V J BI Ié! Schoolbestuur Zuid in aktie tegen dreigende leegstand van lokalen jSteutojaerötoengcb '78 POELS Bronzen Piëlhaas varBouttingsoprtiiming met Kortingen van 20-50%. ojlïalissa .GOED ONDER DAK" MET AMAK WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING len Meubelen cyZog2óagon. Nare gevolgen door vochtoverlast in veel woningen van Brukske II B Vredesbood schap van de Paus ALLE ZEKERHEID, OOK VOOR 1978! BERGMANS HYP0TH3 WBER 1977 No. 52 ACHT EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN fRIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 klaar om zich rij van de in k jaren. 20fi een jaar zijn '[ere jaren, zon- 20-1herinnering. En 18.(^77 een jaar zijn [f wellicht ook igen. Hoe men ;ele dagen du- denken, het van 365 da- ons verschil- |al elk voor zich 1 voor zich zelf 1977 zich ge- i wat wat men [ten te maken.... k>r de Venrayse >ch moeten be- I gemeente weer is gepresteerd, 'jeteen aan toe- laculaire uit het liger jaren ook J| is gebleven als [og steeds mani- Lstige econo- m e werkloosheid n9 id; ook in Ven- n gosheidcijfer nog is" Aan voor" t(ngen blijkt ook 'V( urnen. We hoe- ïken aan Nedu- ter, 1'allen hopen, dat >or de economie ,ndit afgelopen jaar ie moeite waard waard zijn om renl r^en Men be- even het in dit I I roverzicht na te selijke midden- danig van zich te~'piillende zaken tgebreid of ge staan er plan- het verbouwen Misschien ligt van de plaatse- p de gemeente- Ie invulling van zat 4/ IDS be! aat-Schoolstraat 'gaan en nieuwe aanbouw. Plan- nieuwbouw itje, en de win- vai olstraat heeft 'n t betreft het ge- fnray als winkel- Venrayse win- gezeten. stdilijk niveau is er r het een en an- de eerste plaats gedacht aan het van het singel- ring" rond Ven- ingels tussen de ionsweg zijn ge it gedeelte Zuid- straat en Lang- De aansluit In- op het plaatsen op de kruisin- regen. de „binnenring" door hoopt men fvloeiing van het RB! rum te bereiken, k ,ter de prestaties I ftvoningbouw, dan I ppen jaar bijzon- L, ist. Triest vooral ind negenhonderd I wachten op een ij wel nergens in wd kan worden.... r/p5plan Landweert gevor- de praktijk ligt wordende gebied ii ten op de eerste duw in Veltum II ,-v chting op 'n uit- on. de woningbouw en heeft in 1977 van de belang- lestemmingsplan- orpen zijn gereed strijd om de fa- niet tot resultaat ningbouw betreft, nray beslist geen rom is alle hoop aar, dat nu voor op de drempel w mogen we con- veekblad „Peel en iar lang het Ven- n vele huiskamers en. We geloven te wij ondanks relke wij als „be- k ondervinden van I advertentiebladen f Jfeeds welkom zijn. lementencijfers n het aantal ad- irvan het spre- het vertrouwen, Jesteld èn voor de we erg dankbaar, int 1977 in 1978 be- weekblad, dat het lOe jaar van ver egaan. Nog slechts in Maas" viert z'n a I In Venray-kom doet zich de laatste tijd het probleem voor, dat toch al grote scholen als De Foekepot (Brukske) en Coninxhof (Veltum) uitbreiding nodig hebben, terwijl andere scholen, die onder hetzelfde schoolbestuur staan, geleidelijk aan met een leegstand van lokalen te kampen krijgen. Vorig jaar heeft het schoolbestuur van Christus Ko ning dit problieem duidelijk onderkend. Er is toen een rondschrijven uitgegaan van het schoolbestuur naar de ouders met het verzoek eerst aan de kleine scholen te denken (Lucia- en Henseniusschool) voordat in eerste instantie aan Coninxhof wordt gedacht. Op deze wijze hoop te het schoolbestuur voorlopig de dreigende leegstand van de kleinere scholen binnen het singelgebied te kunnen ondervangen. Momenteel doet zich hetzelfde voor in Venray-Zuid Enerzijds moet de Foekepot worden uitgebreid, anderzijds dreigt leegstand van lokalen in de Fran- ciscus- en Claraschool neen tegen geweld ja tegen vrede Dit is het thema, dat