I AGENDA CDA. sselsteyn leeft Partij v.d. Arbeid over raadscommissies I {an alle 65 plussers in Venray DUITSERS HERDENKEN DE DODEN Toekenning in Oostrum woningen Bouw van gymnastiekzaal in Leunen Tegengaan sluipverkeer Rouwkuilenweg Planwijziging reconstructie Hogeweg Oirlo VENRAY De sfeervolle zaal Linders-Volleberg VREDEPEEL nder bovenvermeld motto orga- ert de Vereniging Zelfstandige ernemers V.Z.O. Ysselsteyn op lag a s. 19 nov. in het Gemeen- pshuis een groots opgezette ke manifestatie van alle V.Z.O.- irnemers in samenwerking met verenigingen van Ysselsteyn. ontstaan van „Ysselsteyn II": Z.O. Ysselsteyn wilde, op de een ndere manier, zich als gehele niging presenteren aan het pu- om duidelijk te maken wat de 0. eigenlijk voor een vereniging vat doen ze; wat hebben ze te en en wie kan en is er allemaal ran. ieruit is het organiseren van een (presentatie) ontstaan van alle 0. ondernemers ana het publiek, ren spontane wijze zonder com- ciële doelstelling, n het een en ander tot een echt el dorpsgebeuren te maken heb- we alle verenigingen van Yssel- n gevraagd om mee te werken, e door hun medewerking en en- siasme kunnen we gerust zeg- Ysselsteyn leeft werkelyk. zondag 19 nov. a.s. vindt deze ifestatie dus plaats in het Ge- ischapshuis van 11 uur tot 23 een wijze die zeer zeker het jen waard is. 17 deelnemende ondernemers enteren hun bedrijf ieder voor zelf, op een standje van 2 x 2 m. 23 deelnemende verenigingen, dsorganisaties en onderwijs pre- iren ieder in een standje van 1,5 m. wat hun vereniging doet, gt en te bieden heeft, oftewel esteerd heeft en wat hun verde- [tiviteiten zijn. •ze manifestatie is voor een ieder is toegankelijk, binnenkomst krijgt iedereen 'n er als aandenken aangeboden een gratis lotnummer waarvan ronds een Lang weekend Parijs >ot wordt. tor de kleinste bezoekers staat 'n belton om een keer te grabbelen. opening van „Ysselsteyn leeft" ien we niemand beter laten doen Dhr. Janssen (Niessé Jan) een dé peelpioniers die al langer in Isteyn woont dan dat Ysselsteyn is, al 61 jaar. Dhr. Janssen, een van „Niesse Boer" is met z'n 80 nog zeer vitaal en kan over het aan van Ysselsteyn en van de Ie ontginningswerkzaamheden in uren interessant vertellen, nfare „de Peelklank" tesamen de Landouwer van Rijvereni- ,de Peeldraver" halen de heer levr. Janssen op aan huis om de ing te komen verrichten, selsteyn bruist van aktiviteit. JELSTEYN LEEFT", een bezoek eerste waard. Organisatie V.Z.O. Ysselsteyn. ste leeftijdsgenoten, weet allemaal tvel dat er in Ven een vereniging bestaat waarvan 65-plussers lid kunnen worden, reen die deze leeftijd bereikt kan zich dus aanmelden als lid. bent misschien pas 65 gewor- en U voelt zich nog zo heerlijk Dat is fijn voor U. Maar als U zou vragen lid te worden van ereniging van Bejaarden en Ge- ioneerden, dan zult U misschien oorden: „Wat lid worden van de ardenvereniging? Ik voel me he- ai niet oud". Maar als U daar- wilt zeggen dat al de leden van 'ereniging „oud zijn of zich oud dan vergist U zich. Want velen voelen zich ook nog jong ol levenslust, maar zij zijn wèl an de vereniging. Zij doen vol- iee met allerlei aktiviteiten die len georganiseerd. Wij noemen nkele: dansen, gymnastiek, zin kegelen, wandelen, fietsen enz. naai om gezond en fit te blijven. denkt misschien dat U beslist 65 moet zijn om lid te kunnen wor- Ook dat is niet helemaal waar. bent wel 65 jaar, maar uw w is mogelijk een paar jaar