GEMEENTEPRAAT meesterlijk zacht kinderboekenweek tot en met 29 okt. boekhandel van munckhof bv vei NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schutte, Bureau Voorlichting L 2 b 2 915- Nieuwe brandbeveiligingverordening is belangrijk voor iedereen Straatnaam- geving Democratische verkiezing van de dorpsraad Oirlo PMMSELUK ACIE COMITÉ Inbraken en diefstallen Op 1 november 1977 treedt de nieuwe gemeentelijke brand beveiligingsverordening in werking. Dat betekent het van kracht worden van doeltreffende, aan de eisen des tijds beantwoordende brandbeveiligingsbepalin gen. De verordening is gelijk aan een landelijk gehan teerd model, waarmede een eensluidendheid in de brand veiligheidsbepalingen wordt beoogd. In dit artikel zullen de bepalingen worden vermeld, waarmee de burger in zijn dage lijkse doen het meest of het eerst te maken kan krijgen. Op zich ziin dat geen opzienbarende voorschriften, maar in ieder geval lijkt het goed om er eens even de aandacht op te ves tigen. I Aan vergunningen en ontheffin gen kunnen, zoals gewoonlijk, voor waarden worden verbonden. Burgemeester en wethouders kun- nen een aanschrijving of een ande re schriftelijke kennisgeving van een ambtenaar doen uitgaan en in dien de veiligheid direct ingrijpen vergt, kan een mondelinge kennis geving worden gedaan. Op verzoek van belanghebbenden wordt een der gelijke mondelinge kennisgeving zo spoedig mogelijik schriftelijk beves tigd .Vanzelfsprekend bestaat een mogelijkheid tot beroep tegen aan schrijvingen en beschikkingen, die dan tenzij het een spoedeisend ge val betreft buiten werking blijven gedurende de behandeling van het beroepschrift. GEVAARLIJKE STOFFEN De verordening bevat een princi pieel verbod om de in categorieën verdeelde brandgevaarlijke stoffen voorhanden te hebben. Een tabel geeft evenwel aan in hoeverre dat verbod niet geldt voor stoffen voor huishoudelijk gebruik. De meest voor huishoudelijk ge bruik bekende stoffen zijn de gassen: butaan en propaan en de vloeistof fen: aceton, benzine, brandspiritus, kerosine, petroleum en terpentijn. Zo mag het gas butaan, ten be hoeve van het gebruik van een in stallatie, in flessen van maximaal 45 1., tot een totaal van maximum twee flessen, aanwezig zijn voor huishou delijk gebruik. In losse flessen mag men die gassen tot maximaal 15 1., verdeeld over flessen van max. 5 1., voorhanden hebben. Vloeistoffen, zoals de hiervoor ge noemde, mogen in het gunstigste geval afhankelijk van de plaats (in of buiten een woning) en de wijze van berging tot een totaal van maximaal 225 1. in voorraad worden gehouden. Dat maximum mag voor ten hoogste 25 1. bestaan uit de categorie vloeistoffen, waartoe aceton, benzine en brand spiritus behoren. Van elk van de hier bedoelde vloei stoffen mag men weer ten hoogste 5 1. bewaren in (goed gesloten) één liter-flessen. Voor alle duidelijkheid zij hierbij nog vermeld, dat de bepalingen niet gelden t.a.v. de brandstof in het re servoir bij een verbrandingsmotor en de brandstof in een verlichtings-, een verwarmings- of ander warmte- ontwikkelend toestel. Het gebruik van een met vloeibare brandstof of propaangas gestookte c.v.