GEMEENTEPRAAT HOE VENRAY DE RUIMTE ORDENT Uit Venray's Raad VENRAY '"""J NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY t-Tffa Redactie G.A. Schütte, Bureau Voorlichting 30 jaar geleden r.' 'twi BESTEMMINGSPLANNEN VOOR 10 KERKDORPEN ZWEMINSTRUKTEURS -INSTRUKTRICES Povere belangstel ling bij K.R.O.-avond In «en aantal artikelen hebben we uiteengezet hoe in de gemeente Venray de ruimte wordt geordend. Tevens hebben we in deze artikelenreeks duidelijk gemaakt hoe een bestemmingsplan tot stand komt en hoe de inwoners bij de voorbereiding daarvan betrokken worden. Voordat wij nu uitvoerig ingaan op de stand van zaken bij de verschillende bestemmingsplannen voor de Hen Venrayse kerkdorpen (die op dit ogen blik door de dorpsraden in het middelpunt van de belangstelling zijn gezet) willen we nog enkele alge mene punten, die voor ieder bestemmingsplan gel den, weergeven. Op een bestemmingsplan staat NIKT aangegeven hoe en waar Woningwetwoningen, bejaarden- woningen, pi .•miewoningrn cn *rUc sectorwoningen zullen wor den gebouwd (Financieringswijze). Wél staat aangegeven hoe en waar bungalows, scmic-bungalows, ver diepingswoningen. blokjes van twee etc. (verschijningsvorm) mo gen worden gebouwd. Bü de UIT VOERING van de bouwplannen wordt pas uitgemaakt -waar b.v. de woningen naar financierings wijze kunnen worden gebouwd. EX PLOITATIE- O PZ ET Bij hot maken van een bestem mingsplan zal er terdege rekening mob moeten worden gehouden, dat het geld, dat de gemeente voor de grond-heeft betaald, weer terugkomt in de gemeentekas. Ook de kosten welke de gemeente heeft gemaakt voor het bouw rij pma ken van de grond (afbraak opstallen, egaliseren, aaiileg van wegen, trottoirs, groen- voorzienignen. aanleg riolering, gas, water en elektrisch) moeten terug komen. Al'deze kosten worden doorbere kend in de grondprijzen. De bereke ning van deze grondprijzen noemt men exploitatie-opzet. Om die te kunnen samenstellen moet men we ten' hoeveel woningen naar finan cieringswijze in het plan moeten gebVUtod (hoeveel woningwetwonin gen,» -hoovecl bejaarden woningen etc.) De exploitatie-opzet is dus in feite •het enige stuk behoudens hetgeen hierover in de planstudie staal be schreven waarin over aantallen woningen wordt gesproken. Het totaal van het door de ge meente in het plan gestoken geld gedeeld door het totaal aantal wo ningen zo zou men eenvoudig- hettSsHtflve kunnen zeggen leidt tenslotte tot het bedrag, dat de bou wers in het plan per vlerkante meter grond moeten betalen. GEFASEERD BOUWEN Ieder bestemmingsplan heeft een looptijd van ongeveer tien jaar. Hierin kan een klein verschil zitten, dat dan bij elk plan wordt vermeld. Nu is het niet zo. iat men achter elkaar, het plan in één keer kan vol bouwen om dan direct daarna maar weer met een volgend plan te be ginnen. Uitdrukkelijk Ls voor idc dorpen- plannen van hogerhand bepaald, dat een bestemmingsplan in drie fasen moet worden uitgevoerd. Elk van deze drie fasen, inclusief het aantal te bouwen woningen per fase, staat op de bjj het bestem mingsplan behorende plankaart aangegeven. Aan deze opgelegde tijdsplanning zit de gemeente vast. Hiervan mag niet worden afgeweken, zonder medewerking van Ged. 