L i?.k ms(i- ii V. MIL „GOED ONDER DAK" MET AMAK Gedenksteen te Ysselsteyn KABO Yenray huldigde zijn jubilarissen fAié Bewonerscommissie Z. had een gesprek met de woningbouwvereniging rnatv Mevrouw Defesche beschermvrouwe van Schutterij 't Zandakker Raadvergadering MEERLO- WANSS11M Het vermetel vertrouwen van Yenray NINA RICCI schiep een parfum als een teder gefluister. PEEL EN MAAS uw weekblad MAKELAARSKANTOOR PATCRSSTRAAT I» VINRAT (04710) 345» Aan de ingang van het Lovinck- ilein te Ysselsteyn werd zaterdag- niddag een 300 kilo zware steen ge kaatst, gebracht vanuit het 800 km. (vervolg van voorpagina) Bij het verwelkomen van de 2500e nedewerker in het bedrijf verklaar de heer Stierman op 2 oktober ,In de komende 5 tot 6 maanden zullen wij tot 5000 man groeien. Eind 1974, begin 1975 zal het be drijf zo'n 3500 medewerkers tellen. Een verdere groei behoort tot de mogelijkheden, waarbij wij de ma ximale geweste grootte van een vestiging in deze streek op 5000 a 6000 man hebben gesteld om te voorkomen, dat Rank Xerox de regio zal domineren". Deze citaten uit offociële toespra- en van de president-directeur van :ank Xerox kan men toch moeilijk fdoen met „simpele vertrouwelijke ïededelingen". Dat Rank Xerox ook de gevolgen aa de economische teruggang heeft néervonden is er de oorzaak van sweest, dat het personeelsbestand >t even boven de 3000 is gestegen, erugviel tot 2500 en intussen weer ond 3000 is gekomen. Overigens moet hierbij met na ruk worden gesteld, dat op een mo- elijke groei, van Rank Xerox tot 5 werknemers door de gemeen- e Venray geen bouwprogramma is >pgezet. Integendeel. Toen naar de mening ran het gemeentebestuur de spec- aculaire groei van Venray er uit werd de woningbouw getem- loriseerd. Dit leidde tot een minder nelle realisatie van het nieuwe be- itemmingsplan Landweert. VELTUM EN LANDWEERT Wat betreft de geschetste moei- ijkheden rond het realiseren van de lestemmingsplannen Veltum II en andweert. kan het volgende wor- en vermeld! De gemeente Venray heeft niet [erekend op de hardnekkigheid waarmee niet honoreerbare in- ipraaksuggesties ten aanzien van iet plan Westeinde ook na meer- roudige toetsing door gemeenteraad 'n gedeputeerde staten werden volgehouden via alle beroepskanalen. Met name heeft het in werking reden van de wet AROB per 1 juni 1976 de gemeente parten gespeeld. De aktiviteiten van projektont- wikkelaars in het gebied Land weert hebben de afdoening van dit [bestemmingsplan meer vertraagd dan aanvankelijk werd veronder- iteld. Waar is. dat de lijst wachtenden- p-een-huurwoning is gegroeid tot Jijna (intussen tot over) duizend mensen. Per 28 februari 1978 waren >ij de Woningbouwvereniging „Nrd. Limburg" 1118 gegadigden voor een huurwoning geregistreerd. Hiervan waren er 330 afkomstig van buiten Ifenray. Het totaal van 1118 gegadigden is bovendien nog onder te verdelen in 541 aanvragers die geen woning heb ben en 577, die wel een woning heb ben. Onder dit laatste totaal bevin den zich uiteraard ook mensen, die van buiten Venray afkomstig zijn. Daarnaast staan nog eens 386 ge gadigden voor een bouwkavel bij de gemeente ingeschreven. Hiervan zijn èr 93 afkomstig van buiten Venray. Niet bekend is hoeveel gegadigden voor een woning staan ingeschreven bij plaatselijke makelaars. Hierbij mag niet worden vergeten, dat het totaal aantal woningzoekenden niet zonder meer opgeteld mag worden omdat het zeer wel mogelijk is, dat dezelfde woningzoekenden voorko men op de lijst van de woningbouw vereniging de gemeente en de make laars. Wel zou men uit het aantal gega digden voor een woning mogen con cluderen. dat er nog wel