Jerkgroep atieve Dlanni planning ligste motocross Heide r KERSSTAL KOMT NIET TERUG Uit de raad van Meerlo-Wan ssum VENRAY 30 jaar geleden eerste motocross in Overloon Weg met aardop- pels bezaaid Snelheidscontrole op Langstraat Subsidie Venray's i Gemengde Zangvereniging Paard bij botsing gedood x einig organisa- p één zondag- itraal van nog tegelijkertijd [ouden worden, dag het geval, t aan de Deur- niotocross van den wordt, en motocross ge- or de nog jon- liders zullen nu er kwalitatief schil is tussen maar het wie in Over- op de Heide jn dat kan wel iimaken in de ulk een evene- imaal zo. Maar toekomst kan ;omen. voornamelijk komen te liggen bij de zeventien zijspanteams, die zullen strijden om de KNMV-cup. Na Ven- ray moeten die nog strijden in het Achterhoekse Halle, waar dan uit gemaakt wordt wie deze cup gaat winnen. In de 500 cc klasse wordt gestre den om de ..juniorencup". De favo riet in deze klasse is Toon Boom uit Geysteren. die op het ogenblik tot grote dingen in staat is. Nieuw is tenslote de Kreidler-for- mule, en toegevoegde klasse met 20 deelnemers. Ze bestaat uit jongens tussen 12 en 15 jaar, die twee man ches op een ingekorte baan zullen rijden. Ook dit belooft een aantrek kelijk spektakel te worden. Dat alles zondagmiddag vanaf 1 u. De trainingen zijn van 10-12 uur. OVERLOON Op het prachtige motocross-circuit „Den Duivenbosch" aan de Oplose- weg, wordt dan zondag de eerste motocross verreden van de nieuwe motorsportvereniging Overloon. Het programma ziet er zeer aantrekke lijk uit met o.a. de zijspannen, maar vooral de 250 cc senioren, welke mee telt voor het Gelimbra kampioen schap waarbij de 5 eerste plaatsen recht geven op een afvaardiging naar de I.M.B.A.-wedstrijden voor het volgende seizoen (deze wedstrij den zijn bedoeld om uit te wijzen wie de beste amateur-motocrosser van Europa is). Een van de kans hebbers is Jos Keunen uit Overloon, terwijl ook Paul Vloet als favoriet gekenmerkt mag worden. Het pro gramma omvat verder: 50 cc jun., 125 cc jun., 125 prom. en 250/500 cc prom. en zijspannen. Uit Venray zijn er twee motorrij ders lid van MSV Overloon, t.w. Jan van Well en P. Machielsen, die mee rijden in de klasse 125 cc junioren. De voorwedstrijden beginnen om streeks 11 uur terwijl het officiële programma om 12 uur aanvangt. Btf de foto: De start van de zij spannen te Heide is altijd een sen sationeel gebeuren. Zodra het door de Industriële Club Venray geschon ken starthek omlaag klapt, schieten de renners over het veld in een wolk van stof en rook Ongeveer een halve ton aardappels lag, gevaarlijk voor het verkeer, over een afstand van 300 meter ver spreid over de Ripseweg. Venrays brandweerlieden zuiverden de weg. Een onderzoek wees uit dat de aard appelen van een vrachtauto waren gevallen. Die vrachtauto werd be stuurd door L. S. uit Brouwersha ven. Deze zal de rekening van het zuiveren van de weg en een proces verbaal krijgen thuisgestuurd. Hij was zich het verlies van zijn aard appelen niet bewust. Als gevolg van een op de Lang straat gehouden controle op de ma ximum snelheid zullen 21 bestuur ders een briefje thuis krijgen dat ze op die weg boven de toegestane snel heid hebben gereden. Snelheden werden gemeten van. 61 tot 83 km. per uur. Het college van b. en w. heft be- j sloten aan de Venrayse Gemengde Zangvereniging een garantiesubsidie van maximaal 1.500,toe te ken- Deze garantiesubsidie wordt ge geven omdat deze vereniging vol gend jaar bij gelegenheid van de viering van haar eerste lustrum een concert wil geven. Een bespannen sjees met op de bok de 40-jarige Venrayer E. K. reed over de Willemstraat. Door een defect aan de sjees sloeg het