'Staten. Is b.v. in één jaar het aantal wo ningen. die in één fase is genoemd, gebouwd, dan is het niet mogelijk door te gaan met de bouw van wo ningen. die voor de tweede fase staan aangegeven. De gemeente heeft zich te houden aan de aantallen, die voor één be paalde fase staan voorgeschreven. Zou bij de uitvoering van de plan nen blijken, dat de geraamde aan tallen per fase niet voldoende zijn om de eigen behoefte van het dorp te dekken, dan zal het gemeentebe stuur opnieuw de discussie met de provincie moeten aangaan om het bestemmingsplan op dat punt gewij zigd te krijgen. De praktijk wijst uit, dat dit en langdurige en moeizame zaak kan zijn. SPREÏDINGSMODEL Bij het bouwen van woningen in de kerkdorpen van de gemeente Venray is het gemeentebestuur ge bonden aan richtlijnen van het rijk en de provincie. In grote lijnen komen deze er op neer, dat in de kleine kernen alleen mag worden gebouwd door en voor autochtonen (dat zijn degenen, die in dat dorp geboren en getogen zijn of aan het dorp maatschapelijk of economisch zijn gebonden). Voor de gemeente Venray zijn de ze bepalingen vastgelegd in het Be leidsplan Spreidingsmodel Woonker nen Venray. De dorpen Leunen en Oostrum zijn de enige uitzonderingen. In deze dorpen mogen ook anderen dan au tochtonen (allochtonen) een woning bouwen, zij het met enige voorrang voor de autochtonen. By iedere bouwaanvraag ten be hoeve van een woning in een van de acht andere kerkdorpen zal steeds worden nagegaan cf de aan vrager (of zijn vrouw) in dat dorp geboren en getogen is dan wel maatschappelijk of economisch aan het dorp is gebonden. Tegen het kopen van een bestaan de woning door een allochtoon in een van de Venrayse kerkdorpen kan de gemeente niets doen. OPEN BOUWPLAATSEN Van vroeger uit zijn er nog in elk kerkdorp open bouwplaatsen aan wezig die gelegen zijn tussen de be staande bebouwing. Het is niet de bedoeling, dat de gemeente deze bouwkavels probeert aan te kopen en vervolgens weer uitgeeft aan een aspirant-bouwer Maar evenmin is het de bedoeling, dat hierop door al lochtonen wordt gebouwd (waardoor men dus in strijd zou handelen met het bewuste spreidingsmodel). Om dit laatste tegen te gaan is in het bestemmingsplan op deze open plaatsen de bestemming „woon- doeleinden" gelegd. Dat wil zeg gen, dat op deze plaatsen gebouwd mag worden, doch wel enkel en alleen voor en door de eigen in woners (autochtonen). HUIDIGE STAND VAN ZAKEN De bestemmingsplannen voor de tien Venrayse kerkdorpen verkeren op dit ogenblik in verschillende sta dia. Oostrum-Zuid: Dit plan heeft sinds 1976 rechtskracht. Leunen: Het ontwerp-plan voor het gehele dorp, inclusief omgeving sportpark Leunen-Oost en Gussen- straat. ligt sinds 2 januari j.l. voor iedereen ten gemeen tehu: ze ter inza ge. Hiermee is de officiële vaststel- lingsprocdure begonnen. Castenray, Heide, Merselo, Oirlo, Yssclstcyn: Over de plannen voor deze vijf kerkdorpen is sinds 28 sep tember 1977 overeenstemming be reikt met de Provinciale Planologi sche Commissie (P.P.CDe bedoe ling is, dat deze vijf plannen in maart a.s. ten gemeentehuize ter vi sie worden gelegd, als begin van de wettelijke vaststeUirvgsprocedure, Smakt: Planstudie gereed maart '78; ontwerp gereed voorjaar '78. Veulen: Planstudie inmiddels klaar; ontwerp gereed voorjaar '78. Vredepeel: Planstudie inmiddels klaar; ontwerp gereed voorjaar '78. VERKLARING VAN GEEN BEZWAAR Zoals wij in een van de eerdere uiteenzettingen al hc-bben geschre ven, kan op een bestemmingsplan worden vooruitgelopen. Gedeputeer de Staten moeten door toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening dan goedvin den, dat er al een of meerder wo- ZWEMLESSEN VOOR PARTICULIEREN Met ingang van 20 'februari a,s. beginnen in het overdekte zwem bad weer zwemlessen voor kin deren vanaf 6 jaar en een