jon- Dit is geen bezwaar om beiden worden. bent getrouwd geweest en staat ls weduwe of weduwnaar alleen et leven en U bent nog geen 65 ook dit is geen bezwaar. U bent harte welkom als lid. bent nog geen 65 jaar, maar roegd gepensioneerd, ook U bent harte welkom bij onze vereni- enk er eens over na of informeer bij de bestuurleden die U kent, ij vrienden of kennissen, waar- U weet dat zij wel lid zijn, en dan een besluit. U bent wel- ecftüdgcnoten, weest solidair en dt lid!!! „Een bejaarde" BRIEF AAN GEMEENBESTUUR In de gemeenteraadsvergadering van 31 oktober j.l. heeft U zich on der andere bezig gehouden met het kiezen van niet-raadsleden in de di verse kommissies. In een eerder schrijven hebben wij ons standpunt ten aanzien van deze kwestie duidelijk naar voren ge bracht. Wij hebben toen in het bij zonder een beroep gedaan op de frakties van „Samenwerking" en „Kerkdorpen" om deskundigen uit andere groeperingen een faire kans te geven. Helaas moeten wij nu konstateren dat ons verzoek in de wind geslagen is. Als herfstbladeren dwarrelen de deskundigen van „Samenleving" en „Kerkdorpen" in de diverse kommis sies neer, het kon niet op. Een enkel groen voorjaarsblaadje van een an dere „boom" moest de schijn van eenheidsworst vermijden. Het verdriet ons te moeten konsta teren dat niet wij of andere aan de kant geschoven groeperingen de ver liezers zijn, nee, de ware verliezer van de 31e oktober is de DEMOKRA- TIE in Venray. Uitdrukkelijk stellen wij hier dat het naar voren schuiven van onze en andere kandidaten niets te maken heeft met het willen hebben van een stuk macht. Dat zou ook niet terecht zijn, immers die macht moet liggen waar ze behoort te liggen, bij U ge meenteraad. Een gemeenteraad die echter als hij verstandig is, zich laat adviseren door pluriform samengestelde com missies. Kommissies waarin door het overdenken van de verschillende mening en standpunten uiteindelijk een weloverwogen advies tot stand kan komen. Kommissies waarin naar onze stellige overtuiging ook „minderheden" aan de bak moeten kunnen komen. Dat is demokratie, en dat is waar U op 31 oktober voor had kunnen en MOETEN kiezen. Helaas zijn blijkbaar 17 leden van Uw raad nog niet verder dan „Het hemd is nader dan de rok". Onder tussen realiseren deze mensen zich wellicht niet dat ze hiermee de de mokratie in haar hemd hebben gezet. H. M. Kersten Op Volkstrauertag, de officiële Duitse dodenherdenking, zal zondag op het Duits soldatenkerkhof te Ys selsteyn de doden worden herdacht. Niet alleen de meer dan 32.000 daar begraven liggende Duitse soldaten, maar alle gevallenen uit de eerste en tweede wereldoorlog, van welke na tionaliteit zij ook waren, alle burger slachtoffers van bombardementen en concentratiekampen. Medewerking zal worden verleend door het blazer- koor van het Missiehuis te Steyl, en het mannenkoor van Goch. Afvaardiging van zowel het Duitse Leger uit Budel, van het NATO- hoofdkwartier uit Brunssum en voor de eerste keer het Marinedetache ment uit Den Helder zullen aanwe zig zijn. Toespraken zullen worden gehou den door de aalmoezenier bij de Na- to Pastoor Seves, de General consul van de Duitse Bondsrepubliek uit Rotterdam Dr. Waiblinger, en dr. Gensior, lid van het presidium van de Volksbund Deutsche Kriegs- grabërfürsorge. Na de toespraken zullen de officiële vertegenwoordi gers kransen leggen bij het hoofd- kruis. De plechtigheid zal om 11 uur een aanvang nemen. Via