Venray in het afgelopen jaa JANUARI Het gemeentelijk Jaar werd ge opend met de gebruikelijke nieuw jaarsreceptie van burgemeester mr. H. J. M. Defesche, Deken Theunis- sen en ds. Heine. S.V.V, bestuur recipieerde en hul digde tevens Harry Stevens, die de Bronzen Piëlhaas in ontvangst mocht nemen. Het investeringsprogramma 1978 kwam op tafel liggen: veel nieuwe objekten, en objekten die afgemaakt moeten worden: o.a. het verbouwen van de 2e fase van het voormalig klooster Jerusalem tot gemeentehuis; het verbouwen van de kapel tot raadszaal en.de inrichting van het voorterrein van het gemeentehuis. De plannen van het investerings programma zullen 42 miljoen gaan kosten. Dit blijkt voor de gemeente niet realiseerbaar te zijn i.v.m. ge mis aan financiën en mankracht. De promemoriepost staat hier buiten in verband met onbekende kosten. P.D.V. De Zwaluw organiseerde voor de 13e maal de grote streek- kampioenendag voor Noord-Lim burg en Oost-Brabant. Hoofdagent van der Zee werd bevorderd tot brigadier i.v.m. uit breiding van de kaderrangen. B. en W. stelden de raad voor een krediet van 65.652,beschikbaar te stellen voor de renovatie van het jeugdhuis „De Koel" in Ysselsteyn. Niet al te happy waren de bewo ners van Venray-zuid met de gang van zaken omtrent de renovatie van hun woningen. Zij maakten dit kenbaar in een brief aan de direk- tie en het bestuur van de woning- bouwvreniging. L. C. G. Sala vierde 19 januari het feit dat hij 50 jaar dierenarts was. De kermiskalender voor de ge meente Venray werd bekend ge maakt. Venray nam waardig afscheid van wijkzuster A. Janssen, die op 29 ja nuari overleed. Een Venrayse vos van dhr. Strij- bosch legde 'n wandeling van 150 km af en kwam in het Duitse Nordwald terecht. Prins Paul II met als adjudanten Hans Wiezer en Ad van Beek, wer den de opvolgers van Prins Thieu cn zijn adjudanten. Charly Ewalts en Lidwine Her mus mochten zich het boerenbruids paar 1978 noemen. 48 kleuters van de kleuterschool O.L. Vrouw van Lourdes konden op de ie schooldag na de kerstvakan tie weer naar hun eigen home: het houten noodlokaal aan de Maashese- weg. Er zijn plannen, onder voorbe houd van geld, tijd en gedetailleerde plannen, om Hofstraat, Markt en Marktstraat tot wandelgebied te ma ken. De scholen in zuid, te weten Fran- clscusschool cn Claraschool hadden succes met hun wervingsaktie. Oor zaak hiervoor was de expansiedrang van de Foekepot. Op 20 januari opende modehuis Ex Melissa haar poorten. Circus Mök was ook dit jaar weer een uitstekend preludium op de da gen die nog zouden komen. Nestlé B.V. wees de beste aard appeltelers van 1977 aan. In Heide had men 2 redenen om feest te vieren: de gerenoveerde kleuter- en basisschool werd ge opend en het kerk- en schoolbestuur werd losgekoppeld. De A.P.K. plak 1978 werd uitge reikt aan mevr. H. Poels-Peters voor haar vele verdiensten voor de Ven rayse gemeenschap. De gemeenteraad boog zich, tij dens de raadsvergadering, over een 29 punten tellende agenda. De gemeente stelt, na vele pogin gen van de Motor Cross Club Ven ray, eindelijk een motocross-trai- ningsterrein beschikbaar in de di- rekte omgeving van het vliegveld. De nieuwe 7-klassige lagere school in Ysselsteyn werd officieel in ge bruik genomen. Hierbij bleek de Midden Peelweg nog steeds een bar rière te zijn voor de integratie kleu ter-, basisonderwijs. I