tummers Meer variatie in brood verdienen Wandelsport Hengelsport BILJARTEN Hondensport M.C.C. Venray &aopefo oostrum installatiebedrijven b.v. Jeugdvoetbal- toernooi in Venray-Zuid S.V. Venray OP DE KOOP TOE!! ebberink Fair Play Cup voor voetballende politie Venrays politiemannen blijken nog eer in hun mars te hebben dan de toefening van hun politietaak in y. De sportvereniging van de jiitie is tot over onze grenzen he md. Dat bleek onlangs nog te Ant- erpen. waar het volleybalteam de ■wondering kreeg van velen, om it hel kleine Venrayse team tot ■ote prestaties in staat bleek, door ams van veel grotere korpsen een ederlaag toe te brengen. Het voetbalteam van de politie 3d in het sportpark te Kerkrade nnen de krijtlijnen, voor de dis- ictswedstrijden van het district lid. Dat ook nu weer Venrays naam erd hoog gehouden bleek wel bij uitslagen. Van Breda werd met 1-0 wonnen. Tegen de ploegen van ndhoven en de Marechaussee van mburg werd de stand gelijk ge- juden 0-0 en tegen de ploeg van eleen werd het 1-1. Net niet genoeg jor een finaleplaats, maar wel kon captain van Venray uit handen i de commissaris van gemeente- rfitie, de heer v. Kerkhof, de door ;t Limburgs Dagblad uitgeloofde iir Paly Cup in ontvangst worden «nomen. De tourrenners hebben onder eale weersomstandigheden gefietst. t groep was nu groter dan anders, ndat er ook wedstrijdrenners bij aren. Voor hun is het wegseizoen gelopen. Er werd lekker gefietst. De komende weken zullen er echts wat algemene zaken in het ïslag te zien zijn, terwijl er ook leen over de tourrenners kan wor- n geschreven. Als het cycle cross- izoen begint zullen we aan de uit- agen van onze jongens ook aan- icht gaan besteden. Om toch nog wat afwisseling in >t programma te brengen en om ran te profiteren, zolang het nog at, zullen we komende zondag 15 tober in plaats van de rit op de ilender, weer een tocht maken naar irg en Dal. We vertrekken dan om ilf 9 bij ons clublokaal café van jk. Voor de deelnemers aan de Be- [jdingsrit in Overloon wordt ver- eld. dat de vaantjes bij de secreta- kunnen worden afgehaald. Probeer eens een artikeltje te irijven voor ons clubblad. Het ver- lijnt weer in november en "de copy oet uiterlijk 15 november bij Harry jrstermans of Gerard Kersten zijn. W.S.V. DE BEJAARDEN londag 15 oktober gaan we wan en in Nijmegen, 4e Herfstkleuren- ars. De bus vertrekt om 10.15 uur naf Het Schuttersveld. W.S.V. DE BELHAMELS Op zondag 15 oktober wandelen i in Nijmegen. De bus vertrekt om 00 uur vanaf het Gemeenschaps- W.S.V. HET MOLENPLEIN De bus voor de Herfstkleurenmars Nijmegen vertrekt om 10.10 uur maf het Kennedyplein. W.S.V. DE DOORZETTERS Wij gaan ook wandelen in Nijme- n. De bus vertrekt om 10.20 uur de A.B.O.-school in de Ursula- aat. Al deze verenigingen starten in ivoli" in Berg en Dal bij Nijme- n. De start aldaarf is vanaf 10.00 e 4 sLyceum 1 32 intal tbeschouwers (betalende) 145. Male speelduur: 2 uur en 1 minuut. Vol goede moed trokken onze wak- re boys naar 1 van de 7 zalighe- n, Reusel. Na 1 uur inspelen kon match in een bomvolle sporthal ginnen. Pegasus stormde als een rleugeld paard naar de eerste 2 overwinningen: 15-11, 15-10. ■yceum, rustig als altijd, maakte en de nieuwkomers in de 3e derde risie vakkundig af: 11-15, 12-15. wijnrood-gele kleureninfanterie