Duitse jeugd door burgemeesters ontvangen @3 Sprookjesachtig programma voor kindervakantiewerk VAKATURE- BANK Hoe moeten we de school verlaters opvangen? Agrarische mammoets te lijf met gerichte instrumenten Nog twinlig leiders en leidsters nodig Harten 5-aktie Zonnebloem zéér geslaagd Geluidshinder dependance MAVO Aankoop grond in Veltum II Organiseren van spelen in bossen N.K.V. Centrale Venray Er komen in deze zomer niet minder dan 190.000 schoolverlaters in de maat schappij terug en nu gaat het er maar om waar die blijven. Al die jongeren moeten weer een nieuw, soms tijdelijk levensdoel kiezen. Zij kunnen bijvoor beeld verder studeren. Naar schatting zullen zo'n slordige 20.000 afgestu deerden van MAVO, HAVO of een of andere vorm van beroepsonderwijs een nieuwe school kiezen. Het is te hopen dat velen dat doen, maar daarmee verschuiven ze ten deel hun probleem naar de toekomst. Want in de hogere regionen der afgestudeerden is al een arbeidsoverschot. Vooral in de regionen der academici die sociale wetenschappen of rechten hebben gekozen. Een aantal van hen is al bereid met een lagere funktie ge noegen te nemen dan die past bij hun wetenschappelijke vorming. Zij leggen daarmee al een druk op de kaderfunkties, die eigenlijk voor de afgestudeer den van het hoger- of middelbaar beroepsonderwijs bestemd zijn. En daar komen ook duizenden liefhebbers op de arbeidsmarkt. Deskundigen zijn van mening dat van de ca. 170.000 beschikbare krachten er zo'n honderdduizend wel direct een baan zullen vinden. Dan blijven er nog zo'n 70.000 zwerven, die de hulp inroepen van de arbeidsbemiddelende organen. Die weten ook nog heel wat openingen die met wat passen en toegeven dan wel gevuld worden. De aktie Harten 5, bedoeld om zie ken en gehandicapten vakantie en rekreatie te geven ,is geweldig ge slaagd. Op allerlei manieren werden de gezonde Nederlanders opgeroe pen om 5,(of meer) van hun eigen vakantiegeld af te staan. Daar werd op een geweldige manier op gereageerd Tenslotte vond op vrij dagavond 16 juni j.l. vanuit de Eve nementenhal te Groningen de popu laire Willem Ruis-show plaats. Deel nemers: Gehandicapte echtparen. Aanwezige toeschouwers: 1400 zie ken. gehandicapten en bejaarden uit de noordelijke provincies. Willem Ruis deed toen een beroep op de kijkers om samen minstens voor een miljoen gulden te zorgen. Dit bedrag werd ruimschoots ge haald. zodat de voorgenomen plan nen (o a. 300 éèndags-boottochten, 70 regionale ontspanningsdagen met ra dio- en t.v.-artiesten en aangepaste vakanties voor 1700 zieken) gereali seerd kunnen worden. En voor degenen die alsnog geld willen overmaken: Gironummer 11.55.555 t.n.v. Vakantiefonds Zonne bloem, Breda. ümarwEKine VcIKAV In verband met de dit jaar ge houden gemeenteraadsverkiezingen had de politieke vereniging „Samen werking Venray" haar jaarvergade ring verschoven naar 22 juni '978. Op deze jaarvergadering werd het voorstel van het huidige bestuur, om het aantal bestuursleden te vermin deren met twee leden en dus terug te brengen naar zeven bestuursleden, aangenomen. Tot voorzitter werd gekozen: dhr. J. Colsen. Herkozen werden: mevr. M Millen-Sanders, penningmeester; dhr F Geene, propaganda commis saris; dhr. M. Cornelissen, dhr. W. Smeets. De heren J. Poels en H. Arts zijn afgetreden en hebben zich niet meer herkiesbaar gesteld. Verder maken deel uit van het bestuur dhr. J. van Roy, secretaris en dhr. Th. Michiels. Besloten werd om de huidige wet houders Mevr. P. Rutten-Tielen en dhr. G. Schols wederom als wethou der voor te dragen. Verder kwam aan de orde: Jaarverslag. Financieel jaarverslag. Begroting 1978. Evaluatie verkiezingen. De nieuwe fraktie van „Samen werking Venray" heeft haar dage lijks besutur op woensdag 28 juni '78 gekozen. Het dagelijks bestuur be stuur bestaat nu uit: Dhr. A. den Brok, voorzitter Mevr. H. Poels-Peters, vice-voorzit- ter; Dhr. A, Broeksteeg, sekretaris. Gewestelijk