Stichting van een museum in Venray in discussie RESTAURANT VLAKWATER „GOED ONDER DAK" MET AMAK Het argeloze publiek Krijgt Venray 'n squash-hal ALD VENRAODSE IËREPRIES 1977 voor Giel Kusters WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Tijdens de carnavalsdagen dagelijks geopend van 11.00 tot 02.00 uur ook onze keuken 's Avonds vanaf 20 uur orkest „De Kermisgasten" Onze pijpjesbus zorgt voor uw vervoer n JAAROVERZICHT VENRAYSE POLITIE VRIJDAG 3 FEBRUARI 1978 Nr. 5 NEGEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG ra PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 25 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Hoewel het terrein aardig afge graasd is kan men er nog best te recht voor snel en goedkoop sukses: het terrein der dieren. Recept: men hange een verhaal op over het bit tere lot van enige huisdieren (waar of onwaar doet niet ter zake) en het volk hangt aan uw lippen. Blijk baar is men over de hele linie er breed van overtuigd, dat de mens een gruwzaam wezen is, er op uit om zijn medeschepselen te kwellen en te doden waar hij kan en dat bij die bloederig bedrijf de boer voor op loopt. Deze kruik gaat echter slechts te water tot ze breekt. Wij geven al niet meer zo veel om de natuur, na dat wij ontdekt hebben dat de zaak soms gruwelijk overdreven en van politieke bijbedoelingen voorzien wordt. Het ontwikkelingswerk en de energievoorziening dreigen in 't zelfde onverschilligheidsslop te ra ken. Nog één stap en de dierenbe scherming komt er eveneens in te recht. Goed, de publiciteitsjongens verzinnen dan wel weer wat nieuws, maar voor de dieren zélf zou het rampzalig zijn. Laten wij de zaak eens objectief bekijken, krom noemen wat krom is maar ook niet overdrijven. Mis schien kan het. W. DUYS BIJVOORBEELD Op Willems praat- en kijkshow verscheen op 6 januari j.l. een dame die zéér begaan was met het lot der dieren bij de boeren. De scharrelei eren werden ten tonele gevoerd, met hand en tand verdedigd en aan merkreklame ontbrak het ook niet. Dat is een goed ding: een kip hoort niet in een kooitje van de legbatte rij te zitten. Dat het dier zich daar lang niet lekker voelt is bewezen door gedragsstudies bij pluimvee, o.m. gedaan door Het Spelderholt in Beekbergen. Dat dlit een onderzoek ingsinstituut voor de beroepspluim veehouderij is en wat men daar zo al vond werd natuurlijk niet ver teld. Je kunt tenslotte niet èlles we ten, ook niet van je eigen onderwerp als je voor de t.v. komt. Maar het is wel erg eenzijdig om het lot der kip in de kooi af te schilderen als een helse kwelling en dat van de loslo pende kip (in een stal, niet buiten!) als paradijselijk. De waarheid ligt ergens in het midden en het gaat er om waar die waarheid het dichtst bij ligt: bij de batterij, bij het strooi- selhok, bij het volledige draadroos- ter of bij het hok met gedeeltelijk rooster en gedeeltelijk scharrelruim te Het laatste is nl. praktisch voor de boer (veel mest valt door het rooster heen en zo blijft het strooi sel eerder droog en schoon) en ook voor de kip omdat die wel eens op natuurlijke wijze wil gaan zitten, wat in het strooisel niet kan, en cm- dat bij schoon strooisel cok de eie ren gemakkelijker schcon te rapen zijn. Dit alles werd voor de tv. ech ter niet aangeroerd. Belangrijk is echter boven alles de sociale rangorde, ook wel pikorde genoemd. In een stal met veel kip pen vormen de dieren groepen, bij voorbeeld van 25-30 stuks. Nummer één pikt alle anderen maar wordt door niemand gepikt. Nummer twee idem dito maar hij wordt wél door nummer één gepikt enz. Onderaan staat nummer 25 of 30 en het lot dat deze dame in kippenland draagt is verschrikkelijk. Zij heeft veel kans de eindstreep (zeg 15 maanden) niet te halen. Ze is dan al lang doodge- pikt of verhongerd en vermoedelijk nummer 24 of 29 óók. DOORDRAMMEN MAAR U ziet dat het lot van de loslopen de kip niet zo rooskleurig is als men ons belieft voor te schotelen. In de batterij kooi is de pikorde praktisch uitgeschakeld. Maar