rtte in de vijfde set overdonde rt. Na een zeer spannende slag en ictaculaire gave show, waarvan het publiek dermate groot, dat de staande ovaties de spelers hun trom melvliezen deed klapperen, werd het uiteindelijk een 15-10 setoverwinning voor de thuisclub. Maar zoals het oude Chinese spreek woord al zegt: „Een verloren wed strijd betekent nog geen degradatie". Tenslotte: mensen die opvielen: lijnrechters (enisgzins corrupt), het publiek dat waar kreeg voor zijn geld, en Guus, de foutloze speler! Overige uitslagen: Heren: O.H. RevocLyceum 2 31 AthosLyceum 3 31 VCSD 3—Lyceum 4 1—3 Peelpush 4—Lyceum 5 30 Dames: Lyceum 1O.H. Revoc 32 Programma zaterdag 14 okt. Heren: Lyceum 1Rapid/VC 18.30 u. Lyceum 2Patrick 16.30 u. Lyceum 3Asterix 17.00 u. Lyceum 4Concordia 3 15.30 u. Lyceum 5Avoc 14.00 u. Dames: VC VoluntasLyceum 1 17.30 u. VC Meterik 2Lyceum 2 17.00 u. Zondag 15 okt. jeugdcompetitie: Meisjes Asp. A poule 3, organisatie Lyceum, aanvang 13.30 uur. Lyceum 1Aspargos 1 Lyceum 2Set Up 1 Lyceum 1Set Up 1 Lyceu m2Aspargos 1 Uitslagen weekeinde 8/9 oktober: Dames pupillen: ManualLoreal 310 Dames Junioren: ManualWittenhorst 811 Uitslagen v. d. Brekelcup: Dames sen. ManualOranje Wit 68 Heren sen. ManupalWittenh. 13-15 ManualWittenhorst Evenals de vorige thuiswedstrijd in het kader van de v. d. Brekelcup, keek Manual ook nu weer snel tegen een achterstand aan, die op een ge geven moment zelfs opliep tot vijf doelpunten. Naarmate de rust dich terbij kwam, liep het spel van Ma nual steeds beter. De rust ging in met een 58 voorsprong voor Wit tenhorst. Na rust leek het erop alsof Ma nual toe hnog zou terugkomen, de achterstand werd heel langzaam kleiner. Manual slaagde er echter niet in de gelijkmaker te produceren. Eén minuut voor het einde rtaagde Wittenhorst erin de voorsprong weer tot twee doelpunten uit te breiden, waardoor Manual definitief versla gen was. Programma zaterdag 14 oktober: Heren pupillen: ManualExplósion 14.00 u. Heren Aspiranten: ManualExplesion 14.45 u. v. d. Brekelcup: Heren senioren: ManualTremeg 18.15 u. Programma zondag 15 okt.: Dames Junioren: AtheneManua'l 14.00 u. Dames senioren: Manual—HVN 13.00 u. Heren senioren: ManualBreeton Sport 14.00 u. Het wedstrijdprogramma voor dit weekend bestaat in hoofdzaak uit de afgelaste wedstrijden van veertien dagen geleden. Het is te hopen dat de weergoden deze keer geen streep door de rekening halen, zodat de veldkcmpetitie op tijd kan worden beëindigd en we ons met volle aan dacht cp de zaalcompetitie kunnen storten. H.S.V. DE ROERDOMP Zaterdag op het internationaal con cours te Grubbenvorst behaalde het korps de achtste plaats. J. Ponjée wist zich in de prijzen te vissen. Zondag tweede wedstrijd in acht- dorpen verband, het korps behaalde de vijfde plaats. Hier volgen de vijf best geldasseerden: 1 H. Hendriks, Venray 10750 gr. 2 W. Lemmen, Venray 9850 gr. 3 W. Lamers, Bergen 9725 gr. 4 Th. Engelen, Wellerlooi 9575 gr. 5 H. v. d. Hogenhof, Venray 9300 gr. Zaterdag nationaal concours te Velden. Bijeenkomst 12.30 uur. Zondag tweede wedstrijd tegen Wellerlooi .Bijeenkomst 7.45 bij de Cremersweert. Voor deelname opgeven tot uiter lijk donderdag 20.00 uur bij H. v. d. Heuvel, Langeweg 38, Venray. venray langstraat 1 04780-3040 elektrotechnische installaties meet- en regeltechnische