Vakantie Bezuinigen in het nieuwe jaar &n telkens weer prioriteiten stellen VOLKSDANSEN Nieuwjaarsreceptie Maatregelen voor de bescherming van wild Aansprakelijk gesteld voor kosten vernielingen Oversteken Deurneseweg vanuit Brukske Inzameling van gedragen kleding etc. ...Boek snel voor het beste eruit is PEEL EN MAAS UW WEEKBLAD (vervolg van voorpagina) lekening en een constructieteke- ig bij de aanvrage. Dit laaiste met oog op stormschade aan daken, ok bij goede architekten vliegen eens daken de lucht in" repli- ■rde de heer Reintjes. Hij vroeg iter clementie, omdat bij de land- ïwers meer dan elders de uitein- üjke nutttige ruimte van belang De heren Konings en Willems oegen tenslotte nog, of het niet ;nr»gelijk was bij bepaalde bouwpro- ten tegelijkertijd voorzieningen te ffen voor invaliden, en enkele itere woningen te creëren. Voor eerste categorie zou dat wel eens igelijk kunnen zijn; de tweede ca- 'orie zal genoegen moeten nemen :t bestaande grotere woningen, als vrij komen bij doorschuiving. OPENBARE VOORZIENINGEN s een hoofdstuk waarbij wethou- Loonen weer van zich liet ho- n. Vorige week hebben we u al rteld dat hij aan het fantaseren eg wat betreft een ondergrondse rkeergarage op het terrein van de iaden Leeuw. Misschien dat de komst hem nog gelijk zal geven, •erigens zijn de geplande parkeer- vens aan de ringwegen inmiddels realiseerd, behalve die aan de Ju- nasingel; maar die komen nog. De Noord Tangent de verbin- ng tussen Stationsweg en Lange- \g via Eindstraat, Bonte Koestraat Hoenderstraat is een reeds ja- hangende kwestie, uitgevochten bij de Kroon. Nu er in feite niets jr in de weg staat om dit plan gaan uitvoeren, wil men er toch is uitvoerig over gaan praten. Een otte verkeersafwikkeling én het I houd van natuurschoon kunnen [sschien gecombineerd worden. In Ier geval zal weer 'ns een tekening 'ienfeiaakt worden, hoe het zou kun- n gebeuren. Na bespreking in het llege en in de commissie Verkeer 20 rfif n dit ontwerp dan in de raad ter scussie gesteld worden. De heer Konings adviseerde bij in- steringen in de wegensfeer, zoveel NR) >gelijk gebruik te maken van be lande situaties. Dat gebeurt ook, wethouder Loonen. Kijk maar ar de Zuidsingel en de Oostsingel. 'raktisch alle wegen in Venray zijn stofvrij verhard. Het onderhoud, eft continu de aandacht. Waar no- zal i.v.m. bestemming en ge- uik nog overgegaan worden tot -irbreding. De Rouwkuilenweg Ir jet men b.v. gaan verbeteren en rbreden, maar men wil deze weg vens afsluiten voor doorgaand rkeer. Deze weg wordt nogal eens sluipweg van en naar de Midden reglelweg gebruikt. Zoals bekend zijn inmiddels een ■tspadenplan en een bewegwijze- ngsplan ingediend. Deze komen ruB nnenkort in de commissie verkeer, itvoering er van, met name in het ntrum, is afhankelijk van de re- nstructies en bestaand gebruik, n en ander vergt nogal verkeers- aatregelen. Het onderhoud van het fietspad ngs de Midden Peelweg is.een taak in de provincie. Er is de gemeen- toegezegd dat dit fietspad de vol- aandacht krijgt. De nieuwe verkeerslichten, met 3 aan de Leunseweg, werken niet tot aller tevredenheid. In voorjaar zal men opnieuw ter iatse een verkeerstelling houden, lien nodig komt er dan een aparte oene fase voor fietsers en brom- etsers. De aanleg van riolering in Casten- neeft enige vertraging onder inden door de provinciale plannen x>r het fietsenpad aldaar. Maar na euwjaar gaat men er toch defini- ef mee beginnen. De ruilverkaveling zat bij dhr. Ko- ■jgings niet helemaal lekker. De we- worden anders gebruikt dan ir ze voor bedoeld zijn; het land- ip wordt geweld aangedaan; de ISinge boeren willen weer terug naar 1 gkleinschaligheid en tenslotte: