TVie vieux zeat, 6eeUd£ DAMMEN DUIVENSPORT Midgetgolf 4163 VENRAY VASTENAKTIE BISDOM '78 VASTENAKTIE N.-LIMBURG s 30 jaar geleden oostrum PEEL EN MAAS 1 BAMBINO groeide uit z'n jasje Informatieavond over India Uitslagen ranglijstcompetitie D.C. Venray: FrijnsVerkoeyen 20 ClaessensAlblas 11 De Bijl—Peek 1—1 WcfcterVerstegen 20 Bakker—Tijssen 2—0 v. BommelJacobs 20 ZaalAdopai 11 Noye.nsBerhitu 2—0 WilleKennis 20 De spannendste partij leverde Peek tegen de Bijl. Licht voordeel in het eindspel leverde hem echter tegen de clubkampioen niet meer op dan remise. Zo blijft de Bijl met twee punten voorsprong op Noyens, die met de nog onervaren Berhitu wei nig moeite had, veilig aan de lei ding, Wille behaalde de kortste over winning tegen Kennis, die na een opennigsblunder de partij binnen een half uur al gewonnen gaf. Tijs sen overzag een eenvoudige combi natie tegen Bakker en verspeelde daardoor twee kostbare punten om in de kopgroep te blijven. ariaens sport; grotestraat 18 venray 04780-1253 In Wanroy is de laatste voorjaars wedstrijd nu gereden en we kunnen wel zeggen dat onze clubleden hun konditie goed hebben kunnen testen. Bij de gentlemen was Nic Reijnen de beste met een 7e plaats in de totaalrangschikking. Theo Raijma- kers, Drees Willemsen en Pieter Thieleg konden het tempo ook vol gen en bleven in zijn'spoor. Karei Tholen ziet het nog ni*t zo zitten. Onze enige veteraan dit jaar, Frans Verbeek, voelt zich weer sterk worden. Bij de senioren startten Piet Eng- bersen, Ad Verbeek en Harry Hors termans, waarvan de laatste met uit zichten op een 3e plaats in de eind rangschikking. Door een lekke band in de 2e van de 11 te rijden ronden zag hij deze kans de mist ingaan. Hij werd wel, na weer een ander „ge stolen" te hebben, mede door het goede afstopwerk van Piet en Ad tweede in deze wedstrijd. Resumerend kunnen we zeggen, dat onze mensen de komende zondag de eerste wedstrijden van de N.W.B. in Pey-Echt en in Nederweert met een toch wel gerust hart tegemoet kunnen zien. Bij de senioren zullen we daar Peter Vollenberg moeten missen, want die heeft door zijn val de vorige week de arm in het gips. De tourrenners treffen het nu ook met het weer. Ze kunnen er dus flink tegenaan. Zondag a.s. vertrek ken ze om 9.00 uur voor een rit over 70 km. Kopij voor het „Kettingblad" wat na 15 maart binnenkomt bij de se cretaris of bij Michel Cuypers zal iïi 'het volgende nummer worden ge publiceerd. Degenen die nog geen tourkalender hebben kunnen die bij de secretaris krijgen. Groot sukses voor Venrayse atleten in Sevenum Afgelopen zondag zijn we weer met een 25 tal leden richting Seve num vertrokken. Met een goed ge volg voor onze atleten, bij de cat. jongens 9-11 jr. verschenen er zo'n 40 deelnemers aan de start om de 1100 m. in een snelle tijd af te leg gen. Hier werd Raymond David 2e, na een goede wedstrijd, helaas werd hij op het laatste stukje nog geklopt, anders had er nog een le plaats in gezeten. Ook René Kuipers deed het erg goed en werd 3e, Paul Nijssen een broertje van ons aller Bert deed voor het eerst in z'n leven mee en werd tegelijk maar eventjes 7e, pro- ficat Paul. 13e Erwin Michiels; 14e Dimi Alkim; 16e Peter v. d. Zanden, 18e Roel Clephas en 21e Michael Za- delhoff. Bij de meisjes van 12 - 16 jr. op eeiv parkoers van 1400 m. eindigde