installaties levering van installatiemateriaal voor industrie, utiliteit en partikulieren. mmers-cremers venray maakt deel uit van tummers-cremers installatiebedrijven b.v. met vestigingen te maastricht, roermond, helden-panningen en venray. De wijk vereniging Venray-Zuid or ganiseert op dinsdag 17 oktober voor de eerste maal een voetbaltoernooi voor jongens van 9 t.m. 13 jaar. Aan dit toernooi nemen o.a. deel: Jong Nederland, Brukske, 't Woelige Nest uit Horst en een elftal uit de eigen wijk. Om de kosten te drukken zal de vrouwengroep tijdens het toernooi warme hapjes en frisdrank v erko- pen. De wijkraad stelt de grootste beker beschikbaar voor de sportiefste ploeg en wil zodoende het plezierig bezig zijn stimuleren boven het pres teren. Het toernooi vindt plaats op het nieuwe speelterrein aan de Berkt- straat en begint om 11.00 uur. Nadere informaties hierover zijn te krijgen bij René Vlemmings, Eiken laan 48, tel. 04780-4795. D.C. Venray speelde donderdag avond j.l. haar derde wedstrijd in de clubcompetitie van de Noordbrabant se Dambond eerste klasse. Deze keer was het de uitwedstrijd tegen Philips Damclub in Eindhoven, die met hun sterkste bezetting konden aantreden, terwijl Venray weer van een reserve gebruik moest maken. In het begin van de wedstrijd, zag het er weinig hoopvol voor D.C. Ven ray uit, teen Arie Wester een van zijn zeldzame blunders maakte en daardoor meteen verloren kwam te staan. In de loop van het spel werd ech ter duidelijk, dat D.C. Venray zich niet liet deprimeren. Op bord 8 speel de Wille een vaardige partij, kwam al spcedig op schijfwinst en wist zijn tegenstander al voor het eindspel volledig op tempo te verslaan. Tijssen bleek cp het voor hem lage bord 7 zijn vorm te hebben hervon den; ook hij won positioneel in het eindspel. Kennis had het tegen routinier Blom op bord 9 zwaar te verduren, maar wist door een taaie en taktische verdediging een remise uit het vuur te slepen. Op bord 3 speelde J. de Bijl de mcoiste partij tegen Evenkamp; met geraffineerd flankspel, bekroond door een fraaie kembinaiie wist hij eveneens 2 punten vGor Venray te scoren. Op de hoogste berden hadden No- yens en Peek een zware dobber. De Venrayse voorzitter trof op bord 1 bij toeval zijn Eindhovense collega van Wijk. Deze wist door een fraaie finesse een overmachtseindspel te be reiken, maar niet in winst om te zet ten .Toen Ncyens remise voorstelde, accepteerde van Wijk dit, hoewel na analyse de winstmethode werd aan getoond; een meevaller voor Ven ray. Ook Peek had het zwaar te ver duren, maar op zijn eigen vaardige wijze maakte hij van een remise- variant handig gebruik. Bakker behaalde op bord 5 een gave en zeer verdienstelijke remise tegen Mattheeuwsen en zowaar wist Jos Martens op bord 6 het sukses compleet te maken door zijn tegen stander Kewal in het late eindspel nog te verschalken. Zo behaalden de -Venrayse dam mers een knappe 126 overwinning in Eindhoven. D.C. Venray staat nu op de rang lijst een punt onder het leidende B.D.O. uit Oss. Maandag 16 oktober e.k. zal het er spannen in clublokaal Thielen, als beiden in eerste ronde tegen elkaar uitkomen. In ieder geval is dit voor D.C. Venray de sleutelwedstrijd, die reëele perspektieven kan bieden voor het kampioenschap. Met de inzet van afgelopen donderdag