degelijk groei in Venray zit en dat de druk van buiten-uit zeer zeker aanwezig is. ook al suggereert het artikel in «Limburg Vandaag'' het tegendeel. verre in Beieren gelegen Bonbruck, ontworpen en gebeiteld door prof. Brennikker. In de steen staan ge beiteld de wapens van Bonbruck, Bodenkirchen en Landshut en aan de andere kant het wapen van de gemeente Venray. In Bonbruck is het vorig jaar eenzelfde steen ge plaatst, als symbolische vaststelling dat tussen beide plaatsen een z.g. partnerschap bestaat. HOE IS HET BEGONNEN In de jaren van 1962 tot 1965 werd in het kader van de door de Duitse organisatie Kriegsgraberfürsorge be gonnen aktie „Verzoening over de graven heen" jongeren uit Beieren ingezet, om over de soldatengraven heen de hand ter verzoening te rei ken en de dank tot uitdrukking te brengen voor wat onze bevolking heeft gedaan voor de verzorging van hun gevallen soldaten. Aan het hoofd van de groep Beierse jongeren stond de toenma lige pastoor Kohl, een aanzienlijke figuur uit Bronbuck, die niet alleen leider was van een gymnasium, maar ook zitting had in de raad van de toenmalige gemeente Bonbruck die gemeente is door samenvoeging met nog drie andere gemeenten de gemeente Bodenkirchen geworden Deze pastoor had ook zitting in de Landtag van Landhut, te vergelij ken met onze provinciale staten Pastoor Kohl kwam drie jaar chtereen met een groep jongeren naar Ysselsteyn en deed daar pio nierswerk. Er waren toen al bijeen komsten met de bevolking van Ys selsteyn. Na drie jaren was het de deelstaat Baden Wurtenberg welke de aktie „Verzoening over de gra ven heen" van de jongeren uit Beie ren overnam, maar de kontakten met de bevolking van Ysselsteyn zijn gebleven. Er ging over en weer jeugd van Ysselsteyn naar Bon bruck en omgekeerd. Drie jaar geleden kwamen jonge ren uit Bonbruck naar Ysselsteyn in georganiseerd verband en het vorig jaar ging een voetbalelftal van Ys selsteyn wedstrijden spelen in Bon bruck en zij waren vergezeld van de blaaskapel! van Ysselsteyn. Van af die tijd is er gewerkt aan een ontvangst in Ysselsteyn en donder dag j.l. was het zover dat een groep van 60 personen arriveerde. Deze werden ondergebracht bij Yssel- steynse gezinnen en wat men nog al aarzelend wilde organiseren leverde helemaal geen problemen op. Het onderbrengen van de gasten was in een mum van tijd gebeurd. Er was een kennismakingsavond in het ge meenschapshuis. En vrijdag werd 'n bezoek gebracht aan de tulpenvel den en niet te vergeten Keukenhof. Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur formeerde zich een stoet vanaf het gemeenschapshuis naar het Lovinck- plein en in die stoet liepen 6 stoere Beierse knapen, torsend de 300 kilo wegende zware steen. Bij die plech tigheid was ook aanwezig kapt. Tim mermans en de heer Ritter. De vroegere pastoor Kohl, nu door de Paus voor zijn grote inzet op velerlei terrein, tot Mgr. benoemd, vertolkte in zijn toespraak de dank van de bevolking van Bonbruck voor hetgeen de bevolking van Ys selsteyn had gedaan. Na de plech tigheid bracht het gezelschap een bezoek aan het Nationale Oorlogs- en Verzetsmuseum te Overloon om een beeld te krijgen van hetgeen het Nederlandse volk heeft moeten ondergaan van de Duitse bezetting. VERBROEDERINGSFEEST Het gemeenschapshuis van Yssel steyn was die avond goed gevuld, ook van de zijde van de bevolking van Ysselsteyn. Wij merkten daar om. op: naast pastoor Janssen van Ysselsteyn ook zijn broer, pastoor Janssen uit Hol turn-Born; burge meester mr. Defesche met zijn echt genote; bestuur van de dorpsraad Yselsteyn. Het werd 'n echt Beiers feest, mede dank zij de muziek