EVERS-PLATS VASTENAKTIE N.-LIMBURG Rabobank S VENRAY VAKATURE- BANK Bromfietsverzekerinq..? 30 jaar geleden Geschied- en Oudheidkundige Kring Venray e.o. LATER GENAAMD „BIJ THYSKUS DE VENRAYSE TOER Op dinsdag 13 februari a.s. houdt de Geschied- en Oudheidkundige Kring haar jaarvergadering in de foyer van de Schouwburg, aanvang 20.00 uur. Bij de gebruikelijke agen dapunten valt voornamelijk op de bestuursverkiezingen, mede in ver band met drie vakatures. 'Uiteraard is deze jaarvergadering alleen toegankelijk voor de leden. Omstreeks 21.15 uur denkt men de vergadering te kunnen sluiten, en dan zijn ook niet-leden welkom om te .komen kijken en luisteren naar de dia-lezing door H. F. Linskens over het onderwerp „de Venrayse Toer". De Toer oorspronkelijk een oude stadsmodedracht werd lang zamerhand naar het platteland ver drongen en ook in de streekdracht van Noord-Limburg opgenomen. De Toer een hoofddeksel voor vrouwen wist zich te handhaven tot in de zestiger jaren, maar be leefde haar hoogtepunt op het einde van de vorige en het begin van deze eeuw. Hoe ontstond de Toer? Wie maak te de Toer? Wie droeg een Toer? Op deze voor Venray en omgeving bijzonder interessante vragen, zal de heer Linskens trachten U een ant woord te geven. Centrum voor gezinsverzorging Het college van burgemeester en wethouders zal nader kontakt op nemen met de Stichting Gezinszorg Noordelijk Limburg over een in te richten Centrum voor gezinszorg in Venray. De gedachten gaan er naar uit dit centrum te vestigen in het Brukske. Met een dergelijk centrum wordt bedoeld een gewoon woonhuis dat ter beschikking staat van de Stichting Gezinszorg. Op basis van een indicatie van de gezinszorg kan vanuit dit huis de grootste nood wor den gelenigd van gezinnen, waarvan b.v. de moeder tijdelijk is uitgescha keld In dit huis kunnen kinderen wor den opgevangen, maaltijden ver zorgd, de was gedaan en andere noodzakelijke huishoudelijke bezig heden worden verricht, waardoor niet direct een gezinsverzorgster in het te helpen gezin behoeft te wor den geplaatst. Wijkraad Smakterheide Initiatiefnemers voor het oprich ten van een wijkraad Smakterheide zullen door het college van burge meester en wethouders worden uil genodigd voor een gesprek. Dan zal worden bekeken of en in hoeverre een eigen wijkraad voor een vrij beperkt gebied wenselijk dan wel noodzakelijk is. Gewestelijk Arbeidsbureau Venray Van 1 januari 1978 tot en met 31 januari 1978 werden 629 vakatures opgenomen in de vakaturebank; op 1 februari 1978 was in 196 vakatures voorzien, z~dat er thans neg 433 plaat en vakant zijn, waarvan 252 buiten het, rayon Venray. Hier volgt een greep uit de vaka tures in het rayon Venray: in de bouwsektor en aanverwan te sektoren: metselaars, timmerlieden, (leer ling) dakdeker, grondwerkers, onderhoudsschilder, woning inrichter/stoffeerder, uitvoerders, constructeurs weg- en water bouw, aankomend tekenaar, bouwkundig calculator, kostprijs- deskundige, technisch-commer- cieel medewerker, projektleider, kassenbouwers, betoncontroleur. in de metaalsektor: gereedschapmaker, plaatbank werker, lassers (CO*, autogeen), plaatwerker/spuiter, (leerling) automonteurs, c.v.