is er reden voor een gematigd optimisme. Afd. softbal I honkbal Het honkbal- en softbalseizoen is voorbij en afgesloten met een barbe cue-avond voor de senioren en een sportdag voor de jeugd. Beiden zijn zeer geslaagd. Terugblikkend kunnen wij stellen dat de teams het redelijk tot goed gedaan hebben. De honkbalsenioren eindigdèn op een gedeelde 3e plaats, met goede prestaties voor de kompetitie t.w. voor de tweede maal Limburgs kam pioen. Toch kan een onafhankelijke trainer/coach meer uit het team ha len. De seniorendames eindigden op de tweede plaats, een goede prestatie, waarbij een kleine kans op promotie aanwezig is. Bovendien werd het team rayonkampioen 1978. De honkbal jeugd werd eerste in hun klasse, welke gevormd werd op de helft van de kompetitie, hetgeen een goede prestatie is. Met het talent wat aanwezig is kunnen wij het in de nabije toe komst nog ver brengen. Hans Vermeulen werd geselecteerd voor het rayonteam Brabant/Lim burg welk om het kampioenschap van Nederland moest spelen. Met een enorme ervaring rijker, bereikten zij de derde plaats. De softbal meisjes eindigden in de middenmoot. Ook hier is een voor uitgang te bespeuren, terwijl duide lijk een verandering op gang is in de mentaliteit. De peanuts hebben dit jaar diverse toernóoien bezocht en vriendschap pelijke wedstrijden gespeelde. Gezien de animo bij veel verenigingen is het spelen in competitieverband volgend seizoen aanwezig. Ter herinnering aan de sportdag en de kompetitie kregen allen een vaantje uitgereikt met voor de besten een aandenken. HONKBALKOMPETITIE JEUGD Beste slagman: Jochem v. d. Putt - knuppel. Allround speler: Hans Vermeulen - bal. Aanmoediging: Dirk Goinga - knup pel. De beide knuppels werden ge schonken door de senioren honkbal lers H. de Römph en F. Troisfontai- Scftbal jeugd kompetitie: Beste slagvrouw: Annet Barten - bal. Aanmoediging: Erika Klomp - album. Sportdag: Beste prestatie meisjes: Maria Lu- cassen - ba'l. Beste prestatie jongens: Hans Ver sieyen - bal. Beste prestatie peanuts: Luc v. d. Ven - knuppel. Gedurende een maand zijn er geen aktiviteiten, waarna omstreeks eind november de zaaltrainingen gaan beginnen, alsmede de jeugd kontakt- avonden. UITSLAGE EN STANDEN V.B.B. A klas: VOP 1—OGO 1 4—4 BCY 1—'t Anker 1 6—2 OPM 1—Leunen 1 2—6 VOP 1 2—10 OGO 1 2— 9 BCY 1 2— 8 Leunen 1 28 SNA 1 1— 6 't Anker 1 26 OPM 1 2— 6 OBK 1 1— 3 I B-klas: HGL 1—SN A2 4—6 't Anker 2—OGO 2 7—3 't Anker 3—de Burggraaf 82 't Anker 2 325 OGO 2 3—14 DOS 2—13 't Anker 3 312 HGL 1 2—10 OPM 2 2—10 de Burggraaf 310 de Carambole 1 28 SNA 2 2—8 C-klas: Leunen 3VOP 3 46 VOP 2de Carambole 2 82 SNA 3—HGL 2 7—3 Leunen 2't Anker 4 4—6 Leunen 2 322 SNA 3 1 3—21 OBK 2 2—20 VOP 2 3—20 HGL 2 3—15 't Anker 4 310 Leunen 3 310 VOP 4 3—10 OGO 3 2—8 de Carambole 2 34 G. van Asten had slechts 7 beur ten nodig om zijn partij met 'n ge middelde van 57.14 uit te maken. A. van Dijk had twee beurten meer no dig en kwam met een gemiddelde van 12.11 eveneens tot een zeer goe de partij. K.N.B.B. DISTRICT VENLO Uitslagen en standen: VOP 1—'t Anker 7—0 VOB 2—Kessel 7—2 Stand Cl klasse afd. A: Helden A 919 KO TB, Reuver 914 Pcedelhaters. Venlo 914 V.O.P. Venray 9—14 Oude Hoeve, Arcen 910 Steyl A, Tegelen 68 Alt Blierick, Venlo 98 KOT A, Reuver 97 't Anker, Venlo 95 't Wapen van