Raad akkoord met bouwplaats politieburo Programma Koninginnedag 1978 rGOED ONDER DAK" MET AMAK BOKAAL VOOR BROEDER MATURUS Buitenschoolse aktiviteiten UIT DE VENRAYSE GEMEENTERAAD POELS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Meubelen miJDAG 28 APRIL 1978 Nr. 17 NEGEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG S PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN VOOR AL UW DRANKEN IITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 25 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Op alle fronten van de maat- ehappij grijpen de veranderingen im zich heen. Ook het leven tus- ien en rondom de schoolmuren is in Je loop der jaren van kleur ver- ichoten. Afzonderlijke jongens- en neisjesscholen verdwijnen als neeuw voor de zon. Het aantal iholengemeenschappen, waarin aan verschillende soorten van nderwijs kan deelnemen, vermeer- ert snel. Met name in het voortge- et onderwijs is er ook veel veran- erd in de mentaliteit van de leer ingen. De verhouding tussen leer- rachten en leerlingen is sterk ge- lemocratiseerd, althans in veel cholen. De leerkrachten hebben een stuk jfstand tussen zichzelf en de leer ingen prijs gegeven. De leiding van e school zit niet meer in een „ivo- toren" en er kan meer kontakt lijn tussen de ouders en de school- riding, vooral wanneer men de udercommissies in leven heeft ge- oepen. In dat geval praat een ver- egenwoordigend college van ouders over het wel en wee van het ehoolgebeuren In een aantal ge- allen zijn ouders opgepomen in het choolbestuur. WIE WEL EN WIE NIET? In het algemeen is een ontwikke- ing als hiervoor geschetst toe te uichen. In de eerste plaats omdat eel meer jongeren dan vroeger naar chool gaan en daar gemiddeld ook eel langer blijven. In een groot antal gevallen dringen de ouders er ij de jeugd op aan zo lang mogelijk aar school te gaan. Om een betere anloop te hebben voor de maat- chappij. Ook om langer te profite- en van kinderbijslag en kinderaf- rek voor de belastingen. De wei aart maakt het minder noodzake- ïjk voor de ouders om de kinderen roeg aan het werk te zetten. En zo ontstaat de situatie dat een deel van de schoolbevolking het studeren meer ervaart als een moeten dan als een mogen. Er zyn veel leerlingen in het voortgezet onderwijs die eigenlijk liever van daag dan morgen hun schoolplaats zouden willen ruilen voor een ar beidsplaats. Zelfs het beroeps onderwijs voelt die drang, al is deze daar dikwijls minder dan bij het algemeen onderwijst. Bij het beroepsonderwijs tracht men al thans in een deel van het school gebeuren al dicht bij de praktijk te gaan staan. Niet werken betekent voor de rij tende jeugd dat zij over minder geld leschikt om van al de verleiding Iran een moderne maatschappij te genieten. Uit de begeerte om toch oveel mogelijk te genieten zijn de tijbaantjes ontstaan en het vakan tiewerk. Het bedrijfsleven heeft er [raag op ingehaakt omdat men met irbeid van scholieren spitsen kan tpvangen in de bedrijfsdrukte. Daar- ïaast kan men een scholier dikwijls >nder het minimum-loon duiken en ten deel van het grote verzuim on- ler de normale werkkrachten op- rangen. Uit een onderzoek is onlangs gebleken dat de helft van de scho- ieren in de vierde klas van het roortgezet onderwijs een bijbaantje leeft. Het vakantiewerk heeft daar naast een grote vlucht genomen. MEER GELD NODIG Het lijkt alles goud wat er blinkt bij de scholieren. Studeren van maandag tot vrijdag en dan nog een inkomen uit de bijbaan voor allerlei geneugten naast de studie. Letten wij eens op de andere zijde van de medaille. Aan die andere zijde zit ten de ouders met hoge kosten van studie en levensonderhoud voor hun kroost. Zij hebben dikwijls vrede met deze situatie omdat alleen op deze wijze hun kinderen bereid zijn de studie te vervolgen. Zij zouden ook de studie van hun kinderen veelal niet kunnen betalen indien zij aan alle begeerten van hun kinde ren naast de school tegemoet zou den moeten komen. Jammer dat er ook scholen zijn waar die behoefte aan geld nog wordt opgestuwd. Wij noemen ter loops de soms niet