Brukske II is tevreden over nog lang niet vochtrapport Yenrayse export naar Griekenland H. Hartbeeld verplaatst VANDALISME STIINSTRA VENRAY Derde vrouw in de Gemeenteraad RECONSTRUCTIE WESTSINGEL ,GOED ONDER DAK" MET AMAK POELS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Meubelen Half augustus begint de ^VRIJDAG 30 JUNI 1978 Nr. 26 f NEGEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW ORANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 25 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Wekelijks kan men in ons blad een aantal berichten lezen ever ver nielingen die aan andersmans eigen dom werden toegebracht. Vernielin gen die men niet meer kan betitelen als „kwaaj jongenswerk", maar wel ke eerder onder vandalisme gerang schikt moeten worden. Meldden wij vorige week nog de zinloze vernielingen aan de speel- werktuigen in speeltuin Vlakwater; maandagmorgen had de politie weer een heel lijstje nieuwe vernielingen welke in het weekend werden aan gericht. En de volgende week zal dat zeker niet minder zijn. We weten het wel, zulks gebeurt niet alleen in Venray in geheel ens land wordt een toenemende bal dadigheid!" gekonstateerd maar dat pleit ons hier in Venray nog niet vrij. Telkens weer worden personen of de gemeenschap op kosten ge jaagd door aangebrachte schaden waarvan we de zin niet kunnen be grijpen. Om even een opsomming te geven van wat er zoal vernield wordt, noe men wij: vernielen van waarschu wingslampen bij verkeersborden, waardoor ernstige ongelukken ver oorzaakt kunnen worden; vernielin gen van openbare verlichting, zoals deze week bij St. Anna, maar welke ook regelmatig voorkomen bij straat lantaarns en pleinverlichting; het in gooien van ruiten van (tijdelijk) leeg staande woningen; openbare bloem bakken worden van planten ontdaan of vernield; geparkeerde auto's wor den bekrast of men loopt er over heen; verlichting, clignateurs en an tennes moeten het ontgelden; tele fooncellen worden van hun appara tuur ontdaan, terwijl de telefoon gidsen wel haast altijd verscheurd zijn. Zo kunnen we nog wel even doorgaan Jarenlang hebben we gestreden om een sporthal en nu we een prach tige accommodatie hebben met rui me velden, gaan we de zaak weer vernielen. Ballenvangers (netten achter de goals) worden verknipt; af rasteringspaaltjes los geschud; in de doucheruimten verdwijnen kranen, ^douchekncppen en zeepbakjes; bin nendeuren worden finaal in elkaar getrapt, etc. etc. Dat is geen kwaaj jongenswerk meer. geen baldadigheid, maar puur vandalisme, En dat niet alleen door de jeugd van rond 14 jaar, maar ook beslist ouderen rond de 20 jaar moe ten daar de hand in hebben. Men zegt wel eens dat men de da ders moet zoeken bij de jeugd rond 16 jaar, welke zich in sozen, drive- ins en discotheken net te groot of te klein voelen. Jongelui die menen dat ze tussen de wal en het schip geval len zijn; dat er voor hen geen alter natieve ontspanning is ondanks de duizenden guldens die de gemeen te voor het jeugd- en jongerenwerk ter beschikking stelt. We kunnen er lang en breed over praten, maar de feiten liggen er. Wat moeten we er aan doen en wat gaan we er aan doen. De politie nog strenger en harder laten optreden? Of dat de cplossing is? We vermoe den hesguit ten tijdelijke preventie. De verenigingen voor de kosten laten opdraaien, zoals bij de sport accommodaties al eens gedacht is? Namelijk de kosten van vernielingen in de huurprijzen verdisconteren; maar dan beginnen de verenigingen weer te klagen dat het te duur wordt; dat ze dan toch hogere sub sidies willen hebbenEn dan draait de gemeenschap er toch weer voor op. En de vernielingen blijven. We geloven eerlijk dat hier in de eerste