GEMEENTEPRAAT VASTENAKTIE N.-LIMBURG VASTENAKTIE BISDOM '78 NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schütte, Bureau Voorlichting Informatie-avond Zuid-Afrika door Amnesty International PEEL EN MAAS uw weekblad Gewijzigde subsidieregelingen met betrekking tot bet wonen „TUSSEN DE MENSEN GAAN STAAN" I. ZUSTER STEPHANIE MAAS (India): „Als het waar is, dat de boodschap van Christus ook moot doordringen tot deze landen, dan zal de Kerk daaruit nieuwe consequenties moe ten trekken. Vanuit haar historisch verleden, als Kerk van de koloniale overheersers, heeft zij zich teveel verschanst in grote gebouwen, in dure korten, in machtige instituten. Deze Kerk zal in de toekomst wer kelijk tussen de mensen moeten gaan staan. De wil en de bereidheid daar toe ls allerwegen bespeurbaar". Dat zegt zuster Stephanie Maas, Medische Missiezuster, werkzaam in een ziekenhuis in New Delhi (India). Naar aanleiding van ons be richtje. vorige week in dit blad willen wij u thans het volgen de mededelen: Erg onjuist is door ons gemeld tengevolge van foutief ontvangen infor matie dat 't dekenaat Ven- ray zich houdt bij de landelij ke vastcn-aktie. met uitzon dering van dc Vredeskerk en de Paterskerk. Niets is echter minder waar. Juist is. dat er in het dekenaat Venray 4 pa rochies blijven meedoen met de landelijke vastcn-aktie; en dat 12 parochies uit het deke naat Venray meedoen aan de Vastcn-aktie van Mgr. Gijsen van Roermond. Deze parochies zijn: Blitterswijok, Castcnray. Ysselstcyn, Leunen. Merselo, Oirlo. Oostrum, Paterskerk, Vredeskerk plus de rectoraten Heide, Veulen en Vredepeel. Wij vertrouwen met deze opsomming het hier en daar ontstane misverstand uit dc wereld te hebben geholpen. Vanzelfsprekend stellen wij in ons blad ook gaarne ruimte beschikbaar voor een opwek kend woord ten bate van de Bisschoppelijke Vasten-aktie. In alle landen van zuidoostelijk Azië, waarvoor de Vastenactie Noord-Lim burg dit jaar uw steun vraagt, lijdt de grote massa armoede. Hier woont meer dan de helft van de totale we reldbevolking. In dit deel van de wereld is de bevolkingsgroei sterker dan elders, met alle problemen van- dien. De christelijke kerken zijn getals matig maar schamel vertegenwoor digd in deze landen (1 tot 3% van dc totale bevolking), die in overwe gende mate op godsdiensten als het hindoeisme. boeddhisme en de islam georiënteerd zijn. Toch kan het christendom een ..alternatieve" bood schap brengen, niet als directe op lossing van problemen als armoede, honger, analfabetisme, maar als hoedster van elementaire menselijke waarden. „Miljoenen raken hier tus sen de wielen: voor hen dient de Kerk nadrukkelijker dan in het ver leden partij te kiezen", aldus zuster Stephanie. Waar vertegenwoordigers van de Kerk werkzaam zijn „aan de basis", daar gebeurt dat ook. in allerlei vor men. Het kan zijn door acute hulp verlening aan de mens in nood, het kan ook via structuurverbcterende projecten zoals de Vastenaktie die thans aan Noord Limburg heeft aan geboden. o.a.: hulp aan een inge storte polikliniek in Kathol (India 1250,-); bijdrage in de bouw van een graanpakhuis voor landloze boe ren in Shapurpatti (India, 13.000.-) bijdrage in de drinkwaterinstallatie voor arme boerengezinnen in Dod- dapuram (India, f 9.000,en de aanleg van coöperatieve viskweke- rijen in Chantaburi (Thailand, 66.000.