SERVICE CENTRUM VOOR HET ONDERWIJS IN VENRAY Bezuinigen in het nieuwe jaar en telkens weer prioriteiten stellen OUDEJAERSCLOCK MODEHUIS „GOED ONDER DAK" MET AMAK POELS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING logmaals gedachten rond een museum r( Pastoor J. Arts van Castenray overleden Meubelen KRAAKAKTIE BEËINDIGD AG 29 DECEMBER 1978 Nr. 52 NEGEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS OR AL UW DRANKEN -v.f SAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY TESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 25 cL per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Uwens om in Venray te komen »n eigen museum blijkt sterk /en. Nadat wij enkele weken in eraan hadden herinnerd, dat vintig jaar geleden was, dat op ief van de toen pas opgerichte 35 lied- en Oudheidkundige Kring iy e.o. een bescheiden begin H jemaakt met dat eigen Ven- museum, zijn er' diverse reak- ft ij ons binnengekomen. Een van ""reakties hebben wij veertien i geleden als „ingezonden stuk" ïomen, omdat hierin de mening ïenigeen tot uiting werd ge in de gemeenteraad is weer lijk verwoord, dat het hoog tijd om die langgekoesterde wens liseerd te krijgen. Met name de A. den Brok heeft tijdens de tingsbehandeling, vorige week, et mis te verstane bewoordin- lijn ongenoegen geuit over het maar uitblijven van een mu- college van burgemeester en uders heeft zich deze woorden lijk aangetrokken, want direct door de raadsvoorzitter be- dat op zeer korte termijn het werp museum in de gemeente- san de orde zal worden gesteld. de loop der jaren is, zoals wij der hebben geschreven, het -se museum al diverse malen van bespreking geweest. irdat de gemeentelijke diensten isden van het oude gemeente- lan de Grote Markt naar het lemcomplex, leefde de stille jij velen, dat in het oude ge- ehuis het museum zou worden gebracht. het werd de muziek- die zich in dit karakteristieke w blijvend vestigde, licht, zó hoopte men, dat in oormalige klooster Jerusalem I en plek voor het museum zou n gevonden. de tweede fase van de awing van dit complex is op na gevild en het ziet er niet uit, dat er ruimte in het ge- aanwezig is om er een mu- in te kunnen onderbrengen, iet zou het voormalige atelier lère Ancille moeten zijn. Maar iit lijkt voorlopig een vrome omdat in een eerder stadium nancieel niet haalbare kosten- ting is opgemaakt, issen blijft Venray, al dan niet beter weten in, hopen, eerste instantie blijft de hoop tigd op de Latijnse school, =er deze niet langer meer als dance van de muziekschool zal zijn. ir, was het niet de burgemees- If, die vorige week in antwoord or raadsleden gestelde vragen Jordde, dat dit gebouw wellicht iienstig zou kunnén zijn voor iderbrengen van een antiqua- een galerie of als onderdak «n kunstenaar? 'etwijfeld schone gedachten, n wel de museumplannen weer weg dreigen te staan, vragen ons in alle gemoede af: s er nu tegen een museum in lijnse School? gemeente zal ongetwijfeld te- irpen, dat dit niet realiseer- snr zal zijn in .verband met de an verbonden hoge kosten, om te beginnen behoeven die o.i. niet zo erg hoog te zijn. het gebouw zal beveiligd moe orden. Maar ook dit lijkt ons iet'n halszaak. Er zijn in Ven- winkelcentrum diverse panden wijzen, waar men inbraakbe- ing heeft aangelegd. Bovendien aliewerk voor de ramen wel Jl inde beveiliging kunnen bete een bekend feit, dat het kan- ran de plaatselijke V.V.V. bin- iet al te lange tijd de schouw- zal moeten verlaten omdat het t wburgsekretariaat zelf met ge- flan ruimte zit te worstelen, ander bekend feit is, dat het atieschap Peel en Maas, zete- op de hoogste verdieping van oge Beek, liever dichter bij de p.n zou zitten, hier al twee instellingen die raakvlakken met elkaar heb- - die mèt het museum goed in de Latijnse School zouden kun- orden ondergebracht, denken wij aan kantoorruim- de begane grond en het mu- op de verdieping. 