-monteur, hulp elektro-monteur, slijper/polijster, profiielslijper, draaiers, persers, frezers, boorders, walser, machi nebedienden, montagemedewer kers/tester, galvaniseur, indus- trielakspuiters, spuiter, werktuig bouwkundig constructeurs, ver warmingstechnicus. in de dienstensector: administratief medewerkster, as sistent accountants, commercieel medewerk(st)er, assisenten boek houder, medewerker ruimtelijke ordening, medewerk(st)er sektie eigendommen, verkopers, ver- koop-inspekteur, serveerster, (leerling)kelner, verpleegkundi gen B en Z, bejaardenverzorg ster, anesthesie-asistent(e), logo pediste), arbeids/ergotherapeute, rij-instructeur/trice, heftruck chauffeur, taxichauffeur. overigen: huishoudelijke assitenten, leidster afdelingskeuken, schoonmaak sters, magazijnbediende, produk- tiemedewerkers, modinette, pluim veeverzorger, champignonkwe- kersknecht De vakatures worden snel bezet! Een vakature van vandaag kan mor gen reeds vervuld zijn. Kom U daar om zelf op de hoogte stellen van de inhoud van het vakaturebestand. De vakaturebank is geopend, iede re werkdag, 's morgens van 08.15 tot 12.30 uur en 's middags van 13.45 tot 17.00 uur. Geen kampeer terrein in Testrikse bossen Door de Nederlandse Toeristen Kampeer Club is verzocht om een kampeerterrein te mogen inrichten in de Testrikse bossen. Het terrein is gelegen in de oost-west-begren zing tussen Merselo en de Midden Peelweg, ten zuiden van de Bakelse- dijk en ten noorden van het einde van Haag. In het bestemmingsplan „buitengebied" is het terrein opge nomen met de aanduiding „hoge landschappelijke waarde". Het college van burgemeester en wethouders heeft met betrekking tot dit verzoek advies ingewonnen bij het recreatieschap Peel en Maas en bij de Provinciale Kampeerraad. De tendens van beide adviezen is, om het verzcek af te wijzen vanwege de zwaarwegende landschappelijke bezwaren. Omdat het gebiedje inderdaad te mooi is om aangetast te worden door de aktieve recreatie, onderschrijft het college deze bezwaren en daar om wordt afwijzend beschikt op het verzoek. Wèl heeft het college de N.T.K.C. de gemeentelijke bereidheid toege zegd bij het zoeken van een geschikt terrein binnen de gemeentegrenzen na vaststelling van het basisplan openluchtrecreatie voor Noord-Lim burg. Baatbelasting uitbreiding aardgas- net kerkdorpen n de voorstellen aan de gemeente raad van 7 juni 1977 tot vaststelling van de verordening baatbelasting in verband met de uitbreiding van hei aardgasnet in 1976, is toegezegd, dat men de baatbelasting ook in een keer zou kunnen betalen. Thans worden de betrokkenen in de dorpen Merselo, Smakt, Oirlo en Ysselsteyn in de gelegenheid gesteld de bijdrage van 600,ineens te betalen, tenzij men de voorkeur geeft aan het betalen van tien jaar lijkse termijnen van 91, Speelterrein Pettenmakerstraat Burgemeester en wethouders zul len het advies vragen aan de be stuurscommissie voor sportzaken, jeugd- en jongerenwerk over het be schikbaar stellen van een krediet van 40.200,ten behoeve van re novatie en herinrichting van het speelterrein aan de Pettenmaker straat. Bij een gunstig advies zal de gemeenteraad worden gevraagd dit krediet te verlenen. Door de projectgroep spoelvoor zieningen is in nauw overleg met de bewoners een plan uitgewerkt, dat in de volgende funkties voorziet: speelgelegenheid voor jongere jeugd: mogelijkheid tot sportieve recre atie voor jongeren en volwassenen voor diverse soorten takken van sport; door de aankleding van het ter rein met het nodige functionele groen (veiligheid/bescherming) betekent het tevens een duidelij ke verfraaiing van de buurt. Door de werkgroep uit de bewo ners is een kontaktpersoon aange wezen, die bereid is in de toekomst voor enig toezicht en onderhoud te zorgen. Extra kleuterleidster voor ,,De Flierefluit" Aan de minister van onderwijs wordt verzocht met ingang van 1 maart a.s rijks vergoeding te geven voor een extra kleuterleidster voor de openbare kleuterschool „De Flie refluit" in Brukske. Het gemiddeld aantal kleuters van deze school be droeg 71 over het schooljaar 