Volanda Loomans als le in een tijd Varr 5.34 min. Annemarie Goossens werd 2e, José Stiphout 3e, Hermien van Soest 4e en Yolanda Michiels 5e. De eerste vijf waren dus allemaal van Venray. En zo ging dat verder.., ook bij de cat. jongens 12 - 16 jr. ging alles van een leien dakje. Bert Nijssen werd hier 2e en Johan Kuipers liep zldh naar een goede 4e plaats toe. 6e werd John v. d. Boom, 7e Emile Buyssen, 8e Henri Dechnar, 11e Eric Cuppen; 12e Ricky Douwes en Henk Jans Beken eindigde als 14e. Bij de heren boven 35 jaar op een parkoers van 5500 m verschenen 25 deelnemers aan de start. Michel Bil- lekens werd le in een tijd van 19.11 min, ond oud-lid Martien van Osch werd 4e; Kuypers 12e en Wiel Mi chiels eindigde als 23e. De grootste deelname was bij de cat. Heren van 17 - 34 jaar. 60 deel nemers. Hier werd Paul Coppus 4e in een tijd van 19.21 min; 9e Lau Wijnhoven in 20.21 min., 12e Jan Hendriks 21.20 min., 17e Herman Strijbosch 22 15 min., 21e Jan Bas- tiaans 22.45 min. en Ed Zee werd 46e in 26.20 min. Uitslagen van de 10 km loop in Tegelen: Zaterdag 11 maart werd er weer een 10 km loop gehouden, in een veld van zo'n 78 deelnemers werd Paul Coppus niet onverdienstelijk 8e in 'n tijd van 36.33 min. en Jan Hendriks eindigde als 17e met 39.00 min. rond. Wedstrijdagenda Zondag 19 maart te Geleen, aan vang 13.30 uur .Vertrek vanaf Den Boggerd 11.30 uur. ALLEMAAL mee doen want dit telt voor het cross kampioenschap. Programma Pup. A-B 100 m.; jun. meisjes D 1000 m., Jun. jongens D 1500 m., Jun. Meisjes C 1500 m_, Jun. jongens C 2300 m., Jun. meis jes B 2300 m., Jun. meisjes B 2300 m., Jun. meisjes A 3100 m., Jun. jon gens A 5500 m., Senioren Dames 3100 mè en de Heren 8000 m. Volks loop Dames en Heren vanaf 15 jaar 4000 m. Trainingen: Elke woensdagavond in de zaal van St. Servatius op de gebruikelijke tijden. Belangstellenden voor de atlctiek- sport kunnen 1 maand gratis op proef lid worden Zij kunnen zich opgeven bij de secretaris dhr. W. v. d. Brule, Bolerostraat 5, Venray, tel. 6039 of tijdens de trainingen. Trimmen: Elke woensdagavond om 18.30 uur in de gymzaal aan de Langeweg en elke zondagmorgen om precies 9 uur 19 en 26 maart in de Geysterse bos sen en 27 maart bij de trimbaan van het ziekenhuis in Venray. P.D.V. DE VREDESDUIF A.s. zaterdagavond 18 maart hou den wij onze laatste vergadering voor het vliegseizoen, aanvang 20.00 uur. Op deze zeer belangrijke ver gadering verwacht het bestuur alle leden, tevens moeten op deze ver gadering de' hoklijsten in drievoud worden ingeleverd. Bij niet-inleve- ren op deze vergadering moet de liefhebber er zelf voor zorgen dat deze bij de CC-secretaris, dhr. W. Verheyen in Horst, komen. Leden welke nog geen hoklijsten hebben, kunnen deze alsnog, afhalen., op Kruisstraat 6. Inktlappen en rollen papier zijn op de vergadering verkrijgbaar. Africhten voor de eerste tour als volgt: zondag 19 en 27 maart inzet ten 's morgens van 8 tot 9 uur. r.k. gymnastiekvereniging st. christoffel Zondag j.l. werd het 2e gedeelte van de clubkampioenschappen ge houden. Deze keer waren de kern groepen aan de beurt. De uitslagen waren als volgt: Meisjes aspiranten: 1. Anneke van de Pal 27.40 2. Wendy Janssen 27.25 3. Marianne Volleberg 27.05 Meisjes junioren: 1. Odet v. d. Helm 30.35 2. Margriet v. d. Pal 27.20 