiële schade viel er even eens te noteren bij de botsing tus sen twee personenauto's. De perso nenauto, bestuurd door de 28-jarige G. R. reed over de Wilhelminastraat komende uit de richting Min. Ch. Ruysstraat. De personenauto, be stuurd door de 27-jarige V, F. reed over de Wilhelminastraat in tegen gestelde richting. Ter hoogte van de Oranjestraat wilden beide auto's el kaar passeren, doch door een opeen hoping van sneeuw van beide zijden van de weg schoven beide auto's te gen elkaar. Op de Nieuwhuisweg viel even eens materiële schade te noteren toen tijdens het achteruitrijden van een vrachtauto, bestuurd door J. v. V. uit Vierlingsbeek, deze in bot sing kwam met de achter de vracht auto bevindende personenauto, be stuurd door de 26-jarige W. v. T. uit Helmond. De 23-jarige bestuurder van een personenauto J. J. uit Venray, reed de parkeerplaats aan de Eind- straat op en wilde daarna achteruit steken. Door het gladde wegdek schoof zijn auto door en botste te gen de geparkeerde auto van H. Z. Op de Poststraat wilde de 20- jarige bestuurder van een bedrijfs voertuig achteruitrijden, maar lette onvoldoende op en botste tegen een over de Poststraat rijdende auto, bestuurd door de 19-jarige J. M. uit Venray. De 38-jarige bestuurder van een bestelauto reed over de Wever straat in de richting van de Kemp- weg. Tengevolge van glad gereden sneeuw en ijs reed de auto midden over de rijbaan. Vanaf de Kempweg naderde een personenauto, bestuurd door de 36-jarige M. G. uit Venray. De auto's raakten elkaar in die bocht. Vernieling Twee ruiten sneuvelden van de Koninkrijkszaal aan de Henri Du- nantstraat, vermoedelijk door balda digheid. Diefstallen Mevr. B. ontdekte dat haar bij de sporthal de Wettteling geparkeer de auto verdwenen was. In de auto bevond zich ook een damestas met de nodige papieren. H. deed aangifte van poging tot diefstal uit zijn nabij de Ballonzuil geparkeerde auto. Waarschijnlijk zijn de daders in hun werk gestoord. Met een schroevendraaier was ge tracht het tochtraampje te openen. P. uit Venray deed aangifte dat uit zijn personenauto tijdens parkeren in Amerongen een lederen jasje ter waarde van 300,ge stolen was. Op de parkeerplaats bij de flats aan de Haammakerstraat werd uit de geparkeerde auto van C. een ac cu ontvreemd, In de sportzaal aan de Bevrij dingsweg werd een portemonnaie en een horloge ontvreemd. Uit een der kamers van de Clockert werd ten nadele van mevr. A. P.-P, uit Swolgen ontvreemd een handtas inhoudende een portemon naie met 80 gulden, toiletartikelen, sleutels, pennen en brieven. P. v, M. deed aangifte van dief stal van een bromfietshelm, metal lic-blauw van kleur vanuit de gar derobe van de bioscoop Luxor. T. uit Venray deed aangifte van diefstal van 40 liter benzine uit zijn personenauto, welke geparkeerd stond op de parkeerplaats bij het station van de NS te Oostrum. Inbraken Er werd ingebroken in een ten noodgebouw van de schol meenschap Jerusalem aan de velstraat. Ontvreemd werd een lips cassetterecorder. Eveneens werd ingebroke 3e; de LTS aan de St. Jozefweg. gang werd verkregen door vt ling van een ruit. Ontvreemd een nijptang, terwijl vernieli 11 werden aangericht door een br n blusser leeg te spuiten. Door verbreking van een w werd wederom toegang verk: e tot de Koninkrijkszaal aan de 1 ty': Dunantstraat. Uit de zaal werd enl tuner-versterker, een draaitafel draadloze microfoons meegenc het geheel ter waarde van 6.M po Uit de Handyshop in het ke werd door vernieling van tuimelraam toegang