Nieuwe raad nam 29 agendapunten onderhanden MUZIEKFEESTEN IN LEUNEN „GOED ONDER DAK" MET AMAK GEMEENTERAAD 'GOED GESTEMD' Geen renovatie van woningen in wit-Desselke POELS Hetzaljcmaar gezegd worden Zondagochtend concert WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Meubelen Voorzieningen bij voetgangers oversteekplaatsen VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1978 Nr. 39 NEGEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN VOOR AL UW ORANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 25 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Met een kleine variant op een be- end spreekwoord, zouden we kun- en zeggen: een nieuwe herfst, een lieuw geluid. Sinds het begin van deze maand en nieuwe gemeenteraad met een ieliswaar herkozen dus oud-col- ege van b. en w. een herver- leiing van de taken (portefeuilles) ran burgemeester en wethouders, ieuwe moed bij de frakties (als we heer Den Brok geloven) en een ieuwe bezinning op de taken en de amenstelling van de verschillende ommissies van advies en bijstand. Dat laatste was de hoofdmoot van Ie bijzonder langdurige raadsverga- ering van dinsdag j.1.de eerste of- iciële agendavergadering van de lieuwe gemeenteraad. Door het college van b. en w. wer- acht commissies voorgesteld, naar de voorkeur van de gemeente- aad ging uit naar het instellen van len commissies. De voorgestelde commissie voor penbare werken, verkeer en agrari- che zaken werd in drieën gesplitst, adat behalve een commissie voor ipenbare werken nog een commissie roor verkeer en een voor agrarische aken komt. Alles bij elkaar dus tien ommissies van advies en bijstand. Maar. hiermee is men er nc-g iet. Gepleit werd voor een commis- e voor algemene zaken, waarin za- van algemeen bestuursbeleid uilen worden behandeld. De burge- leester zag een dergelijke commissie rel zitten b.v. met het oog op milieTI- aken, voorlichting, inspraak etc. Af- esproken werd dat in de volgende ergadering hierover een voorstel omt. De bedoeling is, dat deze com- lirsie zal worden bemand door het g. „seniorenconvent", dat gevormd rordt door de voorzitters van de erschillende frakties. Het lukte de raad niet een schei- n? aan tf» brengen in de commissie oor onderwijs, cultuur en recreatie, i'enmin lukte het om nu al een Dmmissie voor bezwaarschriften in fet leven te roepen. Overigens had men zijn handen al leer dan vol aan het benoemen van ladsleden in al die tien commissies, adat men het er over eens was ge- rorden hoeveel raadsleden en hoe- reel niet-raadsleden de commissies ouden gaan vormen. Om kwart voor negen begon de temmerij voor het bemannen van ien commissies met in totaal 48 aadsleden. Dat betekende bij een anwezigheid van 22 raadsleden (de eer Claessens was wegens ziekte erhinderd) niet minder dan 10S6 ruisjes te zetten, tellen en de uit- ag voorlezen. Tien minuten per ommissie, maakte dat dus in totaal anderhalf uur. Helemaal gladjes erliep het evenwel niet, cok al leek duidelijk, dat er een bijzonder oed vcorcverleg tussen de frakties ras geweest over de te benoemen ladsleden. het bekend worden van de uit lag voor het beminnen van de com- ;s voor financiën door zes aadsleden, liet de (gekozen) heer leterams weten zijn plaats beschik- laar te stellen aan „zijn achterban". )at ging natuurlijk niet, omdat he loten was zes raadsleden in deze cmmissie te benoemen. Een her- temming bracht de heer J. Konings p de zesde plaats. Dat bracht het otaal kruisjes op 1078. Toen men omstreeks 23.30 uur lacht, dat men er was, begon het temmen opnieuw, nu om raadsleden besturen van instellingen en an- lere commissies te benoemen. Hiervoor stonden twintig