Gemeente constateert: geen gebrek aan tand heelkundige hulp, wel gebrek aan en voorlichtim preventie VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY AAT VOLOP VAKANTIE-LEKTUUR IN BOEKHANDEL PEEL EN MAAS uw weekblad VRIJHEIDSSTRAF VERDER TERUGDRINGEN GROTESTRAAT 28 TELEFOON 2727 Vernieling De kantonnicr van de Provinciale Waterstaat deed aangifte van ver nieling van 4 bomen en het wegha len van een verkeersbord in de kom van Ysselsteyn. Botsingen met materiële schade Ter hoogte van het viaduct aan de Leunsewcg reden de personen auto's bestuurd door de 22-jarige W. L. uit Venray en de taxibestuurder de 25-jarige P. v. T. in deze volgorde achter elkaar Ter hoogte van de af slag met de Wieënweg sorteerde de eerste bestuurder voor om die weg in te rijden en dat zag de tweede be stuurder te laat waardoor de door hem bestuurde auto tegen de afslaan de auto opbotste. De bestuurder V. reed vanaf de parkeerplaats bij het Brukske ach teruit en lette onvoldoende op waar door de door hem bestuurde auto te gen de geparkeerde auto van zijn plaatsgenoot T. botste. Op de Ripseweg stond de perso nenauto. bestuurd door de 41-jarige M. Th. uit Bakel voorgesorteerd om linksaf de Twistweg in te rijden en dat zag de 24-jarige bestuurder J. G. uit Rips te laat. waardoor een bot sing ontstond. Op de Twistweg moest de 20- jarige bestuurder van een personen auto G. v. H. uit Bcekel, ter hoogte van de Keizer Karelweg plotseling afremmen voor een voor hem rij dend voertuig dat geen achterver lichting had. Door dat afremmen ge raakte hij in een slip en botste te gen twee langs de weg staande bo men. Bij die botsing bleef het bij materiële schade. Na het uitkomen uit een bocht in de Overloonseweg ging een bela den aanhangwagen, welke achter een personenauto gekoppeld was. aan 't slingeren en de bestuurder kon de door hem bestuurde combinatie niet meer in het juiste spoor houden. De combinatie geraakte van de weg en ook hier alleen materiële schade. Een 23-jarige bestuurder van een personenauto F. P. uit Nieuwe- gein reed vanaf het Henseniusplein linksaf in de richting van de Post- straat en bemerkte te laat de van rechts uit de Patersstraat komende personenauto, bestuurd door de 20- jarige H. M. uit Deurne. Maar ook bij deze botsing alleen materiële schade. De 20-jarige bromfietsbe3tuur- dcr reed over de Ixmmenweg en bij dc kruising met de Heidseweg wilde hij rechtsaf slaan, maar hij maakte de bocht te ruim en kwam in botsing met de personenauto bestuurd door de 55-jarige A A. uit Venray. Ook hier bleef het bij materiële schade. De bestuurster van een perso nenauto, de 33-jarige R. V. uit Hel mond. reed over de Julianasingel en wilde linksaf dc Hofstraat inrijden. Hij zag plotseling een bekende van hem en reed weer naar de rechter- kans van de weg en bemerkte daar bij niet dat de 16-jarige bromfietser M, W. uit Wanssum naast hem reed. De bromfietser reed het trottoir op en kwam tegen een verkeersbord tot stilstand. Het viel achteraf nog mee; de bromfietser liep geen noemens waardig letsel op. De personenauto van de 20-jari- ge J. v. B. uit Heesch stond gepar keerd aan de rechterzijde van de Wilhelminastraat. De bestuurder van een Ford Transit, de 21-jarige G. W. uit Deurne, wilde zijn auto tussen die van de inwoner uit Heesch en een andere geparkeerd staande auto parkeren. Bij het achteruitzetten raakte hij echter genoemde auto, waardoor schade werd aangebracht. Dc personenauto bestuurd door de 43-jarige M. M. uit Venray reed over de Zuidsingel. Achter deze auto reed de personenauto bestuurd