SLUITINGSUUR VOOR HORECA 0.2 UUR Nu plafondproblemen in Brukske ILLERZIEIEN GOED ONDER DAK" MET AMAK Leenen 1 jarige Torro [LANGRIJKE DAG VOOR EÜTERPE Beleids lijnen voor de kleine kernen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Jeugdsozen mogen open blijven tot 0.1 uur Bestuurscommissie voor sportzaken, jeugd- en jongerenwerk V/l'j Openstelling gebedsruimte Grotekerk kijk voor uw wintermantel eerst bij MODEHUIS imcn dan hebt u eigenlijk alles gezien UDAG 3 NOVEMBER 1978 Nr. 44 NEGEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG OOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS rGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY [OTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 25 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING inds in de Rooms Katholieke Idcalender de viering van heilige- iten praktisch geheel verdwenen is o.m. de viering van Allerheili- en Allerzielen verschoven naar eerste zondag in november op unige plaatsen gekoppeld aan een nale eucharistieviering op de rop volgende maandag. fat voor die vroegere eerste no- iberviering in de plaats is geko- i, is veelal een dodenherdenking de kerkhoven. Stond men daar in begin nog wat vreemd tegenover, laatste jaren is het opmerkelijk de belangstelling voor deze vie- ;en enorm is toegenomen. Zeker vreemd daaraan is dikwijls de lewerking van een plaatselijke ig- of muziekvereniging, welke deze dodenherdenking een spe- sfeer geeft. Of zijn we ons bij gelegenheid meer bewust van sterfelijk leven; van het vergan- jjke van alles rondom ons e begraafplaats Boschhuizen, een fraaiste in de omgeving of »en we van een kerkhof niet zeg- dat het fraai is? wordt ook [en de allerzielentijd, ondanks het veraf gelegen is, druk be lt. Daarmee blijk gevende, dat hen, die ons voorgingen, niet ver zijn. aar we hebben in Venray, naast parochiële kerkhoven, nog twee ere feitelijk internationale be- afplaatsen. We bedoelen het Duits iatenkerkhof in Ysselsteyn en het els Militair Kerkhof aan de Hoen itraat. het Duits Militair Kerkhof zender meer gezegd worden, dat nabestaanden maar ook de ige Duitse jeugd alle belang- ling daarvoor hebben. De ruim 100 graven worden regelmatig be lt, al dan niet met steun van de Ische Kriegsgraberfürsorge. Zelfs isale bezoeken met toeringcars geen uitzondering. Ergens mis- ien ook wel logisch, want de Duit- [rens ligt amper 30 km van deze graafplaats in de lage landen". )uitsers houden bovendien Aller- en als zondag „in ere", terwijl maast een „Vülkstrauertag" geldt officiële Duitse dodenherdenking; een „Totensontag" welke een 'nog ds door de Protestanten gevierde denking van doden is. Al deze enkingsdagen en de vrije korte and tussen Duitsland en deze be- afplaats in Ysselsteyn, zorgen er dat het kerkhofbezoek nu reeds nlang onverdroten voortduurt, at het Engels Militair Kerkhof de Hoenderstraat betreft, ligt de atie wel iets anders. Het zal wel iet vergeetboek geraakt zijn, dat ie na-oorlogse jaren vele graven Engelse militairen door Ven- ers geadopteerd werden. Helaas; [en we wel zeggen; het uiterst vuldig onderhoud van deze gra in de jaren 50 maakte deze adop- leitelijk overbodig .De nabestaan- van onze bevrijders werden, le dankzij de Klaprooskollekte in gesteld de graven van hun dier en te bezoeken. Maar nü. 33 jaar zijn vele ouders van deze ge- ivdden reeds zelf overleden; zijn tanden met dit kerkhof in Ven- maar ook in andere plaatsen landen verzwakt. De vrij dure rtocht van Engeland naar het teland is daar niet vreemd aan. f zo kan het gebeuren, dat er in en, ja zelfs weken geen