VOLOP WERK AAN DE WINKEL RESTAURANT VLAKWATER GOED ONDER DAK" MET AMAK NYLONS REPARATIE Leenenl De lange lijdensweg van Westeinde POELS ebberink Motorcrossers uit de brand Nieuwe lagere school Ysselsteyn officieel in gebruik Inwonersaantal 32872 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Meubelen Als de gemeente voldoende geld ter beschikking krijgt Tijdens de carnavalsdagen dagelijks geopend van 11.00 tot 02.00 uur ook onze keuken 's Avonds levende muziek Onze pijpjesbus zorgt voor uw vervoer van integratie is geen sprake liïiHl P i"™ m Éfellfl PEEL EN MAAS VRIJDAG 27 JANUARI 1978 Nr. 4 NEGEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW ORANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 25 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Zoals men elders in dit blad op de pagina Gemeentepraat kan lezen hebben voor- en tegenstanders van bouwen in Veltum II in Den Haag de gelegenheid gehad om hun zienswijze op dit bestemmingsplan kenbaar te maken. Daarmee is men een stapje verder gekomen op de lijdensweg van het onderdeel „Westeinde" van dit be stemmingsplan Veltum II, ook al zal het nog wel enkele maanden kun nen duren, voordat uiteindelijk de Kroon een eindbeslissing neemt. Het is een moeilijke opgave om nog enig inzicht te krijgen op alles wat zich rondom het bouwen in Vel tum II heeft afgespeeld., In feite zouden we moeten teruggaan tot 1967 toen er nog geen sprake was van milieu- en inspraakgroepen. In dat jaar werd al aan het plan voor bebouwing in Veltum II gewerkt. Sindsdien is er steeds gewerkt aan de voorbereiding van het plan, dat thans in het middelpunt van de dis cussie staat. In 1974 was de voorbereiding zo ver klaar, dat de Provinciale Plano logische Commissie haar akkoord gaf aan het plan en precies twee maan den later, op 15 juli, kon het plan ter visie worden gelegd. Op 11 november 1974 gaf de ge meenteraad zijn goedkeuring aan het plan. De toen ingebrachte be zwaren werden door de raad niet ontvankelijk verklaard. Tussen haakjes zij opgemerkt, dat juist in verband met de bouwplan nen in Veltum II de Inspraakgroep Venray werd opgericht en dat sinds dien de gemeente steeds mét deze groep heeft gesproken. Ondanks dat kwam de Inspraakgroep nog eens mei een alternatief plan, waarover thans ook door die groep niet meer wordt gesproken. Op 26 januari 1976 werd het plan goedgekeurd door Gedeputeerde Sta ten van Limburg, waarbij ook de in gediende bezwaren niet ontvankelijk werden verklaard. Tussendoor konden, vooruitlopend op het plan, 175 woningen worden gebouwd in het plandeel Kulut I. Hetzelfde werd door de gemeente geprobeerd voor het pandeel „West einde", waarin de particuliere bouw, waaraan grote behoefte was en nóg is kon worden gerealiseerd op gronden, welke intussen van de ge meente waren. Daartegen werd toen bezwaar ingediend op grond van de nieuwe wet AROB. Nadat eerst het goedkeuringsbe sluit van G.S. door de voorzitter van de Afdeling Rechtspraak van de Raad van State was geschorst, be sliste G.S. cp 7 oktober 197G nega tief op de ingediende bezwaren van de Milieugroep. In feite zou toen de woningbouw in Veltum II (inclusief Westeinde) weer ter hand genomen kunnen wor den, ware het niet, dat de Milieu groep andermaal de wet Arob han teerde door in beroep te gaan bij de Afdeling Rechtspraak van de Raad van State. In het kader van dat Arob-beroep is op 30 december j.l. de hoorzitting gehouden. Hierover is nog geen be slissing genomen. De openbare hoorzitting welke vo rige week donderdag is gehouden had betrekking op de bezwaren, wel ke bij de Kroon zijn ingediend tegen het bestemmingsplan zelf en welke behandeld worden door de Afdeling voor de Geschillen van bestuur van de Raad van State. Verwacht wordt, dat beide uit spraken nu in het zelfde spoor zijn gekomen, en dat binnen een half jaar de uiteindelijke beslissing zal afkomen. Intussen zijn de ka vel prijzen tij dens de loop van de procedure al van gemiddeld 36.500,bij