3. José Smits 26.90 Petra van Geenen 26.90 Dames: 1. Nelly Pelzer 31.30 2. Els v. d. Heuvel 31.10 3. Monique Hovers 30.25 Allemaal nog vap harte proficiat met de behaalde resultaten. Wij danken hierbij de heer Poels die net als vorige week het geheel omlijstte met bloemen. Uitslagen weekend 11 en 12 maart: Heren sen.: Quick 1Manual 1 14—9 Jongens asp. Loreal 1Manual 42--1 Jongens pup. ManualBlerick 145 Meisjes asp.: ManualBlerick 410 Dames sen.: Heidia 2—Manual 2 14—4 Programma zaterdag 18 maart 1978: Sporthal Venlo, Dames pup.: Loreal 2Manual 14.00 v. 13.00 Programma zondag 19 maart 1978: Sporthal Helden, Dames sen.: Bevo 2Manual 1 17.05 (vertrektijd zie training) Sporthal Venray: Dames asp. ManualHeidia 1 11.00 Vriendschappelijk: Meisjes pup. ManualAthene 11.45 VAN WENNEKER Brand in flatwoning Door onverklaarbare oorzaak brak brand uit in een flat aan de Haam- makerstraat, bewoond door de fam. Yigitbas. Het gezin bestaat uit man, vrouw en twee minderjarige kinde ren. De man was op zijn werk, ter wijl de vrouw even van huis was om op te bellen. De twee kinderen waren alleen thuis. Venrays brand weer was na de eerste melding snel met groot materieel ter plaatse en het was juist aan de snelle en des kundige inzet van de brandweer mannen te danken dal de brand be perkt kon worden gehouden tot het door deze familie bewoonde flaf.ge deelte. De kinderen waren reeds voor de komst van de brandkeer in veilig heid. Alle persoonlijke bezittingen van de familie gingen bij de brand ver loren. De twee slaapkamers kregen grote waterschade, terwijl de andere vertrekken uitbrandden ofwel door de brand zwaar waren aangetast. De woning was voor het gezin onbe woonbaar en deze is elders bij land genoten ondergebracht. De brand is vermoedelijk in de slaapkamer uitgebroken, maar om trent de oorzaak kon niets naders worden medegedeeld, evenmin om- trendt de grootte van de schade. Maximum snelheid Op de Maasheseweg hield de politie snelheidcontroles. 54 auto mobilisten zullen een stortingskaart thuis krijgen. Snelheden werden ge meten van 61 tot 84 km. per uur. Op de Leunseweg en Deurnese- weg fotografeerde men 27 automobi listen met snelheden van 61 tot 78 km op de Leunseweg; op de Deur- neseweg van 96 tot 130 km. Vrijdag werden op de Deurne- seweg nog eens controles gehouden, 22 automobilisten wisten daar snel heden van 61 tot 107 km te bereiken en op de Wanssumseweg werden 8 automobilisten gefotografeerd met snelheden van 91 tot 117 km. Baldadigheid Vermoedelijk heeft baldadige jeugd ofwel dronken personen op de par keerplaats tussen Patersstraat en Henseniusstraat een geparkeerde Austin-Mini omgeduwd, zodat de auto op de zijkant kwam te liggen. De-auto werd aan de linkerzijde be schadigd. Brisantgranaat gevonden Tijdens ploegen op de Hiept kwam een nog op scherp gestelde brisant granaat, een 3,7 inch, naar boven. De mannen van de Explosieven- dienst ontfermden zich over dit oor- logssouvenier. Schaaf was van staldeur Door onverklaarbare oorzaak was de deur van de koeienstal van de 43- jarige veehouder P. G. aan de Put- tenweg te Ysselsteyn niet gesloten. De koeien, een zestigtal, liepen uit de stal en een vijftiental ging wan delen op de Puttenweg. Dat gebeur de om kwart over negen 's avonds. De 30-jarige bestuurder van een vrachtauto Chr. v. H. uit