Arbeidsbureau Venray Van 1 januari 1978 tot en met 4 juli 1978 werden 1756 vakatures op genomen in de vakaturebank; op 5 juli 1978 was in 1165 vakatures voor zien. zodat er thans nog 591 plaatsen vakant zijn, waarvan 302 buiten het rayon Venray. Hier volgt een greep uit de vaka tures in het rayon Venray: in de bouwsektor en aanverwan te sektoren: (leerling) metselaars, stucadoors, (leerling) voeger, (leerling) tim merlieden, opperlieden, grond werkers, (leerling) dakdekkers, (leerling) schilders, le tekenaar, stedebouwkundig tekenaar, wo ninginrichter/stoffeerder, kost- prijsdeskundige. in de mctaalsektor: gereedschapsmaker, plaatbank werker, plaatwerker/spuiter, (leerling) automonteurs, elektro- (hydrauliek) monteurs, loodgieter/ zinkwerker, gereedschapslijper, slijper/polijster, draaiers, frezers, boorders, profielwalsers, machi nebedienden, montagemedewer kers, richter, industrielakspuiters, spuiter, meet- en regel technicus. in de dienstensektor: administratief medewerk(st)er, receptionist, parttime receptio niste/telefoniste, hoofdbode, as sistent accountant, commercieel medewerk(st)er, verkopers, ver- koop-inspekteur, vertegenwoor diger, banketbakker, chefslager, serveersters, gastdocenten, do- cent(e) engels, docent(e) klassie ke talen, onderwijzer(es), kleuter leidster, verpleegkundige-B, nacht/slaapwaeht, (waarnemend) afdelingshoofd, ziekenverzorgster, groepsbegeleid(st)er, rij-instruik- teur/trice, (inter)nationaal chauf feurs, heftruckchauffeur. overigen: schoonmaaksters, produktiemede- werkers, pompbediende, leiding gevend kapper/kapster, kapster, chemisch reiniger, pluimveever zorger, assistent bedrijfsleider pluimveebedrijf, medewerkers varkensfokbedrijf, champignon- kwekersknecht. De vakatures worden snel bezet! Een vakature van vandaag kan mor gen reeds voorzien zijn. Kom U daar om zelf op de hoogte stellen van de inhoud van het vakaturebestand. De vakaturebank is geopend, iede re werkdag 's morgens van 08.15 tot 12.30 uur en 's middags van 13.45 tot 17.00 uur. WERKEN MET VOLDOENING HET BELANGRIJKSTE Naar schatting zal er dan nog een flink overschot zijn van ongeveer 25.000 jongeren, die zich aandienen voor een baan in de maatschappij. Men moet dat aanbod niet te tragisch zien. Er zijn duizenden jongeren, die eerst eens flink met vakantie willen na jaren van studie op school, Velen zoeken hun rekreatie over de gren zen en vinden daar ook wel tijdelijk vakantiewerk bij de oogst of ander najaarswerk. Anderen schuiven toch nog wel in een baan omdat er iemand gepensioneerd wordt, een ander met langdurig ziekteverlof of omdat een bedrijf met een nieuwe aktiviteit begint. Maar alle optimisme kan niet verhelen dat wij langdurig met een overschot aan schoolverlaters drei gen te komen zitten. Het is daarom voor de regio Venray een bijzonder gelukkige omstandigheid, dat de schoolverlaters van de Venrayse LTS voor 97% al een baan hebben kun nen vinden De problemen zullen dan ook voornamelijk liggen bij de schoolverlaters van Havo. Gymna sium en Mavo. Er gaat een stuk volkskracht ver loren wanneer wij jonge mensen van de school af wennen aan het opstrij ken van een werkloosheidsuitkering. Zij kunnen er ook zelf veel aan doen dm die situatie te ontlopen. Ook de ouders hebben daarbij een belang rijke taak te vervullen. Zo is het van grote waarde om een betrekking te vinden waarin men voldoening vindt. Het gaat beslist niet alleen om via werk geld ter beschikking te krijgen maar werken moet blijven behoren tot een stuk van het leven. Iets presteren geeft voldoening en streelt de eigenwaarde. Daarom moet men ernstig zoeken naar een baan die past bij de structuur van de sollici tant. Anderzijds moeten wij buigen voor de realiteit. Als het werk min der passend is dan men had ver wacht moet men niet blijven volhar den in afwijzen. Niemand kan ijzer met handen breken en wanneer men