of waterhuishouding nu zoveel be is geworden werd door hem in djfel getrokken. Nog nooit stonden zoveel beregeningsinstallaties. De wethouder was het daar maar ideeltelijk mee eens. Wat het ver eer betreft, kon men misschien be- erkende maatregelen nemen. Het 15indschap c.q. natuur zal zich in de ■j9»op der jaren herstellen of aanpas- io en. Kleinschaligheid wordt door de Ruilverkaveling niet tegengehouden; n wat de beregeningsinstallaties betreft, deze vindt men toch zeker 1f iet in het gebied van de ruilverka- 1j eling Mevr. Poels-Peters kwam tenslot- :s nog even terug op de parkeer- 15 roblemen in het centrum, waar pie- 15 en bijna dagelijks het geval zijn. ij ferder zou zij prioriteit verlangen ij de aanleg van een fietspad naar eerloon. „We voldoen aan de nor- 15 sen voor subsidie" aldus wethouder oonen, „maar of we die krijgen is Dg een vraag". ONDERWIJS :as het volgend hoofdstuk op de genda. Hiervoor was de beant woording aan wethouder van Oers. ER loewel hij nog slechts korte tijd de- e portefeuille beheerde, was hij an ver deze uitgebreide materie meer jda ian voldoend geïnformeerd. Een uit gebreid materie, die ons noopt te ooi en te gras slechts enkel punten oor u te „verslaan". De daling van het aantal leerlin- op de kerkdorpen heeft de itste aandacht van het college, blijft alles doen om het onder- -5$"ijs op de kleine kernen te behou- ien. Maar men heeft daar te maken Jnet een drietal beperkingen: de wet, autonomie van het schoolbestuur en de kwaliteit van het onderwijs. Voorop blijft steeds staan: het be lang van het kind. Dat is belangrij ker dan het vermeende verlies van een school. De leerlingen-daling in het cen trum heeft eveneens de aandacht van het college. Wethouder van Oers wil zich over dit probleem ook eens oriënteren bij collegae in de regio. Men blijft in ieder geval niet passief toekijken. De heer Den Brok vroeg hem eens na te gaan wat de pedagogische voor- of nadelen zijn van de grote scholen. „U als leraar aan een der grootste scholen, moet toch van wanten weten", antwoordde de wet houder. Volgens hem verdwijnt op de grote scholen de leerling als per soon in de massa. Het verschuiven van leerlingen van basisscholen heeft ook zijn na delen. De wijkgebondenheid ver dwijnt bijvoorbeeld. De heer Broeksteeg bepleitte nog eens de aanstelling van een logope diste) (4 personen). Geldtekort mag hier geen belemmering zijn. Volgens dhr. Willems wordt er in Venray te weinig gedaan aan nieu we onderwijsprojekten. Maar vol gens de wethouder is het hier de schijn die bedriegt, in vergelijking althans met andere gemeenten. De bijdragen van het Rijk voor deze projekten zijn echter mondjesmaat. Wat het onderwijs in plan Land- weert betreft, voorzag wethouder van Oers geen problemen tussen het bijzonder en openbaar onderwijs. Op aandringen van dhr. Willems zal men zelfs het samengaan bevorde ren. De Ursulaschool aan de Maas- heseweg gaat verdwijnen zodra in Landweert de nieuwe school ver rijst. De stichting van een protestant- christelijke school in Landweert, waar de heer Den Brok naar infor meerde, is nog niet urgent. De af stand naar het Brukske is niet zo groot. Over de stichting van een M.T.S. valt weinig te zeggen. Men ziet ook geen kans deze zaak te. versnellen. Iets meer mogelijkheden ziet men in een M.B.O. waar technisch en agra risch onderwijs kunnen samengaan. Volgens dhr. Willems zit Boxmeer wat dat betreft ook op het vinke- touw, maar dat bleek niet het geval te zijn. Noch Boxmeer, noch de re gio Cuyk heeft een aanvrage lopen. De heer Den Brok bepleitte een inventarisatie van het onderwijs, om de behoefte voor de komende jaren te kunnen bepalen. Dat verlangen was de