MAKEN BELOFTEN NOG SCHULD STIENSTRA Gemeentelijk investerings- program moet bijgestuurd LIJST 2 Twee zilveren onder scheidingen voor verdienstelijke Venrayers Werkzaamheden in ruilverkaveling Overloon- Merselo GOED ONDER DAK" MET AMAK Aansluiting van Oost singel op Noorclsingel POELS ook voor U... een leefbaar Venray WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING IN VENRAY WONEN DE MEESTE „LIMBURGSE" SURINAMERS Meubelen In Venray verblijven 967 „mediterrane" buitenlanders VRIJDAG 5 MEI 1978 Nr. 18 NEGEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN VOOR AL UW ORANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 25 et. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Onder de vierduizend Nederlan ders, die bij gelegenheid van de ver jaardag van H. M. de Koningin zijn onderscheiden, zijn twee Venrayers, die vrijdagmorgen uit handen van burgemeester mr. H. J. M. Defesche koninklijk zilver ontvingen. De zilveren eremedaille, verbon den aan de Orde van Oranje Nas sau ontvingen de heer J. W. Arts, Willem9traat 6 en mej. J.J. Gooren, huishoudster bij de familie "Willems aan de Peelweg 10 te Ysselsteyn. De heer J. W. Arts, heeft de ko ninklijke onderscheiding gekregen voor het vele werk dat hij in en voor de gemeenschap heeft verricht. In de eerste plaats is hij 25 jaar on afgebroken voorzitter van de kanarie vereniging ,.De Huisvriend". Vanuit die funktie was hij geruime tijd lid van het gewestelijke bestuur van de Nederlandse Bond van Kanarieteeit en Vogelbescherming. In zijn funktie van voorzitter van de Venrayse vereniging was hij de organisator van diverse tentoonstel lingen op het gebied van de kanarie teelt enz. Tentoonstellingen welke ook gewestelijk en provinciaal van betekenis zijn. De heer Arts is verder meer dan 30 jaar bestuurslid van de Venrayse Carnavalsvereniging „De Piëlhaas" en is mede in het bijzonder een van de mensen zonder wie een goede carnavalsoptocht niet ordelijk en goed kan verlopen. Hij is jaren voorzitter van de buurtvereniging en was lang voor zitter van de toneelvereniging „Edel- weisz". De heer Arts was enkele ja ren lid van het oudercomité van de Lagere Technische School en is thans de spreekbuis voor de bewoners van Wilemstraat, St. Odastraat en Maas- heseweg in verband met de voorge nomen afbraak en/of renovatie van die woningen. Jarenlang was de ge decoreerde zeer aktief lid van de organisatie Bescherming Bevolking. Hij heeft zich zoals burgemeester Defesche zei, gedurende een lange reeks van jaren ingezet voor de ge meenschap ter plaatse. Hij doet dat op een rustige en evenwichtige en verstandige wijze en heeft daardoor een natuurlijk gezag bij zijn mede burgers. Maar 't voornaamste vond de b)irgemeo<j+er. dat de heer Arts dit steeds volkomen helanelenc ge daan heetf. en daardoor heeft hij dusdanige maatschaopelijke verdien sten verworven, dat de koninklijke waardering zeker op zijn plaats is. In Ysselsteyn kreeg de achtenze ventig! arige mej. Jacoba Gooren het koninklijk zilver uitgereikt voor het feit. dat zij reeds meer dan 40 jaar huishoudster is bij de familie Wil lems aan de Peelweg. Aanvankelijk is zij in 1937 in dienst gekomen bij de heer P.J. Wilems. die destijds in Weverslo woonde. In oktober 1952 ging zij met een van de zoons de heer P.J. Willems mee naar Yssel steyn. De burgemeester zei in zijn toe spraak, dat het hem gebleken was, dat mej. Gooren in beide gezinnen meer is geweest dan alleen een huishoudelijke hulp. Zij is in veertig jaren deel geworden van de familie en ook bij de jongste generatie ge niet zij grote waardering. Burgemeester Defesche schetste haar als iemand, die nooit voor zich zelf iets vroeg, steeds bescheiden op de achtergrond blijvend. Volgens hem was de gedecoreerde altijd een voorbeeld van trouw en onbaatzuch tig hulpbetoon. Een koninklijke on derscheiding kwam haar dan ook zeker toe. In een informele bijeenkomst op maandagmorgen, werden de gedeco reerden - vergezeld van hun familie - nog eens door de burgemeester gefeliciteerd met hun onderschei ding. Hierbij waren aanwezig vele leden van de