Nieuwe gemeenteplannen voor '78 df\ V J Kans op behoud van werk gelegenheid rGOED ONDER DAK" MET AMAK Vakanties W erkloosheidscijf ers bedriegen POELS NYLONS REPARATIE ebberink SCHOUWRERG- NIEIIWS Recepties en Bronzen Piëlliaas WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING PEEL EN MAAS Bergmans Venray Meubelen Q%ij<M<2tissa doen we voorlopig alleen aan uilRleéen... cÏÏLelissa cÏÏLoóe VRIJDAG 6 JANUARI 1978 No. 1 NEGEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG ra PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 25 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING ABONNEMENTSGELD EN ADVERTENTIETARIEVEN Hoewel door het Ministerie van Economische Zaken opnieuw ver gunning is verleend tot het verho gen van de abonnementsprijs van dag- en weekbladen, menen wij, ge zien het steeds stijgende aantal abonnementen op Peel en Maas, ook nu weer te moeten afzien van een prijsverhoging. Het abonnementsgeld blijft dus ook in 1978 gehandhaafd op ƒ10,per halfjaar. Het advertentietarief van ons weekblad, dat ook twee jaar onge wijzigd is gebleven, heeft een kleine verhoging ondergaan per 1 januari j.l. Het nieuwe tarief is inmiddels aan cnze adverteerders toegezonden en is desgewenst ook aan onze zaak verkrijgbaar. Voor de goede gang van zaken ves tigen wij nogmaals de aandacht op het feit dat advertenties uiterlijk 's woensdagsmorgens 10 uur moeten zijn ingeleverd. Natuurlijk stellen wij het op prijs indien U dit (veel) eerder doet, zodat wij ook ruim schoots aandacht aan uw opdracht kunnen besteden. Kopij voor ons weekblad, met na me sportverslagen, verenigingsnieuws en kerkberichten, dienen dinsdags vóór 12 uur in ons bezit te zijn. Wij rekenen daarvoor gaarne op aller medewerking. Verder vestigen wij gaarne uw aandacht op de nieuwe rubriek „Per sonalia", waarover u elders in dit blad meer kunt lezen. Amper is het jaar begonnen, en nu al schrijven over vakanties, lijkt een rare zaak. Toch ligt er wel enige noodzaak achter, dat wij hier weer even uw aandacht op vestigen. Men zal zich ongetwijfeld herinneren, dat enkele weken geleden landelijk en ook plaatselijk een bekendmaking is gepubliceerd, betreffende de winter- vakanties. Het kwam er hier op neer dat het aan ouders niet is toegestaan hun kinderen vanwege een vakantie een of meer dagen uit school te hou den. Overtreding is strafbaar en in de toekomst zal daarop nauwlettend worden toegezien. Dit besluit heeft links en rechts nogal wat kritiek opgeroepen, en ook op onze redaktie kwamen enkele reakties binnen, welke wij hieronder hebben samengevat. Begrip bestaat er beslist voor het feit, dat door de omvang van winter sportreizen, diep op het school-sche ma wordt ingegrepen en dat regula tie derhalve noodzakelijk is. Verbieden zonder alternatieven te bekijken is een te rigoreuze oplos sing, vooral omdat meer dan 1 mil joen Nederlanders naar de winter sport gaan. Dat zouden er bes'ist nog meer zijn, indien de mogelijkheden er VDr zouden worden geboden. Het vakantiepatroon van de men sen is de laatste jaren behoorlijk veranderd. Wat vroeger elitair was de wintersport is tegenwoordig gemeengoed en is ook vrijwel voor iedereen betaalbaar. Heel veel men sen verkiezen de aktieve wintersport voor een passieve zomerstrand-va- kantie. Naarmate meer mensen het genot van een wintersportvakantie geproefd hébben zal dat in omvang nog toenemen. Zoals de huidige regeling nu is, kan men eigenlijk aleen naar de win tersport tijdens de dure en korte kerstvaikantieperiode. Maar laten we ook niet vergeten, dat er veel mensen zijn die tijdens de normale vakanties niet op reis