GEMEENTEPRAAT HOE VENRAY DE RUIMTE ORDENT NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schutte, Bureau Voorlichting K- voorbereiding en vaststelling goedkeuring gedeputeerde staten in beroep bij de kroon Raad van Staten hoort partijen over bestemmingsplan Veltum II Vergadering van de Gemeenteraad Burgemeester en Wethouders geven opdracht een ontwerpbestemmmgsplan voor te bereiden Plannenmakers van de gemeente maken, al dan niet in overleg met vertegenwoordigers uit de bevolking, een VOORONTWERP-BESTEMMINGSPLAN it VOORONTWERP Het VOORONTWERP wordt aan de hand van de gegevens uit de inspraak nader beoordeeld en eventueel aangepast. Vanaf dit moment heet het ONTWERP-BESTEMMINGSPLAN Over het ONTWERP-BESTEMMINGSPLAN wordt overleg gepleegd met Rijk en Provincie Het ONTWERP-BESTEMMINGSPLAN ligt ter inzage op het stadhuis gedurende EEN MAAND De Gemeenteraad stelt het plan daarna vast en kan daarbij wi|zigingen aanbrengen Afgelopen weken hebben we in de kolommen duidelijk weergegeven hoe Venray de ruimte ordent en beschreven wat er allemaal aan te pas komt voordat een bestemings- plan tot stand komt. De gehele procdure, vanaf het moment dat de opdracht wordt gege ven om een bestemmingsplan voor te bereiden tot en met de beslissing van de Kroon op be roepschriften, wordt op deze pagina nog eens getekend weergegeven. Degenen, die belangstelling hebben voor het boekje „Hoe Venray de ruimte ordent" kun nen dit krijgen bij het Bureau Voorlichting ten gemeentehui- Na vaststelling door de Gemeenteraad ligt het plan ter inzage op het stadhuis gedurende EEN MAAND die ook el bezworen hadden ingediena bi| de gemeenteraad diegene die bezwaren heelt tegen de wijzigingen die door de gemesnteraed bi| de vaststelling zi|n aangebracht Gedeputeerde Staten keuren het plan binnen 6 maanden na ontvangst goed. Goedkeuring kan nog 6 maanden uitgesteld worden. voor u voor u Oe beslissing van Gedeputeerde Staten ligt met het plan ter inzage op het stadhuis gedurende EEN MAAND Oe Kroon beslist op het beroep. Venray heeft de duurste jeneverbessen ter wereld Voor de Afdeling Geschillen van bestuur van de Raad van State heeft vorige week donderdag de openbare behandeling plaatsgevonden van de vijf beroepschriften tegen de goedkeuring door Gede puteerde Staten van het bestemmingsplan Veltum II. Zoals bekend hebben de Milieugroep Venray, de Werkgroep Inspraak en drie bewoners van het plangebied tegen deze goedkeuring bezwaren in gediend bij de Kroon. De adressanten kregen nu in Den Haag de gelegenheid hun bezwaren nader toe te lichten voor een college, bestaande uit de staats raden mr. P. J. M. Aalberse (voorzitter), drs. M. Ver burg en mr. J. A. W. Burger. Zowel de provincie als de gemeente werd de gelegenheid gegeven haar standpunt te verdedigen. De Milieugroep Venray werd ver tegenwoordigd door dr. H. Hoede- maekers, de Werkgroep Inspraak door de heer H. Willems, de pro vincie door Ir. Hoebens (strcek- planoloog van de prov. planolo gische dienst) en de gemeente Ven ray door burgemeester mr. H. J. M. Defesche en een medewerker van de afdeling ruimtelijke ordening. Van de reclamanten met een za kelijk belang was alleen de heer - r Neutkens verschenen. RAPPORT VAN ADVISEUR Bij deze openbare hoorzitting stond centraal het op 15 juni 1977 uitge brachte rapport van de adviseur van de Raad van State. Hierin werd met betrekking tot de bezwaren van de zakelijke belanghebbenden gesteld^ dat hieraan niet tegemoet kon wor den gekomen zonder het plan geweld aan te doen. Hoewel de adviseur IN PRINCIPE in dat advies de keuze van de loka- tie Veltum II niet onaanvaardbaar achtte, meende hij wel, dat op één punt tegemoet zou moeten worden gekomen aan bezwaren van de Werkgrop Inspraak en de Milieu groep Venray. Het deel van het beroep van de Werkgroep Inspraak, dat gekant - v.,- 8ERQklVA1ZTI£/2 V .o "O, /a<?» W In het Plandeel Westeinde is gearceerd weergegeven het wijzigingsvoorstel van de adviseur van de Raad van State. Hierdoor zullen plm. 28 bouwkavels niet kunnen worden benut Links daarvan is met een stip pellijn aangegeven het door de Milieugroep gesuggereerde schiereiland (verlies van nog eens 40 kavels), waarbij eventueel het tussen de bebouwing gelegen tussenstuk zou mogen worden opgeofferd. was