de winkelsluiting in Venrav n dekbedden n onbetaalbaar imbra 1 STIENSTRJ [1 l VENRAY Allerheiligen en Marokkaans berber k vloerkleden Klassieke SI: vloerkleden WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING in eert Meubelen St. Nicolaasaktie van de Zonnebloem voor zieken Dorpsraad Oirlo heeft dagelijks bestuur Slipjacht De elfde van de elfde Matthaus Passion geen bouw 78 RV UE b I EENHEID IS VER TE ZOEKEN POELSsH ^350 - !b° .y» thómassenB TAXAT1EBUR0 voor een juiste waardebepaling Vjq_ van uw (toekomstige) woning vastelaovend begint te dagen Feestvergadering Piëlhaas thömassénBi tfBER 1977 No. 44 ACHT EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS &RIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 24 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING n wij in ons en Woning ezen op de mi- het komende iert woningen i laat staan, n opgeleverd. 'EF konklusie, aan >n van de Wo- itscfl Limburg, en intsluiting. van tegonnen moet irete plannen annen zijn er ig (aanleg van eningen) kan •aliseerd wor- "S 'Rl m oorname pro- e kop op. De ■s bij lange na an Iandweert - vijf jaar ge- het eerst spra- Iweert, hebben op ruime Ir ij ven. aange- lleen als een Daar was zon- diepere ach- lei voorschrif- oen niet tijdig gingen „vette is voorbij. ;n in een ver is gekomen, is e gemeente al J(om krijgt. Men aanleggen op anders is. Dat nte in onder met de ver- irikkelaars. En uit de mouw: ars zullen wel dan onder een projekt Met andere bouwplannen sente dus met londen aan die Noodgedwon- eisen van die EN[h, voor zover last in het ge- n er ook maar ff r „de kont te- *■'1 men moeten iot onteigening en intussen al- liets kan du- lale onderhan den nodig om i De voorstel- an te kopen ojektontwkke- kan komen missies behan- D By de toegangswegen tot het winkel (streek) centrum Venray zou eigenlijk een groot bord moeten worden geplaatst, waarop staat aan gegeven welke winkels op welke dagen geopend zijn, van hoe laat tot hoe laat tussen de middag de zaken zijn gesloten en hoe de win kelsluiting op zaterdag is geregeld. Wanneer men deze service eventueel zou geven aan vriend en vreemdeling, kan er misschien tevens bij worden vermeld, welke za ken van de mogelijkheid om op zondagmorgen geopend te zijn, ge bruik maken. Momenteel is in Venray de eenheid op het gebied van de winkelsluiting ver te zoeken, vcoral waar het de sluiting betreft op maandag, dinsdag en zaterdag. Was U al in Horst deld worden, en met de daar gege ven adviezen in de gemeenteraad gebracht. Gaat die er mee akkoord, dan heeft Gedeputeerde Staten nog het laatste woord. Natuurlijk kan men intussen wel doorgaan met het plannen maken het intekenen van het plan Land- weert maar eer men die plannen kan verwezenlijken, zal er nog veel water door de Maas gestroomd zijn. Zoals bekend zijn er in plan Land- weert flinke prijzen betaald voor gronden en bedrijven. De projekt- ontwikkelaars hadden een dikke por temonnee. De gemeente is echter aan voorschriften gebonden, met name maximum prijzen aan de hand van konkrete schattingen. Die schattin gen hebben inmiddels plaats gehad en vallen niet tegen. Maar dat wil niet zeggen dat niet een of andere projektontwikkelaar een stapje te rug moet zetten. Uit bovenstaande kan men echter op de vingers natellen, dat deze ge hele procedure nog vele maanden in beslag zal nemen. En dan praten we nog maar niet over eventuele aktie- groepen, die links of rechts een boom of bebossing willen sparen, en daarmee het projekt lange tijd kun nen tegenhouden. Men kijke maar naar plandeel Westeinde. Waarmee we maar willen zeggen, dat onze stelling dat er het komende jaar in plan Landweert vermoedelijk niet gebouwd kan worden althans geen woningen zullen worden opge leverd nog niet zo heel ver naast de werkelijkheid zal liggen. Dat, on danks de optimistische prognose van de gemeente, dat er in 1978 begon nen zal worden met de bouw van 532 woningen. Het komende jaar kon wel eens een jaar van stijgende woningnood betekenen. DE TELEGRAAF 20 AUG. 1977 Van onze redactie