Venlo 64 De Middelijk, Horst 62 Stand C3 klasse: V.O.P., Venray 16—23 O.B.V., Horst 12—21 Letste Vief B, Venlo 12—21 Toesrist, Vertlo 1216 't Anker 2, Venlo 1216 Oase. Venlo 1216 Kessel 1213 Koetsiers, Venlo 812 Inaborg B, Arcen 8— 7 Inaborg A, Arcen 86 Letste Vief A, Venlo 84 De Zwaan, Grubbenvorst 8— 4 Bascule. Velden 84 Uitslagen V.B.B. Venrayse Bond: VO PI—OGO 4—4 VOP 2—De Carambole 2 8—2 N.A.S. BIUJARTCOMPETITIE Het verloopt zeer vlot met onze wedstrijden. Dat men beter gaat spe len bleek wel uit de uitslagen. C. Raateland die 'n zeer matige com petitiestart had, speelde de kortste partij van de avond. Ook het gemid delde van verschillende spelers is in stijgende lijn. De hoogste serie was wederom voor Pa Bakens met z'n enorme wedstrijdervaring. Ook J. Driessen, waar wij in de toekomst veel van verwachten, maakte ver schillende zeer mooie professionele caarmboles, waarvoor spelers en toe schouwers veel bewondering toon den. P.H.V. „DE VERDEDIGER" VENRAY Op 15 oktober a.s. zal door de P.H.V. „De Verdediger" een onder linge clubwedstrijd gehouden wor den op het terrein aan de Beekweg te Venray. Ons clublid mevr. A. Loonen- Camps heeft met haar hond Iris het certificaat PH-I met lof gehaald. Aanta lpunten 302. Het bestuur en leden wensen haar van harte pro ficiat en vinden dit een uitzonder lijke prestatie, die als voorbeeld mag dienen voor haar mannelijke colle- De volièrevereniging „De Vogel vriend" houdt haar ledenvergadering op maandag 16 oktober 1978 in zaal Volleberg, Hseniusstraat 20 te Ven ray. Agenda: Openning. Notulen Ingekomen stukken Inschrijfformulieren T.T. Venray Bespreking T.T. Rondvraag en sluiting. In Geul waren zondag onder ideale weersomstandigheden 11 jongens van MCC aanwezig. Bij de 125 cc promotie waren dat W. Claassen en G. Goumans. Ie man che W .Claassen 24e en G. Goumans viel uit wegens motorpech. 2e man che werd W. Claassen le; algemeen werd hij 10e. Bij de 250 cc junioren verschenen T. van Dijck, L. Wilms. P. Goumans en W. Janssen aan de start. Alleen T. van Dijck en P. Goumans wisten zich in de finale te plaatsen. In die finale werd T. van Dijck 3e en P. Goumans 7e. Dus hier kwamen weer 2 bekers tevoorschijn. Bij de 250 cc senioren was L. van Scest aan de start. In de eerste man che werd hij 14e en in de 2e man che, ondanks een slechte start, toch nog 12e. Algemeen werd hij 10e. Bij de 500 cc junioren waren A. Muysers, J. Bardoel, P. Potten en P. Janssen aan de start, le manche Waarom zou u bij ons uw keukeninterieur kopen OM DE PRAKTISCHE INDELING OM DE VORMGEVING OM DE SERVICE OM DE PRIJS Kwaliteit op de koop toe! I boi ibonmtoriQi irA imnseweg 6 580? ch venray te» fU780 4392 werd A. Muysers weer 1; J. Bardoel 2; P. Janssen 18e en P. Potten 24e. 2e Manche was weer A. Muysers 1; J. Bardoel 3; T. Janssen 15 en P. Potten 16e. Algemeen: A. Muysers 1; J. Bardoel 2; T. Janssen en P. Potten in de middenmoot. Dus ook in deze categorie gingen weer twee bekers mee naar huis. Proficiat jongens. MCC Venray wenst alle jongens a.s. zondag in Horst en Meyel veel sukses. Op de foto: L Willems, een op komend talent in de 250 co junioren. HET aantal mensen dat eigenlijk niet wil werken is veel groter dan menigeen gedacht heeft, anders waren er geen duizenden werknemers op allerlei wijzen ondergedoken in de