1976, waardoor de school recht heeft op 3 leidsters. Thans is het aantal kleuters 83, terwijl dit aantal in maart 85, in april 88 en in mei 90 zal zijn. De oudste kleutergroep telt op dit mo ment 32 kleuters. Om op deze school goed te kunnen werken is een extra leidster voor vijf schooltijden dan ook dringend gewenst. Laatste kleedgebouw op „de Wieën" Na vooraf hierover het advies van de commissie voor openbare werken en verkeer en de bestuurscommissie sportzaken, jeugd- en jongerenwerk te hebben gevraagd, zullen burge meester en wethouders de raad voor stellen een krediet van 270.000, beschikbaar te stellen. Dit bedrag is nodig voor dc bouw van het vierde en tevens laatste kleedgebouw op het sportpark „De Wieën" in Ven- ray-kom. In het door architecten bureau Lerou ontworpen gebouw bevinden zich vier kleed- en was lokalen, 1 scheidsrechtersnjimte. 1 pompkelder en een berging. De be doeling is, dat het gebouw met in gang van het speelseizoen 1978-1979 gereed moet zijn. Met dit gebouw wordt de behoefte, welke er aan kleedruimte is ten op zichte van het veldenbestand, ge dekt. Aankoop z.g. „overhoeken" van de provincie Limburg Ten behoeve van de doortrekking van de provinciale weg Venlo-Ven- ray-Maashees heeft de provincie destijds ter hoogte van het bestem mingsplan Landweert de nodige gronden van particulieren aange kocht. In enkele gevallen was het nodig meer grond aan te kopen dan nodig was Door de gemeente is toen toegezegd, dat die overhoeken voorzover vallend ten westen van de provinciale weg in het bestemmings plan Landweert, in hoofdzaak bin nen dat plan de funktie van buffer zone vervullend door de gemeen te zouden worden overgenomen. In het kader van die toezegging zal de gemeente 10.65.45 ha grond overne men, De gemeente heeft ook interes se in de door de provincie aangebo den 0.62.90 ha bouwland en 0.70.25 ha. bos, gelegen aan de oostzijde van de provinciale weg. AARTSBISSCHOP FERNANDES (NEW DELHI): ,De Kerk heeft een eigen boodschap" U f. i „Azië is een slagveld van geeste lijke stromingen. Hier wordt uitge maakt hoe de mensheid in de toe komst zal leven De christelijke ker ken kunnen, ondanks hun minder heidspositie in alle landen van Azië, een grote bijdrage ertoe leveren dat de mensenrechten in dit deel van de wereld niet in de verdrukking ko men". Dat zegt mgr. dr. Angelo Feman- des, aartsbisschop van New Delhi (India). Naar zijn mening is het de historische taak van de Kerk, al haar invloed uit te oefenen op de regeringen om de geestelijke rijk dommen van de mens niet uit het oog te verliezen. „Wij brengen wijs heid in, vanuit het geloof", aldus de ze aartsbisschop. De Kerk van India is maar klein (plm. 1% van de bevolkinge), maar onder leiding van bisschoppen als mgr. Femandes zoekt zij naar nieu we richtingen om haar boodschap te doen doordringen tot de leiders van dit probleemland, waar ruim 400 miljoen mensen onder de armoede grens leven. „Wat wij brengen is echter geen Amerikaanse instant- koffie: je ziet de resultaten niet met een", aldus mgr. Fernandes. Het bewustwordingsproces, zoals de Katholieke Kerk dat in India op gang heeft gebracht, voltrekt zich o.a. in de vorm van kleine projec ten. Een aantal daarvan is ter fi nanciering voorgelegd aan Noord- Limburg in het kader van de lande lijke vastenaktie, zoals: de bouw van Ter verduidelijking in de con- traverse betrefende de lande lijke vastenaktie en de vasten aktie zoals die door bisschop Mgr. Gijzen werd voorgesteld, kunnen wij mededelen, dat 't dekenaat Venray zich bij de landelijke vastenaktie gehou den heeft, met uitzondering van de Paterskerk en de