-installatie blijft evenwel, zoals onder de oude verordening, aan een toestemming (ontheffing) gebonden. Voor het voorhanden hebben van grote(re) hoeveelheden brandgevaar lijke stoffen gelden speciale voor schriften, die hier verder buiten be schouwing worden gelaten, omdat men dan al gauw met een bedrijfs matig gebruik te maken heeft. Dat de opslag, van welke brand gevaarlijke stof dan ook, steeds zo danig moet zijn, dat die opslag geen gevaar oplevert voor het ontstaan van brand, zal nauwelijks vermel ding behoeven Zonodig kunnen bur gemeester en wethouders terzake nadere aanwijzingen geven. Nadat hierover advies is gevraagd van de commissie voor openbare werken en verkeer ligt het in de be doeling om aan de raad weer een aantal namen voor straten ter goed keuring voor te leggen. Nu de nieuwe provinciale weg is doorgetrokken van de Deurnese- weg naar de Maasheseweg wordt voorgesteld aan dit weggedeelte met de op- en afritten ook de naam Ven- loseweg te geven. Tussen de Smakterveldweg en de Spurkterdijk is een nieuwe weg aangelegd. Voorgesteld wordt om deze weg Rosmolenbaan te noemen. Naast de bestaande Oostsingel SCHOORSTEEN VEGEN Het is verboden een verwarmings- of verlichtingsinstallatie, c.q. -toe stel, te gebruiken, wanneer door de eigenschappen van die installatie of de wijze van opstelling prvan gevaar wordt opgeleverd voor het ontstaan van brand. Dat gevaar wordt niet aanwezig geacht, indien de appara tuur volgens de wettelijke voor schriften, waarmede de installateur bekend moet zijn, is uitgevoerd en geïnstalleerd. ROOKKANALEN De gebruiker van een met vaste of vloeibare brandstof gestookte verwarmingsinstallatie is verplicht er voor te zorgen dat het rookka naal ten minste eenmaal per jaar wordt geveegd en op de goede werking wordt onderzocht. Bij een met gasvormige brandstof ge stookte installatie kan de gebrui ker zich in eerste instantie beper ken tot een jaarlijks onderzoek naar de goede werking van het gasafvoerkanaal. Een rookkanaal mag niet worden uitgebrand, terwijl het niet zon der toestemming weer in gebruik ma gworden genomen, indien er een brand in heeft gewoed. STOKEN VAN VUUR Het aanleggen, stoken of hebben van een vuur in de openlucht is toe gestaan in de volgende gevallen en onder de daarbij vermelde voor waarden. a. Bij het verrichten van werkzaam heden in de uitoefening van een bedrijf, ..zoals 5-bij het aan brengen* van een dakbedekking. Een en ander onder bepaling dat steeds voldoende maatregelen zijn getroffen tegen het ontstaan van brand. b. Bij het koken, bakken of braden, indien dat geen gevaar oplevert voor de omgeving. c. Indien dat aanleggen, stoken of hebben van een vuur (men denke hierbij aan een kampvuur) ge schiedt: onder het voortdurend toezicht van een meerderjarige; op een afstand van meer dan 30 m. van een gebouw en van een opstapeling van oogstprodukten; op een afstand van meer dan 100 m. van een bos, van een hei de- of duinterrein en veengrond; zonder dat dat overigens gevaar oplevert voor de omgeving; en met kennisgeving aan de brand weer. In andere dan de hiervoor ge noemde gevallen is het stoken van een vuur slechts toegestaan met een ontheffing van burgemeester en wethouders. Overigens dient men erop bedacht te zijn dat bij het stoken van een vuur nooit het verkeer mag worden gehinderd door over de weg trek kende rook. De omgeving mag even min hinder van de rook ondervin den. VUUR EN NATUUR Burgemeester en wethouders kun nen, zoals in tijden van droogte, een verbod