Woonkrant iKK ar uit, dat een donzen dekbed een nog slechts weggelegde luxe gaat worden. Deskundigen it najaar alleen al op een prijsstijging van 50 ig afgezien van het feit dat dek>- dden met 90 a g eldzaam dreigen te worden "t de fabri- schaarste aan grondstof*" gen zijn. meer veren te gebruik*»* week verteld ïldoet conferentie ter an de vakbev G* die eind <4? lijkt ook de wol- u deken een rentree te ma ken: voor het eerst sinds het midden van de jaren zestig zijn er vorig jaar in Neder land weer meer dekens ge kocht (ruim een miljoen) waarbij het aandeel van dé wollen dekens steeg- van 40 tot 46 procent. *>u al vijf jaar durende de al dan niet .«•rlei China het trans- net afgelopen M2f&ntal watervo- ten Tot deze conclusie is ook de Ven- rayse vereniging van zelfstandige endernemers gekomen, blijkens een deze week uitgegeven nieuwsbrief. Op het ogenblik is de situatie in Venray zo, dat ingevolge de winkel sluitingswet van 1951 de winkels 64 uur per week (inclusief de wekelijk se koopavond) geopend mogen zijn. Vólgens de op deze wet gebaseer de gemeentelijke verordeningen geldt er een verplichte winkelsluiting op dinsdag na 13 uur voor de branches textiel en mode-artikelen, schoenen, huishoudelijke artikelen en luxe ar tikelen. Voor levensmiddelenzaken geldt geen verplichte winkelsluiting. WARBOEL Kapperszaken moeten ingevolge de winkelsluitingsverordening op maandag na 13 uur gesloten zijn. Er zijn echter ook kapperszaken in Venray. die op maandag de gehele dag gesloten zijn. Dan zijn er zaken, die op dinsdag de gehele dag dicht zijn, terwijl an dere zaken b.v. de supermarkten de gehele dag open zijn. Maar er zijn ook zaken, die dan weer. niet onder de branches textiel, mode, schoenen, huishoudelijke en luxe ar tikelen vallen, die "s middags geslo ten zijn of de gehele dag open zijn. De consument zoekt het maar uit. Volgens de nog van kracht zijnde winkelsluitingswet MOETEN alle za ken op zaterdag om 18 uur gesloten zijn. Er zijn zaken, w.o. slagerijen en bakkerijen, die om vier uur de deur dicht maken. Andere zaken sluiten om vijf uur, terwijl er ook zijn, die de zaak open houden tot zes uur. Toegestaan is dat zaken waar bloe men. rookartikelen, banket- en sui kerwerken worden verkocht, op zon dagmorgen van 8 tot 12 uur en op de ochtend van Hemelvaartsdag ge opend zijn. Een enkeling maakt van deze mogelijkheid gebruik. Maar wie die enkeling is, is niet algemeen be kend. TUSSEN-DE-MIDDAG Een even grote verscheidenheid ziet men in Venray bij de winkel sluiting tussen-de-middag. De een sluit van half een tot half twee, de ander van een tot twee uur of van twaalf tot half twee. met alle moge lijke en voor het winkelend pu bliek onmogelijke variaties, die daar nog tussen kunnen liggen met afronding op. kwartieren. Om het nóg ingewikkelder te maken zijn er zaken, die op zater dag een andere tussen-de-middag- sluiting hanteren dan op normale werkdagen. Zelfs zijn er winkels, die tussen de middag op normale dagen niet sluiten, maar op zaterdag wél óf op werkdagen wél en op zaterdag niet sluiten. VAKANTIE Verder kan het in Venray nog ge beuren, dat in de vakantieperiode verschillende winkeliers hun winkels „wegens vakantie" doodleuk veer tien dagen achter elkaar sluiten. Dat hier erg weinig overleg wordt gepleegd blijkt soms wel uit het feit, dat winkels in dezelfde branche in een bepaalde periode gesloten zijn. Wij vragen ons we) af of rond de winkelsluiting in Venray de win keliers zelf elkaar nie. kunnen vin den om tot duidelijke cn eensluiden de afspraken te komen. Ook dit jaar weer wachten, zeer vele zieken cp een kleine attentie rond het St. Nicolaasfeest. Ieder jaar doen er meer mensen mee, door gezonde mensen die een pakje willen maken voor een zieke uit hun omgeving. Iedereen van wel ke gezindte ook, kan hij „Zon in de schoorsteen" worden ingeschakeld. „De Zonnebloem" vraagt aan de De onlangs bij stemming gekozen Oirlose dorpsraad heeft in zijn eer ste vergadering tot voorzitter geko zen de heer Hans Bosch, secretaris- penningmeester werd de heer