—). De Kerk in zuidoostelijk Azië kiest partij voor de armsten. Wij kunnen helpen, uit christelijke solidariteit. Vastenaktie Noord-Limburg, giro 225.79.19 De vasten- of veertigdagentijd is weer begonnen, als een passende voorbereiding van ons. katholieken op het Paasfeest. Om de gelovigen hierbij te helpen zijn de Nederland se bisschoppen in de zestiger jaren gestart met de z.g. vastenaktie. Onze bisschop. Mgr J. Gijsen, heeft zich nu dit jaar genoodzaakt gezien zich van deze landelijke aktie los te maken en een eigen vastenaktie te voeren voor ons bisdom. Van de in totaal 16 pastoors en rectoren van 't dekenaat Venray hebben nu 12 van hen hem hierbij hun steun toegezegd en niet slechts twee, zoals abusive- lijk vorige week in dit blad stond). Wij stellen ons nu voor in deze en de komende weken vooreerst enige voorlichting te geven over het doel van de vastenaktie in het algemeen. Vervolgens willen we het standpunt van onze bisschop verklaren. Hieruit zal dan ook duidelijk worden waar om we hem hierin volgen. En tenslotte vertellen we iets over het projekt waarvoor wij in het ka der van de vastenaktie bisdom Roer mond uw geldelijke steun vragen. We willen echter nu reeds duide lijk stellen, dat wij hiermee in genen dele het projekt In India afkeuren. dat de zes dekenale werkgroep Vas tenaktie Noord Limburg propageert. Nu dus vooreerst iets over HET DOEL VAN DE VASTENAKTIE in het algemeen. Dit is kort gezegd een groot bedrag bijeen te brengen om een aantal projekten te finan cieren in de derde wereld. Er wordt dus aan de katholieken gevraagd in de 40 dagen vóór Pasen een offer te brengen, d.w.z. niet iets afgeven wat men anders toch zou weggooien, maar zich iets ontzeggen wat men werkelijk aan den lijve voelt. Dit doet men b.v. door in deze tijd wat soberder te leven; zich iets te ont zeggen in genotrijke dingen; zich te beperken in eten, drinken en in de aanschaf van voor de huishouding niet direct noodzakelijke artikelen; en vprder het geld dat daardoor ge spaard wordt te bestemmen voor de vastenaktie. Wat is er immers meer christelij ker dan dat wij. die in de westerse wereld in weldaad en zelfs in over daad leven, delen met onze nood lijdende zusters en broeders in de onderontwikkelde gebieden „Allen die het geloof hadden aangenomen bezaten alles gemeenschappe lijk" Hand. 2.44), zo lezen we in de Handelingen van de Apostelen, die ons het gemeenschapsleven in de jonge christelijke kerk vlak na Je zus' dood beschrijven. En onze Va der de Paus tekent hier in zijn bood schap voor de veertigdagentijd 1978 bij aan „De Handelingen van de Apostelen tonen ons een van de op merkelijkste gevolgen van de een heid (die onder de eerste christenen heerste) er was een voortdurend delen van goederen naar gelang ie ders behoeften. Aldus praktiseerden de eerste christenen spontaan 't beginsel, dat de goederen van deze wereld door de Schepper bedoeld zijn om in de behoeften van iedereen, zonder uit zondering, te voorzien. Christelijk delen brengt deze natuurlijke ver plichting in praktijk; en het motief van de liefde maakt deze verplich ting nog dwingender". Tot zover de Paus. Welnu, in dit standpunt stemmen de landelijke vastenaktie, die van de zes dekenale werkgroep en die van ons bisdom volkomen met de heili ge Vader overeen. Maar waarin ver schillen ze dan Daarover in een volgend artikel. Namens twaalf pastoors en rectoren: Dr. M.G.H. Gelissen Pastoor. Oirlo. Van 18 januari tot half maart voert Amnesty International een in ternationale Zuid-Afrik-aktie onder het motto „Blank en Zwart voor de wet ongelijk Amnesty Internatio