eenmaal aan de slag is, kan men ak- tief blijven om zijn idealen te ver wezenlijken. VERDERE VAKSTUDIE Het moet de schoolverlaters duide lijk zijn dat het einde van de school niet het einde van de opleidings periode betekent. Een afsluitend deel vorming tot lid van de maatschappij vindt men in het bedrijfsleven of in een baan bij de overheid. Een ander stuk voortgezette vorming moet men in aanvullende cursussen nog op doen. De meeste scholen, ook in het beroepsonderwijs, combineren tegen woordig een stuk algemene vorming met een deel beroepsvoorbereiding. Bij het algemeen onderwijs heeft men zelfs de eerste bladzijde van enig vakmanschap nog niet omgesla gen. In beide gevallen is een verdere vakstudie in praktijkcursussen drin gend noodzakelijk. Wanneer men niet direct de werk kring vcor het leven kan vinden is er altijd wel een kans te gaan stu deren in het beroepenveld van je idealen. Daarmee helpen de school- dekanen, daarvoor staan de advi seurs klaar van de arbeidsbureau's en daarmee helpen ook vele perso- neelsleiders van bedrijven. Voor de genen die zich met hart en ziel op een beroep werpen en de bewijzen kunnen afleggen van hoge vakbe kwaamheid gaan de deuren open Als gevolg van de reconstructie van de Oostsingel en de Zuidsingel is door de MAVO gewezen op de ge luidshinder, welke in de dependance van deze school wordt ondervonden. Hoewel het een feit is, dat de ge luidsisolatie van het semi-permanen- te gebouw minimaal is vergeleken met een stenen gebouw, kan de vraag worden gesteld of de gemeen te nu aansprakelijk is voor de ge- konstateerde geluidsoverlast. Boven dien hebben door de gemeente uit gevoerde geluidsmetingen uitgewe zen, dat er ten opzichte van de ver gelijkbare situaties elders, geen over matige geluidshinder bestaat. Aan het schoolbestuur is nu geadviseerd ook zelf stappen te ondernemen om via het ministerie van onderwijs een betere geluidsisolering voor het ge bouw te bewerkstelligen. Tevens is aan het schoolbestuur voorgesteld om door middel van een dichte be planting het zicht vanuit de klas lokalen op het verkeer te belemme ren, waardoor er een psychologische verbetering wordt verkregen. Mocht de genomen maatregel na verloop van tijd de groenzone zal eerst volgroeid moeten zijn toch niet voldoende zijn, dan kan alsnog wor den bekeken of er betere isolatie- maatregelen moeten worden geno men. Nu zal aan de commissie voor openbare werken en verkeer advies worden gevraagd over het voorne men van b. en w. 7.000,beschik baar te stellen voor de aanleg van de groenzone op het terrein van de school aan de zijde van de Zuidsin- geL naar een goede werkkring. Zelfs in de slechtste crisisjaren werden be kwame vakmensen nog door het be drijfsleven gezocht. Maar daar moe ten soms wel offers voor worden ge bracht in vele jaren studie met een flinke dosis uithoudingsvermogen. Jongeren, die nu de maatschappij binnen stappen moeten goed door drongen zijn van de gedachte dat er voor een goede plaats weer gevoch ten zal moeten worden. Ook zal onze jeugd aan de ge dachte moeten wennen dat de juis te arbeidsplaats niet alt(jd binnen de grenzen ligt. Via stage lopen in het buitenland, hulp van rela ties en belangstellenden is het soms mogeljjk buiten de grenzen een entree te maken in het gewenste arbeidsveld. Soms moet dit ge paard gaan met studie in een of meer vreemde talen. Laten w(j ook op het gebied van de arbeidsvoor ziening trachten meer Europees te denken. Goede talenkennis geeft trouwens een entree in vele beroe pen. TIJDELIJKE BETREKKING Wanneer er geen mogelijkheden zijn voor een volledige weektaak moet men ook niet aarzelen een tij delijke arbeidsverhouding te aan vaarden via een uitzendbureau Er Boeren worden bedreigd door pseudo-boeren die in feite indus triëlen of bio-fabrikanten zyn. In het zuiden des lands hebben de boeren en hun organisaties de oor log verklaard aan de mammoetbe- drijven