kandi- laten voor acht besturen. Toen alles chter de rug was. wees de klok 3.30 uur en was men pas aan punt 4 van de uit 29 punten bestaande igenda. Hoe het ook zijhet benoemen van 3e raadsleden in de commissies (de liet raadsleden worden volgende naand gekozen) was een belangrijke aak, ook al zal dat het publiek niet ils zodanig zijn overgekomen. De belangrijkheid ervan werd voor de stemmerij onder woorden ge- iracht door de heer A. den Brok. Hij vees er op. dat in Venray ALLE lommissies in het openbaar verga- leren. „Wij lopen ver vooruit met mze openheid en openbaarheid, in vergelijking met andere gemeenten, die daarmee worstelen en experi menteren". Tijdens de discussie over taken van de commissies werd overigens vel duidelijk, dat openbaarheid in sommige gevallen niet altijd gewenst zal zijn, bijv. bij grondaankopen in een beginstadium en bij zaken, die in de commissie voor handel en mid- lenstandszaken aan de orde zullen somen. Desondanks blijft de open- •aarheid in Venray voorop staan, ilechts in zeer uitzonderlijke geval- en zal men bepaalde punten achter osloten deuren behandelen. Maar at blijft uitzondering, aldus burge- neester Defesche. Dan was er tenslotte tijd voor an- Als deze eerste vergadering van de nieuwe gemeenteraad 'n afspiegeling is van wat ons te wachten staat, „dan staan we er fris voor". Een 29 punten tellende agenda, waarvan de behandeling 5 uur en 'n kwartier duurde. Het grootste oponthoud werd veroorzaakt door het kiezen van de commissieleden uit de raad. Daar voor had men welgeteld uur no dig. Een verslag daarvan vindt u in de eerste kolom op deze pagina. De ingekomen stukken en notulen van de vorige vergadering norma liter hamerstukken vergden al di- Tekt een half uur. De heer Reintjes miste namelijk de beantwoording van zijn vragen naar de ongelimi- Het college van burgemeester en wethouders is van plan de hoofd- ingenieur-direkteur van de volkshuis vesting in Limburg mede te delen af te zien van de renovatie van 56 wo ningwetwoningen in „Wit Desselke". Zoals bekend zijn destijds in nauw overleg met de bewoners vier alter natieve uitwerkingen van een reno vatieplan opgesteld, waarvan de kos ten lagen tussen 73.000,en 81.000,Betere alternatieven wa ren niet te vinden. Het is het college gebleken, dat van de door het minis terie gestelde renovatiegrens van 5.000,per woning, slechts bij zeer hoge uitzondering wordt afgeweken. Bij het verbeteren van deze wo ningen gaat het opheffen van de systeemgebreken al zoveel kosten, dat vrijwel geen middelen meer over blijven voor het verbeteren van het woongerief. Ook de Hoofdingenieur-direkteur van de Volkshuisvesting te Maas tricht heeft met betrekking tot een eventuele renovatie een afwijzend standpunt ingenomen. Hierbij heeft hij de gemeente geadviseerd een onderzoek te doen instellen naar de mogelijkheid van afbraak en gefa seerde nieuwbouw. Om verder te ontwikkelen plan nen in goed overleg te kunnen af ronden is het college met de woning bouwvereniging van mening, dat daarvoor toch tenminste een periode van vijf jaar nodig zal zijn'. Als eerste stap zal een z.g. in standhoudingssubsidie worden aan gevraagd. Instandhouding voorziet in het treffen van voorzieningen aan woningen, die gelet op de bouw kundige toestand binnen niet al te lange tijd zullen moeten worden gesloopt. De te treffen voorzieningen moe ten derhalve noodzakelijk zijn om de woningen nog gedurende een beperk te tijd (5 a 10 jaar) in stand te kun nen houden Bij de woningen in „Wit Desselke" wordt gedacht aan bevei liging van elektrische installaties, reparatie aan daken, vervanging van rotte deuren Aan de Hoofdingenieur-direkteur van