JEUGD EN CONSUMPTIE Gemeente hoopt op spoedige bouw van het nieuwe politiebureau „GOED ONDER DAK" MET AMAK Kroon verklaart de bezwaren tegen Nrd.- Tangent ongegrond Verbouw tweede fase Jerusalem schiet al op WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING FLINKE STIJGING VAN HET AANTAL WERKLOZEN IN VENRAY VRIJDAG 17 FEBRUARI 1978 Nr. 7 NEGEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG ra PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 25 et per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING In de achter ons liggende jaren is er dikwijls de nadruk op gelegd dat onze kinderen zich te vroeg op de arbeidsmarkt begeven. Hun voor bereiding voor het maatschappelijke leven wordt dan nog onvoldoende gevonden. Uit die gedachte is ook de verlenging van de leerplicht ont staan. Nog weerklinkt in brede kring de kreet, dat er beneden de 18 jaar niet gewerkt moet worden Het leven is sterker dan de leer. In de praktijk blijkt dat vanaf het j zestiende jaar een deel van de jeugd ernaar verlangt om hetzij geheel, hetzij ten dele mee te draaien in het arbeidsproces. De motieven zullen 1 bij hen uiteenlopen. De een zal het I willen uit zelfrespect, de ander om onafhankelijk te zijn, de derde om meer te kunnen consumeren en zo kunnen wij doorgaan. Deze opvatting is nog weer eens bevestigd door een onderzoek dat het Ned. Genootschap van Lera ren heeft ingesteld naar de bezig heden van de leerlingen in de ho gere klassen van het voortgezet onderwijs. Hieruit bleek dat van af de vierde klas van het voort gezet onderwijs meer dan de helft van de scholieren een bijbaantje heeft. Vanaf hun vijftiende levens jaar besteeds meer dan de helft van de scholieren gemiddeld ruim 7,5 uur per week aan een baantje. Het is nog wel zo dat de meesten van hen voortkomen uit het be roepsonderwijs maar ook in het algemeen onderwijs worden de be richten over parttime werkende scholieren steeds veelvuldiger. Het meeste werk wordt in week ends verzet en dan bij voorkeur in i het winkelbedrijf. Daarna komt de krantenbezorging. Vervolgens wordt er produkt.ie gemaakt in de huishou delijke sector, als babysit cf als hulp in de ambachtelijke sector. Admini stratief werk wordt ook gedaan maar geniet geen voorkeur. Het is duidelijk dat de geschetste gang van j zaken gevolgen heeft voor het maat- schappelijk leven met name voor het onderwijs en voor de economische sector. Voor het onderwijs zou men kunnen opmerken dat hier een van de oorzaken ligt van de vele klach- ten over onvoldoende inspanning voor de schooltaak Laten wij die conclusie niet te snel trekken want het zou best kunnen zijn dat de leerling door dit contact met de maatschappij veel mee neemt dat voor hem bij zijn beroeps opleiding van grote waarde kan zijn. Maar ook daarbuiten is de betekenis van dit werk voor de vorming van de komende mens beslist niet zonder waarde. Nader onderzoeken op dti terrein zouden evengoed tot positieve uitkomsten kunnen leiden. Voor het economisch leven is dit werk van scholieren zonder meer van grote waarde. Letten wij eens op de gevolgen van dit soort inko- menrvcrming vcor de consumptie. Een reclamebureau heeft hiertoe een enquête gehouden ender de jeugd. Daaruit bleek dat onze jeugd van 10 tot 24 jaar jaarlijks zorgt voor een koopkracht-injectie van ruim 5 mil jard gulden. Die worden beslist niet alleen uitgegeven aan bromfietsen al wordt daar vanzelfsprekend ook veel aan besteed. Denken wij daarnaast aan de invloed van deze uitgaven op de omzet van electronisch appara tuur. In het onmiddellijke verlengde daarvan ligt de verkoop van l.p.'s De grammofoonplatenindustrie zou zon der de verkoop aan deze jeugd voor een deel niet kunnen draaien. Die invloed is zelfs veel groter dan de direkt verkoop aan scholie ren want ook de aankopen van de ouderen worden mede door dit jeugd effect bepaald. Ook de kledingboe- tieks en de koffie-bars zien hun po sitieve resultaten goeddeels komen door hetgeen jongeren, die nog op school zijn, uitgeven aan kleding en frisdranken. Wel moet daarbij wor