01 Uicht, dat Venray dan ook ge il zou kunnen maken van de '-how en verdere medewerking het Venlose Goltziusmuseum, loor de kosten van een eigen rvator zouden kunnen worden spaard. zijn er van overtuigd, dat we ee beslist geen nieuwe gedach- eopperd hebben. Maar wel ho- 'e, dat 't ophalen van deze ge en nuttig zouden kunnen zijn, Onderwijzend personeel in het al gemeen en hoofden van scholen in het bijzonder, hebben het de laatste jaren bepaald niet gemakkelijk. In de eerste plaats staan zij voor de {moeilijke taak de leerlingen goed onderwijs te geven en wat dót be treft wijken zij geenszins af van de onderwijstaken van vroeger. Maar de tegenwoordige onderwijs kracht en het schoolhoofd zien zich de laatste jaren geconfronteerd met zoveel andere zaken, dat zij bijna door de bomen het „onderwijsbos" niet meer zien. Er zijn oudercomité's gekomen en hiermee de ouders in de scholen. Daar is de integratie kleuter-basis- onderwijs, de muziekconsulent en de logopedist en de schooltandarts, de Onderwijsbegeleidingsdienst en het Centraal Administratiekantoor, het Save en de Sabo, het hoofdenberaad en noem maar op. Allemaal zaken, die de laatste tijd aanleiding zijn ge worden tot een flinke discussie bin nen het Venrayse onderwijsveld. Want wanneer men zou denken, dat al deze samenwerkingsverbanden en overlegstructuren de efficiency op de scholen zou bevorderen, dan slaat men de plank mis. Wanneer men de onderwijskrachten hoort, dan krijgt men zelfs het gevoel, dat het tegendeel het geval is en dat zelfs het geven van goed onderwijs hierdoor in het gedrang komt. Een andere grote zorg, waarmee het onderwijsveld wordt geconfron teerd is de laatste jaren zeker het instandhouden van de lagere scho len; een probleem dat niet alleen speelt op de kleine kernen, maar zich intussen ook al heeft aange diend bij de scholen, welke in Ven ray binnen de singels zijn gelegen. Vergrijzen van de wijken en ge zinsverdunning zijn hiervan de oor zaken. Aan de schoolleiding de moeilijke taak hieraan het hoofd te bieden. Vele schoolhoofden zijn door de bovengenoemde overlegstructuren en samenwerkingsverbanden èn door hun zorg voor de instandhouding van de school geworden tot mana gers, die amper de tijd overhouden om voor hun klas te staan. „We willen meer rust in de scho len", „het invullen van vragenlijs ten en formulieren, vragen steeds meer van onze kostbare tijd. De ver- houdingtussen grote en kleine scho len is onrechtvaardig. Grote scholen kennen het „ambulante hoofd", heb ben een concierge, meer financiële armslag, een betere outillage; en er komt te weinig tijd en geldbesparen- de samenwerking tussen de scholen tot stand". Deze klachten zijn opgetekend tij dens het onlangs gehouden hoofden beraad, waaraan zo'n vijfenveertig hoofdleidsters van kleuterscholen en hoofden van basisscholen hebben deelgenomen. Het hoofdenberaad heeft het even wel niet alleen bij deze konstatering gelaten, maar zich tevens beraden over de vraag wat er gedaan kan worden om hieraan het hoofd te kunnen bieden. Met elkaar hebben zij naar een weg gezocht om met minder werk zaamheden voor de scholen meer di- rekt effekt voor de kinderen te kun nen krijgen. Hun gedachten zijn neergelegd in een plan, dat de toepasselijke naam „NETWERK'; heeft gekregen. In dit plan zijn ideeën en qjogelijkheden aangedragen om in Venray te ko men tot een servicecentrum voor het onderwijs. Dit servicecentrum zou geheel ten dienste van de scholen moeten staan en de werkzaamheden van dat bureau moeten verlichtend en vereenvoudigend zijn voor de werkzaamheden op de scholen. Een belangrijk uitgangspunt van dat „Netwerk" is, dat het huidige kostenpakket van de scholen niet mag worden opgevoerd. Bovendien zou het centrum meer mogelijkhe den moeten scheppen voor de klei- ne(re) scholen. Door het servicecentrum zou ap paratuur beschikbaar gesteld moe ten worden aan scholen, die dit zelf niet kunnen bekostigen. Ook het vervaardigen van materiaal, zoals het opnemen van radio- en t.v.- programma's behoren hierbij. Door het centrum zouden leermiddelen en methodes kunnen worden bekeken en het administratieve werk ten be hoeve van de overleg organen wor den gedaan. Gedacht wordt tevens aan het verzorgen van type-, druk- en stencil werk. Alle informatie van het (Venrayse) onderwijsveld zouden daardoor op één plaats kunnen samenkomen, ter wijl vanuit het bureau tevens aan schaf, onderhoud van apparatuur, leermiddelen en gebouwtechnische zaken zouden kunnen worden uit gezocht en behandeld. Wat betreft de bestuursvorm van een dergelijk servicebureau, worden verschillende mogelijkheden naar voren gebracht. Het zou b.v. een on derdeel kunnen zijn van de Onder wijsbegeleidingsdienst Noord Lim burg. Een andere mogelijkheid zou het inschakelen van' het Centraal Administratiekantoor kunnen zijn, dat nu reeds de financiële admini stratie van alle scholen in de ge meente verzorgt. Het hoofdenberaad heeft zich in tussen al met de in „Netwerk" vast gelegde plannen verenigd en de uit gangspunten onderschreven. De opstellers van het plan kunnen nu verdere wensen en mogelijkhe den onderzoeken en initiatieven ont plooien. Vorige week hebben wij uitvoerig er bij de minister van binnenlandse Dijck". Zoals wij vorige week reeds Een andere opmerking van dhr. Vorige week hebben wij uitvoerig verslag gegeven van de gemeente raadsverhandelingen, betreffende de antwoorden van b. en w. op de be grotingsbeschouwing. Behandeld hebben wij toen de fi nanciële organisatie en de bestuur lijke organisatie. Wij vervolgen deze week allereerst met het hoofdstuk OPENBARE ORDE EN VEILIGHEID Hoofdmoot hier was de bouw van het politiebureau. De huidige huis vesting is een noodsiuatie, aldus dhr. Den Brok. Bouwplannen, grond en begroting zijn klaar, maar het wach ten is op de minister. Deze heeft na melijk toegezegd nog dit jaar een lijst te publiceren van gemeenten welke een nieuw politieburau mo gen bouwen. Of Venray daar bij is, is alsnog een vraag. Een en ander was voor „Samenwerking" aanlei ding een motie in te dienen, waarin op de onhoudbare toestand hier werd gewezen en de gemeenteraad In het ziekenhuis te Venlo is op eerste Kerstdag overleden de Zeer Eerwaarde Heer Jos Arts, pastoor van Castenray. Pastoor Arts, 62 jaar oud, werd in Venray geboren en in 1941 priester gewijd. Hij was o.m. Rector-Overste in Tivoli-Eindhoven en kapelaan aan de Landricuskerk te Echt. Sinds 1970 was hij pastoor te Castenray. De plechtige uitvaartdienst zal plaats hebben op zaterdag a.s. om 11.00 uur in de parochiekerk van de H. Matthias te Castenray, gevolgd door de begrafenis op het klooster kerkhof van de Paters van het H. Hart te Tilburg. Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen bij de gedachtenwisseling welke zo is toegezegd op korte termijn met de gemeenteraad zal plaatsvin den. er bij de minister van binnenlandse zaken op aandringt, onverwijld de benodigde financiële middelen toe te kennen. Op een vraag van de heer Konings naar het oplossingspercentage van criminele gevallen, kon de voorzit ter mededelen, dat in 1977 het lan delijk percentage op 30% lag, en in Venray op 33%. Voor 1978 wordt een hoger percentage verwacht, gezien enkele toevalstreffers. Preventief optreden van, en uit gebreider surveilleren door de poli tie, waren andere wensen van de raad. De beste preventie blijkt nog steeds een verbaal te zijn, dan wacht men zich de tweede keer voor een overtreding. Uitgebreider surveille ren en met name het aanstellen van wijkagenten of wijkteams is prak tisch niet mogelijk, gezien de huidi ge bezetting. Wel kan men gericht surveilleren op de inmiddels beken de piekuren, waarin de meeste over tredingen plaatsvinden (b.v. fout- parkeren). Overigens houdt de gemeentepoli tie zich ook in beperkte mate bezig met de „opvoeding" van de burgerij. Met name door verkeersvoorlichting op scholen, voorlichting druggebruik, diefstal-preventie e.d. Organisatie-verandering bij de brandweer, zoals door dhr Den Brok gesuggereerd, is nog niet nodig. Al les loopt prima op de huidige ma nier. Mogelijk dat na verloop van tijd, b.v. bij pensionering van de commandant, een andere opzet ge zocht zal worden. Inschakeling van dorps- en wijk raden bij het rampenplan is niet no dig. Het is een leidraad voor ter zake kundige groeperingen, als brandweer en B.B. Aan de heer Konings werd nog eens duidelijk gemaakt dat er geen portefeuillewisseling heeft plaats ge had voor milieubeleid. Elke wethou der heeft hier en daar wat met mi lieu te maken. De coördinatie is nu (ten overvloede) in handen gelegd van de voorzitter. Het ontbreken van borden „route gevaarlijke stoffen" langs de Midden Peel weg, door de heer Reintjes ge signaleerd, is geen nalatigheid. Der gelijke borden komen alleen aan het begin en het einde van de route. Vrachtwagens geladen met gevaar lijke stoffen, zijn met codes aange duid. zodat bij ongevallen direkt ge- konstateerd kan worden welke ge vaarlijke stoffen er vervoerd wor den. Volgens Konings en Claessens zou aan de dorpsraad van Yssel- steyn een codeboek ter hand worden gesteld, maar dat was volgens de voorzitter geen zinnige zaak. Bij een dergelijk ongeval kan men beter uit de buurt blijven en de zaak aan des kundigen overlaten. Wel voelt het college iets voor een bemande EHBO-post in Ysselsteyn, zoals door dhr. Claessens werd geadviseerd. Onder dit hoofdstuk „openbare orde en veiligheid" was ook voor zien de Venrayse vuilnisstortplaats en de kwestie „dode koeien van Van Dijck". Zoals wij vorige week reeds berichtten, is dit onderdeel verscho ven naar een aparte vergadering, begin januari. Bleef wel ter behandeling de re gionale stort. Reeds sinds 1972 zoekt men daarvoor een oplossing. Deze denkt men nu voor 10 jaar lang in Horst-America te hebben gevonden. Tussentijds kan men echter altijd stoppen en overgaan op VAM-ver- werking. Maar dan zal een derge lijke inrichting hier in deze regio moeten komen, want de bestaande VAM instellingen zitten aan de top van hun capaciteit. Hoe het moet gaan met zaterdagsstorten, als men men naar Horst-America overscha kelt, is nog een punt van overwe ging. De autowrakken blijven een plaat selijk en landelijk probleem. De he ren slopers halen al het bruikbare er uit en het karkas blijft daar lig gen. De schrootprijs is dermate laag dat men zelfs het vervoer nog niet betaald krijgt. Wat de controle op de lozing in het riool betreft door dhr. Ko