in de landbouw. Zy willen paal en perk stellen aan snelle groei van deze mamoets. Veel be roering rond een zaak die zich misschien vanzelf oplost. Het conflict tussen de boeren en mammoetbedrijven is niet nieuw. Ruim tien jaar geleden vond op het platteland een doorbraak plaats naar concentratie en integratie. Agrarische industriëlen zoals veevoerfabrieken en slachterijen gooiden (strakke en minder strakke) lijnen uit naar de boer. Risicospreiding en meer leve- rings- of afnamezekerheid heette het. Toen al waren er handige za kenlieden die met landbouw niets van doen hadden en toch een avon tuur in de veehouderij niet schuw den. De ontwikkeling naar het grote landbouwbedrijf houdt nu wederom veel mensen bezig. Je kunt je ove rigens wel afvragen wat precies wordt verstaan onder groot. Het heeft in elk geval niet alleen meer te maken met het aantal hectares. Kijk bijvoorbeeld naar de intensieve vee houderij: bedrijven met duizend leg- rennen. slachtkuikens en mestvar- kens en met honderden fokzeugen. Juist in deze zogenaamde verede- lingssector doemen her en der grote bedrijven met een enorme veestapel op. De boeren vooral de jongeren die hun toekomst in de landbouw nog zoeken voelen zich door de mammoets zwaar genomen. GROOT, GROTER, MAMMOET In de pluimveehouderij en var kenshouderij is sinds 1970 heel wat gebeurd. Het gemengde bedrijf met enkele varkens en een legertje rond scharrelende kippen heeft het afge legd tegen gespecialiseerde kippen en varkensfarms. Eén man is in staat 100 fokzeugen, 1100 mest varkens, 10.000 leghennen en wel 50.000 slacht kuikens te verzorgen. Zelfs de grote bedrijven (twee of meermansbedrij- ven) nemen in aantal toe. In 1972 waren er in ons land 68 bedrijven met meer dan 200 fokzeugen (dus twee- of meermans); het afgelopen jaar was dat aantal al opgelopen tot 318. In de leghennensector is de groei naar grote bedrijven nog op zienbarender. Het afgelopen jaar tel den we 89 bedrijven met meer dan 25.000 dieren en 554 bedrijven met Het college van b. en w. heeft overeenstemming bereikt met de heer H. G. van Hoof over de aankoop door de gemeente van 0.27.50 ha, in clusief alle daarop aanwezige gebou wen, werken en beplantingen, gele gen aan de Kulutweg. Zoals bekend is deze grond nodig voor het realiseren van deelplan Kulut II van het bestemmingsplan Veltum II. Aanvankelijk heeft de verkoper zich tot bij de Kroon verweerd te gen de uitvoering van het bestem mingsplan. Ten behoeve van de bouw van een woning met bedrijfsruimte zal aan de heer van Hoof 0.40.00 ha grond, gelegen in het semi-agrarische ge bied Kiekweg. worden verkocht. wordt ervaring mee opgedaan en er zijn wat ruimere kansen voor bij- studie dan bij een vaste werkkring. Daar zitten ook kansen voor halve dagtaken Het tijdelijk karakter van een werkkring kan op jonge mensen erg veel aantrekkingskracht uitoefe nen. Bovendien wijst de ervaring uit dat duizenden jongens en meisjes na het verlaten van de school nog niet precies weten wat ze willen gaan deen. Via tijdelijke betrekkingen kan men soms een breed arbeidsveld af tasten. Wanneer jongelui na zoeken nog geen werk kunnen vinden moeten zij o.i. trachten weer een school te vin den, die hen nog aanvullende kennis kan bijbrengen. Wij hopen dat de schoolleidingen en inspecties daar maximale medewerking aan zullen verlenen. Ook het ministerie van On derwijs zal daarvoor zoveel mogelijk openingen moeten maken. De kosten van het onderwijs worden er hoger door maar langdurige uitkeringen van werklcosheidsgeld zijn evenmin goedkoop. Wij moeten alles doen om jonge mensen zoveel mogelijk te aktiveren voor het leven. Wij moeten hen vin dingrijk maken en helpen een gemo tiveerde weg door het leven te vin den. Dan zal het minder fortuinlijke deel van onze jeugd niet wegzinken in criminaliteit, onvrede met de maatschappij of in doffe ellende. Want er zijn veel mogelijkheden