door P. N. Beide bestuurders waren voor nemens linksaf de Plataanstraat in te rijden. De eerste bestuurder moest afremmen vcor een tegemoetkomen de auto. Dat remmen zag de tweede te laat en hij botste nu tegen de af remmende auto. Op de Beekweg reed de vracht auto bestuurd door de 29-jarige C. v. E. uit Nijmegen in de richting Venray. De bestuurder week naar links om rechts een inrit in te rij den, dat moest hij doen vanwege de lengte van de vrachtauto. Op het moment van dit voorsorteren werd zijn vrachtauto ingehaald door een andere vrachtauto, bestuurd door de 42-jarige G. B. uit Venray. Dat in halen kon niet meer en er ontstond een bosting. De personenauto bestuurd door de 20-jarige H. E. uit Maashees reed over dc Merseloseweg komende uit de richting Kruiwteg. Een auto be stuurd door de 23-jarige Th. W. uit Venray stond stil op de kruising met de voorzijde van zijn auto enigszins op de Merseloseweg. Uit tegenover gestelde richting naderde een onbe kend gebleven personenauto. Om 'n botsing te voorkomen wilde de eerst genoemde bestuurder tussen de bei de auto's doorrijden, maar dat geluk te niet en het door hem bestuurde voertuig raakte nu de net op de Merseloseweg staande personenauto. In alle gevallen bleef het bij ma teriële schade. Dronken bestuurder weigerde bloedproef Een 35-jarige bestuurder van een personenauto kon door teveel alco holgebruik op de Wanssumseweg de door hem bestuurde auto niet in de juiste koers houden, de auto beland de via de linkerberm tegen een boom. De bestuurder werd per po litieauto naar het ziekenhuis ver voerd wegens een hoofdwonde, maar die bleek niet ernstig te zijn. De be stuurder weigerde de bloedproef te ondergaan. Procesverbaal terzake drankmisbruik achter het stuur werd aangezegd. Tegen lantaarnpaal De 32-jarige bestuurder C. v. E. uit Nijmegen was aan hel lossen ge weest in de Passage Na dat lossen wilde hij zijn personenauto achteruit rijden, maar zag te laat de lantaarn paal, met als gevolg een botsing. Brand in boven verdieping woning Het springen van een electriciteits- zekering in de woning van de fam. S. aan dc Gussenstraat was aanlei ding dat een onderzoek werd inge steld naar de oorzaak. Het bleek dat er brand was uitgebroken in een der slaapkamers op de bovenverdieping. Men deed het enige wat op dat mo ment juist was, men hield de deur van de kamer dicht waardoor de brandhaard zich niet kon uitbreiden. Venrays brandweerlieden wisten op deskundige wijze de brand te blus sen. De schade bleef beperkt tot de bovenverdieping. Over de oorzaak kon niets naders worden medege deeld. Het comité Recreatiesport Venray en Pooling Recreatiesportleiders(sters) in Venray gaan in nauwe samenwerking met de Nederlandse Katholieke Sport federatie en het Ministerie van CRM 'n cursus organiseren. Deze cursus. Recreatiesportleider (ster) A. wordt in combinatie met de A.B.O. Algemene Basis Opleiding) gegeven. De reden daarvan is, dat men ver antwoorde vorming en begeleiding van jeugd en volwassenen binnen 't sport gebeuren nodig acht. De sportleiders zijn het immers, die hun persoonlijk stempel drukken op de gehele inhoud van de sportbeoefening en dus ook op de persoonlijkheid van de sportende mens. Deze cursus omvat onder meer de volgende aspecten: Theoretisch en praktisch leiding geven; sportgezondheidsleer EHRXD; sporthygiëne; organisatie theoretisch en praktisch van de recreatiesport; sport en spelvormen enz. Toelatingseis: 17 jaar en ouder. Cur- susomvang: 70 lesuren. Stage: mini maal 25 uren. Cursusgeld: 350.in clusief boekengeld. (Geringe