door de Paus gekozen werd bij gelegenheid van Wereldvredesdag: 1 januari 1978. Het is tragisch aktueel en het weerspiegelt de grote bezorgdheid van Zijne Heiligheid, die in zijn toe spraken bij herhaling de grote on rust in de publieke opinie, in de we reld en in de Kerk tot onderwerp genomen heeft en steeds'weer neemt. Geweld doet zich overal voor. Het is een feit dat geweld weer geweld oproept en alleen al om deze reden is het fout. Het thema van 1978 is een oproep tot redelijkheid en broederlijke lief de. De publieke opinie moet worden beïnvloed, speciaal via de massa media, teneinde andere paden en wegen te vinden, welke leiden tot vrede. Om aan de pauselijke oproep ge hoor te geven komt Mgr. Gijsen, de bisschop van Roermond, op Oudejaarsavond om zeven uur een Pontificale Mis opdragen in de Vredeskerk te Venray. De dienst zal worden opgeluis terd door het Jongerenkoor en or kest van de Vredeskerk onder lei ding van Jo van Els. Komt u ook bidden, opdat de vre de in 1978 bewaard blijft! Was U al bij in Horst Tijdens de nieuwjaarsreceptie van S.V. Venray, op zondag 1 januari, in het clubgebouw „Den Boggerd", in het sportpark „De Wieën", zal om 14.00 uur de carnavalsvereniging „De Piëlhaas", de Bronzen Piëlhaas uit reiken aan Harry Stevens, voor zijn langdurige verdiensten voor S.V. Venrayq en met name voor de jeugd van deze vereniging. Uiteraard wordt dit probleem ook op gemeentelijk niveau duidelijk on derkend Diverse berekeningen heb ben al geresulteerd in nota's en rap porten, welke ter bestudering zijn aangeboden aan het samenwerkings verband van de drie schoolbesturen binnen de singels waarin ook ver tegenwoordigers van onderwijs krachten en ouders onder een onaf hankelijke voorzitter zitting hebben. Momenteel is bij deze instanties het rapport „Alternatieven voor een sa neringsplan van de katholieke kleu ter- en basisscholen in Venray-kom" in studie. Wat Brukske betreft zal op basis van de huidige leeftijdsopbouw het leerlingenaantal aldaar zich stabili seren op 500. Dat wil zeggen, dat, nadat de groei uit de wijk is, er ruimte zal moeten zijn voor het op vangen van 500 leerlingen in De Foekepot en de Flierefluit. Uitgaan de van 25 leerlingen per klas bete kent dat totaal twintig permanente lokalen voor beide scholen. Zolang echter de wijk nog groeit en er dus een leerlingenaanbod blijft bestaan, moet rekening worden ge houden met een piek. Berekeningen hebben uitgewezen, dat in plm. 1983 rond 1000 kinderen in de Foekepot en de Flierefluit moeten worden op gevangen. Mede in verband met de aan uit breiding van de scholen verbonden kosten heeft men zich afgevraagd hoe deze piek zal moeten worden opgevangen. Om te voorkomen, dat na de piek ook De Foekepot met leegstand te kampen zal krijgen is afgesproken, dat De Foekepot en De Flierefluit niet meer dan 20 perma nente lokalen zullcr. krijgen. De noodzakelijke uitbreiding zal dan in semi-permanente lokalen geschieden. Zo mogelijk zullen de lege lokalen van de in de onmiddellijke nabijheid van De Foekepot in wijk-Zuid gele gen scholen, die onder hetzelfde schoolbestuur srtaan. voor opvang van de piek kunnen worden ge bruikt. Met het schoolbestuur is afgespro ken, dat het zich zal bezinnen op maatregelen om de leerlingen uit het Brukske op te vangen :n de St. Fran- ciscus- en de St. Claraschool. Deze bezinning heeft er toe geleid, dat in de Kerstvakantie de hoofden van De Foekepot en de St. Francis- cusschool op „huisbezoek" zullen gaan om de ouders van kinderen uit net westelijk deel van de woonwijk Brukske, die in de derde en vierde klas zitten, te vragen hun kinderen te laten overstappen naar de Clara- c.q. Franciscusschool. Hiermee wordt bereikt, dat De Foekepot niet ver der behoeft te worden uitgebreid