Heesch zag in het licht van de koplampen de koeien. Hij kon één koebeest niet meer ontwijken. De dikke billen van het koebeest bleken sterker te zijn dan het voorfront van zijn vracht auto. Bij de botsing werd de vracht auto zwaar beschadigd en de ont boden veearts kon geen noemens waardig letsel bij de koe ontdekken. De vrachtauto was beladen met 25 ton melkpoeder bestemd voor Athe ne. Vernielingen De 44-jarige H. M. deed aangif te dat onbekenden zijn personenauto hadden bekrast. Hij zit met een scha de van 300 gulden. De 31-jarige H. S. deed aangifte dat onbekenden zijn op de Grote Markt geparkeerde auto met een scherp voorwerp hadden bekrast. In Boskoop haalden enkele leden van de M.G.C. Vlakwater weer de eerste toernooiprijzen van 1978 naar Venray. Het regenweer was jammer genoeg een grote tegenvaller. Resultaten: Heren A: 2e prijs H. Peeters 82 p., 6e prijs H. Lenssen 86 p. Heren C: 6e prijs G .Voermans 96 punten. Junioren A: 6e prijs F. van Zwa- men 95 punten. A.s. zaterdag en zondag wordt het jaarlijkse Vlakwater toernooi gehou den. Indien de weergoden een beet je meewerken belooft het ook dit jaar weer een groot sukses te wor den. De organisatie is er ook nu weer in geslaagd een prachtige prijzenpot samen te stellen. Hopenlijk blijven er hier weer enkele van in Venray. Diefstallen F. B. deed aangifte van diefstal van een kunstlederen schoudertas, ontvreemd van haar bromfiets. M. uit Venray deed aangifte van diefstal van 2 mistlampen van de tegenover zijn woning geparkeer de personenauto. De mistlampen had hij daags tevoren op de auto gemon teerd. Het hoofd van Paschalis te Oos trum deed aangifte van diefstal van een kleurentelevisie. Dader diefstal brommer aangehouden Terzake diefstal van een bij het station van de NS te Oostrum ge stalde bromfiets hield de politie de 16-jarige Venrayer M. A. aan. De gestolen bromfiets werd in beslag genomen. Na aanzegging van proces verbaal is de dader huiswaarts ge zonden. Dronken achter het stuur Venrays politie hield een 26-jari- bestuurder van een personenauto, afkomstig uit Baarlo aan en konsta- teerde dat deze onder invloed van alcohol zijn auto bestdlirde. Het werd pijpje blazen en de bloedproef on dergaan. Onder aanzegging dat te gen hem procesverbaal zal worden opgemaakt, werd hij 'met een rijver bod huiswaarts gezonden. uw Venrays weekblad Botsingen De 21-jarige bestuurder van een personenauto reed vanaf de Hop- weg naar links in de richting van de Merseloseweg. Zijp vriendin jat naast hem en corrigeerde hem door een ruk aan hei stuur, tengevolge waarvan de chauffeur de macht over het stuur verloor, iri een slip ge raakte en tegen een naast de weg staande boom botste. Omdat de be stuurder militair was, werd het on derzoek overgegeven san de Kon!nk~ lijke Marechaussee. Op het Henseniusplein botste de personenauto bestuurd door E. C. bij het naar rechts afdraaien tegen dc links afdraaiende personenauto, bestuurd door H. K. De 27-jarige Duitse autobestuur der W. T. uit Kevelaer reed met zijn personenauto over de ,Mgr. Hanssen- straat te Oostrum in 'de richting van de Deurneseweg. Uit de richting Wanssum naderde de personenauto, bestuurd door de 59-jarige mevr. C. P. uit Venlo. De eerste bestuurde: had de aankomende auto niet ge zien en daardoor ontstond een bot sing. Op de