STIENSTRA Zelfstandige Ondernemers zoeken oplossing voor het Venrayse parkeerprobleem VIHRAV 111 lift V verzekering Doortrekking van noord- oostsingel rGOED ONDER DAK" MET AMAK POELS Kermis en vakantie WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Vijf miljoen gulden subsidie Meubelen kei-aar, PEEL EN MAAS uw weekblad Broeder Cortooms 25 jaar Broeder van Liefde VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1978 Nr. 31 NEGEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG EES PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 25 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Als u vandaag, vrijdag 4 augustus deze krant leest, sluiten wij met een zucht van verlichting de deur van onze drukkerij, om zoals te doen ge bruikelijk ons gereed te maken voor een prettige kermisviering, waaraan dan een vakantieweek gekoppeld wordt. Dat betekent dan ook, sinds de bevrijding, dat u in de kermis- week geen „Peel en Maas" in uw brievenbus zult vinden Het is in de ze zomerse dagen voor ons bedrijf toch al een passen en meten, om on danks de vakantiehoudende mede werkers, de zaak zo goed en efficiënt mogelijk draaiende te houden. Met deze gezamenlijke vakantieweek be reiken we dan, dat we daarna weer allen met frisse moed opnieuw be ginnen. Ook een telkenj are terugkerende moeilijkheid in de vakantieperiode is het gebrek aan kopij. De diverse sportclubs en andere verenigingen staan op non-aktief; op de gemeente zijn zowel burgemeester als wethou ders, secretaris en tal van ambtena ren op vakantie. Er worden dus geen nieuwe plannen onder handen ge nomen cf bestaande' plannen uitge voerd. Al met al komt het Venrayse nieuws maar mondjesmaat binnen. Als er geen grove vernielingen werden aangericht, of honden waren die flats besmeurden, zou het nieuws nog minder zijn. We waren daarom al best tevreden u vorige week uit voerig te kunnen inlichten over alles wat dit jaar cp de Venrayse kermis zal verschijnen. Die hele waslijst van kermisattrak- ties, in een ongekend groot aantal, was voor ons deze week aanleiding om eens na te gaan wat er 10 jaar geleden in het jaar onzes Heren 1968 zoal op de Venrayse kermis tot ons aller vermaak werd aange boden. We zijn niet tot een optelling of een vergelijk gekomen, want wat ons bij het doorbladeren van dat „kranten-boek" al direct opviel, was de veelheid van gebeurtenissen die toen in ons aller Venray konden worden genoteerd. U zult het niet geloven in de maanden juli en augustus. 1968 was voor „Peel en Maas" ruimschoots kopij voor han den, want er gebeurde hier toen van alles. We geven u hieronder een bloemlezing van wat uw krant toen te melden had. Burgemeester Custers werd be noemd tot burgemeester van Roer mond. Zeven een 'n half jaar was hij in Venray werkzaam, en „Peel en Maas" besteedde een hele pagina aan wat er in zijn „regeringsperiode" allemaal was gebeurd. Venray telde in juli 1968 201 werk loze mannen, in augustus kwamen daar 74 schoolverlaters bij. Samen dus 275 werklozen. Nu 10 jaar later zijn dat er 536. De heer Ad Hoogeveen werd be noemd tot directeur van het nieuwe bejaardencentrum „Het Schutters veld". De Mammoetwet werd van kracht en bracht een hele omwenteling in het schoolwezen. Mulo werd b.v. Mavo; MMS verdween; HBS werd Havo enz. enz. maar iedereen moest beginnen in een brugklas en kon naar gelang zijn capaciteit hoger op. De Levensschool verhuisde van de barak aan de Kruisstraat naar het nieuwe gebouw aan de Bevrijdings- weg. Het St. Vincentiushuis aan de Heuvelstraat werd in gebruik geno men. De WV organiseerde een zomerse foto-wedstrijd waaraan iedereen kon meedoen als hij maar