kennisgeving aan de dorpsraad en gesprekken met woningzoekenden heeft makelaar van Soest geheel volgens de hem opgelegde spelregels geprobeerd de negen aan de Ran- denrade te Oostrum gebouwde wo ningen aan Oostrumse gegadigden te verkopen. Nu van Oostrumse zijde niet vol doende belangstelling is gebleken heeft het college besloten een ver ruiming van de opgelegde beperking toe te staan en wel zodanig, dat van deze negen woningen van Westland Utrecht Projectontwikkeling zes stuks mogen worden verkocht aan gegadigden, woonachtig in Oostrum of economisch aan Ven ray gebonden zijn; drie stuks alsnog gereserveerd moeten blijven voor de autochto ne bevolking van Oostrum. Het college van burgemeester en wethouders is in principe akkoord gegaan met de bouw van een gym nastiekzaal in Leunen. Als motieven daarvoor hebben gegolden, dat de huidige zaal in het gemeen schapshuis voor schoolgymnastiek niet ideaal is; het schoolgebruik beperkt het ge meenschapshuis in de gebruike lijkheden; het binnensportgebeuren in Leu> nen komt niet voldoende van de grond. Tot nu toe kon niet aan de wens van Leunen tegemoet gekomen wor den omdat de financiële lasten in verband met de rijksnormen volledig voor rekening van de gemeente zou den komen. Nu de inspecteur bereid is de nood zaak van de bouw van een gymzaal te onderschrijven, bestaat de moge lijkheid, dat het rijk de normale ver goedingen zal geven. Dat komt er op neer, dat de gemeente de kapitaals- lasten volledig en de exploitatielas ten voor het grootste deel van het rijk vergoed zal krijgen. Omdat ook anderen van het lokaal gebruik zul len maken wordt verwacht, dat de exploitatie sluitend zal zijn. Nu het principebesluit tot bouw van een gymnastiekzaal is genomen zal het college bekijken waar deze gymzaal kan worden gesitueerd. De principebeslissing is genomen in de stellige verwachting dat de ge meente niet extra hoeft bij te sprin gen in de exploitatie van het ge meenschapshuis Leunen. Dit laatste derft n.l. een niet onaanzienlijk be drag wegens verhuur voor school gymnastiek. Uit de door de gemeente gehouden tellingen is gebleken, dat de Rouw kuilenweg gelegen tussen Deurne- seweg en de Midden Peel weg veel wordt gebruikt als sluiproute door het autoverkeer vanuit Venray rich ting het zuiden. Het aantal personen auto's per werkdag bedraagt gemid deld 500 tot 550. Door deze weg te gebruiken omzeilen de automobilis ten de verkeersinstalalties in Yssel steyn. Dit sluipverkeer geeft aanleiding tot verschillende gevaarlijke ver keerssituaties op deze drie meter bre de landbouwweg, waardoor uitwijk manoeuvres nauwëlijks mogelijk zijn. Het afslaand verkeer op de Deurne- seweg levert gevaar op, terwijl het gevaar op de beide in de Rouwkui lenweg liggende kruispunten ver groot wordt. Ock ontstaat een toe nemend gevaar voor het (brom)fiets- verkeer, met name de schoolgaande jeugd. B. en w. menen, dat een groot ge deelte, althans in omvang, van deze gevaren ondervangen zou kunnen worden door het sluipverkeer te we ren. In overeenstemming met de dorps raad van Ysselsteyn en de bewoners van deze weg heeft het college aan Gedeputeerde Staten van Limburg toestemming gevraagd voor het af sluiten voor alle verkeer van het ge deelte van de Rouwkuilenweg tussen Deurneseweg en de Ysselsteynseweg met uitzondering van (brom)fietsers, aanwonend- en bevoorradend ver keer, waaronder begrepen landbouw- verkeer. Wel zal aan de busonderneming