de planvaststelling in 1974 opgelopen tot f 60.000,— nu. De gegadigden voor een bouwka- vel in Westeinde dat zijn er thans 210 zijn er uiteindelijk de dupe van. Om dan nog maar niet te spre ken over het feit, dat momenteel in Venray particuliere bouwers ner gens terecht kunnen Was U al bij in Horst In de afgelopen weken hebben we in dit blad te hooi en te gras onder delen uit het investeringsprogram ma van de gemeente naar voren ge bracht en aan een nadere beschou wing onderworpen. Zo voorzover zulks nog niet duidelijk werd, kun nen we hier nog eens stellen dat uil voering van deze plannen vele mil joenen guldens zal gaan kosten. Het behoeft geen betoog dat van wege de in deze investeringsnota ge plande uitgaven, Venray de finan ciële kar in de komende jaren niet zal kunnen trekken, wanneer door de centrale overheid niet tijdig wordt bijgesprongen. De hoop wordt dan ook blijvend gevestigd op het spoe dig toedelen door het rijk van extra subsidies, hetzij ais kapitaals-subsi die, danwel als structuerele uitke ringen uit het gemeentefonds in de lasten, voortvloeiende uit de door de gemeente te doene investeringen. Voor wat dit laatste betreft liggen nog vers in het geheugen de in 1975 verkregen „Polakgelden". Zoals wel bekend zal zijn over weegt de regering opnieuw een ex tra werkgelegenheidsprogramma af te kondigen. Door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is er bij de regering voor gepleit een belangrijk deel van dit programma ten goede te laten komen aan de uitkeringen uit het gemeentefonds. Dit zou dan 55 55 impliceren dat de gemeenten extra structurele uitkeringen uit net ge meentefonds zullen gaan genieten, welke uitkeringen dan naar de in vesteringssector verwezen zullen en moeten worden. Zou de gemeente Venray bij de toedeling van extra middelen on verhoopt buiten het schip vallen, of mochten die middelen niet toerei kend zijn om de noodzakelijkste voorzieningen te treffen, dan zullen eigen inkomstenbronnen nog verder aangeboord moeten worden in de vorm van belastingverhogingen. Zou de raad niet tot verhoging van de plaatselijke belastingen c.q. tot invoering van nieuwe belastin gen wensen over te gaan, dan zou wel eens het spook van artikel 12 van de Financiële Verhoudingswet 1960 kunnen gaan waren. En dat be tekent, heel vriendelijk gezegd, dat het Rijk in Venray de knipbeurs in handen neemt en elk dubbeltje tweemaal omdraait voordat het wordt uitgegeven. De gemeente vertrouwt er echter op dat de centrale overheid tijdig de financiale nood van de gemeente Venray als centrum-gemeente in Noord-Limburg zal onderkennen en royaal over de brug zal komen. Be halve de hieronder nog eens te noemen grote posten/investerin gen die de gemeente dit jaar denkt te doen. zijn er diverse posten die het vorig jaar al onderhanden ge nomen werden en nu nog in uitvoe ring zijn, b.v. tweede fase Jerusa lem; en posten die het vorig jaar reeds besteld waren en waarvan men de verwezenlijking op kortere of langere termijn tegemoet kar. zien, b.v. het plaatsen van verkeers lichten annex reconstructie van we gen. Voor dit jaar staat b.v. op de in vesteringsnota de uitbreiding van de remise c.q. stallingsruimte van de brandweer. Dat kost een miljoen gulden. Daarbij komt nog een kleine post van 30.000,voor brandblus- en reddingsmiddelen. De bovengrondse ieidiugen van de PLEM in onze gemeente gaan ver dwijnen. Dus nieuwe ondergrondse leidingen en waar nodig nieuwe openbare verlichting omdat de hou ten masten ook opgeruimd worden. Dat denkt men in 10 jaar te ver wezenlijken. Elk jaar kost dat 40.000,—. Hoewel eerst in 1980 de grootste kosten verwacht worden voor de aanleg van bedrijfsstraatjes tussen Grotestraat en Julianasingel en Gro testraat en Schoolstraat, denkt men dit jaar en ook volgend jaar telkens 30.000,voor dit doel nodig te hebben. Vanaf de LTS aan de Overloonse- weg tot aan de Zwarte Klef moet een stamriool worden gelegd. Dat is o.m. noodzakelijk voor het goed funktioneren