den opgemerkt dat dit geld niet al leen uit de handen van scholieren komt, want van de rijpere manlijke jeugd van 20-24 jaar loopt niet min der dan dertien procent in de WW. Die zullen heus een deel van hun uit keringen wel besteden aan bier en frisdranken. Uit de gepubliceerde cijfers blijkt ook wel een groeiende belangstelling van de jeugd voor al coholische dranken maar dit soort verbruik vindt toch vooral klanten bij de jongeren boven de 20 jaar. Onder die leeftijd is er zowel bij jongens als bij meisjes een grote voorkeur voor melk onmiddellijk ge volgd door produkten uit de fris drankenindustrie, waarbij met name de cola favoriet is. Bij meisjes vinden wij al vroeg een sterke begeerte naar toiletarti kelen, met shampo en deodoranten als de grote favorieten. Een ander opvallend aspect van het onderzoek is de aandacht die de jeugd besteed Hoewel het nog op geen stukken na bekend is wan neer in Venray met de bouw van het nieuwe politie bureau kan worden begonnen, werd de gemeente raad dinsdagavond tijdens een informele raadsver gadering met de bouwplannen gekonfronteerd. Door de minister van binnenlandse zaken wordt een lijst opgemaakt, waarop staat aangegeven in welke Burgemeester Defesche verwachtte, dat deze lijst gemeenten in de komende tien jaar een nieuw po litiebureau mag worden gebouwd en op welke rijks bijdrage zal mogen worden gerekend. Dan pas kan worden bepaald, aan de hand van de binnen nu en enkele maanden bekend zal worden. financiële konsekwenties, wanneer met de bouw zal kunnen worden begonnen. Hij hoopte, dat de ge meente Venray hoog op de prioriteitenlijst zou wor den geplaatst, waardoor dit jaar of hooguit volgend jaar met de bouw kan worden gestart. Momenteel wordt met Binnenlandse Zaken overleg gepleegd over de werking van de rijksbijdrage. Het is n.l. mogelijk, dat in afwachting van de rijks bijdrage de gemeente de bouw voor-financiert. Moet men echter tè lang wachten op de rijksbijdra ge, dan zou voor-financiering te veel renteverlies opleveren en derhalve niet verantwoord zijn. Er zal moeten worden gebouwd de door het ministerie van binnen landse zaken t stellen normen. Een gegeven is, dat een plaats van zo'n 40.600 inwoners ieen aantal, dat Venray in de loop van tien jaar wel kan halen een politiebureau no dig heeft, dat huisvesting geeft aan plm. 75 politiemensen. Een werk groep Waarin "behalve enkele ge meentelijke medewerkers en politie- funktionarissen, alsmede architeèt Chr. Colsen en de adviseur Osse uit Nijmegen zitting hebben, is aan de hand van dit gegeven begonnen aan het maken van een schets-ontwerp. Dit werd dinsdagavond aan de ge meenteraad getoond. AAN DE LEUNSEWEG Zoals bekend, zal het nieuwe Ven- rayse hoofdbureau van politie wor den gesitueerd aan de Leunseweg, op het terrein, dat door de gemeente is aangekocht van de paters Fran ciscanen. Om precies te zijn: tussen het voormalig gymnasium I.C. en de Houthandel Schoenmakers. De situatie is zó gekozen, dat de ter plaatse staande bomen kunnen worden gespaard. Bij de opzet is terdege rekening gehouden met de afstand tussen bouw en bomen. Bo vendien'heeft hét behoud van de bomen het voordeel, dat zij als zon wering werken voor de diverse kan toren en voor de parkeerplaats(en). Bovendien is er bij de projektie re kening mee gehouden, dat het res terende terrein een bruikbare vorm houdt. Aan de hoofdbouw (twee ver diepingen plus souterrain) komen in laagbouw garages, werkplaats, fiet senberging en een binnenplaats voor patrouille-auto's. BEGANE GROND De hoofdingang komt te liggen aan de Leunseweg. terwijl aan de achterzijde de dienstingang komt. De begane grond bouw komt, in verband met de bouw van het sou terrain, één meter boven het maai veld te liggen en is middels trappen en een hellingbaan (voor invaliden) te bereiken. De verschillende kantoorruimten (wachtcommandant, meldkamer, schrijfkamer, agentenkamer, vreem delingendienst, etc.) zijn aan de bui ten zijden geprojekteerd. Centraal ligt het trappenhuis met lift. toilet- tengroep. spreek/verhoorkamers en