de volkshuisvesting zal daarom worden gevraagd de woningen nog gedurende tenminste vijf jaar ir. stand te mogen houden voor de nood zakelijk geachte werkzaamheden de regeling van de instandhoudingssub sidie van toepassing te verklaren. Uiteraard zal straks de gemeente raad hierover het laatste woord heb ben. nadat vooraf ook nog de com missie ruimtelijke ordening en volks huisvesting is gehoord. Het laatste woord zal echter uit Maastricht moe ten komen. Kleuren afdrukken Veilig, snel, goedkoop 9x9 f 0.75 9 x 13 f 0,90 Alleen gelukte foto's be talen TKem WINKELCENTRUM T BRUKSKE VENRAY dere zaken, zoals de huisvesting van de Brak en de wijziging van het slui tingsuur. Het lijkt ons weinig zin te hebben nu reeds te vermelden welke raads leden in welke commissie zijn be noemd. Daarvoor wachten we liever op de uitslag van de benoeming van niet-raadsleden, om dan de totale commissie-samenstelling te kunnen vermelden. Want zolang de hele commissie niet is benoemd zal de commissie nog niet kunnen werken. teerde opslag van sloopauto's op het nieuwe terreintje ten behoeve van de woonwagenbewoners. Hier bleek een misverstand ten gemeentehuize de oorzaak te zijn, dat er maximaal geen 20 maar 200 auto's gedeponeerd werden. De heer Willems vond het een pijn lijke zaak, dat door dit misverstand ten onrechte de woonwagenbewoners aangekeken werden. Trouwens de heer Willems had in dit stadium nog meer noten op zijn zang. De beantwoording van zijn vragen naar het wel of niet meedoen van Venray aan een ontwikkelings- projekt, vond hij niet helemaal vol ledig. Het CRM zit te springen om gemeentes die aan een dergelijk pro- jekt willen meedoen, en subsidieert daarvoor 50.000, Wethouder van Oers verduidelijkte nogmaals waarom Venray daar „geen interesse" in heeft. De tijd van voor bereiding is te kort. In de regio is men trouwens gescheiden bezig en de eigen Venrayse plannen komen bin nenkort op beleidsniveau ter bespre king. B. en w. zijn er van overtuigd dat samen optrekken met andere ge meente noodzakelijk is; maar hoe staan die andere gemeenten daar tegenover? Trouwens die 50.000, subsidie zouden amper voldoende zijn om daarvoor een geschikte kracht aan te trekken. In Castenray wordt de basisschool verbouw d en gerenoveerd. Drie lo kalen worden vergroot, een nieuw lokaal bijgebouwd, alsmede bijbouw van additionele ruimten. De heer Willems had vanzelfspre kend geen bezwaar tegen deze plan nen, maar vroeg zich af waar de leerlingen tijdens de bouwwerkzaam heden blijven en wat de financiële kcnsekwenties van deze verbouwing voor ds gemeente zijn. Blijkens een antwoord van wethou der van Oers worden de leerlingen ondergebracht in de oude school te Oirio, terwijl wat de financiën be treft t.z.t. een voorstel daartoe aan de raad zal worden gericht. Trou wens men hoopt op een hoge rijks uitkering. Het gemeentelijk voorstel tot wij ziging van de Algemene Politiever ordening eri met name de vast stelling van een algemeen sluitings uur voor horecabedrijven werd op voorstel van mevr. Poels-Peters verdaagd naar een volgende verga dering. In feite had niemand daar bezwaar tegen. Alleen de heer Willems merk te cp het jammer te vinden dat nu enkele belangstellenden op de pu blieke tribune voor „niets" geko men waren. Maar, aldus de heer den Brok, het is juist in het belang van Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen De dienst van gemeentewerken heeft op verzoek van b. en w. een onderzoek ingesteld naar de moge lijkheid nabij voetgangersoversteek plaatsen een verlaagd trottoir en openbare straatverlicthing te plaat sen. In de kom Venray zijn thans 33 z.g. „zebra's". Verder is er één in