GERRIT JANSSEN 10 van lijst J SAMENWERKING - VENRAY Uitspraak van de Kroon over bouwplan Veltum II Lustrumconcert Venrays Gemengde Zangvereniging Drogisterij - Tarfumeric /AN^ASTEI^ nummer Pilotenmoeder mevr. van Staveren uit Veulen overleden Werkloosheid daalde seizoensmatig Peuterspeelzalen houden enquête Geslaagd S.V.Venray-trainer tekent nieuw 3-jarig kontrakt Wordt Venray onderwaardeerd in streekplanfunktie? Het Peeitoernooi Werkgroep Homofilie Venray Tien jaar welfare- werk van Rode Kruis Donderdag 1 juni a.s. in de Grote Kerk Minder bouwkavels in plandeel „Westeinde", maar geen bezwaar tegen aanleg van Karpatenlaan Bij Koninklijk Besluit van 10 mei 1978, nr. 19 heeft de Kroon be schikt op de beroepen, ingesteld door de Werkgroep Inspraak, de Milieugroep Venray, H. C. Jansen, N. Neutkens en H. van Hoof tegen het besluit van gedeputeerde staten van Limburg van 26 januari 1976, waarbij goedkeuring is verleend aan het be stemmingsplan Veltum II. De beschikking van de Kroon houdt in, dat de beroepen van de heren Jansen, Neutkens en van Hoof ongegrond worden ver klaard. De Werkgroep Inspraak en de Milieugroep Venray wor den in zoverre in het gelijk gesteld, dat het plandeel „Westeinde" aanmerkelijk kleiner zal kunnen worden uitgevoerd. De bezwaren van beide groepen tegen de aanleg van de Karpa- tenalan worden evenwel door de Kroon ongegrond verklaard. Volledige zon-huidverzorzingsserie. Bescherming tegen zonnebrand. Schoonheids verzorging om snel en gezond bruin te worden. Alle preparaten van de Lancaster zon-cosmetica zijn geheel op elkaar afgestemd. Frans Linssen - Grote Markt 2 - Venray - tel6427 voortdurende schoonheid Democratische politiek op basis van een oprecht christelijke visie is onontbeerlijk, ook in de gemeentepolitiek. Vanuit deze gedachte heeft GERRIT JANSSEN ruim 20 jaar mogen werken voor bevordering van samenwerking op veler lei gebied. Dit zowel op kerkelijk als op politiek terrein en net zo goed in de christelijke vakbeweging als voor jeugd, bejaarden, buitenlandse werknemers en sociaal vaak achtergestelde en invalide medeburgers; zonder daarbij een ieders belang uit het oog te verliezen. Daarnaast belangstelling heeft voor't buurt- en wijkgebeuren en onderwijs. Met deze achtergrond heeft hij ook de oecumene in Venray mede moge bevorderen. Dit alles wil hij graag, ook voor U blijven doen I Met uw stem kan hij in een zo breed mogelijk verband en zoals boven is omschreven, werken aan verdere uitbouw. Maak gebruik van de mogelijkheid om een voorkeurstem uit te brengen en stem op 31 mei a.s. op nummer 10 van lijst 1. Op zaterdag 20 mei is op 83-jarige (eftijd mevr. van Staveren-v. Son 8n ..Hoeve Eikenhof" te Veulen verleden. Tijdens en na de oorlogsjaren reeg mevr. van Staveren de ere- aam „Pilotenmoeder" omdat haar oerderij vanaf juni 1943 een ware istuif was voor onderduikers en ge llieerde piloten. De afgelegen „Ei- enhof" werd een belangrijk punt in e pilotenlijn, waarlangs tijdens de >rlogsjaren 57 piloten de weg naar e vrijheid vonden. Jongens uit ieuw Zeeland en Polen, Engeland, merika, Californië, Australië of alië hebben hun vrijheid en hun •ven te danken aan deze moeder in vijf zoons en vijf dochters, die haar eigen manier verzet pleegde i grote gevaren trotseerde voor de aede zaak. De naam van Staveren en het tele- lonnummer 204 in Veulen was een egrip geworden voor allen, die mee- rerkten aan de pilotenlijn tussen 'eulen, Horst-America (de Zwarte •lak) en Deurne. Terwijl in de onmiddellijke nabij- eid van de boerderij Eikenhof luitse militairen een radarstation emandden, werden tientallen geal- eerden en onderduikers door moe- er van Staveren opgenomen en lief- evol