plaats een taak ligt voor de ouders. De jeugd is, ondanks haar vroege zelfstandigheid, nog altijd een produkt van haar opvoeding. Het verschil tussen mijn en dijn moet al met de paplepel worden ingegeven. En een paplepel kan men op twee manieren gebruiken Was U al bij in Horst De Bond voor huurders en woningzoekenden B.H.W. Buurt- komitee Brukske gaat niet akkoord met de konklusies, welke vervat zijn in het eindrapport van het Nijmeegse adviesbureau „Peutz" over de vocht- en condensproblemen in de woningen in Brukske. Door het buurtkomitee zal daarom het Bouwkundig Adviesburo „Bouwhulp" van de S.P. Hulp- en Informatiedienst te Eindhoven worden ingeschakeld om de gegevens uit het rap port „Peutz" eens kritisch door te lichten. Wat de wetenschappelijke onder zoekers uit Nijmegen nu aan de wo- ningbouwvereniigng „Noord Lim burg" hebben geadviseerd voor meer dan 5.000,is volgens het comité terug te voeren tot het aanbrengen van méér ventilatie in de woonka mer' en de keuken, het goed afslui ten van de eternietplaat, welke toe gang geeft tot de kruipruimten en het laten maken van ventilatiegaten in de trap, zodat de kelderkast goed kan doorluchten. Volgens het comité toont het eind rapport „Peutz" aan, dat de huidige ventilatie voldoende moet zijn voor deze type woningen. In 442 wonin gen bevinden zich al drie jaar lang dezelfde afzuiginstallaties Vorig jaar december waren er 78 gezinnen, die klaagden over ernstige vochtpro- blemen. Daarom zal het volgens het buurtcomité voor iedereen toch wel duidelijk zijn, dat de ventilatie niet de feitelijke oorzaak is van de vocht- Verder wordt gezegd, dat het rap port „Peutz" met getallen komt over vocht, dat de bewoners zelf in de woningen produceren. De genoemde getallen worden door het comité zéér relatief en zelfs aanvechtbaar genoemd. „Tevens wordt door dat soort ver halen toch weer in de richting ge redeneerd van: het is de schuld van de bewoners zelf", aldus het comité in een uitvoerige brief aan onze re- daktie als commentaar op het twee weken geleden door ons geschreven verhaal naar aanleiding van het verschijnen van het eindrapport „Peutz". Volgens het buurtkomitee is er helemaal geen bouwtechnisch onder zoek verricht door het adviesbureau Peutz. En dat is wel het grootste be zwaar van het buurtkomitee tegen dit rapport. „Weer is er niets onderzocht wat eventueel de oorzaak van de proble matiek is" zo wordt gesteld. Als mogelijke oorzaken worden door „Peutz" wel een aantal punten genoemd zoals bouwvocht, waterlei ding en/of rioleringslekkage, bodem water .regenwater en woonvocht. Over bodemwater schrijft het rap port „Optrekkend bodemwater kan, enerzijds gezien het feit, dat de toe gepaste funderingswijze op zich wei nig of geen aanleiding geeft tot op zuigen van bodemwater en ander zijds gezien het feit, dat niets waar genomen is, dat in die richting zou kunnen wijzen, buiten beschouwing gelaten worden". Het buurtkomitee vraagt zich af hoe men een dergelijke konklusie kan trekken wanneer men het niet heeft onderzocht terwijl het een feit is, dat in sommige woningen het binnenspouwblad tot op een hoogte van 2.60 meter nat is. Ook wordt volgens het buurtcomi té niets vermeld ever het ontbreken van geel zand in de kruipruimtes, zoals in het bestek staat voorge schreven. In de kruipruimtes be vindt zich humusrijke zwarte grond met een grote opzuigkracht. Het buurtkomitee stelt de vraag of het vocht wellicht daar wel vandaan komt en wat er aan wordt gedaan. „Men gaat de ventilatiekapaciteit in de woonkamer en keuken vergro ten". zo wordt door „Peutz" gesteld. Hiertegenover stelt het buurtkomitee dat daardoor de bewoners nog eens op kosten worden gejaagd