gemeenteraad, het Oranje-comité, dóken Teunisseri en Pastoor Janssen uit Ysselsteyn, afge vaardigden van schutterij St. Anna, reeds vroeger gedecoreerde Venray ers en andere belangstellenden. De heer Arts en mej. Gooren kre gen van de gemeente enkele foto's aangeboden, welke gemaakt waren op vrijdag jl. toen hen het ere-me- taal zo geheel onverwacht werd uit gereikt. Natuurlijk ontbraken ook de bloemen niet op deze intieme huldi ging. Nu tijdens de jongste raadsverga dering de gemeenteraad heeft beslo ten om een onteigeningsprocedure in gang te brengen voor het verkrij gen van gronden, welke nodig zijn om de Noordsingel op de Oostsingel te kunnen aansluiten, is het belang rijk te weten, wat er gaat gebeuren. Zoals bekend ligt het in de bedoe ling de vier singels, die met elkaar de eerste ring rond Venray uitmaken met elkaar te verbinden. Het enige ontbrekende stuk is de verbinding van de Noordsingel met de Oostsin gel. De Oostsingel wordt vanaf de uitmonding van de bestaande Oost singel op de Stationsweg doorgetrok ken in noordelijke richting tot aan de Maasheseweg, tot ongeveer 15 m voorbij de aansluiting van de Smak- terveldweg, over een lengte van ca. 1550 meter in totaal. De Noordsingel wordt doorgetrok ken van de huidige uitmonding op de Maasheseweg naar het aansluit- punt op de nieuwe doorgetrokken Oostsingel, over een lengte van ca. 475 meter in totaal De hoofdrijbaan van beide enkel- baans wegen, krijgt een breedte van 6 meter. Aan weerszijden van beide wegen worden vrijliggende rijwiel paden ter breedte van 2,50 m. aan gelegd; van de hoofdrijbaan geschei den door groenstroken met 'n breed te van 2,50 meter. Gelijkvloerse kruisingen en aanslui tingen worden gemaakt met de Maasheseweg, Stationsweg, Land- weertweg, de doorgetrokken Noord- singel. de Industriestraat, Nieuw- huisweg, de Paul Burgmanstraat en de Smakterveldweg; terwijl twee nieuwe aansluitingen zijn geprojek- teerd voor het wijk-wegenstelsel van het in voorbereiding zijnde bestem mingsplan Landweert. Zoals bekend, ligt het in de be doeling het tracé van de Maashese weg te wijzigen. Komende vanuit de richting Maashees, begint de afbui ging nabij „Buitenlust'1 en loopt dan goeddeels in zuidelijke richting over het tracé van de Landweertweg. Het hierbij afgedrukte kaartje kan een en ander nog wat verduidelijken Het aantal geregistreerde Suri naamse migranten in de provincie Limburg waarvan het merendeel via het Centraal Bureau Uitvoering Vestigingsbeleid Rijksgenoten (CBR) van huisvesting is voorzien be draagt globaal 1250 personen. Ven ray heeft met 155 personen de groot ste concentratie. Venlo heeft 128 Surinamers en Roermond 145 perso nen uit Suriname opgenomen. Heer- heeft er 92 en de gemeenten Echt, Geleen, Sittard en Weert tussen de 50 en 60 personen. Van het aantal (155) Surinamers, dat in Venray woont, belijden er 97 Hindoe-godsdienst; 28 zijn Moslim en 30 hebben een andere godsdienst. Rekening houdend, dat buiten de bovengenoemde aantallen reeds Su rinamers vóór november 1975 in on ze provincie woonachtig waren, en dat. inmiddels door gezinshereniging en inwoning van niet-familieleden het werkelijk aantal waarschijnlijk hoger zal liggen, kan het totaal aan tal „Limburgse" Surinamers worden geschat op 1800 tot 2000 personen. Naast de instellingen voor Samen levingsopbouw, Maatschappel. Werk, plaatselijke buurthuizen, educatie ve- en vormingscentra, zijn er werk groepen Surinamers ontstaan en Su rinaamse verenigingen en stichtingen opgericht of in oprichting, welke bemoeienis hebben met het welzijn van de Surinaamse gezinnen in onze provincie. Een vereniging voor Surinamers en Antillianen is werkzaam voor Venray en omgeving. In oprichting is de stichting Surinamers Venlo en omstreken. Was U al bij in Horst Van de in totaal 12.098 buitenlan ders uit landen rond de Middelandse Zee, die in de provincie Limburg zijn geregistreerd, wonen er 967 in de gemeente Venray, De meesten zijn afkomstig uit Turkije en Ma rokko; dat is zowel provinciaal als gemeentelijk. Venray telt 385 Turken; 381 Ma rokkanen; 113 Spanjaarden; 33 