Oostrum en Oirlo. In het kader van de reconstructies van de Zuidsingel/Westsingel, Pa- terslaan en Oude Oostrumseweg worden de voetgangersoversteek plaatsen zodanig uitgevoerd, dat de ze gemakkelijker toegankelijk zijn voor bejaarden, invaliden en huis moeders met kinderwagens. Hier gaat het om het aanpassen van tien v.o.p.'s, zodat dan nog 25 oversteek plaatsen een afzonderlijke aanpas sing behoeven door het verlagen van de opsluitbanden. Bovendien dient bij deze oversteekplaatsen de straat verlichting te worden aangepast Uiteraard zal de raad hiervoor een krediet beschikbaar moeten stellen nadat de commissie voor openbare werken, verkeer en agrarische zaken is gehoord. de betrokkenen, dat wij deze stuk ken nog eens degelijk onder de loupe nemen; en dat rechtvaardigt toch wel een uitstel. De heer Thijssen maakte van de gelegenheid gebruik om enkele re- daktionele onjuistheden in de ver ordening aan te stippen. Ook de zin snede: dat deze verordening op een nader te bepalen datum in werking zal treden, kon er bij hem niet 'door. Als dat over vijf jaar is, kunnen we de discussie hierover gerust opschor ten. Maar die vijf jaar waren kenne lijk toch niet de bedoeling Aan C. Hegger te Melderslo was vergunning geweigerd voor straat verkoop van groenten, bloemen en fruit in Oostrum en Leunen. Als re den van weigering werd door de ge meente opgegeven dat er reeds vol doende aanbod in deze branche is welke stelling door adviezen van de plaatselijke dorpsraden wordt ver sterkt. Dat zou allemaal wel waar zijn, al dus de heer Thijssen, maar elders in de toelichting zegt de gemeente dat afgifte van een standplaatsvergun ning in Leunen, onderhanden zijn de pogingen om een pe.manente win kelvoorziening aan te trekken, zou de bemoeilijken. Als er voldoende aanbod is, aldus spreker, dan is het onzin om nog meer winkels aan te trekkenHij hoopte echter dat de heer Hegger beroep kon aantekenen bij het AROB. Waar het in feite op neer kwam was. dat men de plaatselijke midden stand wilde sparen. Dat is ook in het belang van de consument. Vaste win kelvestiging verdient voorkeur bo ven straatverkoop. Uiteraard kan de heer Hegger beroep aantekenen. De vaststelling van een nieuw re glement van orde voor de vergade ringen van de gemeenteraad werd op verzoek van Mevr. Poels-Peters tot een volgende vergadering verdaagd. Drukke werkzaam! ie---. had Samen werking belet de zaak uitvoerig te bestuderen. De raad had daar geen bezwaar tegen, terwijl bovendien op voorstel van de heer Konings beslo ten werd dat de diverse frakties hun kanttekeningen bij dit ontwerp bin nen 14 dagen bij b. en w. zullen in dienen. B. en w. kunnen dan even tuele suggesties opnemen in het nieuwe reglement van orde. of hun eigen stelling nader omschrijven en verdedigen. f 127.000,— werd gevraagd ten behoeve van aanpassing van „Huize Bertha" als onderkomen voor OJC De Brak. Dit open jeugdcentrum is nu nog gehuisvest aan de Stations weg in de voormalige Landbouw school. Het gebouw zal bij doortrek king van de Oostsingel moeten gaan verdwijnen, reden waarom Huize Bertha (bij het oude Gymnasium aan de Leunseweg) nu ter hunner be schikking wordt gesteld. De heer Mulders wilde wel eens weten hoeveel bezoekers er in De Brak komen, zowel door de week als in het weekend; ook hoeveel bezoe kers er van buiten Venray komen; of het aantal bezoekers toe- of af neemt. en wie het onderhoud gaat betalen. Dat waren vragen waarop wethou der van Oers geen precieze antwoor den kon geven. Laatstelijk was hem bekend dat er door de week een 50 tal bezoekers komen en in de week ends een honderdtal. Een en ander is afhankelijk van de aktiviteiten welke