RAADSFRACTIES TELEURGESTELD over het uitblijven van woningbouw in 1978 Goodwillconcert van Luchtmachtkapel vUtra Ht :r 1 jarige Torro POELS GOED ONDER DAK" MET AMAK eschouwing op eschouwingen I Nieuwe straatnamen m tJ/Mt Vierde scholen- zangfestival WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING EN P.v.d.A.-fractie deed het nóg KE lÈfc Yenray meldt zich aan voor elf-provinciën televisiespel '0 ■iW*3 t, -Si' v' 1^11f f ■p| jTjp 7 jtjpj Meubelen IDAG 17 NOVEMBER 1978 Nr. 46 NEGEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS )OR AL UW DRANKEN GAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY bTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 25 et per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING het aanhoren, na-lezen en her- van de door vijf fraktievoor- 5 in de gemeenteraad gehouden lene beschouwingen op de ge- ptebegroting 1979 zijn we in feite l wijzer geworden. t minder dan 48 volgetikte vel- fapier waren de weerslag van de fracties in hun beraad R deze begroting naar voren jhten evenals vorig jaar len wij en velen met ons juderen, dat er bitter weinig po- S naar voren is gekomen. [t zat 'm deze keer dan ook weer j zeer in de lengte van de al- me beschouwingen als wel in de liranktkeit" waarin zich nog al- de spreekwoordelijke Duitse Ister" zich toont. l die „Meister" mag de fractie- jritter van de V.V.D., de heer sen zich dan ook rekenen, wel- I vanwege het feit, dat hij als lat de titel „meester" voor zijn h mag voeren. was n.l. de enige, die althans érieuze poging deed om de mi lle post voor onvoorziene uitga- fvan 315.000.te verhogen tot :nt 635.000,Hierbij konden t evenwel niet aan de indruk •kken, dat hij het gedeeltelijk ten koste deed van anderen I fractievergoeding, waarbij vol- l^hem nog rekening wordt ge- met f 150,per wethouder, tenen te vervallen. Dat zou dan [>0,voordeel voor de gemeen- fleveren. niet meer behoeven betalen 40.000,huur voor het ge- van de (aan Ranx Xerox ver- i) vloeivelden, zou na het ge- imen van de zuiveringsinstal- ik nog eens een voordeel van 10,- opleveren. En wanneer per tri a.s. het werk van de kruis ingen gaat vallen onder de van de A.W.B.Z. dan be- 277.786,— gemeentelijke lie aan het Groene Kruis niet irden betaald, ten gunste van de entekas. bood dit meerdere bedrag niet als vrijbrief voor nog'meer gre- lid in de uitgavensfeer of voor meer terughoudendheid bij het en naar besparingen en het na ren van rendement. e het ook zijin ieder geval een ig om meer financiële armslag ijgen. andere fracties wezen wel op renselijkheid om te bezuinigen, deden geen afdoend alternatief ie hand. Of het zou het idee van lenwerking" moeten zijn om een groep in het leven te roepen, it zal moeten zoeken waar even- bezuinigd zou kunnen worden. Kerkdorpenfractie liet het bij jmerking, dat men komende ja- noodgedwongen alle uitgaven sch zal moeten beoordelen. rs door het te betreuren, dat zij nota van aanbieding niets te- vond over het tegen elkaar af ga en van keuzen en het stellen van H N iteiten. Bij de heer Konings 1 p het voorkomen alsof het col- 1 schreeuwt voordat het gekne- wordt. Maar wat er gedaan moet da9' len om het knijpen te voorko- ndag daarvan bleek weinig in de be- uwing van de heer Konings. tiger en ook kritischer was de H. Willems in het tweede deel de P.v.d.A.-beschouwing, dat de Konings aan hem overliet, al waar de onderwerpen sociale n en welzijnszorg ter sprake men, had de heer Willems naar mening toch wel een zinnige in- g. zoals gezegd, over het alge- i. waren de algemene beschou- ?en ook dit jaar weinig construe- JG 5 Al 3 SE" ÏAC1 E- EN WEL :n adv! slag vestii enz. 