van Ham ontheffing moeten worden verleend in verband met het ophalen en brengen van enige kinderen voor het L.O.M. en B.L.O. onderwijs in Venray. Mede naar aanleiding van nadere gesprekken, welke\ van gemeente wege zijn gevoerd met bewoners van de Hogeweg te Oirlo heeft het col lege van b. en w. zich nog eens be raden of en in hoeverre rekening kan worden gehouden met de ach teraf ingebrachte wensen. Hierbij speelde duidelijk de vraag of naar gelang de voorhanden zijnde moge lijkheden alsnog verantwoord aan bepaalde vragen en eisen in redelijk heid tegemoet zou kunnen worden gekomen. De klachten van de bewoners richten zich in hoofdzaak tegen de minimale breedte van het trottoir. Hier was sprake van een breedte van van 2 a 2'/i tegel met als uitgangs punt, dat geen grondaankopen zou den behoeven te worden gedaan. Na het voor en tegen tegen elkaar te hebben afgewogen en daarbij ook duidelijk het postenaspect te hebben laten meespreken, heeft het college thans besloten het trottoir bij pand 8 te verbeden tot 4 tegels; bij pand Ho geweg 10 de bestaande toestand (3 k y/«. tegel) te handhaven en bij de panden 12, 14, 16 en 18 het trottoir te verbreden tot 5 tegels. Vanzelfsprekend zal het bedrag voor de te heffen baatbelasting hier door evenredig worden opgetrokken. Hiermee is een extra bedrag gemoeid van 4.000, Maandag 20 november a.s. om 20.00 uur in „De Burggraaf" te Venray, al gemene ledenvergadering van het CDA afdeling Venray. Spreekster: Mevrouw G. M. P. Cornelissen over Bestek 81 en ak- tuele politieke zaken. Tevens bestuursverkiezing i.v.m. aanvraag voor erkenning van C.D.A. verband Venray. Pastoor van Oirlo Deken in Gennep? Op korte termijn is Me benoeming te verwachten van pastoor dr. M, Gelissen uit Oirlo tot pastoor-deken van Gennep. Pastoor Gelissen is jaar oud. Hij werd zeven jaar geleden be noemd tot pastoor in Geysteren. Daar bleef hij maar een jaar. Hij maakte er plaats voor oud-bisschop P. Moors. Gelissen werd toen be noemd tot pastoor in Oirlo. Drie en een half Jarig kind maakte gratis reis Een 3'/2-jarig kind, van een Joego- slaafse familie, welke in Venray woonachtig is, was vanaf het Bruks- ke op stap gegaan naar het station van de NS en daar in de trein Ven- loNijmegen gestapt. Door de con ducteur werd de kleine even voor Nijmegen ontdekt en in Nijmegen aan de zorgen van een collega over" gegeven die de retourrit Nijmegen— Venlo maakte. Op 't station te Oos trum stonden Venrayse politieman nen klaar om het kind in ontvangst te nemen. Omdat het kind alleen haar voornaam wist te zeggen, werd het meegenomen naar het politie bureau waar de politiemannen zich goede helpers toonAn, want het kind vond het maar gewoon dat „oom agent" zo goed voor haar zorg de. De kleine was ongeveer een kwartier op het politiebureau toen de vader aangifte kwam doen van de vermissing van zijn kind. Tot zijn grote opluchting kon hij op het bu reau zijn kleine in de armen sluiten. Inbreker aangehouden De 22-jarige in Venray woonach tige H. H. werd door de politie aan gehouden terzake een gepleegde diefstal in het Brukske. Sigaretten en snoep waren zijn buit, terwijl hij uit de aanwezige gokautomaten een waren, trok zij op, maar zag te laat 432.50. Het gestolene kon in beslag worden genomen, terwijl de dader een volledige bekentenis heeft afge legd. Na opmaking van procesver baal is hy huiswaarts gezonden. Diefstal Ten nadele van de G. aan 't IJen- seniusplein