dèt werd ons niet verteld. Want de dame uit Wil lem Duys' show moest óók nog naar de varkens en de mestkalveren. Van de eerste werd ons verteld, dat de biggen zó vroeg gespeend worden dat zij nog grote zuigbe- hoefte hebben. Die vieren zij bot op de staarten van broertje en zusje en vandaar de vele akelige stompjes bij mestvarkens, ergens op him achter ste. Nu komt dit inderdaad wel eens voor en als men de staarten coupeert om het kwaad te voorkómen is dat terdege fout. Dit dient zonder meer verboden te worden Maar dan na tuurlijk net zo goed bij andere die ren (honden!) ook. Of niet soms? De bedoelde afgekloven staarten ontstaan echter zelden door zuigen en veel meer door staartbijten tij dens de mest periode. Dit vermeldde de dame in genoemde show niet. Mis schien wist zij het niet. Misschien ook vreesde zij de vraag: waarom bijten mestvarkens eikaars staarten af? Want, lieve lezer, het antwoord daarop weet niemand. De een zegt: verveling en hij hangt speelkettin- gen op in de hokken. De ander denkt aan bepaalde mineralentekorten en vult op eigen manier het voeder aan. Het licht, de wijze van voederen, de bakdichtheid, van alles wordt ge- In verschillende toeristische publikaties staat aangegeven, dat Ven ray een oudheidkundige kollektie ten toon stelt in het gemeentehuis. In andere publikaties wordt zelfs gesproken van een „Oudheidkundig museum, waarin archeologische vondsten geexposeerd worden". Me nigeen heeft zich intussen al op deze misleidende teksten verkeken. Komt men in het gemeentehuis aan de Maasheseweg naar deze oud heidkundige kollektie kijWen, dan ziet men slechts drie vitrines met archeologische vondsten. Denkt men een museum te vinden, dan gaat men teleurgesteld huiswaarts. Het stichten van een echt museum in Venray is een wens, die al heel lang leeft. Er is een „Commissie van beheer voor het geschied- en oud heidkundig museum Venray" inge steld. Deze heeft al veel voorberei dend werk gedaan ,maar het mu seum kan niet van de grond komen omdat hiermee veel geld is gemoeid. Een en ander is in een nota vast gelegd. Onlangs Is de museumkwestie weer aktueel geworden door het verschij nen van de discussienota „Coördi natie musea en Oudheidkamers Noord Limburg" van het Recreatie schap Peel en Maas. Beide nota's zullen nu in een informatieve verga dering van de gemeenteraad op dins dag 14 maart as. ter discussie wor den gesteld. De beheerscommissie voor het Venrayse museum heeft zich bera den over de doelstelling, inhoud, huisvesting, beheer en de exploita tie van het museum. Wat betreft de huisvesting wordt dcor de beheerscommissie gedacht over de mogelijkheden, die het ge bouw van het zogenaamde atelier van Mère Ancilla (op 't terrein van het nieuwe gemeentehuis aan de Maasheseweg) kan bieden. Behalve de mogelijkheden, die het gebouw zelf biedt, denkt de com missie ook aan mogelijkheden op de aangrenzende buitenruimte voor vaste of wisselende exposities. De commissie meent, dat een rede lijke huisvestingsvoorziening in dat AG HERRINGSCHELLE DENK AAN ASSELWOENSDAG HERRIN< 5? 5 o INIÜÜ3H 0VQSN30MT3SSV NVV NN3Q 3Y13HOSDNIdU3H OV noemd, maar men zoekt nog. Kijk, dan is het wél handig de afwijking alvast te koppelen aan een werk wijze die je bestrijdt, maar eerlijk is anders. En zelfs bij mestvarkens die als big de volle 6 of 8 weken aan moeders omvangrijke borsiten hebben gezogen, komt staartbijten voor. Zelfs evenveel als bij vroeg gespeende biggen WAAR IS HET EINDE? De doordrammerij is echter einde loos, want daarna kwamen de dode of verstijfde varkens bij de slach terij aan de orde. Dat deze dieren door hun afwijkende kwaliteit vlees een grote strop voor boer, hande laar en contracterende slachterij be tekenen werd niet verteld. Willem Duys luisterde ademloos en argeloos toe, evenals het publiek. Wat zijn die varkensmesters toch dom om de varkens zó te mesten dat ze op weg naar de vleesfabriek dood gaan! Daar moest toch eens wat aan ge daan worden! Wat? Dat werd ons niet verteld. Dat