Verkeerspleintje verkeerd pleintje 1 Werkgroep 'Terre des hommes' in Venray van start enrayse Schaapscompagnieën VENRAY RENKENS AUTO'S DE GROTE MARKT VAN VOOR 1870 30 jaar geleden NIEUWEN GEBRUIKT Deze maand is het 12'/: jaar ge leden dat de stichting Terre des Hommes werkzaam voor kin deren in nood, los van ras, geloof of politiek werd opgericht. De eerste aktiviteit van Terre des Hommes in ons land was het naar Nederland brengen van kinderen die in Vietnam geen adequate me dische behandeling konden krijgen. Dat ongeveer vijftig kinderen uit Vietnam hier behandeld konden worden werd mogelijk gemaakt' door ie grote medewerking van een aan tal Nederlandse ziekenhuizen en jrtsen. Ook leverde een landelijke ïktie bijna 300.000,op. DRIEHONDERD Tijdens de afgelopen periode bracht Terre des Hommes ongeveer drie- ïonderd kinderen uit 25 ontwikke- ingslanden naar ons land voor me- lische behandeling. De laatste jaren vinden meer behandelingen plaats n de landen waar de kinderen wo- len. Dit is mogelijk o.a. door het ïitzenden van Nederlandse specia- isten, overeenkomsten met zieken- luizen in de ontwikkelingslanden tn het opzetten van gezamenlijke jrogramma's met andere organisa- ies. Terre des Hommes Nederland heeft nu in ruim dertig ontwikke lingslanden programma's helpen opzetten waar niet spccifiek-mer dische hulp wordt verleend. Hier betreft het o.a. weeshuizen, scho len, medische verzorging als on derdeel van een projekt en alge mene hulpverlening. ADOPTIE Ook is in een groot aantal landen voor ruim 9.000 kinderen een finan- ieel-adoptieprogramma opgezet. Veel Nederlanders al of niet in groepsverband betalen 37,50 per maand. Voor dit bedrag krijgt een kind in één van de 152 projekten van Terre des Hommes Nederland voeding, kleding, scholing en medi sche verzorging. INLICHTINGEN Voor al deze aktiviteiten zal de organisatie in 1979 een bedrag van ruim zes miljoen gulden nodig heb ben. In Nederland zijn momenteel in een groot aantal plaatsen bijna honderd vrijwilligerswerkgroepen aktief. Meer medewerkers zijn zeer welkom! Wilt U nadere informaties: WERKGROEP „TERRE DES MMES" - VENRAY Kontaktpersonen Hr. Tijman, .Merseloseweg 30, Venray, tel. 04780-6948; Hr. Claesens, Oostsingel 36, Venray, tel. 04780-1385. Bankrelatie: Rabo Venray; rek. no. 17.39.28.099; Postgiro: no. bank 1068514. TRUUS LEMMENS onze plaatsgenote uit Oostrum. Een medewerkers vertelt over haar werk In Karachi werkt zr. Truus Lem- mens. Terre des Hommes buiten land-medewerker Peter Vroome be zocht haar eind januari. Hij vertelt hierover: „Zr. Lemmens heeft nu drie hui zen. En voor ongeveer vijftig kinde ren die zowel geestelijk als lichame lijk gehandicapt zijn. Een tehuis voor lichamelijk gehandicapte kin deren die een schoolopleiding vól gen. Dit zijn voornamelijk kinderen die moedwillig verminkt zijn voor de bedelarij. Er zijn veel operaties, beugels en dergelijke nodig. Het derde tehuis biedt onderdak aan ge zonde verlaten kinderen of wezen. In verband met de tijd zag ik alleen het tehuis voor geestelijk en licha melijk gehandicapte kinderen. Alles was schoon. Overal kinderbedjes in de kinderkamer en zelfs in de slaap kamer van zr. Lemmens. In dit te huis werken ongehuwde moeders tot enige tijd na de bevalling, waar na zr. Lemmens ze uithuwelijkt. De jonge babies kan ze tegenwoordig soms laten adopteren bij Pakistaan se families, maar bijna niemand wil de meisjes hebben. Overwogen wordt nu het duurste van de drie tehuizen te ondersteunen en wel het tehuis met de gehandicapte kinde ren die geestelijk gezond zijn". Zr. Truus Lemmens met .een van haar zorgenkinderen. HERINNERINGEN AAN DE DE KLEINE SCHAAPSCOMPAGNIE Zoals we reeds meldden beston- n er in Venray, tussen 1850 en 