bezoeker op deze begraafplaats van hen vielen voor onze bevrijding. -M- ondag dodenherdenking. Bloe en gebeden voor onze eigen fa- eleden, vrienden en kennissen van ons zijn heengegaan. Later, echter ook die doden herdenken, hun jonge leven gaven opdat wij zouden zijn. Moge dat ook uw ed en een bloemetje waard zijn. Deze week heeft de gemeenteraad zich gebogen over een eerste'wijzi gingsverordening van de inmiddels 10 jaar oude Drank- en Horecaver- ordening in onze gemeente. De nieuwe verordening heeft in hoofdzaak betrekking op het opne men van een verbod tot het ver strekken van alcoholhoudende drank in de zogenaamde para-commerciële instellingen. Bedoeld zijn hier sport kantines, jeugdcentra, gemeenschaps huizen. wijkcentra en dergelijke. De mogelijkheid van ontheffing wordt echter niet uitgesloten. Het tweede onderdeel van de nieu we verordening betreft het verval len van de vereiste toestemming voor het laten dienst doen van vrou welijk personeel en de bepalingen betrekking hebbende op de leeftijds grens voor het personeel in horeca bedrijven. Het derde onderdeel is het verval len van een tweetal oppervlakte- eisen voor het verkrijgen van een dansvergunning. Beide laatste onderdelen zijn in de lcop der jaren „zo verwaterd" dat in feite niemand zich meer aan de bepalingen van de oude verordening hield. Aanpassing in de nieuwe ver ordening was dus in feite alleen maar het legaliseren van inmiddels gegroeide toestanden. Het eerste onderdeel verbod tot het verstrekken van alcoholhouden de drank in kantines etc. beoogt een basis te léggen voor een even wichtig beleid tussen de belangen van de „echte" horeca-ondernemin- gen en de genoemde para-commer ciële instellingen. Het wil helemaal niet zeggen, dat er nu in sportkan tines e.d. geen pilsjes meer getapt mogen worden, want voor elke in stelling zal een ontheffing worden gegeven van dit verbod, maar de ge meente behoudt daarmee het recht een ontheffing in te trekken als daar van misbruik wordt gemaakt. Zo krijgen de sportverenigingen van dit drankverbod ontheffing ge durende een uur vóór en twee uur né enig verenigingsaktiviteit, zoals trainingen en wedstrijden met als uiterste tijdstip op zaterdag en zon dag 19.00 uur en op de overige dagen 24 uur. Tot zover had de raad daar geen enkele moeite mee. Maar het werd wel even anders toen de te verlenen entheffing besproken werd voor de jeugdsozen. Tot nu toe was het slui tingsuur van de 5 jeugdsozen in on ze gemeente bepaald op 01.00 uur. Het college van b. en w. wilde dat in de nieuwe verordening gewijzigd zien in 24.00 uur, met uitzondering van de vrijdag, zaterdag en zondag. Diverse raadsleden waren het met dit voorstel niet eens. Zij verwachten daarvan zelfs een averechtse wer king: sozen vroeger dicht, café s lan ger open, met als gevolg dat de jeugd na het soosbezoek afzakt naar de horecabedrijven. Vrijwel unaniem was men van mening dat naast het ouderlijk gezag, ook de eigen ver antwoordelijkheid van de jeugd hier een belangrijke rol moet spelen, zo niet van doorslaggevende betekenis De heer Den Brok verwoordde het aldus: de jeugd van 18 jaar wordt binnenkort meerderjarig, mag stem men. mag trouwen, moet soldaat wordert en wij willen ze gaan be tuttelen, dat ze om 12 uur 's avonds uit de soos moeten. Dat is de klok terug draaien ontnemen van ver werven rechten. Zelfs een pleidooi van mevr. Rut- ten-Tielen, waarin ze aan de hand van gegevens van het Consultatie bureau voor alcohol en drugs, mede deelde dat er tegenwoordig al 14-ja- rigen zijn die 5 tot 10 glazen bier per dag drinken, vermocht