er plaats hebben. Bezoekers van buiten Venray zullen qua getal wel hetzelfde zijn als die van Ven- rayers naar elders gaan. Het aan tal bezoekers lijkt iets af te nemen. Groot onderhoud komt ten laste van de gemeente; klein onderhoud ten laste van de huurders. De heer Willms stond achter het vcorstel, maar vond de argumenten die gebruikt werden om de zelfin- richting te rechtvaardigen, niet juist. Dal moest wethouder van Oers, be amen, maar was o.m. ingegeven door de financiële toestand van de ge meente. De overdracht van Limagas-aan- delen. voorheen in handen van DSM, aan de gemeenten was niet geschied met gesloten beurzen, zoals in de toelichting stond. Limagas had geen winstuitkeringen gedaan, maar met die winst de aandelen van DSM te ruggekocht. In plaats van een winst uitkering kregen de gemeenten nu een deel van die aandelen. Het was de heer Thijssen. die dat even recht gezet wilde hebben. De heer Konings vroeg bij het Limagas te bepleiten subsidie te vei- leenen bij blokverwarming en wo ningsisolatie. Dat laatste is punt van bespreking; het eerste is een kwes tie voor de woningbouwcoöperaties. De verkoop van industriegrond in De Hulst aan de firma G. Bom, expeditiebedrijf, vond geen bezwaar. Op een vraag van mevr. Poels-Pe ters kon worden medegedeeld dat daar desgewenst toestemming zal worden verleend voor de bouw van een woning naast het bedrijfsgedeel- te. Wat er met het huidige bedrijf aan de Oude Oostrumseweg zal gaan gebeuren is niet bekend. De beëindiging van een pachtover eenkomst met de heer van Osch nodig vcor de grondverwerving ten behoeve van de doortrekking van de Oostsingel naar Landweert, kost de gemeente ruim 10.000.De heer Poels vroeg waarom in de overeen komst niet vermeld werd, dat ook eventuele belastingschade door de gemeente zal worden bijbetaald, en dat v, Osch een 1000-tal (oude) pan nen geleverd krijgt. Het eerste is een gebruikelijke gang van zaken; het tweede is een meer voorkomende be taling in natura, gebaseerd op onder linge afspraken. Behoudens nog een aantal hamer stukken, kwam hiermee een einde aan een langdurige vergadering. De klok wees inmiddels kwart over 12 en iedereen was blij dat men naar huis kon. Overigens staan ons voor de naaste toekomst nog enkele lang durige vergaderingen te wachten. Om maar met name te noemen: de benoeming van commissieleden, niet- raadsleden zijnde, en de behandeling van de begroting voor het komende jaar. Onderwerpen waarover ieder een het zijne wil zeggen In de notulen van de vori ge vergadering was sprake van: dhr. Thijssen en zijn fraktiegenoten. Dhr. Thijssen wilde dat graag veranderd hebben, want „ik heb maar één fraktiegenoot". Daar heb ben we geen bezwaar tegen, aldus de voorzitter. Samenwerking vroeg verda ging van het agendapunt be treffende wijziging politiever ordening. Men had het te druk gehad om de stukken goed te kunnen bestuderen. „Te druk met het uitdelen van de la kens", veronderstelde de heer Thijssen In het ontwerp reglement van orde voor de vergaderin gen van de gemeenteraad wordt ook bepaald op welke plaats de raadsleden gaan zit ten. De heer Thijssen (WD 2 raadsleden) tekende hierbij aan dat hij zelf wel zou uit maken wie in het midden gaat zitten 127.000.voor aanpassing van Huize Bertha ten behoeve van het Open Jeugd Centrum De Brak, vond de heer Thijs sen wel een verantwoorde uit gave. Maar men kan voortaan beter spreken van „Huize Dik ke Bertha'*. In het komende weekend organi seert fanfare-drumband „St. Catha- rina" Leunen-Veulen-Heide een groots opgezet muziekfeest. Dankzij de bereidwilligheid van Automobiel bedrijf van Gorp BV kunnen deze festiviteiten plaatsvinden in het