kunnen vanwege hun beroep. Dat geldt voor mensen die werkzaam zijn in de horeca, seizoengebonden bedrijven etc. etc. Ook deze mensen hebben er recht op om met hun kin deren op vakantie te gaan en dat kan helaas niet altijd ingepast wor den in het schoolschema, dus uit zonderingen zouden er altijd moeten kunnen bestaan. Vele wintersportliefhebbers heb ben gezien-de praktijk nu een moge lijkheid gevonden om in de periode rond carnaval er op uit te trekken. Een aantal vrije dagen is dan toch al beschikbaar en met een beperkt aan tal snipperdagen kan men toch een redelijke periode weggaan. Deze duidelijke ontwikkeling vraagt om een uitwerking. Er is kennelijk een behoefte aan winter- vakantie en daarom zou het te over wegen moeten zijn om het gehele vakantie-schema van de scholen te herzien. In dit verband is wellicht een rui ling met de nazomervakantie een mogelijkheid. De nazomervakantie valt een week of zes na de lange zo mervakantie. Tijdens deze school vakantie heeft het bedrijfsleven geen vrij en is er van op vakantie gaan nauwelijks sprake. Trouwens waar zou men dan heen moeten als men wel kan? Vóór de zon moet je dan verre oorden opzoeken en voor de wintersport is het gewoon veel te vroeg. Eigenlijk kan men in de na zomervakantie weinig ondernemen. In de laatste week van het oude jaar hebben we stilgestaan bij hetgeen in het voorbije jaar in de gemeente Venray zo al tot stand is gekomen. Als vervolg op dit oude-jaarsoverzicht is het interessant om eens te kijken naar wat ons in het nieu we jaar te wachtén staat. We behoeven daarvoor niet in het koffiedik te kijken. Een blik in het cloor de gemeente gehan teerde investeringsprogramma voor de jaren 1977 tot en met na 1980 is voldoende om een inzicht te krijgen van de plannen die voor 1978 op stapel staan; althans zijn aangewezen om in 1978 te worden uitgevoerd. Met uitzondering van een aantal posten, waarvan de kosten nog niet zijn geraamd, zullen de plannen een gemeentelijke uitgave vergen van zo'n dikke tweeënveertig miljoen gulden. Deze vorig jaar juni door de raad vastgestelde investeringsstaat is in tussen bijgewerkt. De reeds uitge voerde werken zijn ^an de lijst af gevoerd en daarvoor in de plaats zijn nieuwe plannen opgenomen waar van een aantal in dit jaar tot uitvoe ring zullen komen. Zo te zien wordt het een druk jaar voor degenen, die met de uitvoeiing zijn belast. NIEUWS OBJECTEN Omdat aangenomen mag worden, dat in de loop van dit jaar ge sproken wordt over vóór de bouw vakvakantie het verbouwen van de tweede fase van het voormalige klooster „Jerusalem" tot gemeente huis klaar komt moet het hiervoor beschikbaar gestelde krediet worden verhoogd. Dit is r.odig in verband met de plannen om de voormalige kapel van het k'ooster te verbouwen tot raadzaal en om het voorterrein van het nieuwe gemeentehuis in te richten. Over een aan al jaren uitgesmeerd zal het laagspanningsnet van de openbare straatverlichting worden vervangen tengevolge waarvan nieu we lichtmastei. moeten worden ge plaatst. In de loop van dit jaar zal hiermee worden begonnen. In verband met de onveiligheid nabij de scholengemeenschap „Jeru salem" wordt in het nieuwe jaar de reconstructie v:n de Heuvelstraat noodzakelijk geacht. De bestrating van het Lovinck- plein nabij de kerk te Ysselsteyn verkeert in een slechte staat. In overleg met de dorpsraad is een re constructieplan ontworpen, waarin tevens het verharden van de bermen en het plaatsen van paaltjes rond het plein zijn opgenomen. Ock de verharding van de Litsen- berg te Ysselsteyn staat op het pro gramma voor 1978. In verband met de verkoop van enkele