uitvaardigen om in bossen, op heide- of veengronden of binnen een afstand van 30 me ter daarvan te roken. Uiteraard wordt een dergelijk verbod tijdig gepubliceerd en ter plaatse ken baar gemaakt. Het is evenwel zender meer ver boden om op en binnen een af stand van 100 meter van de hier voor genoemde terreinen branden de of smeulende voorwerpen op enigerlei wijze achter te laten. Voorts is het roken of het bij zich hebben van vuur verboden op plaat sen wara dat, ter voldoening aan hetgeen bij of krachtens wettelijk voorschrift is gesteld, op een voor eenieder kenbare wijze is aangege ven. Ballonnen e.d. mogen niet worden gevuld met waterstcf of een ander brandbaar gas (het vullen van bal lonnen met helium is wel toege staan). Gloeiende vaste stoffen en stookresten mogen uitsluitend in een goed afgesloten bak van onbrandbaar en hittebestendig materiaal worden bewaard. Ze megen echter nimmer op een voor het publiek toeganke lijke plaats worden opgeslagen of in vuilstortkokers worden gedeponeerd. INRICHTINGEN De inrichtingen, voor het gebruik waarvan een toestemming van bur gemeester en wethouders is vereist, zijn te onderscheiden in: a. die waar grote hoeveelheden goe deren zijn opgeslagen, dan wel die dienen voor bedrijfsmatige stal ling van motorvoertuigen; b. die waar grote(re) aantallen mensen plegen te verblijven, zo als: theaters, sporthallen, win kels, kantoren, scholen, horeca bedrijven, verblijfsinrichtingen e.d. De inrichtingen, waarop de bepa lingen van toepassing zijn, hadden oo'k al veelal een gebruiktoestem- ming nodig op grond van de oude verordening. Binnen drie maanden na de in werkingtreding van deze verorde ning. dienen de houders van die in richtingen een kennisgeving aan bur gemeester en wethouders te doen, waarna ze een voorlopige gebruik- toestemming ontvangen. De terzake geldende overgangsbepalingen zul len van gemeentewege evenwel soe pel worden gehanteerd en het devies is, dat eerst die zaken aandacht krijgen die het ook het. hardst ver dienen,. Een .ieder die'zich bevindt, .in, wat men kortheidshalve even een voor het publiek toegankelijke in- richting (zoals b.v. de schouwburg) kan noemen, is verplicht de aanwij zingen op te volgen, die door een brandweerman worden gegeven in verband met dreigend gevaar voor het ontstaan van brand, ter voorko ming en het beperken van de gevol gen van brand. BRANDMELDING Ieder die brand of broei ontdekt of deze vermoedt, is verplicht dit onmiddellijk aan de brandweer te melden. Vanzelfsprekend is het verboden opzettelijk een valse melding te doen. Middelen en voorzieningen die be stemd zijn voor brandmelding en -bestrijding of voor ontvluchting en redding van personen of dieren moe ten steeds onbelemmerd kunnen worden gebruikt. Het is verboden dat onbelemmerd gebruik op eniger lei wijze te (ver)hinderen. Bij een brandbestrijding is een ieder verplicht zich te gedragen overeenkomstig de bevelen die in 't belang van de brandbestrijding door de burgemeester, de commandant brandweer of namens dezen aange wezen bevelvoerder worden gege ven. Met het bovenstaande zijn dus de meest „dagelijkse bepalingen" uit de verordening aangehaald. Als men er meer over wil weten, kan men zich wenden tot de afde ling openbare orde en veiligheid van het gemeentehuis, waar de verorde ning ter inzage ligt. en