werden uit diens winkel twee stofzuigers ter waarde van 668 gulden ontvreemd. Vernieling Bij de politie kwam een melding binnen dat de beveiligingslampen aan de overweg aan het Bodden- broek te Oirlo vernield waren. Bij onderzoek bleek dat van een rode en van een witte lamp het glas was stuk gegooid. Een dergelijke balda digheid kan tot zeer gevaarlijke si tuaties leiden. Personeel van de NS zorgde voor herstel van de lampen. Botsingen met gewonden De bestuurster van een perso nenauto mevr. D. uit Düsseldorf, wilde vanaf de Puttenweg linksaf de Paardenkopweg oprijden, juist voor een tegemoetkomende auto, bestuurd door de 49-jarige T. uit Deurne. Het gevolg was een botsing met zware materiële schade, terwijl de Duitse bestuurster dusdanige verwondingen opliep, dat ze naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Een 43-jarige autobestuurster uit Venray stopte op de Leunseweg met de bedoeling om rechtsaf de Deurneseweg op te rijden, en enkele rechtdoorgaande fietsers vrije door gang te verlenen. Toen deze voorbij waren, trok hij op, maar zag te laat de bromfiets, bestuurd door een 18- jarige uit Gemert. met een 16-jarige duopassagier. De bromfiets botste te gen de auto; bestuurder bromfiets en duopassagier kwamen ten val; wer den naar het ziekenhuis vervoerd, maar bij nader onderzoek aldaar bleken de verwondingen mee te val len en kon het tweetal naar Gemert worden vervoerd. Materiële schade Een 16-jarige bromfietser uit Venray reed de kruising Leunseweg- Zuidsingel linksaf, maar verleende geen vrije doorgang aan een recht door rijdende personenauto bestuurd door een 24-jarige uit Venray, en daardoor ontstond een botsing. - Op de Puttenweg te Ysselsteyn reden achter elkaar de vrachtauto bestuurd door de 19-jarige S. uit St. Oedenrode, de personenauto be stuurd door de 29-jarige mevr. K. uit Venray en de vrachtauto bestuurd door de 21-jarige S. uit Heel. De eer ste vrachtauto stopte plotseling en dat had de Venrayse mevr. te laat in de gaten, zij kon de door haar be stuurde auto niet meer tydig tot stilstand brengen, maar dat kon ook niet de tweede vrachtautobestuur der. Eerst botste de personenauto te gen de stoppende vrachtauto en ver volgens werd de auto nogmaals, maar nu van achteren in elkaar ge drukt. De personenauto werd zwaar beschadigd, de vrachtauto licht; de bestuurster kon van groot geluk spreken dat ze geen noemenswaardig letsel opliep. Ook de vrachtautobe stuurders liepen geen letsel op. Auto beschadigd De 28-jarige bestuurster van een personenauto Mevr. V. de V. uit Venray had haar personenauto bij het winkelcentrum te Veltum gepar keerd, naast vermoedelijk een licht bruine Ford. By terugkeer zag zij dat haar auto aan de zijde waar de Ford had gestaan, haar auto bescha digd was. De veroorzaker is wegge reden zonder zijn identiteit achter te laten. De politie hoopt in ieder geval de veroorzaker op te sporen en als de bestuurder van die Ford niets met de beschadiging te maken heeft, kan hij mogelijk aanwijzingen geven. Hij wordt in ieder geval verzocht zich by de politie bekend t£ maken. VOOR BRUILOFTEN EN FEESTEN TIJDIG RESERVEREN S V P. Stationsweg 147 - Venray - Telefoon 1510 EEM VENRAY BELEIDSLIJNEN VOOR DE KLEINE KERNEN MENING VAN DE KERKDORPENFRACTIE Nadat wij vorige week de fraktie „Samenwerking" aan het woord heb ben gelaten over de „Beleidslijnen kleine kernen", willen we deze week de aandacht vestigen op het betoog van