sociale wetgeving. Hieruit blijkt niet alleen een gebrek aan ijver maar ook wordt manifest dat velen tevreden zijn met een matig inkomen. Onder hen zijn ook de protestanten tegen de zogenaamde prestatie maatschappij, die ons zou opjagen tot steeds grotere inspanning. Van genieten van het leven is dan geen sprake meer. Eigenlijk ligt deze gedachte ook ten grondslag aan de CDA-leuze: 'Niet bij brood alleen'. Het profiteren van het leven staat bij al dit soort gedachten centraal en het werk is er alleen om in leven te blijven of om op een bepaald niveau te kunnen consumeren. Deze levensstijl is een vrucht van de welvaarts staat, die als grondthema heeft dat er voor ieder zonder meer een bestaan is of men nu werkt of niet. GEDIFFERENTIEERDE ARBEID DE uitbouw van de sociale voor zieningen heeft het in Nederland mogelijk gemaakt dit levenspatroon te kiezen. Velen profiteren ervan in aller lei vorm. Bij teruglopende welvaart, zoals wij nu beleven is het alleen de vraag of wij deze status kunnen be houden. Het korter werken en het zoeken van meer variatie in het ver dienen van een boterham is voorts een gevolg van de grotere persoon lijkheidsontwikkeling van de opgroei ende mens, waarop in de laatste decennia meer de nadruk is gelegd. De mens is zich meer bewust ge worden van zijn macht over de be staansmiddelen en gaat daar ook meer naar leven. Het gevolg van de genoemde menta liteitsverandering is geweest een to tale omwenteling op de arbeidsmarkt. Het aantal aangeboden en gevraagde banen biedt een veel gevarieerder beeld dan voorheen en dit heeft duidelijk gevolgen voor de arbeids markt. Het aantal aangeboden werk zaamheden van allerlei kwaliteit en duur is groter dan ooit maar ook het leger vragers naar arbeid heeft zich gedifferentieerd in een aantal deel markten. Door deze ontwikkeling is naar onze mening het aantal arbeids plaatsen in het bedrijfsleven toegeno men, zij het dat deze arbeidsplaatsen niet gedurende het gehele jaar en binnen de normale arbeidstijden be schikbaar zijn. Wij kennen allen het verschijnsel part time-arbeid, waarbij een steeds groter wordend leger werklustigen zich slechts een deel van de arbeidsweek beschikbaar stelt om te werken. Bin nen dit leger bevinden zich een groeiend aantal gehuwde vrouwen. Hun aantal zal toenemen naarmate de werkloosheid onder de full-timers bi) de mannen toeneemt en men niet bereid is daarvoor een stuk welvaart in gezinsverband op te offeren. AFWISSELING DE voortschrijdende emancipatie van de vrouw zal evenmin nalaten haar invloed te doen gelden. Maar ook op straat gezette mannen kunnen een deel van de week aan de slag gaan onder motto: 'beter een half ei dan een lege dop'. Onder studenten en scholieren is een groeiend aantal lief hebbers voor deelarbeid, fn een aantal gevallen om over meer geld te be schikken maar ook door de groeiende belangstelling voor een combinatie van praktisch werken en studeren, waarbij dat praktisch werken lang niet altijd in de sfeer van de gekozen studie hoeft te liggen. De zin van het leven vindt men in de afwisseling van actief bezig zijn met hoofd en handen. Mag men het verschijnsel van de part time-arbeid ingeburgerd noemen, niet minder alledaags wordt het verschijn sel waarbij mensen een korte tijd van werken afwisselen met een periode van vrije