bouwterreinen aan deze weg en de aanleg van riolering is verhai - ding van deze weg noodzakelijk. Het ligt overigens wel in de lijn van de verwachting, dat de bewoners dan baatbelasting zullen moeten betalen. In het kader van het riolerings plan Ysselsteyn moeten ten behoeve van het nieuwe bestemmingsplan Ysselsteyn riolering in de Litsen- bergweg en de Buntweg worden aangelegd. Ook hier mag worden verwacht, dat een gedeelte van de kosten bij de bewoners zal worden verhaald door middel van een baatbelasting. Nieuw Krediet op afroep Nieuw! UNIEKE LEEN- EN SPAARMOGELIJKHEDEN Laat U vrijblijvend informeren, onze adviezen en service zijn als van ouds. Dagelijks 24 uur bereikbaar ook in weekends. TELEFOON 04780-4433 Patersstraat 31 Ook in 1978 zal de werkloosheid weer volksvijand no. 1 zijn en de verwachting is dat het officiële werkloosheidscijfer van 220.000 eer der zal stijgen dan dalen. Maar dat officiële cijfer geeft een volstrekt vertekend beeld van de werkelijke omvang van het werkloosheids vraagstuk. De zogenaamde verborgen werkloosheid wordt namelijk niet in deze statistieken gevangen en juist die verborgen werkloosheid is veel sterker verbreid dan velen denken. Deskundigen schatten dat de feitelijke werkloosheid zeker 35 a 40°/» hoger is dan de offi ciële cijfers aangeven en de economische situatie waarin ons land verkeert is dusdanig, dat ook in het nieuwe jaar dit sombere beeld zal blijven bestaan of alleen maar erger kan worden. Was U al bij in Horst Wat is dan de zin van deze vakan tie vooral als men wel de grote be hoefte voelt aan een wintersport vakantie. Het gaat er dus niet om om meer vrij te hebben of te krijgen, maar om verschuiving van de vrije dagen naar een periode die veel meer voor de hand ligt. Als men een winter- vakantie in zou voeren ten koste van de nazomervakantie dan hebben die genen die naar de wintersport willen dit zonder meer doen, terwijl de an deren alle tijd hbben om carnaval te vieren. Met verbieden alleen komt men er niet. Veel ouders krijgen op die ma nier de indruk, dat ze met hun eigen kinderen niet meer op vakantie mo gen gaan, terwijl met enige goede wil alternatieven aanvaardbaar moe ten zijn. VEEL WERKZOEKENDEN WORDEN NIET MEEGETELD Om allerlei redenen wordt de om vang van de werkloosheid vaak ge bagatelliseerd. Zo hebben bijvoor beeld politieke partijen, die een re geringscombinatie steunen, er alle belang bij om met een (geforceerd) optimisme over het werkloosheids probleem en de oplossing daarvan te spreken. In het blad „Marge", een maat schappelijk opbouwblad, stelde J. van Eeden onlangs nog eens na drukkelijk vast dat werkloosheid en arbeidsreserve niet gelijk zijn aan elkaar. Wanneer men werk loosheid opvat als: het niet heb ben van werk onder bevolkings groepen in de leeftijd van 15 tot 65 jaar, dan blijkt deze veel groter te zijn dan de arbeidsreserve, ze ker dan de officieel geregistreerde arbeidsreserve. Kortom, die gere gistreerde arbeidsreserve geeft een flauwe afspiegeling van de maatschappelijke werkelijkheid. Van Eeden wijst er in „Marge" op, dat bij de maandelijks verstrekte cijfers over de huidige werkloosheid bijvoorbeeld verschillende groepen werkzoekenden helemaal niet wor- Door het gereedkpmen van de nieuwe basisschool in Oirlo gaan meer kinderen van de Hogeweg ge bruik maken. Als gevolg hiervan, alsmede door de slechte toestand van de weg, wordt reconstructie in 1978 nodig geacht. Wanneer het storten van huisvuil eventueel in 1978 al op een regionale stortplaats zal gaan gebeuren, zal overwogen moeten worden of het in richten van een of meerdere over slagstations