'ns enals vorig jaar tal van citaten, en naar de bekende weg; kort- >t veel vragen om te vragen, het- straks in de mondelinge ant- den van de leden van het col- wel zal blijken. leen is er dit verschil met vorig dat de burgemeester en de wet- lers als houders van de verschil- e portefeuilles nu niets op pa- behoeven te zetten, maar fris de lever met hun antwoord kun- komen. Waarbij dan ongetwij- het mondelinge antwoord wel zachter zal klinken, dan de har- nJgeschreven woorden van vorig Op twee punten waren verschillende raadsfracties het volkomen eens in hun algemene beschouwingen op de gemeentebegroting voor het komende jaar. Dat was in de eerste plaats hun teleurstelling over het feit, dat in het afgelopen jaar in de gemeente Venray nauwelijks werd gebouwd. In de tweede plaats was dit in hun bezorgdheid over het uitblijven van een rijksbijdrage waardoor de bouw van een nieuw politiebureau voorlopig nog niet tot de mogelijkheden kon behoren. „Samenwerking" beloofde bij de debatten over de begroting met een motie te komen, waarin de raad bij de minister uiting wil geven van zijn ongerustheid over het uitblijven van een beslissing en nogmaals de urgentie wil benadrukken van spoedige realisatie van een nieuw politiebureau. De Kerkdorpenfractie stelde, dat de gemeente alie middelen te baat moet nemen om de benodigde gelden binnen te halen. „Samenwerking" verheugde zich er over, dat het volgend jaar meer dan 800 woningen gebouwd kunnen worden, maar haar vreugde werd meteen getemperd bij de gedachte, dat dit ongeveer tienmaal zoveel zou zijn als het aantal woningen, dat dit jaar wordt gebouwd. „Kerkdorpen" vond het een vreem de zaak, dat tijdens een periode van grote werkloosheid de produktie van woningen zover achter blijft. Overi gens beperkte deze fractie zich met dit onderwerp uiteraard tot de woningbouw in de kerkdorpen. „Als we de toestand per 1 januari 1978 in de gehele gemeente overzien er. vergelijken met het aantal wo ningzoekenden van rond 1200, blijkt bij een bouw van ongeveer 67 huizen deze zaak volkomen scheef te groeien", zei de heer Reintjes, die verder inging op de achterstand situatie van de autochtone woning- NOG EENMAAL ZESKAMP VOOR VENRAY? Enkele weken geleden maakten wjj melding van het feit, dat in mei 1979 in het kader van de vie ring van het 400-jarig bestaan van de Unie van Utrecht nog een maal een „Zeskamp" zou worden gehouden. Het voormalige Zeskamp-Olym piade comité Venray heeft intus sen de organisatoren laten weten serieuze gegadigde voor deelname te zijn. De Venrayse aanmelding vindt zijn achtergrond in de zeer succes volle deelname van de Venrayse Zeskampploeg aan het N.C.R.V.-tele- visieprogramma „Zeskamp" en „Spel zonder grenzen" in de jaren 1971 en 1972. Zoals men zich ongetwijfeld nog weet te herinneren behaalde de Ven rayse ploeg meer dan eens de eerste prijs, terwijl Venray bij de Europese finale in Lausanne de tweede plaats bezette. Na het verschijnen van het artikel in ons blad zijn bij het voormalige comité tal van enthousiaste reakties binnengekomen. Intussen heeft het gemeentebestuur zich ook akkoord verklaard met een Venrayse deel name, temeer daar nu reeds door het voormalige comité kon worden ge steld, dat men geen enkele financiële bijdrage zal vragen aan de gemeen te voor de organisatie. Het geheel wil men op particulier initiatief la ten steunen. Het voormalige comité is er namelijk van overtuigd, dat ook de bevolking van Venray achter de plannen staat om nog eenmaal het Zeskampgebeuren te laten herleven. Op dit moment is nog niet bekend of Venray als kandidaat wordt ge- acepteerd, omdat de organisatoren van het Elfprovincïën T.V. spel nog een keuze moeten maken uit de ge meenten, die zich intussen voor deel name hebben aangemeld. behoefte op de dorpen. Achterstand direct wegwerken, woningwetbouw in alle kernen en daarna pas inven tariseren van de dan ontstane nieu we vraag, was zijn stelling. „Bedroevend" noemde P.v.d.A.