tegen de Karpatenlaan werd door de adviseur ongegrond ge acht. Daarentegen meende hij, dat het zeer wel mogelijk was het ter rein zodanig te verkavelen, dat het aantal kavels niet aanzienlijk ver mindert en toch de meest waarde volle terreingedeelten geheel of bij na geheel in tact blijven. Hierdoor zouden de in dit gebied voorko mende jeneverbessen (Juniperus Communis) gespaard kunnen blij ven. Geadviseerd werd het mid dengebied van het plandeel West- einde (gearceerd op de tekening) van bebouwing te vrijwaren. De Milieugroep Venray kantte zich tegen de keuze van de lokatie Vel tum II, met name tegen het plan deel Westeinde voor de bouw van een nieuw woongebied. De gemeenschap zou meer gediend zijn met het behoud van dit plan gebied als natuurgebied. Voor zover dit beroep het behoud van de meest waardevolle terrein- gedeelten in het plandeel West einde beoogt, achtte de adviseur de bezwaren gegrond, voor het overige echter ongegrond. Naar aanleiding van dit advies werden door de provincie en de ge meente pleidooien gehouden. Hierbij werd uitvoerig ingegaan op de nood zaak voor de gemeente om in' Vel tum II te gaan bouwen en op het „betrekkelijke" van de waarde van het groen, vooral in het plandeel Westeinde. AANVAL OP ADVIES Burgemeester Defesche stelde, dat reeds 210 gegadigden zijn ingeschre ven voor een bouwkavel in Veltum II, terwijl in Venray plm 900 wo ningszoekenden zijn ingeschreven. In de gemeentelijke pleitnota werd gesteld, dat het plaatselijke onder zoek door de medewerker van het bureau van de adviseur wellicht door tijdgebrek te wensen heeft overgelaten, daardoor onvolledig is en dat daarop verkeerde conclusies zijn gebaseerd, zowel ten aanzien van de noodzaak tot herziening van het plan als de gevolgen daarvan. WEERLEGGINGEN De burgemeester zei: „Naar de mening van de gemeente kan de kwestie alleen goed worden beoor deeld op basis van complete gege vens, die uiteraard door gemeente en provincie in him besluiten reeds zijn verdisconteerd op grond van plaatselijke bekendheid." Door hem werd aangetoond, dat in de gemeente Venray niet op „enkele plaatsen" zoals in de nota van de adviseur was gesteld, maar op een veertigtal plaatsen in totaal niet minder dan 4 a 5.000 wilde jenever besstruiken voorkomen. In het door de adviseur als te spa ren aangegeven terrein staan plm. 40 wilde jeneverbessen of overblijf selen daarvan .Een aantal is dood of kwijnend. Van de 30 overblijvende staan er 12 binnen de grenzen van de geprojecteerde bouwkavels en kunnen in de tuinen gespaard blij ven. De overige 18 staan in de be stemming openbaar groen en blijven daardoor onder beheer van de ge meente. DUURSTE JENEVERBESSEN Spr. concludeerde, dat omwille van vermeende aantasting van enkele jeneverbessen toch ongeveer 28 ka vels zouden moeen worden opgehe ven. Dat betekent praktisch één kavel verlies per levende jeneverbes. In geld uitgedrukt kan het verlies aan planinkomsten globaal worden gesteld op 28 maal de gemiddelde kavelprijs van plm. 60.000. hetgeen neerkomt öp 1.680.000,-. „Daarmee worden deze niet bij zondere jeneverbessen ongetwij feld de duurste ter wereld. Tegen de achtergrond van het totale be stand in Venray een onvermoed rijk perspectief", aldus burgemees ter Defesche. Dit verlies zou extra moeten wor den opgebracht door de 128 reste rende kavels van Westeinde en de eveneens nog niet uitgegeven 112 particuliere bouwkavels van het plandeel Hardeweg tesamen. Dit noemde de burgemeester onverant woord. NÓG GROTER In zijn toelichting op de bezwaren van de Milieugroep wilde de heer Hoedemaekers verder gaan dan de adviseur en wenste vergroting van het te sparen gebied in de noordwest hoek van het plan opdat geen groen eiland in het midden, maar een tot de buitenrand reikend schiereiland zou ontstaan. Zijn groep zag dan wel oplossingen elders om het ver lies hier te compenseren. Hij kon daarbij echter niet de financiële en andere consequenties van het ver lies van 28 plus nog eens ongeveer 40 bouwkavels overzien. Hij meen de, dat eventueel het tussen de ge plande bebouwing gelegen tussen stuk dan nog mocht worden opge offerd. Na het aanhoren van deze toelich tingen en pleidooien werd door de Staatraden nog een aantal nadere inlichtingen gevraagd. Hierbij