Oplossing voor vochtproblemen Brukske? Maandag RESTANTENDAG in de noodwinkel ebberink „w Werkeloosheid en werk gelegenheid SAN HET IN VENRAY NIET MEER? Verbouwings opruiming PRIJS STIENSTRJ 1 VENRAY 22 Venrayse zieken naar Lourdes f 30.000,-- „GOED ONDER DAK" MET AMAK Leenen TWEEDE HONDENASIEL? Vlooien ay WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Hebt U ook vrienden en kennissen in de gemeente Venray? op de stoep IIJDAG 16 JUNI 1978 Nr. 24 NEGEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN VOOR AL UW DRANKEN GAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY IOTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 25 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING K Uitgerekend op de dag waarop bij na heel Venray uitliep om de deel nemers aan de 20e Avondvierdaag se in te halen en waarop in de schouwburg de kunstmanifestatie werd gehcuden, vonden wc toeval lig 'een foude recorder-band. Het was een opname van een TROS- radio-uitzending over "Venray. Een aantal bekende en onbekende Ven- rayers werd door Marit Witte ge ïnterviewd over hun werken en le ven in Venray anno 1971/1972. Aan het einde van deze uitzending hoorden wy onze verslaggever verzuchten „Venrayje wordt er alleen 'maar moe van en vervolgens gaf hü een uiteenzet ting van „één dagje Venray": 's morgens een persconferentie by Rank Xerox in verband met het bekendmaken van nieuwe uitbrei- dinsplannen; 's middags een minis ter op bezoek en daar tussen door gauw nog even een opening van een kleuter- en basisschool. Tegen de avend de opening van twee mo delwoningen en 's avonds heel Venray aan de televisie om naar de verrichtingen van de eigen zes kampploeg te kyken. De dag ein digt dan heel, heel laat wanneer de suksesvolle zeskampploeg op 't gemeentehuis wordt ontvangen. Dat was één dagje Venray Het programma stond overigens ol van de superlatieven: Venray, slaagde ontwikkelingskern; enray, is in alle opzichten verge- kbaar met Emmen; Venray het ndhoven van Limburg en 't Heer- in van Noord Limburg; Rank Xe- >x is hard bezig de totale produk- eomzet van Staatsmijnen in te ha- :n, enz. enz. Al hebben we het allemaal mee- emaakt en aan den lijve ondervon- en, tóch konden we de verleiding iet weerstaan de oude, intussen na mper acht jaar al vergeelde jaar erslagen er op na te slaan. Wat er in zo'n jaar 1971 allemaal iet gebeurde. Maar ook 1972 en 1973 ïochten er zijn. Neem nu zo'n meimaand 1971 'ns. iouvemeur van Rooy opende Gir- kard'inaal Alfrink onthult, in de anwezigheid van een groot aantal erkelijke en wereldlijke hoogwaar- igheidsbekleders het monument bij le Vredeskerk. Gedeputeerde Staten ran Limburg komen en kijkje ne- nen in Venray. Van Rank Xerox :omt het bericht, dat de reeds gein- resteerde 36 miljoen gevolgd worden oor nog eens 38 miljoen voor weer ieuwe uitbreidingen. Twee maanden ater is de gouverneur èn minister <ardinois in Ysselsteyn. In septem- >er is Prins Bernhard in Venray om "en van de uitbreidingen van Rank Xerox te openen. De gouverneur wist in die jaren Dlindelings de weg naar Venray en ene minister of staatssecretaris aa de andere liet zich hier zien. We herinneren ons, dat minister •rsma zeker tweemaal in Venray s geweest. Verder de toenmalige ninisters Veringa, Lubbers, van der Stee en van Doorn en staatssecreta- is Polak. Prinses Beatrix en Claus cwamen een middagje op werkbe zoek en minister van Agt kwam zo naar eens een vergadering van het college van B. en W. bijwonen. In die jaren vierde het particulie re initiatief hoogtij. De zeskamptoe stand draaide op volle toeren en hield heel Venray in zijn ban. Van uit het particulier initiatief kwamen ■—nBoei Sedert december vorig jaar werd door een groep huurders van wonin gen in het uitbreidingsplan Brukske II geklaagd over een hoog vochtge halte in de door hen bewoonde wo ningen. Aangezien de Woningbouw vereniging Noörd Limburg niet snel genoeg naar hun zin de klachten kon oplossen, werd door de bewo ners de Bond van Huurders en Wo ningzoekenden ter hulp geroepen, welke zich met de zaak ging bezig houden. Deze hebben een buurtco- mité gevormd waarin de klagende bewoners zitting hebben. Dit comité