het landbouwkundig onderzoek geen dag stilzit om de re medie tegen dit kwaad te vinden werd ons niet verteld De mestkalveren vormden uiter aard het sluitstuk Getracht werd nog de verouderde en verkeerd be grepen term „kistkalveren" weer in te voeren maar dat was het ergste niet.. Ook hier weer: een kern van waarheid maar daaromheen een woud van onbegrip. Men heeft ge lijk als men zegt, dat de produktie van blank kalvervlees verkeerd is, omdat je zulk vlees alleen maar krijgt bij dieren met kunstmatig op gewekte bloedarmoede (zeer ijzer- arm dieet). Het heeft echter niet de minste zin dit in een tv.-show te gaan betogen, omdat ruim 96 procent van al ons kalvervlees uitgevoerd wordt. Pas wanneer men in Italië, Frankrijk, Duitsland enz. dit vlees niet meer lust, kan de produktie ge staakt worden. Men zou dus de ar gumenten niet hier moeten uitdra gen maar in de landen waar kalver vlees gegeten wordt. Helaas is dat onmogelijk, omdat het brede publiek aldaar heel andere gedachten heeft over dierlijke ver edeling dan de dame en het publiek van Willem Duys Daar komt nog bij, dat de dierlijke produktie een zo grote deviezenbron is, dat niet één regering, links of rechts of geen van beiden, daar iets tegen kan onder nemen zonder grote schade voor 's lands economie. Het argument, dat dit niet beslis send mag zijn als er zuiver ethische beginselen in het spel zijn wordt schouderophalend in de politiek be keken. Want al zouden wij de dier lijke veredeling (pluimvee, varkens, mestkalveren) uitroeien of aan ban den leggen dan zou men voor de be trokken diersoorten nóg niets bereikt hebben. De produktie zou zich ge woon even over de landsgrenzen vestigen en zelfs onze nuka's zou den daarheen gaan (nuka's zijn z.g. nuchtere kalveren). Er bestaan inderdaad enkele mis verstanden en verkeerde produkties. Daarin verbetering te brengen be reikt men niet door goedwillende maar totaal ondeskundige lieden hun zegje te laten doen voor de t.v. en dan dames- en kritiekloos alles aan te horen. De zaken moeten interna tionaal en op zijn minst in EEG-ver band aangepakt worden. Zo niet, dan zit ook dit aktuele vraagstuk weldra in het kastje van de doorgeprate onderwerpen en ge beurt er niets. En dat zou jammer zijn voor mens en dier bedde. gebouw voor het Venrayse museum mogelijk is. Hierbij is men er van uitgegaan, dat de ligging in de on middellijke nabijheid van het ge meentehuis het voordeel biedt, dat grotere gezelschappen in het ge meentehuis zouden kunnen worden ontvangen, waardoor geen extra ruimtelijke voorzieningen in het ge bouw behoeven te worden getroffen. De toegang tot het museumge bouw denkt de commissie via de bertaande poort in de muur langs de Maasheseweg. De commissie is verder van mening, dat een uitbrei ding van het museumgebouw mo gelijk zou zijn naar twee zijden. De commissie heeft haar ziens wijze, voorzien van een kostenra ming, op papier gezet. Uitvoering van het plan zou betekenen, dat de beschikikng wordt verkregen over in totaal 600 m2, waarvan ongeveer 400 m2 uit expositieruimte bestaat. BELANGRIJKE VERZAMELING In de ncta wordt gesteld, dat hel museum een vrij belangrijke ver zameling archeologisch voorwerpen (urnen, stenen, bijlen etc.) bezit, ter wijl het tevens een aantal Romeinse voorwerpen heeft. Van de zijde van Jerusalem is een aantal schilderijen van Jerusalem's verwoesting be schikbaar gesteld. Voorts zijn di verse vlaggen en vaandels, schut- terszilver en diiverse gebruikvoor werpen in bruikleen of als schen king ontvangen. De commissie heeft in eerste in stantie gedacht aan een vaste expo sitie in de kelderruimten en wisse lende exposities op de begane grond. AL OF NIET HAALBAAR? Het al of niet fc.