Woning- en woningbouwproblemen imbra nieuw! saab 99 turbo saab show WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Scholen moeten verdwijnen door terugloop leerlingen... Puntjes op de raad Kraakaktie woning werd opgelost 4.000.000ste bezoeker in Oorlogs museum Overloon Luciastraat „Arbeids woningen Wel of geen woningbouw komend jaar? TAXATIEBUR0 voor een juiste waardebepaling van uw (toekomstige) woning speed b.v. 1977 No. 43 ACHT EN NEGENTIGSTE JAARGANG VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY OSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 24 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING De kraakaktie door het echtpaar Ronken, het pand Burg. v. d. Loo- straat 23, is in overleg met de Wo ningvereniging Noord Limburg, op een minnelijke wijze geregeld. De hele zaak heeft nogal wat stof doen opwaaien en werd ook in de pers breed uitgesponnen. Tenslotte be moeiden ook politie partijen (PSP en SP) zich met deze kwestie. In het kort nog even de geschie denis: Het echtpaar Ronken, dat bij de ouders inwoonde, vond die toestand onhoudbaar, mede gezien de hart ziekte van de moeder en de optil zijnde blijde gebeurtenis in het jon ge gezin. Zij liet zich in april j.l. als woningzoekende inschrijven. De me dische indicatie, die daaraan mede ten grondslag lag, kwam niet duide lijk naar voren werd in ieder ge val niet als een spoed- of noodgeval herkend. De aanvraag werd daar om ook niet met voorrang behan deld. Het wachten moe, kraakte het jon ge paar een woning aan de Burg. v. d. Loostraat, die sinds kort leeg stond. De woningvereniging nam dat niet en stelde een kort geding in. wat ongetwijfeld tot gevolg zou heb ben dat man en vrouw op straat zou den worden gezet. De bewoners van Wit Desselke konden over het algemeen hun goed keuring hechten aan deze kraak aktie, mede omdat de leegstaande woningen hen een doorn in het oog zijn. Ze vrezen dat zulks de verkrot ting van hun buurt zal bevorderen. Wij hebben hierover enkele weken geleden reeds uitvoerig geschreven. Aangezien het probleem natuur lijk niet opgelost werd met het op straat zeten van het paar. kwam met hen een groep bewoners van, Wit Desselke, vrijdag j.l., overleg plegen met het bestuur van de Wo ningvereniging. Deze laatste stelde zich op het standpunt dat eerst de woning verlaten moest worden dan kon het kort geding ongedaan worden gemaakt en zou men met spoed een oplossing zoeken. Het echtpaar Ronken 'kon zich daar uiteindelijk mee verenigen en beloofde voor 12 uur de woning te verlaten. Dat gebeurde ook, waarop de Woningvereniging prompt haar belofte nakwam en enkele uren la ter een andere leegstaande woning in de Burg. v. d. Loo kon toewijzen. Dat die woning eerst nog een op knapbeurt moet ondergaan (wat een paar weken kan duren) en het echt paar zolang weer de gekraakte wo ning mag gebruiken, is een geluk kige bijkomstigheid. Dat niet de ge- Sinds Harry van Daal, direct na de oorlog, begon aan het verzame len van allerhande oorlogstuig waaruit uiteindelijk het Nationale Oorlogs- en Verzetsmuseum Over loon ontstond, hebben vier miljoen mensen een bezoek gebracht aan dit voor Nederland unieke museum. Het was het echtpaar van Eek met 2 zoons, afkomstig uit Alphen aan de Rijn, die de huldiging als 4.000.000 ste bezoeker mochten ondergaan. In april 1973 heeft men in Over loon de 3.000.000ste bezoeker geno teerd. Dat wil dus zeggen dat de laatste jaren gemiddeld 220.000 be zoekers per jaar naar het Oorlogs museum komen. Dit jaar verwacht men een nog groter aantal, n.l. De heer van Eek mocht uit han den van museumdirecteur Spitz een tweetal boekwerken en de nieuwe folder van het oorlogsmuseum ont vangen, terwijl mevr. van Eek bloe men kreeg aangeboden. Op de foto de familie van Eek aan de kassa van het Oorlogsmuseum waar het 4.000.