wethouder niet helemaal duidelijk; het is immers niet moge lijk te achterhalen hoeveel mensen er avondcursussen of schriftelijke cursussen volgen. Wel kon hij mee gaan met het verzoek van dhr. Broeksteeg om eens na te gaan waar de leerlingen van de basisscholen blijven als ze de school verlaten. De Muziekschool is nu definitief gevestigd in het oude gemeentehuis. De aanpassingen daar zijn gereed. De outillage is er tot volle tevreden heid, wat niet wil zeggen dat men er van eeuwigheid tot amen zal blij ven zitten. Ten slotte: als informatie over de controle van de leerplichtwet: er is al jarenlang een ambtenaar als zo danig werkzaam, die nauw samen werkt met de hoofden der scholen. Ook de volgende hoofdstukken kwamen weer ter beantwoording bij de heer van Oers. Dat was allereerst SPORT EN RECREATIE Een zorgwekkend probleem was hier o.m. de vernielingen welke aan gericht worden in sporthallen en sportaccommodaties. Wat moeten we er aan doen, veruzuchtte de heer van Oers. Meer toezicht? Nog eens praten met de besturen? Hij zag er weinig hoop in, ondanks dat dhr. Mulders hem adviseerde dit zeker te doen. De sportvelden van het Boschveld- college zijn niet te koop, aldus de wethouder, maar weer was het dhr. Mulders, die hem bewoog nog eens kontakt op te nemen met het school bestuur. Wellicht is het toch moge lijk zaken te doen, waardoor ge noemde sportvelden in het gehele sportcomplex De Wieën kunnen worden opgenomen. Niet alleen in Venray, maar ook op de kerkdofpen floreert de tennis sport. Er zullen ook bij de sport- voorzieningen prioriteiten gesteld moeten worden. Misschien behoort tennissen tot de prioriteiten. Maar om de onkosten zo laag mogelijk te houden, zal men toch moeten cen traliseren. Ovrigens is eigen initia tief op dit gebied ten zeerste aan te bevelen. De gemeente zal gaarne daaraan medewerking verlenen. Een rapport betreffende het over dekt zwembad is binnen. Begin 1979 zal aan de raad een krediet ge vraagd worden om de geplande uit breiding te financieren. De realisering van het recreatie gebied Vlakwater is een moeilijk probleem. Een globale ideeënschets is binnen en wordt in de commissies behandeld. Men denkt aan een spel-, wandel- en kindergebied. Dit laat ste b.v. met een kinderboerderij, iets waarvoor de heer Willems de mees te spoed bepleitte. De problemen lig gen zowel op financieel gebied als op beheersgebied. De vis wordt duur betaald, citeer de wethouder van Oers. Hierbij doelde hij op de visvijver aan de Wanssumseweg, die toch wel wat klein is uitgevallen. Met de plaatse lijke visclubs is desondanks besloten de vijver komend seizoen in gebruik te nemen. Ook niet-leden van een visclub mogen er hun hengel uitleg gen. Voor de invaliden komen er twee „invaliden-steigers". Men wil de aanleg van de visvijver in de Bal lonzuil nog eens bestuderen. Bij Tienray, en mede op Venrays gebied, komt een grote visvijver. Het zal echter nog wel enkele jaren duren voordat daar een „stilte-gebied" ge realiseerd is. Gesteund door het winterse weer, informeerden enkele raadsleden naar de schaatsmogelijkheden in on ze gemeente. Officieel is er feitelijk niets anders beschikbaar dan de overstort vijver bij het Brukske. Vol doende bewegwijzering moet zorgen voor een veilige oversteek van de Wanssumseweg c.q. Deurneseweg. Er zouden nog schaatsmogelijkheden gecreëerd kunnen worden midden in Brukske en het Groene Hart. Maar dat is zo'n arbeidsintensieve aange legenheid, dat er wel niets van te recht zal komen. Zelfs het voorstel van dhr. Janssen om de tennisbanen onder te spuiten, kon om dezelfde redenen niet zo een twee drie ver wezenlijkt worden. Met de bouw van een gymzaal in Leunen is ook