verzamelde zoveel als maar mogelijk was zonder die per woning te specificeren om deze aan de Woningbouwvereniging aan te bieden. Door de grote hoe veelheid klachten ontstond de indruk dat het hier een groot aantal wo ningen zou betreffen. Dit was voor de Woningbouwvereniging aanlei ding om aan 442 huurders van Bruk ske II een klachtenformulier uit te reiken, met het verzoek deze inge vuld te retourneren. Van de 442 uitgereikte formulieren kwamen er 58 terug en dat was vrij weinig. Het buurtcomité heeft zich toen beijverd neg meerdere formulieren op te ha len, en dat lukte in 77 gevallen. To taal waren er dus 135 klachtenfor mulieren ingevuld. De Woningbouwvereniging sor teerde die klachten en kwam in 31 tot 42% van de klachtengevallen op beslagen ramen en in 23% op pro blemen met de mechanische ventila tie. De overige gevallen betrof vocht in vloeren, wanden, plafonds en meubilair. Een inmiddels gestart wetenschap pelijk verantwoord onderzoek, zou nog al wat tijd vergen. Maar dat was een noodzakelijk kwaad, wilde dat onderzoëk representatief zijn voor de 442 woningen in dit plandeel. 't Belette de Woningbouwvereniging in de tussentijd wel enige voorzie ningen te treffen, omdat zulks mo gelijk het onderzoek zou beinvloe- den. Nu is het onderzoekrapport dan bekend en komt o.m. tot de volgen de konklusies: In de eerste meetperiode werd een hoge (doch niet abnormaal hoge) relatieve luchtvochtigheid gemeten. Dat gaf en geeft vooral in de win terperiode een verhoogde kans op oppervlaktekondensatie op glas, raamprofielen, lateien enz. De vocht- produktie in de woningen zo gering mogelijk houden zou deze konden- satie kunnen voorkomen, maar is in de praktijk niet haalbaar; nau welijks van invloed noemt het rap port het afdichten van het luik naar de kruipruimten; wel ziet men enig heil in het aanbrengen van ventila- tie-openingen in de trapkast. Meer resultaat verwacht het on derzoekend adviesbureau van een nadere inspektie van de mechanische ventilatie. Voorgesteld wordt de af- zuigroosters in het toilet en de bad- Avondjaponnen Lange rokken Nog t.m. 24 juni plannen om het zanderige voorplein van de schouwburg een ludiek aan zien te geven en van alle kanten werd dit initiatief financieel ge steund. Vanuit die zelfde groep werd de eerste „Buiten Spel-tentoonstel- ling" gehouden, met bijzonder groot sukses. Inderdaad: er gebeurde iets in Venray waarvan je moe kon worden. In diezelfde radio-uitzending werd eigenlijk door wijlen Wim van den Munckhof al het antwoord gegeven, op de vraag, die wij boven dit arti kel hebben geschreven: „Kan het in Venray niet meer?". Hij vertelde, dat de meeste initia tieven in Venray werden genomen door een groep enthousiastelingen. Niet alleen autochtonen, maar ook nieuwkomers, die elkaar hadden ge vonden en die met elkaar zich wil- SCHOOLSTRAAT 8 VENRAY den inzetten voor. wat hij noemde, een leefbaar Venray. Gelijktijdig konstateerde hij, dat 't wel steeds dezelfde waren, die dit enthousiasme voor het goede doel wilden en konden opbrengen. Voor de radio-microfoon sprak hij de vrees uit, dat de kar, die toen door een handjevol enthousiastelingen werd getrokken, na een aantal ja ren wel zou blijven steken omdat de ouderen moe werden en de jonge ren weinig blijk gaven straks in de touwen te willen hangen om de Ven- rayse kar verder te trekken. Wat hij vreesde, is waarheid ge worden. De Venrayse kar is enkele jaren geleden gestrand. Belangrijke trekkers van enkele jaren geleden zijn niet meer. Zij die overbleven hebben 't moede hoofd in de schoot gelegd of hebben er, bij gebrek aan nieuwe trekkers, de brui aan gege ven. Ergens tussen 1974 en 1978 staat de Venrayse kar te verroesten en te vermolmen Gelukkig dat de Venrayse zaken lieden heden ten dage aktiviteiten aan de dag leggen met verbouwen en nieuw-bouwen; gelukkig dat de avondvierdaagse ieder jaar opnieuw kan worden georganiseerd; gelukkig dat er nog een kunstmanifestatie kan worden gehouden; gelukkig ook, dat er straks in september weer de promenadefeesten komen, al is „het seizoen" dan ook voorbij. Anders was het de dood in de pot in ons dierbaar Venray. Na het afluisteren van de band hoopten