Op de fiets de natuur in jan finders- wéê Jag/k fa m appdmtt ia. J-MARKT jan linde» *st 'Ki, °PKl, °P; ium Pulfanati fwni VENRAÏ 30 jaar geleden VENRAy -STATIONS!*/» 39 UIT PEEL EN MAAS VAN 26 JUNI 1948 - No. 25 Voor rekening van Gebr. Hoede- maekers aan de Langstraat te Ven- ray werd aanbesteed het verbouwen j van hun pand. Uitslag ais volgt: Gebr. Oudenhoven 18 734,J. j Verhoeven Venray 18.234,van den Anker 17.689, In het jaarverslag van het Rijks Arbeidsbureau in Den Haag, staat bij veel ander schoons ook nog ver- meld, dat Venray, èn door ligging èn door arbeidsreserve uitermate ge- schikt is voor industrievestiging. Een aardige reclame. Als de fabri kanten nu maar happen willen. Misschien is het U ook opgeval- j len, dat de bomen op 't Hensenius- plein opvallend goed in het blad zit- ten, vooral onder en langs de stam- men. die reeds bedenkelijke vormen I aannemen. En misschien hebt U ook gezien op de Leunseweg, ware kan jers zijn het daar, die ongesnoeide bomen. En hebt U dan nooit de voor schriften gelezen van de gemeente, hagen gesnoeid 'olgens het Prov. En hebt U nu ook gemeente het zelf Weg^ireglement? V] in de gaten, hoe de Vorige week werd de ronde van Limburg verreden. Daar moet U dan onder verstaan, dat boven Roermond geen Limburg meer ligt, want nie mand die daar ook maar wat gezien heeft van deze ronde. Zo zal op 5 september de Maas-Peel-Mijn-koers verreden worden en vorig jaar had de Parel der Peel te slechte wegen, maar wedden, dat we ze dit jaar ook niet zien, al zijn de wegen nu prima in orde. De heren organisatoren zijn wel erg ongelukkig in het vinden van namen. Op 1 augustus a.s. zal het 300 jaar geleden zijn, dat Pastoor Jacobs te Deurne overleden is. Tijdens de Re formatie werd de kerk te Deurne gesloten, waarop Pastoor Jacobs een hulpkerk bouwde in de Peel nabij de Crayenhut, op Limburgse grond, op dezelfde plek waar thans nog het kruisbeeld staat. Hier moesten de gelovigen van Deurne en omgeving drie jaren lang hun godsdienstplich ten vervullen en niet te Venlo, zo als het Dagblad van Noord-Limburg vermeldt. Bereids is een comité op gericht om deze herdenkingsplech tigheid op waardige wijze te vieren. Verleden week werd te Castenray een zangvereniging opgericht, Dat er reeds veel belangstelling bestaat, blijkt uit het feit, dat 45 personen zich als lid hebben opgegeven. In de oprichtingsvergadering werd het voorlopige bestuur gekozen: H. Vol- lebergh, voorzitter; P. Philipsen, J. Kuijpers, P. J. Maes en J. Rambags. Directeur: H. Kuijpers. Secretaris; Th. Willemsen. Van mei tot en met I wordt in ons land het meest intensief het fietstoerisme bedreven, al wil dit niet zeggen dat in de andere maan den van het jaar de fiets naar de zolder verhuist. Niets is minder waar. met het is een feit dat de zo- mermaanden wel bij uitstek geschikt zijn om tochten te maken: het is lan- I ger licht, de temperatuur vraagt om buiten zijn en de natuur lokt extra. De laatste jaren is de kreet „terug naar de natuur" weer opgepoetst. I Terecht, het heeft er een tijdje op geleken cf de mens bezig was de na tuur tc vergeten in de jacht naar I meer welvaart, meer comfort, meer mobiliteit. Er is wat dit betreft heel veel veroverd, maar men ontdekte toch ook weer