in de moderne wereld. Dat hebben mil joenen gastarbeiders bewezen die ver van eigen huis en cultuur een weg hebben gevonden om hun brood te verdienen. Denken wij eens aan hun offers. De regering van haar kant wil middels subsidies aan de werkgevers bevorderen dat de jeugd in het ar beidsproces wordt opgenomen, nu de minimum-lonen dikwijls een eerste hindernis zijn voor arbeidsplaatsen voor de schoolverlatende jeugd. La ten de werkgevers maar ook de ou ders zich bewust zijn van de waar den voor de toekomst van ons volk, die ermee op het spel staan. meer dan 10.000 leghennen. Overi gens is de groei naar grotere bedrij ven geen zaak van de veehouderij alleen. Van alle boerenbedrijven 15.500) levert 22% werk aan twee ar beidskrachten en zelfs 6% aan meer dan drie mensen. In de glastuinbouw heeft 11% van de bedrijven ceti produktie-opzet voor meer dan drie krachten. ECONOMIE, TECHNIEK EN BELEID Waarom nu een felle aanval van de boer op de grote veehouderij mammoets? Juist deze sector kampt met sterke opbrengstgolven terwijl de vlees- en eierbergen felle reak- ties uit het grote publiek oproepen. Een landbouw, gebaseerd op gezins bedrijven, is niet te rijmen met een produktie-systeem dat met mam moets werkt. De boeren vrezen dan ook dat de grote bedrijven meer nog de snelle groei naar grote pro- duktie-eenheden de boeren hun boterham afnemen. Is de groei naar grote bedrijven af te remmen? Zowel economische als technische ontwikkelingen leiden tot grotere bedrijven. De door de techniek meest gewenste bedrijfsomvang schuift nog steeds mee naar boven. Als de winst per eenheid produkt boven dit pro- duktie-ideaal niet afneemt, is de on dernemer geneigd door te gaan. De boeren zelf lopen bewust of onbe wust mee in de race naar meer en groter. Ook de economie bevordert deze gang van zaken. Behalve de schaalvergroting speelt het over heidsbeleid hierbij een rol. Fiscale regels (met name de door de Wet In vesteringsrekening verdrongen in vesteringsaftrek en vervroegde af schrijvingen) geven de ondernemer vaak een ruggesteun naar de grotere bedrijven. Als de overheid via het beleid bepaalde knelpunten wil weg nemen, zijn het vaak de grotere boe ren die hiervan weten te profiteren. We denken bijvoorbeeld aan regelin gen om de hinder- en stank overlast te bestrijden (mestafvoer, zuiverings installaties, luchtwassers, enz Natuurlijk kleven aan het grote veebedrijf ook nadelen!. De betrok kenheid van de werkers heeft de neiging af te nemen. Het boerenhart met de dierenliefde lijkt plaats te maken voor meer zakelijkheid t.o.v. het dier. In ons land waar men zeer zuinig met landschap, natuur en mi lieu moet omspringen staat men zeer kritisch tegenover bio-industriële produktiemethoden. Bij de gemeente zijn klachten bin nengekomen over ondervonden hin der, veroorzaakt door veel herrie makende jeugd in de bossen aan de Paardekop, vooral in de avonduren. Naar aanleiding daarvan zijn de beheerder van het jeugdkamp „De Peelhaas" en de Stichting Jeugd- buitenverblijven, waaronder dit jeugdkamp resulteert, er op gewezen, dat het gebruik van de bossen na zonsondergang is verboden, tenzij daartoe uitdrukkelijk toestemming is verleend. Overigens geldt dit niet alleen voor de bossen aan de Paardekop in Ysselsteyn, maar voor alle bossen in de gemeente Venray. Het Venrayse Kindervakantiewerk staat dit jaar in het teken van de sprookjes. Daaraan zal ongetwijfeld een bezoek aan de Efteling niet vreemd zijn. want dat is zeker wel een hoogtepunt in deze tweemaal een weck durende georganiseerde vakan tieviering. De eerste weck start op maandag 24 juli a.s.. waaraan behalve kinde ren uit Venray-centrum ook de kin deren van Veulen. Heide. Vredepeel, Merselo. Ysselsteyn en Castenray aan zullen meedoen. In de tweede week komen dan de kinderen uit Leunen, Oostrum. Oirlo en Smakt aan bod. In verband met het vervoer per autobus van en naar de kerk dorpen, moeten de kinderen zich aan deze indeling houden. De kinderen uit Venray zelf mogen beslissen in welke week ze meedoen. 