prijsstij ging voorbehouden.) Inschrijfdata: tot 1 september 1978 Start cursus: medio september 1978. Einde cursus: medio mei 1979. Nader inlichtingen/brochure en in schrijven: Gemeentehuis Venray. afde ling sportzaken (II E), telefoon 04780- 3838, toestel 247. IN VERBAND MET HET SLECHTE WEER EEN WEEK UITGESTELD Op zondag/6 juli as. worden door het Comité Recreatiesport Venray in samenwerking met de Pooling Recrea- tiesportleiders(sters) en de zwemver eniging Spio Venray aqua-fit-waterspe- len georganiseerd in het gemeentelijk buitenbad. Dit zijn waterspelen waaraan ieder een kan meedoen. De spelen worden zowel in het diepe als in het ondiepe basin gehouden en staan onder des kundige leiding. Ook op de grasweide worden diver se spelen georganiseerd, zoals bad- Rijverbod Een 19-jarige bromfietsbestuurder kreeg wegens het gebruik van alco hol een rijverbod opgelegd. HET wetsontwerp van minister de Ruiter sluit logisch aan bij de kritiek, die vanuit de brede kring van straf rechtelijke en criminologische deskun digen de laatste jaren is geuit op de zogenaamde vrijheidsstraffen zoals hechtenis en gevangenisstraf. Hoewel volgens art. 26 van de beginselwet van het Nederlandse gevangeniswe zen de vrijheidsstraf dienstbaar moet worden gemaakt aan een verantwoor de terugkeer van de gevangene in de maatschappij (het zogenaamde reso cialisatiebeginsel), komt daarvan in de praktijk maar bitter weinig terecht. Noch de gebouwen, noch de perso neelsbezetting van onze strafinstitu- ten lenen zich voor een deskundige behandeling en begeleiding van ge straften, veelal komen de gevangenen er slechter uit dan toen ze erin gestopt werden. Maar zelfs al zouden de behandelingsmogelijkheden in onze strafgestichten optimaal zijn, dan nog is het de vraag of de gevangenisstraf tot een goede resocialisering zou kun nen bijdragen. De ervaring in de prak tijk leert veeleer, dat gestraften na het uitzitten van hun straf vaak in ern stige sociale en psychologische moeilijkheden komen, die ten dele juist voortvloeien uit het feit dat zij 'gezeten' hebben. Zij komen moeilijk aan werk, hun gezinsrelaties raken vaak ernstig in ongerede enz. enz. Uiteraard plegen sommige mensen zulke ernstige delicten, dat het opleg gen van een vrijheidsstraf vrijwel onvermijdelijk is, al was het maar om de maatschappij tegen deze delin quenten te beschermen. Maar de zin van het opleggen van een vrijheids straf ter zake van minder ernstige delicten dient daarentegen wèl te wor den betwijfeld. Vaak worden in zo'n geval korte vrijheidsstraffen (tot maxi maal 6 maanden opgelegd), een ter mijn die te kort is om iemand te reso cialiseren, maar die lang genoeg is om iemand maatschappelijk totaal te doen ontwrichten. Vandaar dat vele deskundigen reeds lang hebben aan gedrongen op terugdringen van de (korte) vrijheidsstraf. Met dit ontwerp minton. volleybal, scoop en volleyvoet- bal. In het water worden de volgende spelonderdelen georganiseerd: banden race, basketbal, ringsteken, vlotten- parcours en slingerbal. De organisatoren hopen, dat hele gezinnen aan deze evenementen zul len deelnemen. Ter bestrijding van de onkosten zal een geringe bijdrage worden gevraagd. Kinderen tot 16 jaar betalen 1,60 per persoon, kinderen vanaf 16 jaar en ou deren 2,10 per persoon. Houders van seizoenkaarten hebben vrij toegang. Verdere inlichtingen kan men ver krijgen ten gemeentehuize afd. sport zaken (afd. Il-E), tel. 04780-3838, toe stel 247. Op zondag^ juli a.s. worden alle watersportliefhebbers in het zwembad verwacht. INGRIJPEND