de heer J. Reintjes, voorzitter van de fraktie „Kerkdorpen". Uitein delijk zijn het toch de kerkdorpen, die het meest geconfronteerd zullen worden met deze beleidslijnen bij het beschermen van de leefbaarheid in de kleine kernen. De heer Reintjes bracht de visie van zijn fraktie als volgt onder woorden: „Met de aanbieding en vaststelling van de nota „Beleidslijnen kleine kernen" wordt een belangrijke fase in de geschiedenis en de toekomst van onze Venrayse kernen vastge legd. Het is een stuk, waaraan veel tijd en zorg is besteed en waarvoor wij het college zeer erkentelijk zyn". In zyn algemeenheid kon de heer Reintjes zeggen, dat de nota goed ontvangen is, maar desondanks had de fraktie no5al wat kritische kant tekeningen by de nota, met name waar het het uitvoerend beleid be trof. „Immers de nota is een leidraad, vormt als het ware het programma van het uitvoeringsbeleid van het verleden, heden en de toekomst, zo als ook de voorganger: het zo vaak geprezen, maar meer verfoeide sprei dingsmodel er een was. Inmiddels is de hele problematiek wel doorzich tiger geworden", aldus de fraktie. De ontwikkelingen der Venrayse kernen zijn steeds zeer nauw betrok ken geweest met het centrum en nog steeds ervaart men dit enerzyds als een rem voor een goede ontplooiing van deze kernen. Al vele jaren konstateert de frak tie een zeer onevenwichtige groei. Er zyn in kom en kerkdorpen mo menten geweest dat het by wyze van spreken niet op kon en een vol gend moment zat men weer in een uitverkocht huis. Het heeft er echter de schijn van, dat eenieder de komende paar jaar weer aan de bak kan, ware er niet een spreidingsmodel dat de concen tratie naar het centrum noodge dwongen maakt, zo zeide heer Rein tjes. Oorzaak: een afgeknepen jaarpro gramma voor de autochtone woonbe hoefte in de kernen. De kerkdorpen- fraktie ziet daarom ook allerwege een stabilisatie zelfs teruggang in het inwonersaantal, zelfs in Leunen. Op zich zou dit geen ramp zijn ware er niet zoveel jonge mensen, die staan te wachten. Bovendien wordt bij het optellen van het aantal allochtonen dat de kleine kernen binnenkomt alles op een hoop geveegd. Volgens de fraktie dient b. en w. duidelijk een onder scheid te maken tussen de normale woonvestiging en b.v. agrarische en nadere bedrijfsmatige vestigingen. Aan welke maatregelen denkt het colege. als onverhoopt de allochtone groei uit de hand loopt? zo vroeg men zich af. Bevolking en huisvesting zyn zeer nauw met elkaar verweven en is het kriterium waarover al jaren lang ge kissebist wordt. Als het college stelt: „het beginsel dat elke autochtoon huisvesting in eigen dorp moet kun nen krijgen, dient in de praktijk nog nader uitgewerkt tc worden". Dan zit men volgens de fraktic met deze stelling meteen midden in het pro bleem. „Met de stelling dat „de bereke ning van de autochtone woningbe hoefte een moeilijke zaak is", zou het college nog niet van de fraktie af zijn Sinds jaar en dag hameren de dorpsraden en de gemeenteraads leden op hetzelfde aambeeld op uit drukkelijke aandrang van de bevol king, die de raadsvertegenwoordigers hiervoor geroepen heeft. „We praten te vaak aan dovemans oren gezien de ontwikkelingen", zei de heer Reintjes. Het college moet zich niet ver schuilen achter de eventuele beper kende voorwaarden van landschap pelijke waardevolle elementen die gespaard moeten worden. Het is volgens de fraktie een in- treurige zaak dat jonge Venrayse