cursus voor personen van 16 jaar en ou der Kinderen, die in de loop van de cursus 6 jaar worden, kunnen eveneens worden aangemeld. De kosten van de cursus bedragen voor kinderen tot 16 jaar 63,- en vcor personen van 16 jaar en ouder 81,50 In deze bedragen zijn de kos ten van lesgeld en entree begrepen. De cursisten hebben recht om twee maal per week op de vastgestelde tijd aan de lessen deel te nemen. De cursus duurt tot 27 mei 1978. VOOR GEVORDERDEN Nieuw bij deze zwemeursus zijn de cursussen voor gevorderden. De ze worden gehouden voor personen vanaf 16 jaar cp dinsdag en vrijdag van 20.30 tot 21.00 uur en voor kin deren vanaf 6 jaar op maandag en donderdag van 17.30 tot 18.00 uur en op dinsdag en vrijdag van 17.30 tot 18.00 uur. CURSUSSCHEMA Men kan kiezen uit het cursus schema, dat er als volgt uitziet: Cursus voor personen vanaf 16 jaar Maandag en donderdag 20 0020.30 Maandag en donderdag 20.3021.00 Dinsdag en vrijdag 20 0020.30 Dinsdag en vrijdag gev. 20.3021.00 Cursus voor kinderen vanaf 6 jaar: Maandag en donderdag 16.3017.00 Maandag en donderdag 17,0017.30 Maandag en donderdag 17.3018.00 gevorderden Dinsdag en vrijdag 16.3017.00 Dinsdag en vrijdag 17.0017.30 Dinsdag en vrijdag gev. 17.3018.00 JACHTWET Uit informatie van het ministerie van Landbouw en Visserij is geble ken, dat vcor het aanvragen van 'n jachtakte vcor het komende seizoen nieuwe formulieren dienen te wor den gebruikt. Omdat het model hier van echter nog niet officieel is, zijn nog geen formulieren verkrijgbaar. Een publicatie hieromtrent in de Staatscourant is^niet vóór 20 febr, a.s. te verwachten, zodat met ver traging in de uitvoering rekenling moet worden gehouden. Met het af halen van aanvraagformulieren dient daarom te worden gewacht op de bekendmaking van de burgemeester zoals jaarlijks gebruikelijk. ningen worden gebouwd, ook al heeft het bestemmingsplan dan nog geen rechtskracht. Momenteel lopen dergelijke aan vragen om verklaringen van geen bezwaar voor meerdere dorpen. Gemeentelijke diensten tijdens carnavalsdagen Op carnavalsmaandag en -dins dag zal het gemeentehuis gesloten zijn, Voor aangiften van geboorten en overlijden kan men evenwel te recht bij de afdeling bevolkingszaken van 11 tot 12 uur. Gedurende die tijd kan men ook telefonisch destructiemateriaal op geven. De wethouders G. Schols en Joh. Loonen zullen op carnavals- maandag geen spreekuur houden. Op carnavalsmaandag wordt in de gemeente GEEN huisvuil opge haald. De gemeentelijke vuilstort plaats op het Venrays Broek is op carnavalsmaandag en -dinsdag al leen van 08.00 tot 12.00 uur geopend. HINDERWET Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van: Wied. Buyssen-Vullings, Enge Steeg 3, Leunen, om vergunning ex art, 6a der Hinderwet tot het uit breiden/wijzigen van een pluimvee houderij waar mest en meststoffen worden bewaard. Adres inrichting: Enge Steeg 3. Leunen, kadastraal gemeente Venray, sectie N nr. 639; Kinderen Thissen, Grootdorp 41, Merselo, om vergunning ex art. 6a der Hinderwet tot het uitbreiden /wijzigen van een varkensfokkerij, waar mest en meststoffen worden bewaard. Adres inrichting: Groot dorp 41 Merselo, kadastraal gemeen te Venray sectie B2 no. 3958; H. Kusters. Timmermannsweg 47, Ysselsteyn, om verguuning tot 't oprichten, in werking brengen en in werking houden van een varkens- mesterij waar mest en meststoffen worden bewaard. Adres inrichting: Timmermannsweg 47, Ysselsteyn, kadastraal gemeente Venray, sectie M nr. 245; H.La. Baartmans, Jan Poelsw. 