Vre- deskerk. Pastoor Pothof en Pastoer Geerits hebben zich achter de vastenaktie van de bisschop geschaard. een middelbare school voor de arm ste groeperingen in Periavarsili 9200,—), bijdrage in een studie beurs voor een Indiase student 9000,beroepsopleiding en vor ming voor meisjes in Irudayakulam 5200,bijdrage in de inrichting van een vakschool in Guntur 2700,—). Overzichtelijke initiatieven, waar mee de Kerk op plaatselijk niveau probeert om levensomstandigheden blijvend te verbeteren. Aan Noord-Limburg is dit jaar gevraagd, 13 projecten in zuidooste lijk Azië voor zijn rekening te willen nemen, voor een totaal bedrag van ongeveer 300.000,Om de Kerk in deze landen in staat te stellen, haar Boodschap van vrede en gerechtig heid in te brengen op het slagveld. Vastenactie Noord-Limburg, giro 225.79.19. Vóór 1 maart uw plaatje halen bij de persoonlijke bank! Regel uw bromfietsverzekering vóór 1 maart. Bij de Rabobank krijgt u meteen uw plaatje mee. Klaar terwijl u wacht, gewoon een kwestie van even binnen wippen! geld en goede raad UIT PEEL EN MAAS: VAN ZATERDAG 7 FEBRUARI 1948 Van de ruim 800 leden van dc K.AB. bezocht slechts 110 personen inclusief de dames een voor lichtingsavond- over de noodzaak cn de voor- en nadelen van industria lisatie. Spreker was K.A.B.-man W. Mulders. Ook de K.V.P.-vergadering in Venray-kom werd slecht bezocht. Van de 1600 leden kwamen er maar 22 opdagen. Geïnstalleerd werd de Jeugdcen- trale Venray. o.lv. dr. Veraart, als overkoepelend orgaan van elle Ven rayse jeugdverenigingen. „Iemand tussen Beekweg en Broek weg'" schreef een ingezonden stuk in Peel en Maas over de mod der in deze buurt cn de stankover last. De St. Antoniusnoveen in de Pa- Bij het gehouden triduum werden 31 vigen bezocht. Een oproep werd gedaan tot alle Limburgse K.A.B.-ers (40.000) om op zaterdag 14 februari een gebedsaktie te voeren bij gelegenheid van de 80e verjaardag van Mgr. Dr. H. Poels, hoofdaalmoezenier van de arbeid in Limburg. De Maria Congregatie mocht zich verheugen in een groot aantal leden. Bij het eghouden triduum werden 31 nieuwe leden aangenomen. De Con gregatie telt twee gouden jubilaris sen. Bij herstelwerkzaamheden aan de St. Rochuskapel in Veltum kwam een Rotterdamse stucadoor zo ern stig te vallen, dat hij na aankomst in het ziekenhuis overleed. Aan de carnavalsoptocht deden 20 wagens mee en 15 groepen. In het ziekenhuis overleed op 90- jarige leeftijd de heer AnL Litjcns uit Wanssum. Ruim 30 jaar was hij voorzitter van de Coöp. Zuivelfa briek te Oostrum. boekhandel van den munckhof is ook dinsdags de gehele dag geopend Deze week publiceren wij de twee de bijdrage van de heer G.J.M. Ver linden, over oude Venrayse boerde rijen. Na „Stiene-Plats" nu „Evers- Plats". De boerderij Evers-plats is gele gen in Merselo, nabij de wegsplit sing Kleindorp-Daland en wordt thans bewoond door de familie Tur kenburg. In het midden van de 18de eeuw behoort deze hofstede èn de Evers- plats in Heide aan een zekere fami lie Evers. Bij de akten van verkoop, die worden opgemaakt onder de erf genamen van het echtpaar Herma- nus Evers en Maria Beeken. d.d. 9 oktober 1769, wordt de Eversplats in Heide verkocht aan Lambert Poels, gehuwd met Maria Rongen en de Eversplats in Kleindorp (Merselo) aan het echtpaar Willem Evers - Jo hanna van Notertbergh, deze laatste voor de prijs van 1200 gulden. De boerderij bestaat op dat ogen blik uit 21 morgen bouwland en 13 morgen weiland: grenst zuid waarts aan de boerderij van de erf genamen van Jan Vergeldt en noord waarts aan het weiland van de schout Rutée. Zij is jaarlijks belast met een malder rogge, ten behoeve