(M)0ste entreekaartje in ontvangst genomen werd. UITBREIDING VOLTOOID Eind vorig jaar is in het museum het documentatiecentrum met een nieuwe vleugel uitgebreid, terwijl dit jaar vele instanties meewerkten om de inrichting van dat centrum gron dig te herzien. Met name werd meer aandacht geschonken aan de strijd van het K.N.I.L. en het verzet in het voormalige Ned. Indië. Ook het aan deel van de Kon. Marine, de Mili taire Luchtvaart en de Koopvaardij in de tweede wereldoorlog zijn nu uitvoeriger belicht. Ook op ander gebied hebben er diverse uitbreidingen en aanvullin gen plaats gehad. Om aan die com pletering een meer officieel karakter te geven zal heden vrijdag Prinses Beatrix dit uitgebreide documen tatiecentrum heropenen, door het onthullen van een plaquette in de nieuwe vleugel. kraakt woning aan hen werd toege wezen komt omdat deze reeds voor de toekomst beloofd was aan een moeder met een gehandicapt kind. Daarmee is dan de kraakaktie tot een gelukkige oplossing gekomen. Blijft echter het feit dat er nog meerdere woningen in Wit Desselke leeg staan. We hebben al eens ver teld wat daar de oorzaak van is, maar willen dat in dit verband nog maals beknopt uit de doeken doen. De woningen van het Wit Dessel ke zijn in 1951 gebouwd, en zijn aan een grondige renovatie toe. De bui tenwanden b.v. zijn vervaardigd van betonblokken en laten vocht door. Er zou als men de zaak goed wil doen een spouwmuuur buiten te gen de gevels gemetseld moeten worden. Natuurlijk is er intern ook het nodige te verbeteren en te mo derniseren. De totale kosten van het laatste renovatieplan belopen zo'n 80.000 gulden per woning. Het Rijk stelt echter als max. norm 50.000 gulden. Voor dit bedrag ziet de Wo ningvereniging geen kans de hele zaak onder handen te nemen. De be treffende aanvraag ligt in Maas tricht. Hoewel men feitelijk niet ver wacht dat er een goedkeuring komt, ging men leegkomende woningen in Wit Desselke niet meer opnieuw verhuren, maar reserveerde ze voor het geval de renovatie toch door kon gaan. De bewoners daar zouden bij die renovatie voorlopig een ander onderdak moeten krijgen en dat kon dan in de naaste omgeving. Dat die leegstand nu al maanden duurt, vindt zijn oorzaak in het uitblijven van een beslissing van hogerhand. Gaat de renovatie niet door. dan worden de woningen weer direkt verhuurd. De woningvereniging zal dan proberen instandhoudingssub sidie te verkrijgen. Dat betekent dat deze woningen nog een jaar of tien bewoond kunnen blijven, om uitein delijk vervangen te worden. Daar is geen ontkomen aan. Van plannen om er in de toekomst. b.ir/:-.r< on kan oor; gebouwen te creëren i.p.v. wo ningen zoals door eerder genoem de politieke partijen gesuggereerd werd is geen sprake. Ook in de Luciastraat worstelt men met het probleem van een leeg staande woning. Al anderhalf jaar lang. Het gevolg was dat de kinde ren in de voor- en achtertuin gin gen spelen en er ook vernielingen werden aangericht. Dat was hele maal niet naar de zin van de bewo ners van deze toch wel aardige straat, die hun wijk ook al zagen verkrotten in de naaste toekomst; het in ieder geval niet leuk vonden zolang tegen een onbewoonde wo ning aan te kijken. Handtekeningen werden verzameld en er ging een brief uit naar de ge meente met het verzoek om aan die toestand een einde te maken. Hen werd medegedeeld dat deze woning bestemd is voor een gezin met ge handicapte kinderen. Er moeten de nodige voorzieningen getroffen wor den, welke (volgens de buurt) zo'n 60.000,gaan ikosten. En eerst kort zou daarvoor de goedkeuring zijn afgekomen. Maar wat in ander half jaar niet kon, werd nu in de kortste keren versierd: er werden in de onbewoonde woning vitrages opgehangen en de voortuin werd omgespit, zodat het geheel weer een vriendelijker indruk maakt. Maar het feit van het onbewoond-zijn blijft, en men hoopt van harte dat daar binnen de kortstekeren een eind aan komt. 55 Reeds meerdere malen hebben wij in ons blad uitvoerig stil gestaan bij de renovatieplannen van de z.g. ar- beidswoningen in de driehoek Maas- heseweg-Willemstraat-Odastraat. Renovatieplannen waarvoor uiter aard nog steeds geen toestemming is verleend, maar waar het college van B. en W. zich nu met de bewoners op een lijn achter stelt. Dat bleek duidelijk maandagmor gen in een gesprek tussen het col lege, de bewoners en de Woning bouwvereniging Noord Limburg. De vertegenwoordigers van de woning bouwvereniging hadden nog de no dige twijfels over de renovatie mogelijkheden, en wat dat betreft is ook het college nog niet helemaal overtuigd. Maar het college en de bewoners zullen nu gezamenlijk een verzoek richten aan de Woning bouwvereniging om een bouwcomité in te stellen, dat de renovatieplan nen nog eens terdege onder de lou pe zal nemen. De bewoners willen in dat bouw comité ook architect Mertens uit Hoensbroek zitting laten nemen, om dat hij het was die met een rede lijke begroting de renovatie mogelijk achtte. Ze zijn bang dat het bouw comité onder aanvoering van de wo- ningvereniigng maximum prijzen gaat berekenen, waardoor de uit komst zodanig zal zijn dat renovatie niet haalbaar is. Zoals bekend geeft het Rijk in principe toestemming tót renovatie, wanneer de tctale kosten niet hoger zijn dan 50.000,per woning. Het architektenbureau Mertens kwam enige tijd geleden met een begro ting van 54,000,Met enige goede wil van alle kanten moet reno vatie dus mogelijk zijn. Het gaat in deze driehoek om 22 woningen. Zes woningen zijn (jam mer genoeg) reeds gesloopt. De wo ningen zijn omstreeks 1920 gebouwd en hebben dus al een eerbiedwaar dige ouderdom. Maar de bewoners zijn er nog steeds mee tevreden. Enerzijds natuurlijk vanwege de la ge huur, maar die zou bij renovatie ook nog altijd lager komen te lig gen dan nieuwbouw. Anderzijds is de ligging en behoorlijke tuinen nog altijd beter dan de moderne nieuw bouwwijken. Toen deze woningen in 1920 ge bouwd werden, waren ze zeer solide en aangepast aan de eisen des tijds. Nu 57 jaar later is daar wel wat aan te veranderden en te verbeteren. Technisch zijn ze natuurlijk geheel verouderd. Er is achterstallig onder houd, zelfs van oorlogsschade. Ook de inzichten wat betreft inrichting en bewoning zijn in de loop der ja ren danig gewijzigd, en die zijn in deze woningen niet verwezenlijkt. Zo is er geen douche; het voegwerk is aangetast; plaatselijk zijn de ra men verrot, alsmede deuren, kozij nen en dakkapellen. Ook het hang en sluitwerk moet nodig vernieuwd worden. Verder is er onvoldoende ventilatie in de woningen. Allemaal dingen die vernieuwd of verbeterd moeten worden. Daarbij spreken we nog niet eens van een centrale ver warming. Dat is heden ten dage toch ook geen luxe meer. Maar zelfs ar- chitekt Mertens moest de aanleg daarvan buiten zijn begroting hou den omdat het anders te duur zou worden. Wat de inmiddels gesloopte wo ningen betreft, zes in totaal: als de renovatieplannen door gaan zullen op de opengevallen kavels nieuwe huizen gebouwd worden, die zeker wat uiterlijk betreft, zoveel mogelijk overeenkomst vertonen als de nog aanwezige woningen. De nog zeer redelijke huur