WETSVOORSTEL VAN JUSTITIE HET ziet er naar uit dat in de naaste toekomst het opleggen van gevan genisstraffen nog meer uitzondering dan regel zal worden dan thans bij de berechting van misdrijven al het geval is. Mr. J. de Ruiter van Justitie heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend dat beoogt om de toepassingsmogelijkheden van vermogenssancties (geldboetes) te verruimen en daardoor de oplegging van (korte) vrijheidsstraffen terug te dringen. De transactiebevoegdheid van de officier van justitie wordt aanzienlijk uitgebreid, te weten tot alle strafbare feiten waarop niet meer dan maximaal zes jaar gevangenisstraf staat. BOETES IN PLAATS VAN (KORTE) VRIJHEIDSSTRAF van wet komt minister De Ruiter aan deze wensen voor een groot deel te gemoet. VOORSTELLEN HET wetsontwerp houdt onder meer de volgende voorstellen in: 1. De mogelijkheid van rechtelijk par don (veroordeling zonder strafopleg ging). Op het ogenblik hebben alleen de kantonrechter en de kinderrechter deze mogelijkheid. Minister De Ruiter wil nu dat ook de strafrechter deze mogelijkheid krijgt. 2. Transactie door de officier van jus titie wordt mogelijk bij alle strafbare feiten waarop niet meer dan zes jaar maximaal gevangenisstraf staat. Daaronder vallen met name veelvuldig gepleegde misdrijven als diefstal (maximaal 4 jaar), oplichting en ver duistering (3 jaar). Transactie wil zeggen dat de verdachte door betaling van een bedrag een vervolging en berechting als het ware kan 'afkopen'. Een voordeel daarbij is zonder meer, dat de verdachte hierdoor het in het openbaar terechtstaan wordt be spaard. 3. Er komen zes categorieën van boe temaxima, die ieder toepasselijk zijn op een aantal overtredingen of mis drijven. De rechter moet, indien hij een boete oplegt van meer dan f500,-- in het vonnis aangeven op welke wijze hij rekening heeft gehouden met de draagkracht van de veroordeelde. 4. Bij een voorwaardelijke veroorde ling kan de rechter als bijzondere voorwaarde bepalen dat een waar borgsom moet worden gestort, die maximaal gelijk is aan de maximum boete. 5. De minimum geldboete wordt ver hoogd van vijftig cent tot f 5.-. STRAF MOTIVEREN NIET onbelangrijk is ook dat de motiveringseisen voor vonnissen van de strafrechter worden verzwaard. De rechter zal zijn beweegredenen voor In december van het vorig jaar heeft de afdeling Venray van de P.S.P. zowel het gemeentebestuur als het bestuur van de provincie Limburg gewezen op de problema tiek in de gemeente Venray met betrekking tot de tandheelkundige verzorging. Met name werd de na druk gelegd op het door deze po litieke party gekonstateerde te kort aan tandartsen in Venray. Omdat de gemeente verantwoor delijk is voor een goed funktione- rende gezondheidszorg binnen haar grenzen, werd het rapport van de de keuze van een bepaalde straf dus duidelijker moeten motiveren en dat is een goede zaak. Dat kan er toe leiden dat de rechter zich in nog sterkere mate dan thans het geval is zich zal gaan afvragen waarom hij een bepaal de straf oplegt en geen andere. Aangezien de rechtspraak openbaar is, krijgt ook het publiek op die manier meer inzicht in de beweegredenen van de rechter en ook dat is belangrijk, mede gelet op het feit dat er nog altijd een grote kloof bestaat tussen de rechtsprekende macht en het grote publiek. Een kloof die mogelijk smaller zal worden, wanneer men de motive ringen van de rechter beter leert kennen. Al met al is dit wetsontwerp vermogenssancties een belangrijk werkstuk, dat tot ingrijpende wijzigin gen in onze rechtsbedeling zal