Zuidsingel (gedeeltelijk) zijn nieu- weg wegen aangelegd. Het voorstel is om ook deze nieuwe wegen Oost en Zuidsingel te noemen. In verband met de voorgeno men doortrekking van de Oostsingel naar de eveneens door te trekken Noordsingel, ware volgens het col lege beijde wegen dezelfde naam te geven, uiteraard tot het punt waar beide straks samenkomen. In verband met het realiseren van de le ringweg om het centrum, wordt het gedeelte van. de Kruit weg vanaf de Langeweg in westelijke richting niet meer bereikbaar voor het autoverkeer. Mede omdat dit weggedeelte in een (andere) wijk ligt waar veel straatnamen zijn ontleend aan personen ,die in de tweede we reldoorlog een belangrijke rol heb ben gespeeld, wordt gedacht aan de naar.. 18 Oktoberstraat, ontleend aan de datum waarop Venray in 1944 werd bevrijd. Omdat het tracé van de eerste centrumring loopt via de Langeweg en de Pastoor Ruttenstraat naar de Langstraat en het bestaande gedeel te geen onderdeel meer zal uitma ken van deze eerste ring ligt het in de bedoeling de naam huidige Pas toor Ruttenstraat te vervangen door Langeweg .Het gedeelte van de hui dige Langeweg gelegen tussen Ken- nedyplein - Langstraat, zal dan Pas toor Ruttenstraat gaan heten. In het kader van de ruilverka veling „Overloon-Merselo" wordt na bij het Zwartwater in de richting van het afleidingskanaal een nieu-» we weg aangelegd, waaraan momen teel een boerderij in aanbouw is. De dorpsraad van Vredepeel heeft voor gesteld hieraan de naam Kuilenweg te geven. Deze naam is ontleend aan het gebied waar deze straat komt te liggen, n.l. „De Kullen". Voor het eerst in de geschiede nis van de wijk- en dorpsraden in de gemeente Venray heeft in het afgelopen weekeinde het kerkdorp Oirlo op democra tische wijze zijn eigen dorps- In totaal waren 740 kiesgerechtig de Oirlonaren uitgenodigd voor deel name aan deze verkiezingen. Hier van brachten er 522 hun stem uit. Dit betekent het vrij hoge opkomst percentage van 71%. Bij de Tweede Kamerverkiezingen in mei j.l. waren 715 kiezers opge roepen, waarvan 606 hun stem uit brachten. Het opkomstpercentage was toen 84,76%. Iedere stemgerechtigde moest voor het kiezen van de dorpsraad elf stemmen uitbrengen, waardoor in totaal 5742 stemmen moesten wor den geteld. Hiervan waren er 381 blanco en 92 ongeldig, zodat er uit eindelijk 5269 op de kandidaten te recht kwamen. UITSLAG PER LIJST LIJST 1: J. Driessen 389 st., Th. Peters 41 st., Th. Peters-Spiering 36 st. en M. van Lierop-Smits 24 st. Gekozen: J. Driessen. LIJST 2: Th. Philipsen 268 st., G. Gooren 110 St., J. Peters 74 st., en G. Houwen 35 st. Gekozen: Th. Phi lipsen. LIJST 3: A. Nelissen 254 st., L. L. Direks 244 st. Gekozen: A. Nelis sen. LIJST 4: J. Steeghs 332 st., M. raad gekozen. De inwoners van Oirlo boven achttien jaar had den de keuze uit drieëntwintig kandidaten, verdeeld ovei zes lijsten, om de elf dorpsraads leden te kunnen benoemen. Versleijen-Joosten 158 st. Gekozen: J. Steeghs. LIJST 5: A. Kurvers 390 st.. P. van Lierop 90 st. Gekozen: A. Kur vers. LIJST 6: J. Joosten 463 st., H. Pe ters 410 st.. H. Bosch 400 st., J. Bar- tels 367 st., H. Willems 341 st., P. v. Rijswijck-Martens 315 St., H. Pep- plinkhuizen 227 st., P. Houwen-Daa- nen 201 st., en A. van Bree-Hajenius 100 st. Gekozen: J. Joosten, H. Pe ters, H. Bosch. J. Bartels, H. Wil