geringe bijdra gen die schoolbesturen vragen aan z.g. „vrijwillige" bijdragen van de Ouders. Dat is een heffing naast het schoolgeld dat van rijkswege wordt geheven, bestemd om te worden be steed aan niet-subsidiabele uitgaven. Men kan dit soort uitgaven vanzelf sprekend meer of minder uitbreiden. Het schoolbestuur draagt hier de verantwoordelijkheid. Die verantwoordelijkheid draagt schoolbestuur eveneens wanneer plannen worden ondernomen voor het maken van schoolreizen, werkweken of excursies. Aan school reizen wordt positieve waarde toe gedicht omdat het voor de sociale kontakten zo goed is dat leerlingen tijd samen zijn. Dat geldt voor zgn. werkweken ook, temeer om- t er dan lessen aan verbonden zijn ui lezingen in een vreemde omge ving of taal. Dat bevordert de talen kennis, zo wordt gepredikt, en dus moeten er reizen worden georgani seerd naar Londen, Parijs en Berlijn. Zelfs Griekenland, Rome. de Ver. Staten en Wenen staan soms op het programa. Bij excursies worden dit soort reizen gecombineerd met be drijfsbezoeken. een s Een 23 punten tellende agenda, zorgde er voor dat de Venrayse ge meenteraad ruim drie en een halt uur op de stoelen gekluisterd zat. Vrijwel alle onderwerpen werden in een vrij snel tempo behandeld, al leen de vestiging van het politie bureau op het terrein van het voor malige internaat aan de Leunseweg, en de daarmee verband houdende bouw van bejaardenwoningen e.a., nam nogal veel tijd in beslag. Aan de hand van de opmerkingen die tij dens de informatieve raadsvergade ring gemaakt zijn wij hebben daarover vorige week uitvoerig ge schreven was een alternatief plan gemaakt, waarvan de tekening, vrij sumier gemaakt, naast het oorspron kelijke plan getoond werd. Eerst op het eind van de vergadering bleek dat dit alternatieve plan voor het gemeentebestuur in feite onaan vaardbaar was, terwijl verschillende raadsleden zich er intussen dermate in verdiept hadden dat het voor hen wel het ideale zou kunnen zijn. Het was vooral de heer den Brok die er wel enkele voordelen in zag met de groen- en bomenbespa- ring. Maar ook hij was het die eerst wilde weten wat de eisen zouden zijn van de fa. Schoenmakers. Zou den die dermate duur worden, dan had het geen enkele zin nu reeds dit plan goed te keuren omdat er dan toch weer een ander plan gemaakt moet worden. Het lukte de voorziter niet de heel den Brok te overtuigen van de nood zaak om eerst een plan te hebben en daarna te gaan zorgen voor het in het bezit krijgen van de grond. Het in principe aanvaarden van dit plan betekende dan ook niets meer of minder dat men het gemeentebestuur toestemming gaf er op voort te bor duren, Mochten de grondtransakties financieel de pan uit rijzen, dan ver valt dit plan en komt men met een ander. De heer den Brok bleef op zijn standpunt staan en werd tijdens de stemming daarbij gesteund door nog twee raadsleden. Dat wil dus zeggen dat de situering van politiebureau en bejaardenwoningen zal geschieden zoals wij deze vorige week op een kaartje hebben gepubliceerd. NEUTRONENBOM De heer van der Locht had graag gezien dat het gemeentebestuur en de raad adhesie zouden betuigen aan de aktie „stop de Neutronen bom". Het college meende echter dat zulks niet de taak was van een gemeentebestuur, omdat men o.a. de strekking daarvan niet kon overzien. Als men aan een dergelijke adhesie betuiging begint, zijn de gevolgen niet meer te overzien, en kan men in de toekomst overstelpt worden door dergelijke verzoeken. GARANTIESUBSIDIE Zondag slag of stoot kreeg de Was U al bij in Hors! MEER TOEZICHT De jongste ontwikeling wijst in de richting van complete wintersport reizen o.l.v. de leraar lichamelijke opvoeding, waarbij buiten de vakan ties wordt getreden omdat het toch echt bij de opvoeding en bij het schoolleven hoort. Dit soort cultu rele manifestaties en sportreizen kost al gauw 500,tot 600,en wij vonden al reizen die plm. 1000,- moesten kosten. Dat moeten dan óf de ouders betalen óf de leerlingen zelf uit hun vakantiepot of opbrengst van de bijbaan. Het is duidelijk dat ouders bij het verzoek om toestem