915 behalve de grote compagnie g enkele kleinere compagnieën, 'e zich met de handel in schapen jg hielden. Van deze kleine com- nieën, welke geen van alle een ge levensduur beschoren was, is ammer genoeg zo goed als niets be waard gebleven. Zij voerden prak- isch geen boekhouding, stonden lergens als zodanig ingeschreven en Ie gehele handel berustte op onder- ing vertrouwen. Als besluit van deze serie verha- en willen we, voor zover nog mo- [elijk, een ervan trachten te ont- oen van het stof der vergetelheid, lamelijk die in Venray bekend tond onder de naam „De Kleine Jchaaps-compagnie". Het was een echte familie-compagnie, die opge- icht werd door Gerardus van Rens ilias Muzyers Gradje, een terzake tundige boerenzoon uit Veulen, die ldaar op 6 februari 1830 geboren rerd. Zijn ouders verhuisden in 1820 'an Horst naar Veulen, waar ze op juli van dat jaar de bouwhof van le erfgenamen Pieter Laurensen en rtaria Peeters genaamd „Muyzers- ilats", voor de prijs van 5450 Cleef- che guldens (is 2725 Ned.) gekocht ïadden. Een zijde er van grensde lan Neijsplats, de boerderij van de erfgenamen Johan Hueben en met ie andere zijde aan de heidegrond. !e bestond voor 10 ha. en 16 are uit jouwland en 4 ha. uit weiland. Bij de volkstelling van 1839 be tond het gezin van Rens uit de vol lende personen: Jan van Rens geb. te Horst, oud 54 jaar, akkerman; Hendrina Hei dens geb. te Horst, oud 50 jaar, echtgenote; Adam van Rens, geb. te Horst oud 26 jaar, zonder beroep; Johan Jacob van Rens geb. te Horst oud 24 jaar akkerman; Maria Ca- tharina van Rens, geb. te Venray oud 17 jaar zonder beroep; Leonard van Rens geb. te Venray oud 14 jaar schaapherder; Lamberdina van Rens geb. te Venray oud 12 jaar zonder beroep; Gerard van Rens geb. te Venray oud 10 jaar zonder beroep; Willem van Rens geb. te Venray oud 5 jaar, zonder beroep; Maria Elisabeth van Rens geb. te Venray oud 2 jaar zonder beroep. Blijkens een huwelijksakte, geda teerd Venray 24 april 1861, huwdè Johan Jacob van Rens, geboren te Horst 20 november 1815, van beroep akkerman, zoon van Jan van Rens en van Hendrina Heidens met: Hen drina Kusters, geboren te Vlierden op 24 juni 1833, van beroep dienst meid, dochter van Willem Kusters en van Antonetta van Bakel, akker lieden te Deurne. Uit dit huwelijk werden geboren: .Op 7 mei 1862, An na Maria Catharina, (die op 27 april 1888 met Hendricus Poels huwde en op de ouderlijke boerderij aan het Veulen bleef); Lamberdina van Rens op 28 januari 1865, en Peter Johan nes op 28 juli 1873. Nadat Gerard van Rens op de ouderlijke boerderij aan het Veulen de schapenhouderij van haver tot gort geleerd had, vertrok hij op 8 1903: Huwelijksfoto van Peter Johan van Rens en Maria Gertruda Litjens mei 1866 als schaapherder naar Broekhuizen en op 25 april 1867 naar Horst. Daar moet hij in de ge legenheid zijn geweest de eerste handelskontakten te leggen en voor zichtig te consolideren. Bij zijn te rugkeer uit Horst op 19 mei 1874, dreef Gerard reeds op bescheiden schaal voor eigen rekennig handel. Hij trok hiervoor door een groot deel van West-Europa, vergaarde een enorme kennis en wist waarde volle kontakten in de schapenfok kerij te leggen. Zo ontmoette hij op een van zijn vele reizen zijn op 2 april 1854 ge boren plaatsgenoot Mathijs Janssen, die later ook wel „Thies üt de Keij- zer" werd genoemd. Volgens het Venrayse bevolkingsregister van 1860 - 1880, woonde Mathijs, voor zover aanwezig met zijn moeder en broer Leonard, in die periode op de Hiept (later op Weverslo). Van 19 april 1870 tot 1 april 1872 verbleef hij te Linne en op 20 oktober 1873 vertrok hij naar Noord-Frankrijk, waar hij zich te Valenciënnes ves tigde. Onder meeneming van een flinke kudde schapen vertrok