een Venrayse industrie op de achtergrond ^oqmatv (Dnffisteiij - %tjwneno L3-5\ Levensgevaarlijk gewond Dodelijk verkeersongeluk te Horst Dodelijk verkeersongeluk te Castenray Nieuw bedrijf OED ONDER DAK" MET AMAK pp WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Bergmans Venray 5p) Werk gegund Al tien jaar lang, dagelijks onderzoek door Nieuw! UNIEKE LEEN- EN SPAARM0GEL1JKHEDEN PEEL EN MAAS ook üw krant 110 ACHT EN NEGENTIGSTE JAARGANG :RIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 24 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Bij de toch wel indrukwekkende lijst van Venrayse industrieën is er één waar men zelden of nooit over hcort spreken, maar die intussen toch al tien jaar in Venray gevestigd is. We bedoelen het Varkensonder- zcekcentrum Nieuw Dalland, ver schelen achter de Ballonzuil. Wees tot voor kort nog een eenvoudige richtingaanwijzer naar dit in alle stilte werkende bedrijf, sinds enige tijd is ook dat bord verdwenen en de argeloze bezoeker gaat onwetend aan dit voor veehouders belangrijke onderzoekcentrum voorbij. Het zal wel een jaar of acht ge leden zijn dat we voor het eerst dit bedrijf bezochten, en toen we enige tijd geleden opnieuw een uitnodiging tot een bezoek ontvingen, dwaalde in ons achterhoofd de gedachte dat we geconfronteerd zouden worden met het ideale slachtvarken, dat na tien jaren van onderzoek, kruising en selectie gefokt zou zijn om uit eindelijk geconsumeerd te worden in de binnenlandse en buitenlandse keukens. Maar bij ons bezoek bleek al spoe dig dat cok na tien jaar van onder zoek het nog steeds nodig is kruisin gen en selecties toe te passen cm een zo goedkoop mogelijk vleesprodukt op de markt te kunnen brengen én een voor de boer zo economisch mo gelijke opbrengst te garanderen. GESCHIEDENIS Reeds in 1963 was men bij Unox, Zwanenberg en Hartog, tot de con clusie gekomen dat het zeer goed mogelijk moest zijn de economie van de varkensproduktie te verbeteren. Daarvoor was echter een centraal onderzcekbcdrijf nodig, waar de mo dernste onderzoek-, selectie en fok kerijtechnieken konden worden toe gepast. Een voorbeeld uit de prak tijd bestond niet, dus kon men ner gens te rade gaan en moesten eigen studies voorop staan. Een voor. dit deel geëigend bedrijf vond men op de boerderij 't Roosen daal, waar 40 ha iycnd de mogelijk heid bood zulk een .mderzoekcen- trum te realiseren. In 1966 begon men met de bouw en in 1967 werden de eerste biggen aangekocht. Die aankopen bestonden dan uit een groot aantal tomen, met het voorop gezette doel uitgebreide in formatie en vergelijkingen te krij gen over toomgenoten, dit o.a. wat betreft de slachtresultaten. Maar hiermede werd tevens de basis ge legd voor een sele'ktie- en fokpro- gramma ter verbetering van de eco nomie van de varkensproduktie. Pri mair dus een zo laag mogelijke kostprijs met een zo hoog mogelijke opbrengstwaarde van het slachtvar ken. DE OPZET VAN HET ONDERZOEK Op Nieuw Dalland wordt elk on- derzoek-varken (en dat zijn er zo'n 1400) apart gehuisvest en gevoed. De omstandigheden waaronder ze ver keren zijn gestandaardiseerd, dus voor elk dier hetzelfde. Dat is nood zakelijk cm goed vergelijkbare en nauwkeurige informatie te verzame len ever de economische prestaties van de dieren. Op deze wijze zijn er de afgelopen tien jaren al zo'n 40.000 dieren onderzocht. Een uiterst strenge selectie wordt hierbij toegepast. Alleen de allerbes te dieren worden aangehouden voor de fokkerij. De andere belanden in de vleeswarenindustrie. HET ONDERZOEK IN DE