van de „Smeleblaozers". De „sherif van de Peel" Wiet van der Hoff, is een uitstekende leider van deze blaos- kapel en zijn zang was een ware openbaring. Hij wist alles goed aan elkaar te praten en zijn Duits was zeer perfect. Er werden diverse geschenken aangeboden. Ysselsteyn had een echt Hollands geschenk voor haar gasten: -een oerdegelijke Nederland se klomp beschilderd met de ont moeting te Ysselsteyn. De gasten hadden ook geschenken, o.a. voor burgemeester Defesche een kruik uit Beieren; voor pastoor Janssen en zijn broer; voor kapitein Timmer mans en de voorzitter van de dorps raad; terwijl uw verslaggever naar voren werd geroepen om een bier pul in ontvangst te nemen, als er kenning voor hetgeen hij in ons blad had gedaan om de inzet in al die jaren goed te begeleiden. Mgr. Kohl gewaagde in een toe spraak van de dankbaarheid voor de ondervonden vriendschap; de mo gelijkheden voor de ontmoetingen, maar vooral voor de gastvrijheid welke men steeds had mogen onder vinden. Pastoor Janssen was eveneens dankbaar voor die ontmoetingen, terwijl de leider van de blaoskapcl vooral de samenwerking binnen de Ysselsteynse gemeenschap ten voor beeld stelde. De drie ankers bier door de gasten meegebracht, waren maar een aanvulling van het rijke lijk stromend vocht. Maar een feest van verbroedering is het geworden en wij twijfelen niet, of dat zal een blijvend vervolg krijgen. Groot aantal inbraken opgelost Met de aanhouding van twee 16- jarigen en een 15-jarige jongen uit Venray, heeft de Venrayse politie klaarheid weten te verschaffen in een groot aantal inbraken en dief stallen. Na bekentenis en opmaking van procesverbaal is het drietal huiswaarts gezonden. Het zijn geen bekenden van de politie. Het resultaat van het onderzoek heeft de volgende zaken tot oplos sing gebracht: Inbraak Mavoschool op 3 april; inbraak clublokaal Den Boggerd van SW op 8 april; in braak zwembad op 8 april; inbraak tennishal de Schaapskooi op 22 april; op diverse data inbraken in de Blokhut, inbraak in sporthal de Wettteling op de dag van aanhou ding; meerdere pogingen tot inbraak in gebouwen en zaken te Venray. Door een van de daders werden nog 8 zo goed als nieuwe fietsen ontvreemd te Ysselsteyn, Venray en Deurne. Door een andere knaap werden vanuit winkels te Deurne, Horst, Wanssum, Leunen, Venray en Cuyk hoofdzakelijk electrische ap paratuur ontvreemd ter waarde van 2.000,— Veel van de gestolen goederen werden reeds verkocht en er zal te gen een aantal helers nog proces verbaal worden opgemaakt. Een groot aantal goederen werd terug gevonden en zal de eigenaars ter hand worden gesteld. Diefstallen J. v. D. deed aangifte van dief stal van twee reflectoren van zijn auto ter waarde van 150, De 35-jarige I. F. dede aangif te van diefstal vanaf de waslijn in haar tuin in de Klarinetstraat van een laken en twee slopen. De 26-jarige A. C. deed aangif te van diefstal van een legerjack vanuit een bar in Venray. In die jack zaten sleutels en een verzeke ringsbewijs van een Vespa. Henseniusplein 12 - tel. 04780-1572 De commissie vaYi bëwoners in plan Zuid hebben naar aanleiding van genomen besluiten, een gesprek gehad met het bestuur van de wo ningbouwvereniging Noord Limburg. De besluiten welke naar voren wer den gebracht waren o.a.1: Geen der bewoners zag de nood zaak van nieuw sanitair, en men had geen behoefte aan een grotere doucheruimte. Over leefgewoonten van nu en vroeger kan men vam mening ver schillen. Voor de benaming van woon- gerief geldt een persoonlijke smaak en inzicht De bewonerscommisie stelde na drukkelijk dat de bewoners tevre den zijn met de situatie en de inde