de inspektie akkoord gegaan. Problemen over de situering verhinderen de verwezenlijking. Dat tot grote verwondering van dhr. Ko nings, omdat destijds in de commis sies verzekerd was, dat er zelfs twee mogelijkheden voor de situering wa renIn theorie wel, maar prak tisch is dat niet te verwezenlijken.... De heer Reintjes vroeg tenslotte naar een trapveldje in Leunen. Hij had al eens ter kennis gebracht dat er „ergens" nog 1 ha. beschikbaar was voor dit doel. Het bleek dat het college daar nog geen werk van ge maakt had. Zoals gezegd, was ook het vol gende hoofdstuk: JEUGDZAKEN nog voor wethouder van Oers zijn verantwoording. Uiteraard is dit hoofdstuk nauw verbonden met het vorige. Het was dhr. Willems die geïnfor meerd had naar de instelling van een of meer bouwspeelplaatsen speelplaatsen voor kinderen waar materialen liggen voor bouwen en slopen. Gedacht wordt zoiets voor de wijk Noord West (is toch al onder bedeeld) in te stellen op een terrein aan de Noordsingel, b.v. in de va kantieperiode. Enig toezicht zal daarbij wel nodig zijn. De heer Wil lems zag liever dat een bouwspeel plaats in Vlakwater komt, eventueel in combinatie met andere voorzie ningen. De huisvesting van jeugdvereni gingen blijkt nog te dikwijls een groot probleem. Veelal komt men noodgedwongen met de voorzienin gen achteraf. Maar b. en w. willen, op verzoek van dhr. Den Brok de jeugdaccommodaties in onze ge meente wel eens catalogiseren, zodat men precies weet wat men heeft. De exploitatie van de kinderzalen komt voor rekening van de gemeen te. Men ontvangt wel 23.000 sub sidie, maar dan blijft er evengoed 33.000,- ten laste van de gemeen schap. De heer Willems wees in dit verband op de betrokkenheid van de ouders; zou die betrokkenheid niet doorgetrokken kunnen worden bij het kleuteronderwijs e.v. Wethouder van Oers, die er het belang wel van inzag, hoopte dat zulks mogelijk zou zijn. De heer Reintjes meende dat de jeugd van 12 tot 16 jaar niet vol doende aan haar trekken komt. Ze weten met hun vrije tijd dikwijls geen raad. De wethouder kon dat slechts gedeeltelijk beamen. Het ver schilt dikwijls van plaats tot wijk. Maar de problemen zijn meestal te rug te voeren op een gebrek aan lei ders. Dan was het woord weer aan de voorzitter, die het hoofdstuk CULTUUR te behandelen kreeg. Hij was het met dhr. Den Brok eens, dat cultuur niet het kind van de rekening mag worden bij de bezuinigingen. Maar hij voegde er direct aan toe dat het wel een van de sectoren was, waar de uitgaven het meest stijgen. De instelling van een Culturele Raad noemde de voorzitter een stok paardje van „Samenwerking". In 1976 werd al besloten om een der gelijke raad niet in te stellen, mede omdat doublures mogelijk zijn. En die reden geldt in 1979 nog steeds. Voor de Latijnse School (het ge bouw bij de Grote Kerk) en de Vel- tumse Kapel heeft men nog geen de finitieve bestemming. Dat is o.m. ook de reden dat de Veltumse Kapel nog maar povertjes wordt gerestau reerd. De oecumenische groep in Venray zou nu interesse hebben voor deze kapel; dan is het zaak om kontakten op te nemen met die groep, aldus dhr. Den Brok. Voor de Latijnse School dacht men aan een inrichting als atelier of antiekzaak, en die gedachtengang werd door de raad helemaal niet verworpen. De kwestie Museum noemde dhr. Den Brok een lijdensweg. Hij was blij dat hierover binnenkort weer eens gesproken wordt. Volgens de voorzitter zijn ook de commissie leden schuld aan het op de lange baan schuiven. Zo zou de gemeente om in inventarisatie gevraagd heb ben, maar tot op heden werd daar op nog niet geantwoord. De voorzitter zag wellicht een taak weggelegd voor de Geschied- en Oudheidkundige