iWereldkampioen Mikkola komt in V enray aan de start Een nieuw observatiecomplex voor Stichting Anna-Servaas BEGIN VAN DE BOUW NOG DIT JAAR Vervulling van lang gekoesterde wens De regerende wereldkampioen lotocross 500 cc. Heike Mikkola uit inland zal op 16 juli a.s. acte de ience geven bij de internationale lotocross van MCV „Janslust" uit enray. De organisatie is er bijzon- er mee in zijn schik, dat men de in heeft kunnen contracteren. Eind verleden jaar, toen bekend ras wat en wanneer er georganï- eerd zou worden, schreven wij, dat r alles in het werk geslteld zou orden om Mikkola aan de start te rijgen. Welnu, u ziet dat het gelukt Men zal Heikki maar weinig in ederland aan de start zien. een re ien temeer om optimistisch te zijn. Het wil toch wel wat zeggen dat en organisatie die altijd nationaal edraaid heeft en het nu intematio- aal gaat proberen meteen met zulk in topnaam komt. Uiteraard heeft MCV die nu eindelijk de grote ap heeft durven nemen om iets oots te gaan organiseren, ook ge- robeerd om enkele tegenstanders x>r Mikkola te pakken te kunnen rijgen. Dit is naar ons inzicht be- aorlijk aardig gelukt, zoals u ver- arop zul kunnen lezen. Dat Heikki Mikkola, die fabrieks- jder is voor het Japanse merk Ya- iaha, nu reeds al weer bijzonder led op dreef is. bewijst wel zijn /erwinning van de eerste Grand- ix van dit jaar, verreden in Zwit- rland. De 33-jarige Fin heeft ook eds in het voorseizoen in België ikele grote wedstrijden op zijn lam geschreven. Dat Heikki de wereldtitel waard heeft hij wel bewezen in het af- ;lopen jaar, door in negen van de vaalf Grand Prix de meeste pun- te behalen, en het feit dat hij echts in een rpanche uitviel door ech. Zijn totaal aantal wereldtitels edraagt nu drie: in de zware klas- tweemaal en wel in 1974 en 1977 i in de kwartliter-klasse in 1976. lij is tot nu toe de enige crosser lie een wereldtitel bezit in zowel de 50 als de 500 cc klasse. Tussen de wedstrijdseizoenen blijft ieikki het liefst in Finland om van e natuur in alle rust te genieten, en van zijn grote hobby's is jagen. In het wedstrijdseizoen verblijft ij in het Belgische Beringen, van raaruit hij van het ene circuit naar iet andere trekt. De meeste tegenstand van dit jaar oor de wereldtitel verwacht Heikki an een fitte Belg Roger de Coster; Ie Amerikaan Brad Lackey; onze igen motocrossende tandarts Ger it Wolsink en van de Engelsman Iraham Noyce. De MCV „Janslust" die reeds en- Eele maanden met de voorbereidin- en bezig is, heeft zoals gezegd nog neer toppers dan alleen Heikki Mik ©la gecontracteerd. Uit Finland ©men nog twee goed opkomende ijders mee, en wel Eric Sundström Tapini Pikarainen. Uit Engeland ©men vijf rijders, met o.a. Graham ^loyce en Vic Allan. Noyce is de En- else kampioen van 1977 en wrist het fgelopen jaar op de achtste plaats te eindigen op de wereldranglijst. Hij wordt voor dit jaar tot een van de kandidaten gerekend. Uit Zwe den komen zes rijders, waaronder de bekende namen van Bengt Aberg, Hakan Andersson en Arme Lind- fors. Aberg is een van de pioniers om de viertacten weer terug te brengen in de cross. Hij is dan ook berijder van een 500 cc 1-cylinder Yamaha. Voor de wereldtitelstrijd in het voorbije jaar wist hij zich op 'n negende plaats te nestelen. Maar zijn landgenoot Hakan Andersson deed het wat beter en eindigde als vijfde. Uit Denemarken komen de twee coureurs Frank Svensson en Inge- man. Uit Zwitserland de twee vier- tactberijders Max Bunter en Mar- tien Wisscher. Vanuit België zullen drie rijders komen, maar namen zijn nog niet te noemen, omdat de in schrijvingen nog niet binnen zijn. Ook is het MCV gelukt een der beste Amerikaanse coureurs in prin cipe weten