zijn broer Leonard op 12 oktober 1875 uit Venray, om de handelspost te Valenciënnes te versterken. Al vrij snel bleek dat de boven genoemde ontmoeting verstrekken de gevolgen had voor onze handels vrienden, Gerard van Rens en Ma thijs Janssen. Niet alleen dat ze vanaf dat moment gezamenlijk in de schapenhandel optrokken, maar bovendien vond Mathijs aan het Veulen ten huize van zijn compag non ook nog zijn dierbare bruid Lamberdien. Na zijn terugkeer op 13 april 1887 huwde hij op 10 juni van dat jaair met: Lamberdina van Rens, geboren te Venray op 28 ja nuari 1865, dochter van Johan van Rens en Hendrina Kusters. Gerard van Rens had inmiddels zijn hart aan de schapen verpand. Reden voor deze energieke jonge boer om nooit aan trouwen toe te komen. Hij bleef dan ook zijn leven lang een opgewekte levenslustige vrijgezel, die tussen zijn talloze han delsreizen door graag voor een kor te adempauze op de oude Muyzers- plats aan het Veulen verbleef. Het was op een van deze korte rustpau zes, dat hij daar vertoefde, toen zijn jonge neef Peter Johan van Rens, die op 28 juni 1873 aan het Veulen was geboren, uit Roermond thuis kwam, alwaar hij van 27 november 1884 tot 27 september 1887 ervaring als schaapherder had opgedaan. Be sloten werd Peter Johan als vol waardig lid in de compagnie op te nemen en hem naar Valensiënnes te sturen, om daar ter vervanging van zijn pas gehuwde zwager de onder neming te vertegenwoordigen. Bij de terugkeer van Peter Johan van Rens uit Frankrijk, waar men bij tijd en wijle een niet altijd pret tig verlopen konkurrentie-strijd had moeten voeren met de compagnie van hun vroegere buurjongens, de gebroeders Eibers te Fromelles, be sloot men voortaan op Pruisen te gaan handeldrijven. Peter Johan van Rens vertrok nu naar Duits land, waar hij zich 12 km. ten zui den van Brunswijk, in Wolfenbüttel vestigde en er de compagnie een zevental jaren vertegenwoordigde. Het kantoor van de onderneming verhuisde naar het pand in de St. Antoniusstraat op de Kruusen, waar Mathijs Janssen woonde, die meer en meer de leiding overnam. Eens per jaar hielden de leden hier on derling afrekening. Als regel ge beurde dit in januari of februari. Deze pentekening (sterk ver kleind) is gemaakt naar een pastel tekening, thans in het bezit van de fam. P. Hoedemaekers. welke ge maakt moet zijn vóór het jaar 1870. In de zestiger jaren van de vorige eeuw brandde de hier afgebeelde torenspits af. De toren was in Maas- Rijnlandse stijl gebouwd, zoals we die nu nog in vele plaatsen aan bei de zijden van de grens aantreffen. Dr. Cuypers herbouwde de toren in 1870 met de bekende 4 zij-torentjes. Bij de bombardementen in 1944 werd de toren en de kerk reeds zwaar beschadigd en vóór de Duit sers terugtrokken bliezen zij de to ren op en verwoestten daardoor ook de kerk. Links is het begin van de Markt straat; geheel links is nog een ge deelte van de woning te zien, waar generaties lang de bakkerij van de fam. Claessens gevestigd was (thans nieuwbouw winkelcomplex). Daar tegenover café „Het Hert". De „boer derij" daarnaast is thans toegang tot de parkeerplaats en kerk. Bakkerij Pijpers is nog ongeveer gelijk geble ven. De woning daarnaast („Wi gree") was de woning van de kos ters-familie Vermeulen sedert de 18e eeuw. Het hoekhuis is verdeeld in „Livera" en de sigarenzaak van Chris Jansen. Dieper in staat nog steeds „De Boog". Rechts op de tekening loopt de Hofstraat. Alle woningen aan de linkerzijde zij nu verdwenen en op genomen in de zaak Coenen. In de verte ziet men het huis van de fam. Poels, toen nog een lage boerderij, waar later een verdieping Geheel rechts een gedeelte van 't laat-gotische raadhuis, dat in 1884 afgebroken werd. Midden op de markt stond de