die na een voltooide renovatie betaald moet worden, bleek ook voor de Rijkscon sulent voor Volkshuisvesting, de heer de Kuyper uit Den Bosch; een pluspunt. Wat dat betreft mogen de bewoners dus ook wel op zijn toe stemming rekenen. Het bestuur van de Woningbouw vereniging Noord Limburg zal over deze kwestie begin november ver gaderen. Mccht voor die tijd reeds toestemming uit Maastricht verkre gen zijn, dan zal deze vergadering wel vervroegd worden. De burgemeester zou dinsdag een gesprek hebben met de afdeling Limburg van Volkshuisvesting, waar zowel deze woningen als woningen in het Wit Desselke op de agenda stonden. Dit gesprek is jammer ge noeg niet doorgegaan en tot een vol gende bijeenkomst verschoven. Het dcet wel even vreemd aan, als men de heer Leurs, voorzitter van de Woningbouwvereniging Noord Limburg hoort vertellen dat er door deze vereniging geen sociale woning bouw meer in uitvoering is, terwijl hij het heel twijfelachtig vindt of er het komende jaar nog gebouwd kan worden. Er zijn immers geen uit breidingsplannen meer die verwe zenlijkt kunnen worden. Met name denkt hij hier aan het plan Land- weert. Voordat men daar kan be ginnen, moeten de plannen goedge keurd worden, het gebied worden ontsloten en wat er nog meer bij komt kijken. Zo men het komende jaar daar al met woningbouw kan beginnen, dan worden er beslist geen voor bewoning opgeleverd. Dat klinkt ons vreemd in de oren, als men in de begroting van de ge meente leest zie elders in dit blad dat in 1978 begonnen zal worden met de bouw van 532 woningen in plan Landweert, t.w. 60 voor be jaarden, 60 voor alleenstaanden. 230 woningwetwoningen, 162 premie wo ningen en 40 vrije sector woningen. Wie krijgt er nou gelijk? De Wo ningvereniging of de gemeente? In derdaad praat de gemeente van „zal begonnen worden met de bouw", maar ook dat is nog lang niet zeker, want zodra de plannen ter inzage worden gelegd, loopt men alle kans dat een of andere aktiegroep links of rechts een boom of bebossing wil sparen en dan begint het geproce deer. We hebben dat gezien en maken het nog steeds mee hoe lang dat kan worden opgehouden. We bedoelen hier het plan Westein de in Veltum II. Dat is al een jaren lange procedure aan het worden. Maar wat dit plandeel betreft is de gemeente wel optimistisch. Ze schrijft n.l. in de begroting: „ge hoopt wordt op een snelle realisering van het plandeel Westeinde in 1978". Op welke gronden men die hoop kcestert. is ons niet bekend. We hel pen het hen hopen, want de bouw- gegadigden voor dit plan zijn er, wat de financiële kosten betreft, in al die jaren niet beter op geworden. In tegendeel. Zoals bekend is medio 1976 een overleg tot stand gekomen tussen de drie besturen van de scholen voor bijzonder katholiek kleuter- en ba sisonderwijs in Veniray-KOM, te we ten: Stichting Katholiek Onderwijs Venray; Stichting Katholiek Onderwijs Venray Zuid; Stichting Katholiek Onderwijs Christus Koning. De terugloop van het aantal leer- onroerende goederen L patersstraat 16.venray - tel. 04780-3456 lingen in het door Noord-, Oost-, Zuid- en Westsingel omsloten gebied in Venray-kom en de daarmee sa menhangende problematiek is aan leiding geweest om te komen tot het eerder genoemde overleg. Het heeft ertoe geleid, dat thans een samenwerkingsverband „Drie besturen Venray-Kom" is gefor meerd met medewerking van de Ka tholieke Schoolraad Limburg, die voor voorzitter en sekretaris zorg draagt. Aan dit samenwerkingsverband zijn vertegenwoordigers van ouder- komité's en onderwij steams als ad viserende leden. De afdeling Onderzoek en Plan ning van de Gemeente Venray heeft op verzoek van de