Julianasingel stond in de parkeerhaven nabij hotel Almonda een personenauto, bestuurd door de 37-jarige P. K. Vanuit die parkeer haven wilde de bestuurder de Julia nasingel oversteken, maar hij be merkte te laat dat een personenauto bestuurd door de H. J., hem van achteren naderde. Daardoor ontstond een botsing. Vanaf de uitrit bij het zieken huis aan de Merseloseweg wilde de 67-jarige bestuurder van een per sonenauto Chr. R. uit Meerlo de Merseloseweg oprijden, maar ver leende daarbij geen voorang aan de over de Merseloseweg rijdende per sonenauto bestuurd door de 59-jarige J. v. D. uit Venray. Ook hier bleef het bij materiële schade. Ook op de Julianasingel bleef het bij materiële schade toen de 37- jarige H. O. uit Venray te laat de voor hem stoppende personenauto, bestuurd door de 26-jarige J. J. be merkte. Deze moesi stoppen om een voetganger ongehinderd het zebra pad te laten oversteken. 0 o. u TELEFOON Bereikbaar: elke werkdag van 9 tot half 11 's morgens en van 7 tot 8 uur 's avonds IN ACUTE GEESTELIJKE NOOD: S.O.S. VENLO 077 - 18888 Bambino, dc bekende kleuter- en kinderkledingzaak in de Grotestraat te Venray, zal niet meer bestaan. Met enige weemoed werd dit door de direktie medegedeeld, maar zo deelt ons dezelfde direktie mede, BAMBINO HEET VOORTAAN CLOFFY. Dus uitsluitend 'n naams verandering? Neen, zeer zeker niet. Bambino is in twaalf jaar tijd een begrip ge worden op het gebied van kleuter en kinderkleding. Niet alleen in Venray maar ook ver daarbuiten verwierf Bambino een reputatie. Men kende Bambino als een spe cifieke zaak voor positie- en kinder kleding, en waarscnijnlijk ook juist om zijn NIET algemene, zeer geva rieerde doch goed betaalbare kollek- tie geheel passend in het modebeeld. Jammer echter was het dat deze kollektie alleen maar ging tot 12 jaar. Maar dat is thans voorbij. Ri gorous werd de zaak gemoderniseerd en vergroot. De buitenzijde werd verzien van een geheel vernieuwde gevel, tevens werd een nieuw stuk aangebouwd en of dat nog niet ge noeg was werd van binnen de zaak geheel aangepast en gemoderniseerd. En dit alles om de kollektie uit te breiden tot 14 jaar, juist twee be langrijke maten waar Venray be hoefte aan had. Juist deze maten wa ren het, die de naam Bambino lie ten omdopen tot CLOFFY, want de ze leeftijd zou waarschijnlijk de oude naam te kinderlijk vinden. Ook weer een goed idee naar onze mening. Ook de afdeling positiekleding werd uitgebreid en gemoderniseerd. Steeds moeilijker wordt het voor de a.s. moeders passende en modieuse kleding te vinden, doch hier wordt er ruimschoots aandacht aan be steed. En thans is de Grotestraat weder om verrijkt met een speciaalzaak, die er beslist zijn mag en het niveau van Venray's winkclbestand alleen maar doet verrijken. Wij wensen Cloffy alle succes. Onze eerste in druk: ,,het zal beslist lukken". UIT PEEL EN MAAS VAN: ZATERDAG 13 MAART 1948 Over de gehouden raadsvergade ring noteerde onze medewerker o.m. het volgende: de openbare vergadering behan delde 9 punten in n kwartier tijd; de daarop volgende geheime ver gadering duurde 3 uur; het presentiegeld van de raads leden werd verhoogd tot 5, het belastingkantoor aan de Sta tionsweg werd opnieuw aan het Rijk verhuurd voor 1500,per jaar. De slagers werden van rijkswege gedwongen over te gaan tot