waarbij het dan de vraag is of daarmee de vochtoverlast bestreden wordt. Alle vraagtekens bijeen zijn voor de Bond van huurders en woning zoekenden B.H.W. Buurtkomitee Brukske voldoende redenen om het rapport „Peutz" door het Eindhoven- se bureau „Bouwhulp" kritisch te laten doorlichten. Ook in de gemeenteraad van j.l. dinsdag is deze vochtoverlast nog eens aan de orde geweest, en in het vragenhalfuurtje door de heer Ch. van den Berg nog eens toegelicht. Hij vrceg ook het rapport ter inzage dat in december j.l. door bouw- en woningtoezicht is opgemaakt. Dit werd hem toegezegd met de uitnodi ging om as. dinsdag deel te nemen aan een bijeenkomst in het kantoor van de woningbouwvereniging, waar de samenstellers van het rapport „Peutz" aan de bewoners van Brukske II nader tekst en uitleg zul len geven. Onlangs kozen circa 175 varkens het luchtruim. Ze zijn bestemd ter verbetering van de varkenshouderij in Griekenland. Ze zullen een nieuw gebouwd bedrijf ten noorden van Athene bevolken. Leverancier is het Varkensonderzoekcentrum Nieuw- Dalland in Venray en Oploo. Reeds meer dan tien jaar heeft men daar ervaring in het verbeteren van de economische produktie van varkens vlees. Sinds een aantal jaren levert dit centrum grote aantallen jonge beren en zeugen aan vele honderden Nederlandse vermeerderaars, die daarmee de me'stbiggen produceren die vervolgens na ongeveer en half jaar als slachtvarkens de fabrieken van de Unilever Vleesgroep Neder- land in Gieten en Oss bereiken. In Griekenland neemt de vlees consumptie duidelijk toe, met name cok door de sterk stijgende stroom toeristen. De traditionele produktie van onder meer schapevlees kan het groeiende verbruik niet opvangen. Varkens bieden de beste mogelijk heden, maar vergeleken met de effi ciënte produktie in Nederland is de Griekse varkenshouderij van zeer matige kwaliteit. Vandaar dat een DC9 van Marti nair nu als vliegende vakensstal op weg ging naar Athene. Omdat voor diverse landen geen doorvoerver- gunning kon worden verkregen, was transport door de lucht noodzakelijk. De heer E. Woltjer, pas gekozen als gemeenteraadslid voor de Partij van de Arbeid in Venray, heeft op aandrang van het gewestelijk bestuur van deze partij afstand gedaan van zijn raadszetel, om zitting te nemen in de Provinciale Staten, waarvoor hij enkele maanden geleden eveneens gekozen werd. HIJ zal nu in de Venrayse gemeenteraad worden opgevolgd door de vierde kandidaat van de P.v.d.A., mevrouw Carla Klerk-Jans (Etudestraat). Naast mevrouw Rutten-Tielen en mevrouw Poels-Peters ie mevrouw Klerk- Jans nu de derde vrouw in de nieuwe Venrayse gemeenteraad die in sep tember voor het eerst als zodanig gaat fungeren. De toekomstige fraktie van de P.v.d.A. zal dus gaan bestaan uit de heren Konlngs, Willems en mevr. Klerk. Wolter Prov. Staten C. Klerk-Jans derde vrouw In de Venrayse Raad. Stoom tra Vonro» BV.Stotiomwog 11. tol.04780-44 38 ^Laar, umm bouo»p>ot*lit*nonr«« Vhohng toypoltoohor Woensdagmorgen werd het H. Hartbeeld op de hoek St. Antonius- straatPaterslaan met groot mate rieel enkele meters achteruit ver plaatst. Dit was o.m. nodig in ver band met de voorgenomen recon structie van de Paterslaan in het ka der van de „eerste ring" rond het centrum. Dit H. Hart-beeld werd in 1931 geplaatst, nadat in juli 1921 reeds een comité gevormd was, welk gel den voor dit doel moest verzamelen. Dat lukte wonderwel en een jaar later had men reeds 2200,bijeen en netjes op de bank geplaatst. Voor die tijd reeds een zeer flink bedrag. Een jaar later was het tegoed bij de bank reeds opgelopen tot 3000,—, maar toen ging de Hanzebank fail liet en ging het beschikbare geld, zo niet helemaal, dan toch