vast te leggen. Het is niemand minder dan Brad Lackey. Er bestaat nog de mogelijkheid dat Lackey door de fabriek zal worden teruggeroepen naar Amerika, om daar zijn kunnen te tonen. Ook hij is een door Mikkola getipte, voor 't nieuwe wereldkampioenschap. Afge lopen jaar was hij vierde. Hij zal dit jaar, samen met Graham Noyce, de Honda-kleuren zo goed mogelijk zien te verdedigen. Dit jaar was hij o.a. winnaar van alle drie manches in de grote klassieker van Valkens- waard. Oök in België en Engeland heeft de nu 24-jarige Amerikaan dit seizoen al overwinningen geboekt. Uit ons eigen land zien we de he le nationale top, met o.a. Gerrit Wolsink die in 1977 op de derde plaats voor het wereldkampioen schap wist te eindigen, en nationaal kampioen werd. Peter Herlings uit Gemert, die.-in het voorseizoen reeds verschillende grot wedstrijden met zeer grote namen wist te winnen. Ook in St. Anthonis was Peter de gene die de bloemen mee naar huis kon nemen. Eindelijk was daarmee zijn droom in vervulling gegaan want het winnen van de „cross der azen" is nu niet zomaar voor iedere crosser weggelegd. Afgelopen zondag wist Peter Herlings op een formida bele en spectaculaire wijze alle we reldnamen achter zich te laten tij dens de internationale motocross in Markelo, waar zon 20.000 toeschou wers aanwezig waren. Ook komt de nog steeds knap mee draaiende Franske Sigmans uit Ba- kel naar Venray, en ook zijn pupil Kees van der Ven, die 't toch maar even presteerde om de kwartliter- klasse te St. Anthonis op zijn naam te schrijven. Gerard Rond uit Bennekom, die 't afgelopen jaar op de tweede plaats eindigde voor de wereldtitel in de 125 cc klase en nationaal kampioen werd in de 250 cc klasse, zal ook van de partij zijn. Ook hij heeft in 't voorseizoen bewezen zich te kun nen meten met de grootmeesters. Matthie Ghielen uit Helden-Pa n- ningen, die weer steeds beter begint mee te draaien, zal ook van de par tij zijn. Heikki Mikkola uit Finland, regerend wereldkampioen motocross 500 cc rüdt mee in de .Venrayse klassieker, Verder zien we nog o.a. Jo Lam- mers, Arno Bosch, Math Henssen, Johan Scheele. Toon Karsmakers en van de NMB-zijde Ad Verstegen, Henk Aarts, Jo van Ham en Adri van Beers. In totaal zullen tot nu toe een 37- tal internationale rijders van for maat op 16 juli in Venray op het prachtige boscircuit aan de Deurne- seweg aan de start komen. Zij gaan dan in drie manches strijden om de „Rank Xerox Venray"-trophee, met nog een mooi geldbedrag. Het geheel staat onder auspiciën van de KNMV en de FIM. U ziet dat het de moeite waard is om deze datum maar alvast in uw agenda te noteren. Vemoemenswaardig is misschien ook, dat de organisatie helaas geen starters uit Duitsland heeft. Zij heb ben dan verplichtingen in eigen land omdat er dan voor hen een kampi oenswedstrijd wordt georganiseerd. Niet onvermeld mag blijven de goede samenwerking tussen Janslust en enkele instanties en bedrijven vooral met Rank Xerox, want Spon sering bij zo'n internationaal gebeu ren is niet te missen. X Verboden wapenbezit In de nacht van zaterdag op zon dag werden 4 Duitsers aangehouden. In de auto waarin ze zaten bleken zich wurgstokjes, z.g. nunchakustok- jes te bevinden, eigendom van de 20-jarige K. H. uit Marburg. Deze wurgstokjes werden in be slag genomen. Na verhoor een aan zegging dat procesverbaal zal wor den opgemaakt werden de heren huiswaarts gezonden. Bromfietser gewond De 17-jarige bromfietser W. C. uit Venray reed over het Lovinckplein te Ysselsteyn. De rechter trapper van de bromfiets raakte de trottoir band waardoor de bestuurder zijn bromfiets niet onder controle kon houden. Hij kwam te vallen en liep dusdanige verwondingen op dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Kind aangereden De 3-jarige Ivo S. was op de van Broekhuizenstraat onder de wagen van de rijdende winkel gekropen om een bal daar vandaan te halen.' De bestuurder van de wagen had dat niet gezien en toen hij wegreed raakte een van de wielen de jongen. Deze moest met een hersenschud ding en een vleeswond naar het zie kenhuis worden vervoerd. Peter Herlings uit Gemert, winnaar in de „cross der azen" zal ook in Venray van de party zjjn. Van de hand van A. van Els verscheen in ..Anna-Servaas Nieuws" onderstaand artikel, dat zeker ook voor onze lezers interessant is. Reden waarom wij toestemming tot overname in dank aanvaardden. Op 16 januari 1978 ontving het bestuur van de Stichting Psychiatrisch Centrum Venray bericht van het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne dat de Minister kon instemmen met de schetsplannen voor de bouw van een gezamenlijk (Anna en Servaas) observatiecom plex op het terrein van het psychiatrisch centrum St. Servatius Venray. Het architectenbureau Hendriks - Campman - Tennekes uit Nijmegen- Rotterdam hoopte nog vóór 1 mei het definitieve bestekplan te kun nen indienen, waarmee dan de laatste fase van de aanvraagprocedure wordt ingegaan. Het bestuur verwacht begin september de definitieve goedkeuring te ontvangen, waarna het nog zo'n maand of twee zal duren alsvorens met de bouw kan worden aangevangen. Indien alles vlot verloopt en er geen onvoorziene stagnaties zullen op treden, verwachten de architekten het nieuwe complex medio 1980 te kunnen opleveren. De totale bouwkosten worden geraamd op ca. negen en 'n half miljoen gulden. De verleende instemming met de schetsplannen betoknt dat de realise ring van een lang gekoesterde wens van St. Anna en St. Servatius een flinke stap dichterbij is gekomen. Het is intussen al weer meerdere jaren geleden dat de beide psychiatrische centra in Venray gezamenlijk de wen selijkheden en mogelijkheden van een gemeenschappelijke opnamekliniek gingen onderzoeken. Noch in St. Anna, noch in St. Servatius voldeed de opname-afdeling wat de bouw en de inrichting betreft aan de eisen en op vattingen, die heden ten dage daar voor gelden. Het onderzoek resulteerde in decem ber 1973 in een aanvraag aan de Minis ter van Volksgezondheid en Milieu hygiëne om medewerking in beginsel voor de bouw van een gezamenlijke opname- en observatiekliniek voor 45 patiënten met daaraan verbonden voorzieningen voor intake en behan deling van ambulante patiënten. 5 december 1975 Een verzoek om medewerking in be ginsel houdt in dat aan de Minister wordt gevraagd of deze in principe kan instemmen met een bouwinitia- tief. De overheid bekijkt of voordat initia tief de benodigde gelden kunnen wor den vrijgemaakt en of een en ander ook past in de landelijke en regionale planning. Op 5 december 1975 kwam tenslotte het bericht dat de gevraagde mede werking in beginsel was verleend. Veel lof voor de werkgroep Vooruitlopend op deze beslissing was intussen in 1974 een werkgroep inge steld, die tot taak had de professionele uitgangspunten ten behoeve van een programma eisen te formuleren. De samenstelling van deze werkgroep was als volgt: mejuffrouw Tr. van den Eerenbeemt, mejuffrouw R. van Hoof, de heer J. van der Meer en de heer A. van Jaarsveld. Zij vertegen woordigden St. Anna. Van Servaas-zijde namen deel de heren M. van de Kerkhof, P. Roelofs, J. Grubben en M. Swinkels. De be sprekingen van de werkgroep werden verder bijgewoond door de heren J. Willems, ekonomisch-direkteur van St. Servatius en A. van Els, medewer ker van de Dienst Efficiency en Orga nisatie. De werkgroep, onder voorzitterschap van de heer van