's Maandags wordt er voor de middag een sprookjes-oriëntatietocht gehouden in de bossen van Vlakwa ter. 's Middags blijven de twee laag ste klassen in de bossen achter voor het bouwen van zandkastelen, ter wijl de oudere klassen groepsgewijze een bezoek brengen aan Venrayse bedrijven. Dinsdags is er voor de jongsten een sprookjesfilm in St. Servatius, en gaan de ouderen sporten bij de Wetteling. 's Middags zijn de rollen omgedraaid, dan gaan de jongeren sporten en de ouderen de film zien. 's Woensdags is dan de grote dag: het bezoek aan de Efteling. Voor de leiding betekent dat een extra zorg om daar de jeugd bij elkaar te hou den. Om dat zo goed mogelijk te be reiken zijn er voor alle deelnemers herkenningstekens gemaakt, zodat men de kinderen die onverhoopt er gens achter blijven, weer snel terug kan vinden. GEEN AUTOMATISCHE REM Zal het proces van klein naar gro ter en zeer groot niet eigener bewe ging stoppen? We vrezen dat de voordelen van het grote bedrijf ruimschoots opwegen tegen de na delen. Planologische remmen gelden evengoed voor het traditionele vee houderijbedrijf. De kwetsbaarheid van grote gespecialiseerde bedrijven is makkelijk op te vangen via bin dingen met veterinaire- en financie ringsinstituten. Het verhaal dat de grote bedrijven de hoofdschuldigen zijn bij overproduktie gaat niet op. Van de totale produktie-uitbreiding in de landbouw tussen 1971 en 1975, die 15% bedroeg, komt bijna 1,5% op rekening van de grote bedrijven. De leden van het Algemeen Red- dingsverbond, die hun vakantie op offeren om op het Duits soldaten- kerkhof te werken, werden j.l. don derdag door burgemeester drs. Dit- trich op het gemeentehuis van Meerlo-Wanssum ontvangen, bij wel ke ontvangst ook de vroegere be heerder van het Duits soldatenkerk- hof kapt. L. Timmermans aanwezig was. In zijn toespraak toonde bur gemeester Dittrich zich bijzonder verheugd deze groep te mogen ont vangen, want deze jeugd was een voorbeeld, omdat ze leden zijn van een unieke hulporganisatie, steeds bereid mensen te helpen en daarvoor hun vrije tijd op te offeren. Als de vrede bewaarheid wil worden zal het geweld moeten verdwijnen. Deze jeugd toont de wereld van goede wil te zijn en daarvoor zal die jeugd dan ook de basis blijven leggen voor een betere wereld en toont zij dat er ook andere Duitse jeugd is dan de Rote Armee. De aflossing van deze jeugdgroep is inmiddels weer in Ysselsteyn ge arriveerd, ditmaal bestaande uit' de Kolping jeugd uit de kring Möhrin- gen. Deze groep staat onder leiding van Fritz Manger, die reeds voor de vierde keer als zodanig in Ysselsteyn fungeert. Wat deze groep bestaande uit 20 jongemannen en 10 jongedames, versterkt met 6 Italiaanse jongeren presteert, grenst aan het onge looflijke. Ondanks de gestaag neer- plensende regen, slagen zij er in het normale daggemiddelde te halen bij het plaatsen van de nieuwe marme ren kruizen. Zondag zijn ze met hun allen te gast geweest bij de Soos Xenon in Grubbenvorst. Na een hartelijke ont vangst in de Soos, werd hun het middagmaal aangeboden bij de di verse ouders, terwijl de dag verder werd doorgebracht met sport en spel in de sportzaal van Grubbenvorst. Kokkin van deze groep is de 64- jarige Josefine Eckerle. Het grootste gedeelte van haar leven heeft ze doorgebracht in dienst van Graaf Bernadotte, die op een enclave in de Bodensee het slot Meinau bezit. Als Donderdags kan de jeugd kreatief bezig zijn in het Odapark en wordt ze in staat gesteld zelf sprookjes uit te beelden. Daar komt dan een hele verkleedpartij aan te pas, wat eindigt met een optocht door Venray. Vrijdags is er voor de laatste twee klassen een puzzel-tocht in het Oda park en gaan de ouderen zich ver maken in Veltum. 