paard op in de richting van de druk bereden Maasheseweg. De man op de bok wist er vanaf te springen en kwam ongedeerd op de Willem straat terecht, het paard rende, niet lettend op het verkeer, de Maas- hesëweg op. Paard en wagen kwa men in botsing met de vrachtauto, bestuurd door de 28-jarige H. C. uit Venray. Deze heeft nog getracht het paard te ontwijken, maar dat lukte niet. Het paard werd bij de botsing gedood. Dat het paard ruim anderhalf uur op de weg heeft gelegen, heeft be paalde oorzaken gehad. Omdat het paard gedood was, hoefde geen die renarts te worden gewaarschuwd, maar slager V. voor het z.g. „vrij bankvlees". Toen deze ter plaatse kwam, konstateerde hij dat de hals van het paard niet was doorgesne den en het paardevlees dus niet voor verkoop goedgekeurd zou kunnen worden. Daarna moest de gemeente worden ingeschakeld om het paard te laten weghalen voor afvoer naar de destructor. week in dit vangst in onze later bleek, iring, niet he- dingen reeds wam de offi- de Venrayse dags. Dat te laat, reden fgaan op dat- rechts te ho- niet bekend zich 's ander- politie meld- trouwens ook hi kkerweg 2 eeft plaats ge- bericht sterk elfs van rod- zich af of er lers hier ver- het bericht in ve onze di rek te buren naar hun mening gevraagd. Deze vonden het erg dat men zo iets kon schrijven, zonder het aan hen te vragen. Er werd zelfs gezegd, dat ze die jongens beter konden hebben dan hun eigen buren.... Er komen zelfs kinderen bij ons de dieren voe deren. Verder werd er dooir de krant be weerd, dat hier op deze niet veel goeds kon gebeuren. De laatste twee jaren moeten we om de drie a vier maanden bij de gemeente terugkomen om te vragen hoe lang we er nog mogen wonen. We hebben n.l. geen huurkontrakt meer. Maar hoe lang we er nog mo gen wonen, weten ze op de gemeente ook niet. Dit alles belemmert onze plannen, zoals tuinaanleg, het maken van een omheining, het opknappen en bij houden van de boerderij en het zo mogelijk .inrichten van een opvang centrum van allerhande dieren. Verder werken we veel vrijwillig bij O.O.C. De Brak; we hebben 'n kunstschilder en er worden bijlessen genomen. Dan de zaak van de vorige week: die is niet zo groot als men gedacht had. Er werd 250 gram hasj gevon den en verder helemaal niets. Of dit allemaal nou zo op niksnutten wijst, weten we ook niet STRI springende le decen tra li- ken instellin- r ook andere le samenstel- plan de gele- >raak. Aan maar inhoud deinsprekers 'le informatie in het plan. de werk- inkomst van nadrukkelijk r dat overleg formatie die van het plan vordt. Om die e werkgroep- H &r en zal van P in nieuwsbul- Tl de werkgroep 1 edeeltelijk de istellingen en terrein heb- rüjrête-formulier daarbij ge- felke-akisntei- ten momenteel op het gebied van vormings-, scholings- en ontwikke lingswerk worden ondernamen en wat de plannen voor de toekomst zijn. Van de resultaten van de inven tarisatie zullen de ondervraagden in kennis worden gesteld. De werkgroep wil nu gaan starten met het formuleren van doelstellin gen. Als dat gebeurd is zullen ze aan de betrokken instellingen en organi saties om aanvulling en commentaar worden voorgelegd. Pas daarna zul len de definitieve doelstellingen kunnen worden opgesteld. De werkgroep heeft ook uitgespro ken dat in elke overlegsituatie in de procedure naar de instellingen en organisaties duidelijk moet worden gemaakt wat de financiële mogelijk heden zijn. Dit om te voorkomen dat verwachtingen worden gewekt waaraan niet voldaan kan worden. Zodra de definitieve doelstellin gen zijn opgesteld zal worden over gegaan tot het maken van een voor lopig raamplan. Over dit raamplan zal eveneens met de insprekers wor