de meer derheid van de raad niet tot inkeer brengen. Ook niet de konstatering van de voorzitter, dat de voor de so zen bedoelde ontplooiing van jeugd- aktiviteiten feitelijk heel wat anders zijn dan het zo laat mogelijk drin ken van pilsjes. Volgens de heer Den Brok wordt er in de sozen niet zoveel gedronken als in openbare gelegenheden. De werkelijke sluitingsuren zijn dikwijls veel vrceger dan is toegestaan, maar men wil de mogelijkheid hebben om „door te doen". Hij vond het onver antwoord het voorstel van b. en w. aan te nemen. De heer Willems (PvdA) kon geen enkel argument ontdekken waarom de sozen vroeger gesloten zou moeten worden, en meende dat de jongeren daartoe ook geen enkele konkrete aanleiding hebben gegeven. Hij was pertinent tegen. De heer Poels vond het niet kon- sekwent dat men door de week om twaalf uur en in de weekends om Het aannemingsbedrijf Verhoeven heeft van diverse bewoners in Bruks ke klachten ontvangen over „putjes in de plafonds". Het betreft hier wo ningen gelegen aan de Tarantella- straat, de Sarabandestraat, de Paso- doblestraat en de Foxtrotstraat. In totaal was dit destijds een bouwplan van 64 woningen welke door 't aan nemingsbedrijf Verhoeven gebouwd werden volgens bestek en tekening van het Architektenburo van Bergen n.v, te Gennep. De woningen werden in de tweede helft van 1975 opgele verd. De putjes in de plafonds een breedplaatvloeren-konstruktie ko men feitelijk eerst aan het licht bij schoonmaakwerkzaamheden. De be woners echter indachtig de pro blematiek vorig jaar in Kuluut en Sambastraat vonden dat genoeg aanleiding om een klacht de depone ren. Het aannemingsbedrijf heeft naar aanleiding daarvan diverse wo ningen bezocht. Het leek de direktie wenselijk alvorens tot herstel over te gaan door deskundigen te laten onderzoeken wat de mogelijke oor zaak hiervan kan zijn. Hiervoor zal Dr. Ir. Niël van het Bureau Intron b.v, te Maastricht komende week een bezoek te brengen aan enkele wonin gen in genoemde straten om enkele monsters te nemen ten behoeve van een laboratoriumonderzoek. Toen zich destijds de monoliet- schade in Kuluut voordeed heeft men steeksproefgewijze ook in dit plan monsters genomen. Het gloride- gehalte was echter niet van dien aard dat maatregelen zouden geno men moeten worden. Tijdens haar vergadering van don derdag 12 oktober j.l. heeft de be stuurscommissie voor sportzaken, jeugd- en jongerenwerk het dagelijks bestuur gekozen. Hierin hebben zit ting: de heer C. Mulders, raadslid, de heer L. van Kuyck, mevrouw E. van Bavel-van Nieuwenhoven en de heer J. Marks. Zoals bekend maken verder deel uit van deze bestuurscommissie: me vrouw M. J. G. M. Swinkels-Kessels en de heren H. Lerou, H. Pennings, N. Huggers, J. Schuurmans, H. A. M. M. Arts, L. A. C. M. de Kerf, F. Manders, P. G. M. Platzbeecker en de raadsleden de heren J. H. M. O., ruijen en H. P. T. M. Willems. Als vertegenwoordigers in diverse instanties, c.q. stuurgroepen werden gekozen: Stuurgroep Huisvesting: de heer H. Lerou; Regionaal Jeugdcen trum: de heer H. Willems; Project groep Ambulante Jeugdwerk: de heer N. Hugers; Comité Recreatie sport Venray: de heren J. Marks en L. de Kerf. 1 uur. Zo men normaliter om 1 uur drankmisbruik verwacht, moet men ook in de weekends om 12 uur de zaak dicht maken. De heer Janssen wees nog eens op de eigen verantwoordelijkheid van de jeugd en van de leiding. Hij ver wachtte zelfs, dat van hun kant maatregelen genomen of gevraagd zouden worden om drankmisbruik tegen te gaan. Het zou een eindeloze discussie geworden zijn, reden waarom de voorzitter