ïancieel haalbaar zijn van de museumplannen is uiter- In „Voetbal-International" van 23 -28 januari is een uitgebreid inter view opgenomen met de bekende P SV-voetballer Gerrie Deijkers. Be halve befaamd voetballer blijkt hij ook een goede spuash-speler te zijn. Bovendien wordt hij in het Squash Centre Brabant momenteel opgeleid tot directeur van de hal, door de eigenaar van die hal Herman van der Meer, oud-notaris te Eindhoven. In het verhaal over de voetballer- squasher staat te lezen, dat Van der Meer plannen heeft voor een nieu we hal in Venray, en dat daarbij ook Gerrie Deijkers betrokken zal wor den. Informatie bij de gemeente leerde ons, dat er inderdaad aanvragen bij het gemeentebestuur zijn binnenge komen voor het mogen bouwen van een squash-hal. Het probleem is echter, dat het moeilijk is hiervoor grond te vinden. Er wordt over ge dacht om in deze samen te werken met een gegadigde voor de aanleg van tennisbanen. Het overleg hier over is nog gaande. Squash is een vrij nieuwe sport, die veel in Engeland en ook in Duitsland wordt beoefend. De laat ste tijd komt deze sport ook in Ne derland meer in trek. Het is een soort tennisspel, dat door twee of vier personen in een compleet gesloten ruimte wordt ge speeld. De bal wordt via een van de wanden naar een andere speler(s) geslagen. Van der Meer heeft bewust voor Venray gekozen vanwege o.m. de centrale ligging van Venray ten op zichte van het Duitse grensgebied en de stad Eindhoven, de aanwezig heid in Venray van Rank Xerox met Engelse werknemers en een even tuele koppeling aan zijn reeds in aanbouw zijnde banen in Mierlo. Dat de gemeente denkt aan een squashhal in combinatie met tennis banen vindt mede zijn oorzaak in het feit, dat aan beide accommoda ties een gelegenheid tot het nuttigen van drankjes wordt verboden. Van daar dat de voorkeur uitgaat naar een combinatie van beiden. aard door de commissie uitvoerig bekeken. Waar nodig heeft men zich zelf al beperkingen opgelegd. Zo heeft men zich beraden over de vraag of een full-time of een part time beheerder zou moeten worden aangesteld. In de commissie is hier over evenwel neg geen overeenstem ming bereikt. Wel staat vast, dat deskundige leiding en begeleiding noodzakelijk is. Bij de uitwerking van de plannen heeft de commissie ook 'n financiële vertaling gegeven. De begroting van de kosten van verbouw c.a. (exclu sief inrichting van het eventueel tot museum te bestemmen gebouw laat een raming zien van een dikke half miljoen. De globale raming van de exploitatiekosten voor het museum geeft een totaal van f 147.060, De commissie is van oordeel, dat er naar gestreefd zou dienen te wor den, een en ander aansluitend aan de tweede verbouwingsfase voor het gemeentehuis en mogelijk reeds eerder te realiseren. OVERGANGSFASE Intusen wil de beheerscommissie de expositie van 'n aantal museum- voorwerpen in het gemeentehuis handhaven en de mogelijkheden voor tentoonstelling van voorwerpen uit breiden. De comissie hoopt, dat over een en ander spoedig een standpunt van de gemeentebestuurders mag worden verwacht t.a.v. dit toch be langrijke aspect in de ontwikkeling van Venray. DISCUSSIENOTA PEEL EN MAAS Door het Recreatieschap Peel en Maas is in augustus van het vorig jaar een commissie-ad-hoc ingesteld welke de Venrayse museumkwestie zou onderzoeken en hierover advies zou moeten uitbrengen. Het advies is opgenomen in een inmiddels ver schenen discussienota, welke, even als ae nota van de beheerscommis sie. in een informele raadsvergade ring ter discussie zal worden gesteld. Het door de Venrayse museum- cemmissie ingediende plan wordt in de discussienota „ambitieus en kost baar" gencemd omdat het uitgaat van een volwaardig museum. Gezien het hoge exploitatietekort stelt deze commissie-ad-hoc zich de vraag of het project zinvol en ver antwoord is. De geraamde lasten zijn volgens deze discussienota voor de Venrayse gemeenschap relatief te hoog en men vraagt zich af of zij een optimaal cultureel en educatief rendement opleveren. REGIONALISATIE In de discussienota van het Re creatieschap wordt uitgegaan van regionalisatie van de aktiviteiten van het Venlose Goltziusmuseum. Het wordt zinvoller geacht in Ven ray een goede accomodatie te creëren voor het brengen van tentoonstel lingen, passend