den overlegd. Wanneer de werk zaamheden, die met het opstellen van het voorlopig raamplan zijn ge moeid, enigszins gevorderd zijn, zal worden begonnen met het samen- stllen van een subsidie verordening en inspraakverordening. Ook dit uiteraard weer in samenspraak met alle mogelijke belanghebbenden. Zo zover de bewoners van Akker- weg 2. We hebben ze hier aan het woord gelaten omdat uit hun ver haal blijkt wat feitelijk hun plannen zijn. Dat wist feitelijk niemand en dat is kennelijk niet bevorderlijk voor een goede verstandhouding. We gaan niet liggen vechten over de door ons genoemde hoeveelheid hasj van 400 gram welke door de po litie op 350 gram genoteerd werd en door de bewoners als 250 gram ge noemd en verder gaan we helemaal geen rechter spelen over het al of niet geoorloofd in bezit hebben. In 1975 heeft de Vereniging van Zelfstandige Ondernemers, die vol gens plaatselijke traditie jaarlijks het plaatsen van de kerststal heeft verzorgd, het gemeentebestuur mee gedeeld, dat het steeds moeilijker wordt om deze stal opgesteld te krij gen. Gesteld werd, dat de verzorging van de beesten, de schade, welke ieder jaar wordt aangebracht aan de stal en beelden en niet in de laatste plaats het onderhoud en de opslag van de kerststal, de vereniging par ten speelt. Daarbij komt. zo deelde de V.Z.O. mede, dat de stal in zoda nige staat verkeert, dat plaatsing nauwelijks nog aanvaardbaar is. Het college stelde zich eind 1975 op het standpunt, dat het geen zaak is van de gemeente om in dezen initiatieven te nemen of over te ne men. Restauratie van de stal werd geschat op tien mille. Plaatsing van de kerststal bleef, evenals vorig jaar, achterwege. Thans staat het restant van deze originele oude Peel- schaapskooi onbeheerd en onver zorgd op het voormalige eigendom van de heer Marcellis in Veltum. Slechts het „balkenraam" is over en ook dat staat bloot aan vernielzucht van de jeugd, die al met bijlen aan de gang is geweest. Thans heeft zich een gegadigde gemeld, die de overgebleven mate rialen wil gebruiken voor een in wat oude stijl te bouwen nieuwe schaaps kooi. De V.Z.O. heeft geen bezwaar te gen het beschikbaar stellen aan der den van de restanten van de voor malige kerststal, zodat burgemeester en wethouders er thans vrij over kunnen beschikken. In 1960 werd op initiatief van de plaatselijke middenstand voor het eerst aan de Julianasingel een kerst stal gebouwd in de vorm van een oude Peel-schaapskooi, die in deze Peelstreken tot de zeldzaamheden behoort. (De laatste bevindt zich thans in Weverslo). De toenmalige voorzitter van de middenstand, wijlen de heer Fr. Janssen (oud-wethouder) en de gees telijk adviseur pastoor W. Geerits, hadden deze stal aan het Venrayse Laagriebroek ontdekt bij wijlen A. van Dijck (oud-wethouder), die deze spontaan voor dit doel afstond. Het „Venrayse Bethlehem" met le^- vende dieren en oude gereedschap pen, die de Noord-Limburgse Peel- boer in vroeger dagen hanteerde, en een beeldengroep vervaardigd door de Eindhovense kunstenaar Tony v. d. Linden, heeft jarenlang bijzonder grote belangstelling getrokken. In latere jaren heeft de kerststal (van af 1963) op het Herxseniusplein ge staan en op het terrein voor de schouwburg. Na de „aankleding" van het schouwburgplein heeft de kerststal nog een jaar aan de Julianasingel gestaan. Sinds 1974 is de stal niet meer geplaatst. Sindsdien is het ver val steeds verder gegaan. Het op bouwen van de stal in het agrarisch gebied lijkt burgemeester en wet houders een goede bestemming. Voordat echter de gemeente af stand doet van de restanten van de oude schaapskooi, zal eerst het ad vies worden ingewonnen van de Ge