er mee kapte en het voor stel in stemming bracht. Met 10 te gen 11 stemmen werd het verwor pen, waarmee ook voor de sozen op nieuw groen licht gegeven werd om tot 1 uur 's nachts geopend te blij ven. De verandering van het sluitings uur van de horecabedrijven van 01.00 uur in 02.00 uur, kreeg vrijwel geen commentaar. Over het algemeen is in de praktijk gebleken dat door het verlenen van ontheffingen het slui tingsuur vrijwel over om 2 uur is. Voor die (dikwijijls dagelijkse) ont heffing moest de kastelein echter tel kens 7,50 betalen voor zes da gen in de week dus 45,en dat leverde de gemeente per jaar de lie ve som van ruim 20.000,op. De ze gaan door de wijziging van het sluitingsuur nu voor de gemeente verloren, maar dat mocht volgens de voorzitter geen aanleiding zijn om de verordening niet aan te passen aan de praktijk. Enkele raadsleden stelde voor de kwestie sluitingstijden gemeen schapshuizen nog eens een jaartje te bezien. De problematiek ligt voor elk kerkdorp anders. Er zijn beheer ders met en zonder bekwaamheid, wat dan weer tot gevolg heeft dat er vrijstellingen gegeven zijn, en dat er hier wel en daar geen borreltjes ge tapt mogen worden. Volgens de voorzitter zijn de ge meenschapshuizen niet uit deze ver ordening te halen, dan klopt het ge heel niet meer. Maar dank zij de mogelijkheid van ontheffingen kan men nu met de besturen van de ge meenschapshuizen gaan overleggen en kennis nemen van hun verlan gens. Aan de hand daarvan zal dan gepoogd worden een passende rege ling te maken. En aangezien het nog wel een half jaartje duurt voordat deze nieuwe verordening de goed keurende instanties heeft doorlopen had men alle tijd tot overleg. Re den waarom de raad zich met dit voorstel kon verenigen. MERSELOSEWEG 13, VENRAY» zondag 5 november is een be- rijke dag voor koninklijke har- ie Euterpe uit Venray. Op die n.l. zal deze harmonie deelne- i aan een bondsconcours te Vught superieure afdeling, de hoogste iling, waar deze harmonie 6 jaar den met een prachtig resultaat erecht is gekomen. Om de vijf moet men deelnemen aan een :ours om gehandhaafd te blijven betreffende afdeling, doch Ven harmonie heeft vorig jaar het estane jaar gevraagd omdat in- dels heel wat jeugd de gelederen komen versterken, vandaar dat gent Pierre Steyvers voor de ilijke opgave zit deze hoge afde- met een verjong Euterpe toch een goed resultaat te zorgen. En )leek in het verleden juist bij de- lirigent in goede handen. I. die hiervan getuigen willen n kunnen terecht a.s. zaterdag- rond acht uur in Venray's ihouwburg om daar de generale spetitie bij te wonen, atuuriijk wordt uw belangstel ling erg op' prijs gesteld, want uw steun heeft Euterpe beslist nodig. De entree is begrijpelijk vrij. Voor a.s. zondag zijn er nog plaat sen vrij in de bussen die dit gezel schap vergezellen naar het concours te Vught waar Euterpe om 19.00 uur zich zal moeten presenteren aan de jury. Het concours zal gehouden worden in de Pauluskerk nabij het Moleneindplein. Mocht er nog be langstelling zijn met deze bussen mee te reizen dan kan men zich aan melden bij de secretaris dhr. Her man Stevens, Molenklefweg 12 te Venray telefoon 1225. Vertrek 15.45 uur vanaf hotel Almonda tegenover meubelzaak Thomassen. Ook zij, die met eigen vervoer Euterpe willen on dersteunen zijn van harte welkom. Mocht Euterpe een goed resultaat behalen, dan gaan in Venray de vlaggen uit. Om 22.30 uur zal het gezelschap dan in Venray arriveren om in hotel Almonda het feest pas goed te laten beginnen. Ook dan weer hoopt Euterpe dat veel Ven- rayers van de partij zullen