Jaarsveld, bracht tweemaal een tussentijds verslag uit. Het opstellen van het programma van eisen werd tenslotte aan een kleinere werkgroep opgedragen. Dat waren de heren A. van Els, A. van Jaarsveld, P. Roelofs, M. Swinkels, J. van der Meer, J. Willems (voorzitter) en de ar chitekten. September 1976 Tien maanden nadat de Minister me dewerking in beginsel had toegezegd, waren de werkgroepen met hun op drachten klaar en kon het programma van eisen met bijbehorende schets- - ontwerpen worden gepresenteerd. Dat was september 1976, waaruit te konkluderen valt dat men bijna twee jaar lang, van medio 1974 tot septem ber 1976, met elkaar en met vele ande ren over alle mogelijke zaken gespro ken had. Een woord van lof aan het adres van de werkgroepen is hier dan ook zeker op zijn plaats. Het opstellen van een pro gramma van eisen is niet zo eenvoudig als het op het eerste gezicht lijkt. Een dergelijk rapport dient alle gegevens te bevatten, die de architekt nodig heeft, om een gebouw te kunnen ontwerpen dat aan de eisen en de wensen van de opdrachtgever \oldoet. De heer Jos \an Riet. medewerkend architekt san het Bureau Hendriks- C.ampman-1 ennekes is er - in overleg met de heer Tennekes - ingeslaagd deze eisen en wensen te vertalen in een zeer eigentijds ontwerp. Niet alleen een opname-afdeling De nieuwe kliniek vervult straks meerdere funkties. De opname- afdeling is slechts een onderdeel van het totale complex. Behalve een opname-afdeling van 45 plaatsen zullen hier ook worden on dergebracht de polikliniek, de afde ling dagbehandeling, alsmede een terapie-afdeling. Bewust is gekozen om deze verschil lende funkties niet in één gebouw onder te brengen, maar in een com plex van afzonderlijke gebouwen. een complex met verschillende funkties Een begeleidingscentrum Men zou het begeleidingscentrum ook wel 'het hoofdgebouw' van de nieuwe kliniek kunnen noemen. In dit gebouw bevinden zich een aan tal kantoren en spreekkamers ten be hoeve van de professionele medewer kers. alsook ten dienste van de psy chiatrische polikliniek welke thans nog is gevestigd in een drietal panden aan de oude Oostsingel. Behalve kantoren en spreekkamers treffen we tn het begeleidingscentrum ook nog ruimte aan voor groepsbe sprekingen, groepsterapie e.d. Een aparte akkommodatie is opgeno men ten behoeve van de audio-visuele afdeling. Voorts is er een aparte afdeling voor de somatiek. d.w.z. een dokters spreekkamer, een onder/oekkamcr en een E.H.B.O.-kamer. Ienslotte is in het begeleidingscen trum ook ondergebracht een nieuwe medische bibliotheek.' Het begelei dingscentrum komt te liggen direkt aan de Oostsingel even achter het Ca- millushuis. Een trefcentrum In dit gebouw zullen de kliënten van de dagbehandeling hun domicilie hebben. Zij zullen hier 's morgens ar riveren, 's middags de maaltijd ge bruiken enz. Daarnaast js het trefcentrum, zoals uit de naam al blijkt, een plaats waar men elkaar ontmoet, of waar men zijn of haar bezoek kan ontvangen. Naast een woonkamer, kantoor en rustkamers ten behoeve van de dagbe handeling omvat het gebouw een café-restaurant met een bar, een keu ken en enkele dienstruimten alsmede een kleine rekreatieruimte. Het trefcentrum komt eveneens te lig gen aan de Oostsingcl tegenover het begeleidingscentrum. Een atelier Dit is de naam van het terapiegebouw. In twee vleugels zullen een aantal te- rapieruimten worden ondergebracht ten behoeve van de A.D.L.