Wijkraad Noord-West heeft een subsidie van 1335,aangevraagd. B. en W. gaven geen subsidie voor extra aktiviteiten, maar besloten in februari 't bedrag alsnog toe te ken nen. Raad van Staten hoorde de par tijen over het bestemmingsplan Vel- tum II en zou daarna de Kroon ad viseren. Dit zal leiden tot 'n Konink lijk Besluit, waarin de eindbeslis sing van de Kroon is vastgelegd. De start in het nieuwe jaar gaf, wat de werkloosheid betreft, een lichtpunt te zien. Venray had het kleinst aantal werklozen van Lim burg, te weten 640 mannen en 336 vrouwen. Eind januari was de werkloosheid al weer gestegen met 5,6%, voor namelijk in de bouw! FEBRUARI De museumkwestie in Venray werd weer aktueel. Men had het zo genaamde atelier van Mère Ancilla op het oog. De museumcommissie bleef echter een vraagteken zetten achter de kosten en het gebouw. Er is sprake van een squash-hal te Venray, maar er blijkt geen grond te zijn. Giel Kusters mag de „Aid Ven- raodse Iërepries" 1977 van Veldeke in ontvangst nemen. Er werd een krediet van 101.528,- aangevraagd ter vervanging van materiaal voor gemeentewerken. Er werd een subsidie toegekend ten bate van de carnaval: Jeugdkarnaval 850, Wijken ƒ500,— kerkdorpen 250, t Venrays politie gaf het jaarover zicht 1977: 710 eenvoudige diefstallen; 129 diefstallen met braak; 37 andere diefstallen; 348 fietsen gestolen; 47 brommers gestolen; 250 vernielingen; 173 onder invloed; 1584 processen verbaal; 2499 processen verbaal voor bijzon dere wetten; 752 verkeersongevallen. De vergoeding aan de gemeen teraadsleden ging met 750,per jaar omhoog, ondanks enig protest! Politie-inspekteur Tijmensen be kleedt zijn funktie 40 jaar en werd onderscheiden met de Gouden ere medaille van Oranje-Nassau. De reconstructie Smakterweg - Bosweg is volop aan de gang en blijkt een gigantisch karwei te zijn i.v.m. de bouw van de zuiverings installatie. Carnaval 1978 is achter de rug en het gewone leven ging zijn gangetje weer. Con Pijls, deken van de A.P.K., overleed op carnavalszondag. Hij heeft zich altijd bijzonder ingezet voor de carnaval en het St. Nico- laasgilde. Het Schoutenstraatje wordt Ven rays nieuwste passage. Het college van b. en w. nam kon- takt op met de Stichting Gezinszorg Noord Limburg om te komen tot een in te richten centrum voor ge zinszorg in Venray. Mr. Janssen werd 40 jaar geleden burgemeester van Venray. C.D.A. zal als lijst Samenwerking en kerkdorpen aan de gemeente raadsverkiezingen deelnemen. Het college beschikt afwijzend op het verzoek van de Ned. Toer. Kamp. Club om een kampeerterrein in te richten in de Testrikse bossen. Afdeling onderzoek en planning bood het college de nota „Beleids lijnen voor de kleine kernen in de gemeente Venray" aan: de z.g. elfde nota. Het conceptrijwielpadenplan Ven ray kwam gereed: het beoogt maat regelen ter verbetering van de po sitie van de fietser. Drum- en Showband Venray e.o. zorgde voor Venray-promotion in Bonn waar zij waren op uitnodiging van het Bonner Carnavalspektake- len. De bouwplannen voor het nieuwe politiebureau werden op tafel ge legd. Aan de gemeenteraad werd voor gesteld een krediet van 16.943, beschikbaar te stellen t.b.v. de uit breiding van het jeugd- en gemeen schapshuis te Castenray en de ver harding van het buitenterrein. B. en w. achtten het verantwoord. Pierre Lenssen was 25 februari 