5 te Ysselsteyn. om vergunning ex art. 6a der Hinderwet tot het uit breiden/wijzigen van een motor- voertuigherstelinrichting annex mo- torbrandstoffenopslag- en aflever- installatié. Adres inrichting Jan Poelsweg 5, Ysselsteyn, kadastraal gemeente Venray, sectie M no. 122 en 123; L.F.J.J. Verstappen, Gunhoek- weg 8, Oirlo, om vergunning tot het wijzigen van een varkensfokkerij waar mest en meststoffen worden bewaard. Adres inrichting Gunhoek- weg 8, Oirlo, kadastraal gemeente Venray, sectie S no. 107; H.C.J, de Wit, Timmermanns weg 41, Ysselsteyn, om vergunning ex art. 6a der Hinderwet tot het uit breiden/wijzigen van een rundvee houderij en varkensmesterij waar Ten behoeve van de sektor „instruktie" van het gemeentelijk zwembad wordt gevraagd VERVANGENDE die bereid zijn om na een telefonische oproep een tijdelijk open gevalten plaats in deze sektor in te nemen. De instruktie is met name gericht op het schoolzwemmen en het verzorgen van zwem- kursussen voor kinderen en volwassenen. Kandidaten dienen in het bezit te zijn van het diploma zwemoq- derwijzer(es) en bij voorkeur enige ervaring te hebben in het ge ven van zwemonderricht. De vergoeding bedraagt afhankelijk van leeftijd en ervaring maxi maal 11,21 bruto per uur, exclusief AOW-kompensatie en de toeslag voor die uren, die buiten de normale werktijd liggen. Voor nadere informaties en aanmelding kan men zich telefonisch wenden tot de afdeling personeelszaken van het gemeentehuis, tel 04780-3838 tst. 232. mest en meststoffen worden be waard. Adres inrichting: Timmer mannsweg 41, Ysselsteyn, kadastraal gemeente Venray, sectie M no. 246. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende vier weken na dag tekening van deze bekendmaking in brengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften wor den mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op woensdag 22 februari 1978 om 15.00 uur in het gemeentehuis, Maasheseweg 1. Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeënte waar deze openbare kennisgeving is geschied mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenbe doelde zitting is verschenen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft inge bracht. Venray, 3 februari 1978 Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray, mr. H.J.M. Defesche, burgemeester J.M. Poels, secretaris. Verstrekken gegevens over bouwvergunningen Hoewel het gemeentebestuur van Venray voorstander is van openheid en openbaarheid, heeft het toch ge meend enige terughoudendheid te moeten gaan betrachten bij het ver strekken van gegevens over bouw vergunningen. Voorkomen dient na melijk te worden, dat gegevens in handen komen van mensen, die geen toestemming hebben van de eigena ren. Wanneer ten gemeentehuize na dere informatie wordt gevraagd over b.v. bouwtekeningen door derden, zal informatie worden gegeven over de aard van het project, de uitwen dige verschijningsvorm, afmetingen en eventueel de constructie. Wat betreft de plattegrond en de indeling zal geen informatie worden verstrekt aan derden. Bij het verstrekken van gegevens aan eigenaren zal een verklaring moeten worden overlegd, waaruit blijkt, dat men inderdaad eigenaar is. Gemachtigden van de eigenaren zullen een verklaring moeten over leggen waaruit blijkt, dat men ge machtigd is om namens de eigenaar de verlangde gegevens op te vragen en in ontvangst te nemen. Uiteraard zal deze maatregel geen belemmering mogen zijn voor infor matieverstrekking in het kader van een mogelijk Arob-beroep. Din.dag