STIENSTRA Problemen bij „Samenwerking" opgelost? IflftlDAV Raadslid J. Konings: Wethouder gaf bewust een onjuiste informatie Vertraging in plan Westeinde ,GOED ONDER DAK" MET AMAK Renovatie van woningen Een witte Venrayse ROOS POELS Auto- pienter., WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Meubelen UITSLAG VERKIEZING PROV. STATEN in de gemeente Venray VRIJDAG 31 MAART 1978 Nr. 13 NEGEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG ra PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 25 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR f 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Zoals reeds eerder in dit blad ge publiceerd, heeft het gemeenteraads lid J. Konings (P.v.d.A.) in februari j.l. schriftelijke vragen gesteld aan het college van b en w, betreffende de renovatie van woningen in Ven- ray-zuid Begin maart volgde een aanslui tend schrijven waarin de heer J. Ko nings o.m. de vraag stelt of door de woningvereniging, behoudens Maas- heseweg, Wit Desselke en Zuid, nog meerdere woningbouwprojekten wil verbeteren. Op beide brieven heeft het college van b. en w. thans geantwoord. Wij noteerden daaruit voor U het vol gende: Door de minister zijn de aanvaard bare kosten voor de verbetering van de 25 bejaarden woningen in Zuid gemiddeld vastgesteld op 43.074, Dat bracht voor de bewoners een huurverhoging mee. De huurprijs is nu 235,per maand. Vroeger was dit 177,15 incl. centrale verwar ming en 135,75 excl. centrale ver warming. De informatiemap die de bewoners van o.a. de Eikenlaan ontvingen, moet gezien worden als een eerste aanzet tot verdere discussie. In on derling overleg moeten nu aanvaard bare planen worden uitgewerkt. In deze fase van voorbereiding kunnen nog geen bedragen genoemd wor den; noch van de kosten, noch van de huurverhogingen. Men mag niet spreken van achter stallig onderhoud. De inmiddels ge constateerde gebreken zijn voor een belangrijk deel te wijten aan sys teemgebreken en het gebruik van minder goede materialen. Opheffing van dié gebreken heeft reeds hoge bedragen gekost. Omdat verwacht mag worden dat die gebreken veel- vuldiger gaan optreden., is tot reno vatie besloten. Niet alleen de fouten worden dan hersteld, maar ook de levensduur verlengd en het woon- gerief verhoogd. Met eventueel achterstallig onder houd wordt in de nieuwe huurprijs rekening gehouden. Zij komt dus niet ten laste van de huurder. Wel mogen achterwege gelaten algemene huurverhogingen na de renovatie in rekening worden gebracht. Zo is b.v. de huurverhoging van 1 april 1977 opgeschort. Of de woningverbeteringen onder hands dan wel bij openbare aanbe steding worden gegund, is een be leid voor de woningvereniging. Daar in heeft het gemeentebestuur geen zeggenschap. Er bestaan thans (nog) geen plan nen om naast de genoemde projek- ten nog andere woningcomplexen te gaan verbeteren. Reeds sinds de oprichting in 1919 hebben huurders zitting in het be stuur van de woningvereniging. Voorts bestaat er een contactraad van huurders, die evenwel niet meer aktief is, omdat de problemen door de leden aan de direct belangheb bende bewoners werden overgelaten. In de raadsvergadering van dins dag kwam dit onderwerp aan de or de. De heer Konings stelde nogmaals dat z.i. het achterstallig onderhoud van de bejaardenwoningen in de nieuwe hüurprijs was verrekend. Maar wethouder Schols beklem toonde dat zulks niet het geval was, daarvoor heeft de woningvereniging een eigen potje én subsidie van het Rijk. Een vermeende uitspraak van de voorzitter van de woningvereniging dat er maar een alternatief was: re noveren of verroten werd door de wethouder niet zo letterlijk geaccep teerd. Feit is wel dat bij renovatie de woningen weer jaren lang mee kunnen gaan, wat bij gewoon onder houd nog de vraag