12% jaar jeugdleider bij S.V.V. Jong en oud kon op de overstort- vijver in het Brukske nog eens pro fiteren van de ijspret. De dia-serie „Venray, hoe maakt U het?", in het teken van Venray- promotion, werd kritisch onder de loep genomen. De dia-serie moest volgens de raad nog wat bijge schaafd worden, alvorens die „ge doopt" kon worden. Het bestemmingsplan Leunen le verde 10 aan de gemeenteraad ge- adrsseerde bezwaarschriften op. Een commissie boog zich hierover om zo tot een advies voor het college van b. en w. te komen. Leunen koos een 13-man sterke nieuwe dorpsraad. Hr. F. P. M. Hombergen is aan gesteld tot full-time logopedist voor verschillende scholen. Daarnaast zal hij optreden als coördinator spraak onderwijs. De Kroon verklaarde de bezwaren tegen de Noord-tangent ongegrond. Het college streeft in 1978 naar de realisering van 532 woningen aan de westzijde van het plan Landweert, ten oosten van de te verlengen Oost singel. Ariaens schoenen opende de ge heel vernieuwde zaak op 24 februari. De werkloosheidscijfers laten een daling van 3 bij de vrouwen zien en een stijging van 30 bij de mannen. Hr. J. Evers vierde het zilveren dienstjubileum bij J. P. A. Nelissen. MAART De gemeenteraad zei ja tegen het voorstel van aanleg verkeersdrem pels en in-/uitritten terwille van een betere verkeersveiligheid in Bruks ke. Hieraan mag 128.500,— worden besteed. Kleuterschool Veulen heeft de mi nister verzocht te mogen blijven be staan. Dat verzoek is ingewilligd tot 1 januari 1979. Over het jaar 1978 moeten 20 kleuters de school bezoe ken. Aan de gemeenteraad werd voor gesteld over te gaan tot het regio naliseren van het ambulancevervoer en de brandweer. Stan Poels van Judovereniging Venray gelukte het de titel van Lim burgs kampioen bij de aspiranten in de wacht te slepen. Met tal van festiviteiten herdacht Harmonie Sub Matris Tutela haar 60-jarig bestaansfeest. B. en w. besloten tot het instellen van een begeleidingscommissie voor de opvang van woonwagenbewoners onder voorzitterschap van wethou der P. Rutten-Tielen. Samenwerking Venray viel uit de boot voor deelname aan de gemeen teraadsverkiezingen. Een misver stand van het dagelijks bestuur dat vergat de naam officieel te laten re gistreren Dr. Baal verliet, in verband met zijn pensioengerechtigde leeftijd, als kinderarts het Venrayse ziekenhuis. Hij was bijna 25 jaar werkzaam in Venray. Dr. Vio zal hem opvolgen. Na 10 jaar kon Venray weer ge nieten van de Mattheus Passion die opgevoerd werd in de Grote Kerk. De Kerkdijkers bestonden 70 jaar en speelden ter gelegenheid van dit feit de klucht „Boerenbedrog". Warme Bakker Pijpers opende zijn vernieuwde bakkerij op 13 maart. Thei van Els, in hart en nieren muzikant, was 60 jaar lid van har monie Euterpe en werd daarom in de bloemetjes gezet. Hr. A. J. J. Jeuken uit Oostrum was het feestvarken bij J. P. A. Ne lissen waar hij 25 jaar in dienst was. Rechercheur de Bruyn was deze maand 40 jaar in overheidsdienst. Een fikse storm rukt de daken van enige flats af in de Doorman straat en de Rooseveltstraat. Gemeentewerken begon met het restaureren van de eeuwenoude Odaput. De centrumplancommissie discus sieerde weer uitvoerig over de „Rose Vlek" en de invulling daarvan. Aan de gemeenteraad werd voor gesteld een krediet van 18.940, beschikbaar te stellen voor het uit breiden c.q. wijzigen