Kring, namelijk het inventariseren van waardevolle ge bouwen, geen monumenten zijnde. Dit om instandhouding van die ge bouwen te verzekeren. In dit ver band vroeg mevr. Poels-Peters naar de mogelijkheid tot aansluiting bij de „Monumentenwacht". Voor een klein bedrag zouden volgens haar regelmatig controles gehouden wor den, die slijtage of verval tijdig rap porteerden. De heer Willems sloot dan dit hoofdstuk met te konstateren, dat de sluiting van de bibliotheek op zaterdag helemaal niet zo leuk is. Zeer veel mensen komen juist op za terdag er een kijkje nemen. Maar er is niets aan te doen, aldus de voorzitter. De CAO schrijft zulks nu eenmaal voor. Het volgende hoofdstuk was toe vertrouwd aan de zorgen van wet- hou mevr. Rutten-Tielen, het betrof SOCIALE ZAKEN EN WELZIJNSZORG een hoofdstuk dat haar ten volle is toevertrouwd en waarbij ze kan bo gen op vele jaren van ervaring. Al hoewel ze beloofde deze aangelegen heid zo beknopt en snel mogelijk te behandelen, geraakte ze toch op haar praatstoel en konstateerde achteraf tot imar schrik dat ze ruim ander half uur aan het woord was ge weest. Toen hadden de heren Wil lems en Konings nog eens 20 minu ten nodig om op het gesprokene te rug te komen, waarop mevr. Rutten- Tielen weer een kwartier nodig had om de gestelde vragen te beant woorden. Al met al: twee een een half uur aan een hoofdstuk wijden, bewijst toch wel de belangrijkheid van dit onderwerp. U moet nu echter niet van ons verwachten dat we al dat gesproke ne netjes voor u genoteerd hebben. Teveel techinsche verwikkelingen, vooral in het betoog van de wethou der, zouden de zaak voor u alleen maar onduidelijker maken. Daarom ook hier weer enkele losse kantteke ningen. Terecht had dhr. Den Brok opge merkt, dat de cijfers inzake bij standszaken een geflatteerd beeld geven. Er heeft geen daling van het aantal aanvragen plaatsgevonden, integendeel, maar gedeeltelijk kon den enkele zaken overgeheveld wor den naar andere instanties. Gezinszorg moest meer dan 27°/» gaan bezuinigen. Een voor Venray onmogelijke zaak. Een gesprek met C.R.M. leverde in eerste instantie geen succes op. In tweede instantie lukte dat wel. Verwacht mag wor den dat de Gezinszorg nu spoedig op de „nullijn" zal staan en dan mo gen er weer „alpha-hulpen" aange nomen worden, specifiek voor be jaardenhulp. Dat is al een flinke te gemoetkoming. De bereikbaarheid van gespeciali seerde hulporganisaties ligt moei lijk, zeker in de avonduren en de weekends. Maar neemt men dan in noodgevallen kontakt op met de geestelijkheid, huisarts, S.O.S., Al gemene Hulpdienst of politie dan wordt men toch naar een terzake kundig persoon (b.v. maatschappe lijk werker) verwezen. De instelling van een Welzijnscentrum een „su permarkt" van alles wat op welzijns- gebied werkzaam is zag Mevr. Rutten-Tielen niet zo zitten. Het in stellen van een centraal telefoon nummer, zoals werd bepleit, zou in derdaad al een oplossing zijn, maar ook dat is een te zware belasting, gezien de incidentele gevallen welke zich voordoen. Dat er in Venray te weinig aktivi- teiten ontplooid worden voor de minderheidsgroepen werd door de wethouder fel bestreden. Zij wees daarbij op het onderkomen van de Zuid Molukkers (buiten toedoen van de gemeente vertraagd); op de ge bedsruimte voor buitenlandse arbei ders in het Lyceum; op de woonwa genbewoners die als eersten in Ven ray een plaats vonden; en op de wo ningen voor buitenlandse arbeiders (reeds meer dan 200 woningen wer den aan hen toegewezen. Een gevraagde uitbreiding van Het Schuttersveld is door de bevoegde instanties met terughoudendheid ontvangen. Landelijk is er immers al een overschot aan ruimte in de