werkkasten, met daaromheen de gang (in een carré) naar de diverse kantoorruimten. SOUTERRAIN Het souterrain is twee meter be neden 't maaiveld gelegen. Het om vat o.m. een drieëndertig meter lan ge schietbaan aan de zijde van de Leunseweg diverse dienstruim ten en lan de achterzijde een acht tal cellen, een passantenkamer en een luchtplaats voor de arrestanten. Deze ruimte is via de recherche-af- delihg te bereiken. EERSTE VERDIEPING De eerste verdieping zal bestemd zijn voor de administratie en ar chief. Ook in het midden van deze etage het trappenhuis met toiletten- groep en spreekkamers en de in car ré-lopende gang o.m. ook toegang tot de verhoorkamers, de donkere kamer en de recherchedienst. aan de slanke lijn. Het verbruik van knackebröd en halvarine schijnt met name bij de jongeren bijzonder po pulair. Wanneer wtf dit "beeld goed op ons laten inwerken bljjkt de invloed van de jeugdconsumptie zo groot te z\jn dat dit het produktiebeeld van de toekomst blijvend zal be ïnvloeden Het komt ons voor dat het effect van de reclame op de jeugd groter is dan op de ouderen. Voorts is er in het onderwijs dui delijk een tendens merkbaar om het beroep by de opleiding meer centraal te stellen en de algemene vorming minder te laten domine ren dan in de afgelopen jaren he. geval was. Ook is er toenemende belangstelling voor een betere in tegratie tussen onderwys en maat schappij, waarbij aan de factor praktijk meer aandacht zal moe ten worden besteed. Als men deze gedachten inpast in het kader van de hang van de schooljeugd naar baantjes dan is het duideiyk dat men de rUpere schooljeugd in den brede "niet alleen onderwys op school kan bieden. De jongeren zullen óf in baantjes óf in de vorm van stages hun con tact met het werkelijke leven niet willen missen. Nu zou men kunnen stellen dat er ook een praktijkvorm kan worden gevonden, via stages, die niet betaald hoeft te worden. Dan zal nog niemand kunnen verhinde ren dat na de stages ook een deel van het leren in bijbaantjes wordt opgedaan. Want de vrije tijd neemt toe. ook al door gebrek aan voldoen de werkgelegenheid. Het loonpatroon wordt in een stevig keurslijf van contracten en hoog minimum-loon gebonden. Zal men ook de bijbaan in dit patroon kunnen persen? Het lijkt niet haalbaar. Evenmin lijkt het te verwezenlijken dat alle produktieve activiteit van de jeugd in de leertijd zonder beloning moet plaats vinden. De bijbaan zal dus blijven en daar mee blijft ook de grote invloed die de jeugd uitoefent op het consump tiepakket, dat vooral in tijden van economische zwakte zijn omvang moet behouden. TWEEDE VERDIEPING De tweede, tevens hoogste, ver dieping zal de kantine, het instruk- tielokaal. een conferentiekamer en de kamers voor korpschef en inspec teur omvatten. Ook hier weer de zelfde projektie van de rondom het trappenhuis en toiletten lopende gang. Het geheel wordt afgedekt met 'n plat dak met in het midden een uit bouw; waarin de lift-machinekamer sluis en technische ruimte is onder gebracht. Eventueel kan het dak van deze uitbouw worden benut voor 't landen van helicopters. Het gehele gebouw zal worden opgetrokken uit roodbruine baksteen. In de onmiddellijke nabijheid van het gebouw komt een zendmast te staan van 36 meter hoog. Na de toelichting door de heer Chr. Colsen op de diverse tekenin gen, had de raad uiteraard tal van vragen. Maar bovenal kwam alge meen de wens naar voren, dat op zeer korte termijn met de bouw zal kunnen worden begonnen omdat de huisvesting van tegenwoordig, ver spreid over drie panden, Venray in ieder geval onwaardig is. Bij koninklijk besluit van 27 ja nuari 1978 nr 18 heeft de Kroon het beroep van de werkgroep „Inspraak" tegen de in december 1974 door G.S. verleende goedkeuring aan het Cen trumplan, ongegrond verklaart. Zoals bekend richtte het beroep van de werkgroep zich in hoofdzaak tegen de aanleg van de Noordtan gent. Deze Noordtangent de door trekking van de Stationsweg naar de Eindstraat/Bontekoestraat is in 'l Centrumplan geprojekteerd als de laatste schakel in „de eerste