lems en P. van Rijswijck-Martens. Er werd zaterdag van 18.30 tot 20.30 en zondag van 9.30 tot 12.00 u. gestemd. Het kiescomité bestond uit de heren W. Crooijmans, hoofd afd. bevolkingszaken als voorzitten, Ne lissen, voorzitter schoolbesuur Oirlo en W. van Rhee, vice-voorzitter van de tijdelijke dorpsraad. Zondagmiddag omstreeks 14.00 u. was de uitslag bekend. Op beide dagen brachten veel jon ge kiesgerechtigden voor het eerst hun stem uit. De oudste deelnemer aan de verkiezingen was 93 jaar. Het ligt in de bedoeling, dat de nieuw gekozen leden van de dorps raad binnenkort een taakverdeling zullen opstellen en uit hun midden een dagelijks bestuur kiezen. GROOTS VOLLEYBALTOURNOOI "LIMBURG BEWEEGT" SPORTHAL "DE WETTELING" VENRAY O dg, OP 22 OKTOBER A.S. Op zaterdag 22 oktober a.s. start om 8.30 uur in het kader van de sportieve recreatie een 'volleybaltöürnöbi De organisatie berust bij het Plaatselijk Aktie Comité Sportreal Venray in samenwerking met de volleybalvereniging V.C.Rooy. Het toumooi is uitsluitend georganiseerd voor de recreatieve volleybalsport, dus met de basis speels en sportief. Gespeeld zal worden in de catagorieën HEREN DAMES GEMENGD waarvoor zich inmiddels 33 teams hebben aangemeld. Natuurlijk zijn toeschouwers van harte welkom. Gelet op het enthousiasme van het vorig jaar zijn er goede verwachtingen aanwezig dat het dit jaar nog beter en grootser zal worden. De sportieve ingrediënten zijn in ieder geval aanwezig. Verwacht wordt dat de deelnemende teams om 8.30 uur aanwezig zijn. Rest ons nog u een prettige en sportieve' dag toe te wensen. SPORTREAL VENRAY. VERGADERING GEMEENTERAAD Dinsdag 25 oktober a.s. om zeven uur komt de raad van de gemeente Venray in openbare vergadering bij een in de kantine van het gemeente huis. De agenda, welke in totaal acht tien punten bevat, vermeldt o.m. de volgende onderwerpen: Aanbieding van de begroting van inkomsten en uitgaven voor het dienst jaar 1978; wijziging van de rechtspositierege ling voor het gemeentepersoneel; het verlenen van medewerking voor het aanschaffen van leer- en hulpmid delen en schoolbehoeften t.b.v. de kleuterschool O.L.V. van Lourdes; idem voor het aanschaffen van de methode „Wereldverkenning" in de klassen 1 en 2 van de basisschool Hensenius; idem voor het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen en schoolbehoeften t.b.v. de b.o.-school; idem voor het vervangen van ver lichtingsarmaturen en gordijnen t.b.v. de kleuterschool St. Anna; het verstrekken van een subsidie aan de Stichting Onderwijs Begelei dingsdienst Noord Limburg voor de ja ren 1978 t.m. 1980; aankoop van grond van de Erven Raedts te Heerlen in het bestem mingsplan Smakterheide; verkoop van grond aan de heer H. W. F. Stiphout te Venray in het be stemmingsplan Vlakwater; verkoop van een kavel bouwgrond in Ysselsteyn aan de heer J. J. W. van Veghel; verkoop industriegrond in Oostrum aan Bouwbedrijf J. Raedts te Oostrum; verkoop industriegrond aan de heer J. J. Mater te Venray in het bestem mingsplan „De Hulst"; aankoop grond aan het Groene- woltsepad van Bouwmaatschappij Janssen b.v. te Venray; ongegrondverklaring van het beroep van de heer M. van den Brand te Ven ray tegen weigering van een bouwver gunning voor het bouwen, van een woning aan de Molenhofweg te Leu nen; vaststelling van de verordening