zijn. In het afgelopen weekend werd het portaal aan de Grote Marktzijde van de St. Petrus Bandenkerk open gesteld als ruimte voor gebed en be zinning. In het hart van Venray, bij het grote winkelcentrum, wil het aan de voorbijgangers de mogelijkheid bieden om even de drukte te verla ten en een moment van stilte als wel dadig te ervaren. De ruimte is sober gehouden, maar het spel van bogen, de grote oude eikenhouten deur en vooral de brons kleurige glazen wand. roepen een sfeer op waarin de vitrine met het beeld van Maria met het Jezuskind op de arm goed uitkomen. Dit beeld staat in de album met foto's van alle beelden en schatten van de gro te kerk vermeld als Onze Lieve Vrouw van Venray. Het is een beeld uit de 18e eeuw, niet gepolychro meerd, het draagt het Kind op de linker arm, in de rechter een scep ter en de rozenkrans, de kleding van De gemeenteraadsleden hebben sinds enige weken een 30 pagina's tellend boekwerk in handen, getiteld „Beleidslijnen voor de kleine ker nen". Men zou het ook hebben kun nen noemen „Wat doen wc met onze kerkdorpenHet gehele boekwerk neemt namelijk de problematiek van de Venrayse kerkdorpen onder de loupe. Problematiek welke ontstaat door vergrijzing van de inwoners; te weinig aantallen leerlingen voor de scholen; achtergebleven woning bouw; dalende geboortecijfers; en al die dingen welke de leefbaarheid in een klein kerkdorp kunnen bevor deren of teniet doen. Dinsdagavond heeft de gemeente raad over een en ander uitvoerig gedebatteerd; zo uitvoerig zelfs dat wij voorzien er enkele weken kopij genoeg aan te hebben om een en an der voor u uit de doeken te doen. De grootste problemen blijken te ontstaan door de dalende geboorte cijfers. De voorzitter stelde zelfs, dat indien de huidige bevolkingsaanwas van de gehele gemeente uitsluitend over de kerkdorpen verdeeld zou zijn, dat dan nog de problematiek van te weinig kinderen voor de scho len en van vergrijzing niet opgelost kan worden. Een oplossing, zoals die gelanceerd werd door de heer Thijssen (VVD), werd geen oplossing genoemd, maar een verschuiving en versimpeling van de problemen. De heer Thijssen stelde namelijk voor, om in onze kerkdorpen elke Venrayer de kans te geven om daar een woning te bouwen en dat niet alleen aan de autochtone bevolking toe te staan. Een meer gevarieerde leeftijdsop bouw zou daar ongetwijfeld 'net ge volg van zijn. Het ging zelfs nog verder en overwoog van de 2400 wo ningen die binnen 8 jaar in plan Land weert gebouwd gaan worden, de helft over te hevelen naar de kerk dorpen. Het criterium is echter dat de mad zich destijds in overleg met de dorpsraden heeft uitgesproken uitsluitend door de eigen bevolking van een kerkdorp. Men was zich daarbij van de beperkingen en kon- sekwenties die dit zou geven bewust. Hoe het ook zij, alle raadsfrakties hebben er hun „woordje" over ge zegd .en het lijkt ons nuttig om daar in de komende weken in dit blad uit gebreid aandacht aan te besteden. Behandeling in een kort bestek zou de duidelijkheid niet ten goede ko men. de Maagd heeft een sierlijke Lode- wijk XVe stijL De herkomst, maar vooral de be naming van het beeld roepen vra gen op. Waarschijnlijk heeft het in vroegere tijd een bijzondere rol ver vuld bij een parochie- of volksmis sie. Mochten er mensen zijn die mis schien meer zouden weten uit verha len of overlevering van dit beeld, dan zou de deken van Venray dat graag vernemen. Het is de bedoeling dat de gebeds ruimte geopend is vanaf de mis van 900 uur tot na de avondmis en 's zon dags tot 12 uur 's middags.

Peel en Maas | 1978 | | pagina 1