verzorgd. De brieven, die de pilotenmoeder it alle delen van de wereld heeft ekregen, getuigen van grote dank- aarheid voor hetgeen zij in die iterst moeilijke jaren heeft gedaan. Het bericht, dat moeder van Sta- eren is overleden zal ongetwijfeld p vele plaatsen in de wereld een chok teweegbrengen, want ondanks aar hoge leeftijd bleef zij de kon- ikten met haar gasten-uit-de-oor- og onderhouden. In de maand april daalde de werk- losheid in Limburg weer eniger- late. Dit werd voornamelijk door e seizoenmatige opleving in de ouwnijverheid veroorzaakt. In de ndere bedrijfssectoren bleef de in- loed van het seizoen slechts be- erkt van omvang. De tijd van het aar in aanmerking genomen, was e algemene ontwikkeling enigszins •leurstellend. De Limburgse werk- losheid blijft daardoor op en hoog iveau. Ook de genoemde daling was i feit veel minder dan landelijk ge- onstateerd werd. Venray was in onze provincie een an de weinige plaatsen waar de iling van de werkloosheid duide- jk tot uitdrukking kwam. Er kwa len in de vorige maand 69 werk- >ze mannen weer aan de slag. Hier- oor zakte het percentage werklozen reer zodanig dat Venray zich de ge- ïeente mag noemen met procen- ueel het minste aantal werklozen, lok ten opzichte van april vorig aar (561 toen en 545 nu) is enige erbetering te zien. En dat is iets vat praktisch geen enkel Limburgs Lrbeidsbureau kan zeggen. Ook het aantal vrouwelijke werk- azen in onze gemeente daalde in pril. Hier kwamen 14 vrouwen veer aan het werk. Maar tegenover pril vorig jaar zijn er nu wel 76 rouwen méér werkloos, en dat is reel te veel. In de komende dagen zal er in de om van Venray een enquête wor- en gehouden door de peuterspeel- alen van Veltum, Brukske en Cen- rum gezamenlijk. Deze enquête is en onderdeel van een uitgebreider nderzoek dat bedoeld is inzicht te erschaffen in zaken die voor een oed beleid van groot belang zijn- Wij als peuterspeelzalen proberen lïermee antwoord te krijgen op een weetal belangrijke vragen: Hoeveel peuters kunnen we in de komende jaren op de speel zalen verwachten en wanneer moet de daarvoor benodigde ruimte worden gerealiseerd? Aan welke wensen van ouders ten aanzien van inrichting en vorm van het speelzaalwerk kun nen we nog tegemoetkomen? De enquête zal worden gehouden Dp basis van een uitgebreide steek- iroef onder ouders met kinderen in Ie leeftijd van 0 t/m 3 jaar- Wij prijzen ons gelukkig dat het gemeentebestuur hiervoor de beno digde gegevens ter beschikking heeft willen stellen. Aan een enquête kunnen pas dén konklusies verbonden worden als er van de uitgegeven formulieren het overgrote deel wordt terugontvan gen. Om dit te bevorderen hebben wij een groot aantal vrijwilligers uit kringen van het speelzaalwerk be reid gevonden om deze formulieren e bezorgen en ook weer op te ha len. Als U tot de ondervraagden be hoort, dan hopen wij op Uw vollè medewerking te mogen rekenen. Werkgroep Planning Peuter speelzalen, p.a. Rochusstraat 5, Venray. Voor het doctoraals examen medi cijnen slaagde te Nijmegen Peter Christiaan De Jong, Nevadahof 2, Venray. In een niet minder dan vierender tig paginas tellende toelichting wor den de overwegingen, welke geleid hebben tot het uiteindelijke besluit van de Kroon uiteengezet. Betoogd wordt, dat de gronden van de heren Jansen, Neutkens en van Hoof voor het realiseren .van het bestemmingsplan Veltum II niet kun nen worden gemist zonder de opzet van dit plan in ernstige mate aan te tasten. Door de Kroon wordt gesteld, dat weliswaar bepaalde terreingedeelten van grote waarde zijn, doch dat gelet op het grote aantal woningzoeken den in Venray de belangen van de volkshuisvesting ter plaatse dienen te prevaleren. Vandaar, dat