ver- koop van bevroren schapenvlees in verband met de schaarste aan rund en varkensvlees. Uit Curacao werd bericht ontvan gen dat gedurende een visitatiereis naar Aruba is overleden Mgr. P. Ver riet o.p., apostolisch vicaris van Cu racao. Mgr. Verriet werd op 4 no- vember 1880 te Venray geboren cn bereikte dus de leeftijd van 67 jaren. In verband met het komende Paas feest werden op de distributiebon nen per persoon 4 eieren en 250 gr. boter extra beschikbaar geJteld. Verwacht mag worden dat na 1 april - elke week 1 ei beschikbaar komt. Uit Rotterdam vertrokken per m.s. 4 Kota Inten 700 nederlandse emigran- ten naar Canada. Op 25 maart a.s. w, zal voor het eerst een groep van 250 nederlanders naar Australië emigre- - ren. Pater Ignatius Smeets o m. vier- de in het Patersklooster .et zeld- zame jubileum van 60-jari priester- schap. Uit Venray namen ruin. 250 per sonen deel aan de Stille Omgang e Amsterdam. Zij waren verge d - van deken Berden en kapelaan .n Leipzig. De 80-jarige Dorus de Haart van de Smakt was weer trouw aan- wezig. Sinds 1927 maakt hi; elk jaar deze toch mee uitgezond rd in de bezettingstijd. De Beugelclub van Heidi behi il- de het kampioenschap in kló se A en B. van de Nrd, Li abur se Beugelbond. De kampioensv edst ij- den van de gehele bond worden nu in Heide gehouden. (SLOT) Het projekt dat we op verzoek van de bibsschop onze steun willen geven, snijdt, zoals we reeds zagen aan twee kanten. Vooreerst is het sterk pastoraal gericht en vervolgens draagt het bij tot de werkelijke ontwikkeling van de bevolking, door haar ertoe te brengen zelf aktief aan de verwezen lijking van het projekt mee te wer ken. Dit projekt houdt n.l. de bouw in van twee kleine kerkjes in de broussestreek van het bisdom Isan- gi, gelegen in het Noord-Oosten van Zaïre en grenzend aan Oeganda. Daar heeft pater Jan Bos de zorg voor 48 plaatsen waar christenen bijeenkomen. Er zijn aldus veel ge loofsgemeenschappen die het 's zon dags zonder priester moeten stellen. Dat is wel duidelijk, als één pnester de zorg heeft voor zo'n aantal plaat sen. Om toch de bevolking in staat te stellen bij elkaar te komen, te bid den en de H. Communie te ontvan gen uit de hand van een leek, die door de bisschop daartoe aangesteld is, is er dringend behoefte aan klei ne kerkjes;" dte afgesloten moeten" kunnen worden om er de H. Eucha ristie veilig te bewaren. De kerkjes worden 18 m. lang en 8 m. breed. De bevolking werkt graag hard mee om zand en kiezel uit de grond te halen en bomen te rooien om ruimte voor de gebouw tjes te verschaffen. Maar tcch blijft er altijd materiaal over dat gekocht dient te worden, zoals golfplaten, hout en cement. Dat kunnen zij'ech- ter onmogelijk zelf betalen. Het hier voor gevraagde bedrag bedraagt 14.CC0,Dat zcu voor de aan het projekt deelnemende 12 parochies van ons dekenaat een bijdrage van naar gelang hun grootte tussen de 1.000,en 1.500,betekener^ De meer-opbrengst wordt bestemd voor zuster Thérésita Janssen uit Veulen, voor het opknappen van een huishoudschool. Aan onze parochianen vragen wij dus dit projekt van ganser harte te willen ondersteunen en er een eer in te stellen samen met de andere pa rochies de ervoor benodigde 14.000 bij elkaar te brengen. En wij zouden alle katholieken van ons dekenaat willen verzoeken hen