J. Bartels. Als vice-voorzitter treedt op de heer Th. Philipsen en als toe gevoegd lid van het dagelijks be stuur de heer J. Joosten. In de dorpsraad werden een zestal werk groepen geformeerd, elk met een be paalde taakomschrijving. De heer Th .Philipsen zal ook optreden als vertegenwoordiger in de Rayoncom missie, terwijl de heer H. Peters lid wordt van de werkgroep kleine ker nen. De in Venray bijna traditie ge worden slipjacht achter de meute van de Veluwe Hunt wordt volgende week zaterdag wederom georgani seerd. Niet alleen de jachtruiters hbben hiervoor interesse, maar ook de publieke belangstelling groeit tel- kenjare. Dat kan ook dit jaar, want de organisatoren hebben een zeven tal plaatsen uitgezocht waar men dit jachtgebeuren kan mee beleven. De volgende week zullen wij aan deze slipjacht en het daarvoor vast gestelde programma uitgebreider aandacht besteden. gezonde mensen, maak ook eens een pakje voor een zieke? Het is niet de bedoeling er een duur caaeau van te maken. Het gaat vooral om een aardige attentie, een nuttig cadeau tje, dat feestelijk verpakt en liefst voorzien van een briefje of rijmpje, dat gebracht kan worden naar een zieke medemens. Dit jaar willen wij ook de zieken uit de twee klinieken in Venray zo veel mcgelijk bij deze aktie betrek ken. Hier zijn vele zieken die zeer wéinig bezoek krijgen en het erg leuk zouden vinden, eens een ca deautje te krijgen. Zodat ook eens aan hun gedacht wordt. Daarom vragen wij iedereen die bereid is, een zieke uit een van deze klinieken, met een St. Nicolaas-pak- je blij te maken, zich zo spoedig mogelijk op te geven bij de sub- post van de Zonnebloem voor Noord Limburg. Dan krijgt U zo spoedig mcgelijk een adres van een zieke toegestuurd met nadere gegevens. Wij hopen met deze St. Nicolaas aktie ook vele zieken aan huis met een pakje blij te maken. In bepaalde plaatsen van Limburg doen ook klassen van scholen mee, aan deze aktie voor de zieken. Dan wordt per klas, een zieke voor hun rekening genomen en hiermee door de leerkracht geholpen. Het pakje wordt door enkele kinderen van de klas rond 6 december naar de zie ke gebracht. Zou dit ook in Venray mogelijk zijn? We hopen dat velen zich zullen opgeven om een pakje te maken, zodat deze aktie dit jaar weer ten völle zal slagen. Subpost van de Zonnebloem voor Noord-Limburg: Mevrouw M. Piters, Jan Vermeerstraat 22 te Kerkrade, tel. 045-456934. i_Ë5Li Wanneer het standpunt wordt ge huldigd. dat de klant koning is en wanneer de winkeliers van Venray zo graag het woord „dienstverle ning" hoog in het vaandel schrijven, dan lijkt op zijn minst onderling overleg en het trekken van eenzelf de gedragslijn IN HET BELANG VAN DE CONSUMENT toch wel waardevol. NIEUWE WINKELSLUITINGSWET Het ligt in de lijn der verwach tingen, dat in de tweede helft van 1978 een nieuwe winkelsluitingswet van kracht zal worden. Deze dateert van 1976 en aanvankelijk lag het in de bedoeling deze in de tweede helft van dit jaar van kracht te laten worden. Door allerlei omstandigheden is dit niet haalbaar geworden. Op deze nieuwe winkelsluitingswet worden de gemeentelijke verordeningen weer gebaseerd. De entwerp-veror- deningen zijn doorgezonden naar de Kamer van Koophandel cm het wettelijk voorgeschreven advies te verkrijgen. Wellicht zullen de winkeliers in Venray zich met de nieuwe wet in de hand elkaar kunnen vinden, maar de kans is levensgroot aanwezig dat de zaak nóg moeilijker gaat worden. De nieuwe wet gaat er van uit, dat de winkels gedurende 52 uur per week geopend mogen zijn, inclusief de koopavond. Op werkdagen mogen de winkels open zijn tussen 5 en 18 uur en op "zaterdag van 5 tot 17 uur. De verplichte halve-dag-sluiting Stianatra V r BV, Stationsweg 11, tel.04780-4431 Wij ven torgen voor u. hoop en verhoop hour en vertmur - bouwprojehtenontwihheling hypotheken ringen - beheer komt te vervallen. Ongetwijfeld zul len de winkeliers toch wel tot een halvedagsluiting moeten overgaan, want het winkelpersoneel heeft in gevolgde de C.A.O.'s ook een vijf daagse werkweek. ZONDAGSLUITING Op grond van de nog bestaande bepalingen mogen enkele branches op zondag open zijn. Ook op Eerste Kerstdag en tweede feestdagen (2e Kerstdag. 