nal is een organisatie die zich inzet voor de naleving van het recht op vrije meningsuiting. Zo onpartijdig mogelijk worden er gevangenen ge holpen, wat de inhoud van hun over tuiging ook is en in welk land ze ook worden vastgehouden. Amnesty International verzet zich al sinds haar oprichting in 1961 te gen schending van de mensenrech ten in het land van de apartheid. Dit is tot nu toe in hoofdzaak gebeurd door te werken voor de vrijlating van individuele politieke gevangenen en af en toe het publiceren van ge gevens over de slechte gevangenis omstandigheden, de martelingen op grote schaal en het gevangen hou den van mensen zonder vorm van proces, soms de dood tot gevolg heb bende. Tot nu toe heeft deze manier van werken voor de Zuid-Afrikaanse ge vangenen niet veel resultaat opge leverd. Dit is voor Amnesty de re den om nu een grootscheepse aktie te voeren voor de naleving van de mensenrechten in Zuid-Afrika. De recente toename van de onderdruk king door de overheid heeft de nood zaak van zo'n aktie nog versterkt. In een uitvoerig rapport doet Am nesty verslag van de schendingen van de mensenrechten, waaraan de Zuid-Afrikaanse regering zich schul dig maakt. In Nederland doen meer dan 200 plaatselijke Amnesty-groe- pen aan de aktie mee Door de wcrkgToep Venray wor den in het kader van de aktie ver schillende aktiviteiten georgani seerd. Op morgen zaterdag 18 fe bruari zal er in de Grotestraat een stand zyn, waar U informatie over Amnesty en Zuid-Afrika kunt krij gen. Op 22 februari wordt er een informatie-avond georganiseerd in de jongerensocieteit Free Wheelin in de Hoenderstraat 10 om 8 uur. Op deze avond zal de film vertoond worden „There Ls no crisis", *n zeer indringende film, die een Engelse t.v.-ploeg maakte tijdens de opstan den in Soweto. de zwarte voorstad bü Johannesburg. Verder krijgt U via interviews 'n beeld van hoe de mensen er op rea- geerd. Ook zal er een gastspreker zijn: David de Beer, die onder een „banningorder" (een soort huisar rest) geleefd heeft in Zuid-Afrika en over zijn eigen ervaringen met 't apartheidsregiem zal vertellen. Iedereen is van harte welkom op deze avond. Op woensdagavond 8 maart zal er weer een schrijfavond gehouden worden in het vormingscentrum Be- vrijdingsweg 2a vanaf 8 uur. Deze keer worden er brieven aan de Zuid-' Afrikaanse autoriteiten gestuurd (n.a.v. voorbeeldbrieven, die aanwe zig zijn), waarin U Uw verontrusting met de gang van zaken daar kunt laten blijken. Voor alle verdere in formatie over Amnesty International kunt U terecht bij de kontaktper- soon van de werkgroep Venray: Ari- ette Henemann, Mambostraat 45 te Venray (tel. 6389). «JiKfliTir Verkiezing gemeenteraad REGISTRATIE NAAM POLITIEKE GROEPERING Venray, 3 februari 1978 De burgemeester brengt in ver band met de komende verkiezing van de leden van de gemeenteraad het volgende ter openbare kennis. Het hiertoe bevoegde orgaan van een politieke groepering, b.v. het be stuur van de plaatselijke afdeling, kan binnen acht weken, dooh uiter lijk zes weken vóór de dag van de kandidaatstelling een schriftelijk verzoek tot rgistratie van de naam van de politieke groepering de aan duiding daarvan of beide ten behoe ve van de komende raadsverkiezing bij het centraal stembureau indie nen. Aangezien de kandidaatstelling plaats heeft op 18' april 1978 loopt deze termijn van 21 februari 1978 tot en met 6 maart 1978. Wanneer de politieke groepering de inschrijving verzoekt van een naam of