's Middags is dan gezamenlijk kampvuur en wacht hen nog een verrassing in de schouw burg. Het is zonder meer duidelijk dat zulk een gezamenlijke vakantievie ring een hele hoop werk aan organi satie vergt. Niet alleen aan het op stellen van een programma, maar zeker ook aan de begeleiding van de kinderen. Vooral dit laatste is dik wijls een groot probleem. Ook dit jaar heeft men dringend een 20-tal jongens en meisjes nodig (vanaf 16 jaar) die een of twee weken als lei ders willen fungeren. Zij die daarin geïnteresseerd zijp kunnen zich op geven bij dhr. Verheijen, Pasodoble- straat 9, telefoon 4292. Eventueel kan men zich ook nog cpgeven zaterdag 22 juli bij de Le vensschool, waar de leidsters en lei ders bijeenkomen voor een instruk- tiemorgen. Mede van hen hangt het slagen van dit vakantiewerk af. Wie verwacht mocht hebben dat het aantal deelnemers wel zou ver minderen vanwege het dalende aan tal schoolgaande kinderen en van wege de extra financiële bijdrage vcor het bezoek aan de Efteling. komt wel bedrogen uit. Ook nu weer is het aantal deelnemertjes ruim 1100, zcals verleden jaar. In feite dus een stijging. En dat bewijst wel dat het kindervakantiewerk zeer gewaar deerd werdt door ouders en kin deren. Als men paal en perk wil stellen aan grote industriële agrarische be drijven, zal de overheid met gerich te instrumenten moeten werken. Te denken valt hierbij aan selectieve fiscale maatregelen, een bijsturing van het structuurbeleid, het finan cieringsbeleid en een aangepast so ciaal beleid. Zelfs wanneer de over heid een flinke vinger in deze agra rische pap heeft, zal zij het recht van economische en technische ont wikkeling de vrije loop moeten ge ven. Een landbouwstruktuur is wel bij te sturen maar leent zich nooit voor bevriezing. Een aanval van de boer op de landbouwmammoet mag er nimmer toe leiden dat de klok op de boerderij wordt stilgezet. weduwe maakt zij zich reeds 15 jaar lang verdienstelijk voor het jeugd werk in haar geboorteplaats. Twee jaar geleden heeft ze voor het eerst aktief meegedaan aan het verzorgen van een soldatenkerkhof in Oostenrijk. Dat was haar zo goed bevallen, dat ze besloot om na haar pensionering met dat werk door te gaan. Die pensionering is inmiddels een feit geworden en daarom ging ze met deze groep naar Ysselsteyn. Achteraf blijkt dat er toch nog wel meer beweegredenen zijn, om aan deze aktie: „Verzoening over de graven heen" te willen meedoen. In 1917 sneuvelde haar vader, die ze niet gekend heeft, terwijl haar broer in de tweede wereldoorlog is geval len; drie neven en vijf schoolkame raden keerden ook niet meer uit de oorlog terug. Al die graven worden verzorgd door de Volksbund Deutsche Kriegsgrëberfürsorge, en dat heeft grote indruk op haar gemaakt; en een reden temeer om de Duitse jeugd op haar manier behulpzaam te zijn bij het werk op de kerkhoven. Hier in Ysselsteyn vond ze ook het graf van een stadgenoot van haar eigen leeftijd, en die ze goed gekend heeft. Maandag legde ze een boeket verse bloemen op dat graf. De ontmoeting met Nederlanders heeft grote indruk op haar gemaakt. Ondanks het leed dat hen door de oorlog werd toegebracht, hebben ze dit kerkhof verzorgd alsof het van hun eigen zonen was. Speciaal kapi tein Timmermans wil zij daarvoor persoonlijk bedanken. Heden donderdag wordt het gezel schap ontvangen door het Venray se gemeentebestuur, nadat om 5 uur een krans is gelegd bU bet monument voor de Venrayse geval lenen. achter de 8L Petros Ban- denkerk. Na afloop van deze ont vangst vertrekt men weer naar Ys selsteyn waar opnieuw een krans wordt gelegd b(j het grote kerk hof-kruis. De deelnemers aan deze plechtigheid krijgen daarna een koud buffet aangeboden door de koks van de Bundeswehr welke In Budel gelegerd zfjn. Twee gewonden bij botsing Door onbekende oorzaak botste een personenauto op de Eykenhofwef, richting Jaegerhofweg, tegen een rechts van de weg staande boom. De auto werd bestuurd dcor de