van de open bare verlichting van de buiten de bebouwde kom gelegen wegen in Heide, Merselo en Oirlo. Mevr. H. Poels-Peters kwam als grote winnares uit de stembus bij de verkiezingen van Provinciale Sta ten. Dit gebeurde met niet minder dan 4200 stemmen. Venray's winkelbestand werd ver rijkt met speciaalzaak Cloffy. Burgemeester Defesche opende de nieuwe kleuterschool en basisschool in Oostrum. B. en w. stelde aan de raad voor een baatbelasting van 600,per gebouwd eigendom te heffen in Merselo, in verband met de aanleg van riolering. „Beleidslijnen voor kleine kernen" is de titel van een nota, gepresen teerd door b, en w., om de leef baarheid in de kerkdorpen van Ven ray te verbeteren dan wel te hand haven. S.V. Venray aanvoerder J. Sie- bers speelde zijn 250ste komepetitie- wedstrijd. Op voorstel van de gemeente is een werkgroep in 't leven geroepen die tot taak heeft de instelling van een gezondheidscentrum in Land weert verder voor te bereiden. Het initiatief hiertoe is genomen door huisarts F. Schmeetz. De firma Linssen breidde de zaak uit met een kaashoek. Bij het ziekenhuis werd de par keergelegenheid met 70 parkeer plaatsen uitgebreid. Het ligt in de bedoeling van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk de Rouwkui- len tot staatsnatuurmonument te verheffen. Een nieuw bedrijf vestigde zich op het Kennedyplein: Mini-Tex. 614 mensen in Venray zoeken nog steeds werk. 90% van de Zuid-bewoners is te gen renovatie en het ziet er naar uit dat het niet doorgaat. S.V. Venray 1 werd kampioen en promoveerde naar de 2 klasse. L. v. d. Berg werkt 25 jaar bij J. P. A. Nelissen, als uitvoerder. Het Save samenwerkingsver band tussen scholen in Venray-kom, Venray-zuid en Christus Koning-pa rochie heeft 'n verklaring uitge geven waaruit blijkt dat er geen enkel besluit genomen is inzake de sluiting van de Henseniusschool. De telefoonaansluitingen werden met 1000-nummers uitgebreid. Het Boschveldcollege mocht zich voor de tweede maal landskampioen volleybal noemen. Martien Verschuuren zit in de fi nale van het NCRV Springtrofee in poule B met het paard Grey Fellow. Het Venrays centrum bruist op het moment van bouwaktiviteiten. Tijdens het „Lentefestijnij" pre senteerde de Ysselsteynse fanfare zich in de nieuwe uniformen. Het eerste Venrayse Jazzcafé werd geopend. Het is een van de aktivitei ten van O.J.C. Free Wheelin'. Twee pauselijke onderscheidingen werden in Oostrum uitgereikt: Lei Janssen werd Ridder in dé Orde van St. Silvester, voor al zijn werk in het verenigingsleven; Ben Valckx ontving de onder scheiding Pro ecclesia et pontifice voor al zijn werk in de Oostrumse gemeenschap. Achttien Hindoestani krijgen taal onderwijs i.v.m. het makkelijker vinden van een plaats in het ar beidsproces. Venray telde deze maand drie gouden bruidsparen: bruidspaar van Soest-van Veghel in Oostrum; het bruidspaar van Helden-Smits in Leunen en het bruidspaar Spreeu- wenberg-Philipsen in Veulen. Louis Toebosch uit Tilburg gaf een orgelconcert in Venrays Grote Kerk onder auspiciën van het orgel- comité Venray. Woningbouwplannen werden be kend gemaakt: le plan: 80 wooneen heden hoek nieuwe Antoniusstraat; 2e plan: wooneenheden op parkeer terrein Patersstraat; 3e plan: 54 wooneenheden tussen Amos en pand Langstraat 2a; 4e plan:. 