een vakantie kiekje wilde inleveren. Na de Venrayse kermis werd be gonnen met de bouw van het pand Bartels, op de hoek van het Hense- niusplein-Grotestraat. In de Vredepeel had men vergun ning gekregen tot het afschieten van 8 reebokken en 6 reegeiten. Wie ziet er heden ten dage nog 12 stuks van deze edele dieren? In het pas van de grond-komende plan Vel turn gingen 10 voetballers van SW hun eigen woning bouwen. Door die zelfbouw en de rijkssubsi die kwamen de bouwkosten amper aan 20.000,—. Waarbij de gemeente nog voor 90% garant bleef. In de Grotestraat werd in het pand van Meijel (heden Wannemakers) een Expressobar geopend. Een lang leven was deze zaak niet beschoren. Jac. Siebers werd landskampioen bij de handboogschutters en zorgde zodoende op zijn manier voor een stukje Venray-promotion. In camping Vlakwater rekende men op minstens 20.000 overnachtin gen in dit seizoen. Mogen we stel len dat dat ook 20.000 potentiële ko pers bij de Venrayse middenstand waren? Maar ja, de camping móest ib nodig verdwijnen: Men was in die zomermaanden De Vereniging van Zelfstandige Ondernemers in Venray heeft in een circulaire aan haar leden de aan dacht gevraagd voor het verontrus tend groeiende parkeervraagstuk, speciaal rond de zuidzijde van de Grotestraat, te weten het Hensenius- plein, de Schoolstraat, de Poststraat en de Patersstraat. In samenwer king met het college van b. en w. is het bestuur van de VZO bezig om op de een of andere manier te zoeken naar afdoende oplossingen. In de circulaire wordt echter op de allereerste plaats aan alle in dit gebied gevestigde ondernemers ver zocht „de hand in eigen boezem te steken" en hun eigen auto's en dié van hun medewerkers niet meer be slag te laten leggen op parkeerruim te bestemd voor de klanten. Een lofwaardig streven van de VZO, want het parkeren in Venray- centrum gaat inderdaad problemen vormen. En dat ondanks een verkla ring van enze burgemeester, dat er normaliter in Venray parkeerruimte genceg is. Dat standpunt hebben wij in een eerder artikel reeds bestre den, en iedereen kan dat zelf kon stateren wanneer hij ergens in het centrum zijn auto wil parkeren. Nu kan men natuurlijk van mening verschillen over wat „normaliter" voldoende is. Het is ncrmaal dat hier in Venray 's maandags markt ge houden wordt, en het is even nor maal dat er vrijdagsavonds een koop avond is. Ook is het een normaal verschijnsel dat er zaterdags een groeiend aantal 'kooplustigen naar 't centrum komt. Al die normale din gen. die elke week terugkeren, ver oorzaken ook elke week parkeer problemen. En nu moet men echt niet denken dat er op de andere da gen van de week ruim voldoende plaats is. De automobilist probeert nu eenmaal (en terecht) zijn auto zo dicht mogelijk bij het koopcentrum te parkeren; het is ook geen lolletje om bepakt en gezakt enige honder den meters naar zijn auto te moeten lopen. Het gevolg is volle parkeer plaatsen en volle toegangsstraten naar het centrum. Volgens de statistieken rijden er op het ogenblik in Nederland 3,7 mil joen personenauto's op 13,9 miljoen inwoners. Dat wil dus zeggen dat er op de 3,75 inwoners 1 auto is. Laten we deze cijfers ook voor Venray gel den dan kernen we op het ontstel lende aantal van 8700 auto's in onze gemeente. Het is haast niet te gelo ven, maar de cijfers liegen er niet cm. Voor 1985 verwacht men dat er nog 1.000.000 auto's méér in ons land je rondrijden, en dat zou dan bete kenen 1 auto op de 3,12 inwoners. Schrik niet, maar dan zou bij een heel gewone groei van Venray het aantal-auto's in onze gemeente stij gen tot ruim 10.500. Nu is het met prognoses haast al tijd het