dat verbondenheid I met de natuur voor de mens een I zaak van welzijn is. Om dichter bij de natuur te zijn. om de natuur te ontdekken en te beleven, gaan wij I naar buiten. De beste manier om dat te doen, is per fiets. Natuurlijk ook wandelend, maar onze actieradius blijft dan erg beperkt en voor een zeer groot deel van de Nederlanders I ligt de natuur vele, vaak zeer vele kilometers van huis. DE FIETS IS NATUURVRIENDELIJK Om onze mobiliteit te vergroten, hebben wij dus een vervoermiddel nodig en de fiets is daarvoor het meest geschikt. De fiets is namelijk een natuurvriendelijk vervoermiddel omdat de snelheid beperkt is en de fiets geen lawaai veroorzaakt of an derszins een aanslag op de natuur doet. Door de matige snelheid is de fiets ook bij uitstek geschikt om van de natuur te doen genieten. De na tuur blijft voor de fietser dichtbij en stoppen of even afstappen om te kij ken vraagt geen enkele moeite. En er is veel te zien, dat ervaart ieder een die op de fiets stapt. Vaak ook betrekkelijk dicht bij huis en men hoeft er dan maar een ommetje van 20 of 30 kilometer voor te maken en dat betekent, rustig aan, een paar uurtjes fietsen. Er zijn heel veel fietspaden die hiervoor benut kun nen worden, maar ook heel veel stille weggetjes, landbouw- en bos wegen die wel vergeten lijken te zijn. Om iedereen in staat te stellen met de fiets erop uit te trekken en zo van de natuur te genieten, zijn in ons land vele fietsrondritten uitge zet. Een organisatie die zich daar in tensief mee bezig houdt, is bijvoor beeld de stichting; fiets! FIETSROUTES IN OVERVLOED Door deze stichting zijn in de af gelopen jaren meer dan 200 fiets rondritten uitgezet met een gemid delde lengte van dertig tot veertig kilometer. Deze rondritten, waarbij men dus bij het beginpunt terug keert, liggen door heel Nederland 7 v li - routes, voorzien van gedetaillerde routekaartjes en toeristische infor matie, zijn gebundeld in een groot aantal boekjes die onder de serie titel Ontdek Nederland op de fiets! verschenen zijn. Elk boekje bevat elf fietsroutebeschrijvingen in een bepaald gebied. Tot nu toe zijn in deze serie de volgende titels ver schenen: Fietsen in Amsterdam en omgeving; Fietsen in Gooi en Vecht streek; Fietsen in Hollands Groene Hart; Fietsen in Den Haag en omge ving; Fietsen in Rotterdam en om geving; Fietsen in omg. Utrecht en Amersfoort; Fietsen in Salland en Twente; Fietsen in Westelijk Noord- Brabant; Fietsen in omgeving Eind hoven .Helmond, Weert; Fietsen in Drente; Fietsen in Zuidelijk Lim burg; Fietsen in Ede en omgeving; Fietsen in Kennemerland, Haarlem Alkmaar en Fietsen in de Zaan streek, Waterland en West-Friesland. Wie een of meer van deze boekjes in bezit wil krijgen, kan de gewenste titels door overmaking van 6,60 per deeltje op postgirorekening nr. 234567 aanvragen bij de stichting: fiets! in Amsterdam. Hierbij, uit de aard der zaak de gewenste titel(s) vermelden. Wil men liever dichter by huis fietsen, dan heeft de plaatselijke V.V.V. (kantoor Schouwburg) ook verschillende fietsroutes voor U beschikbaar. FIETSEND GENIETEN Wie van een fietstocht wil genie ten, doet er goed aan er rustig de tijd voor te nemen. Hoewel er onge twijfeld ook veel aantrekkelijks steekt in het