19 en 12 wooneenheden op hoek Langeweg t.o. De Geer; drive-inwoningen split sen in 3 afzonderlijke wooneenheden en Landweert. Over 2 jaar hoopt men 450 woningen beschikbaar te hebben. E. Bartels nam afscheid als voor zitter van de Katholieke Invaliden Bond, na deze funktie 26 jaar ver vuld te hebben. Hij werd opgevolgd door dhr. v. d. Biggelaar. De raad ging akkoord met de bouwplaats voor het politiebureau op het terrein van het voormalig in ternaat aan de Leunseweg. Br. Maturus Laans werd onder scheiden met de Majoor Breunese bokaal vanwege zijn bijzondere ver diensten voor de wandelsport. De 3 nutsbedrijven: Limagas; PLEM en de N.V. Waterleiding my hebben te Venray een gezamenlijk informa tiecentrum in gebruik genomen. Nog steeds zitten 545 mensen zon der werk. MEI Het gemeentelijk investeringspro gramma moest worden bijgestuurd in verband met het afvoeren en aan voeren van objekten. Een lang gekoesterde wens van St. Anna en St. Servatius schijnt een flinke stap dichterbij te komen; de minister van Volksgezondheid kon instemmen met de schetsplannen voor de bouw van een gezamenlijk observatiecomplex aan de Oostsin gel. Twee Venrayers ontvingen j handen van burgemeester mr. Ij; M. Defesche koninklijk zilver, tej ten: de heer J. W. Arts en mej. Gooren. Onderbrandweermeester F. P, van Els wijk nam afscheid vani Venrayse Vrijijwillige Brandu Hij werd hierbij benoemd tot] van verdienste van de Venn brandweer. Het Chinees-Indisch restai Pom Lai werd door brand zwaaj schadigd. De schade bedroeg er, tonnen. Mevr. Defesche werd besche vrouwe van Schutterij 't Zandak Gilde St. Jan in opvolging van I Janssen. Op zondag 14 mei vierde Fan St. Oda te Merselo het diama bestaan. Tevens herdacht de de Fidelen Rosenthaler het 10-j bestaansfeest. In het kader van de Duitse o: nisatie Kriesgraberfürsorge wen Ysselsteyin een gedenksteen plaatst als symbolische vaststel van een partnerschap tussen Ys steyn en Bonbruck. De bewonerscommissie Zuid woningbouwvereniigng gingen eens rond de tafel ziten, maar 1 den het weer niet met elkaar worden. KABO Venray huldigde 4 zilvi 1 robijnen en 2 gouden jubilaris Calimero toonde Venray de heel vernieuwde bar-dancing, gebreid met een pub en een ke baan. MAN afd. Venray kwam in het weer inzake de vuilnisstortpla De gemeente wacht op de results van het onderzoek. HAWK raketten voor vliegbt „De Peel". Deze worden in vred tijd op Volkel geplaatst en zullen deze basis worden opgesteld neer een squadron van Volkel t korte tijd naar de Peel' moet t wijken. Het echtpaar Wetterhahn-Th sen vierde hun 60-jarig huwelijl feest. De Kroon deed een uitspraak o het bouwplan Veltum 2; mini bouwkavels in plandeel „Weste de", maar er is geen bezwaar te§ de aanleg van de karpatenlaan. John Jenniskens, lid van Invali den Sportclub Venray en omstreki werd gekozen in de tafeltennissele tie voor de Celebral Paby Games i Schotland. Op 94-jarige leeftijd stierf de Venray bekende Marie Beclet. Restaurant Vlakwater werd Gemeente verkocht aan exploit! G. Bakens. De speeltuin i voormalig campingterrein werd 1 ten deze transactie gehouden. De gemeente kan rekenen op e subsidie van C.R.M. ter grootte v 432.000,—. Zaterdag 20 mei, is op 83-jari leeftijd pilotenmoeder v. Staven v. Son van „Hoeve Eikenhof" Veulen overleden. Opnieuw trok het paalzitten duizenden belangstellei den naar hot centrum van Venray.

Peel en Maas | 1978 | | pagina 4