verzorgingscentra, temeer ook om dat er nog al eens een oneigenlijk gebruik van wordt gemaakt. Dat is in Venray niet het geval. Men heeft nu een gedeeltelijke verzorging op zich genomen van de flatbewoners die zulks nodig hebben. We mogen in Venray onderhand wel eens gaan denken aan woningen waar ook service wordt verleend, b.v. in de vorm van een kantine, restaurant of verblijfsruimte. Ieder jaar komen er in onze gemeente 60 bejaarden bij, dat is 300 in 5 jaar en daar zal toch iets voor gedaan moeten worden. De flats in de Hoge Beek worden voor en na aan bejaar den toegewezen, tot volle tevreden heid, hoewel een centrale ontmoe tingsruimte ook al tot de wensen gaat behoren. Slechts 10°/o van alle werklozen profiteert (of maakt gebruik) van de aktiviteiten die tot hun behoeve worden ontplooid. Er is nu een ont moetingsruimte voor werklozen in het voormalige Lyecum. Een vrij- willigersgroep uit deze categorie van de bevolking moet nu maar eens de animo bevorderen en het beheer over die ontmoetingsruimte gaan voeren. Wat betreft de uitkeringen via so ciale zaken, wordt controle gehou den op de ontvangers, eens per half jaar. Controle via sociale recher cheurs geschiedt alleen indien er sterk de indruk bestaat dat er iets Op 1 januari (Nieuwjaarsdag) zal ten gemeentehuize weer de traditio nele nieuwjaarsreceptie worden ge houden. Van 12 tot 13 uur bestaat dan voor alle inwoners van de gemeente de gelegenheid burgemeester en mevr. Defesche, Deken L. A. Theunissen en Ds. J. F. R. Heijne met zijn echt genote de beste wensen voor het nieuwe jaar aan te bieden. Het college van b. en w. wil ge hoor geven aan het verzoek van de hoofdingenieur-directeur voor Land inrichting, Grond- en Bosbeheer in Limburg om ter bescherming van overstekend reewild de wegen Beekweg en Endepoel te voorzien van reewildspiegels en borden „overstekend wild". Uit een onderzoek is gebleken, dat in de afgelopen jaren een onver antwoord aantal reeën op de Beek- weg is overreden. Sinds 1977 zijn 15 gevallen bij de politie gemeld, maar aan te nemen is, dat er aanmerke lijk meer zijn geweest, gezien het gevonden aantal dode dieren en het vermoeden van niet-gemelde aan rijdingen. Op wegen, die reeds met wildspie- gels en borden „overstekend wild" voor het wild zijn beveiligd, be draagt dit aantal beduidend minder. Langs de Peelweg, waar deze spie gels al geruime tijd staan is het aantal vier en langs de Ripseweg drie. Ter bescherming van het wild èn om te voorkomen, dat personen en voertuigen schade lijden achten b. en w. het verantwoord om over een afstand van 4 km. langs de Beek- weg 400 spiegels en langs de Ende poel over een afstand van 1 km. 100 reewildspiegels alsmede de borden „overstekend wild" te plaatsen. Door het gemeentebestuur is de vader van een veertienjarige jongen uit Brukske aansprakelijk gesteld voor de schade, welke de knaap heeft aangericht aan het gemeente lijk zwembad. Begin augustus van dit jaar heeft de jongen hier voor 1005,ver nield. De officier van justitie heeft de jongen als verdacht aangemerkt, zo dat de gemeente nu weet bij wie de schade verhaald kan worden. Door de afd. Verkeersgroep van de wijkraad Brukske is het college van b. en w. geattendeerd op de ge vaarlijke oversteek van de Deurne seweg vanuit Brukske nabij het via duct. Voor het bereiken te voet of met de fiets van het gebied ten zuiden van de Deurneseweg, waar zich o.m. de overstortvijvcr en de volkstuin tjes bevinden. MOET men gebruik maken van de enige oversteek/on derdoorgang nabij de Mambostraat. Het college is er zich van bewust, dat de situering van deze oversteek/ onderdoorgang voor de bewoners van het ccntrumgedeelte van Bruks ke een zekere