afleggen van een zo groot mogelijk aantal kilometers, is dat toch wat anders dan op de fiets de natuur in trekken. Dan ga je fietsen om wat te zien en dat vraagt tijd en rust. Je moet de tijd hebben om'af te stappen. Een ander punt dat van belang is, is een goede fiets. Wie van een fiets tocht wil genieten, moet over een fiets beschikken die lekker en licht rijdt, terwijl de kans om pech te krijgen tot een minimum moet wor den beperkt. Dat kan allemaal door ervoor te zorgen dat Uw fiets goed in orde is. Neem er daarom de tijd voor om Uw fiets een goede onder houdsbeurt te geven of te laten ge ven. U ontdekt dan ook of er iets mis is. Zorg ervoor dat alle moeren en bouten goed vast zitten, want een rammelende fiets is een onding. Con troleer of de remmen goed functio neren, of het zadel in goede staat verkeert en of de verlichting het doet. Besteed ook wat extra zorg aan de banden. Als een band te veel is afgesleten, neem dan een nieuwe. Het risico dat Uw fietsplezier door een lekke band wordt vergald, heeft U dan tot een minimum beperkt. Weer zal een soldaat uit Venray niet meer terugkeren in zijn geboor tedorp, Venray. Ergens in Indië staat een wit kruisje met zijn naam: „Engelbert Janssen". Dit jonge leven is heengegaan, bij een overval op de expreslrein Batavia-Bandoeng, waar bij 10 doden en vele gewonden zijn gevallen. Bitter is zulk een kort be richt voor zijn nabestaanden, maar een troost mag het voor hen zijn, dat Venray hun zoon en broer niet mag en niet zal vergeten, want ook zijn leven is gegeven in dienst van het vaderland, voor ons allen. De derde wielerronde van Venray heeft duizenden bezoekers getrok ken, die enkele uren van goede spannende sport hebben genoten. Gestart werd met de junioren, 35 in getal, die spontaan er tussen uit trokken met een vaart van meer dan 32 km per uur. De 25 ronden (30 km) werden gewonnen door: 1 Fr. Poels, Venray; 2 J. v. d. Wal. Venlo; 3 H. Voesten, Venray; 4 A, Bergmans, Venray; 5 P. Janssen Venlo en 6 Th. Reynoud Venlo. Hoe hard de strijd was bij de se nioren bleek uit het feit, dat van de 36 renners er slechts 21 de 53 km uitreden. De uitslag hiervan was: 1. M. Verhoeven, Mierlo-Hout; 2. Th. Janssen. Tienray; 3. F. Lemmcns, Born; 4. Goossens, Eindhoven; 5. Sjef Goumans, Venray; 6. A. van den Munckhof, Venray; 7 Jan Swagho- ven, Venray; 8. Tinneveld, Well; 9. P. Klassens. Helmond; 10. Bloemers, Oss. De wielerclub heeft eer van haar werk gehad. Dinsdag 29 juni a.s. is het 25 jaar geleden dat de Ned. Credietbank een bijkantoor in Venray stichtte en wie momenteel het nieuwe ingerichte bankgebouw bij de opening zal be zoeken, zal moeten erkennen dat er een hoop veranderd is. De heer W. Laurensse z.g. werd de eerste direc teur van het bijkantoor Venray, der Nederlandse Landbouwbank en had tevens de leiding over de correspon dentschappen Boxmeer en Horst, die tegelijkertijd werden opgericht. Vijf man personeel, alles inbegrepen, heeft de eerste moeilijke jaren door geworsteld. jaren waarin met ver lies gewerkt werd. Daarna ging het vooruit en menig zakenman begon de weg te kennen naar de Paters- straat met het grote koperen bord: „Ned. Landbouwbank". Later kwam de naam Ned. Credietbank N.V. Op de 25ste verjaardag kwam tevens 