Van de zuiveringsin stallatie. Het lieve bedrag van 1.000.000,moet daarvoor beschik baar komen. Naar verwachting moet dit jaar de Oostsingel worden doorgetrokken naar de Noordsingel. Met de aanslui tingen, verkeerslichten etc. is daar mee 5.700.000,gemoeid. De lang verwachte reconstructie van de Hoenderstraat, tussen West singel en Gemmadal, komt dit jaar in orde en vraagt een investering van 130.000,—. Met spoed wil men ook de Kruis straat en de Antoniusstraat onder handen nemen. Reconstructie inclu sief riolering gaat 475.000,koi- ten. Dat een fietspad naar Overloon geen luxe is, onderkend ook de ge meente. Men hoopt het dit jaar te kunnen vérwezenlijken. Kosten: 500.000,—. De aanleg van de Sportlaan bij de Wetteling is in feite een afsluiting van het daar reeds gerealiseerde. Plannen moeten er nog gemaakt worden en men schat dat er zo'n 100.000,voor nodig zijn. Wie wel eens over de Heuvelstraat rijdt weet hoe onhoudbaar daar de toestand is i.v.m. de geparkeerde auto's. Een oplossing wil men d«t jaar bereiken voor slechts 75.000.-. Op de kerkdorpen moeten diverse wegen gereconstrueerd worden, rio leringen aangelegd worden en dorps- pleinen worden ingericht. Bijna 2.500.000,denkt men daarvoor nodig te hebben. Het maken van bestemmingsplan nen is een kostbare aangelegenheid, en een telkenjare terugkerend pro bleem. Rond 15.000.000,per jaar zal dat de eerste zes jaren gaan kos ten. bouw, verbouw en inrichting van scholen wordt wel door het rijk ver goed, maar de gemeente moet de gelden toch maar beschikbaar stel len. Dat vergt voor dit jaar het lieve bedrag van ruim f 8.000.000, Sportparken, -hallen en kleed gebouwen. alsmede de daarmee ver band houdende wegenaanleg en wat dies meer zij, heeft men zowel voor kom als kerkdorpen dit jaar ge raamd op 1.592.000,—. Voor wijkvoorzieningen in Bruks- ke, Veltum en Oostrum denkt de ge meente dit jaar 2.015.000,nodig te hebben. Voor jeugdhuizen e.q. verbetering van bestaande onderkomens in onze gemeente is op de investeringsnota voor dit jaar een bedrag van totaal 570.000,—. Dat waren dan zo wat alle grote posten uit de geplande werken voor dit jaar. We zeiden het reeds eerder: 42.000.000,bij elkaar geleld. Als de centen er zijn of komen, zal het warempel wel gaan. MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 Maandags gebracht, vrijdags terug Tijd. noodwinkel Schoolstraat Na vele vergeefse pogingen, met name van de Motor Cross Club Ven ray, heeft de gemeente eindelijk een motorcross-trainingsterrein beschik baar kunnen stellen en wel in de di recte omgeving van het vliegveld. Het terrein is zie situatie tekening gelegen aan de Bakelse- dijk, en via de Midden Peelweg be reikbaar. Juist rechts voor de poort van het vliegveld, ligt een (gedeel telijk afgebrand) bosterrein, waarop nu binnen de kortste keren een cir cuit zal worden gerealiseerd. Zoals op de tekening aangegeven, wordt het trainingscircuit circa 1700 meter lang en 7 meter breed, met nog aan weerszijden een z.g. veilig- heidsstrook van 1 meter. Men zal uiteraard profiteren van de oneffen heden in dit terrein, anderzijds door ophoging en uitgraving een speci fiek motorcrossterrein ontwerpen. Achter het te maken parkeerterrein, aan de Bakelsedijk, komt een ge luidswal, met daar achter het start- terrein. Met vereende krachten denkt men over een maand de zaak geklaard te hebben. De bedoeling is, dat iedere motor crossliefhebber er kan gaan trainen. Men behoeft daarvoor geen lid te zijn van een of andere vereniging. Wel is noodzakelijk dat men in het bezit is van een trainingspasje, wat tevens een bewijs is van W.A.