het beroep van de Milieugroep Venray voor zover daarin principiële bezwaren worden aangevoerd tegen de keuze van het plangebied voor de door de gemeen teraad beoogde woningbouw, door de Kroon ongegrond wordt geacht Daarentegen wordt aan de beroe pen van de Werkgroep Inspraak en de Milieugroep Venray, voor zover die zich richten op het behoud van de meest waardevolle gebiedsdelen in het plangedeelte „Westeinde", ge deeltelijk tegemoet gekomen. KARPATENLAAN r Het onderdeel in het beroep van de Werkgroep Inspraak, dat zich richt tegen de voortzetting van het geprojecteerde ringwegsysteem langs het Bergkwartier (de aanleg van de Karpatenlaan) wordt door de Kroon ongegrond verklaard. In haar overwegingen stelt de Kroon, dat met deze laan slechts een funktie voor het bestemmings verkeer wordt beoogd, met name voor de ontsluiting van het plandeel „Westeinde" en de woonwijk „Berg kwartier". De verkeershinder en de door de werkgroep Inspraak ge vreesde scheidende werking van de ze laan ten opzichte van het centrale groen gedeelte ten noorden van het plandeel Hardeweg met de woonge bieden, zal volgens de Kroon door het treffen van maatregelen met be- Op 1 juni a.s. viert Venrays Ge mengde Zangvereniging „Ars Musi- ca" haar eerste lustrum. In vijf jaar groeide het koor tot bijna hcnderd leden uit. Dirigent is Rob Berben. Hij begon zijn muziek studie bij Theo Jordans in Venlo. vervolgde zijn studie in Utrecht met kerkmuziek aan het conservatorium aldaar en besloot met het behalen van de onderwijsakte in Tilburg aan het concervatorium. Geboren in Heythuysen trok hij voor zijn werk naar Venray waar hij thans leraar is aan de scholenge meenschap Jerusalem. In april j.l. werd hij ook tot dirigent benoemd van de Weerter Oratoriumvereni ging. Onder zijn bekwame leiding heeft het koor een zeer uitgebreid en gevarieerd repertoire opgebouwd. Het concert op 1 juni wordt in sa menwerking met het Tegels Sym- phonie Orkest gegeven. Voor de pauze worden instrumen tale werken door het orkest uitge voerd. Het Tegels Symphonie Orkest staat al 28 jaar onder leiding van Wieke Jordans, een bekende naam in de muziekwereld. Hij ontving zijn eerste muzikale vorming van zijn vader Theo, vervolgens studeerde hij in Amsterdam piano en orgel. Naast het Tegels Symphonie Orkest diri- Dirigent Rob Berben trekking tot de aanleg van deze laan en door het treffen van verkeers maatregelen tot een minimum wor den beperkt. „WESTEINDE" In de overwegingen van de Kroon wordt gesteld, dat het haar uit een oogpunt van natuurbehoud met name in verband met de aanwezig heid. op een bepaald gedeelte, van de sedert oktober '73 als beschermde plant geldende jeneverbes nood zakelijk voorkomt, dat het gebied alsnog zodanig wordt verkaveld, dat dit terreingedeelte zoveel mogelijk onaangetast blijft. Dat dit tot een vermindering van het aantal kavels leidt, behoeft vol gens de Kroon de uitvoering van het bestemmingsplan niet in ernstige mate in gevaar te brengen. Het wordt voorts noodzakelijk geacht, dat de maten van middengebied van Westeinde ruimer worden genomen, om het risico van betreding van de meest waardevolle terreingedeelten te beperken. Er dient volgens de Kroon dan ook te worden uitgegaan van een minimummaat van 50 me ter. WAT NU MET WESTEINDE? In de beschikking van de Kroon wordt verwezen naar een plankaart, waarop de toegestane bebouwing van het plandeel „Westeinde" staat aangegeven. Tot op heden heeft de gemeente deze plankaart nog niet ontvangen, zodat thans nog niet officieel kan worden aangegeven waar wel en waar niet mag worden gebouwd en hoeveel kavels minder er voor bebouwing kunnen worden uitgegeven. Er van uitgaande, dat de