- fractievoorzitter J. Konings de volks huisvesting in Venray. „Vier jaar nauwelijks gebouwd in Venray, hoe is dit mogelijk?" Hij vroeg zich af of het ambtelijk apparaat niet toege rust is om de ontwikkelingen te voorzien en adequaat te reageren door bij te sturen. „Aanvaardt de wethouder de politieke verantwoor ding voor dit beleid? Wilt u snel be ginnen met het bouwen van woning wetwoningen, mede gelet op het ver anderde regeringsbeleid?" zo vroeg hij en voegde daaraan toe, dat de consequentie wel eens zou kunnen zijn, dat uitgeklede woningen moeten worden gebouwd. Over het bouwbeleid in de kerk dorpen vroeg de heer Den Brok (Sa menwerking) of het gevaar niet groot zou zijn, dat een bouwbeleid, dat in feite grotendeels is gebaseerd op ge constateerde woonbehoefte van autochtonen, zal gaan leiden tot ver grijzing van die kernen. Volgens hem moest men zich realiseren, dat dit beleid er juist de „orzaak van zal zijn, dat met name de jongeren zich liever elders gaan vestigen of hun leefpatroon gaan afstemmen op het centrum met zijn voorzieningen. CENTRUMPLAN Sprekende over het Centrumplan vroeg de heer Den Brok zich af of het nog zinvol is dat samenwerking met Amro-Westland op dezelfde wij ze te continueren indien V D pas over vijf jaar naar Venral zal ko men. Hij legde de nadruk op de noodzaak dat de ontwikkeling van het centrumplan zodanig zal dienen te geschieden, dat de Schoolstraat tot een volwaardige winkelstraat kan uitgroeien. Volgens de heer Konings werd er bij de discussies over het Centrum plan te veel aandacht besteed aan de wensen van een honderdtal on dernemers. „Aan protektionisme wil len wij niet meedoen", zei hij. Wat de P.v.d.A. wèl wil een goed geoutil leerd en konkurrerend kernwinkel- apparaat, in het belang van die hon derd ondernemers en 40 a 50.000 con sumenten. VUILNISSTORTPLAATS Uiteraard kon men in de algemene beschouwingen de ongerustheid van de raad over de problematiek van het vuilstorten in Venray beluiste ren. Tijdens de dinsdagavond gehouden raadsvergadering werden straat namen vastgesteld voor het be stemmingsplan Kulut II. Omdat in Kulut I de straten naar oude Ne derlandse mannelijke voornamen zijn genoemd, meende het college deze lijn in Kulut II te moeten voortzetten, zij het dan met oude Nederlandse vrouwelijke voorna men. De volgende namen kregen de goedkeuring van de raad: Claudia- hof, Cunerahof, Isabellahof, Laura- hof en Lidwinahof. Mevr. de Klerk zag liever eenvou diger namen zoals b.v. Aagjehof en Betjehof, maar zij bleef met dit voorstelletje alleen staan. Voor het plandeel „Westeinde" wil de het college de namen van bergen en bergketens, zoals deze gegeven aan straten in het Bergkwartier, doorzetten en kwam zodoende op de volgende straatnamen: Andeslaan, Athoslaan, Brenner- laan, Etnalaan,. Everestlaan, Matter- hornlaan en Tatralaan. De heer Thijssen vreesde, dat, de bewoners van de Etnalaan zich „alsop een vul kaan zittende" moesten voelen en wilde graag hiervoor een andere naam. De aardrijkskundige kennis van de raadsleden bleek evenwel niet groter dan die van de uitden kers van de nieuwe namen, zodat de Etnalaan gehandhaafd bleef. Iets anders lag het met de nieuwe naam in het plan „De Wieën". Dit gebied was van oorsprong het do mein van de schutterij ,,'t Sandt- acker". Vandaar dat men was geko men op de volgende namen: de Buks, Schutsboom, Vendel en Zandakker. De heer Thijssen „verfoeide" de naam De Buks, omdat hij ook ver onderstelde, dat de schutters in vroeger