-afdeling, de kreatieve terapie e.d. De twee vleu gels omsluiten een centraal midden deel, waarin o.a. een machineruimtc is gesitueerd en een groot magazijn. En kele spreekkamers en kantoortjes kompleteren dit geheel. Dit terapiegebouw zal worden ge bouwd ter hoogte van paviljoen E. Met vijf woningen De 45 opname-plaatsen zijn verdeeld over een vijftal woningen. Annex een van deze woningen is een kleine ziekenboeg gepland, die met bedoelde woningen als het ware één geheel vormt. De huizen zijn alle gekoppeld. Dat wil zeggen, men kan via de atdelingskan- toortjes in de naast gelegen woning komen. Deze koppeling werd door het Kollege van Ziekenhuisvoorzie ningen verlangd met het oog op de personeelsbezetting in het complex. Op de begane grond zijn gesitueerd een woonkamer met een eetkamer, een keuken met bijkeuken, een afde- hngskantoortje en verder enkele slaapkamers met bijbehorende sani taire voorzieningen. Op de verdieping bevinden zich even eens een aantal slaapkamers, een bad kamer en toilet en tenslotte een aparte studeerkamer. De woningen zullen worden gebouwd langs de huidige westelijke ringweg op het inrichtingsterrein ter hoogte van het dierennachthok in het hertenpark en achter paviljoen E even ten noor den van het bestaande vijvertje. veranderingen in het aanzien van st. servatius Op verlangen san het Kollege van Ziekenhuisvoorzieningen, een van dc advieskolleges van de Minister, wer den in het oorspronkelijke schetsplan, dat eind december 1976 was inge diend, een aantal wijzigingen aange bracht. Zo kwam in het atelier de geplande akkommodatie ten behoeve van de bewegingsterapie te vervallen. Ook moesten alle woningen aan elkaar ge koppeld worden. Augustus 1977 werden de gewijzigde ontwerpen opnieuw ingediend, met welke ontwerpen de Minister thans akkoord gaat. Paviljoen F. slopen Er moet nog veel werk worden v ei richt alvorens het terrein aan de Oost- smgcl geschikt is voor bebouwing. - Niet alleen het dierenpark moet ver dwijnen, ook zal paviljoen E gesloopt moeten worden. De bejaarde bewo ners van dit payiljoen zullen tijdelijk worden gehuisvest op paviljoen K. Paviljoen K wordt daartoe momenteel in gereedheid gebracht. Nieuwe wegen Nieuwe wegen zullen moeten worden aangebracht. De omringende tuinar- chitektuur zal enige verandering on dergaan. Tot geruststelling van onze natuurliefhebbers: er zal zoveel moge lijk geprobeerd worden de prachtige bomen daar te sparen. Het nieuwe observatiecomplex zal het .iinzicn van St. Servatius ongetwijfeld ingrijpend veranderen. Een verandering die steeds verder zal gaan als we denken aan het stede- bouwkundige struktuurplan, dat ge leidelijk aan verwezenlijkt zal wor den. De oude en uitgeleefde paviljoenen zullen voor en na gaan verdwijnen om plaats te maken voor kleinere woon eenheden. de eerste fase van het struktuurplan Met de komst v an het nieuwe observa I decomplex wordt de eerste fase van de algehele vernieuwing ingezet (Anna Servaas Nieuws, september 1976). In welk tempo deze vernieuwing zal plaatsvinden, hanei voor het meren deel af van de overheid die uiteindelijk de vele plannen zal moeten goedkeu ren. De bestaande opname-afdelingen St. Jan van St. Anna en /aal 3 van St. Servatius zullen bun opname-funktic straks gezamenlijk gaan voortzetten in bet nieuwe observatiecomplex. Medewerkers van de beide psychiatri schc centra zullen nauw met elkaar moeten gaan samenwerken. Mensen van St. Anna zullen naar St. Servatius verhuizen en omgekeerd. I.aten wc hopen dat ook deze voorbe reidingen even zorgvuldig en gewe tensvol zullen gebeuren, zoals dat het geval was met dc bouwkundige voor bereiding. Laten we ook hopen dat dc Minister spoedig zijn goedkeuring zal geven aan de schetsplannen voor dc bouw v an de nieuwe bejaardenkhniek op het terrein van St. Anna. Ook dat is in Venray een reeds lang gekoesterde wens. Or deze hu >rte, tegenov Ch. Ruysstraat ~oet dp nieuwbouw

Peel en Maas | 1978 | | pagina 5