nodig i*. Omdat deze zaak nog in studio is. staat dit on derwerp als pro-i.i-moriepost geno teerd voor 1978. In de periode 1978-1979 zal worden overgegaan tot de stichting van een openbare kleuterschool in Land- weert. Ook hiermee wordt in de in vesteringsstaat voor 1978 rekening gehouden.Tevens wordt er aan ge dacht dat in dezelfde periode een openbare basischool in dit nieuwe bestemmingsplan nodig zal zijn. Binnenkort zal aan de raad wer den voorgesteld een krediet beschik baar te stellen voor het renoveren van hel jeugdhuis „De Koel" te Ys selsteyn. Ook hiermee zal in 1978 worden begonnen. Via een uitvoerig overleg met di verse organisaties in Oostrum is .be sloten de „Oude Watermolen" be schikbaar te laten blijven voor de Oostrumse jeugd. In het kader van de ontwikkelin gen zal van de accommodatie ge bruik gemaakt gaan worden door een tweetal jeugderoeperingen. Gebruik is evenwel alleen mogelijk als een ncodzakelijke rencvetie wordt uitge voerd. gepaard gaande met een aan tal aanpassingen. Er wordt rekening mee gehouden, dat een en ander in dit jaar zijn beslag zal krijgen. Reeds geruime tijd wordt in Veu len behoefte gevoerd' aan een ade quaat onderkomen, voor met name een tweetal jeugdorganisaties. Ge zien de ontwikkelingen in Veulen wordt in eerste instantie gedacht aan realisering van een scnii-permanent gebouw in 1978. Zoals bekend zijn inmiddels plan nen gereed gemaakt voor het ge bruik van een groot gedeelte van het pand Leunseweg (oud Lyceum). In deze plannen zal ook het resterende gedeelte, waarin thans nog de paters Franciscanen gehuisvest zijn. wor- 's Maandags gebracht, vrijdags terug I Tijd. noodwinkel Schoolstraat den meegeteld. Niet meegerekend werden o.a. part-timers en buiten landse arbeidskrachten. Een andere bron van werkelijkheidsvertekening wordt gevormd door het feit dat niet wordt aangegeven hoeveel mensen in een jaar werkloos worden. Zo zou het jaarlijks aantal inschrijvingen op het arbeidsbureau tenminste vijf keer zo hoog zijn als de cijfers van de geregistreerde arbeidsreserve sug gereren. Het ministerie van sociale zaken publiceert dat aantal inschrij vingen niet en dat zal ook wel weer niet voor niets zijn Er bestaat hoe en waarom dan ook bij de officiële instanties de voortdurende neiging om het cijfer van de feitelijke werk loosheid rooskleuriger voor te stel len en dat blijkt trouwens ook nog uit een aantal andere feiten. STRUISVOGELPOLITIEK Heel opmerkelijk is bijvoorbeeld het feit, dat sinds kort mensen die werkzaam zijn op aanvullende wer ken of binnen de Wet Sociale Werk voorziening (WSW) niet meer wor den meegeteld bij de geregistreerde arbeidsreserve. Toch wil het gros van degenen, die op aanvullende werken aktief is, ander werk en kunnen ze derhalve als werkzoeken den worden beschouwd. En ook een aantal WSW-ers, die als bemiddelaar moet worden aangemerkt, zou in fei te onder de geregistreerde arbeids reserve moeten vallen. Maar kenne lijk wordt er gedacht: Als we deze mensen ook nog meetellen bij de ge registreerde arbeidsreserve, wordt 't werkloosheidscijfer een stuk ongun stiger en dat geeft allemaal maar on rust onder de bevolking. Een kolos saal staaltje van struisvogelpolitiek, als u het ons vraagt. Dan de werkloze vrouwen, die niet-kostwinnaar zijn, maar zodra den betrokken. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat dit ook in dit jaar zijn beslag zal krijgen. In het kader van het leefbaar hou den en maken van bestaande en nieuwe wijken wordt o.m. ruime aandacht bested aan de realisering van voldoende speelgelegenheid voor jeugdigen en jongeren, als ook voor rekreatiemogelijkheden voor volwas senen. Deels zullen deze betrekking heb ben op wijkgebonden voorzieningen. In dit kader wordt gedacht aan speelhoeken en terreinen, trapveld jes, e.d. Deels zullen dit ook boven- wijkse voorzieningen kunnen zijn waarbij o.a. wordt gedacht aan b.v. z.g. bouwspeelplaats, kinderboerde rij, centrale speeltuin e,d. Om hierop voorbereid te zijn, wordt in de investeringsstaat voor 1978 al een herinnering aangegeven omdat de juiste kosten hiervan nog niet bekend zijn. Op de investeringsstaat is een be drag van 250.000,opgenomen voor de tweede verbouwingsfase van het cude gemeentehuis tot muziek school. Na deze verbouwing zal het oude gemeentehuis aan de Grote Markt geheel tot muziekschool zijn omgebouwd. Naar verwachting kan de tweede verbouwingsfase in de zo mer van 1978 ter hand worden ge- Het bovenstaande is een greep uit de nieuwe projekten. welke voor dit jaar op stapel staan. Volgende week zullen wij een overzicht brengen van alle voorzieningen welke vol gens de investeringsnota voor de ja ren 1977 tot en met na 1980 in dit nieuwe jaar ter hand zullen worden genomen. TONEELGROEP CRESCENDO UIT YSSELSTEYN SPEELT: „MAG IK U VOORSTELLEN?" Ben en Betty Blayne hebben wel erg overdreven als ze willen pron ken met hun oom, die in de olievel den van Oklahama stinkend rijk is geworden. En wat te doen, als hij niet komt opdagen als ze hem wil len voorstellen aan tante Dorina. Door een aantal rolverwisselingen ontstaan er talrijke doldwaze situ aties, die er voor zorgen dat u een avend kunt schaterlachen. De toneelvereniging uit Ysselsteyn speelt deze klucht van H. Tobias zondag 8 januari a.s. om 20.15 uur in de schouwburg van Venray. De en treeprijs is 3.50, bezoekers met een 65+ pas hebben 50*/o reduktie. De in ons jaaroverzicht nog eens gememoreerde dreigende opheffing van de Campina-vestiging in Venray met name de boterbereiding heeft nog alle kans op een gunstige wending, met dien verstande dat deze werkgelegenheid in Venray be houden blijft Zoals bekend zou, tengevolge van een interne reorganisatie bij Cam- pina, o.m. de Venrayse fabriek op de nomenatie staan om te verdwij nen. In Horst zou dan t.z.t. een kaas- fabriek worden opgericht. Tot 16 december j.l. hebben diver se Campina-vestigingen e.a. hun zienswijze en kritiek op deze reor ganisatieplannen kunnen indienen. Aan de hand van deze gegevens wordt een nieuwe studie gemaakt en zal omstreeks mei van dit jaar een nieuw rapport verschijnen. Zonder direct te kunnen zeggen, dat Venray nu al méér kans heeft op de vestiging van 'n nieuwe kaas- fabriek dan Horst, staan de kansen zeker fifty-fifty oftewel gelijk. De gebruikelijke nieuwjaarsrecep tie ten gemeentohuizc. waar men naast dc burgemeester cn mevr. De- feschc, ook deken Thcunïsscn en ds. Heine en echtgenote zijn nieuwjaars wensen kon aanbieden, was weer een gezellige drukte in een onge dwongen sfeer. Het trompcLtcneorps St. Petrus Banden gaf hier als eerste in het nieuwe jaar een serenade, terwijl ook Schutterij 't Zandakker acte dc presence gaf. Ook veel ver tegenwoordigers van Venrayse ver enigingen kwam hier bijeen. Aansluitend hierop was er een re ceptie van het SVV-besluur dat op deze dag een speciaal feestelijk ca chet kreeg bij gelegenheid van de onderscheiding welke Harry Stevens van de Venrayse vastelaovesvereni- ging in ontvangst mocht nemen: „de bronzen piëlhaas". Wij hebben reeds eerder de ver diensten van deze jeugdleider in ons blad gememoreerd, maar Vorst Geert Mulders bracht deze feiten op hu moristische wijze nogmaals voor het voetlicht. Dat de trophee in een oude voetbal verstopt was, met