een aanduiding welke voor een Tweede Kamerverkiezing bij de Kiesraad is geregistreerd, dan wordt daarbij overlegd een verklaring van rechthebbende groeperingen meest al 't hoofdbestuur, waaruit blijkt dat het c-%aan dat inschrijving verzoekt, daartoe gemachtigd is. Het centraal stembureau beschikt slechts afwijzend cp het verzoek: indien daartoe redenen, verband houdend met de openbare orde of de goede zeden aanwezig zijn; indien de aanduiding meer dan 35 letters bevat; indien de naam van de politieke groepering dan wel de aandui ding daarvan geheel of in hoofd zaak overeenstemt met die van een andere politieke groepering. waarvan de naam of aanduiding daarvan bij de Kiesraad is gere gistreerd. of met die, waarvoor reeds een verzoek is ingediend, en daardoor verwarring te duch ten is; indien, voor het geval de in schrijving is verzocht van een naam of een aanduiding welke bij de Kiesraad is geregistreerd, de verklaring, model G2 - 1 ont breekt. B|j inwilliging van het verzoek worden de namen van de politie ke groepering, de aanduiding daarvan of beide ingeschreven in een register dat voor de komen de raadsverkiezingen wordt aan gelegd; heeft de politieke groepering de bevoegdheid dgene die een lijst van kandidaten inlevert te mach tigen boven de lijst te plaatsen de geregistreerde naam van de politieke groepering mits deze niet meer dan 35 letters bevat of de geregistrerde aanduiding daar- van. De burgemeester, Mr. H. J. M. DEFESCHE. Verkiezing provinciale staten STEMMEN IN EEN STEMBUREAU NAAR KEUZE VAN DE KIEZER De burgemeester van Venray brengt in verband met de op 29 maart 1978 te houden stemming ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Limburg ter openbare kennis, dat aan een kiezer op zijn verzoek wordt toegestaan ln een stembureau naar kruxe aan de stem ming deel te nemen. De kiezer, die van deze bevoegd heid gebruik wenst te maken, dient uiterlijk op 15 maart 1978 daarvan schriftelijk mededeling te doen aan de burgemeester der gemeente, waar hij op dc dag der kandidaatstelling in het kiezersregister is opgenomen. Voor deze mededeling dient gebruik te worden gemaakt van een formu lier, dat ter secretarie van elke ge meente kosteloos verkrijgbaar is. Een mondeling verzoek kan ge schieden uiterlijk 24 maart 1978 ter secretarie der gemeente waar de kiezer op de dag der kandidaatstel ling in het kiezersregister is opgeno men. De kiezer legt bij dit verzoek over de hem toegezonden oproe- pingskaart. Wanneer het verzoek door de bur gemeester is ingewilligd heeft de kiezer dc keuze aan de stemming deel tc nemen in een stembureau naar keuze in de gemeente, waar hij op de dag van de kandidaatstelling 14 febr. 1978) in het kiezersregister is op genomen of in een stembureau naar keuze in een andere gemeente in deze provincie. Venray, 13 februari 1978. De burgemeester voornoemd, Mr. H. J. M. DEFESCHE Het indienen van een verzoekschrift om bij volmacht te stemmen De burgemeester brengt in ver band met de op 29 maart 1978 te houden stemming ter verkiezing van de leden van Provinciale Staten ter openbare kennis, dat gelegenheid bestaat tot het indienen van een verzoekschriften om bij volmacht te stemmen. Het stemmen bij volmacht is mo gelijk voor de kiezer, die niet in staat zal zijn in persoon aan de stemming deel te nemen Het verzoekschrift wordt uiterlijk op 15 maart 1978 ingediend bij de burgemeester van de gemeente, waar de verzoeker op de dag van de kandidaatstelling (14 februari 1978) in het kiezersregister is opge nomen. indien schriftelijk een ge machtigde wordt aangewezen. Ter secretarie van elke gemeente zijn formulieren voor het ver zoekschrift kosteloos verkrijg baar; worden nadere inlichtingen ver strekt. Venray, 13 februari 1978 De burgemeester. Mr. H. J. M. DEFESCHE. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Venray brengen hiermee ter algeme ne kennis dat vanaf heden geduren de drie maanden ter secretarie van de gemeente (kamer 204), Maashe- seweg 1. voor eenieder ter lezing is neergelegd het besluit van de raad dezer gemeente van 29 november 1977 nr. 267, tot vaststelling van de Lozingsverordening Riolering, welke verordening op een nog nader door burgemeester en wethouders te be palen tijdstip in werking zal treden. Omtrent de daadwerkelijke in wer king treding van bedoelde verorde ning zal derhalve nader openbare kennisgeving volgen. Venray, 13 februari 1978 Burgem. en wethouders vnd., Mr. H. J. M. Defcsche, burgem. J. M. Poels, secretaris In verband met enige wijzigingen in een aantal subsidieregelingen, welke betrekking hebben op het wonen, laten we hieronder een over zicht van deze regelingen volgen. AANKOOP NIEUW HUIS Wie een nieuw huis koopt of laat bouwen om er zelf in te gaan wonen kan van het rijk gedurende maxi maal 10 jaar een jaarlijkse steeds met 10*/» aflopende bijdrage krij gen. Deze bijdrage voor het eerste jaar is momenteel 4.000,als de stichtingskosten van de woning niet meer bedragen dan 113.000, Voor woningen, waarvan de stich tingskosten liggen tussen 113.000, en 136.000.— gelden lagere bedra gen. Bedragen de stichtingskosten meer dan f 136.000,dan worden geen bijdragen meer verstrekt. Als de eigenaar-bewoner van een krot een nieuwe woning laat bou wen, krijgt hij boven de normale subsidie nog eens 50°/o extra subsi die. Laat hij eerst een krot afbre ken, dan ontvangt hij nog eens 4.000,als eenmalige premie. RENTELOZE LENINGEN Aan mensen met inkomens tot 36.000,kan ten behoeve van een eigen woning uit 't Bezitsvormings fonds een renteloze lening van 2.400,worden verstrekt. De voorwaarde is. dat de verwervings kosten van een bestaand huis niet meer dan 75.000,zijn en die van een nieuwbouwhuis niet meer dan 113.000— Verwervingskosten zijn: koopsom, notariskosten, overdrachtskosten en makelaarskosten samen. Hypotheek- kosten tellen niet mee. GEMEENTEGARANTIE Kopers van woningen kunnen 'n gemeentelijke garantie (met deelne ming van het Rijk) aanvragen. De verwervingskosten moeten beneden een bepaalde grens blijven. Die is voor niewe woningen 192.000,en voor bestaande woningen 125.000,-. Dankzij de gemeentegarantie zijn de geldgevers bereid een hoger hy pothecaire geldlening te geven en is het dus mogelijk met een betrek kelijk gering bedrag aan eigen geld een huis te kopen of te laten bou wen. Het is zelfs mogelijk een lening aan te gaan, die gelijk is aan de stichtingskosten van de woning, een zogenaamde 100®/#-lening. ISOLATIESUBSIDIE De overheid kan voor de verbete ring van de warmte-isolatie van de woningen een subsidie verstrekken. Deze subsidie wordt aan de eigenaar of aan de huurder in één keer uitbe taald en bedraagt: voor een bestaande woning twee negende deel van de totale kosten. Voordat met de werkzaamheden wordt begonnen moet de aanvraag worden ingediend. Deze voorzienin gen bestaan hoofdzakelijk uit het aanbrengen van een dubbele begla zing. het laten vullen van de spouw van een woning met een isolerende stof