dorpspomp, die na de 2e wereldoor log verdwenen is. De hele gemeente Venray telde in die tijd ongeveer 5.000 inwoners. T. M. UIT PEEL EN MAAS VAN 18 DECEMBER 1948 - No. 50 De vorige week heeft de confec tiefabriek van de fa. de Boer uit Cuyk besloten zich te Venray te vestigen. De fabriek komt ie liggen aan de Maasheseweg en zal, wan neer zij op volle toeren werkt, een 700 tot 800 damesmantels afleveren, per week, die vooral voor export bestemd zijn. Een felicitatie aan het adres van Venray Vooruit, die de eerste stap hiertoe gedaan heeft, is dit feit alleszins waard. Zondag 19 december zal om 10.30 uur voor het laatst de parochie St. Petrus-Banden een Hoogmis opdra gen in de Paterskerk, ten afscheid en dankbaarheid. Om 4 uur wordt vanaf de Paterskerk het Allerheilig ste in processie overgebracht naar de herstelde parochiekerk. Verzocht wordt te vlaggen en de huizen te versieren zoals bij een H. Sacra mentsprocessie. In de nieuwe kerk is plechtig Lof met preek. De parochie-bibliotheek is door omstandigheden langer dan ge woonlijk gesloten gebleven. De bi bliotheek beschikt thans over 2200 boeken. Vele nieuwe en mooie boe ken zijn binnen gekomen. De ope ningsuren zijn vastgesteld: elke za terdagavond van 630 - 8.30 uur Henseniusstraat 3. Wie meent, dat er in ons lieve va- Het waren tevens de enige dagen van het jaar dat er op het kantoor vuur in de kachel brandde. De schapen waarin men handelde, werden grotendeels in de omgeving van de Lüneburger-heide bij de boeren opgekocht en vervolgens via Hamburg naar Londen en Rotterdam verscheept. In Rotterdam deed men zaken met een zekere Biermans, die op zijn beurt geassocieerd was met de Grote Compagnie uit Venray. In de beste jaren van haar bestaan verhandelde de Kleine Compagnie jaarlijks ongeveer 10.000 schapen, terwijl de winst soms wel één mark per schaap bedroeg. Op 8 mei 1903 huwde Peter Jo han van Rens te Venray, van be roep koopman, met Maria Gertruda Litjens. Het jonge paar vestigde zich op de ouderlijke boerderij Lit jens, (Broeks) op de Steeg te Leu nen. Daar het gezin en het werk op de boerderij de volle aandacht vroe gen, kon hij zich steeds minder toe leggen op de schapenhandel. Zijn plaats werd ingenomen door Peter Emonts, die naast hotel „Het Hert" aan de Grote Markt nog een dran kenhandel exploiteerde. Mathijs Janssen onderhield de handels-rela ties in Duitsland. Hiervoor reisde hij enkele malen per jaar, meestal in het najaar of de winter naar Wolfenbüttel en Hamburg, waar hij dan 4 a 6 weken bleef. Door toedoen van de economische en technische veranderingen, waar door andere martverhoudingen en -vernieuwingen ontstonden, moest de eens zo bloeiende schapenhandel goeddeels worden opgegeven. Met het uitbreken van de eerste wereld oorlog in 1914, volgde het definitie ve einde van de Kleine Schaaps compagnie. Haar oprichter Gerardus van Rens, die een heel mensenleven lang met schapen onderweg was geweest en daardoor beducht geworden voor onweer, stichtte uit dankbaarheid, nabij zijn geboortehuis in Veulen, in 1900 een veldkapelletje ter ere van de H. Donatus, de schutspatroon te gen hemelvuur. Het beeld dat hij er in plaatste, had hij op een van zijn vele handelsreizen, uit Duitsland meegebracht. Gerardus van Rens mocht nog een aantal jaren van een welverdiende rust genieten, voordat hij op 8 januari 1922 in de ouder dom van 91 jaren in zijn geboorte huis in Veulen overleed. G.J.M. Verlinden derland genoeg textiel is, had deze week eens een kijkje moeten nemen bij de grote verkoop van smokkel goederen bij de firma Fonck. Hoe wel feitelijk de verkoop van smok kelwaren was vastgesteld op don derdagmorgen om 9 uur, stonden reeds woensdagavond vroeg de eer ste liefhebbers aan de winkel