ming door hun kinderen onder druk worden gezet, want wanneer ,,alle anderen" meegaan kan een enkeling toch niet achterblijven? Gelukkig zijn bij de Venrayse scho lengemeenschappen dergelijke exces sen zo mogen we ze toch wel noe men niet aan de orde, en wordt dit soort overdreven reislust in de hand gehouden. Uiteraard ligt hier ook een taak voor de oudercomité's, om op dergelijke kostenexplosies toezicht te houden. Het zou zelfs niet overdreven zijn wanneer ook het rijksschooltoezicht hier meer corigerend zou gaan op treden. De overheid dient paal en perk te stellen aan kostenontwikke lingen in het onderwijs die onder wijskundig niet verantwoord zijn en die de ouders in financiële moeilijk heden brengen. M.C.V. Janslust een garantiesubsidie van 3.000,voor de in juli te houden internationale motorcross wedstrijd. VOORZIENINGEN VOOR GEHANDICAPTEN Een uitvoerige toelichting op de planning van dagverblijven en ge zinsvervangende tehuizen voor gees telijk en lichamelijk gehandicapten in Limburg, besloot met de zinsnede „dat uitgaande van de in het con ceptplan geformuleerde vuistregels, de bestaande behoefte nader wordt gemotiveerd". Deze alinea was voor de heer van der Locht aanleiding te bepleiten dat ook de behoefte voor de toekomst zou worden vastgesteld. Men gaat anders weer in de gezond heidszorg bouwen zonder dat men weet of er straks nog behoefte aan BAATBELASTING Vanwege de aanleg van riolering in Merselo zullen 114 eigendommen aangeslagen worden in de baatbelas ting. Aangezien de gemeente voor de periode van 30 jaar per objekt slechts 56,per jaar gaat invor deren, en dit bedrag nauwelijks meer is dan de helft waartoe zou kunnen worden aangeslagen, had de raad er geen enkel bezwaar tegen. BERGKWARTIER Al twee jaar lang poogt de heer H. Stoks aan de Vogezenlaan een bouwvergunning te krijgen voor een zijdelingse serre-aanbouw. De ge meente heeft op elke (hernieuwde) aanvraag moeten weigeren, omdat zulks niet kon vanwege de bestaan de bebouwingsvoorschriften. Derge lijke verzoeken bereiken de gemeen te overigens ook uit andere plannen, b.v. Molenklef. Nu is door de commissie ruimte lijke ordening geadviseerd de moge lijkheid te onderzoeken om het plan Bergkwartier en de voorschriften daarvan, in die zin te herzien, dat een verruiming van de uitbreidings mogelijkheden wordt verkregen. De eisen die met name de bewoners aan hun woongebied stellen zijn intus sen wel wat gewijzigd ten opzichte van die welke destijds golden bij de realisering van het plan. De raadsleden waren het er vrij wel unaniem mee eens dat hier ten spoedigste wat aan gedaan moet worden. De heer den Brok eiste zelfs een termijn waarin dit verwezenlijkt zou kunnen worden. Maar dat kon niet vanwege het personeelsgebrek op de gemeente-afdeling. Maar wel heeft men tijd om uitvoerig brieven te schrijven, aldus de heer den Brok. Het dossier Stoks is al een hele sta pel papier, en dat kost ook tijd en geld. Het lijkt er wel op of de amb tenaren er schik in hebben om te gaan dwarsliggen als ze dergelijke aanvragen moeten behandelen. Iets wat de voorzitter beslist ontkende. De heer Thijssen vestigde er nog eens de aandacht op. (Jat in het on derhavige geval slechjs sprake is om een bestaand terrds van glas wanden en een dak te voorzien. Van verlies aan tuin is dus geen sprake. De heer Konings meende dat men het wijzigen van het bestaande plan redelijk moest benaderen. Toen de raad het bouwplan destijds vast stelde is dat kennelijk fout geweest. Zowel de voorzitter als wethouder Schols beloofden er werk van te maken. Maar dat gaat niet in een- twee-drie. Alle bewoners moeten in spraak hebben. En men moet er wel rekening mee houden dat wat men in Bergkwartier gaat doen, zijn kon- sekwenties zal hebben in andere uit breidingsplannen. Maar het zit er wel in dat de heer Stoks nog geruime tijd zal moeten wachten eer hij zijn serre kan gaan bouwen. GROND IN LEUNEN In het bestemmingsplan Leunen heeft de gemeente nog grond nodig van Makelaarskantoor van Soest. Deze is bereid te verkopen, mits daarvoor een aantal bouwmogelijk heden