van het H. Kruis altaar en vier vat rogge voor de vroegmis, beide in de Petrus Bandenkerk te Venray. Aan de Heer van Macken te Vierlings beek (Heer van de heerlijkheid Ven ray) zes deuten Brabants voor de recentelijk ontgonnen grond (novale tienden). Aan het adelijk Huis te Geijsteren is jaarlijks 2 stuiver en 2'/s oort verschuldigd en verder aan Zijne Majesteits belastingen voor iedere aanslag 9 gulden, 9 stuiver en 2V« oort Hollands. Uit de gemeentelijke verslagen be treffende de verbouw van hop blijkt, dat deze lucratieve cultuur door Willem Evers in bescheiden mate t.m. 1784 wordt bedreven. In dat jaar levert hij zijn laatste zes pond gedroogde hop af. Dan zit de klad er in en is het gedaan met de ver bouw van de Venrayse bierhop, zo als ook uit het volgende overzichtje blijkt: Van 1779 t.m. 1783 bedraagt in Venray de gemiddelde jaaropbrengst aan gedroogde hop 1098 pond. Over 1784 is dit 752 pond, in 1785 780 pond en in 1786 nog 536 pond. Over 1787 en latere jaren zijn de opbrengsten niet meer vermeldingswaard. Herman Evers, op 14 september 1764 geboren als oudste zoon van Willem en Johanna van Notenbergh, huwt op 22 december 1785 met An na Peters en neemt het ouderlijk be drijf met de inmiddels in de Peel gebouwde schaapskooi over. De scha penhouderij had overigens bij de Eversen nog niet zo erg veel te be tekenen, want volgens de Pruisische belasting-administratie bezaten ze in 1793 een kudde van 15 schapen. De wol die deze schapen in dat jaar produceren en voor zover niet voor huishoudelijk gebruik nodig, wordt aan de wol opkoper Willem van Dijok voor 8V* stuiver per pond ver kocht. Herman Evers ziet kennelijk toch wel brood in zijn schapenhouderij, /f" want in 1809 bestaat zijn kudde uit 48 schapen waarvoor hij 14.40 frank veebelasting betaalt. Tien jaar later in 1819 bestaat zijn kudde uit 30 vol wassen schapen, waarmee Antoon Vermaas dagelijks van St. Jozef (19 maart) tot Rozenkrans-zondag (1ste zondag in oktober) over de Peel trekt. Zijn verdere veestapel bestaat uit 1 paard met veulen en 6 melk koeien. In 1818 wordt hij voor 3.36 florijn in de deuren- en ramen-belasting aan zeslagen en voor de personele belasting ingedeeld in klasse 20, zo dat hij hiervoor 14,94 florijn ver schuldigd is. En in 1820 vult hij de gemeentelijke kas nog met 16 florijn aan, voor het mogen hoeden van zijn schapen op gemeentegrond. In dat zelfde jaar op 6 oktober, overlijdt Hermanus 56 jaar oud, terwijl zijn vrouw op 25 januari 1824 komt te overlijden. Zo snel mogelijk na Pasen, op 14 mei 1824 huwt nu de de in 1797 ge boren dochter Johanna Maria met Jan Godfried Claes. Deze is geboren op 19 mei 1796 in Venray aan het Eijndt als zoon van de bierbrouwer Jan Claes en zijn echtgenote Mech- tildis van Dijck. Johanna en Jan ves tigen zich op de ouderlijke boerderij in Merselo en laten op 18 januari 1825 ten kantore van notaris Pingen ieder hun testament opstellen, waar in ze elkaar als hun enige en alge mene erfgenaam benoemen. Nieuwe bazen, nieuw wetten, is een bekend gezegde. Bij Evers is het met een variant hierop, nieuwe ge neratie nieuwe personeel. Zo is per 1 april 1826 Jan Franssen, 27 jaar oud, er akkerknecht en de 23-jarige Martin Verstegen verzorgt er trouw de schapen. Na het binnenhalen van de oogst in 1827, verlaat de familie Claes- Evers de Eversplaats en vestigt zich aan het Eijndt, waar ze de altoude bierbrouwerij „De Roos" mee hel pen exploiteren. Hier wordt op 26 augustus 1829 ook Jan Godfried jr. geboren. Maar terwijl dit pasgebo ren kind zich inspant om zijn eerste levensgeluiden te produceren, levert zijn vader in een naast gelegen ver trek