ring om Venray". bestaande uit de Lan- geweg, Past. Ruttenstraat. Paters- laan, Oude Oostrumseweg, Juliana- singel, Hofstraat, Noordtangent, Bon tekoestraat. Hoenderstraat, Lange- weg. Het alternatief van de werkgroep Inspraak om de Gasstraat of de Noordsingel als oost-west verbin ding aan te wijzen, wordt in de ar gumentatie ongeschikt geacht. Realisering van de verbinding be hoeft volgens de Kroon niet ten kos te te gaan van de hier aanwezige karakteristieke elementen, omdat de gemeente de begroeiing in de kloos tertuin en het grootste deel van het hier gelegen ommuurde Kerkpad zal handhaven. Bovendien is in de overweging mee genomen, dat de gemeente tussen kerk en tot gemeentehuis verbouwd klooster Jerusalem een parkaanleg tot stand Zvl brengen in direkte aan sluiting op het centrum. De Kroon heeft echter wel enkele bedenkingen tegen enkele bij het plan behorende voorschriften. Voor wat betreft een aantal bepalingen wordt door de Kroon hieraan goed keuring onthouden. Burgemeester mr, H. J. M. De fesche heeft de gemeenteraad dins dagavond nader ingelicht over de stand van zaken met betrekking tot de verbouw van de tweede fase van het voormalige Jerusalemcompxle tot gemeentehuis. Hieruit bleek, dat alles volgens de planning verloopt, en dat deze tweede fase eind juni aan haar eerste oplevering toe is. Het ligt voor de hand. dat na de vakanties de interne verhuizing zal plaatsvinden van het gemeentelijk apparaat. Verschillende afdelingen hebben thans een tijdelijk onderdak in de eerste fase en zullen na het gereedkomen van de vleugel „Saint Michel" naar de nieuwe vleugel ver huizen. Dan zullen ook de tijdelijke maat regelen in de eerste fase worden op geheven. Na het gereedkomen van fase twee zal de nieuwe raadszaal onder te brengen in de voormalige kapel nog niet klaar zijn, omdat de raad hiervoor nog geen geld beschikbaar heeft gesteld. In overleg met architect Colsen is besloten de Nijmeegse binnenhuis architect v. d. Klugt bij het ver bouwen van de kapel te betrekken. Het college heeft diverse verbouw- projekten van deze architect bezocht en is tot de conclusie gekomen dat zijn prestaties het beste aansluiten bij hetgeen in Venray gedaan moet worden. Er is nog geen uitgewerkt plan, omdat er alleen nog sprake is van een bereidheid van de Nijmeegse binnenhuisarchitect om met de ar chitect Colsen mee te denken. Dit deed de heer Den Brok op merken, dat hij vreesde, dat dit meedenken ook een meedenken over het eventueel verwijderen van de glas in lood-ramen zou betekenen. Dit werd door de voorzitter ontkend, omdat o^ dit moment alles nog open is en nog geen enkele opdracht of idee is gegeven. De werkloosheidscijfers, zoals dio per einde januari zijn verstrekt door het Districtbureau voor de arbeids voorziening in Limburg, zijn ditmaal niet zo heel duidelijk. Men heeft na melijk met ingang van het nieuwe jaar het telcriterium met betrekking tot de werkloosheid gewijzigd. Ter wijl vorig jaar alleen personen die minimaal 30 uur per week werk zaam waren geweest als werklozen werden geteld, is deze grens thans gelegd bij minimaal 25 u. per week. Het gevolg daarvan is dat deze maand in de cijfer-gegevens 'n aan tal personen als werkloos zijn opge nomen, die voorheen bij de catego rie part-time-aanbod stonden geno teerd. Dat maakt voor de provincie Limburg een verschil uit van circa 150 mannen. Voor Venray zou dat procentueel uitkomen op circa 10 werklozen méér. Bekijken we echter de gegevens over Venray. dan zien we in de af gelopen maand januari een stijging van 66 werkloze mannen. Trekken we daar die 10 z.g. part-timers van af, dan blijft er in ieder geval een werkelijke stijging van 56 personen over. En dat is veel. heel veel in Venray. In Limburg nam de werkloosheid verder toe. Het aantal steeg met 601, ondanks een daling van 151 werklo ze grensgangers, die weer aan de slag zijn kunnen gaan. Zouden we 601 werkloze mannen procentueel gaan verdelen, dan zou Venray een stijging gehad kunnen hebben van circa 20 personen. Het is dus zonder meer duidelijk, dat