2e Paasdag em 2e Pinkster dag) mogen de winkels geopend zijn. Over het algemeen zijn op die da gen de zaken in Venray gesloten. Alleen meubelzaken en de autobran che maken van die z.g. tweede feest dagen gebruik om shows met ver- kcopgelegenheid te organiseren. In de nieuwe wet worden 1ste Kerst dag, Nieuwjaarsdag, Hemelvaarts dag, Koninginnedag en de tweede feestdagen gelijkgesteld met zondag. Of daardoor de Kerst-, Paas- en Pinkstershows taboe zullen worden hangt af van de nadere voorschrif ten, die er op dit punt nog door de minister moeten worden uitgevaar digd. De zich thans voordoende moei lijkheid met al dan niet sluiten op de Goede Vrijdag - (koop) avond, werdt in de nieuwe wet geregeld, omdat op deze dag de winikels na 18 uur gesloten moeten zijn. Dat'be tekent, dat op Goede Vrijdag in Venray géén koopavond is wanneer de nieuwe winkelsluitingswet van kracht wordt. In plaats daarvan zal de koopavond dan op Witte Donder dag worden gehouden. onroerende goederen patersstraat 16.venray - tel. 04780-3456 De elfde van de elfde, oftewel 11 november, is sinds jaar en dag de datum waarop alles wat carnavals- mined is, meent dat het seizoen weer begonnen is. De ene keer duurt het dan nog wel vier maanden eer de drie dolle dagen een aanvang nemen; een andere keer (bijvoor beeld dit jaar) is het een kwestie van een paar maanden voordat al les op z'nkop staat. In Venray is die elfde van de elf de nooit zo heel goed van de grond gekomen. Voorheen was er dan een vergadering van de carnavalsbestu- •ren, die met frisse moed aan de or ganisatie van het vastelaovesgebeu- ren begonnen. In latere jaren be trok men bij die vergadering ook meer en meer leden en werd zo'n bijeenkomst besloten met een leuke dansavond ,of wat men eventueel nog meer kon bedenken. Dit jaar heeft de Vastelaovesver- eniging De Piëlhaas alle aanleiding gevonden om de leden uit te nodi gen op die feestvergadering. Vorst Hans neemt dan namelijk definitief afscheid als Vorst van de Raad van Ellef en dat kan men natuurlijk niet zonder enig ceremonieel voorbij la ten gaan. Ook zijn opvolger zal dan aan het publiek worden voorgesteld. Op 19 november zal die opvolger tij dens het Vorstenraadsbal (van de ge zamenlijke carnavalsverenigingen) geïnstalleerd worden door burge meester Defesche. Maar daar komen wij de komende week wel op terug. VORST HANS Het was in 1972, dus nu precies 5 jaar geleden, dat Hans Thomassen als opvolger van Jan Ruyten, tot Vorst geïnstalleerd werd. Dat was een moeilijke taak, want iedereen die Vorst Jan meegemaakt heeft, weet met welke flair en mondfiat deze met zijn scepter zwaaide, en b.v. het Circus Mók aan-een rijgde met zijn daverende kolder. Maar Vorst Hans is een waardige opvol ger gebleken, die 5"jaar lang zijn stempel drukte op het Venrayse vas- telaovesfeest. Men ziet hem node vertrekken, maar hij heeft beloofd als lid van de Raad van Ellef aktief te blijven. Er is dus alle reden om hem op de elfde van de elfde een waardig afscheid als Vorst te bezor gen. En dat zal dan gebeuren in Prinsenhof, aanvang 21.11 uur, waar de Hofkapel o.l.v, Herman Stevens de muzikale omlijsting op carnava- listische wijze zal verzorgen. Daarmee hoopt men dan tevens de gelegenheid geschapen te hebben om het vastelaovesseizoen op een prettige wijze in te ze ten. Te dik wijls heeft men al moeten horen „op den elfde van den elfde is d'r hier nooit iets te doen". Maar nu dan wel En nu we toch al een beetje in de sfeer van carnaval'zitten en de di verse bals voor en na op het pro gramma komen te staan, willen we even wijzen op de uiterst vroege da tum waarop Carnaval 1978 gevierd gaat worden: 5 februari. Dat bete kent dat begin januari al de grote zittingen zullen plaats hebben. Op 7 januari heeft b.v. de Prinsenpro- klematie plaats. Dat was vorige ja ren al een zeer prettig carnavalis- tisch gebeuren en men heeft de vas-' te bedoeling ook dit jaar een goed programma in elkaar te zetten. Circus Mók is gepland op 13. 