geval dat deze door de wer- kerlijkheid worden achterhaald en 't is natuurlijk ook mogelijk dat de berekende cijfers vcor Venray niet opgaan; maar konkrete cijfers zijn er echter niet te krijgen. We willen de ze hele becijfering alleen maar even vaststellen dat het aantal auto's per jaar met 2,73% toeneemt. Logischer wijze zeuden dus cok het aantal par keerplaatsen tclkcnjarc met het/.clf- pcrcentage moeten worden uitge breid, wil men niet onherroepelijk vast komen te zitten. Stellen we dat er in en nabij Veniay centrum zo'n 500 min of meer o/ficiële parkeer plaatsen zijn, dan zouden er elk jaar zo'n 15 bij moeten komen, zonder dat we er ook maar iets op vooruit gaan. Maar wat wil nu het geval in Venray? Op het Henseniusplein denkt men in de toekomst weer bo men te gaan planten. Dat hoeft nu niet direkt drastisch ten koste van veel parkeerruimte te gaan. maar een paar plaatsen scheelt dat toch wel. De Grote Markt wordt in de toekomst wandelgebied. Het par keerterrein achter zaal In den Engel is nu al bebouwd. De parkeerplaats in de Patersstraat op het oude Pa- trenaatsterrein zal binnen niet al te lange tijd bebouwd worden met flats voor bejaarden c.q. eengezins woningen. Het terrein van de Gou den Leeuw staat in de bestemmings plannen voor bebouwing genoteerd, al moeten we er direkt bij zeggen dat daar achter, tot aan de Lange- weg toe, een parkeerterrein is ge pland. Het terrein achter de schouw burg tot aan de Hoenderstraat vormt in feite de Rose Vlek en biedt dus in de toekomst in ieder geval aan veel minder auto's parkeerruimte. De par keergelegenheid tegenover de LTS can de St. Jozefweg zou in de toe komst wel eens gebruikt kunnen werden voor de bouw van een nieu we school. En we zien het niet zit ten, dat het huidige parkeerterrein- tje aan de Eindstraat als zodanig zal blijven voortbestaan. De parkeer ruimten echter de Ho ma en bij Torro kunnen wc gevoeglijk als „eigen" parkeerplaatsen betitelen en zijn in feile nu al te klein. Blijft dan nog over de parkeergelegenheid achter 't cude raadhuis, evenals de parkeer ruimte bij het nieuwe gemeentehuis, die dagelijks zeer druk bezet zijn. Al met al: bekijken we de par- keermogelijkhcden op wat langere termijn, dan boeren we eerder achter uit dan dat er een oplossing voor de de huidige problematiek gevonden wordt, laat staan dat we er jaarlijks een 20-tal parkeerplaatsen bij krij gen. Het is daarom zonder meer toe te juichen dat de Venrayse vereniging van zelfstandige ondernemers mét de gemeente zoekt naar 'n afdoende oplossing. Hun advies aan de onder nemers om geen beslag te leggen op de parkeerplaatsen, zal o.i. echter -weinig succes hebben Te veel onder nemers zijn niet meer bij hun bedrijf woonachtig, of hebben hun auto da gelijks verschillende malen nodig voor klantenbezook ed. Logisch dat ook zij dan hun auto bij de hand willen hebben. En of men zijn perso neel kan „verbieden" hun auto mee naar hun werk te brengen, betwijfe len wij sterk. VENRAT (047 80) 3458 Via Gedeputeerde Staten heeft de minister van economische zaken la ten weten een subsidie van vijf mil joen gulden beschikbaar te willen stellen voor de doortrekking van de Oost- en Noordsingel in onze ge meente. Hiermede neemt het Rijk dan circa 95% van de totale kosten voor haar rekening, en blijft er nog circa 700.000,ten laste van de gemeente. Deze rijksbijdrage voor een uiterst belangrijke wegenontsluiting de z.g. singelroutes komen uit de pot voor de verbetering van de infra structuur. Zoals men op het hierbij geplaat ste kaartje kan zien wordt de Noord singel in een vrijwel rechte lijn oost waarts geleid, om daar aan te slui ten