PRAKTIJK Het verzamelen van gegevens om trent de kwaliteit van elk dier, be gint in feite al bij de geboorte. Het geboortegewicht het aantal biggen, de groei in de eerste paar weken en hoe hard daarna, zijn allemaal vra gen die beantwoox-d moeten worden. Na enige tijd vindt dan de eerste selectie plaats. Vindt men de toom biggen gced genceg om naar het prestatie-enderzeek te gaan. dan werden de dieren elk apart gehuis vest en begint het prestatie-onder- zcek tct een gewicht van 100 kg. bei-eikt is De gegevens die in deze periode verzameld worden zijn: het vcederverbruik, de groeisnelheid, de spekdikte etc. Teneinde het percentage mager- vlees en de kwaliteit daarvan te kunnen bepalen, worden van elke opgefokte toom twee dieren volledig uitgesneden. Men heeft dan van de toom en van elk dier afzonderlijk al een helelijst van gegevens. Deze werden neg aangevuld met de ge gevens van de ouders en vvorc.ud-.-i om dan gebundeld in de computer te werden verwerkt. Het resultaat be paalt dan de gang van zaken bij de tweede en belangrijkste selectie. Deze tweede selectie bestemt na melijk of het dier al dan niet in de tepfekkerij wordt opgenomen. Een uiterst strenge selectie, want slechts 30 tot 350.'o van de vrouwelijke die ren wordt bevorderd tot fokdier en minder dan 5% van alle beren. De ze beren moeten dan via hun nako melingen nog bewijzen dat ze niet alleen zelf goed zijn, maar hun goe de eigenschappen ook overdragen op hun nakomelingen. Krediet op afroep Nieuw! Laat U vrijblijvend informeren, onze adviezen en service zijn als van ouds. Dagelijks 24 uur bereikbaar ook in weekends. TELEFOON 04780-4433 Patersstraat 31 ren wijst meestal op een aantal an dere problemen, daarover zijn alle deskundigen het zonder meer eens. Ongunstige huiselijke omstandig heden (spanningen tussen de ouders, gebrek aan contact met de ouders e.d.) zullen een jongere sneller in de verleiding brengen om de werkelijkheid te ontvluch ten en dat kan erg goed door al- alcoholgebruik. Ook spanningen ontstaan door werk- of schoolom- standigheden, werkloosheid e.d. kunnen het alcoholgebruik in de hand werken. Voorts en dit be paald niet in de laatste plaats kunnen individuele factoren het alcoholgebruik stimuleren. Jonge ren met psychische problemen kunnen hun angsten en eenzaam- heidsgevoelens onvoldoende ver werken en grijpen dan snel naar de drankfles. Hier begint in feite het probleemdrinken al, dat als zo vaak uitmondt in een trieste al- ooholcarrière. VOORBEELD Je kan natuurlijk je kinderen ver bieden om sterke drank te gebrui ken, maar wie gelooft dat dit ook maar iets uithaalt? Je kan ze ook verbieden om om te gaan met vriendjes, die zich al een riskante (alcohol) leefgewoonte hebben eigen gemaakt, maar ook dat haalt weinig uit. Ook „moraliseren" over het alco holgebruik van tieners lijkt niet het juiste middel, want de riskante drinkgewoonten van vele jongeren wijzen nu jüist zo uitdrukkelijk naar verkeerde drinkgewoonten van ou deren. De jeugd spiegelt zich steeds aan het voorbeeld van volwassenen eri als de jeugd ziet dat ouderen ook dikwijls een stevig glas drinken en de alcohol aangrijpen als middel om hun problemen te onderdrukken, dan moet je niet vreemd opkijken als jongeren zich met die ouderen gaan identificeren en ook veel gaan drinken. Deskundigen zijn het er over eens, dat het alcoholgebruik door tieners drastisch zou verminderen, wanneer de ouderen er gezondere leefge woonten op na zouden houden, ook op het punt van alcohol .Zij menen tevens dat kinderen die een sterke persoonlijke