14 en 21 januari. Het laat zich aanzien dat het circus van vorig jaar kwali tatief nog overtroffen zal worden. Het was toen voor het eerst dat er drie uitvoeringen gegeven werden en drie keer was de zaal uitverkocht. Achter de schermen worden er nu reeds plannen gemaakt en repetities gehouden .en dat bewijst toch wel dat men het optreden in Cirkus Mók heel serieus neemt en echt wel wil laten zien wat Venray voor het Ven rayse publiek kan brengen. Maar voorlopig houden we ons maar bij de elfde van de elfde (vol gende week vrijdag) waar men een eerste proeve van Vastelaovend 1978 kan nemen. Als de voortekenen niet bedriegen, staat Venray komend voorjaar een 'groots muzikaal gebeuren te wach ten, waarop menig grote stad trots kan zijn. Het bestuur van V.V.V. Venray is namelijk pogingen in het werk aan het stellen een voldoende financiële basis te vinden, om op Palmzondag (19 maart) in de St. Pe trus Bandenkerk de Matthaus Pas sion van Joh'ann Sebastian Bach ten gehore te laten brengen. De Matthaus Passion in 1729 door Bach gecomponeerd is een bij voorkeur in de week vóór Pasen geliefd concert, dat dan in vele ste den, in binnen- en buitenland, wordt uitgevoerd. Bij toeval kan de V.V.V. Venray op genoemde Palmzondag de be schikking krijgen over een koor, or- kerst en solisten uit Limburg am Lahn, welke op Passiezondag ter plaatse een uitvoering geven en in de Paasweek uitvoeringen verzorgen in Assisië, Loreto en Rome. Als jon genskoor dat in de eerste helft van de Matthaus Passion optreedt werden voor deze vier uitvoerin gen aangezocht de Venrayse Zangers van St. Frans onder leiding van de heer W. Buys .Het is door deze re latie dat het koor, orkest en solisten uit Limburg am Lahn bereid zijn om desgewenst in Venray te concer teren. Het bestuur van V.V.V. Venray meent dat in Venray en de regio voldoende belangstelling bestaat voor deze uitvoering, temeer omdat dit jaar m de wijde omgeving der gelijke uitvoeringen niet zullen plaatsvinden. Ook de grote faam van het-koor en orkest heeft het bestuur doen besluiten om alle pogingen in het werk te stellen de Matthaus Passion in Venray te krijgen. Deken Theunissen is bereid daarvoor de St. Petrus Bandenkerk ter beschik king te stellen. Aangezien de opbrengst van en treegelden te enenmale onvoldoende zal zijn om de reiskosten en het ho norarium der beroepsmusici te beta len, worden pogingen in het werk gesteld om door middel van bijdra gen, garanties en subsidies een fi nanciële basis te creëren om dit voer Venray unieke muzikale ge beuren te kunnen verwezenlijken. Het lijkt dit jaar allemaal een beetje moeilijk en ingewikkeld te zitten met de viering van Allerhei ligen en Allerzielen. Van oudsher weten we, dat op 1 november het feest van Allerheiligen (te vieren als zondag) werd gevierd, halverwege de dag al gevolgd door Allerzielen, waarvoor in feite de 2e november stond genoteerd. Dit jaar is de kerkelijke viering officieel gesteld op zondag 6 novem ber (Allerheiligen) en maandag 7 november (Allerzielen), maar intus sen is wél gebleken, dat men toch de voorkeur geeft aan de viering van Allerzielen op de zondag, wel ke het dichtst gelegen is bij de 1ste november. Dat was dit jaar dus zon dag j.l. 30 oktober. Zeer velen brach ten zondag j.l. al een bezoek aan het graf van een. dierbare op de ver schillende begraafplaatsen, die rijke lijk met bloemen gesierd waren. Maar zondag a.s. is de officiële dag. 's Middags om drie uur wordt de traditionele viering op de be graafplaats „Boschhuizen" gehouden met medewerking van het Venrays Gemengd Koor en de Kon. Harmo nie Euterpe. In verband met de alsnog te ver wachten grote drukte worden op die dag door de gemeente rond de be graafplaats verkeersmaatregelen ge nomen. We mogen hiervoor verwij zen naar de pagina „Gemeentepraat". Voor de kerkdorpen verwijzen wij wat de Allerzielenviering betreft naar de kerkberichten in dit blad.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1