en het isoleren van het dak. voor te bouwen woningen twee negende deel van de extra kosten van de voorziening van dubbele be glazing. Aanvragen voordat het huis wordt gebouwd. De subsidie bedraagt in beide ge vallen maximaal 666,—. VERBETERING VAN PARTI CULIERE WONINGEN Voor de verbetering van woningen bestaat eveneens een subsidie-rege ling. De gemeente kan subsidies verstrek ken voor verbeteringdkosten, die niet lager zijn dan 1.500,en niet hoger zijn dan 65.000,Er kunnen wel verbeteringen worden uitge voerd, die boven dit laatste bedrag uitgaan. Voor de meerdere kosten wordt echter geen subsidie verstrekt. De subsidie wordt, afhankelijk van de hoogte van de kosten, verstrekt als een bijdrage ineens of als jaar lijkse bijdrage. De eigenaar-bewoner kan een bij drage ineens van 40°/« van de kos ten krijgen tot een bedrag van 15.000,Boven dit bedrag tot 65.000,ontvangt hij een jaarlijk se bijdrage, die in 10 jaar afloopt van 10° o in het eerste jaar naar 4°/o in het laatste jaar. De eigenaar-verhuurder krijgt tot een bedrag van 5.000,de bijdrage ineens van 40°/#. Tussen 5.000,en 15.000,kan hij kiezen tussen een bijdrage ineens van 40% of de 10 jaar durende jaar lijkse bijdrage. Boven de 15.000, tot 65.000.krijgt hij een 20 jaar durende jaarlijkse bijdrage aflopend van 7#/o naar 3Ook is er de mo gelijkheid een subsidie te krijgen voor het laten aanbrengen van be paalde voorzieningen, die geen deel uitmaken van een algehele verbete ring van de woning. Dit geldt bij voorbeeld voor een nieuw toilet, een douche, een keuken of een bergruim te buiten de woning of voor de nood zakelijke uitbreiding en vervanging van een electrische installatie (als het electriciteitsbedrijf dit vereist). De hiervoor beschikbare bedragen variëren van 1.150,voor een toilet tot 2.900,— voor een keuken ruimte met inrichting. Tegenover het ontvangen van sub sidies staat de verplichting van de eigenaar-verhuurder de huurverho ging ten gevolge van het verbeteren van de woningen te berekenen vol gens de richtlijnen die daarvoor zijn vastgesteld. In een tabel die het ministerie han teert is het percentage (van de ver beten ngskosten) af te lezen waar mee de huur maximaal mag worden verhoogd, als de woning met over heidssteun wordt verbeterd. Wanneer uitsluitend aparte voor zieningen worden aangebracht, geldt de tabel niet maar worden vaste be dragen voor de huurverhoging aan gehouden. Het is mogelijk verbeteringen zelf uit te voeren. Subsidie worat dan uitsluitend verleend voor de mate riaalkosten. Ook de huurder kan met toestemming van de verhuurder de verbetering zelf uitvoeren of la ten uitvoeren. Hij ontvangt dan de subsidie. In dit geval kan er geen sprake zijn van een (extra) huur verhoging. Voor een hypothecaire lening ten behoeve van de woningverbetering kan een door het rijk gegarandeerde gemeentegarantie worden gegeven. INDIVIDUELE HUURSUBSIDIE Voor sommige huurders is de huur hoog. in verhouding tot hun inkomen erg Als steun voor hen is daarom on der andere de individuele huursub sidie ingevoerd. Deze financiële bij drage van het rijk wordt óf recht streeks aan de huurders verstrekt óf via de verhuurder op de huurprijs in mindering gebracht. De regeling geldt voor alle soor ten huurwoningen tot een jaarlijks te bepalen huurgrens. Voor het tijdvak 1 juli 1977 tot 1 juli 1978 is deze huurgrens voor ge zinnen en alleenstaanden van 30 jaar en ouder f 6.300— per jaar, als zij een belastbaar inkomen hebben be neden