nings met name gevraagd met be trekking tot de industrie kon wet houder Loonen mededelen dat zulks een taak is van het Zuiveringsschap c.q. Zuiveringsinstallatie. De ge meentelijke lozingsverordening treedt pas in werking bij ingebruik name van de zuiveringsinstallatie. De ontgronding zal altijd een twistpunt blijven. Terecht merkte dhr. Konings op, dat er de ene keer te weinig ontgrond wordt (te kleine visvijver aan de Wanssumseweg), de andere keer te veel, als er weer een stukje natuurschoon sneuvelt. RUIMTELIJKE ORDENING was het volgende hoofdstuk dat be handeld werd, en het was aan wet houder Schols om de gerezen vragen te beantwoorden. Het door dhr. Den Brok bepleitte soepele beleid bij het hanteren van de bouwvoorschriften, werd door de wethouder toegezegd. Een en ander wel in het kader van de bestem mingsplannen. Op korte termijn wordt ook met de bewoners van Molenklef en Bergkwartier gespro ken, teneinde mogelijke wijzigingen aan te brengen in de bestaande bouwvoorschriften. Plan Landweert zal op papier mid den 1979 rond zijn. In de sociale wo ningbouw komen er woningen met een huurprijs van rond f 400, Volgens dhr. Konings is het wellicht mogelijk prijsvoordeel te behalen met blokverwarming. Indien finan cieel haalbaar moet men zeker aan dacht schenken aan degelijke isola tie. Een andere opmerking van dhr. Konings betrof de bestaande wonin gen in plan de Wieën. Hij verzocht de bewoners daarvan zo goed moge lijk in te licht omtrent de mogelijk heden van gesubsidieerde renovatie. Ook de woningbouw op de kerk dorpen heeft de .aandacht van het college, en met name de bouw van bejaardenwoningen. De heer Reintjes drong daar nog eens op aan, want, zo zei hij, de jaren verstrijken en de geïnteresseerden krijgen de kans niet meer om er te gaan wonen.... Overigens deelde hij nog mede dat de Dorpsraad in Leunen een kleine enquete gehouden had onder 85 be woners. Inmiddels was van 70 be kend dat zij een woning in Leunen prefereren. Het voorstel van dhr. de Bruyn om nu maar meteen konkrete plannen te gaan maken voor plan Brabander, was volgens wethouder Schols te veel hooi op de vork. Laten we eerst de 3000 woningen in Landweert maar eens realiseren. Het Centrumplan werd door die zelfde wethouder als het meest be sproken plan gekenschetst. In ja nuari gaat dat plan in de commissies ingevuld worden. Als dat dan door Gedeputeerde Staten wordt geaccep teerd, zou woningbouw daar moge lijk zijn (langs de Hoenderstraat bij voorbeeld). Het plan Vlakwater blijft recreatie gebied in zijn totaliteit dus geen woningbouw, zoals dhr. Thijssen op perde. De commissie Ruimtelijke Or dening gaat in januari praten over het plan dat het Ingenieursbureau Thijssen voor dit gebied heeft opge steld. Nauw verbonden aan de Ruimte lijke Ordening is de VOLKSHUISVESTING en ook hier had wethouder Schoi» het woord. Wat het (wit) Desselke betreft, is instandhoudingspremie over 5 jaar aangevraagd, terwijl men met het noodzakelijke onder houd c.q. herstel intussen is begon nen. Architect Mertens uit Hoensbroek komt nog deze maand met zijn plan op tafel voor de renovatie van de resterende 22 woningen aan Maas- heseweg, Willemstraat en Odastraat, en een aanvullende bouw van be jaardenwoningen. Wat de uiteinde lijke huurprijs gaat worden is nog niet bekend. De heer Reintjes brak een lans voor de stallenbouwende landbou wers. De aanvragen duren dikwijls zeer lang. Volgens de wethouder ligt dat aan de minder goede architek- ten. Er hoort nu eenmaal een situa- (vervolg zie elders in dit blad) UYTLUYDENDE TJAER ONSES HEREN