kunnen leiden. provinciale raad voor de volksge zondheid over deze kwestie afge wacht, alvorens verdere stappen te ondernemen. Nu het rapport is ontvangen en de Venrayse tandartsen van de in houd kennis hebben kunnen ne men, vonden b. en w. van Venray het tijd worden om deze proble matiek eens nader door te spreken met de in Venray gevestigde tand artsen. Tijdens dit gesprek kwam naar veren, dat Venray, wat betreft het aantal gevestigde tandartsen, „nood- gebied" zou moeten zijn. In de prak tijd is Venray dit evenwel niet. Als bewijs hiervoor werd gesteld, dat in het afgelopen jaar in Venray één nieuwe tandarts zich heeft ge vestigd en dat zich bij hem slechts duizend patiënten in één jaar heb ben gemeld. Bovendien heeft geen enkele Ven rayse tandarts een verontrustende wachtlijst terwijl „pijngevallen" ac- cuut kunnen worden geholpen. Dat Venray geen noodgebied is, blijkt verder uit het feit, dat er vijf full time tandartsen werkzaam zijn waaronder geen rustende tandartsen, die enkele uren per week nog prak tijk doen. Daarbij is de vraag naar tandheelkundige hulp procentueel laag. Dit laatste wordt mede gewe ten aan het feit, dat men over het algemeen te weinig zorg heeft voor het behoud van het eigen gebit. Pro- teses op vrij jonge leeftijd zijn geen zeldzaamheid. Algemeen werd men het er over eens, dat er meer zal moeten worden gedaan aan preventie en voorlich ting. Alle momenten die zich daarvoor lenen, zouden moeten worden aan gegrepen. Deze momenten zijn o.m. het tandartsenbezoek, zuigelingen consultatiebureaus, schoolartsen- dienst, schooltandartsendienst en 't onderwijs. Tijdens deze bespreking werd door een van de tandartsen een toelich ting gegeven op de specifieke vorm van preventie, namelijk het z.g, pre ventiecentrum. waar kinderen vanaf twee jaar uitsluitend door mond hygiënisten worden behandeld. Een dergelijk centrum gaat geheel uit van een scheiding van preventie (voorzorg) en curatieve (behandeling) aktiviteiten en van verantwoorde lijkheidsbesef van de ouders t.a.v. een gezond en goed gebit voor hun kinderen. Op grond van dat gegeven „selec teren" de cliënten van een preven tiecentrum zich zelf. Overigens moesten de tandartsen 'ijdens dit gesprek toegeven wegens tijdgebrek nauwelijks toe te komen aan preventieaktiviteiten. Wat betreft de eventuele vestiging van een nieuwe tandarts in Venray stelden de gevestigde tandartsen hier positief tegenover te staan. Ook voor meer vestigingen zou ruimte aanwe zig zijn, waarbij evenwel werd ge wezen op de afhankelijkheid in deze van meer faktoren. Het Bemidde lingsbureau van de Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Tandheelkunde speelt hierbij een belangrijke rol. Aan het einde van het gesprek kon worden gekonkludeerd, dat: in het kader van een goede or ganisatie van de tandheelkundige verzorging nadere studie over preventiemogelijkheden en de fi nanciële konsekwenties daarvan gewenst is en de gemeente op grond van haar verantwoordelijkheid voor een goed funktionerende gezondheids zorg daartoe een aanzet kan ge ven, uiteraard in nauw overleg met de betrokken diciplines. Intussen heeft de gemeente beslo ten alle informaties in te winnen over de vormen van preventie o.a. bij het Ivoren Kruis, de Nederland se Maatschappij tot Bevordering van de Tandheelkunde en het Voorlich tingsbureau voor de voeding. In nauw overleg met de betrokken diciplines zal het Venrayse gemeen tebestuur voortgaan met het stre ven de tandheelkundige verzorging in Venray waar nodig te verbeteren.

Peel en Maas | 1978 | | pagina 4