vergaderd Venrayse ge- moqn'.eraad ever een dertigtal pun ten tellende agenda. Wij hebben de diverse onderwerpen in de afgelo pen weken voor en na in ons blad behandeld, en kunnen derhalve vol staan met het noteren van de hier over ontstane discussies. GELUIDSHINDER De heer van der Locht had graag gezien dat de gemeente adhesie be tuigde op een brief van ene meneer Siepman uit Colijnsplaat. met be trekking tot geluidshinder die straal vliegtuigen (Volkel) produceren. Dit te meer omdat men mag verwach ten dat ook dit jaar weer tijdelijk vanaf vliegveld De Peel oefeningen zullen worden gehouden De voorzit ter meende dat een dergelijke aktie geen nut zou hebben en hield zich lie%rer aan de belofte van de vlieg basiscommandant dat zoveel moge lijk vermeden zal worden om boven woongebieden te vliegen. NOODWONING Éen poging van de heren Konings en Rcdntjes om alsnog B. en W. te bewejjen aan Vervoort in Klein Oir lo vergunning te verlenen tot het (irt)bouwen van een nieuwe woning, ter vervanging van het bij hem, op het erf als noodwoning in gebruik zijnde kippenhok, lukte niet. Derge lijke bouw is in strijd met de be bouwingsvoorschriften in het be stemmingsplan. MOBILOFOONS Het aanschaffen van 3 nieuwe mo bilofoons door de politie, ter ver vanging van 3 oudere typen, kou bij de hoer den Brok geen goedkeuring verttrijgen Hij vond dat men eerst maar eens moest zien of die oude exemplaren nog te gebruiken waren. Dit standpunt vond steun bij de heer Janssen. De voorzitter vertelde echter dat die drie al afgeschreven waren. Ze zouden echter zolang dat nog ging naast de drie nieuwe mobilofoons gebruikt worden, zodat men voorlo pig nog niet hoefde uit te breiden. Dan had u dit ook zo in uw voor stel moeten omschrijven, recipieerde de heer den Brok. WIJKRAAD NOORD-WEST Lang en breed discussieerde de read over een beroepschrift van de Wijkraad noord-west. over een sub sidie voor het aanschaffen van spel materialen, koeten cursus volksdan sen en bejaarden-kontaktmiddag. De Stuurgroep Buurtwerk die deze subsidie wel verleende, kreeg van de gemeente te horen dat boven staande aktiviteiten wel door de Wijkraad ontplooid kunnen worden, maar dat het niet de taak is van de Wijkraad om die aktiviteiten uit te voeren. Dat zouden dan weer andere instanties/mensen moeten doen, die mogelijk uil een andere pot daar voor subsidie konden krijgen. Prak tisch de gehele raad was het met dit stand punt van b. en w. niet eens. Eens te meer bleek dat er nog wel iets schort aan een juiste taakom schrijving van de wijkraden en aan de handlichting die aan de Stuur groep Buurtwerk verleend is. Het beroep van de Wijkraad werd dan ook gegrond verklaard, zodat zij als nog de gevraagde subsidie krijgen. Wel zal b. en w. met de heren pra ten cm tot een betere taakverdeling te komen. JEUGDKARNAVAL De door b. en w. voorgestelde sub sidie c.q. bijdrage voor de jeugdcar naval in onze gemeente kon geen genade vinden in de ogen van mevt. Poels-Peters Het voorstel was om de jeugdkamaval in Venray-kom per jaar 850.te geven; in de wijken 500,— en op de kerkdorpen 250,Met name het toebedelen van een subsidie aan de wijken vond zij een versnippering van de jeugd carnaval in Venray-kom. Nu is net nog alleen het Brukske dat er van profiteert, maar volgend jaar staan er weer andere wijken voor deze bij dragen klaar. Ook het feit dat men in het Brukske voor de jeugdcarna val gebruik mocht maken van een gymzaal, vond mevr Poels niet juist. Dan moet men die faciliteit ook aan de andere geven, die