hierin te volgen. Vooreerst omdat dit projekt echt apostolisch is, d.w.z. gericht op de verkondiging van de Blijde Bood schap van onze Heer Jezus Christus; vervolgens omdat het beantwoordt aan wat de gröte~~TOeerderheid van onze missionarissen als wérkelijk heilbrengend voor hun mensen be schouwt; en tenslotte om te tonen, dat wij eendrachtig achter onze bis schop willen staan, als dè verant woordelijke leider van ons bisdom. Wat dit betreft schrijft Mevrouw Cuppen-de Mol in het Dagblad voor Noord-Limburg, d.d. 31 jan. 1978 (Vastenaktie 5) terecht: „Mijn over tuiging is, dat Mgr. Gijsen met be trekking tot zijn persoonlijke .nzet zich naar eer en geweten laat leici i door het devies „Bereidt de weg des Heren". Trouwens het boek van hem n.et gelijke titeltekent hem als een J bisschop wiens enige zorg de zuive- 1 re verkondiging van het rooms ka tholieke geloof is. Dit alleen al moest voldoende zijn om de geestelijkheid en (voegen wij erbij) de gelovigen in ons bis dom ertoe te brengen zich in hun totaliteit achter onze bisschop t scharen". Deze woorden zijn ons volkomen uit het hart gegrepen. Ja ,wij moesten blij zijn, dat wij de bisschop mógen volgen in zijn verzoek tot ondersteuning van de projekten van zijn missieburo. Het zal niet alleen aan vele ker ken. iq„de derde wereld, maar ook aan ons hele bisdom tot waarachtige "ZëgëH strekken. Namens de twaalf van de zestien*" pastoors en rectoren van het deke naat Venray, Dr. M. G. H. Gelissen, pastoor Oirlo. NOORD-LIMBURGSE PROJECTEN HELPEN DE ARME MILJOENEN Vorig jaar heeft de Vastenaktie Noord-Limburg zich vooral georiën teerd op Brazilië (Amazonegebied), waarvoor bijna 350.000 gulden be schikbaar is gekomen in het kader van de plattelandsontwikkeling al daar. Een gedeelte van de Aziatische projekten, welke dit jaar aan Noord- Limburg zijn toevertrouwd, beoogt hetzelfde doel: gerichte hulp aan kleine aanzetten tot verbetering van de levensomstandigheden op het platteland, teneinde te voorkomen dat nog langer miljoenen boeren met hun gezinnen wegtrekken naar de stad. In tegenstelling tot het Amazone gebied is de Kerk, in de persoon van priseters en religieuzen, niet sterk vertegenwoordigd in de meeste Azia tische landen, ook niet in Pakistan, India, Indonesië en Thailand, waar voor onze hulp ditmaal wordt ge vraagd. De Kerk opereert hier mees tal vanuit de steden, waar zij ont wikkelingsinstituten, scholen en zie kenhuizen laat funktioneren. Missie werk op het platteland is zeldzaam. In het verleden is, als gevolg daarvan, de boodschap van de Kerk nauwelijks tot dit platteland door gedrongen. Tegenwoordig dringt het besef door, dat de Kerk moet uit breken uit haar zelf-gekozen isole ment en ook het platteland moet op zoeken. Zo trekken b.v. in India (bij gaande foto is gemaakt in de buurt van New Delhi) medische teams van katholieke ziekenhuizen naar de dorpen in de omgeving van de stad: niet alleen om de bevolking genees kundige hulp te verlenen, maar voor al om ze te onderrichten in mogelijk heden tot zelfhulp. Op andere plaat sen wordt de bevolking gemobili seerd om, voorlopig onder leiding van kerkelijke hulpkrachten, hun le vensomstandigheden op eigen kracht te verbeteren zoals door de bouw van betere woningen, het aanleg gen van wegen en irrigatie, het be ter bewerken van hun