ling zoals die op dit moment is. Dui delijk werd gesteld dat .geen der be woners de woning voor renovatie of interne verbouwing wil verlaten. Alleen achterstallig onderhoud zal men gedogen. Nadat de drie meest voorkomen de klachten waren verwoord, kwam men met de volgende voorstellen: Wanneer daken vervangen moe ten worden', dan zijn de bewoners niet tegen isolatie van de daken, mits alleen de kosten van de isolatie worden doorberekend. Voor gevelisolatie geldt hetzelf de. Wanneer de woningbouwver eniging vervangende puien wil plaatsen van een ander model en isolatie dan zijn de bewoners daar niet tegen, als alleen de glas-isolatie kosten worden doorberekend. Voor de vervangende ramen geldt weer hetzelfde dat de verwij- derings- en vervangskosten voor re kening van de woningbouwvereni ging zijn. De kosten van de nieuwe pui oud model, dient van de vervangen de te worden afgetrokken. Iedere bewoner is gebaat met een verbeterde en vervangende ber ging van steen, doch ook hier werd gesteld de nieuwe prijs te vermine ren met de nieuw-prijs van de fiet senberging oud model. De voorstellen van de bewoners commissie werden door het bestuur van de woningbouwvereniging niet afgewezen, maar zullen door twee leden van de technische dienst van de woningbouwvereniging worden onderzocht omtrent de mogelijkhe den en kosten .Hun konklusies zul len op papier worden gezet. De be woners zullen zich straks definitief kunnen uitspreken, als de kosten bekend zijn. Maar het ziet er niet naar uit dat dit spoedig zal kunnen gebeuren. Daar zullen nog wel en kele maanden mee gemoeid zijn. Een superieure creatie, vol verfijnde charme. Gemaakt om te bekoren met een tikje raffinement en volmaakte vrouwelijkheid Dmtjlsterij - '■Tarfumriv Frans Lmssen-Grote Maria 2 - Venray - tel 6427 Zoals vorige .week reeds aange- kondingd. werd zondag mevr. De- fesche-Derks geïnstalleerd als be schermvrouwe van Schutterij 't Zandakker. Gilde St. Jan. Daarvoor werden de heer en mevrouw Defe sche op een voor de zondag vrij vroeg uur aan de Notarisberg afge haald door de voltallige schutterij met trommelcorps en begeleid naar het Gildehuis aan de Hensenius- straat. Daar hadden zich intussen afge vaardigden verzameld van de O.L.S., de Bond Juliana, het comité van aanbeveling, de Venrayse wethou ders en afgevaardigden van schut terij St. Anna. Tijdens de installatieplechtigheid, werd met respect herdacht het be schermheerschap van de heer P. Janssen, die na 50 jaren als zodanig in funktie te zijn geweest, met stil le trom afstand heeft gedaan. Mevr. Defesche heeft tijdens haar ..Maasbreese periode" reeds belang stelling getoond voor het schutters gilde in het algemeen; zij was o.m. jurylid bij de O.L.S.-feesten. Mede daarom was zij voor deze hoge schuttersfunktie uitgenodigd. Dat 'n vrouw deze funktie op zich neemt, is kennelijk iets uitzonderlijks. Zo noemde de heer Vleuten, voorzitter van de Bond Juliana de bescherm vrouwe „de Jeanne d'Arc onder de gi 1 deb roede rs". Nadat Zandakker-voorzitter, de hr Krijnen, nog eens gewezen had op de taak van de beschermvrouwe: het helpen bewaren van het oude gilde- leven en de folklore, in goede en kwade tijden, mocht hij haar de prachtige zilveren plaquette omhan gen en de daarbij behorende oor konde. Bovendien kreeg zij van de schutterij een beeld van St. Jan. de beschermheilige van 't Zandakker aangeboden. Na de installatieplechtighesd volg de een receptie, waarbij om. de le den van de schutterij aan de nieu we beschermvrouwe werden voor gesteld. De plechtigheid werd be sloten met een koffietafel in het Gildehuis. In de middag werd het traditio nele