jaren geen buks hanteerden. Hij kreeg de raad achter zijn sug gestie om „De Buks" te wijzigen in Schootsveld. En zo zal het derhalve worden. Dit onderdeel baart „Samenwer king" zorgen en volgens de heer Den Brok zou men zo Horst volhardt in zijn weigering het alternatief van de VAM moeten overwegen. Ook „Kerkdorpen" zag graag een alternatief terwijl ook de P.v.d.A. vroeg of er al overleg met de V.A.M. is geweest. ONDERWIJS De daling van het aantal leerlin gen in de gemeente kreeg uitvoerig aandacht van de frakties. Maar meer nog het behoud van de scholen in de kleine kernen. De heer Willems (P.v.d.A.) be treurde het conflict tussen de Onder wijsbegeleidingsdienst (OBD) en de Van Leer Foundation ten gevolge waarvan het experiment in Veulen is stopgezet. Daardoor konden con clusies, die mogelijk van belang kun nen zijn voor't onderwijs in de kleine kernen niet getrokken worden. Hij vroeg of er voor het gemeentebe stuur geen bemiddelende rol zou zijn weggelegd, nu volgens zijn informa tie de Van Leer Foundation nog steeds tot financiering van het ex periment bereid is. WERKGELEGENHEID Unaniem was men in de zorg voor de werkgelegenheid en in de be zorgdheid over de werkloosheid. Volgens de Kerkdorpenfractie diende de gemeente vestiging van kleine ambachtelijke bedrijven met kracht te bevorderen. De heer Willems meende, dat b. en w. de problematiek rond de werk gelegenheid in de aanbiedingsbrief op de begroting wat al te luchtig heeft benaderd. Hij vroeg het college duidelijk aan te geven in hoeverre het in zijn beleid heeft geprobeerd bij te dragen aan een meer positieve ontwikkeling van de werkgelegen heid. MERSELOSEWEG13, VENRAY* Om inhoud te geven aan de goede en prettige kontakten, welke de Koninklijke Luchtmacht onder houdt met de gemeente, welke rondom de vliegbases ztfn gelegen worden z.g. „goodwill-concerten" gehouden door de kapel van de Koninklijke Luchtmacht. Een der gelijk concert zal op maandag 27 november a.s. aan de bevolking van de gemeente Venray worden aangeboden. Dit concert, dat gra tis toegankelijk is voor iedereen kinderen onder geleide wordt gegeven in de schouwburg en be gint om 20.15 uur. Het basiscommando van de vlieg basis Volkel heeft er voor geijverd, dat de Luchtmachtkapel naar Ven ray komt. Niet in de eerste plaats om een compensatie te geven voor geluidsoverlast, welke af en toe Ven ray ondergaat, wanneer de slapende vliegbasis „De Peel" in Vredepeel in bedrijf is, maar wel ter versteviging van de goede kontakten tussen de luchtmacht en de burgerij. In dit ka der worden n.l. ook regelmatig ex cursies naar de bases georganiseerd. GROTE BEKENDHEID De Kapel van de Koninklijke Landmacht is in muziekkringen een begrip. Dit gezelschap bestaat uit 55 beroepsmusici, die dagelijks in hun eigen repetitielokaal in Nijmegen re peteren. Het heeft grote bekendheid gekregen door optredens in binnen- en buitenland, maar ook voor radio en televisie; niet in het minst door het opluisteren van grote gebeurte nissen als Troonrede, officiële staats bezoeken etc. In menige grammo foonplatenverzameling komen opna men voor van deze kapel. REPERTOIRE Enkele tientallen jaren geleden deed de Luchtmachtkapel van zich spreken door als militair muziek korps ook gesyncopeerde muziek in het repertoire op te nemen. Vele composities, welke door deze kapel werden uitgevoerd „swingden de pan uit". Wat dat betreft heeft de Lucht machtkapel voor wat gesyncopeerde muziek betreft de spits afgebeten, want later namen ook andere mili taire muziekkorpsen deze muziek vorm over. Verder is het beslist niet enkel marsmuziek, die voorkomt op het re pertoire van de kapel van de Ko ninklijke Luchtmacht. Klassiek en semi-klassiek nemen