nu dikwijls niet weten waar ze moeten blijven. Zelfs de mededeling dat men in het Brukske een rekening voor de huur van de gymzaal kreeg gepresenteerd kon haar niet van haar standpunt afbrengen. Maar zij bleef alleen staan, en de voorgestelde subsidie regeling gaat dus door. SUB-KASSIERS De gemeente heeft een hele in struktie samengesteld voor de sub- kassiers bij de gemeente. Met arti kel 9 was de heer Konings het niet geheel eens. Daarin staat namelijk dat de sub-kassiers aansprakelijk zijn voor nadelige kasverschillen, terwijl voordelige kasverschillen als inkomsten geboekt moeten worden. Hij vond het juister als de voor- en nadelige kasverschillen met elkaar verrekend werden. Maar dat was kennelijk niet te doen gebruikelijk. De volgende alinea: bij vermissing van gelden of geldswaardige papie ren moet onmiddellijk kennis gege ven worden aan b. en w., ontlokte bij de heer Loonen de vraag wat het verschil is tussen vermissing en een nadelig kasverschil. PRESENTIEGELD Een beschiking van de minister om de vergoeding voor de werk zaamheden van de raadsleden met 750,per jaar te verhogen, was voor de heer Konings aanleiding gezien de algemene tendens om te bezuinigen om voor te stellen van deze verhoging af te zien. Hij vond hierbij steun van de heer Den Brok en later bij de stemming ook nog van de heer van derLocht. Een opmerking van mevr. Poels-Peters, of beide heren ook neen zeiden tegen een verhoging van hun rijkssalaris, werd door de heer Den Brok met ja beantwoord, verwijzende naar de aktie^van de leraren van „Jerusa lem" Hoe het ook zij, de verhoging gaat toch door WONINGEN IN LEUNEN Een voorstel van b. en w. tot grondtransacties met het Makelaars kantoor van Soest, teneinde in Leu nen 18 a 19 woningen te kunnen bouwen, werd aangehouden tot de eerstvolgende vergadering. Het bleek dat nader overleg in deze kwestie nog nodig was. INVESTERINGSNOTA Bij de behandeling van de gewij zigde investeringsnota kwam nog eens duidelijk naar voren, dat het gehele programma zoals dat voor dit jaar is opgesteld, geen enkele garantie heeft dat het in zijn totali teit verwezenlijkt zal worden. Men is niet alleen afhankelijk van eigen financiële middelen, maar ook en vooral van de bijdragen die het rijk hiervoor beschikbaar stelt. Boven dien kunnen andere prioriteiten aan leiding zijn dat bepaalde ■werken naar een volgend jaar verschoven worden. Iets dergelijks heeft ook het afgelopen jaar plaats gevonden. Het was de heer van Valkengoed die daar o.m. op wees. Met name noem de hij de remise c.q. stallingsruimte van de brandweer en de reconstruc tie van de Hoenderstraat (laatste ge deelte) en de Kruistraat - St Anto- niusstraat. Deze werken hadden fei telijk vorig jaar al uitgevoerd moe ten worden en hij hoopte dat zulks in ieder geval nu dit jaar zou ge schieden. Ook pleitte hij om de re constructie van de Nieuwhuisweg en de Industriestraat nu ondertianden te nemen. Men is er toch in de buurt bezig, en wellicht kan dat werk in eens meegenomen worden. Wat 't bouwen van scholen in Land- weert betreft drukte hij b. en w. op het hart toch vooral te zorgen voor een juiste planning van de scholen bouw; niet alleen wanneer er ge bouwd moet worden, maar ook wat er gerealiseerd moet worden en wat hem betreft: liefst onder één dak. De heer Konings vroeg nog even de aandacht voor het jeugdhuis in Leunen (soos Puree), dat nodig her steld dient te worden. Ook daar zal alle aandacht aan geschonken wor den. Overigens kan men elk kwar taal een aangepaste