we met die 66 cq. 56 werklozen ver boven de pro vinciale stijging zijn uitgegaan. Niet alleen Weert, maar ook Roermond, staan nu voor Venray te dringen om het laagste percentage werklozen in de provincie op hun naam te krijgen. Kijken we by de beroepsgroepen, dan blijkt het aantal werklozen bij de bouwvakkers het meest gestegen, namelijk +26. De metaalbewerkers telden 18 werklozen meer in hun ge lederen. Bij de losse arbeiders cn overige personeel in algemene dienst steeg het aantal werklozen met 6. In de andere beroepen hadden slechts kleine verschuivingen plaats. In Venray steeg het aantal werk loze vrouwen in de maand januari met 30, Daarvan mag men gerust 'n aantal tellen die voorheen part-ti mers waren; doch de provinciale- en landelijke-tendens van 'n voort durende stijging is ook in onze ge meente merkbaar. Een vergelijking op Jaarbasis illus treert overduidelijk de sterke terug gang op de arbeidsmarkt voor vrou wen. Provinciaal is de werkloosheid met 2300 vrouwen in 1977 toegeno men; terwijl de openstaande aan vraag nog met 250 verminderde. Was er in januari vorig jaar voor één op de 13 werkloze vrouwen "n baantje, nu ligt de verhouding al op 1 27. En dat zegt toch wel voldoende De jaarvergadering van de Ge schied- en Oudheidkundige Kring Venray e.o. stond in het teken van het afscheid van 'n viertal bestuurs leden. In plaats van de heer J. W. H M. Storms was de heer Drs. J. F. M. Poels opgevolgd als voorzitter van de genealogische afdeling en daar door voor de eerste maal als lid van het kringbes tuur aanwezig. Aftredend was de heer G. v. Ass die sedert 1966 lid was van het be stuur. Hij stelde zich niet meer her kiesbaar en werd bij acclamatie op gevolgd door de heer M. P. J. van den Brand. Ook de heren A. L. G. Janssen en W. J. M. Willemsen stelden hun be- stuursfunktie ter beschikking. De heer Janssen was vanaf de op richting bestuurslid en werd opge volgd door pater drs. M. J. Steen kamer. De heer Willemsen, bestuurslid vanaf 1972, werd opgevolgd door de heer P. J. Ch. Ruland. De voorzitter bracht dank aan de scheidende bestuursleden voor hun inzet gedurende een reeks van Ja ren waarbij de vervulling van 't se cretariaat door de heer Willemsen gedurende de laatste 6 jaar een bij zondere waardering kreeg. De heer Janssen bracht mede na mens de scheidende bestuursleden dank voor de vriendelijke woorden die tot hen gericht werden. Nu de kring Venray een bloeien de vereniging van ruim 130 leden is. achtte hij het goed dat de vlag wordt overgenomen en met nieuwe ideeën en nieuwe aktiviteiten de bevorde ring van de beoefening van de streek en plaatselijke geschiedenis ter hand wordt genomen. Daarnaast werd bekend gemaakt op deze jaarvergadering dat twee zeer verdienstelijke leden tot lid van verdiensten waren benoemd. D heer M. H. A. H. Kusters van wege zijn bijzondere verdiensten voor de geschied- en oudheidkunde meer in het bijzonder door zijn met vaar dige en kunstige hand in schets en tekening vastleggen van gebouwen en dorpsbeelden. De heer P. J. Clephas meer in het bijzonder door de vervaardiging met grote liefde en vakmanschap van kopieën van bijzonder waardevolle oude beelden. Dr. Sala bepleitte om bijzondere aandacht te schenken aan de juiste schrijfwijze van de toponiemen. Hij vroeg het bestuur daarvoor ook de aandacht te vragen van het gemeen tebestuur om daarmede rekening te houden. Het bestuur zal zich terza ke tot de gemeente wenden. Zoals bijna elke jaar was ook dit jaar de vraag over het Venrays mu seum weer aan de orde. De heer Janssen merkte op dat de commissie van beheer haar voor stellen in de gemeenteraadsvergade ring van 14 maart zal verdedigen. De diskussie in het hoogste be stuursorgaan van de gemeente is dus zeer belangrijk. Tenslotte werd aan het einde van de vergadering door de heer H. F. J. G. Linskens een zeer boeiende voor dracht gehouden over de Vcnrayse toer aan de hand van een zeer in- struküeve serie dia's. MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 VENRAY (04780) 34S6

Peel en Maas | 1978 | | pagina 1