een reeds verloren strijd om zijn leven. Precies lOVt uur na de geboor te van zijn zoon overlijdt 33 jaar oud, de bierbrouwer Jan Godfried Claes sr. De weduwe Claes-Evers hertrouwt op 28 januari 1833 met Peter Antoon van de Pasch (alias Roffers) geboren te Castenray op 17 augustus van 't jaar 1800. (Zijn opverfgers verkopen de brouwerij in 1878 aan de familie Rut ten). Direct na het vertrek van de fa milie Claes-Evers uit Merselo, wordt de boerderij verpacht aan Lambert, een zoon van Nicolaas Poels (alias Evers in Heide) die vervolgens in januari 1828 met Johanna Loonen in het huwelijk treedt Als een recht geaarde Poels houdt Lambert in 1844 maar liefst 103 schapen, verder nog 1 paard, 3 melkkoeien en 4 stuks jong vee. Deze familie verlaat in de laatste week van april 1845 de Eversplaats, voor definitieve vesti ging in Overloon. Ze worden als pachters onmiddel lijk opgevolgd door Jacob BisUrrvels, geboren op 31 maart 1802 en Johan na Niessen. geboren op 26 februari 1816. Bij het vele werk dat het boe renbedrijf hun geeft, genieten zij be- bekwame hulp van Driek Hurkmans uit Deurne, n.l. van 27 april 1845 Lm. 30 januari 1850 en van Martin Klutmans. Deze laatste vertrekt na het binnenhalen van de oogst op 15 september 1849 naar Oeffeit, maar wordt nog per zelfde datum opge volgd door Jan Linders. Nadat de familie Bistervels op 1 april 1850 naar Grootdorp nr. 462 is verhuisd, vertrekt deze op 4 april d.a.v. tege lijk met de trouwe dienstmeid wille nden Custers naar elders. Gelijktijdig vestigden Jan God fried Claes jr. en zijn op 5 februari 1828 geboren zus Anna Maria Ger- truda zich op Kleindorp en bewer ken gezamenlijk de boerderij. Totdat een jaar later op 24 april 1851 deze zuster huwt met Matthijs Michols, die dan samen het voorouderlijk be drijf voortzetten. Matthijs is geboren aan het Volen de 19e januari 1830, als zoon van Thomas Michels en Hendrina van Cuyck. Hij zal later samen met col lega Matthijs Franssen en „den Do ve van Hansenberg" nog eens ge schiedenis maken, door op 18 januari 1871 moedig hulp te bieden aan een drietal uit Parijs afkomstige ballon- vaarders met de billon La Poste de Paris. Deze ballon kon vanwege de hard bevroren grond en de straffe wind niet landen. Ondanks het ge roep van „den Dove" om al dan niet same dèle, keerden de Franse bal- lonvaarders na het hachelijke avon tuur bij Merselo met hun ballon per trein naar Frankrijk terug. Matthijs overlijdt op 12 februari 1900 in zijn boederij te Merselo, die men geleidelijk de Thyskus-plats was gaan noemen. De Thyskus-schaapskooi (op de Transchotkaart 1803-1820 Everskooy genoemd) blijft tot aan het ednde van haar bestaan, dat zo ongeveer IQ 1900 is geweest, aan de familie Mi- chels. De Thyskus-kuyteij wordt nog lang daarna gemarkeerd door een reusachtige denneboom, zoals er in de gehele omtrek geen tweede voor komt. Maar ondanks zijn enorme afmetingen worden zijn dagen lang zaam maar zeker geteld. Door vert meende rechthebbenden wordt deze, reus uit de Peel tenslotte geveld en weggevoerd. Na de familie Machels-Claes, komt de Evers- alias Thytfkusplats aan hun zoon Peter Hendrik, geboren op 24 januari 1864 en gehuwd met Ma ria Gertruda Friezen uit Weverslo. Zij laten tussen 1900 en 1910 de oude boerderij met uitzondering van het bakhuisje afbreken en een iets ver plaatste nieuwe opbouwen. Nadat Peter Hendrik d.d. 11 juni 1948 op 84-jarige leeftijd is over leden, gaat de boerderij in 1952 over op zijn zoon Frans gehuwd met Mar tha Deriks uit Oostrum, die ze op hun beurt in 1970 verkopen aan de huidige bewoners de familie Tur kenburg.

Peel en Maas | 1978 | | pagina 5