we, dat er, ondanks alles, nieuwe trekkers zouden opstaan om, na eerst wat aan de kar gesleuteld te hebben, deze weer op gang te brengen. En het is met deze intentie, dat we deze nostalgische gedachten op pa pier hebben gezet kamer zuiniger af te stellen, waar door in de keuken meer lucht kan worden afgezogen. Ook het kortsluit- effekt tussen de aanvoer van verse lucht en de afvoer van de vochtige lucht dient nagemeten te worden en zo nodig moeten voorzieningen aan gebracht worden waardoor het niet mogelijk is dat de verse lucht weer direkt in de ventilatie verdwijnt ter wijl de vochtige lucht blijft hangen. Tot zover heel summier de kon- klusie van het onderzoekende advies bureau. Inmiddels hebben een 25-tal huur ders al geprotesteerd bij de Woning bouwvereniging over de voorgeno men huurverhoging per 1 juli a s. De wet stelt hen daartoe in staat, gezien de klachten over de ventila- tie-gebreken. Desgevraagd verklaarde de Wo ningbouwvereniging ons, dat men met spoed in deze 25 woningen de mechanische ventilatie zal gaan tes ten. Dit in samenwerking met archi tect en aannemer. Aan de hand van de verkregen gegevens zullen voor zieningen getroffen worden waardoor een betere ventilatie mogelijk is. Vanzelfsprekend zullen daarna ook de andere woningen onder handen genomen worden. De direktie verwacht dat met een betere ventilatie ook de klachten over vocht in vloeren, wanden, pla fonds en meubilair zullen zijn opge lost het een lijkt het het gevolg van het ander. Volgens hen blijkt uit het rapport wel, dat hier niet ge sproken kan worden van extra vochtgevoelige woningen, noch van woningen die slecht gebouwd zijo met inferieure materialen. Sntmt l BV. Statk>naM>«911. 1*1 M78&4431 Wi| van v* «n onxMftndt goadaran J organ voor u hoop an varfcoop huur an varhuur nog an bihm Dertig jaar nadat de bekende Lourdes-bedevaarten na de oorlog werden hervat, stopte donderdag j.l. voor het eerst weer een speciale Lourdes-trein aan het station Ven ray, om daar de deelnemers te laten instappen. Nog steeds blijkt de Maria-verering in het Limburgse land in een ruime belangstelling te staan en kunnen speciale bedevaarten georganiseerd worden. Dank zij de aktiviteiten van de Venrayse afdeling van de „Limburg se bedevaart naar Lourdes" konden vorige week 22 zieken uit deze re gio een gratis reis maken. Van die 22 zieken waren er vier z.g. „hospi taal-zieken". De aktiviteiten van de Venrayse afdeling bestaan voornamelijk uit 't verkrijgen van donaties, terwijl de gehouden bloemenverkoop een on verwacht groot sukses is geworden. Dank zij de medewerking van velen kon de Venrayse afdeling dit jaar zoveel geld vergaren, dat 22 zieken gratis mee naar Lourdes mochten gaan. Een resultaat waarvoor men alle respekt mag hebben, en voor ons een aansporing moet zijn deze aktiviteiten te blijven steunen. Naast deze 22 zieken maakten nog bijna 30 gezonde mensen uit deze regio de bedevaart mee. De oudste pelgrim was 85 jaar, de jongste II. Heden vrijdag om 10.20 uur komt de Lourdes-trein weer in Venray terug. WAAROM? Nou ja, Drum- en Showband Venray e.o. zoekt nog gastgezinnen voor hun Amerikaanse vrien- den/korpsledfen voor het weekend van 8. 9, 10 juli. Zij doen mee aan het Internationaal Showfestival op Sportpark „De Wieën". Doe het, en informeer eens! BEL 04780-5435 OF 5823 Het college van b. en w. is van mening, dat er geen stedebouwkun- dige bezwaren zijn tegen het vesti gen van een hondenpension door de heer A. Pelzer aan de Beekweg 45. Het perceel, waarop de kennel zou kunnen worden gevestigd ligt ca. 200 meter ten westen van de Molenklef aansluitend aan het oefenterrein van de hondenvereniging. De naastbij- zijnde woning ligt op ongeveer 100 meter afstand. De inspekteur van de dierenbe scherming acht 't gewenst om naast het bestaande hondenpension van de heer van Bergen in Oostrum, 'n tweede pension aan de buitenkant van Venray-kom te vestigen. Door hem wordt de ligging aan de Beek- weg zeer geschikt geacht en hij be nadrukt dan ook sterk het gemeen schapsbelang van vermindering van het aantal zwerfhonden. De inspek teur is er voorstander van om aan de af te geven vergunning als voor waarde te verbinden