shirt, broekje en kousen, was een leuk idee, dat veel hilariteit ontpopte. Veel hi lariteit kreeg op de opmerking van burgemeester Defesche die SW weer in de tweede klasse liet spelen. Ondanks de camavalistische eer die aan deze bronzen Piëlhaas ver bonden is, werd hij door de heer Ste vens toch bijzonder op prijs gesteld, zoals hij in zijn dankwoord liet blij ken. Ook mevrouw Stevens mocht in de eer delen en kreeg bloemen aangeboden. Vanzelfsprekend bleef de jeugd afdeling van SW niet achter bij de felicitaties Zij boden Harry Stevens een Rooys Rakkertje aan, vergezeld van een oorkonde. De familie Stevens mocht na af loop van deze plechtigheid welke opgefleurd werd door majorettes van de Pierotten en de in vol ornaat aanwezige raad van ellef, prins en bestuur zeer vele handen druk ken, als bewijs dat deze onderschei ding van harte gegund was. het economisch getij keert, raakt een gedeelte van hen spoedig in de Werkloosheidswet. Maar na een half jaar houdt de WW op en alleen kost winners hebben recht op een uitke ring krachtens de Wet Werkloos heidsvoorziening. Kortom, werkloze, gehuwde vrouwen raken na een half jaar werkloos te zijn geweest prak tisch buiten de officiële registratie van de arbeidsreserve en ook dat heeft weer tot gevolg dat het offi ciële werkloosheidscijfer een gun stiger aanzien krijgt dan in feite ge rechtvaardigd is. Hoewel, niemand exact kan aan geven hoe groot de feitelijke werk loosheid is, maa op grond van voorzichtige ramingen wordea ge steld dat deze minstens 35 a 40"/» groter is dan de officiële cijfers aangeven. Somigen rekenen trou wens ook een gedeelte van de WAO-ers tot de „verborgen werk lozen". Maar het harde bewijs hiervoor valt niet te leveren. Het is zeker niet ondenkbaar dat de genen, die de stijgende WAO-uit- gaven kritisch bezien, dit argu ment van „verborgen werklozen" alleen maar willen verbreiden om de WAO-uitkering een beetje ver dacht te maken. Daar moeten we goed mee oppassen. Het is mense lijk om te mopperen op een ziekte uitkering als je zelf goed gezond bent, maar zodra iemand zelf ziek of invalide wordt, kijkt hij wel uit om de WAO-uitkering in een ver- Daartoe sluit Melissa Mode een paar weken discreet haar deuren. Om te slopen en te breken. En om vervolgens de zaak geheel nieuw aan te kleden. Voor uw persoonlijke aankleding kunt u intussen heel modieus terecht bij t verwante Modehuis Ex. Vleesstraat 14 te Venlo. Onze excuses voor het ongemak. En tot ziens in de nieuwe aankleding- Grotestraat 17a Venray 047S0 - 2861 keerd daglicht te stellen. EERLIJKER VERDELEN Hoe het ook zij, de werkloosheid is veel sterker verbreid dan uit de officiële presentatie van het Minis terie van Sociale Zaken blijkt. En dan te bedenken, dat het werkloos heidsprobleem in de komende jaren alleen nog maar groter zal worden. Maar ook dat wordt van officiële MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 VENRAT (04780) 34S6 zijde niet gaarne toegegeven. Ook vele politieke partijen wekken de indruk dat wanneer hun programma nu maar zou worden uitgevoerd, do werkloosheid vanzelf teruggedron gen zou kunnen worden. Helaas ziet het daar niet naar uit. Met name de vervanging van menselijke arbeid door machines zal zich verder door zetten en dat zal nieuwe slagen toe brengen aan de werkgelegenheid De enige oplossing in de toekomst zal zijn dat het beschikbare werk eerlijker wordt verdeeld, dat hierop zal neerkomen dat méér mensen korter werken, maar ook minder verdienen. Geen prettig vooruitzicht voor wie erg aan de huidige wel vaart hangt, maar wel een reëel uit gangspunt

Peel en Maas | 1978 | | pagina 1