is. Voorgenomen renovatieplannen welke volgens de heer Konings wel licht bestaan voor woningen aan de Bevrijdingsweg en de Deken Berden straat, alsmede voor de flats aan de Zuidsingel, waren bij de wethouder onbekend. Mochten die plannen wel bestaan dan zou hij daarover in de eerstvolgende vergadering mede deling doen. De heer Konings verwachtte in de De problematiek waarvoor de ge meenteraadsgroepering „Samenwer king" zich geplaatst zag, en waarvan wij vorige week in dit blad melding maakten, zal zeer waarschijnlijk in de ledenvergadering van heden, don derdagavond, worden opgelost. De leden hebben namelijk het recht om veranderingen aan te brengen in de candidatenlijst zoals die door het bestuur is samengesteld. Het is juist vanwege die voorlopi ge candidatenlijst, dat de problemen ontstonden. Van de tien zittende- raadsleden van deze fractie, ston den er in feite vijf op een niet-ver- kiesbare plaats, terwijl bovendien de heer Bol zich al eerder terug getrok ken had als candidaat. Van de „oude hap" hadden er dus maar vier een gerede kans om voor de nieuwe ge meenteraad gekozen te worden. Het is zonder meer duidelijk, dat zulks door het merendeel der raads leden niet in dank aanvaard werd. Met name de heer Beterams, fractie voorzitter, nam dat niet. Hij voelde de hem toebedeelde 9e plaats als een motie van wantrouwen. Zoals gezegd hadden ook de vier andere zittende raadsleden - die nu op een onverkiesbare plaats stonden - moeilijkheden met hun plaatstoe wijzing. Met alle begrip voor dc be doelde nieuwe inbreng van jongere raadsleden, moeten deze heren in eerste instantie toch wel gedacht hebben om het bijltje er bij neer te leggen. Maar na ampele besprekin gen hebben zij besloten „Samenwer king" te blijven steunen. Alleen de heer van Valkengoed trok zich, na de heer Beterams. als kandidaat te rug. Op bovenstaande foto een gelukki ge Mevr. Gerrats, die van haar man een bouquet nieuwe rozen in ont vangst mag nemen. Na jaren proefnemingen is het dan eindelijk gelukt om een geheel nieu we witte roos te telen. Het opvallende is dat deze roos als snijbloem zeer bijzonder geschikt is. Ongeveer 14 dagen blijft een zeer mooie ovale gesloten knop houden om daarna nog in open toestand een hele tijd mee te gaan. De heer Gerrats die in de gezond heidszorg werkzaam is, leerde in zijn opleiding de „Wet van Mendel" kennen. Deze gaat over de erfelijk- heidsfaktor. Zodoende is het hem dan eindelijk gelukt, na jaren van proefnemingen, om een geheel nieu we roos te kweken. Aan hem is dan ook de eer om een naam aan deze roos te geven. In een onderhoud met verschillende rozen- kwekers zijn namen zoals „Venrays Glorie" of de „Parel der Peel' naar voren gekomen. Gerrats zelf voelt meer voor de naam „Hensenius" om dat deze Jesuiet een zeer grote be kendheid geniet. Omdat de Venrayse bevolking deze man wilde eren is er destijds een standbeeld voor hem opgericht alsmede een plein naar hem genoemd. Wat deze Hensenius voor Venray deed en waarom hij grote bekend heid verwierf om zijn voettochten naar Egypte, de bijnaam van de boekenmot verwierf, wil de heer Gerrats a.s. zaterdag in een bijeen komst nader uitleggen. Het is dan ook de bedoeling dat niet h(j maar alle aanwezigen mo gen kiezen welke naam er aan de nieuwe roos gegeven wordt. Van de zijde van diverse rozen- kwekers bestaat grote belangstelling De bijeenkomst vindt plaats in café Volleberg, Henseniusstraat, waarbij alle belangstellenden van Venray verwacht worden en waar ook rui me parkeergelegenheid aanwezig is. Aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. De gekozen naam zal later in dit blad bekend worden gemaakt. komende jaren nog vele „verrassin gen" in Brukske 1 en 2, en dan kan de reserve ad 10.000.000,van de woningvereniging wel eens snel ge slonken