band met hun ouders hebben en die opgroeien in een -evenwichtige gezinssituatie, minder snel tot alcoholverslaving zullen ver vallen dan kinderen, die zich om wat voor reden ook in het gezin niet thuis voelen en hun frustraties daar over afreageren door riskante leef gewoonten zoals drugs- of alcohol gebruik. Trouwens de zeugen moeten in de praktijk ook goed zijn want als hun prestaties onvoldoende zijn, b.v. te kleine tomen biggen werpen, dan worden ze zonder pardon opgeruimd. PRAKTIJK Het zal eenieder duidelijk zijn, dat op deze wijze door Nieuw Dalland geproduceei-de bei-en en zeugen aan de hoogste eisen voldoen. Maar het zal ook duidelijk zijn dat men niet veel verder komt met het kwalitatief verbeteren van de varkensstapel, als deze dieren niet verder komen dan Nieuw-Dalland. Sinds een jaar of vijf worden dan ook zeugen en be ren verkocht aan veehouders overal in den lande. Dat gaat intussen niet meer zoals vroeger op de Venrayse veemarkten, met bieden en loven en handjeklapperij. Dat is wel definitief verleden tijd. Het is helemaal niet vreemd dat een veehouder telefo nisch een aantal zeugen bestelt, zon der dat hij die dieren ooit gezien heeft. De reputatie van Nieuw Dal land en een gegarandeerde afname en opbrengst van het Nieuw-Dalland varken, zijn inmiddels al zo goed bekend, dat een volledige vertrou wensrelatie is ontstaan. Dat „uitzetten" bij de zelfstandige varkenshouders wordt verzorgd door VEMO die daaraan de begeleiding in de praktijk verbindt. Want het is uiteraard belangrijk dat goede fok- eigenschappen van de dieren ook optimaal tot hun recht komen. Verder is er nog de biggenstroom van vermeerderbaar naar mester, en de slachtvarkensstroom van mester naar slachterij. Ook daar houdt de VEMO zich mee bezig teneinde iede re schakel in deze keten een stukje economisch voordeel te laten berei ken. Het hoogwaardig varken van Nieuw Dalland is daarbij de hechte basis. SAMENWERKING Het onderzoekcentrum Nieuw Dal land werkt in nauwe samenwerking met „De Koolberg" te Westerbeek. De zeugenstapel op 't Roosendaal is •in de eerste pltaats bestemd voor onderzoek en ontwikkeling van nieu we stammen. Wordt een aantal die ren uiteindelijk tot een produktie- stam uitverkoren, dan worden ze op genomen in de produktiestapel van Nieuw Dalland. Deze dieren gebruikt men dus als producenten van alle grootvaders en grootmoeders van de toekomstige slachtdieren. De groot moeders worden dan geplaatst op het produktiebedrijf „De Koolberg" of op zelfstandige sub-fokbedrijven. STANK Het was cp een storm- en regen achtige middag dat wij in Nieuw Dalland op bezoek waren en een kijkje mochten nemen in verschil lende stallen, waar het droog en warm was. Aan zo'n bezoek worden vanwege het besmettingsgevaar nog al enige hygiënische eisen gesteld. Een stofjas van het bedrijf over je eigen kleding; laarzen aantrekken en dcor een ontsmettingsbad wandelen; handen in een entsmettingszeep was sen en tenslotte bij elke toegang tot een andere stal opnieuw de laarzen afspoelen. Opmerkelijk was het dat men buiten de stallen geen enkele varkensgeur waarnam, terwijl het binnen toch behoorlijk stonk. Het gezegde dat men in een bepaalde Venrayse woonwijk Nieuw Dalland kan ruiken, moeten we dan toch wel naar het rijk der fabelen verwijzen. Ook het vrij ver van elkaar ver wijderd liggen van de diverse stal len is gedaan uit een oogpunt van besmettingsgevaar. Men kan zich voorstellen wat een epedimie onder de varkens hier voor gevolgen zou hebben. Venrays „stille" industrie zou er op zijn