de 35.000— per jaar. Voor alleenstaanden jonger dan 30 jaar is de huurgrens 4.200, per jaar, als zij een belastbaar inko men hebben beneden de 21.500, Voor genoemd tijdvak kunnen nu GEEN aanvragen meer worden inge diend. Alleen zij. die eerst na 1 oktober 1977 huurder zijn geworden kunnen een aanvraag nog indienen tot drie maanden nadat de nieuwe huur is ingegaan. HUURGEWENNINGSBUDRAGE Wanneer men door verhuizing plotseling een aanzienlijk hogere huur moet betalen, kan het rijk be trokkene een aantal jaren helpen daaraan te wennen. Deze huurge-' wenningsbijdrage is afhankelijk van het inkomen en het verschil tussen de oude en nieuwe huur. Deze bij drage loopt in drie of vijf jaar ge leidelijk af. Voor een uitkering gedurende drie jaar komt men in aanmerking als men gaat verhuizen van een huis met een huurprijs die niet hoger is dan 250,per maand, naar een huis waarvan de huurprijs tenmin ste de helft hoger is. De huurgewenningsbijdrage voor de periode van drie jaar bedraagt: in het eerste jaar 60% van het verschil tussen de oude en de nieuwe huurprijs in het tweede jaar 40% van dit verschil; in het derde jaar 25°/o van dit verschil. Bedraagt bij ingrijpende woning verbetering of krotopruiming het huurprijsverschil na aftrek van de individuele huursubsidie ten minste 100,— of meer per maand dan bestaat er een bijdrage over vijf jaar, en wel: in het eerste jaar 90*/» van het verschil tussen de oude en nieuwe huurprijs; in het tweede jaar 70% van dit verschil; in het derde jaar 50% van dit verschil; in het vierde jaar 30% van dit vers <hi 1; in het vijfde jaar 10% van dit verschil. VERHTJISKOSTENBIJDRAGE In bepaalde gevallen kan er een AANVRAGEN VAN PASPOORT Men doet er verstandig aan tijdig een paspoort aan te vragen of voor verlenging van reispapieren te zor gen. In het reisseizoen kan het af geven van paspoorten nog wel eens lang duren. Bovendien wordt vanaf 1 april a.s. 4,extra leges geheven voor een paspoort, zodat dit reisdokument vanaf die datum 46,kost in plaats van 42,thans. Door de burgemeester kunnen toe- riestenkaarten worden afgegeven, welke twee jaar geldig zijn. Toeris- tenkaarten, die 17,kosten, zijn te gebruiken voor grensoverschrij ding naar een aantal Westeuropese landen. Voor het aanvragen van paspoor ten of toeristenkaarten moet men zijn bij de afdeling bevolkingszaken van het gemeentehuis. Deze afdeling verstrekt desge vraagd ook graag alle inlichtingén over paspoorten en toeristenkaarten (04780-3838, toestel 134). Bij de aanvraag voor een paspoort of een toeristenkaart moet men twee pasfoto's (geen kleurenfoto's) afge ven. VERKIEZING VOOR VRIJWILLIGERS DORPSRAAD LEUNEN Op zaterdag 18 en zondag 19 fe bruari a.s. zullen in Leunen verkie zingen van de leden van de dorps raad worden gehouden. Om redenen van objektiviteit bij de stemming en het kunnen beschik ken over iemand met enige ervaring bij verkiezingen zal het hoofd van de afdeling bevolkingszaken, de heer W. Crooijmans optreden als voor zitter van het stembureau. De verkiezingen worden gehouden volgens de regels van het ontwerp- reglement van de verkiezing van de leden van wijk- en dorpsraden. In totaal zal straks de dorpsraad bestaan uit dertien leden. De vol gende acht personen zijn door de verenigingen aangewezen: de heren G. A. H. Janssen, J. Janssen, A. van Kempen, P. Litjens, A. Weijs en de dames T. v. d. Beele-v. d. Kroon, M. Deliën-Lansman en E. van Bavel-v. Nieuwenhoven. De volgende personen hebben zich