omweg oplevert. Maar evenzeer is het college er zich van bewust, dat het realiseren van een nieuwe, ook voor de bewoners .van het centrumgedecltc gunstig gelegen oversteek c.q. onderdoor gang b.v. een brug voor voetgan gers en fietsers of een tunnel een voorziening zou betekenen die fi nancieel absoluut onhaalbaar is. Overigens, zo stellen b. en w., wordt de gebruiker van de bestaan de oversteek/onderdoorgang nabij de Mambostraat door de aanwezig heid van een „sluisje" op het voet/ fietspad, geattendeerd op het be trachten van de nodige voorzichtig heid bij het oversteken van de op en afritten van de Deurneseweg. Aan een drietal instellingen heeft het college van b. en w. toestem ming gegeven tot het houden van in zamelingen van gedragen kleding, gebruikte schoenen, houdbare le vensmiddelen etc. in 1979. Hoewel het de gewoonte is aan niet meer dan twee aanvragers ver gunning te verlenen, heeft het col lege thans van deze gewoonte af geweken, gelet op de doelstellingen van de instellingen en de gespreide data van de akties. De charitatieve instellingen, die vergunning hebben gekregen zijn: a. stichting Kerk in Nood, Vlier straat 63, Vught, op 23, 24 en 25 januari in Venray-kom en alle kerkdorpen; b. Max Tailleur Stichting, postbus 5. Amsterdam, op 4 mei in Ven ray-kom en de kerkdorpen Mcr- selo, Vredepeel en Castenray; c. Salvator-Missiecentrum, Kerkstr. 1, Borgharen-Maastricht, op 17, 18 en 19 september in Venray- kom en de kerkdorpen. Al anderhalf jaar heeft Venray een bloeiende volksdansvereniging „Opanka", Wegens ruimtegebrek heeft deze tot nu een wachtlijst moe ten hanteren omdat de twee groe pen, die nu op maandagavond in zaal Prinsenhof dansen, volgeboekt waren. Dat gaat veranderen, nu Opanka In het voormalige lyceum van de Franciscanen aan de Leunseweg een eigen clublokaal krijgt, en vijf nieu we groepen kan formeren. Het wor den drie kindergroepen, een teener- groep en een groep volwassenen. Deze laatste groep zal op een dins dagmorgen anderhalf uur kunnen dansen. Het is gebleken dat vooral voor mensen met schoolgaande kin deren een morgen beter uitkomt dan een avond. De grootte van de groep is onge veer dertig personen. Mannen en vrouwen, jongens en meisjes (voor al het sterke geslacht denkt nog wel ens dat volksdansen alleen iets is voor vrouwen). Op 13 januari start Opanka een insrhrUfaktie. De vereniging wil vóór die datum geen leden aanne men om te voorkomen dat de plaat sen al verdeeld zijn onder vrienden en bekenden, voor iedereen de kans heeft gehad zich te melden. De in- schrijfmorgen is van tien uur tot half twaalf in het clublokaal. Men moet de nieuwe ingang aan de An- toniusstraat gebruiken. Opanka kan tachtig kinderen, 25 tieners en 30 volwassenen een plaats bieden in een van de vijf groepen. Mensen die deze morgen geen ge bruik kunnen maken van de in- schrijfmogelijkheid, kunnen zich daarna telefonisch melden bij me vrouw Penris, telefoon 5364. De ver eniging waarschuwt er wel voor dat men dan de kans loopt dat bepaal de groepen al helemaal vol zijn. De kinderen van de twee laagste klassen van de basisscholen zullen op woensdagmiddag van twee tot drie uur dansen, de derde en vierde klassers van half vier tot half vijf. De jeugd van de twee hoogste klas sen komt op zaterdagmorgen van 10 tot 11 uur aan bod. De tieners zullen maandagavond 6 van uur tot kwart over 7 kunnen dansen en de volwas- scnengroep op dinsdagmorgen van kwart voor tien tot kwart over elf. Alle groepen starten in de week van 15 tot 20 jauari. De mensen en kinderen die zich melden, worden lid van Opanka. Dat betekent dat ze de normale kontri- butie betalen. Voor volwassenen be draagt deze 30,per kwartaal, voor