't vernieuwde bankgebouw klaar, om haar taak met nieuwe moed te vol brengen. Velen zullen bij de opening zeker van hun belangstelling blijk geven en tevens de jubilarissen, de heren Quicken en L, Laurensse. bei den resp. 25 en 12'/* jaar in dienst van de bank, gelukwensen. De nieuwbouw werd uitgevoerd door Fa. Gebr. Oudenhoven Venray. Op de doelen van ..Diana" heeft zondag j.l. het jaarlijkse koning- schieten plaats gehad. Het mocht de heer P. Willems weer gelukken met 112 punten het koningschap voor het tweede jaar te behalen. „Diana" dat deelnam aan het Nationaal Concours te Ommel-Asten, behaalde aldaar de 4e prijs. Voor het examen Gemeente-Admi nistratie G.A. I slaagde te 's-Graven- hage de heer A. Janssen, adj. com mies ter secretarie alhier. Pater J. Ariaens, hoofd van de Pre fectuur van Soekaboemi, keert zon dag per K.L.M. na een verblijf van 15 jaren in de Missie, in het vader land terug. Maandag hoopt de Z.E. in Venray te arriveren. Woensdag keerden moe, maar zeer voldaan van de prachtige reis de Rome-pelgrims van de Derde Orde terug in Venray. Assisië en vele an dere plaatsen werden bezocht. Don derdag 17 juni heeft de H. Vader de 70 Nederlandse pelgrims, afkomstig uit Maastricht. Weert en Venray, in audiëntie ontvangen Verschillende kloosters in Lim burg, waaronder ook te Venray. zijn de dupe geworden van een groot scheepse oplichterstruc. Er werd z.g. in beslag genomen ..Cacao D.M." vrekocht a 2.40 per kg, terwijl de analyse bestond uit gemalen cacao- doppen voor een waarde 0,35 per kilo. De oplichters zijn nu achter haald en het bleek, dat de zaak vlot ging. Te Merselo zal de Fanfare „St. Oda" op zondag 27 juni haar 30- jarig bestaan gaan vieren. Na we ken lange voorbereidend werk is alles klaar gekomen en 14 zuster verenigingen uit Limburg en Bra bant hebben zich bereid verklaard deel te nemen aan 't groot opgezet festival, dat zal worden gehouden in de weide van P. J. Michels. De eer ste twee festivals hadden plaats in 1920 en 1937 (Kermis-zondag). Tij dens de dertig jaren bestaansfeesten zullen P. Pubben en Jan Arts ge huldigd worden, daar beiden mede oprichters en nog steeds lid zijn. Welke rechtgeaarde Vcnraynaar heeft niet als kind gespeeld op de berg van Drikus Willems. De speel tuin is echter verdwenen, maar het natuurschoon bleef; het mooiste plekje natuur van Venray Het moet een goede gedachte geweest zijn dit plekje tot natuurtheater te bestem men, Velen hebben het vorig jaar bij het Odaspel genoten van de rust en de intimiteit, die de omgeving als ideale omlijsting van een openlucht spel ons biedt. Het theater is intus sen weer verbeterd en Hioob heeft voor de uitvoeringen van ..lm Weis- sen RÖsll" de beschikikng gekregen over mooie tribunes. De omstandig heid. dat de voorstellingen dit jaar bij avond en gedeeltelijk met kunst verlichting zullen piaats hebben, zal de schoonheid van het geheel zeker ten goede komen. f 1 FAX 79 HALVE \JOOi - LITER PACK 1 RAK A <300 6RAM GROOT GLAS 0.62 L. CJQUjda'A tytPUZ. BLIK A 500 GRAM. TOMAAT- KIP-OP SRCeMTE D6Z.E wee*. 1 LITERBLIK Jk -I00 6RAM- KOFFER'A #i KILO CITROEN TEIS DEZE WEEK: T HELE LITERFLES 1PRK HJ.F0LILN BAAL M6T r-1 PAK 250GRAM W-\ KRAT 20x0.5 L. 5* PORTIES

Peel en Maas | 1978 | | pagina 11