investeringsstaat tegemoet zien. waarbij men zal trachten dat op te nemen, wat te ver verwezenlijken is. UIT PEEL EN MAAS: VAN ZATERDAG 24 JANUARI 1948 l In Venray loopt de aktie tot wer ving van leden en donors voor de pas opgerichte afdeling van 't Rode Kruis uitstekend. Pogingen worden in het weric ge steld rijwielen en fietsbanden van de bon te halen. De voorraden zijn vol gens insiders ruim voldoende. Wel vindt men de prijzen erg hoog. Een standaard herenfiets kost 108,25 en een standaard damesfiets 111,25. Er blijkt nog steeds gebrek te zijn aan papier. Peel en Maas mocht niet meer dan 4 pagina's per week druk ken. De PTT verzocht om bij ont vangst van de nieuwe PTT-gidsen de oude in te leveren. Mr. van Rhijn, secr. gen. van het mi nisterie van sociale zaken verklaarde bij de invoering van de werkloos hei dsverzekering: in de oorlog be stond er geen werkloosheid in vre destijd hoeft dit dan zeker niet Door oververhitting ontstond er brand in het distributielokaal. Dank zij de brandweer en het moedig in grijpen van het distributie-personeel bleef de brand beperkt tot een ver koold plafond en dat was nog noodiherstel. Aan de Kempweg werd een nieuw tehuis geopend voor gezinsverzorg sters De Derde Orde onder leiding van Pater Rufus Meyer o.f.m. was hier de grote promotor van. Als naam voor dit nieuwe tehuis werd „San Damiano" gekozen. Belangstellen den mochten zondag een kijkje ko men nemen; de mannen 's morgens, de vrouwen 's middags. Op het solisten concours te Tilburg werden elf leden van Venrays Har menie bekroond. Een le prijs, zeven 2e prijzen en drie 3e prijzen. De allemansmarkt op maandag 19 januari werd zoals gebruikelijk zeer goed bezocht. De bezoekers bleven tot laat in de middag „plakken". Oirlo is voornemens een wieler ronde te organiseren op zondag 9 mei a.s. Deelnemers kunnen zich nu al opgeven bij K. de Ponti. Weer kwamen twee Venrayse jon gens terug uit Indonesië. Het waren korporaal H. Jansbeken van de Hiept en serg. P. Laurensse uit de Patersstraat. Op cultureel ontspanningsgebied was er in Venray nogal het een en ander te doen. Naast een operafilm in Luxor, was er een Venrayse bonte avond in de feestzaal van Huize Ser- vatius; een toneeluitvoering in Leu nen; cooncert en toneel in Merselo; toneeluitvoering in Ysselsteyn en 'n concert en toneel in Heide. Het bestuur van de R.K. Midden- standsverenïging Venray brengt nog maals onder de aandacht van de le den, dat ingevolge vergaderingsbe- sluit geen advertenties mogen wor den geplaatst in programmaboekjes en op raambiljetten. UIT PEEL !EN MAAS VAN ZATERDAG 31 JANUARI 1948 Aan de tentoonstelling „Limburg" welke in heel het land wordt gehou den, doet ook Venray mee. Belang stellenden kunnen de Venrayse stand gaan bezichtigen in de achter zaal van Hub. Verheugen. Bij de in richting hiervan is gedacht aan de betekenis, die het geheel voor onze gemeente kan hebben. Venrays wel vaart is in de toekomst afhankelijk van o.a. industrievestiging en toeris me. Het sol datencabaret van de kader- opleiding te Weert komt hier een voorstelling geven t.b.v. de vertrek kende militairen naar Indië. Kath. Thuisfront Leunen houdt komende week een boekeninzame- ling voor onze jongens in Indië. „Jong Nederland" zal voor het op halen van de lektuur zorgdragen. Op de R.K. Landbouwhuishoud- school kunnen voorlopig o.a. wegens plaatsgebrek geen nieuwe leerlingen worden aangenomen. Rutten's Bierbrouwerij adverteert met een speciaal voor de carnaval gebrouwen vastenavondbier, onder de naam „Döbbele