akkers. Een van die plattelandsprojekten uit het Noord-Limburgse projekten- lijstje van dit jaar betreft de aan leg van een waterput met pomp- installatie in Muri (India), waarvoor 10.000 gulden wordt gevraagd. Het is ingediend door de zusters Ursuli- nen. De Kerk in zuidoostelijk Azië zoekt nieuwe wegen, nieuwe moge lijkheden om aktief bij te dragen in de oplossing van de problemen in deze ontwikkelingslanden. Daarbij kiest zij de zijde van de allerarm sten, de rechtelozen, de paria's, de landloze boeren, de verwaarloosde miljoenen in de krottenwijken. Hier is tekort aan alles, bij ons is nog al tijd overvloed. De Vastenaktie plijt dit jaar voor een beter leven, voor alle mensen. Daar kunnen wij véél aan doen. Vastenaktie Noord-Lim burg, giro 225.79.19. Foto: Huishoudles voor vrouwen. VRIJDAG 17 MAART ORGANISEERT WERELDWINKEL VENR AY EEN OM 20.00 UUR: MARKTSTRAAT 8 Programma, van 20.00 - 21.00 uur wordt de film BEN J ANP AD A VU gedraaid. Om 21.15 uur zal LUCAS VAN DER HOEVEN van de werkgroep India uit Nijmegen in zijn praatje ingaan op de film en deze in een breder kader plaatsen. Daarna is er gelegenheid tot discussie. De zaal aan de Marktstraat gaat om 19.00 uur open Dan is er ge legenheid tot het drinken van een „zuiver" kopje Guatemala-koffie (voor 0,25). WAT IS DAT NU WERELDWINKEL VENRAY? Wij kunnen ons voorstellen, dat juist in de vastentijd de naam we reldwinkel U erg bekend in de oren klinkt en waarschijnlijk denkt U dan meteen aan het winkeltje, dat siervoorwerpen uit de Derde Wereld verkoopt. Daar horen wij echter niet bij. Wij bestaan op de eerste plaats het gehele jaar door en U kunt elke vrijdagavond bij ons koffie komen drinken, lezen en praten over pro blemen van ondere andere deroe- wereldlanden. Verder verkopen wij ook nog een beperkt aantal siervoor werpen, koffie, thee en inform itie- materiaal. Wij vinden dat mensen in de der de wereld niet alleen geholpen kun nen worden, doordat wij jaarlijks erg veel geld overmaken om bijv. scho len, ziekenhuizen e.d. mee te bou wen. Veel belangrijker vinden wij het om na te gaan hoe het komt, dat mensen in een ontwikkelingsland het zoveel slechter hebben als wij. Waarom is er zoveel honger en el lende in de wereld9 En wat wij er in Nederland aan kunnen doen. WAAROM DEZE INDIA-AVOND? De landelijke vastenaktie heeft dit jaar India centraal gesteld. Aange zien zij echter geen aandacht be steedt aan het geven van informa tie, meenden wij er goed aan te doen dez einformatie wel te geven. Geld alleen helpt deze mensen niet verder. Daarom willen wij met U zoeken naar de oorzaken van de armoede en uitbuiting. De boeren die de dupe zijn van de struktuur m India en ook de arbeiders die af hankelijk zijn van de grote multi nationals aldaar zijn dezelfde groep mensen die ook hier uit de boot val len. De boeren die a'hfnkelijk zijn van de landbouwpolitiek van de EEG en de mijnwerkers die de dupe zijn vac het bedrijfsleven, dat geen geld meer zag in de kolen. Langs deze weg willen we zoeken naar mogelijkheden hier om de men sen in bijvoorbeeld India te helpen en steunen. Wij willen dan ook aan deze avond een groep mensen over houden die samen met ons aan deze problemen willen gaan werken. Als U belangstelling hebt kunt U zich daarvoor de I7e opgeven.

Peel en Maas | 1978 | | pagina 7