garagepand van dit bedrijf aan de Horsterweg te Leunen. Een prach tige accommodatie met verwarmde hab en volop parkeergelegenheid. Op beide dagen zullen tal van mu ziekgezelschappen concerteren uit Brabant, Gelderland en Limburg. Tevens staan er nog enkele bijzon dere evenementen op het programma zoals 'n ballonwedstrijd en 'n optre den van de „Mini-motorclub" uit Venray (U allen wel bekend van hun TV-cptredens) Zondagmorgen om 11.30 uur be gint de receptie vanwege het beha len van 'n le prijs in de 2e divisie door de drumband op het bondscon- cours te Kronenberg. Zondagavond is de trekking der prijzen van de grote loterij waarvan de hoofdprijs een prachtige Citroën 2CV4 is. Op beide dagen begint het programma met een eucharistievie ring in de kerk te Leunen. Op zater dagavond zal deze viering worden opgeluisterd door fanfare-drumband „St. Catharina" en op zondagmorgen door de gezamenlijke koren van Leunen, Veulen en Heide. PROGRAMMA Zaterdag 30 sept.: 19.00 uur Eucharistieviering, op geluisterd door fanfare-drumband St. Catharina. 20.00 uur Muziekfestival m.m.v. fanfare-drumband „Wilona" Helena- veen; fanfare „O.L. Vrouwe Gilde", Holthees; blaaskapel „Mühle-Kapel- le" Oploo; blaaskapel „De Koper- blaozers" Duiven en blaaskapel „Die Lustige Freunde" Helden-Beringe. Zondag 1 okt.: 10.00 uur Eucharistieviering, op geluisterd door de gezamenlijke ko ren van Leunen. Veulen en Heide. 11.30 uur Receptie t.g.v. het be halen van 'n 1ste prijs in de 2e di visie door de drumband op het con cours te Kronenberg. Deze receptie zal muzikaal worden opgeluisterd door de „Sevensangers" uit Sevenum. 13.00 uur Muziekfestival m.m.v.: harmonie Sambeek; fanfare „De Peelklank" Ysseisteyn; drum- en showband Venray e.o.; fanfare „Eten- dracht" Meerlo; fanfare Wellerlooi; fanfare Swolgen; drumbandAnajoret- tes Zeilberg. Tijdens het middagprogramma zal om 14.30 uur en om 16.00 uur „Mini- motorclub Venray" optreden, terwijl de ballonwedstrijd tussen 14.00 uur en 18.00 uur zal plaatsvinden. 20.00 uur: Avondprogramma met muzikale omlijsting van blaaskapel „De Smeleblaozers" uit Ysseisteyn. Om 22.00 uur is de trekking der loterij. Muziekliefhebbers opgelet Venrays gemengde zanUverenigiJig „Ars Musica" o.l.v. Rob Berben i.t.r. en de Fanfare „Concordia" uit Mete- rik o.l.v. Louis Roefs zullen zondag ochtend 1 oktober om 11.30 uur in de schouwburg te Venray een concert verzorgen. Door het koor zullen worden uit gevoerd: Nun lobet Gott - Ph. Jansen Lasciate mi morire - Cl. Monteverdi Ein Jager in den Waldem - L. v. Beethoven Erntemarsch - J. Schulz Wohin soil ich mich wenden - Fr. Schubert Waldesnacht - J. Brahms Tanz mir nicht mit meiner Jungfer Kathen - E. Pepping Der Kuckuck - P. Tsjaikowsky Daar boven op dat bergsken - H. Geraedts Birke am grünen Bergeshang - A. Dvorak De Fanfare Concordia uit Meterik zal na de pauze ten gehore brengen: Saint Triphon - A. Ney Ballad and Concertant - T. Huggens Olympica - Giovanni Orsomando Fryske Fantasie - Cees Valk Ensheim - R. Beek In oktober 1977 behaalde de Fan fare een eerste prijs in de Ere-afde- ling. Een prachtige prestatie voor deze groep van zeer jonge mensen. Gemiddelde leeftijd 20 jaar. Onlangs werd nog medewerking verleend aan het 125-jarig bestaan van de harmonie te Tegelen. In Meterik en wijde omgeving staan zij bekend als een harmonieuze groep van jonge mensen, die ten alle tijde klaar staan hun muzikale bij drage te kunnen leveren. Het is best de moeite waard om eens te komen luisteren naar dit mu zikaal gebeuren in Venray. Vrij en tree! MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 1* VENRAY (04780) 34S*

Peel en Maas | 1978 | | pagina 1