voor dit kantoor wordt terug ontvangen. De gemeente is daartoe bereid, maar eist van haar kant dat de overdrachtskosten /an elke te stichten woning in overeenstem ming moeten zijn met de grenzen welke het college in deze vaststelt. Bovendien moeten de te bouwen woningen in eerste instantie te koop worden aangeboden aan de bevol king van Leunen, om eerst dan aan niet-inwoners te worden aangebo den. De heer Thijssen vond dat laatste esen rare zaak. Er is destijds vast gesteld dat in Leunen en Oostrum ook niet-inwoners mogen bouwen, en nu gaat men de eigen bevolking weer voorkeur geven. Ook de heer den Brok had daar problemen mee, die regeling was destijds toch bij raadsbesluit vastgesteld. De voorzitter verklaarde dat zulks was geschied op voorstel van de dorpsraad. Ergens is het toch ook redelijk dat men de plaatselijke be hoefte met voorrang behandelt. En daar was de heer Konings het dan ook gloeiend mee eens. Hij stel de zelfs dat men het „Spreidingsmo del Kleine Kernen" nog eens op nieuw moest bekijken en beoordelen. GROND AAN- EN VERKOOP Diverse grond aan- en verkopen gingen zonder meer onder de ha mer door. Dat waren transakties in Oostrum en Merselo. Iets anders lag het met een voorstel om grond te verkopen aan Westland-Utrecht wel ke tesamen met Bouwbedrijf Raedts aan de Randenrade nog 9 woningen wil bouwen. De heer Konings vond dat men in de toekomst niet meer aan projektontwikkelaars moest ver kopen, en eventuele grond in hun bezit maar moest onteigenen. Wethouder Schols kon dat onder schrijven, maar in ieder geval wor den er in Oostrum nog betaalbare woningen gebouwd. Ook hier krijgt de plaatselijke bevolking de eerste keus in de woningen die beschik baar komen. RANK XEROX In het bestmmingsplan Smakter- heide had Rank Xerox een voor keursrecht tot koop van gronden. Het betrof twee percelen van circa 5 en van 40 ha. Voor het grootste perceel heeft het bedrijf geen inte resse meer, wel nog voor een perceel van circa 4 ha. De gemeente is be reid dit voorkeursrecht te verlenen tot 1 januari 1985. De heer van der Locht vond deze termijn veel te lang: het was vol gens hem een weggevertje aan Rank Xerox, terwijl het eventuel andere gegadigden belet daar te bouwen. De heer den Brok verwarde het optierecht met het voorkeursrecht tot koop en de voorzitter haastte zich het verschil duidelijk te maken. Als de grond gemeente-eigendom is, wordt hij Rank Xerox aangeboden zodra een andere gegadigde zich ge meld heeft. Aan dit voorkeursrecht zijn geen kosten verbonden, die wor- den later in de grondprijs verrekend. Overigens is er in de gemeente Ven- ray nog voldoende industriegrond voor eventuele belangstellenden. BRABANDER De aankoop van grond met opstal len van de heer A. Stevens aan de Buitenweg, was voor de heer van der Locht een gerede aanleiding om even dieper op het bestemmingsplan Brabander in te gaan. Volgens hem verkeren de mensen daar in onrust omdat ze niet weten wat ze wel en niet mogen doen. Het verdient vol gens hem dringend aanbeveling de bewoners in te lichten omtrent do plannen en de tijdsduur eer tot ver wezenlijking wordt overgegaan. Wethouder Schols was gaarne be reid dit toe te zeggen. TWEEDE FASE GEMEENTEHUIS Vermoedelijk in augustus a.s. zal de tweede fase van het gemeentehuis in gebruik worden genomen. De in richting meubiliar. stoffering, verlichting enz. werd begroot op een half miljoen. Opnieuw was het mevr. Poels-Peters die een lans brak voor de Venrayse middenstanders om ook voor deze leveranties in aan merking te mogen komen. Wethouder Loonen beklemtoonde dat zulks ook zoveel mogelijk ge beurt. Zo is b.v. de vloerbedekking en de verlichtingsarmaturen gegund aan Venrayse ondernemers. Een en ander aan de hand van gedane in schrijvingen. HENRI DUNANTSTRAAT Het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet van ruim twee ton. wegens meerkosten, voor de aanleg van het tweede gedeelte van de Henri Dunantstraat. kreeg de in stemming van de raad. De heer Konings meende de ge meente te moeten feliciteren, omdat zij, hoewel geen rode vlag aan het gemeentehuis