tijd of studie, in dit beeld heeft het uitzendbureua zich een ge vestigde plaats verworven: Niet alleen zijn de mensen dynamischer gewor den in hun tijdsbesteding en -passe ring maar ook de aanbodszijde van arbeid verloopt niet meer zo gelijkma tig als weleer. De hoge prijs van een arbeidsduur, die het grote kenmerk is van de welvaartsstaat, heeft ertoe ge leid dat men de uren is gaan tellen en analyseren. De seizoenpieken in de arbeid zijn duidelijk gescheiden van de zeizoendalen. Er zijn nog maar weinig bedrijven die zich de luxe kunnen veroorloven bij matige aanwezigheid van werk hun volle personeel in dienst te houden. Voor korte seizoenpieken in de dag of de week kiest men part-timers, voor langere pieken worden uitzendkrach ten ingezet. Daarmee werken han delskantoren in de drukke maanden, de gemeentekantoren in tijden van begrotingen en de toeristenindustrie gedurende het vakantieseizoen. Ook maken scholieren gebruik van uit zendbureaus om een vakantiebaan te bemachtigen. TIJDELIJK WERK IN het algemeen ligt bij dit medium de grote markt voor het kortverband- arbeidsaanbod van de jeugd tot 25 jaar. Daar biedt zich de studente aan die enige weken wil typen of een secretariaat vervullen teneinde haar geslonken geldmiddelen aan te vullen. sDaar. ontmoeten wij krachten die tijdelijk de verpleging in willen en ver der allen die zich willen orienteren op de arbeidsmarkt na de schooltijd. Jongelui gaan het proberen bij een bank of een verzekeringsmaatschap pij, in rijksdienst of zij beproeven het werken in een laboratorium. Nog geen vaste baan als het kan, want er wacht bijvoorbeeld nog een aanvullende stu die of misschien de militaire dienst. Het is ook dikwijls zo dat men nog wat de wereld rond wil reizen of dat men in verschillende steden wil werken om van het afwisselend woonklimaat te genieten. Anderzijds zijn hel de straf gestelde regels van het ontslagrecht, die vele bedrijven ertoe brengen krachten aan te trekken via de uit zendbureau's om langs deze weg een proefveld te scheppen voor gegadig den voor een vaste baan. De vaste baan is niet meer zo gezocht als voorheen. De dynamiek van het leven, de grote variatie in functies en de vele grotere mobiliteit van de men sen heeft het leger arbeidszoekenden definitief in beweging gebracht. Die beweeglijkheid brengt soms schade toe aan het gewenste arbeidsritme in een bedrijf. Met name in het bedrijf dat zich nog niet op kortverbanders heeft ingesteld. In andere bedrijven weet men al niet anders, heeft men 'sluizen' gebouwd waardoor vaste krachten via een uitzendtijd voorgoed in een bedrijf terecht komen. Voor een groeiend leger arbeidszoe kenden is het werken in kort verband een uitkomst. Zij overwinnen er een periode van onrust mee in het leven. Zij laten zich drijven op de golven van de begeerte van het ogenblik met één oog naar de mogelijkheid om de haven van de sociale voorzieningen binnen te vluchten. Het is mogelijk dat bij een groeiende werkloosheid door een aantal 'vlinders' op de arbeids markt aan terugkeer naar de vaste baan wordt geprefereerd maar het verschijnsel van werken in kort ver band zal in het algemeen een groter deel opeisen van de arbeidsmarkt. De arbeidsvreugde van velen is ermee gemoeid. Hoek Marktstraat-Schoolstraat

Peel en Maas | 1978 | | pagina 7