bedoelde kaart dezelfde zal blijken te zijn als indertijd behorende bij het compro misvoorstel van de adviseur van de raad van state, dan betekent dit een verlies van 28 bouwkavels van de 156 van de huidige plankaart. Uitgaande van bovenstaande ver onderstelling zijn de gemeentelijke diensten inmiddels begonnen met bestudering van de mogelijkheden geert hij het Almelo's Mannenkoor. Het Tegels Symphonie Orkest heeft een lange en indrukwekkende staat van dienst. Voor het concert met Ars Musica zijn zij zeer enthou siast, vooral omdat wij allen ama teurs zijn. Uitgevoerd worden: Ouverture Nabucco van Guiseppe Verdi en Concert voor piano en orkest nr. 11 D. gr. t. Hob. XVIII van Joseph Haydn. Solist in het pianoconcert van Joseph Haydn is Joma Hol- laardt Zij is begonnen als piano- leerlinge bij Rob Berben. Hij heeft haar muzikale loopbaan gestimu leerd. Op het ogenblik studeert zij in Tilburg, waar ze volgende jaar eindexamen solospel piano hoopt te doen. Na de pauze staat zowel het orkest als Venrays Gemengde Zangvereni ging onder leiding van Rob Berben. Uitgevoerd worden: Sancta Maria en Jubilate van Wolfgang Amadeus Mozart. Als solisten treden op: Jos v. d. Linden en Willy Janssen-Pee- ters. Jos v. d. Linden heeft gestu deerd in Maastricht en Tilburg en is werkzaam als leraar in Geldrop en Dongen,waar hij solozangles geeft. Willy Janssen-Peeters werkt re gelmatig mee aan oratorium- en Soliste Willy Janssen-Peeters om de vermindering van het aantal bouwterreinen zoveel mogelijk te be perken door gedeeltelijke planwijzi ging. Als vaststaand kan worden aange nomen dat gelet op de geringe voorhanden zijnde speelruimte bin nen het plan het niet zal lukken de aangebrachte beperking geheel te compenseren. Aan de intussen in de loop der ja ren opgetreden kostenstijging is na tuurlijk niets meer te doen. De meer dere kosten van een en ander zul len over de nog in het pian reste rende kavels moeten worden omge slagen. De gemeente streeft er naar de niet direct bij de Kroon-beslissing getroffen kavels bouwrijp te maken en na bijstelling van de prijzen aan de gegadigden uit te geven. In elk geval wordt van gemeente zijde alles in het werk gesteld om de ingeschreven gegadigden voor 'n bouwkavel in het plandeel „West- einde" op zo kort mogelijke termijn zekerheid te bieden. In het afgelopen weekend heeft het bestuur van de sportvereniging Ven ray overeenstemming bereikt met de 40-jarige trainer Leo Beerendonk voor een 3-jarig kontrakt ingaande 1 juli 1978. De heer Beerendonk heeft de afgelopen 2 jaren reeds Venray getraind. Trainer Beeren donk is in het bezit van een B-licen tie en gaat het komende sizoen deel nemen aan de opleiding voor de A- licentie. In het nieuwe seizoen zal de trai ner naast de selectie ook aandacht gaan besteden aan de jeugd. Het oefenprogramma van de nieu we 2e klasser is al geheel rond. De eerste wedstrijd zal worden gespeeld op woensdag 2 augustus 1978. Het eerste elftal zal dan aantreden tegen een M.V.V.-combinatie 'waarin is op genomen de oud S.V. Venray speler Noud Janssen. De trainingen voor de selectie be ginnen op 15 juli Intussen hebben 12 spelers overschrijvipg naar Ven ray gevraagd. Bij de aanvang van het nieuwe seizoen zal de entourage van het hoofdterrein van S.V. Venray geheel voltooid zijn. Dug-outs en scorebord completeren dan het geheel. Afgelopen Saterdag heeft S.V. Venray het seizoen 1977-'78 afgeslo ten met een groot onderling toernooi. Aansluitend hierop was er een zeer geslaagde feestavond in het clubge bouw den Boggerd tijdens welke de prijzen van het toernooi zijn uitge reikt. kerkconcerten. Ook in Venray is zij al enige malen te horen geweest. Zij is in Oosterhout werkzaam