en dat de beide andere scholen in de wijk voor de komende jaren nor maal kunnen blijven funktioneren. Om te voorkomen, dat de belan gen van het schoolgaande kind wor den geschaad door deze maatregel, zal een eventuele „overstap" naar een andere school, in nauw overleg met de ouders gebeuren. Of en in hoeverre verkeersvoor- zieningen getroffen moeten worden voor de dan dagelijks over de Zuid singel c.q. Oostsingel passerende kin deren, is ook een punt van overwe ging. t.rutc'.lr.nTt I7.i Venray 04780 - 2881 In niet minder dan 217 van de 442 woningen in Brukske II zijn er klachten over vochtoverlast, schimmelvorming in kasten, last van on gedierte, steeds beslagen ramen, defecten aan de automatische afzuig- unit, loslaten van behang, toenemend aantal scheuren en de kwali teit en werking van het hang- en sluitwerk. Deze klachten zyn naar voren gekomen, nadat in de week van 19 tot 23 december door de (Bond van Huurders en Woningzoekenden een enquête was gehouden onder de bewoners van 442 woningen in Brukske II naar aanleiding van enkele incidentele klachten. In de Buurtkrant van de B.H.W. worden de klachten per straat nog eens duidelijk uiteengezet. Hierbjj is gevoegd een ljjst met 284 hand tekeningen van Brukskebewoners, die zelf niet veel klachten hadden, maar wel vinden, dat snel en afdoende hulp geboden moet worden aan de bewoners, die Ihet slachtoffer zyn van vochtige huizen en de daarbij optredende overlast als schimmel en stofluizen. De bewoners van de woningen waarin de overlast zich voordoet eisen in de Buurtkrant, dat voor eind januari door de Woningbouwvereni ging Noord Limburg gestart moet zijn met een grootscheeps onderzoek naar de oorzaak van de klachten. Dit onderzoek zo wordt gesteld mag niet beperkt 'blijven naar het ventilatiegehalte van de kruip ruimtes en slecht funkti onerende af- zuigunits. Door de Bond van Huurders en Woningzoekenden zal, samen met de bewoners, de Huuradviescommissie worden ingeschakeld. Bij uitblijven van deugdelijke voorzieningen zal worden overgegaan tot juridische maatregelen tegen de Woningbouw vereniging „Noord Limburg", aldus de Buurtkrant. VOORGESCHIEDENIS De afdeling van de B.H.W. te Ven ray dezelfde bond, welke destijds aktief was geweest ten behoeve van de woningwetwoningen aan de Maas- heseweg, St. Odastraat en Willem straat werd eind september be naderd door een aantal bewoners van de Cellostraat en Fagotstraat. Deze bewoners haden zich al een jaar lang tot diverse instanties ge wend met klachten over een zeer vochtige woning en schimmelvor ming. Verschillende bewoners kre gen zelfs last van ongedierte. De be woners hebben zich gewend tot de Woningbouwvereniging „Noord Lim burg". Bouw- en Woningtoezicht van de gemeente Venray en de „Wilma", de bouwmaatschappij, die de wonin gen heeft gebouwd. Begin november heeft de B.H.W. hét Bouwkundig Bureau van de S.P. Hulp- en Informatiedienst (ook dit bureau was destijds betrokken bij het onderzoek naar de woningen van de Maasheseweg e.o.) verzocht een onderzoek in te stellen. Dit onder zoek, zo staat in de Buurtkrant te lezen, draagt een globaal karakter, omdat het bureau niet beschikte over het bestek en de bestekteke ningen van de betrokken woningen. Half december bleek uit kontakten met verschillende andere buurtbe woners. dat de vochtproblemen zich niet alleen beperkten tot de wonin gen in de Cellostraat en de Fagot- straat. Uit de hierop volgende enquête bleek, dat ook bewoners van wo ningen in de Bazuinstraat, Gitaar- straat, Harpstraat, Klarinetstraat, Luitstraat, Marimbastraat, Spinet straat en Tamboerijnstraat eenslui dende klachten hadden over vocht en schimmelvorming. VOCHTOVERLAST Vochtoverlast met alle gevolgen van dien bleek de meest voorkomen de klacht te