in de behoefte en mogelijkheden van dit sub-centrum. De huidige Venrayse collectie zou daarbij wellicht een permanente pre sentatie kunnen krijgen. Volgens het door het Recreatie schap gelanceerde nota zou een in Venray te realiseren regionaal mu seum en/of tentoonstelldngscentrum tevens huisvesting kunnen bieden aan andere exposities en aan de pendances van bestaande instituten, die behoefte hebben aan expositie (leeszaal, gemeentelijke voorlichting, V.V.V. e.d.). Het Venrayse centrum zou volgens de discussienota eerst en vooral zijn aktiviteiten dienen te richten op on derwijs en jeugd. Een professionele staf of kracht zou, naast het vereis te management, tevens een soort educatief consulentschap dienen te behartigen. KOSTEN-ASPEKT REGIONALISATIE Bij de financiële vertaling van het plan stelt de commissie van het Re creatieschap dat het logisdh is, dat de regionale aktiviteiten, welke van uit Venlo zouden moeten worden ontwikkeld, niet alleen door Venlo behoeven te worden gedragen. Om aan het geld te komen wordt ge dacht aan een omslag via het Ge west Noord Limburg of aan een om slag via de feitlijke participerende gemeenten. De commissie komt dan op een zeer globale kostenbe- raming van 120.000,— t.b.v. een professionele kracht, een technisch assistent, kosten materialen, admini stratieve kreten en onvoorzien. „Bij een omslag over de bevolking van de Noord Limburgse gemeenten „Veldeke", afdeling Venray zal op donderdag 16 februari a.s. de „Aid Venraodse Iërepries 1977" uitreiken aan Giel Kusters, Beatrixtraat. Giel Kusters. die van zijn hobby, tekenen en schilderen, intussen een dagtaak gemaakt heeft, schetste ja renlang vele oude en nieuwe ge bouwen en vergezichten in Venray. Speciaal zijn tekeningen van het oude Veltum hebben nu. naast hun artistieke waarde, inmiddels histo rische waarde gekregen. Het is me de daarom dat Veldeke Venray hem deze ereprijs wil overhandigen met uitzondering van Venlo it dit een bedrag van nog geen 60 cent per inwoner" zegt de commissie-ad- hoc. COMMENTAAR In de nota van het Recreatieschap wordt aan het slot gezegd, dat ge westelijk denken en handelen ook in dit opzicht geboden is. Maar wij hebben, na het bestude ren van deze nota, moeten konklu- deren, dat niemand gebaat is bij „be krompen gewestelijk denken en han delen". De commissie-ad-hoc. welke gevormd wordt door de heer H. Ver- wiel (directeur Recreatieschap) en drs. R. Dittrich (burgemeester van Meerlo-Wanssum), poneert wel een stelling, maar gaat aan een aantal wezenlijke dingen voorbij. Uitgegaan wordt van het schep pen van een expositieruimte in Ven ray. Wie zet dat gebouw in Venray neer en wie betaalt rente en aflos sing van dat gebouw? Er wordt ge sproken van „participerende ge meenten". Hierbij rijst de vraag wie die participerend gemeenten zijn. Wie regelt en betaalt het beheer van zo'n tentoonstellingsgebouw? Het in de nota genoemde kosten aspect heeft alleen betrekking op de kosten van bijstand van het Golt ziusmuseum in Venlo, maar verder wordt voorbij gegaan aan vele an dere kosten, welke wél in de nota van de Beheerscommissie Venrays museum worden genoemd. Het rapport van het Recreatie schap lijkt ons daarom niet te ver gelijken met het rapport van de Ven rayse Beheerscommissie. Intussen is bekend, dat in de ge meente Horst de nota van het Re creatieschap geheel terzijde Ls ge schoven en dat de Venrayse mu- seumcommissie alleen het gedeelte van de nota waarin gepleit wordt voor ondersteuning door het Golt ziusmuseum, onderschrijft, maar voor de rest geen raad weet met tal van overgebleven vragen. De uitreiking zal geschieden in 't Restaurant 't Hert. Grote Markt, op 16 februari om 20.00 uur. Bij deze gelegenheid zullen ook een 8-tal an sichtkaarten naar aquarellen van Giel Kusters worden uitgegeven. Veldeke Venray heeft vorig jaar voor het eerst deze „Aid Venraodse Iërepries" ingesteld. De heer Boon, apotheker, kreeg deze toen overhan digd vanwege het in zijn originele staat herstellen van het