kandidaat gesteld voor de verkie zingen. Hieruit zal een vijftal per sonen moeten worden gekozen: mej. G. Claessens en de heren H. Hei dens, J. Janssen, F. Kateman, J. Reintjes, P. Philipsen, C. Spigt en G. Weijs. Kiesgerechtigden uit Leunen zul len komend weekeinde hun keuze moeten maken uit deze acht vrije kandidaten. bijdrage van ten hoogste f 3.000, worden gegeven in de verhuiskosten en in de kosten die moeten worden gemaakt om de woning opnieuw in te richten. Dat kan onder meer bij: woningverbetering, krotontruiming, of bij verhuizing van bejaarden naar een duurdere of kleinere woning of naar een niet-zelfstandige woon ruimte (bijvoorbeeld naar een ver zorgingstehuis voor bejaarden of van een gehandicapte naar een aange paste woning). INTERIM RIJKSBIJDRAGE REGELING De staatssecretaris van CRM heeft de gemeenten weer de gelegenheid gegeven voor hun subsidies aan de jeugdgroepen, peuterspeelzalen en speeltuinen een rijksbijdrage aan te vragen bij het ministerie van CRM. Van de Interim-Rijiksbijdragerege- ling vrijwilligers jeugd- en jonge renwerk, peuterspeelzalen en speel tuinen is een nieuwe versie uitge bracht. Ten opzichte van de regeling voor 1977 zijn veranderingen van onder geschikt belang aangebracht. Deze betreffen met name de ui terste indieningsdata (1 juni voor peuterspeelzalen en speeltuinen en 1 oktober voor vrijwilligers jeugd- en jongerenwerk). Voor de peuterspeelzalen geldt dat op 1 januari van het jaar waarvoor een rijksbijdrage wordt gevraagd, met de werkzaamheden moet zijn gestart. Verder is de procedure gewijzigd. Aanvragen voor een rijksbijdrage dienen in het vervolg direkt bij het departement te Rijswijk te worden ingediend. Het toewijzingsbeleid, dat in 1977 ten aanzien van het vrijwilligers jeugd- en jongerenwerk is gevoerd, wordt niet veranderd. Prioriteit zal ook dit jaar worden gegeven aan aanvragen van gemeen ten voor welke via de bestaande subsidieregelingen (vrijwel) geen rijksgelden ter beschikking komen. De nieuw regeling is in een boekje opgenomen, dat voor belangstellen den verkrijgbaar is in de boekhan del en bij de Staatsuitgeverij, Chr. Plantijnstraat 1, Den Haag. (Ver koopprijs 3,50 plus 1,20 verzend kosten.) BAATBELASTING UITBREIDING AARDGASNET KERKDORPEN Vorige week werd in dit blad vermeld, dat degenen, die in de baat belasting in verband met de uitbrei ding van het aardgasnet in 1976 zul len worden aangeslagen, in één keer deze belasting kunnen betalen. Als voorbeeld werd er bij ver meld, dat de betrokkenen in de kerk dorpen Merselo, Smakt, Oirlo en Ys- selsteyn in de gelegenheid worden gesteld de bijdrage van 600,in eens te betalen tenzij men de voor keur geeft aan het betalen van tien jaarfijkse termijnen van 91, Dit voorbeeld is echter niet geheel juist. De bedragen waarvoor men wordt aangeslagen lopen namelijk sterk uiteen. Het laagste bedrag is 600,dat in tien jaarlijkse ter mijnen van f 91,mag worden be taald. Het hoogste bedrag is 5200, dat in eens of in tien jaarlijkse ter mijnen van 782,mag worden be taald. Tussen het hoogste en het laagste bedrag ligt nog een groot aantal variaties. Deze variatie is het gevolg van het feit, dat bij het opstellen van de belastinghoogte is gekeken naar af name van aardgas. Zo zal een bedrijf hoger worden aangeslagen dan een burger-woon huis. Heeft een woning b.v. een ver warmd zwembad, dan wordt deze woning ook weer hoger aangeslagen dan een woning zonder dit comfort.

Peel en Maas | 1978 | | pagina 6