een belangrijke plaats in. Voor de pauze zal in Venray een repertoire van klassiek en semi-klas siek worden uitgevoerd, waaronder originele blaasmuziek (de kapel is tenslotte een harmonie). Na de pauze vermeldt het pro gramma een non-stop-show van drie kwartier. Wat de kapel gedurende die tijd presteert, grenst aan het on gelooflijke. Het geheel staat onder leiding van direkteur-kapitein H. W. A. C. War- nas. De kaarten zijn vanaf vrijdag 17 november a.s. gratis verkrijgbaar in de schouwburg. Op de avond van de uitvoering zijn deze toegangskaarten eveneens verkrijgbaar, doch dan loopt men wel de kans er niet meer in te kun nen omdat er een grote belangstel ling verwacht wordt. Afhalen van de kaarten vooraf is dus een verstan dige daad. Gesteund door het succes van de voorgaande jaren organiseert Ven- rays Mannenkoor op a.s. zondag 19 november, in de foyer van dc Schouwburg, weer een scholenzang- festival. De aanvang is bepaald op 11.30 uur. Het Venrays Mannenkoor zal ter opluistering van dit gebeuren ook enkele nummers ten gehore brengen. Alle scholen zingen een verplicht en een vrij nummer. Van het ver plichte liedje, genaamd: ,,'t Geitje van vrouw Minte" is de muziek ge schreven door Fr. Verhofstad en de tekst door W. Smits. Bij deze gelegenheid zal vanaf 11 uur 'n geitebok met kar rondrijden bij de schouwburg, waarop kinderen om beurten mee kunnen rijden, ter wijl bij de ingang van de schouw burg de bereiding van geitekaas wordt gedemonstreerd door mevr. Koning uit Veulen. De jury bestaat uit de heren Rob Bergen, dir. Gem. Zangvereniging „Ars Musica"; Fr. Verhofstad, dir. Venrays Mannenkoor; A. Baltussen, dir. Bejaardenkoor Crescendo; G. Wijnhoven, 2e dirigent Zangers van St. Frans en G. Vogelzangs, repetitor Venrays Mannenkoor. Voor dit festtival zijn 3 prijzen be schikbaar gesteld, terwijl iedere school 'n aandenken ontvangt. De winnende school ontvangt bovendien een bedrag van 100, Deelnemende scholen: Luciaschool/Henscniusschool, samen onder leiding van dhr. Simons. Vrij nummer „Blij zijn", tekst dhr. Si mons. Bcrnadctteschool Heide o.l.v. dhr. Staal. Vrij nummer: Mien hei ik viend ow toch zo moj. Eigen compo sitie. Basisschool „De Meent". Leunen. o.l.v. dhr. Smits. Vrij nummer: Das wandern ist der Müllcrslust (Duits volksliedje). Ursulaschool o.l.v. dhr. Basten. Vrij nummer: Al die willen te ka- peren varen. Coninxhof o.l.v. dhr. Arts. Vrij nummer: Als de boer 'n paar bloks- kes heeft (oud Hollands volksliedje). Petrus Banden o.l.v. dhr. Stevens. Vrij nummer: „Jan de Kater" Dr. Poelsschool o.l.v. dhr. Lem- mens. Vrij nummer: Mamma ik wil 'n man heb. Voor de jongeren en „niet-Ven- rayers", aan wie de betekenis van het liedje ,,'t Geitje van vrouw Min te" ontgaat, zij ter verduidelijking gezegd, dat de geitenhouderij in Venray maar ook andere dorpen in vroegere jaren in grote bloei stond. De geit had de bijnaam van „de koe van de arbeider". De familie Minten had destijds een behoorlijke stal geiten, welke bij goed weer graasden rond het „Bik- kelerskuleke", op de hoek van de huidige Wilhelminastraat en de Kolkweg. Vrouw Minten hield tij dens dat grazen een toeziend oog op haar veestapel, maar zij schroomde zich ook niet om met een geit aan gelijnd naar de andere kant van het dorp te trekken, als er een bezoek aan de geitenhok gebracht moest worden. Voor Wim Smits was deze jeugd herinnering een gerede aanleiding om er een liedje op te maken. Aan de schooljeugd nu de taak om dat op het komende zangfestival als ver plicht nummer te zingen. Bijgaande foto „uit de oude doos" toont vrouw Minten met een van haar geiten. Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen Ff

Peel en Maas | 1978 | | pagina 1