koningschieten gehouden op het terrein te Oostrum. Mevr. Defesche loste het eerste schot, en schoot met een de kop van de vogel af. Maar er waren nog drie uur en ongeveer 180 schoten nodig voordat de vogel in zijn geheel gesneuveld was en de nieuwe koning bekend kon worden gemaakt. Die eer viel dan te beurt aan Hans van de Laar, als opvolger van Jo Lenssen. De nieuwe koning werd traditiegetrouw aan de zuster vereniging St. Anna voorgesteld en vervolgens werd er feest gevierd tot in de late avond. Op de jaarvergadering van de af deling Venray van de K.A.B.O., de Katholieke Bond van Overheidsper soneel kon regiobestuurder Pijrr- acker. 4 zilveren, 1 robijnen en 2 gouden jubilarissen huldigen. Hij deed dit mede namens het hoofd bestuur en was trots voor de eerste keer in zijn loopbaan als regio-be stuurder de gouden speld te mogen opspelden. Voordat hij de jubilarissen huldig de, sprak hij eerst zijn gevoelens van respect uit tot de pioniers, want zonder hun doorzettingsvermogen was de KABO nooit geworden wat ze nu is. Het was zeker in de voor oorlogse jaren niet eenvoudig lid te worden en te blijven, want de kon- tributie was in die dagen een offer en verhoudingsgewijze heel wat meer dan de kontributie van van daag. Vooral bracht de regio-be stuurder een woord van respect en waardering aan het adres van de vrouwen van de leden want zij wa ren het immers die met hun weinig geld nog middelen wisten te vinden om de centen voor de organisatie op zij te leggen. Er was niet alleen moed voor nodig in de vooroorlogse jaren lid te worden van de organi satie. want de verhouding werkge ver-werknemer lag toen heel anders en toch de organisatie trouw te blij ven. De zilveren speld kregen op de revers gespeld de heren Keysers, Alards, van Opbergen en Piet Hen driks. De heer Cuppen zal ze op een later tijdstip krijgen opgespeld. Secretaris F. Verblakt kreeg voor 40 jaar trou wlidmaatschap de gou den speld; terwijl er dit jaar twee gouden jubilarissen'waren en wel Joep Loonen en de op dat moment nog in funktie zijnde voorzitter Thei Peeters. Namens de jubilarissen dankte Thei Peeters en verklaarde het 50 jaar te hebben volgehouden binnen de KABO omdat hij al vroeg be langstelling had gekregen voor de organisatie en doordrongen was van de noodzaak dat door samenwerking veel bereikt kon worden. BESTUURSVERKIEZING Het was niet gemakkelijk geweest kandidaten voor de bestuursvaka- tures te vinlen, maar de vergadering had er geen bezwaar tegen dat het aantal bestuursleden van 9 naar 7 zal worden teruggebracht. Aftredend en herkiesbaar waren Thei Peeters, Fr. Verblakt en J. Pij pers. Deze werden bij acclamatie herkozen, terwijl in de vakatures J. Reintjes. Fr. Heerens en Mevr. v. d. Munckhof-Verblakt als enigste nieuwe kandidaat de heer Swinkels werd gekozen. NIEUWE VOORZITTER Conform de statuten moest uit het bestuur een voorziter worden geko zen. Er bleken twee kandidaten te zijn en wel de aftredende voorzitter Thei Peeters en de huidige penning meester J. Pijpers. Mede omdat én de vergadering én het bestuur van mening waren dat ook het bestuur aan verjonging toe is, werd de heer J. Pijpers met meerderheid gekozen tot voorzitter van de afdeling Ven ray. WAT VERDER TER TAFEL KWAM De afdeling Venray telt rond de 400 leden, maar kan nog worden uitgebreid, want het blijkt nog steeds dat er velen zijn welke de weg tot hun organisatie nog niet hebben ge vonden, maar wel profiteren van het vele wat door de organisatie bereikt Het jaarverslag van sekretaris Fr. Verblakt was weer een opwekking om samen zich in te spannen voor oplossing van de vele problemen en aktiepunten, want