Ita lianen; 29 Joegoslaven; 21 Grieken; 3 Tunesiers en 2 Portugezen. Aldus een opgave van de Limburgse Emi gratie Stichting. Men zou zich zo langzamerhand kunnen gaan afvragen, wat een ge meentelijke toezegging nog waard is. Het is immers nog niet zo erg lang geleden, dat door het college van b. en w. in alle toonaarden werd be toogd, dat de platanen, die het oude voetbalveld van de Paters Francis canen tussen Leunseweg en Sint Antoniusstraat omzomen, zouden blijven staan. Dit op uitdrukkelijke wens van de gemeenteraad. Met name werd dit verklaard tij dens een raadsvergadering eind vo rig jaar. toen de raad werd gecon fronteerd met de plannen voor de bouw van een nieuw politiebureau. Maar tijdens 'n informatieve raads vergadering op 11 april bleek al dat geen bomen kappen in feite niet haalbaar zou zijn. En vorige week dinsdag ging de bestuurlijke toe zegging mooi de mist in. toen de meerderheid van de raad besloot om niet het alternatieve plan te accep teren dat via een publieke sug gestie was samengesteld; doch voor keur gaf aan het gemeentelijke plan voor de bouw van politiebureau en bejaardenwoningen waarmee het lot van tenminste acht platanen is bezegeld. Elders in dit blad kan menn in een ingezonden stuk lezen hoe een lezer reageert op het niet nakomen van een eerder door de gemeente gedane toezegging. Toen Venray het woonwagencen trum „In de Romer" te Venlo tege moet wilde komen in het nijpende ruimtetekort aldaar, werd meer dan eens door verschillende raadsleden gevraagd, of nabij het kampje aan de Spurkt ook een sloopterrein zou komen. Nadrukkelijk is steeds gesteld, dat indien een sloopterrein voor de be treffende woonwagenbewoners nood zakelijk mocht zijn. dit niet op, of in de nabijheid van de standplaats op de Spurkt zou komen. Maar deze week kwam de com missie voor financiën bijeen om o.m. te praten over de wijzigingen in het meerjaren investeringsprogramma van de gemeente Venray. En daarin werd de inrichting van een sloop terrein ten behoeve van het woon wagencentrum aan de Spurkterweg besprdken. Al heeft men dan ook voor het woord „sloopterrein" de vriendelijker benaming „werkter rein'' gevonden. In de toeliching wordt gezegd, dat het inmiddels vast staat, dat vier van de nieuwe bewoners van de nieuwe bewoners van de standplaats aan de Spurkterweg, behoefte heb ben aan een werkterrein. We horen een van de wethouders nog zeggen, dat voorop moet vast staan, dat de toekomstige bewoners van het kampje aan de Spurkterweg geen sloopterrein nodig zullen heb ben, cn dat eventuele slopers het sloopterrein Venlo zullen blijven be nutten Nu stellen b. en w., dat zij de eco nomische zelfstandigheid van de be woners niet bij voorbaat onmogelijk willen maken en de hun eigen stijl van inkomstenverwerving niet wil len aantasten. Daarom wil het col lege een werkterrein beschikbaar stellen. Tegemoetkomend aan de wens van de raad, de burt Smakterheide en de woonwagenbewoners zo is in de toelichting te lezen *is een terrein aangewezen op het nog te realiseren industrieterrein aan de Spurkt. hoek Spurkt-Mideldijk. Het is een terrein met een totale oppervlakte van 4800 m2. zijnde acht kavels van elk 600 m2. En daarmee wordt dan weer een gemeentelijke toezegging op wel erg losse schroeven gezet. BV.Stationrar«9l1, 1*4 047SO-443S i Dc op 31 januari 1978 door dege- meenteraad vastgestelde staat van investeringen welke van 1978 tot en met na 1981 zullen moeten wor den gedaan is aan bijsturing toe. In de eerste plaats kan een aantal aangegeven objekten worden afge voerd, omdat zy intussen zyn gerea liseerd. Andere objekten worden nu voorzien van een ander investerings bedrag, omdat er wyziging is geko men in de te maken kosten, cn op de derde plaats moet een aantal nieuwe objekten aan de lijst worden toegevoegd. Sinds de investeringsstaat door de raad werd goedgekeurd, zijn de vol gende objekten uitgevoerd, óf zijn in uitvoering óf worden dit jaar nog gerealiseerd. Dat zijn dan: de re constructie van het Lovinckplein te Ysselsteyn; de aanleg van riolering in Castenray; de derde fase in de