minst zeer ernstig door gehandicapt worden Frans Linssen-Grote Markt 2 -Venray- tel.6427 Baan Hofman Diesels B.V. te Go- rinchem heeft aan J. P. A. Nelissen Aannemingsbedrijf B.V. te Venray, opdracht gegeven tot de bouw van een bedrijfspand op het industrie terrein Avelingen West te Gorin- chem. Het totale oppervlak van het nieu we terrein bedraagt 8600 m2 waar van 1860 m2 bebouwd. Het bedrijfs pand omvat een werkplaats ruimte van 1200 m2 voor het assembleren en reviseren van scheepsdieselmoto- ren en transmissies en verder een aangebouwd pand waar kantoren en magazijnen zullen worden gevestigd. De bouw, waarvan de aanneem- som 1.700.000,bedraagt, moet. over acht maanden worden opgele verd. Voor de fundering worden pa len geheid van 16 tot 19 meter. Dinsdagavond omstreeks kwart voor zes is door nog onverklaarbare oorzaak de personenauto, bestuurd door de 61-jarige Jan Vissers uit Blitterswijck op de Wanssumseweg nabij Spraelandt dwars over de weg geraakt, juist op het moment dat uit tegenovergestelde richting de perso nenauto bestuurd door de 54-jarige A. v. K. uit Tilburg naderde. Deze kon een botsing niet meer voorko men en de door hem bestuurde auto botste tegen de dwars over de weg staande auto. De bestuurder uit Blitterswijck bleef bekneld in de auto zitten en Venrays brandweermannen, die in recordtijd ter plaatse waren, moes ten het slachtoffer uit de auto ha len. Leek het aanvankelijk dat de verwondingen meevielen, bij onder zoek in het Venrayse ziekenhuis bleek het noodzakelijk dat hij met spoed naar het Radboudziekenhuis in Nijmegen werd vervoerd. Dins dagavond verkeerde het slachtoffer nog in levensgevaar. De beide auto's werden bezwaar beschadigd. De politie van Venray verzoekt de getuigen van dit ongeval zich met haar in verbinding te stellen. Deze kunnen vermoedelijk de oplossing geven omtrent de oorzaak Liefst zo spoedig mogelijk, telefonisch onder nummer 4888 of aan het politie bureau. Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur reed, door onverklaarbare oorzaak, tussen Califomië en de Venlose vei ling, de auto bestuurd door de 22- jarige mej. Beterams uit Venray in volle vaart tegen een langs de weg staande boom. De bestuurster en de naast haar zittende moeder, werden zwaar gewond naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd, alwaar mej. Be terams kort na aankomst overleed. Zondagmiddag omstreeks kwart voor vier is, waarschijnlijk tenge volge van harde zijwind, een per sonenauto, bestuurd door de 23-jari ge Fr. Smits uit Horst, op een recht gedeelte van de Horsterweg onder Castenray aan het slingeren geraakt. Voordat de bestuurder de auto onder controle kon krijgen botste de auto tegen een rechts van de weg staande boom, brak vervolgens in twee stuk ken uiteen en belandde in een grep pel langs de weg. De bestuurder werd bij de botsing vrijwel op slag gedood. Op 1 december a.s. zal Slijkerman Machines b.v. uit Oisterwijk, een vestiging openen aan de Wilhelmi- nastraat te Venray. Dit bedrijf, dat al 7 jaar in Oister wijk floreert, heeft zich gespeciali seerd in de verkoop en service- onderhoud van machines voor de particuliere tulnliefhebbers, maar ook voor de meer professionele ma chines zoals die in gebruik zijn bij gemeenten en grote instellingen. De nog steeds groeiende klanten kring in Noord- en Midden-Limburg en Oostelijk Noord Brabant maakte een vestiging in dit gebied erg wen selijk. MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 VENRAY (04780) 3456

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1