zijn. In zuid, waar renovatieplannen voor 80 woningen gemaakt worden, worden de onderhandelingen met de bewonerscommissie op goede zake lijke basis gevoerd. Soms wel eens hard, maar stipt zakelijk. De samenstelling van het bestuur van de woningvereniging is geregeld volgens de statuten anno 1973. Deze statuten worden nu weer bijgesteld volgens ministeriële richtlijnen, en men overweegt ook niet-huurders in het bestuur te betrekken. Wethouder Schols had geen be zwaar tegen het herhaalde voorstel van mevr. Poels-Peters om een voor- lichtingsgesprek te houden tussen raad en woningvereniging, teneinde meer duidelijkheid te verschaffen in het reilen en zeilen van de woning- vereniging. Stienstra Venray BV, Stationsweg 11, tel.04780-4438 Lil lmV ~,,n UWtoAKi ^lMr i Makelaars in onroerende goederen Wij verzorgen voor u: koop en verkoop - huur en verhuur taxaties - bouwprojektenontwikkeling - hypotheken - verzekeringen - beheer Aan de loyaliteitsverklaring van de heren Mulders, Janssen en Broek- steeg ging wel een verschuiving in de voorgestelde kandidatenlijst voor af. De heer van Rijswijk, als nieuwe kandidaat, trok zich terug. De heer J. Poels verhuisde van de zesde naar de achtste plaats, waardoor de heer Jac. de Bruyn van de zevende op de zesde plaats terecht kwam. De heer Broeksteeg belandde op de zevende plaats terwijl de heren Mulders en Janssen respectievelijk op de negen de en tiende plaats kwamen te staan. Tot zover de candidatenlijst wel ke door bestuur en fractie geaccep teerd kon worden. Het is aan de le den van .Samenwerking" (ongeveer 80 in getal) deze lijst te bevestigen of met meerderheid van stemmen te wijzigen in rangvolgorde. Wij zul len u daarover volgende week nader kunnen informeren. Geruchten als zouden de heren Beterams en Van Valkengoed met nog enkele andere kandidaten een nieuwe lijst gaan vormen voor de komende gemeenteraadsverkiezingen konden we niet bevestigd krijgen. Evenmin kon ons bevestigd worden of de plannen om met een jongeren- lijst aan de verkiezingen deel te ne men, voldoende belangstelling heeft gewekt om dit voornemen uit te voeren. Maar de gemeenteraadsver kiezingen zijn nog verscheidene we ken van ons verwijderd, en er kan nog van alles gebeuren. Was U al bij in Horst MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 VENRAY (04780) 3456 Reeds in de raadsvergadering van 20 december j.l. waarschuwde de P.v.d.A-fractievoorzitter J. Konings het college van b. en w. èn de gemeenteraad, dat de van mevr. M. L. van Hees-Voesten aan te kopen grond in Leunen (ten behoeve van de uitbreiding van het sportpark) niet ..vrij van huur en pacht' zou zijn. De heer Konings bleek het gelijk aan zijn kant te hebben want dinsdag werd de raad geconfronteerd met het voorstel aan de heer G. Voesten een neef van de verkoopster een pachtschadevergoeding van f 16.785,te beta Jen. De heer Konings had er weinig zin in zonder meer zijn goedkeu ring aan dit voorstel te geven. Hij verweet wethouder J. Loonen, die drie jaar lang een moeizame onderhandeling had gevoerd met mevr. van Hees over de grondverkoop, dat hij de gemeenteraad in december gegevens had onthouden. Hij beschuldigde de wet houder er van „bewust verkeerde informatie te hebben verstrekt" toen hij beweerde, dat de grond pachtvrij zou worden verkocht. Daarom werd aan de verkoopster een extra bedrag uitgekeerd wegens het pachtvrij leveren van de grond. Wethouder Loonen verzette zich dinsdagavond heftig tegen de be schuldiging van de heer Konings en eiste, dat de P.v.d.A.