als zang pedagoge. Het programma is zo opgebouwd, dat het de muziekliefhebber zal boeien. De Ouverture Nabucco van Verdi is een populair stuk. Het Pianocon cert van Haydn is een elegant werk met een doorzichtige pianopartij. Velen zullen dit werk met genoegen herkennen. Hoewel het Sancta Ma ria en Jubilate van Mozart minder bekend zijn. komt de blijheid tot uiting overeenkomstig de tekst. Het slotwerk het Te Deum van Dvorak, is werkelijk imponerend. Dvorak schreef het t.g.v. het 400- jarig bestaan van Amerika in 1892. Het had meteen groot succes. Zowel de orkestpartijen als de zangstem men hebben een originele en zelf standige vorm. Naast momenten van ingetogenheid zult U ook delen van massale en overweldigende muzika liteit kunnen bemerken. De organisatie rekent erop met dit programma in de roos te hebben ge schoten. Het is toch een muzikaal gebeuren dat niet zo vaak plaats vindt. Tot ziens op 1 juni, 20.15 uur Pianosolisle Joma Hollaardt Vooruitlopend op de standpuntbe paling door de gemeenteraad heeft het college van b. en w. Gedeputeer de Staten van Limburg een aantal opmerkingen en kanttkeningen bij do Facetstudic ..Werkgelegenheid en Welvaart ten behoeve van t streek plan voor Noord- en Midden-Lim burg" doen toekomen In deze brief wordt scherpe kri tiek geuit op de inhoud van deze der de facetstudie. Naar de mening van het college is een aantal konklusies ö.a. met betrekking tot de funktie van Venray en de pendel vaag en oppervlakkig geformuleerd. Tevens is door b. en w. geconstateerd, dat een aantal tabellen voor Noord- Limburg niet klopt. Ook op eerder verschenen facet- studies, d;e een vervolg zijn op de basisnota's „Grondgedachten" en „Uitgangspunten" voor dat streek plan heeft het gemeentebestuur in 1975 en 1977 forse kritiek laten ho ren. Waar in de facetstudie de sprei ding van werkgelegenheid wordt be handeld. wordt van Venrayse zijde gepleit voor extra maatregelen om de aan Venray toegedachte funktie in het Noord Limburgse gebied mo gelijk te maken. B. en w, menen in de studie een onderwaardering te bespeuren voor de aan Venray toe gewezen funktie. Met name komt dit naar voren door de stelling, dat de kern Venray zou beschikken over een grote overcapaciteit aan aange wezen industrieterreinen. Verder heeft het college er b.v. bijzonder veel moeite mee wanneer in de facetstudie de werkgelegenheid wordt omgezet van beroepsbevolking naar manjaren cmdat daarbij de aanwezigheid van part-time krach ten niet in de berekeningen wordt meegenomen, waardcor een verte kend beeld ontstaat. Tenslotte wordt in de Venrayse brief gesteld, dat het college ge zien het vele. dal op de facetstudie is aan te merken het grootste voorbehoud maakt waar het de kon klusies voor Venray betreft Er wordt bij Gedeputeerde Staten op aangedrongen cm. rekening hou dend met de huidige situatie aan de hand van de door het college ge maakte opmerkingen en kantteke ningen. de uitgebrachte studie aan te passen. Het Peeitoernooi is een jaarlijks terugkerend evenement, waaraan harmonieën en fanfares uit de Peel- streek deelnemen. In 1966 is hier mee begonnen. Er zijn 80 korpsen bij aangesloten. Dit jaar werd het Peei toernooi gehouden in Merselo bij ge legenheid van het 60-jarig bestaan van de fanfare St. Oda en was het sluitstuk van de Muziekfeesten, die 10 dagen hebben geduurd. Ieder deelnemend korps speelde twee stukken, die gejureerd werden. Er waren 4 beoordelingen, n.l. vol doende, ruim voldoende, goed en zeer goed. Hieronder volgen de namen van do korpsen, uit de regio Venray, die dit jaar hebben deelgenomen met daar achter de beoordeling: Fanfare St. Catharina uit Leunen, Veulen. Heide: ruim voldoende. Fanfare