MCMLXXVIIl Hoe somber luydt de Clock by d'uytgang van het Jaer 'tLarult schynt in rep en roer, men hoort slegts jammerklagten 't vooruytsicht is maer droef, d'ellende clampt aen boord er is geen Heil of Heul, geen Voorspoedt meer te wagten soo lijekt 'et als men let op al het wild Geraes van die in arremoey en droef gebreck verkwijnen 't Is met de Welvaert uyt, soo roept men allerweegh en 't Voorlandt van ons Volck is klaeghen en chagrijnen Dies legt men 't Werck maer neer, dies stacckt men syn Bedryf tot last der Burgery, die 't al maer moet verdueren 't Is onrust ooveral, in Diensten en Bedrijf en 's Landts Regeering staet voor immer heeter Vueren Wy hebben pot verteerd en eyndelyck raeckt 't op soo dat 't Volck de broekriem, nauwer aen moet haelen men komt soo veel te kort, het Gat moet weer gevuld 't heet al bezuynigingh, maer wie sal dat betaelen? En 't antwoordt dat men nu van alle kanten hoort dat de couranten vult, alsmeede veele saelen is: Wie betaelt? niet ick! By MY kan dr niets af! Ick kan niet minderen, by My is niets te haelen! En waer 't dan wél van moet, dat segt men dr niet by Eén ding staet vast: niet één wil maer een Blacker missen Hoe 's Landts regeering aen de stuyvers koomen moet als niemant doeken wil, daer kan men vry naer gissen en wat se oock probeert, zij doet 'et steeds verkeert elck roept om Werck voor al die veele werckeloosen Geef se weer werck, roept elck, maer niet te mynen Cost Want lek wil blyven toeven op myn Bed van roosen En toch heeft Sinter Claes millioenen gespendeert toch is weer 't Kerstfeest een festyn van lecker Eeten is straet na straet versperd met yeders glimmend bliek en hebben nooyt soo veel int Buytenland geseeten Studenten hebben 't drock, maer niet met Weetenschap zy yv'ren dag aan dag met Kreeten en met kraacken wanneer de Overheid hun studietyd verkort hoe kunnen sy dan noch soo veel Capsones maecken? In al die Noodt vlugt elck naer 't Blaauwe Venster heen waerop men dagelytkx van Alles siet ghebeuren Wie van een Gyntjeh houdt, die comt daer aen syn Treek wie graag Ellende siet, kan overvloedigh treuren En meenigh goede Naem werd door het Slyck gesleurd steeds meer Onthullingen doen wancklen het Vertrouwen Daerby voelt meenigh Man sich niet meer vast ter Been by al dat wild Gewoel van self-bewuste Vrouwen En booven dat lawijt beyert de Toorenclock Dit Jaer is haest voorby, een Nieuw Jaer gaet beginnen roept sy met bronzen Klanck, en wekt ons allen op onszelven op deez' Breuck terdeege te bezinnen dat Arbeid Adelt, en dat Eendragt maekt ons Sterck het schynen leuzen uyt een oud en ver Verleeden maar als het in de Toekomst beeter worden moet dan kunnen se noch syn een Leyd-draet voor het Heeden En Uw Courant, die U van al dit nieuws voorziet hoopt, dat Ghy van Uw vrijheydt juyst en regt geniet. een goed gekleed 1979 wenst u De door een groep jongeren ge kraakte woning van de heer A. G. aan de Boshuizerweg is zaterdag met stille trom door deze jongeren weer verlaten, waarmee een einde kwam aan deze kraakaktie, welke nog geen week geduurd heeft. In de loop van de week had de eigenaar, die geen toegang kreeg tot de woning, de ruiten van het pand vernield. Hoewel de krakers deze glasschade provisorisch met plastic herstelden is het hun in de woning waarschijnlijk toch te koud gewor den en hebben ze ten einde raad het pand weer verlaten. Een controle door politie en eige naar toonde aan. dat in de woning geen schade werd aangericht. MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT I» VENRAT (04780) 3456

Peel en Maas | 1978 | | pagina 1