pand hoek Patersstraat-Paterslaan. Piëlhaze en Piëlhazinne. Zaoterdagmiddag göt 't pas echt juksen ien 't bloed Um 15.00 uur verwaacht ik ollie allemaol op de merret bej de fles sen en maskerwedstrijd; dan naor ow neej gemaentehuus. vur de ien- stallatie. Da oma o is A fiëste geblao- Ok de haas die gewend zien lan ger ien eur leger te blieve: ..zurgt dat geej van de parteej ziet". As ge dan goed uut ziet gewist, en un bitje geslaope het, verwaacht ik ollie zondag ien de Groëte Kerk, waor d'n Deke en ik raekene pp en uutverkochte kerk. Nao de mis hebbe weej van alles te doen, mar kunde gillie 'n pclske gaon vatte en gaon ète, mar zurgt er vur dat ge op tied terug ziet vur d'n ientocht. dan bande zeker op tied vur ozze kienderoptocht Da or nao kunde de Jeugdprins en meej komme felicitiere, en vatte weej d'r same enne. Mondag zien we wer allemaol fit vur de groëte optocht, en enne goeie raod, prebier enne pries te griepe, ik zal mit veul plezier uutdèle. Dan blieve we fiëste en as geej dan dan wer 'n bitje geslaope het, gaon weej dinsdagmiddag boereb ruil eft viere. Gezellig same èet en drinke en nog wat drinke en um twellef uar gaon weej de vastelaovend sluute. Ik hoop, en daor gaon weej van uut, dat alles geweldig goed verlöpt, dat er gen brokke valle, dat weej as iën groëte familie fiëst viere en as dat dan zoë is, dan praote weej as- selegoensdag nog efkes nao hoe goed dat de VASTELAOVEND 1978 wel geworre is. En wet: As 't ow jukst ien *t bloed, dén is 't pas goed. Blief wakker. Z.K.D. PRINS PAUL H Stijging van diefstallen fietsen en brom fietsen Als wij het jaaroverzicht van Venrays gemeentepolitie bekijken, dan moeten wij konstatren dat de eenvoudige diefstallen in het afge lopen jaar weer zijn toegenomen en op het respectabele aantal van 710 zijn gekomen; diefstallen met braak op 129 en andere diefstallen op 37; in totaal 876- Fietsen werden er in dat jaar 348 gestolen, terwijl ook het aantal diefstallen van bromfietsen is toegenomen tot 47. Winkeldief stallen werden er slechts 15 aange geven terwijl die in het Jaar 1976 er nog 28 waren Vernielingen wer den 250 maal aangegeven, terwijl een jaar eerder dat er 235 waren. Het 1 novemberwetje werd in Venray aan zijn of haar laars gelapt. Procesverbaal terzake het rijden on der invloed nam toe van 91 in 1976 tot 173 in het afgelopen jaar. Daar bij is niet gerekend het aantal be stuurders dat een rijverbod kreeg opgelegd, omdat wel drankgebruik werd geconstateerd, maar net niet genoeg om de bloedproef te doen ondergaan. Ook het doorrijden na een ongeval te hebben veroorzaakt nam toe en kwam op 88 te staan, terwijl een Jaar eerder daarvoor 72 processen- verbaal moesten worden opgemaakt. In totaal werden door Venrays po litie 1584 processen verba al opge maakt welke onder de misdrijven vallen; dat was een jaar eerder 1490 maal. Processenverbaal voor de bijzon dere wetten werden er 2499 opge maakt, daar waren ook de snelrij ders bij, de parkeerexcessen, de jachtwet, vogelwet, visserij wet, de arbeidswet, hot rijtijdenbesluit, eco nomische overtredingen en die van de gemeentelijke verordeningen. Venrays politie deelde 1712 trans- akties uit en deze konden door de betrokkenen betaald worden en dat bracht nog ruim 20.000 gulden op. VERKEERSONGEVALLEN Het aantal doden bij verkeerson gevallen nam gelukkig af. Uit het staat van de laatste vier jaar kan de lezer zelf zien hoe de situatie is: 1974 1975 1976 ltTÏ Aantal verkeersongevallen 571 540 668 752 Aantal doden 10 16 15 6 Aantal gewonden ernstig 132 97 113 112 licht 113 79 84 103 Aantal beschadigde voertuigen: 1286 waarvan 959 personenauto's, 65 vrachtauto's, 11 tractoren, 123 brom fietsen, 13 motoren en autobussen, bestelauto's 3. Toch kan gesteld worden dat de landelijke trent van de hardere cri minaliteit in Venray niet is toegeno men alleen baart het aantal vernie lingen en diefstallen grote zorg. MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 VENRAY (04780) 3456

Peel en Maas | 1978 | | pagina 1