kwam o.m. ter sprake, dat over het her- zieningsvoorstel van de adviseur van de Raad van State geen overleg met de gemeente was geweest. De Afdeling voor de Geschillen van de Raad van State zal binnen afzienbare tijd de Kroon adviseren. Dit zal leiden tot een Koninklijk Be sluit, waarin de eindbeslissing van de Kroon is vastgelegd. Gelet op andere beroepsgevallen mag verwacht worden, dat dit nog drie tot zes maanden kan duren. Dinsdagavond om 7 uur Dinsdag 31 januari komt de raad van de gemeente Venray om zeven uur in openbare vergadering bijeen in de kantine van het gemeente huis. Op de agenda komen niet minder dan negenentwintig voorstel len voor. Een aantal zal waarschijnlijk wel zonder meer door de ge meenteraad geaccepteerd kunnen worden. Maar het ligt in de lijn der verwachtingen, dat sommige punten een uitvoerige discussie zullen vragen. Deze agenda vermeldt dan de volgende punten: - Aanpassing gewone dienst van de begroting 1977 (derde driemaan delijkse aanpassing); - Het aanschaffen van mobilofoons, moto-remvertragingsmeter en meubilair ten behoeve van de ge meentepolitie. Hiervoor wordt van de raad een krediet gevraagd van 22.500, 12.500,is nodig voor het aan schaffen van drie nieuwe mobilo foons ter vervanging van de in 1970 in de surveillanceauto's ge plaatste types. Voor het vervan gen van de Moto-remvertragings meter die niet meer voldoet is 1 2.500,- nodig, terwijl 7.500,- nodig is voor het uitbreiden van het meubilair. - Beroepschrift Wijkraad Noord- West tegen vaststelling subsidie extra activiteiten wijkraad. - Verhoging van het gemeentelijk subsidie t.b.v. de Jeugdcarnaval. - Beschikbaarstellen van een kre diet van 65.652,tb.v. renova tie van het jeugdhuis De Koel in Ysselsteyn. - Nadere vaststelling van de ex ploitatievergoeding over 1976 voor de basisscholen H. Matthias en St. Franciscus en de basis school te Vredepeel. - Het verlenen van medewerking voor het aanschafen van audio visuele hulpmiddelen t.b.v. de r.k. kleuterschool De Foekepot I. - Het beschikbaaretellen van gel den voor het aanschaffen van hufipmiddelen alsmede het her steld van inbraakschade t.b.v. de openbare basisschool De Fliere- fluit. - Het beschikbaarstellen van gel den voor het aanschaffen van audio-visuele apparatuur met toe behoren en een kofferschrijfma chine t.b.v. de kleuterschool De Flierefluit. - Het verlenen van een krediet voor een aanvullende eerste in richting van de nieuwe basis school te Oostrum. - Het verlenen van medewerking voor het aanschaffen van de me thode wereldverkermmg in de leerjaren 1 en 2 van de basis school Condnxhof. - Vaststelling van de ontwerp-in struct ie voor de sub-kassiers van de gemeente Venray. - Wijziging .Verordening geldelijke voorzieningen nuuis- en commis sieleden. Aankoop van 0.56.5b ha grond in Oostrum van de Coöp. Centrale Vereniging „Landbouwbelang K-a." Deze grond is nodig voor de uit voering van het bestemmingsplan Oost rum-Zuid. GrondtransactLs in het bestem mingsplan Smakterheide met het Waterschap Limburg te Roer mond. Aan- en verkoop van grond van en aan gebr. Moorrees ten behoe ve van de aanleg van de Henri Dunantstraat. Aan- en verkcop van grond in Leunen van en aan Makelaars kantoor W A. O. van Soest. Aankoop brerderij in Leunen van de heer H. J. M. Smits. Verkcop kavel bouwgrond in Oos trum aan de heer P. J. J. Rongen. Verkoop grond in het bestem mingsplan Ysselsteyn aan J. Len ders Transport- en Containerver voer. Verkoop strookjes grond aan het Schoutenstraatje ten behoeve van de bouw van een winkelpand al daar door het Adviesbureau Ou denhoven b.v. en J. H. Meurs. Verkoop bouwkavel in Veulen aan de heer W. R. J. Beulen Grondruil aan de Overloonseweg met de heer A. Ch. M. Peeters. Het verlenen van modewerking en het beschikbaarstellen van een krediet van 22.597,voor de wijziging van het sanitair van de basisschool te Heide. Jaarlijkse subsidiëring van do Christelijke Blindenbibliotheek met 220,voor 1978. Op de aanvullende agenda komen de volgende voorstellen voor: Uitvoering van de Woonwagen- wet in Noord Limburg en het voorstel tot ruiling van grond met de heer J. W. M. van de Boo gaard, Peelweg 8 te Ysselsteyn. NOG MEER GEMEENTEPRAAT OP DE EERSTVOLGENDE TEKSTPAGINA

Peel en Maas | 1978 | | pagina 11