op de Oostsingel, die vanaf de oude Landbouwschool aan de Sta tionsweg (thans De Brak) in een bochtige lijn doorloopt naar de Maas- heseweg en deze ongeveer ter hoogte van Inalfa bereikt. Gedeeltelijk volgt deze nieuwe weg de huidige Land- weertweg. Na het gereedkomen van deze haakse aansluiting is de bui tenste rondweg of singel van Venray praktisch voltooid. De verbinding WestsingelZuidsingel wordt name lijk binnenkort in gebruik genomen. Was U al bij in Horst Verwacht mag worden dat de ge meente nu de kosten voor haar rekening wel erg laag zijn komen te liggen vrij spoedig met de realisa tie van deze nieuwe weg zal begin nen. Er zijn nog enkele problemen met grondeigenaren, waardoor het niet uitgesloten is dat de wegenaan leg in zijn totialiteit nog wel even kan duren. De gemeente heeft echter goede hoop dat men met deze eige naren in een schip kan komen. Het open jeugdcentrum De Brak wordt ook gesloopt. Een nieuw onderdak hiervoor is gevonden in „Huize Ber tha", het vrijstaande gebouw aan de speelplaats van het voormalige in ternaat aan de Leunseweg. Belangrijk bij deze wegenaanleg is de doortrekking naar de Maashese- weg. ter hoogte van Inalfa. Het personeelsverkeer van de daar ge vestigde industrieën krijgt dan een directe vrbinding met het Brukske, waardoor het verkeer over de Ju- lianasingel e.d. sterk wordt ontlast. De huidige Maasheseweg krijgt na de voltooiing van het nieuwe we genstelsel een meer ondergeschikte betekenis. Stienstra Venray BV, Stationsweg 11, tel.04780-4438 Makelaars in onroerende goederen Wij verzorgen voor u: koop en verkoop - huur en verhuur taxaties - bouwprojektenontwikkeling - hypotheken - verzekeringen - beheer van 1968 ook volop bezig met de aanleg van de nieuwe provinciale weg VenrayVenlo en de doortrek king van de Deumeseweg naar Oos trum-Wans sum In het Veulen werd een inwoner priester gewijd en twee broers sub diaken. Heel Veulen was op de been toen Mgr. Beel deze wijdingen ver richtte. Aannemingsbedrijf Verhoeven kwam met de voor die tijd exclusie ve plannen op tafel voor de bouw van semi-bungalows in het Groene Hart, Dennenoord en Mastbos. Maar ook Neduco zat niet stil en bood de gemeente aan, de bouw van 144 wooneenheden in drie blokken van 48 stuks. Thans algemeen bekend als de flats aan de Veltumse Kleffen. Ook in Den Haag wist men waar Venray lag, want de KoninjfJn bracht een bezoek aan de schouw burg, terwijl Staatssecretaris Krui- singa het In 1965 gebouwde zwembad officieel kwam openen. Hij was hierbij vergezeld van de Commissa ris der Koningin in önzè provincie dr. vSn Rooy; In Tsjecho-Slowakije werd het sprankelije vrijheid door een Russi sche invasie de kop ingedrukt. Heel de vrije wereld leefde met de ge beurtenissen aldaar mee. Ook de Venrayse gemeenteraad betuigde zijn medeleven en stuurde een telegram aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Bij de bouw van het ziekenhuis werd de hoogste etage bereikt en ging de vlag in top. Nu 10 jaar later is men daar al weer aan uitbreiding toe. En last but not least: de zilveren gulden werd vervangen door de nik kelen gillden. Tot zover onze bloemlezing uit „Peel en Maas" van jüli en augustus 1968. Maanden waarin de laatste ja ren praktisch niets meer gebeurt, maar die toen kennelijk nog bruisten van aktiviteiten. We moesten bij het lezen hiervan briwillekeurig weer denken aan dat wat wij feen week of zes geleden in dezé kolöm schrevett: „kan het in Venray niet meer?" Ja, de grote schwung is er toch wel uit, al moeten we dan toch wel weer wij zen op b.v. een zeer drukke jaar markt en een misschien nog druk kere braderie, met in het vooruit- zich