-fractievoor- zitter zijn bescliuldiging zou terug nemen. Maar de heer Konings steyn krijgende van de V.V.D. frac tie weigerde zijn woorden terug te nemen. Integendeel. Hij herinner de de wethouder er aan, dat deze vóór de vergadering van december door de heer G. Voesten zou zijn óp- gebeld. Ook de heer J. Reintjes be kende dinsdagavond, dat hij vóór de decembervergaderiiig een telefoontje van de heer Voesten had gehad met de mededeling dat hij pachter van die grond was. Ook de heer Konings was destijds door de heer Voesten benaderd. HEFTIGE DISCUSSIE De P.v.d.A.-woordvoerder Konings kreeg, zoals go/cgd, onverwachte steun uit de V.V.D. hoek, want de heer H. Oudenhoven ging uitvoerig op de voorgeschiedenis in. Hem was ook duidelijk geworden, dat er niets ove reen pachtverbinding bekend was. Aan de hand van de voorlopige koopovereenkomst meende hij dat men met de heer Voesten niets te maken had. Dat was een kwestie welke mevr. Heescn moest oplos sen. Intussen, aldus Oudenhoven, was driemaal tijdens een commissiever gadering gewezen op deze niet .iui -.'e gang van zaken, maar desondanks kwamen b. en w nu toch met het voorstel de heer G. Voesten een pachtschadevergoeding uit te beta len. De heer Konings vond het vreemd. dat ondanks de lange voorgeschie denis geen enkel raadslid de moeite heeft genomen met de betrokkenen kontakt op te nemen over deze zaak. Dit vond hij een kwalijk iets. „Wij zijn als fractie Samenwerking bereid om door deze /ure appel heen te bijten", zei de heer J. de Bruyn. „Gezien de omstandigheden die ge speeld hebben, schaart de fractie zich, zij het met pijn, achter bet voorstel van b. en w." „Ons voorstel is een compromis", verklaarde de heer Ióonen. Betaler, we de heer Voesten niet uit. oan moet Leunen nog langer op zijn voetbalveld wachten, vanwege de gerechtelijke procedures. De heer Konings hield echter staande, dat wethouder Loonen wél van een pachtovereenkomst had af geweten Hij had dit kunnen weten uit de langdurige onderhandelingen met de verkoopster, uit zijn plaatse lijke bekendheid èn tenslotte uit het bewuste telefoontje. Volgens zijn in formatie zouden zowel de pachter als de verkoopster hem dit hebben ge zegd. Hij twijfelde niet aan de goede trouw van de verkoopster, maar wel aan de verklaringen van de wethou der, die zegt van te voren niets ge weten te hebben. Ook al verklaarde de wethouder, dat de huidige pachtwet „zulke stom me dingen mogelijk maakt" (ge woonterecht is hetzelfde als een ge schreven pachtovereenkomst), de P.v.d.A. èn de V.V.D. bleven op hun standpunt staan en zo ontstond er een langdurig welles-nietes-spelletje waaraan burgemeester Defesche uit eindelijk een einde maakte. De voorzitter betreurde het, dat Door een op 23 maart j.l. ten ge meentehuize binnengekomen uit spraak van de Afdeling Rechtspraak van de Raad van State in het ge schil tussen de Milieugroep Venray en Gedeputeerde Staten van Lim burg, is weer vertraging gekomen in de uitvoering van het plandeel „Westeinde" van het bestemmings plan Veltum II. Gezien de wet AROB (administra tieve rechtspraak overheidsbeschik kingen) en de Wet op de Raad van State is door de afdeling Rechtspraak bepaald, dat Gedeputeerde Staten van Limburg binnen een termijn van 6 weken na de verzenddatum van deze uitspraak (uiterlijk voor 2 mei a.s.) opnieuw in deze zaak moe ten voorzien. Het gaat hier over het AROB- bezwaar, dat de Milieugroep Venray op 22 juli 1978 heeft ingediend tegen de op 9 juli 1976 door Gedeputeer de Staten afgeegven verklaring van geen bezwaar ten behoeve van de uitvoering van het plandeel West einde van het bestemmingsplan Vel tum II. Reeds in de openbare vergadering van de commissie voor openbare werken en verkeer van 3 januari 1978 werd naar aanleiding van de openbare hoorzitting van 30 de cember meegedeeld, dat een uit spraak van de afdeling Rechtspraak van de Raad van State niets zal zeg gen over de hoofdzaak, maar zich slechts zal bezighouden met de ont vankelijkheid van het bezwaar schrift van de milieugroep. Toen werd al gevreesd, dat