schied- en Oudheidkundige Kring Venray e.o. Voordat de raad van de gemeente Meerlo-Wanssum tot de algemene beschouwingen omtrent de begroting 1978 overging werd eerst in vlot tempo de agenda afgewerkt, waar van wij de volgende punten voor U noteerden. Invaliden in de gemeente zullen ook de beschikking kunnen krijgen van een parkeerkaart. De raad machtigde het college tot afgifte. De raad had geen moeite met de routeringsverordening vervoer ge vaarlijke stoffen. De legesgelden en keurlonen wer den aangepast volgens het voorstel. De kosten van de opbrengsten van de keurlonen werden nu geraamd op 143.274,en de uitgaven op 150.3147,—. De Bouwverordening werd gewij zigd waardoor nu een uniformiteit bestaat met de aangeslotenen bij de kring Horst. De raad stelde een krediet be schikbaar van f 1.050.000,voor de bouw en inrichting van een gecom bineerde kleuter-lagere school te Wanssum. Voor de bouw van die scholen werd een geldlening van 1.500.000aangegaan met de Stichting Rabobank te Wanssum- Blitterswijck. RONDVRAAG Tijdens de rondvraag werd opge merkt hce het kon dat de eigenaar van de Leonarduskapel te Wanssum was aangeslagen voor een bedrag van 95.voor een rioleringsaan sluiting. Dat blijkt te kloppen „want ook deze heilige zal van zijn water overlast moeten worden bevrijd en dat mag gerust geld kosten", aldus de raadsvoorzitter. We hebben, aldus burgemeester Dittrich. zelfs in over weging genomen om die kapel aan te slaan in de onroerendgoedbelas- ting, maar daarover is nog niet be slist. De raadsvoorzitter vervolgde, daar waar wij geld kunnen vangen zullen wij het doen. Trouwens wij zijn overtuigd dat deze heilige nog altijd in de belangstelling staat. BEGROTING In de nota van aanbieding op de begroting voor het jaar 1978 schrij ven het college dat de inkomsten en uitgaven nog in evenwicht zijn en de post onvoorziene uitgaven be draagt 94.817terwijl voor aan leg en buitengewoon onderhoud van de wegen een bedrag van 150.000,- is gereserveerd. Daarnaast is een bedrag van 230.000- toegevoegd aan de reserves. Rioolrechten, reinigings rechten behoefden niet te worden verhoogd, terwijl de legesgelden met 5% worden verhoogd. De economi sche waarde van de onroerendgoed- belasting werd aangepast. Sinds de aanbieding van de begro ting werden voor een bedrag van 2.826.935,- kredieten beschikbaar gesteld welke uit eigen middelen konden worden gefinancierd. Het college denkt in het kamende jaar een begin te maken met een be plantingsplan voor de verfraaiing van de dorpskernen. Of men tot de stichting van 'n bibliotheek zal kun nen overgaan is nog in studie, maar het college denkt toch voor het ein de van dit jaar met een uitgewerkt plan ter tafel te komen. De verle ning van Bijstand geeft het college aanleiding tot zorgen want nog steeds vertoont de bijstandsverlening een stijging. ALGEMENE BESCHOUWINGEN Hieruit noteerden wij de volgende opmerkingen van de diverse woord voerders: De heer Holl: sprak zijn bezorgdheid uit voor de toekomst; een algehele ver sobering zou nodig zijn ten al gemene nutte; meende dat de dorpsraden een belangrijke rol kunnen vervullen bij de besluitvorming; vond de plannen voor een nieuw gemeentehuis en een voorlopige investering van 50.000,te vaag en te zwak; bepleite het maken van bouw plannen voor de kernen, dus de z.g. bestemmingsplannen; was tegen de verkoop van wo ningwetwoningen. omdat er dan geen doorstroming meer kon plaatsvinden, was tegen het breder maken van (landbouw)wegen, die het land schap aantasten en het verkeer tot grotere snelheden verleidt; achtte een bibliotheek alleen van belang voor de plaats van vesti ging. De heer Weichs de Wenne: zag de gunstige