de teeners is dat 22,50 en voor de kinderen 18,in de drie maanden. Voor nadere informatie kunt U op de inschrijfmorgen te recht of bellen met mevrouw Pen- ris. tel. 5364, bij geen gehoor mevr. Loeffen, tel. 4172. geW en goede raad fout zit. In 1977 hadden er 44 AWW- controles plaats en 22 RWW-contro- les. Wegens duidelijk bewuste over tredingen werden er toen respetie- velijk 2 en 3 processenverbaal op gemaakt. Het Wijkcentrum Brukske is uit de voorbereidingsfase. Een concept is in bewerking om de financiering rond te krijgen. De exploitatie van gemeenschaps huizen zal komend jaar nog eens in zijn geheel onder de loupe worden genomen. De problematiek over de huisves ting van alleenstaanden en 2-per- soons huishoudens, zou op voorstel van 't college over 14 dagen ter be spreking komen, maar de KRAAK- AKTIE door een stel jongeren, was voor dhr. Willems aanleiding om op dit onderwerp nog even dieper in te gaan. Al jarenlang is de huisvesting van "alleenstaanden een probleem, ondanks alle mogelijke toezeggingen. Er zouden hier in Venray nog jon geren in een kippenhok wonen Thijssen vroeg zich terecht af, waarom bij een kraakaktie altijd de particulieren het slachtoffer zijn. Waarom kraakt men geen gemeen telijk eigendom of b.v. een Levens school (daar is ruimte genoeg) of het oud-Lyceum? Wethouder Schols en ook wethou der Rutten-Tielen keurden deze kraakaktie af. Wanneer men hoopt nu sneller aan legale woonruimte te komen, dan heeft men het toch wel mis. Men moet nu eenmaal zijn beurt afwachten. Er staan 300 woningen op het programma voor alleenstaanden en 2-pers. huishoudens. Maar die komen op zijn vroegst in 1980 ter beschikking. De huurprijzen daar van zouden ook door de jeugd be taalbaar zijn. Als laatste hoofdstuk werd dan door de voorzitter behandeld: DE WERKGELEGENHEID B. en w. blijven» steeds attent op het aantrekken van industrie voor onze gemeente. Maar er zijn veel „kapers" op de kust, immers elke gemeente welke nog een stukje In- dustriegrond ter beschikking heeft, probeert daarvoor een passend be drijf aan te trekken. De gemeente Venray is wat dat betreft heus niet passief. Het voorwaarden scheppen de beleid voor nieuwe industrieën spreekt hier toch voor zichzelf. Ook de reclame die telkenmale voor onze gemeente gemaakt wordt is een wr- vingsreclame. Zo mogelijk zal ook voor kleine industrieën vestigings mogelijkheden geschapen worden. Al met al zitten wc in Venray nog niet zo slecht. Ook de instandhou ding van de Venrayse Campina-ves- tiging moet men als een pluspunt zien. BEGROTING AANGENOMEN Na al deze antwoorden op de begro- tingsbeschowing, en de replieken in eerste en tweede instantie, ging men uiteindelijk over op de hoofdstuks- gewijze stemming. Dat leverde geen problemen meer op, zodat de voor zitter na 14 uren vergaderen voor de laatste keer zijn hamer op de tafel kon slaan, ten teken dat de begro tingen voor 1979 de vereiste goed keuringen gekregen hadden. Wij hebben gepoogd u van de ver handeling zo goed mogelijk verslag te doen. zonder daarbij ook maar enige pretentie te hebben volledig te zijn geweest. De ontstellende veel heid van onderwerpen maakte enige selectie onzerzijds noodzakelijk, ter wijl anderzijds ook verschillende on derwerpen vanwege hun specialisme niet direct voor een verslag in het kader van ons weekblad in aanmer king kwamen. Desondanks kunt U gerust zijn. Er is een sluitende be groting uit de bus gekomen; mede dank zij beperkingen, besnoeiingen en prioriteiten stellen. Prioriteiten die ook later in het nieuwe jaar weer opnieuw gesteld zullen moeten worden, want men kan nu eenmaal niet alles doen wat men zou willen.

Peel en Maas | 1978 | | pagina 3