verkregen, mist werden 5 boormachientjes. Uit een der lokalen van d( vensschool werd een filmproji gestolen. Hoe de onbevoegden toegang hebben weten te versi fen was nog onduidelijk. Uit de sigarettenautomaat, gende aan de buitenmuur van Kerkdijk, werd na openbreking vreemd 80 a 100 pakjes sigar en shag en een geldbedrag va gulden. Uit een in de nabj staande werkkeet, waarvan de geforceerd was, werd ontvreem draagbare radio, 1 motorrugs 1 bajonet en een slagersmes. A.s. zaterdag 10 februari zal papieraktie weer plaatsvinden, papier gaarne goed gebundeld tijd klaar zetten. STA OP JE RECHT! Nog steeds kennen veel jong die gaan werken, hun rechten plichten) niet. Doordat zo veel geren hun rechten niet kennen ze afhankelijk van hetgeen baas, .chef of een ander vertelt, moet maar aannemen dat ze gi hebben, omdat jezelf niet opL hoogte bent". In de maand mei» men veel jongeren van schoolll Ze hopen dan gauw een prei[ baan te vinden en geld te verdie Juist dan is het ontzettend bels rijk dat zij op de hoogte zijn alles waar ze mee te maken I gen. Maar ook als je al werkt, is goed om te weten waar je bent. Het is sowieso niet gemakki 1 om vandaag de dag een leuke t te vinden. Nog steeds zijn er e 80.000 tot 100.000 jongeren vvi loos. En na juni, nadat velen school gekomen zijn, zullen er i tienduizenden bijkomen. Hoe i jongeren werkloos zijn, hoe mee 1 gerotzooid wordt met je rech n Heb je teveel konïmentaar, wel r; voor jou tien anderen! Toch moire opkomen voor je rechten, ook n 16 We moeten ons niet laten af[ .a ken wat we tot nu toe hebben reikt. Je staat in je recht dus bruik je recht! Veel scholen vei men om hun schoolverlaters goe te lichten over rechten en plid als ze gaan werken. Toch is dat na net zo noodzakelijk als het ge van een beroepsopleiding. Het is toch te gek dat steeds nieuw jongeren wéér door schade a schande wijzer moeten worden. Natuurlijk kan je altijd bij KWJ terecht als je vragen hebt. WANNEER MAG JE WERK1 Je mag werken als je de volle: leerplicht achter de rug hebt of je ouder bent dan 15 jaar. Zolan neg geen 18 jaar bent, moet je cieel een arbeidskaart hebben, is een bewijs dat je de leeftijd om te werken. Deze kan je op gemeentehuis halen en aan je t geven. Deze kaart is voor je t het bewijs dat hij jou in dienst i WAT IS LEERPLIC1 In Nederland is ieder kind 11 j leerplichtig. Dit betekent dat de ders verplicht zijn hun kindl deel te laten nemen aan het vo dig dagonderwijs vanaf dat jaar zijn. Deze volledige leerpli duurt 10 jaar. Hierna ben je vrij uit het volledig dagonderwijs te i trekken. Als wilt en/of je studie i eist, dan mag je natuurlijk doorj zolang als nodig is. Als je echter na 10 jaar van „si afgaat" ben je nog 1 jaar gedec lijk leerplichtig. Dit betekent da: verplicht bent twee dagen per naar school te gaan. Als je dit i doet ben je strafbaar. Je baas isi plicht je vrij te geven en hij t de cursussen niet op een andere in laten halen. De kontrole hie gebeurt door de gemeente. Bij 11 jaar leerplicht telt de kleu school niet mee. Wel de jaren eventueel zittenblijven. Als je 11 jaar op school hebt zeten, heb je niets meer te mal met de leerplicht! De beste manier om aan die deeltelijke leerplicht te voldoen door een dag een streekschool te zoeken waar je de mogelijkheid b om een beroepsopleiding te volj De andere dag kun je naar een mingscentrum gaan. Of je kunt erkende bedrijfskursus volgen, ten we volgende week eens bekii hoe 't allemaal in elkaar zit.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 8