financiële positie als een gevolg van een voorzich tig gemeentelijk beleid; kan alkkoord gaan met de 5% ver hoging van de onroerendgoed- belasting; dacht voor de vestiging van een nieuwe gementehuis aan het Brugveld; meende dat rond een nieuw ge meentehuis een servicecentrum op zijn plaats was; vond de verkoop van woningwet woningen een goede zaak, alleen al vanwege het onderhoud dat dan zou plaatsvinden De heer Verheyen: zag op velerlei terreinen nog werk genoeg voor de gemeente; vroeg maatregelen tegen lawaai overlast door vliegtuigen en de grote snelheid van het wegver keer; wenste meer aandacht voor het welzij nspakket. De heer Hendriks: vond het bouwen van een nieuw gemeentehuis geen haalbare kaart. De heer Wijnhoven: attendeerde op de stankoverlast; van de Molenbeek die is groter dan van ale bio-bedrijven in dé gehele gemeente. Op 31 oktober zal de raad opnieuw samenkomen. Het college zal dan de diverse woordvoerders beantwoor den om tenslotte de begroting voor het komende jaar vast te stellen. UIT PEEL EN MAAS: VAN 18 OKTOBER 1947 Nr. 42 De Tennisclub houdt een feest avond, niet hier maar in Tienray, vanwege het dansen schijnt het. Maar waarom op 18 okt? Op zo'n dag past geen uitbundig feest (be vrijdingsdag van Venray). Dat toont weinig begrip voor de betekenis van deze dag. Op de Deurneseweg is een pauw haan door de voorruit van een auto gevlogen. De ruit was stuk; de pauw haan zo dood als een pier. Aandoen lijke verhalen stonden in alle Nieuwsbladen. Weet U hoe ze Ven ray schreven: „De Maasbode" Ven raai; „De Tijd" Venraay; „De Volks krant" Venraaai; „Trouw" Venrai; „Parool" Venra. De Waarheid noemt geen plaats, die wist het ze ker niet te vinden. Dat het Verkeersbureau van VW niet voor niets op de Mrakt staat, bewijst het groot aantal bezoekers- vreemdelingen, dat inlichtingen komt vragen en spoorkaartjes koopt. De ze weten dus deze service van .Ven ray Vooruit" beter te waarderen dan vele Venrayers, die liever hals over kop aan het station een kaartje kopen als een, twee of zelfs drie dagen van te voren een kaartje aan dit bureau halen, waardoor zij èn het zich gemakkelijk maken én de ze vereniging steunen! Maar ja, je hebt mensen, die het nooit leren! Deze maand is het 25 jaar geleden, dat de Landbouwschool alhier ge opend werd en met haar zegenrijk werk voor de landbouwende bevol king, hier in de omtrek, begon. Te vens herdenkt dan de directeur, de heer J. Wijnhoven zijn 25-jarige loopbaan als zodanig. Op maandag 27 oktober ^zullen deze jubilea op feestelijke wijze herdacht worden, waarvan het programma luidt als volgt: 9 uur Plechtige H. Mis tot dankzegging. Gezongen door leerlin gen en oud-leerlingen in de Kerk der Paters Franciscanen^ Half _elf f eest bijeenkomst in de toneelzaal van Huize Servatius. Opening door de Weled. Heer A. Poels, voorzitter van het schoolbestuur, waarna officiële huldiging. Na afloop gelegenheid tot feliciteren. Venray's Harmonie, een der meest sympathieke en noodzakelijkste ver enigingen in Venray, heeft door de oorlog een groot gedeelte van haar uitrusting verloren. Zij wil weer ko men tot haar vroegere bloei; maar ziet zich daarbij genoodzaakt uw al ler onmisbare steun in te roepen. Om enige kasmiddelen te verkrijgen, waaruit zij de kosten van nieuwe instrumenten en muziek zal kunnen bekostigen, heeft zij onder meer een loterij georganiseerd zodat ieder dus vrijwillig een steentje kan bijdragen om het gestelde doel te bereiken. In de loop van volgende week zullen huis aan huis loten worden aange boden voor de prijs van 50 cent. Aan deze loterij zijn mooie prijzen ver bonden: De hoofdprijs bestaat zelfs uit een nieuwe fiets (compleet). Thans kan de bevolking van Ven ray waardering tonen voor wat de Harmonie, geheel belangeloos, ge daan heeft, doet en zal blijven doen om het cultureel peil te verhogen. Laat het U een ereplicht zijn de plaatselijke verenigingen, die met zoveel moeilijkheden te kampen hebben en speciaal de Harmonie, in staat te stellen, vol idealisme mede te werken aan de culturele opbouw van Venray. Woensdag 15 oktober herdacht Mej. Sangers, Directrice der R.K. Huishoudschool de dag dat zij 25 jaar bij dit onderwijs werkzaam was. De H. Mis van dankbaarheid, om 9 uur, in de Paterskerk, was zeer druk bezocht door leerlingen, oud-leerlingen .genodigden en be langstellenden. De receptie had plaats in het Bondsgebouw te Leu nen, waarvan door zeer velen ge bruik werd gemaakt. In de namid dag was in hetzelfde gebouw een huldigingsfeestje georganiseerd. De gëhele zaal was met vele bloemen versierd. Felicitatiewoorden werden gesproken door de H.E.H. Deken, de pastoor van Leunen, de heren J. Wijnhoven en Peeters en door Dr. Ir. Droesen die mededeelde dat Venray in aanmerking zou komen voor een nieuwe grote Huishoudschool. Ook werd tevens dank gebracht aan de heren Wijnhoven en Peeters, die ruim 25 jaren aan de school land en tuinbouwlessen gaven. De E.A. Burgemeester was tot zijn spijt ver hinderd. Namens het onderwijzend personeel werd gesproken door de Heer Vissers, namens de commissie van toezicht de Heer Pubben, na mens Kring Boerinnenbonden Mevr. Rongen, Oirlo en namens de oud leerlingen Mevr. Reintjes, Leunen. Cadeaux werden aangeboden en het geheel werd opgeluisterd door zang van de leerlingen, onder leiding van Mevr. Hettema-de Jong en Meester Vissers. Ook Mgr. Hans sen bezocht de feestelijkheden en sprak de feestvierende op hartelijke wijze toe. Aan het slot dankte Mej. Sangers allen hartelijk, vooral hen die mee geholpen hadden om dit feest voor haar onvergetelijk te maken. We publiceren hierby een groeps foto van de Huishoudschool (anno 1934) waar de Raad van Toezicht met leerkrachten en leerlingen verenigd zijn. Op 25 oktober a.s. hoopt de Opper wachtmeester der Rijkspolitie de heer W. Steerneman, de dag te her denken, dat hij voor 30 jaar politie werd. Op 1 maart 1925 kwam hij in dienst bij de gementepolitie te Ven ray en in 1946 werd hij bij de reor ganisatie der Rijkspolite alhier Op perwachtmeester. Wij twijfelen er niet aan of het zal deze wakkere politieman niet aan belangstelling ontbreken. Zondag vierde onze oud-dorpsge noot. de Eerw. Broeder Remidius, (in de wereld Hub Custers, School straat) te Eikenburg-Eindhoven zijn 25 -j arig onderwij zersschap. Zondag herdacht het echtpaar Truyen aan de Tuinstraat alhier in intieme kring de gouden bruilof, 's Avonds bracht de harmonie het nog zeer 'krasse echtpaar een sere nade. Te Eindhoven slaagde voor het Huishcud-diploma naaien en knip pen, de dames Nelly Peeters, Bosch huizen, Dora Friezen en Martina Friezen, Meerlo. Naar wij vernemen zal op zondag 9 november a.s. door de Ruiterclub Leunen, een Cross-Country gehou den worden op een prachtig gelegen terrein aan ,,'t Schoor". Er wordt een grote deelname verwacht, waar onder de beste paarden en ruiters van Noord-Limburg .Als eerste prijs, zal worden verreden een prachtige wisselbeker. De zeer zwaar gehandicapte hoe- key-damesploeg moest met 2-1 ca pituleren voor de Venlo-Girls dat op volle kracht uitkwam. De heren los ten hun moeilijke opgave op. door de kampioenscandidaat Tegelen in eigen home een 2-1 nederlaag toe te bren gen. Voor a.s. zondag is vrij voor beide ploegen. Bij gunstig weer wordt echter een oefenwedstrijd ge speeld.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 3