voor een groot gedeelte verloren. De oprich ting van een H. Hartbeeld werd hierdoor op de lange baan gescho- Op het einde van de twintiger ja ren begon men opnieuw met pogin gen geld voor een beeld bijeen te krijgen. Waarschijnlijk vanwege de voorgeschiedenis, was de animo tot geven niet erg groot meer, en het bleef sukkelen. Dank zij een belangrijke gift van de oud-Venrayer Mgr. Wijnhoven toen nog pastoor in de Verenigde Staten kón het beeld uiteindelijk in 1931 worden geplaatst en werd het op 25 oktober van dat jaar ingeze gend. Mede door die belangrijke gift werd de oude Paterikoel toen om gedoopt tot Pastoor Wijnhovenpatk. Het ontwerp van het beeld is van de Franciscaanse -pater Angelicus van der Stok. Door oorlogsgeweld in de bevrij dingsdagen van oktober 1944 werd het beeld enigzsins beschadigd. In 1951 nam Piet van Dongen de res tauratie op zich, en men zegt dat hij toen ook. de stand van de uitgestrek te armen iets veranderd heeft. Nu is het beeld dan enkele meters achteruit geplaatst en zal t.z.t. een gepaste aankleding krijgen in het smaller geworden park De haagbeu ken die tot nog toe achter het beeld was aangebracht, is reeds overge plant naar Brukske-centrum. In 1938 werden bij het huwelijk van Prins Bemhard en Prinses Juliana twee lindebomen door dc school jeugd in het park geplant. Nu 40 jaar later moeten deze bomen ook wijken voor een zich uitbreidend Venray. Een esdoorn, die nu reeds in 't trot toir groeit, laat men ook bij de ko mende reconstructie staan. Men acht die zo waardevol dat men voor een aparte toevoer van lucht en water gaat zorgdragen. Naar verwacht wordt kan medio augustus een aanvang worden geno men met de werkzaamheden, ver band houdende met de reconstructie van de Westsingel tussen Langstraat en Reekgraafstraat. Een spoedige realisering is van belang, omdat eerst na het gereed komen van deze verbeteringen de Paterslaan onder handen kan worden genomen een en ander in verband met de nood zakelijk te treffen verkeersomleidin- gen. Reeds eerder stelde de gemeente raad een krediet ter beschikking voor het aanbrengen van verkeers lichten op de kruising Langstraat Westsingel en de nieuwe (nog niet in gebruik zijnde) Zuidsingel. In middels is echter gebleken dat de niet rechte oversteek van Westsin gel naar Zuidsingel onveilige ver keerssituaties kan bewerkstelligen. De zuidelijke rijbaan van de West singel ligt namelijk precies tegen over de noordelijke rijbaan van de nieuwe Zuidsingel. Waarom men dat gedaan heeft, laten we in het mid den. maar het noodzaakt nu wel de Westsingel te reconstrueren en een nieuwe 6 meter brede rijbaan te projekteren. De huidige Westsingel, tussen de Reekgraafstraat en Langstraat wordt in de toekomst 'n parallelweg. Aan de zuidzijde van de nieuw aan te leggen Westsingel komt dan nog een rijwielpad, dat wederom aansluit op het rijwielpad langs de nieuwe Zuidsingel en via voorlangs het Boschveldcollege naar de Leunseweg loopt, en daar o.m. een oversteek krijgt naar de Zuidsingel, Brukske en Oostsingel. Vanzelfsprekend moet op het te reconstrueren deel van de Westsin gel ook een groenbeplantlng aange legd worden, terwijl de openbare verlichting zal worden aangepast. De aan de zuidzijde van de West singel liggende gasleiding, zou bij deze reconstructie onder het nieuwe wegdek komen te liggen, dat mag niet en daarom moet ook deze lei ding verlegd worden. Aangezien het relatief goedkoper is, om deze lei ding ineens vanaf de Langstraat tot aan de Veltumse Kleffen te verleg gen. in plaats tot aan de Reekgraaf straat. en later nogmaals'tot aan de Veltumse Kleffen. wordt deze kar wei in een keer uitgevoerd. MAKELAARSKANTOOR

Peel en Maas | 1978 | | pagina 1