zijn. De onderzoeken, uitgevoerd door de Bouwtechnische Dienst van de Woningbouwvereniging „Noord Lim burg" en Bouw- en Woningtoezicht van de gemeente hadden volgens de direct betrokkenen niet veel om het lijf. De bewoners kregen steeds te ho ren, dat het vochtprobleem door henzelf werd veroorzaakt. „De ene keer lag het aan het feit, dat er ge rookt werd en een andere keer lag het aan de planten" aldus de Buurt krant. OORZAAK? Volgens het Bouwburo van de S.P. Hulp en Informatiedienst zou op-, trekkend vocht hoogstwaarschijnlijk de oorzaak zijn van vochtoverlast. Hiervoor zouden de volgende argu menten spreken: de fundamenten onder de spouw muren zijn drijfnat. Mogelijke oorzaken oppervlakte-condensa- tie en/of optrekkend vocht ten gevolge van poreuze beton; de begane-grond-vloer is zonder voöhtafsluiting direct op de nat te fundering gelegd. De korrelbe- ton-vloerelementen nemen het vocht gemakkelijk op; vermoedelijk geldt hetzelfde bij. de aansluiting van het binnen- spouwblad op de fundering. Als merkwaardig daarbij, wordt aangetekend, dat het vocht tot vrij grote hoogte wordt opgezogen in 't binnenspouwblad, terwijl gewapend beton-element toch een zeer geringe cappilaire werking dient te verto nen. Daarom wordt gesteld, dat onder zocht dient te worden of de beton- kwaliteit van dit complex wel vol doet aan de voorschriften. GEVOLGEN De vervelende gevolgen voor de bewoners van deze vochtige huizen worden uitvoerig weergegeven. Hier van worden genoemd extra stook kosten; het vaak ziek zijn van kin deren en het niet afdoende kunnen bestrijden van de insectenlast als de oorzaak niet wordt bestreden. In de Buurtkrant worden de vol gende conclusies getrokken: De oorzaak van de vochtoverlast is gelegen in een bouw-teohnisch gebrek en niet in het woonge- drag van de bewoners; de overlast zal pas verdwijnen indien na een grondig onderzoek vooraf, voorzieningen worden ge troffen aan de fundering, om op trekkend vocht te voorkomen. Het aanbrengen van ventilatie openingen, zoals door de Woning bouwvereniging is gebeurd, kan ADVERTENTIEPRIJS 24 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING AFSCHEYD VAN 'T JAER MCMLXXVII EN EEN VAN UW KRANT „PEEL EN MAAS" Weer spoedt een Jaer ten eynd en wat daer is geschied hebt Cy uyt Uw Courant gestaeg kunnen verneemen \laer meestal heeft dit Nieuws ons 't alderminst verheugt gaf veeleer reeden ons tot klaegen en tot kleemen Het was al naerigheyt in ons en andrer Land zoo nugter ons gemeld in zwart gedruckte woorden 't sy staecken uyt protest, of staecken om de Poen 't is kaapen, gijslen en in koelen bloede moorden Er is niets nieuws, de Middeleeuwen keeren weer de ketting op de Deur, nyet 's avonds laat ter strate een Yeder vindt het erg en wil der wat aen doen maer men verneemt alleen maer praaten, praaten, praaten Toch heeft ons Land getoond hoe'n cleyn Land groot kan syn meer dan een half Jaer 'tsonder syn Bestuur kan stellen het kwam de Neus ons uyt, als eclke keer op nieuw men ons de zooveelste Mislucking kwam vertellen Maer nu ist dan gebeurl, de oude woonst van Cats in 't Haegjen wordt weer door een nieuwe Man betrocken en wat er dan gebeurt, dat sien we dan wel weer na al wat is geschied, kan immers nyets nog schokken! Maer Groote politiek wordt Kleyne politiek als 't koomend Voorjaer wij opnieuw ter Stembus tygen elck Strijder gordt sich aen, elck Spreeker schraept de keel om te vertellen hoe wij 't beeter moeten krijgen Toch ist een wondre seack, wy hooren keer op keer van minder Werck en dus nog veel meer Arbeytsloosen hoe 't Huyshoudhoeck van Staat de roode cijfers toont hoe t welcaertsscheepjen leekt en hoe wy moeten lioosen Ja, 't is een wondre saeckhoe nogtans Sinterclaes noch meer dan voorig Jaer aent koopen