hangende, toch aan weerszijden van de nieuwe weg „ro de" fietspaden liet maken Op een vraag van de heer van der MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 VENRAY (04780) 3456 Locht of ook langs het eerste gedeel te van de Henri Dunantstraat fiets paden komen, kon wethouder Loo nen bevestigend antwoorden. De Bruyn wees nog eens op de te late grondaankopen. Men moest voortaan maar eerder tot onteige ning overgaan. Deze kwestie is toch wel een les voor een volgende ge legenheid. BESTEMMINGSPLAN LEUNEN Tenslotte werd dan het bestem mingsplan Leunen voor drie maan den verdaagd, omdat er 10 bezwaar schriften zijn binnen gekomen. Die moeten nog eens onderzocht en be handeld worden, en dat vraagt tijd. Overigens mag de raad zulk een plan slechts eenmaal verdagen, en dat gebeurde dus nu. Op dit punt gekomen begon de raad aan het onderwerp politiebu reau c.a. waarvan wij u de uitslag al in de aanhef van dit verslag me dedeelden. De in Venray en zeker bij de wandelsportliefhebbers overbe kende broeder Maturus Lans werd vorige week onderscheiden met de Majoor Breunese-bokaal. Deze wis selbeker van de Kon. Ned. Bond voor Lich. Opvoeding genoemd naar de grondlegger van de Nijmeeg se vierdaagse wordt jaarlijks uit gereikt aan iemand die zich bijzon der verdienstelijk heeft gemaakt voor de wandelsport. De nu 70-jarige broeder Maturus is reeds 20 jaar voorzitter van de Wandelsportfederatie Venray; 19 jaar vice-voorzitter van de Limburgse Wandelkring en de grote promotor van de Venrayse Avondvierdaagse. Mede gezien zijn leeftijd wil hij binnen enkele jaren toch wel van deze funkties afstand doen, zonder daarbij voorgoed afscheid te nemen van de wandelsport, waaraan hij nu eenmaal zijn hart verpand heeft. Zijn adviezen, gebaseerd op tiental len jaren ervaring, zullen hem ook in de toekomst in dank worden af genomen. t Maandag 1 mei Inwoners van Venray, Het Oranje-comité Venray biedt U hierbij het programma voor de feestelijkheden ter gelegenheid van Koninginne-verjaar- dag aan. Van harte hoop ik dat velen zullen deel nemen of belangstelling zullen tonen voor de diverse evenementen opdat het wér kelijk een gemeenschapsfeest zal zijn. De burgemeester van Venray, mr. H. J. M. Defesche 8.30 uur Herauten te paard kondigen de feest dag aan. 9.00 uur Oranje weekmarkt op de Grote Markt en Henseniusplein. Tijdens de markt zal draaiorgelmuziek ten gehore wor den gebracht door een draaiorgel van de Stichting Het Helmonds Draai-or- gel. Einde markt: 13.00 uur. 10.30 uur Feestelijke bijeenkomst ten gemeente huize van de gemeenteraad met de gedecoreerden en hun familie. 10.30 uur Optocht met versierde fietsen, karren, autopeds, zeepkisten, enz. voor kin deren tot 12 jaar. Opstellen in de Hofstraat. Route: Hof straat, Marktstraat, Schoolstraat, Schouwburgplein. 11.00 uur Grabbelton op drie plaatsen in de Grotestraat voor kinderen tot en met 10 jaar. 11.30 uur Aubade voor het gemeentehuis door de Koninklijke Harmonie Euterpe. 10.30 uur Oranje voetbaltoernooi op het sport park De Wieën tussen A-elftallen van Leunen, Merselo, Oirlo, Oostrum, Holthees. Ysselsteynren Venray; B-elftallen van Merselo, Oirlo, Yssel- steyn, Castenray, Leunen, Oostrum en Venray; (wijzigingen voorbehouden) C-elftallen van Merselo, Castenray, Oostrum. Holthees. Oirlo, Ysselsteyn. Leunen en Venray. 15.00 uur finales om de 3e en 4e plaat sen; 15.30 uur finales om de 1e en 2e plaat sen. 14.00 uur Sport en spel voor bejaarden in zaal In d enEngel. Gezien de beperkte ruimte kunnen slechts 100 deelnemers worden toegelaten. 14.30 uur Paardensport-demonstratie sportpark De Wieën. op het 18.30 tot Drive-in Disco-video Show A Go Go 22.30 uur uit Wanssum in de foyer van de Schouwburg ,,De Beejekurf". De toe gang is gratis. 19.30 uur Handbal bekerwedstrijd in sporthal De Wetteling tussen Manual en Niobe uit Asten. KINDERSPELEN De kinderspelen zullen door de verschillende scholen worden georganiseerd op vrijd. 28 april of op maandag 1 mei a.s. De juiste dag en tijdstip zullen op de scholen worden bekendgemaakt.

Peel en Maas | 1978 | | pagina 1