mensen die in Venray emplooi heb ben hun heenkomen en onderdak zoeken èn krijgen in o.a. Overloon, Maashees, Holthees, Geysteren, Wanssum en Meerlo. Daar is schijn baar wel mogelijk wat hier niet kan. Wat wel de oorzaak is dat is het gemeentelijk beleid, dat steeds veel te laat inspringt op de mogelijkhe den die ondanks alles nog open wa ren en nog zyn. Op de kernen waar thans de ruim te voorhanden is, allemaal inclusief Leunen en Oostrum, zal de achter stand die is ontstaan direkt dienen te verdwynen. Pas daarna kunnen we dan nog zy het een veel klei nere behoefte gaan realiseren. Ter illustratie van de achterstand gaf de heer. Reintjes het volgende voor beeld: Toen in Leunen in de jaren '73, '74, '75 z.g. een te veel aan woningen is gebouwd hebben daar relatief weinig autochtonen onderdak gekregen. Na 1975 is er niet meer gebouwd, tel uit je winst. Minimaal 4 jaargangen jon ge mensen tussen 21 - 25 jaar. totaal 150, gedeeld door 2 is 75. De stel ling dat het woningbouwtempo in de komende jaren met name in Leunen afgezwakt dient te worden, wijst de fraktie met kracht van de hand. Ondanks de hoge huurprijzen is er grote vraag naar huurwoningen in alle kernen Bij de lagere inkomens en by mensen die zonder meer een huurwoning prefereren is dit een op lossing. De door het college genoem de ministroom van een aantal wo- ningswetwoningen is al jarenlang een heet hangijzer. Behoudens een aantal bejaardenwoningen komt er niets uit. Wanneer gaat U dit serieus aanpakken? vraagt de heer Reintjes. De fraktie vindt het thans nog veel te vroeg om nu al te spreken van af ronding van kernen, temeer daar de autochtone behoefte cijfermatig ge zien overal hoger ligt dan het sprei dingsmodel toelaat, vooral ook al door de achterstandsituatie! Men zal daarom tydig de bestem mingsplannen onder de loupe dienen te nemen, zonodig uitbreiden, willen we in de tachtiger jaren weer niet in de fout gaan. Het creëren van bufferzones zal moeilyk of onhaal baar zyn. De aanvullende nota voor Oostrum en Leunen kunnen de ongerustheid van de kerkdorpenfraktie niet hele- ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Van zaterdagmorgen 8 uur tot zon* dagnacht 12 uur neemt waar voor de patiënten van de huisartsen Bloomen, Franken. Lankveld. van Thiol, de Muinck Keizer en Wittgen W. BLOEMEN, arte Stationsweg 15 - Tel. 1400 Weekenddienst voor de pot>6nten van de huisortsen Beckers, Corver. Vercauteren en De Vocht D. VERCAUTEREN. aru Merseloseweg 33 teL 2200 Voor eigen patiënten: Dr. F. SCHMEETZ Praktijkadres: Akkerwcg 18, tel. 5900 Voor spoedeisende gevallen kunt u op de genoemde data bij de ge noemde doktoren terecht 'smorgens van 10 tot 11 uui 'smiddags van 17-18 uur WEEKEND- en NACHTDIENST VEN RAYS APOTHEKEN van heden vrijdagavond 18 uur tot volgende week vrijdag: APOTHEEK ST. ODA hoek Schoolstraat-Passage ZIEKEN- EN ONGEVALLENVERVOER tel. 04780-4455 ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Venray-Meerlo-Wanssum Mej. Zr. M. VERHEIJEN telefoon 04780 - 1269 AUTO-HULPDIENST Alarm nr. tel. 04780 - 4571 UITLEENMAGAZIJN GROENE KRUIS in de Clockert, Bergweg 4, Venray, kamer 27. Geopend van maandag tot en met vrijdag van 1600 tot 16.30 uur. In het weekend alleen voor de spoedgevallen by de zuster van de zondagsdienst. GROENE KRUIS ZUIGELINGENBUREAU De Clockert. Bergweg, tel. 1269 uitsluitend op afspraak. maal wegnemen. Wat de fraktie wel hoog opneemt is dat het schijnbaar in