is geslaagen de winckels barstensvol en slraekx dus vrijwel leeg waer komt dat Geld vandaen? soo sou men willen vraagen En ondertussen groeit de Dreiging vant Verkeer of, beeter, van de Mens, die weinigli blyekt te gee ven bij mist en duy ster nis, om wetten of vermant Wüinigh om eygen. en nog min om andrer Leeven Dan singen wy wel braaf van Vreede hier op Aard en Vreede in het hart, maer doen sulckx op een Koopjen Wy neemen met dat al, a!st gaet om ens belang of slegts om ons pleyzier, maer al te ligt een Loopjen En vraagt Gij Mij o leezer, die dit alles leest isser dan nyets dat kan verblijden of kan stigten? Dan isser dat gewis, maer 't goede dat geschiedt leest men int algemeen nyet in de Nieuwsberigten Als 't beeter worden moet. dan dient een elck van ons het aller eerst maer met sichselven te beginnen de Naaste, en nyet slegts in 't verst verwijderd Land maer die ons 't naaste staat, erkennen en beminnen Moog dan dit Nieuwe Jaer U brengen veel Geluck geen onheyl treff Uw huys, geen Onspoed koom U teegen Uw Nieuwsblad wenscht U gaerne voor dit Nieuwe Jaer voor HuysGezin en Saack, veel Voorspoed en veel Zeegen. VERZEKEREN Patersstraat 31 SPAREN enz. Venray Tel .04780-4433 WIJ WENSEN U ALLEN EEN GELUKKIG NIEUWJAAR 1 MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 niet als een dergelijke voorzie ning worden aangemerkt omdat het de oorzaak van het probleem ongemoeid laat; de overlast bleef niet beperkt tot twee woningen, maar verspreidt zich over het hele complex wo ningen van Brukstke II. Het resultaat van het gehouden onderzoek en vermeld in de Buurt krant is ter kennis gebracht o.m. van de Inspecteur voor de Volkshuisves ting en Bouwnijverheid te Maas tricht. het secretariaat van de Huur adviescommissie te Maastricht, be stuur en directie van de Woning bouwvereniging Noord Limburg", het college van b. en w. van Venray en Bouw- en Woningtoezicht van de gemeente Venray. Desgevraagd verklaarde de Wo ningbouwvereniging „Noord Lim burg" over bovenstaande, het vol gende: Sedert enige tijd is de Woning bouwvereniging op de hoogte van bestaande vochtklachten in een drie tal woningen in de wijk Brukske II. In deze periode is onderzoek ver richt door de Woningbouwvereni ging, de dienst Bouw- en Woning toezicht der Gemeente Venray en de aannemer. De conclusies van deze onderzoekingen is, dat nog niemand de juiste oorzaak van de optredende verschijnselen kan aanwijzen. De verwachting bestaat dat er diverse oorzaken een rol kunnen spelen. Van doorslaand vocht via de geïso leerde spouwmuren kan voor zover wij nu kunnen overzien geen sprake zijn. Het is bekend dat in woningen die middels gietbeton gebouwd worden het „ademen" van muren niet of minder mogelijk is. Dit geldt trou wens steeds wanneer woningen ge- is ole er d worden. Doordat in een woning altijd vocht geproduceerfd wordt dient aan dacht aan de vochthuishouding be steed te worden door middel van ventilatie .Dit gebeurt in de wonin gen door middel van permanente ventilatie en mechanische afzuiging. Volgens de bewoners zou de me chanische ventilatie onvoldoende werken. Het aantal klachten dat wij tot heden hierover ontvingen gaf geen aanleiding tot een dergelijke conclusie. Toegezegd is dat dit na gezien zal worden. Verder is aan een van de bewo ners een aantal praktische tips ge geven t.a.v. het wonen in de wo ning. Bij meting bleek het vochtge halte in deze woning terug te lopen. De Woningbouwvereniging is er enigszins verwonderd over dat er nu meer klachten zouden zijn. Wanneer dat juist is zal een onaf hankelijk adviesburo belast worden met het opsporen van de oorzaak, waarmee wij hopen dat aan deze verschijnselen een halt toegeroepen kan worden.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1