Piëlhaas". „De Piëlhaas" de Venrayse Vas- telaoves-krant (nummer 4) is weer verschenen. Een extra „dikke" uit gave. Carnaval valt dit jaar op zon dag 8 februari. Prins van de Piël- hazen was Wim van den Munckhof. Sinds 1974 hebben de KRO leden medezeggenschap binnen de Katho lieke Radio Omroep. In dat jaar werd er mede op aandrang van de leden kontaktgroepen gekozen wel ke een zittingsduur hadden van vier jaar. Dit jaar zullen dus weer ver kiezingen plaats vinden. Omdat de kandidaten per diocees gekozen worden, zijn er in de afgelopen we ken in diverse plaatsen kontakt- avonden gehouden. Voor het Noor delijk deel van Limburg was aan Venray gedacht In de zaal van „Het Hert" stonden de Venrayse kandida ten mevr. Jansen-Koppen en de heer Aldenzee te wachten op de stroom van KRO-leden welke nu toch wel de kans zouden waarne men om door middel van inspraak de representanten van de KRO nu eens te zeggen hoe ze over de KRO en over de kandidaten dachten. Dat is een teleurstelling van de eerste orde geworden, want naast uw verslaggever waren er precies TWEE leden opgekomen van de meer dan 1000 KRO leden welke Venray telt. Van de externe kontakten van de KRO was de heer Herman Fikkert aanwezig, die een inleiding zou hou den over de massacommunicatie. De heer Fikkert, opgegroeid binnen de KRO-radio, heeft in het verleden veel aandacht besteed aan Venray, in zijn rubriek Echo en Ouverture. Wij denken dan speciaal aan de ont ginning van de Vredepeel en de stichting .van dit Peeldorp. In de huidige samenleving is het ondenkbaar te kunen leven zonder radio en t.v. en daarbij vond de heer Fikkert het Nederlandse systeem uniek. Het is van onschatbaar belang dat door middel van de zuilen de KRO voorlichting kan geven in de geest van de R.K. Kerk. De wijze van communicatie en voorlichting in de geest van de katholieke levens beschouwing, geïnspireerd door het Evangelie, vond de heer Fikkert een groot goed, waarbij wij alles moe ten doen om dat te behouden. Dat de omroep door die gedachte iets door middel van radio en tv kan aanbieden aan een heterogeen pu bliek maakt haar verantwoording groter. Om de verstaanbaarheid te verbe teren vond de heer Fikert het een goede zaak dat er in 1974 kontakt groepen zijn ingesteld en het blijkt dat deze goed funktioneren mede omdat nu de dagelijkse leiding ge voed wordt vanuit de achterban. De KRO is met zijn 598.700 leden een van de grootste van de 31 zend gemachtigden binnen het Nederland se radio- en t.v.-bestel. Met de twee leden stelden ook de toekomstige leden van de kontakt- groep Limburg enkele vragen aan de heer Fikkert. Vooral de vraag van de heer Steegmans burge meester van Grubbenvorst kwam goed over, dat de KRO leiding zich eens moest gaan bezinnen waarom de Venrayse avond de mist was in gegaan Een soort gewetensonder zoek. Mevr. Jansen verklaarde het ook niet te weten want de leden van het koor, waarvan zij voorzitster is, hadden beloofd alle 30 te komen. Pover en beschamend, want de Venrayse leden kregen nu de kans om niet alleen hun mening over de KRO te zeggen het spaart hun een briefje te schrijven naar de KRO maar vooral om middels de dia- vertoning een inzicht te krijgen in het enorme werk dat er verzet moet worden om een t.v. programma te kunnen uitstralen. Was dus die avond een flop en Venray onwaardig; voor de Venray se kandidaten hopen wij dat de Ven rayse leden straks wel hun stem zullen uitbrengen omdat de Venrayse visie in Hilversum zal worden ge hoord.

Peel en Maas | 1978 | | pagina 6