Vriendenkring uit Over- loon: goed. Verenigd Jeugdblaasorkest B.M.V. (Broekhuizen. Maashees, Vierlings beek): goed. Fanfare St. Cecilia uit Maashees: ruim voldoende. Fanfare De Peclklank uit Ysscl- steyn: goed. Harmonie Sub Matris Tutela uit Oostrum: ruim voldoende. Fanfare Ons Genoegen uit Oirlo: goed. Volgend jaar zal het Peeitoernooi in Maashees gehouden worden. IS VENRAY TOLERANT? Om erachter te komen in hoever re Venray tolerant is organiseerde de Werkgroep Homofilie Venray op za terdag 20 mei j.l. de manifestatie „Venrav tolerant", welke een groot sukses is geworden. Door middel van een groot aantal aktiviteiten werd men gekonfron- teerd met de aktiviteiten van de Werkgroep en de problemen welke homoseksuelen in de samenleving ondervinden. In de Grotestraat stond de hele dag een informatiekraam waar men meer te weten kon komen over ho moseksualiteit. 's Middags was er voor de kinderen een poppenkast voorstelling door de groep „Pampus" uit Nijmegen. In Free Wheelin' was eveneens een grote belangstelling voor de verschillende aktiviteiten. Na de film „Levensrecht" werd het drukker in verband met het politiek forum over de positie van minderheden ln de Venrayse samenleving. Na dit politieke forum trad de les bische vrouwengroep „Knalpot" uit Nijmegen cp. Met hun parodie „Wie van de drie probeerden zij de voor oordelen t.a.v. lesbiennes op tafel te krijgen. Wie toen meende dat het afgelo pen was kwam bedrogen uit, want men probeerde door het houden van een diskussie aan te tonen dat de vooroordelen met altijd opgaan. Ondanks de matige kaartverkoop vooraf bleek er een grote belang stelling le bestaan voor het avond programma in de schouwburg. Meer dan 350 mensen konden genieten van de voorstelling van Proloog met het stuk „Vrouwen, als het aan ons ligt", wat veel sukses oogstte. Na de pauze was de beurt aan de Delftse Komedie/Deiftse Werkgroep Homo seksualiteit. Hun opvoering van: „Aardige jongensals ze maar van mijn kinderen afblijven" mag gerust het grootste sukses van deze dag genoemd worden. Tot slot van deze manifestatie was er tot twee uur 's nachts in de foyer gelegenheid tot dansen en het was dan ook verheugend te konstatcren dat de na-blijvers (ongeveer 250) al len samen er een gezellige happening van maakten Of Venray nu werkelijk tolerant is valt niet vast te stellen door deze manifestatie in ieder geval is het wel duidelijk dat deze manifestatie voor herhaling vatbaar is. Op de onlangs gehouden bijeen komst van de Welfare-afdeling van het Rode Kruis afdeling Venray werd aan drie dames van het Wcl- farewerk een medaille van het Ne- derlandsche Roode Kruis aangebo den. Deze onderscheiding als dank voor tien jaar welfarewerk kregen de dames v.d. Sterren uit Oirlo; Wis- mans uit Castenray; en Burgman uit Venray. Deze dames hebben zich 10 jaar lang geheel vrijwillig ingezet om mensen, die daaraan behoefte hebben vanwege een of andere han dicap, bezig te doen zijn. Het Rode Kruis en zeker de Wel fare. is geen instelling, die aan de weg timmert, aldus de voorzitter van do ii f<l Venray, de heer W. Smeets, maar in stilte zeer belangrijk werk doet Vakantietochten, inkoopdagen e.d. zijn voor de buitenwacht zichtbare aktiviteiten. maar het wekelijkse be zoek aan een hulpbehoevende valt niet op. De behoefte aan en het belang van zulke kontakten neemt steeds meer toe omdat in onze verzorgingsstaat een persoonlijk initiatief en persoon lijk kontakt naar de achtergrond is geschoven. Dc heer Smeets dankte de dames namens het bestuur van het Rode Kruis en sprak de hoop uit, dat meer vrijwilligers zowel dames als he ren zich aanmelden om dit mooie en belangrijke werk te doen.

Peel en Maas | 1978 | | pagina 3