er staat nog het een en ander op stapel. Penningmeester J. Pijpers kon in zijn financieel verslag duidelijk ma ken dat de KABO financieel nog ge zond is. Als opvolger van de heer Baartman in de kascontrolecommis- sie werd Piet Hendriks benoemd. De heer Hol. federatievoorzitter van het FNV hield een vurig plei dooi voor de sociale school. Als er 20 kandidaten zich aanmelden voor de start in september, kan deze in Venray herbeginnen. Dat moet toch mogelijk zijn, omdat de afdeling Venray 1600 leden telt. Ook riep de heer Hol de medewerking in voor de nieuwe struktuur binnen de fe deratie. Vermelden wij verder nog, dat se kretaris Verblakt meer dan 25 jaar sekretaris van de afdeling geweest zijnde, voor zijn inbreng werd be dankt en dat Thei Peeters bij zijn afscheid als voorzitter ook dank woorden te incasseren kreeg- De kersverse voorzitter Pijpers dankte voor het vertrouwen en be loofde honderd procent inzet, maar was zich bewust alleen te kunnen slagen met de steun van allen. Voor een vrij korte agenda kwam de raad van de gemeente Meerlo in vergadering bijeen. De agenda be vatte o.m. de volgende voorstellen, welke in record tempo werden aan vaard: Medewerking tot aanschaf van een speelleesset voor de school te Gey steren. Medewerking tot herstel van de lagere school te iSenray. Medewerking tot beschikbaar, stelling van een krediet voor de schooiuitwisseling van Meerlo en Geysteren met de school van Kre- feld. Deze schooluitwisseling is reeds een traditie geworden. De raad had geen moeite met de wijziging van de verordening studiefaciliteiten en de verplaat- singskostenregeling voor het perso neel van de gemeente. De exploitatievergoeding bij zondere kleuterscholen werd ook voor het jaar 197 conform het voor stel vastgesteld. TH. JANSSEN KREEG GELIJK De vorige raadsvergadering had het raadslid Th. Janssen aan de voorzitter gevraagd een andere plaats te krijgen in de raadsverga dering. Hij wenste niet langer naast zijn collega Wijnhoven te zitten, om dat deze hem in het openbaar had beledigd. Hij kreeg de voorzitter mee en deze liet hem voor de raadsvergadering op een andere stoel plaatsnemen. Wel gaven beide raadsleden voor de aanvang van de vergadering elkaar de hand. maar dat was niet bedoeld als een teken van vrede. Het is in de gemeente Meerlo-Wanssum nog altijd traditie dat raadsleden voor de aanvang val» de vergadering elkaar de hand ge ven. Het raadslid Wijnhoven deed met geen enkel woord de beschuldi gingen, welke in de vorige raads vergadering aan zijn adres waren geuit, weerleggen. RONDVRAAG De verloren gegane „Maria ter Nood' zal worden herbouwd, nu naar een ontwerp van de Venrayse architect Lerou. Het is inmiddels door een betonbedrijf in beton ge goten en zal nog deze maand wor den ingezegend. Het beeld is door de burgemeester aangekocht, omdat het vroegere beeld, een gipsen beeld, zwaar en onherstelbaar beschadigd is. Het Scheppend Ambacht Lim burg heeft de goedkeuring aan het ontwerp gegeven. De financiële afwikkeling van de oude school te Blitterswijck zal bin nenkort aan de orde komen, alsopk de voorstellen wat met de oude school te Meerlo zal gebeuren. Materiële schade Op de Noordsingel reden de per sonenauto's bestuurd door de 55-ja- rige P. Z. uit Venray en de 58-jari- ge C. A.. echtgenote van P., achter elkaar. Bij de kruising met de Over- loonseweg wilde een der bestuurders linksaf, maar door een over de weg rollende bal was de aandacht van de andere bestuurder enigszins af geleid en botste met de door hem be stuurder auto tegen de afslaande auto op Maar het bleef bij mate riële schade.

Peel en Maas | 1978 | | pagina 3