overleggroep een rapport uitgebracht met betrekking tot „Alternatieven voor een sane ringsplan van de katholieke kleuter en basisscholen dn Venray-kom". Het rapport is zeer onlangs onder al le betrokkenen verspreid. Het samenwerkingsverband is voor nemens de in het rapport aangege ven alternatieven op korte termijn te bespreken daarbij rekening houdend met binnengekomen opmerkingen van alle betrokkenen. Het samenwerkingsverband hoopt hiermee te bereiken, dat een zodani ge beleidslijn kan worden uitgestip peld dat op de juiste tijdstippen de en nog veel meer nieuws van SAAB. Dat alles vindt U op onze grote donderdag 27 okt. vrijdag 28 okt. en zaterdag 29 okt. Automobielbedrijf Horsterweg 200 VENLO-BLERICK Telefoon 077-21443 Burgemeester Defesche zorgde tij dens de jongste raadsvergadering voor een klein door-denkertje naar aanleiding van een vraag van mevr. H. Poels-Peters. Bij het doorlezen van de stukken had zij ontdekt, dat Gedeputeerde Staten de beslissing op een raadsbe sluit hadden verdaagd tot 5 oktober 1977. Zij vroeg zich af of intussen de goedkeuring uit Maastricht al binnen was. „In mijn goede jaren was het zo", zei de burgemeester, „dat na het ver strijken van een verdagingsperiode automatisch mocht worden aangeno men, dat G.S. hun goedkeuring als nog hebben gegeven, tenzij G.S. de gemeente het tegendeel had laten weten. Maar het kan zijn, dat in tussen dit ook veranderd is". „Mogen we uit uw woorden con cluderen. dat uw goede jaren voor bij zijn?" meende hierop de heer H. v. d. Locht te mogen veronderstel len. Als boekdrukkers van huis-uit menen wij er goed aan te doen de edelachtbare heer burgemeester een boek ter lezing aan te bevelen. Het is het in 1945 bij E. W. Breughel te Amsterdam uitgegeven boek: „De beste jaren van ons leven" (origi nele titel „Glory for me" van Mac Kinlay Kantor. Een interessant boek, dat ook een verfilming heeft gekre gen. Wij hebben 'ons altijd al zitten af vragen wét de heer Den Brok nu eigenlijk is. Hij kwam in 1970 in de raad als voorzitter van de twee mansfractie „Opbouw '70" Dan is het logisch dat je als persman pro beert hem een politieke kleur aan te meten. Alle kleuren van het spec trum pasten wel eens bij hem, maar nu heeft hij dan eindelijk zélf kleur bekend: kleurloos maar CDA-'getint, samengevat onder de noemer „Sa menwerking Venray". Overigens werd hij nog nader aan geduid door de raadsvoorzitter, na dat drs. A. den Brok zich kleurloos had bloot gegeven. „De heer Den Brok is geen inge komen stuk, maar een persoonlijk feit". Waarvan akte. Nu de gemeenteraad de Midden Peelweg heeft aangewezen als route voor het vervoer vaq_ gevaarlijke stoffen, zou men volgens de heer Claessens de dorpsraad Ysselsteyn bijzonder gerieven met het codeboek, waarin alle routeplichtige stoffen zijn vermeld. We kunnen ons niet goed voorstel len, dat de dorpsraad nabij de kom van Ysselsteyn gaat controleren. Een chauffeur, die een lading zwa velzuur met meer dan 85% H2S04 vervoert mag niet van zijn verplich te route afwijken, maar zijn collega die zwavelzuur met maar dan 75% maar ten hoogste 85% H2SO4 ver voert, mag rustig van zijn route af wijken om bij Roelanzia aan het Lo- vinckplein een kopje koffie te drin ken meest juiste en verantwoorde beslis singen kunnen worden genomen. De aangegeven alternatieven ge ven aan dat er scholen ipoeten ver dwijnen. De besturen van de scho len wijzen er nadrukkelijk op, dat er nog geen overleg is geweest om trent de keuze van de te zijner tijd in stand te houden scholen, derhalve is hier nog geen standpunt bepaald en nog geen besluit genomen.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1