dat om het he le terrein een groengordel moet wor den aangebracht om de kennel aan het gezicht te onttrekken en voor de rust van de honden. Het honden pension zal geen grotere kapaciteit krijgen dan voor ongeveer 25 dieren. Een aan de Patersstraat alhier za- kenhoudende Nijmegenaar kwam de zer dagen, toen hij thuis kwam. tot de ontdekking dat hij zijn tas in Ven ray had laten staan. Op zich mis schien niet zo ernstig, was het niet dat in de tas f 30.000,zat en de tas op de stoep was blijven staan. Een ijlings gevoerd telefoonge sprek met de Venrayse politie leerde hem dat de tas niet als gevonden voorwerp was gemeld. Uren van ge spannen afwachten volgden, totdat zich enkele oudere mensen uit Horst bij hem aan huis meldden, die de tas hadden gevonden. Zij hadden de moeite genomen om tas en inhoud persoonlijk af te leveren. Wij nemen zonder meer aan dat de eerlijke vinders hartelijk zijn ont haald en beloond. dcimeófciponnen GROTE SORTERING de maten 36 t.m. 52; prijzen vanaf f 65,geheel gevoerd 'oaehuió C^ruiiób ijSbercj TIENRAY TELEFOON 04989 - 1271 Burgemeester Dittrich van Meerlo- Wanssum kan geen hoogte krijgen van de werkloosheid in zijn gemeen te; in het bijzonder niet van de jeugdwerkloosheid. Hij overweegt dan ook om de gemeentelijke steun aan de Stuurgroep Werkloze Jonge ren (STUW) maar stop te zetten. Aanleiding tot dit wat vreemde standpunt, is het feit dat b.v. de En- ko betonfabriek in Wanssum aan haar werknemers henderd gulden premie geeft indien ze een nieuwe medewerker aanbrengen. Maar het resultaat is miniem. Ook is het de burgemeester bekend dat een aan nemingsbedrijf 100 timmerlieden no dig heeft, maar er geen kan krijgen. Bijna 30 advertenties heeft dit be drijf geplaatst en zelfs met een vlieg tuigje luchtreklame gemaakt, maar timmerlieden kwamen niet opdagen. Iets dergelijks beleven we feitelijk ook in Venray. Inalfa dat op korte termijn het personeelsbestand met 50 man moest versterken, adverteert sinds weken in de gehele regio, maar slaagt slechts gedeeltelijk in haar wervingscampagne en dit ondanks de de variatie in het gevraagde perso neel, en ondanks de premies die ook dit bedrijf geeft. Een Venrays aannemingsbedrijf in het centrum werkzaam, komt met zijn nieuwbouw amper boven de grond, wegens gebrek aan metse laars. Ten einde raad heeft men nu een metselploeg uit Tilburg gechar terd om die bouw te kunnen verwe zenlijken. Die gehele situatie doet inderdaad heel vreemd aan. Hooiden we ons aan de officiële cijfers van hel ar beidsbureau, dan blijken er einde april b.v. in Venray 112 werkloze bouwvakkers te zijn, terwijl er 94 geregistreerde aanvragen liggen om bouwvakkers in dienst te nemen. Ook bij de metaalbewerkers zijn cr b.v. 95 man werkloos, terwijl er 63 geregistreerde aanvragen om perso neel liggen. Maar ook in de andere beroepen blijkt nog behoorlijk veel vraag om personeel te zijn. De vakaturebank op het arbeidsbureau Venray heeft nog zo'n 533 baantjes te vergeven, waarvan 305 buiten het rayon Ven ray. Dus minimaal 228 arbeidsplaat sen in het rayon. Maar de wekelijk se lijst zoals wy die in ons blad publiceren veranderd slechts zeer weinig. Het zijn steeds dezelfde be roepen waarvoor arbeidskrachten gevraagd worden. Door het verschil in vraag en aan bod zou de werkloosheid in Venray theoretisch tot de helft kunnen wor den teruggebracht, maar in de prak tijk is dat niet te verwezenlijken. Moeten we daaruit konkluderen dat de werklozen hun vak. waarvoor ze zich aanbieden, niet verstaan? Of is het dringend noodzakelijk dat er om- en bijscholing plaats vindt? Het lijkt ons toch wel zinnig dat deze situatie eens terdege onder de loupe wordt genomen, willen we 'n gezond arbeids- en leefklimaat in onze gemeente behouden. Wij vestigen de aandacht van on ze lezers op de elders in dit blad, in de rubriek ..Gemeentepraat", ge publiceerde mededeling over de overlast welke in onze gemeente is gekonstateerd, betreffende vlooien. Om een vlooienplaag te voorkomen, verdient het aanbeveling de daarin gegeven adviezen nauwkeurig op te volgen. MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 VENRAY (04780) 34S6

Peel en Maas | 1978 | | pagina 1