Leunen nog steeds niet helemaal klikt tussen autochtonen en alloch tonen. „Ik v ind dit schandelijke kwaadsprekerij", aldus Jan Reintjes. Als men aan Venray promotion wfl doen. dan moet men niet naar bui ten uitdragen dat in een van haar kerkdorpen de verhoudingen stroef zijn, zelfs al zou het waar zyn. Ge lukkig weten wc zelf wel beter, zo vervolgde hij. Er zijn op allerlei ter reinen goede en prettige verhoudin gen en b. en w. mogen oud en nieuw Leunen wel bedanken dat men zo goed op elkaar is ingespeeld. Vrijetijdsbesteding aldus de fraktie moeten we bevorderen en een schuurtje of z.g. kippenhok niet weren in bepaalde kernen. Zij kun nen en zijn een wezenlijk deel van een dorp. Het college stelt immers zelf dat we van onze dorpen geen stadswijken mogen maken. Allerwe ge dacht de fractie dat het streven was stadswijken een dorpskarakter toe te meten. De inrichting van buitengebied achtte „Kerkdorpen" niet aan de or de en het hoofdstuk werkgelegenheid kon men ineen schrijven. VERKEER EN VERVOER De auto is het vervoermiddel van de hedendaagse mens. De fraktie- voorzitter zag daar voorhands weinig verandering in komen ten gunste van het openbaar vervoer, vooral voor de afgelegen kernen. Het hoofdstuk milieu- en groen voorzieningen past volgens de frak tie meer in het kader van het be stemmingsplan buitengebied. Over deze materie zal nog volop discussie komen by een andere gelegenheid. Omdat de problemen rond het on derwijs, de sociale kulturele voor zieningen, sport en spel bij b. en w. ruim aandacht hebben, ging spreker hierop niet verder in. Alleen vond hy het jammer, dat de leerkrachten van onze scholen meestal elders woonachtig zijn en dus niet funktio- neel zijn op sociaal cultureel gebied zoals het college ten onrechte in de nota aangeeft. Uitzonderingen daar gelaten. POSITIE VAN BEJAARDEN Ook dit hoofdstuk is een goede weergave van de bestaande situatie. Maar. de toenemende vergrijzing zal een betere aanpak van de bouw van bejaardenwoningen eisen. Veel be jaarden krijgen niet de tijd om vele jaren te wachten op een passende bejaardenwoning en daarom mag op dit front geen achterstand komen een ontwikkeling die thans op diver se kernen grote zorgen baart. Zou zich onverhoopt het geval voordoen dat een dergelijke woning leeg staat dan kan men met een tijdelijk huur- kontrakt zelfs jonge mensen helpen. Aldus het standpunt van de kerk dorpenfraktie. Met de winkelvoorzieningen in de kleine kernen is het maar droevig gesteld. Een oplossing is nog niet voorhanden. Als we echter zien dat met overheidssubsidies winkelcentra en aanverwante ontwikkeld worden, dan zou men anderzijds ook met subsidie de dorpswinkel met of zon der bezorging in stand dienen te houden. De rijdende winkel is een noodoplossing die vooral op de smal le buitenwegen vaak een verkeers obstakel vormt. Als slot onderschrijft deze fraktie flat deze beleidsiynen geen statisch stuk mag zyn, en zowel dorp als ge meentebestuur bescherming biedt t.a.v. de leefbaarheid der onder scheiden kernen. Een stuk dat met soepelheid in positieve zin gehan teerd moet worden en tijdig byge- steld. Een stuk waar ook rekening wordt gehouden met de inbreng van rayoncommissie. stichting open jeugdwerk, werkgroep kleine kernen en vele anderen. Met dit voor ogen kan de kerkdorpenfraktie behoudens deze kritische kanttekeningen mee gaan met deze beleidsiynen voor de kleine kernen.

Peel en Maas | 1978 | | pagina 3