opge steld, welke de lange nacht op straat doorbrachten, een decembernacht. om wat handdoeken, gordijnstof of karpet te bemachtigen. Het is wel een droevig beeld van de nood, die bij velen heerst. Nu de Grote Kerk weer beschik baar is voor de parochianen, gaan de Profecten van de H. Familie met een propaganda aktie beginnen. Al le leden, oud-leden en niet leden van de Heilige Familie, worden per soonlijk door hen bezocht en vrien delijk uitgenodigd tot de godsdiens tige vereniging toe te treden en trouw leden te blijven. Voortaan zullen de vergaderingen zijn als volgt: Elke 2e zondag van de maand om 4 uur, in de kerk. In januari zal begonnen worden met een Jeugd afdeling van de H. Familie. Lid kunnen worden, jongens die de la gere school verlaten hebben tot en met 17 jaar. Nooit zullen de koeien van Oos trum, die daar 's zomers in de wei aan de Wanssumseweg hebben ge lopen, vermoed hebben, dat ditzelf de stukje grond nog eens het mid delpunt zou worden der belangstel ling van sportlievend Oostrum. En toch zal dit zondag a.s. het geval zijn, want daar zullen beide Oos- trumse senioren-elftallen achtereen volgens de strijd aanbinden met duidelijk besef, dat het gaat om al les of niets. Zowel het eerste, dat tegen Lottum, als voor het tweede dat tegen Horst speelt, betekent een nederlaag, het vergaan van prak tisch alle kansen, terwijl een over winning op deze voornaamste kon- kurrenten 'n schouder aan schouder race naar boven zal opleveren. Vol Verwachting ziet geheel Oostrum de zondagmiddag tegemoet. Daar de lessen aan de Landbouw- huishoudschool in jariuari voortaan gegeven zullen worden in villa „Jo- sephina" te Oostrum. kan er weer met een avond-kursus begonnen worden. Deze cursus wordt speciaal gegeven voor meisjes boven 20 jaar en vooral voor burgermeisjes. Per week wordt gegeven een avond kookles en een avond naailes. Tweede Kerstdag 26 en maandag 27 december zal het Gemengd Koor ..Polyhymnia" met medewerking van Harmonie ..Euterpe" opvoeren in zaal „Wilhelmina" Schoolstraat de Nederlandse Opera-comique „De Boskat". Bij de Foekepot, de basisschool in het Brukske, bestond reeds jaren een vrij gevaarlijke verkeerssituatie. In feite eindigt daar de rondweg Brukske en de schoolbussen plus de auto's van ouders die hun kind ko men ophalen, moesten veelal on overzichtelijke achteruitrijmanoeu- vres uitvoeren om te kunnen weg rijden. Vaak genoeg heeft de ouder vereniging van die school aan de ge meente gevraagd de situatie daar te willen veranderen, b.v. in de vorm van een draaikom een kleine ro tonde waar men dus kan rond rijden. Na vijf jaar heeft men de zaak dan eindelijk onder handen geno men en een draaikom gesitueerd. Maar wat wil nu het geval? De draaikom is te klein gemaakt. De bussen kuqnen de draai niet nemen, en weer zijn er allerlei manoeuvres nodig om er weg te kunnen rijden. Bovendien rijden de ouders zich vast in een nieuw ontstaan smal steegje naar de oude parkeerplaats. Iets helemaal nieuw is de draai- „cirkel" welke logischer wijze nor maal op het bestaande trottoir had moeten aansluiten, maar nu in een „rare punt" de straat in steekt, en daarmee de weg in feite zo'n ander halve meter smaller maakt. Prompt knalden dan ook binnen enige dagen fietsers, bromfietsers en ook auto's tegen deze punt op. En even prompt kwamen er bij de gemeente protesten binnen tegen dit uitsteek sel. De gemeente zou de zaak eens bekijken 6 December dag van verrassin gen gemeentearbeiders arriveren ter plaatse. Gaat de punt weg? Nee, er komt een schrikhekDat is veel leuker om tegen op te rijden. BOXMEER - CUIJK Showroom: Sambeekseweg 8, Boxmeer, telefoon 08855-1816 am/Sin Off. Rat-Landa dealer Land van Cuijk |Q3E J

Peel en Maas | 1978 | | pagina 3