uitbreiding van het Sportpark „De "Wieën, inclusief een vierde kleed gebouw aldaar; de uitbreiding van het sportpark te Leunen en de daar mee verband houdende grondver werving; tenslotte nog de verbete ring van het jeugdhuis te Yssel steyn. Voor al deze objekten heeft de raad al een wijziging van de ge meentebegroting 1978 goedgekeurd. Wat betreft de werken die vol gens de investeringsstaat op een la tere datum gepland waren, maar nu met voorrang behandeld gaan wor den, of door omstandigheden op een latere datum in behandeling worden genomen, noemen we de reconstruc tie van de Westsingel tussen Whist- Ierstraat en Noordsingel. De verbre ding, aanleg van riolering en het creëeren van parkeerhavens, was nog voor dit jaar in zijn totaliteit gepland. Nu heeft men er ook het volgend jaar bij betrokken. Ook de kostenraming moet bijgesteld wor den. De "reconstructie van de Nieuw- huisweg en de Industriestraat stond eerst gepland in 1982. Men denkt er nu het volgend jaar reeds mee te beginnen. Voor nog dit jaar uit te voeren werken, kloppen de te investeren bedragen niet met de werkelijk te maken kosten. Dat zijn dan de vol gende objekten: verharding Litsen- bergweg te Ysselsteyn; de aanleg van riolering in de Litsenbergweg en de Buntweg te Ysselsteyn; dc uitbreiding van het kleedgebouw op het sportparic in Leunen en het on derkomen van Jeugdsoos De Brak, die de beschikking zal kunnen krij gen over het voormalige scoutings- gebouw Huize Bertha, naast het oud Lyceum aan de Leunseweg. Als nieuwe objekten worden aan de investeringstaat toegevoegdde meerkosten van de tweede fase van de Henri Dunantstraat; de renova tie van de basisschool te Castenray; de uitbreiding van de wijkvoorzie- ningen in Noord-West; de renovatie van de barak Hoenderstraat ten be hoeve van Zuid Molukkers en Spio; de inrichting van de Muziekschool en de inrichting van een sloopter rein ten behoeve van het woonwa gencentrum. De Plaatselijke Commissie voor de Ruilverkaveling Overloon - Merselo is voornemens omstreeks juli-augus- tus een begin te maken met de uit voering van ruilverkavelingswerken in het gebied Venray - Overloon. Het werk omvat ondermeer ca 18 km wegen, de aanleg van ca. 41 km waterlopen, het graven van 15 km kavelsloten en kavelwerkzaamheden met bijbehorende werken. Ten behoeve van de uitvoering van deze werken zullen piketen ge plaatst worden, ter aanduiding van te graven waterlopen, de aan te leg gen wegen en te verbeteren wegen en de te bewerken perceelsgedeel ten. De Plaatselijke Commissie ver- PATERSSTRAAT IA VENRAY (04780) 3456 zoekt tijdens de bewerking van de percelen de grootst mogelijke voor zichtigheid in acht te nemen, ten einde de aangebrachte kenmerken zoveel mogelijk te sparen. Hierdoor wordt een vlotte afwikkeling zeer bevorderd en stagnatie in de be drijfsvoering beperkt, Om belanghebbenden tijdig van de plannen in kennis te stellen zullen de bestektekeningen ter inzage lig gen in het Bureau van Uitvoering te Castenray, Lollebeekweg 10, op dinsdag 9 en woensdag 10 mei a.s. van 9 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. Dit betreft dan: Snelheidscontroles Op de Henri Dunantstraat en op de Maasheseweg hield Venrays poli tie in de namidag van 26 april snel heidscontroles. 29 Automobilisten zullen een procesverbaal thuis krij gen. Snelheden werden gemeten van 61 tot 86 km per uur. Wegen in Venray: Oosterkempkensbergweg, Ekster- wegr, Broersweg, Testrikweg, Dal landweg, Zwartwaterweg (ged.); Bergweg, Achter de Weversloseberg, Vlakweg, KleinDorperveldweg (ged) en Op de Kamp (ged.). Waterlossingen in Venray: Loobeek, Kempkensberglossing met zijtak, Weverslose Beek, Dalland- lossing, Straat (ged.), Nachtegaal lossing, Vliessenlossing, Zwart wa terlossing en Endepoellossing. Wegen in Overloon: Maarsven, Hei kantweg, Baltussen- weg en Oplosedijk. Waterlopen Overloon: Alle waterlopen in OverVxwis Vlak. Wegen ln Groeningen: Passtraat (weg). Leden van de Plaatselijke Com missie en deskundigen zullen aan wezig zijn om desgewenst toelich ting op de plannen te geven.

Peel en Maas | 1978 | | pagina 1