dienst plichtige militair, de 20-jange L. v. K. uit Venray. Met vrij ernstige ver wondingen moest hij naar het zie kenhuis worden vervoerd De naast de bestuurder zittende 16-jarige Jon gedame A. C. uit Venray raakte bij de botsing bekneld, waardoor de hulp van Venrayse brandweerlieden nodig was om haar te bevrijden. Ook de Jongedame moest met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Was eerst Ven- rays politie bezig met het onderzoek, toen bleek dat v. K militair was. werd het verdere onderzoek in han den gegeven van de Kon. Marechaus see. Bromfietster tegen benzinepomp De 17-jarige bromfietster Ineke K. kwam door nog niet opgehelderde oorzaak met haar bromfiets op de Jan Poelsweg tegen 'n benzinepomp. Ze kwam te vallen en liep ver wondingen op. Zij werd naar het zie kenhuis vervoerd, maar bij onder zoek aldaar bleken de verwondingen toch mee te vallen en kon ze naar huis worden overgebracht. Vrijdag 7 juli: 18.30 Repetitie voor de sopranen cn alten. 19.15 Repetitie voor de tenoren en bassen. Zaterdag 8 juli: 18.30 Avondmis in de Paterskerk, waar we een groot gedeelte uit het „Wenen repertoire" aan de mensen willen laten horen en Gods Zegen vragen voor een voorspoe dige vakantie in Duitsland en Oos tenrijk. We hopen dat veel mensen komen luisteren, het zou dan een mooi begin van onze vakantie kun nen worden. Zondag 9 juli 9.30 uur: Verzamelen op het Henseniusplcin, vanwaar we per bus aan onze teernee dcor Duitsland en Oosten rijk gaan beginnen. De deelnemers aan deze reis uit Blittcrswijck worden aldaar op het kerkplein opgehaald met de bus. De exacte vertrektijd wordt vrij dag op de repetitie bekend ge maakt. Wanneer er mensen zijn die nood zakelijkerwijs met ons koor kon- takt moeten opnemen tijdens deze vakantie, die kunnen dan terecht bij dhr. Maasdam, Ouverturestraat 13, tel. 5098. Bestuur en leden van de Zangers van St. Frans wensen iedereen een fijne vakantie toe met natuurlijk veel zonnige dagen. Wij hopen U over 2 weken in deze krant tc kun nen berichten over onze belevenis sen in Duitsland en Oostenrijk. Het bestuur van de Centrale NKV Venray heeft zich ten doel gesteld in september - oktober van dit jaar te starten met een gewestelijke sociale school. Vorming en scholing op sociaal, economisch en maatschappelijk ge bied alsmede het taalgebruik zijn voor alle werknemers van enorm be lang. Dit zeker in een tijd waarin grote maatschappelijke problemen op gebied van werkgelegenheid, sociale zekerheid en welzijn, door samen werking en overleg tot een oplossing moeten worden gebracht. De totale cursus duurt 3 jaren, waarvan elk jaar een op zichzelf staande cursus is van 60 lessen, elke les duurt 5 kwartier. De te behandelen stof is in het eerste jaar: Maatschappelijke vraagstukken. Staatsinrichting. Geschiedenis van de vakbewe ging. Levensbeschouwelijke vragen. Praktisch taalgebruik. Het cursusgeld bedraagt: 75.— per jaar. Voor N.K.V. leden, hun echtgenoten en leden van vrouwen beweging welke aangesloten zijn bij het N.K.V. 200,per jaar, voor niet leden. De cursus kan dan pas starten als er tenminste 20 cursisten ingeschre ven zijn, waarvan minimaal 15 cur sisten lid moeten zijn van het NKV. Aanmelden voor de cursus kan schriftelijk of mondeling bij: P. Hendriks. De Aide Weg 9, Ven ray, tel. 5143; J. v. Knippenberg, v. Montfoort- straat 11, Ysselsteyn, tel. 339; H. Opheij, Hubertusstraat 8, Venray, tel. 3039. openbare bibliotheek venray Julianasingel 33 - Tel. 1970 Afdeling voor volwassenen. Keuze uit de aanwinsten: Barlay, S. Kruitvat in de Theems, (det) Benzoni. J. De adem der vrijheid, (hist) Brusse. J. Met de Franse lach? (verh) Cartens. J. Vroege herfst. Chow Chung Cheng. Kleine Sampan. Danella. U. Vakantie in Venetië. Erdman. P. E. De ramp van '79. Fagyas, M. Dans van de moorde naars (hist) Grote avonturen omnibus. Jong, D. C. de. De veilige haven (str)

Peel en Maas | 1978 | | pagina 3