het besluit- van Gedeputeerde Staten zou wor den vernietigd en dat een terugver wijzing zou plaatsvinden naar dat college om alsnog te beslissen over de hoofdzaak. Gehoopt werd, dat bij de afgegeven verklaring van geen bezwaar behorende brief van Gede puteerde Staten waarin op het in houdelijke van de kwestie werd in gegaan bij de uitspraak zou wor den betrokken. De afdeling Rechtspraak van de Raad van State heeft zich echter al leen formeel beziggehouden met het al dan niet ontvankelijk zijn van het bezwaarschrift van de Milieugroep. getwijfeld werd aan de woorden en dus aan de eerlijkheid van wethou der Loonen. Wanneer het gemeente bestuur vóór de aankoop op de hoog te zou zijn geweest van een even tuele pachtovereenkomst, dan zou dc gemeente de grond als „gewone grond" hebben aangekocht en de pachter daarbij normaal de pacht schadevergoeding hebben uitbetaald. Nu wordt aan de verkoopster een prijs betaald voor pachtvrij opgele verde grond plus een bedrag aan pachtschade aan de pachter. Dit geeft voor de gemeente overigens dezelfde financiële uitkomst. De heer Oudenhoven bleef even wel volhouden, dat de gemeente niets te maken had met ene Voesten en dat mevr, van Hees de grond maar pachtvrij had op te leveren. Met zijn fractievoorzitter mr. G. Thijssen wenste hij de aantekening tegen het voorstel te hebben gestemd. Noch de heer Konings noch een ander raads lid wenste stemming over het voor stel. zodat uiteindelijk de heer Voes ten toch zijn pachtschadevergoeding krijgt. Vraag to* u A-1 goadgakaurb* «ulo U harliam <M auto» Mn h4t A-1 vignet Op «k mar*. Grondig n6g#k«k«n. vin binnen en vin Duiten /oor uw jikirhiid. U wtft betrouwbaarheid in garantie. I, bone u euto-pienteri STEMBUREAU CDA PvdA VVD PPR CPN D'66 PSP Gemeentehuis 384 91 111 17 2 25 8 Mavo 478 119 110 6 2 40 9 Franciscusschool Zuid 395 177 27 7 4 16 10 De Essel Desselke 417 332 49 14' 1 34 6 Schuttersveld 458 151 46 7 2 20 13 Thielen Kennedyplein 444 260 60 6 9 25 17 Luciaschool Kruitweg 251 49 112 9 1 27 3 Den Hoebert 440 264 166 17 5 74 18 Vlakwater 356 184 144 28 5 65 19 Mozartstraat Brukske 253 190 114 16 7 55 21 Foekepot Brukske 300 290 72 17 2 92 47 Flierefluit Brukske 206 299 128 24 10 75 28 St. Servatius 219 38 18 4 2 9 12 St. Anna 309 140 20 13 1 17 7 Oostrum 629 128 66 6 36 15 Oirlo 437 58 46 4 1 9 3 Casten ray 367 24 14 4 1 7 1 Veulen 253 18 20 2 6 Leunen 732 119 53 4 2 40 8 Heide 236 21 16 1 3 2 Vsselsteyn 743 96 80 5 1 22 13 Merselo 409 40 34 4 1 12 7 Vredepeel 133 3 11 2 1 2 Smakt 67 34 4 1 - 6 2 TOTAAL 8916 3125 1521 215 60 712 277 Totaal stemmen bij Kamerverkiezingen mei 1977 Statenverkiezing 1974 9280 7495 3523 1508 2001 1636 306 708 90 99 795 56 178 165 Over het algemeen is Venray behoorlijk naar de stembus Viae na 1u gegaan; 70,78% van de n. c-rn, Bupanvua w muuii mol 91.57%; gevolgd door Veulen met 87,17 en Oostrum met 85.05. Sint Anna was een dieptepunt met slechts 50,81% gevolgd door de Franciscusschool en de Flierefluit met rond de 61%. Ven de Venrayse kandidaten la mevr. H. Poel «-Paters als grote winnares uit de stembus gekomen, met niet minder dan 4200 stammen op haar naam. Vier Jaar geladan kraag zij er „slechts" 2589. Van der Sterren was goed voor 370 stemmen; G. Beterams voor 230 en M. Fassotte voor 26 Bij de PvdA kreeg W. Woltjer 504 stemmen; J. Konings 871 en Henk Willems 169. Bij de VVD kreeg mevr Cleerdln-Janus 1075 stemmen; mr. Thijssen 289: Houba 63 en Reuaar 18, Bij de PPR kreeg H. Flapper 47 stemmen: H. v.d. Locht 21; KrIJthe-Duples 5 en R. van Duine 2. Bij D'66 behaalde lijattreker C. Spigt 637 stemmen en J. Marks 55. Bij de PSP tenslote 46 stemmen voor Sonja van Steen en 54 voor J. Hendrike. Wij zullen volgende week op deze verkiezingsuitslag nog nader terugkomen.

Peel en Maas | 1978 | | pagina 1