-ver zekering. Hieraan zijn beperkte kos ten verbonden. Mede om die vereiste is het organisatorisch geheel onder gebracht bij M.C.V. Janslust. De trainingstijden zijn door de sa menwerkende commissie vastgesteld op de woensdagen, zaterdag en zon dagen. In de praktijk zal dat ze ker in het wedstrijdseizoen neer komen op een intensief bezoek op de woensdagen. Het behoeft geen betoog, dat met name M.CC. Venray met het tot stand komen van dit trainingscircuit het meest gebaat is. Tot nog toe hadden zij niet de beschikking over een voor trainingen geschikt terrein. Zij hebben dan ook wel om het hardst bij de gemeente aangekiopt. In de samenwerkingscommi.ssie hebben de volgende heren zitting: J. van Dijck, Breevennenweg 1, tel. 2506; A. Arts, Akkerweg 5 (MCC), tel. 4296: J. Derikx, Foxtrotstraat 14 (MCV), tel. 1494. H. Pouwels, Hubenhof 42 (MCV); P. van Es St Jorispark 13 (MCC), tel. 5884; J. Pirlo, Akkerweg 25 (MCC); P. Ponjée, Noordsingel 9, tel. 5679. De heer J. Derikx neemt het se- kretariaat waar. üaketsed "«MaaKgwy zjSBStSSKri' iff P «L g+X n!]., Bevolkingscijfer per 1 januari 1977 Vermeerdering mannen vrouwen totaal geboorten 244 281) 238 244) 482 525) vestiging 760 (1136) 739 (1120) 1499 (2256) totaal 10004 (1417) 977 (1364) 1981 (2781) Vermindering overlijden 125 119) 110 113) 235 232) vertrek totaal mannen vrouwen totaal 16.490 16.019 32.509 691 838) 692 728) 1383 (1566) 816 957) 802 841) 1618 (1798) Verschil tussen vermeerdering en vermindering BEVOLKINGSGCIJFER PER 1 JANUARI 1978 Aantal akten geboorteregister 651 669) Aantal akten overlijdensregister 262 276) Aantal huwelijken 207 214) Aantal echtscheidingen 21 20) Gevestigd vanuit buitenland 193 246) Vertrokken naar buitenland 140 161) Aantal vreemdelingen 1217 (1205) Gevestigde gastarbeiders 20 46) Vertrokken gastarbeiders 27 49) Verhuizingen binnen de gemeente 1836 (2714) Hoewel de jeugd van Ysselsteyn reeds na de vakantie de nieuwe 7- klassige school in gebruik had ge nomen. was 't afgelopen week bur gemeester Defesche zijn taak daar alsnog een officiëel tintje aan te ge ven. Hij deed dit door een school bord om te draaien waarop aan een kant in een rijke kleurschakering met naaldsteekwerk de oude school stond afgebeeld, terwijl aan de an der kant een foto het nieuwe school gebouw toonde. Pastoor Janssen memoreerde in zijn welkomswoord als voorzitter van het schoolbestuur het wel cn wee van de Ysselsteynse school. In 1950 bestond de school nog uit 4 lo kalen en 5 leerkrachten. Wegens geldgebrek bij de gemeente kon er niet worden uitgebreid, maar dit lukte via omwegen toch in 1952. 3 Jaar later moest weer uitgebreid worden en konden oude lokalen worden veranderd in gymlokaal en kleuterschool. Toen bestond dus al in Ysselsteyn de integratie van het kleuter- en basisonderwijs; maar dat mocht toen nog niet en de deur van de kleuterschool moest dicht. Nu men die integratie wel voorstaat ligt tussen kleuter- en basisschool de Midden Peelweg als barrière. In al die jaren is er „veel ge- plaard", want klassen werden onder gebracht in de sacristie, het gemeen schapshuis en café. Burgemeester Dsfesch moest con cluderen d3t zijn cijfers anders wa ren dan die van de pastoor, en daar om wilde hij ze maar niet gebrui ken. Hij stelde wel, dat Ysselsteyn feitelijk behoefte had aan een tien- klassige school, maar nu met de 7- klassige school nog tijdelijk 3 nood- lokalen blijft gebruiken. Want ook in Ysselsteyn daalt het aantal leer lingen in de nabije toekomst. De investering aan deze school, ge bouwd door aannemingsbedrijf Teu- nissen, onder architectuur van de heren Colsen, had ruim een miljoen gulden gevergd. De kersverse inspecteur van het lager onderwijs, de heer Stelytski, trad bij dze gelegenheid voor het eerst officiëel naar voren. Na zijn felicitaties onthulde hij een wand versiering. geschonken door de Ys selsteynse aannemer. Deze wandver siering werd ontworpen door de Roermondse kunstenaar Boolenius en werd vervaardigd door de heer Fleurkens uit Ysselsteyn. Verdere sprekers bij deze officiële ingebruikname waren het hoofd der school, de heer Verschuuren, en de heer Harry Jenniskens, namens de dorpsraad. Op de na afloop gehouden receptie mochten schoolbestuur en schoollei ding vele gelukwensen in ontvangst nemen. uw Venrays weekblad

Peel en Maas | 1978 | | pagina 1