de winkelweek met de daaraan verbonden attrakties in september en de traditionele taptoe van het Jacht- hoomkorps ter afsluiting van de zo mer. Aktiviteiten die weliswaar tra ditie aan het worden zijn en daarom weinig originele vondsten in zich ber gen. Of zien we het nu allemaal ver keerd? Is het verleden zoveel mooier geweest dan het heden? Of zijn we uit de kluiten gewassen en gaan we teveel ieder ons eigen weg, zonder gemeenzaam iets te presteren? Ach. laten we er ons nu niet al te dik om maken. De kermis en de va kantie staan voor de deur. Daarna zien we wel weer. We wensen u veel plezier, veel zon en weinig regen. En mocht u uw vakantie er al op hebben zitten: „Werk ze!" Over 14 dagen komt „I^el en Maas" weer bij Kleuren afdrukken Veilig, snel, goedkoop 9x9 f 0.75 9 x 13 f 0.90 Alleen gelukte foto's be talen TRffJ. WINKELCENTRUM T BRUKSKE VENRAY Acht inbraken en diefstallen reeds bekend Venrays politie hield een 22-jarige inwoner van Venray aan. Tijdens het onderzoek is gebleken dat reeds een achttal inbraken en diefstallen kon worden opgelost. In het belang van het onderzoek kon de politie ons geen nadere mededelingen doen, maar wel konden wij achterhalen dat de buit enkele tienduizenden guldens bedraagt. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de dader nog meer dere diefstallen op zijn kerfstok heeft. Hij is voorgeleid aan de offi cier van justitie te Roermond die in verband met het onderzoek verdere gevangenhouding gelastte. Op dinsdag 15 augustus feest van Maria Hemelvaart is het 25 jaar geleden dat in het noviciaat te Oostrum (Huize St. Paschalis) Broe der P. J. Cortooms zijn intrede deed als Broeder van Liefde. Broeder Cortooms is geen onbe kende in Venray. Hij kwam in au gustus 1958 naar het psychiatrisch centrum St. Servatius, waar hij hoofd werd van de afdeling boek houding. In maart 1968 werd hij be noemd tot hoofd van de administra tieve dienst in het psychiatrisch cen trum, op welke dienst hij in de loop der jaren duidelijk zijn eigen stem pel drukte. Begonnen met drie me dewerkers in 1958. groeide deze kleine afdeling uit tot een dienst met dertig medewerkers. In mei 1975 werd Br. Cortooms benoemd tot provinciaal overste van de nederlandse provincie van de kongregatie der Broeders van Liefde. Hij legde toen zijn funktie in Ven ray neer en vertrok naar het pro- vmcialaat van de Broeders in Til burg. Bij zijn vertrek liet hij een volledig geautomatiseerde admini stratie achter, waar men met moder ne computer-apparatuur werkt. Broeder Cortooms werd met de leiding van de kongregatie in Neder land belast op een tijdstip waarop de kongregaties van religieuzen het niet gemakkelijk hebben. Mede door de ontwikkelingen in het religieuze le ven is er een sterke vergrijzing on der de leden van kongregaties op getreden. De nederlandse provincie van de Broeders van Liefde telt momenteel nog 125 leden, waarvan er 23 in ver schillende Broedershuizen in Venray (Mgr. Nolensstraat, Stationsweg en Geysterseweg) wonen. Een klein aantal van hen is nog aktief werk zaam in „St. Servatius". Jarenlang heeft Broeder Cortoon* zich ook ingezet voor de Jeugd In deze streek. Eerst als bestuurslid van de verkenners groep St. Petrus en later bij het ontstaan van het scouting-distrikt Venray-Horst als sekretaris. Broeder Cortooms wij zijn zilve ren kloosterfeest graag in Venray vieren en wel op vrijdag 11 augustus a.s. in St. Servatius. Na een plech tige Eucharistieviering in de kapel van St. Servatius is er van 16.00 tot 18.00 uur een receptie voor Broeder Cortooms in „den Kerkdijk" van het psychiatrisch centrum.

Peel en Maas | 1978 | | pagina 1