op de aanwijzing van wegen of wegge deelten voor het vervoer van gevaarlij ke stoffen langs de weg; beschikbaar stellen van een krediet van 23.300,t.b.v. aanleg en inrich ting van speelvoorzieningen in de wijk Zuid. Gesprek over renovatieI sloop woningen Maasheseweg e.o. Aanvankelijk lag hef in de bedoe ling van het gemeentebestuur om op woensdag 19 oktober om 17.00 uur met de bewonerscommissie van 'de wo ningen aan de Maasheseweg, St. Oda- straat en Willemstraat te spreken over de renovatie of sloop van deze z.g. „arbeidswoningen". Dit gesprek is evenwel verplaatst naar maandag 24 oktober a.s. om 10 uur ten gemeentehuize. Gesproken 'zal worden over het on langs verschenen rapport van het on afhankelijke architectenbureau Mer- tens uit Hoensbroek. Wijziging spreekuur wethouder G. Schols Het spreekuur van wethouder G. Schols zal op maandag 24 oktober niet zoals gewoonlijk gehouden worden van 10 tot 11 uur, maar van 11.30 tot 12.30 uur. Openbare kem [tr Ik stc bc Op de secretar Venray ligt ter met bijlagen vanfclaa bb W. M. M. Clasin 1 Castenray om vi ?n uitbreiden van waar mest en rrfen. bewaard. Adres j i 1 weg 41, Casten; api meente Venray s eis i r M. van Lie selsteyn om verg richten, in werk r werking houden eei mesterij waar mt er werden bewaard. en Adres inrichtin selsteyn, kadastr ray sectie I nr. 2 M. H. PeetJ 60, Ysselsteyn onj oprichten, in weL werking houden! fokkerij waar nf worden bewaard, Heidse Peelweg i dastraal gemeentfl nrs. 8, 9. J. Slangen, j selsteyn om verl der Hinderwet 1 wijzigen van en varkensmestej meststoffen wortj inrichting: Eijkj steyn, kadastraal sectie O nr. 154.1 L. Camps, J 51, Oostrum i oprichten, in well werking houden] houderij waar worden bewaard Blakterweg, De fl dastraal gemeeitj nr. 763. J. CremersJ tenray om verg richten, in werf; werking houden] fokkerij waar i worden bewaarj Horsterweg 23, gemeente Venraj 211. P. Weijs, Leunen om vei der Hinderwet wijzigen van eei kuikenmesterij stoffen wordei richting: Steegsi nen, kadastraal sectie N nrs. 287 J. Arts. Ti Ysselsteyn om oprichten, in wi werking houdei houderij en mest en meststi en waar propa; Adres inrichting 42, Ysselsteyn, Venray sectie M Schriftelijke 1 verlenen van de ieder gedurende tekening van de; iiiM! brengen bij he waar dit verzoe) ingekomen bez den mede ter in Mondelinge ieder persoonlijk >ker inbrengen op eei nscl houden op woe 1977 om 15.00 i Maasheseweg 1. Beroep tegen later o.a. slecht door: a. een inwoner waar deze op erh geschied n ^od bij gemachti] tri doelde zitting b. een andere hij binnen d N; schriftelijk b uit bracht. jul Venray, 21 ok Burgemeester de gemeente Ve )gm mr. H.J.M. De J.M. Poels, seft I 2 a: ■ol y aa br< 12 id. i .ssc b jong HEI Tijdens zijn afwezigheid kreeg de 20-jarige Venrayer J. ongewenst bezoek in zijn woning op de Lang straat. Hij deed aangifte bij de Ven- rayse politie dat een 2- en 3-zits bankstel, een versterker en twee zilveren schemerlampjes waren ver dwenen. Bij onderzoek bleek dat men middels een schroevendraaier een deur geforceerd had. De waar de van het gestolene bedroeg 2500 gulden. De Venrayer vermoedde dat een hem bekende Amsterdammer die inbraak zou hebben gepleegd. De Amsterdamse politie van het bureau Warmoesstraat deelde later mede dat in de nacht van 15 op 16 okto ber zich daar had gemeld de 24-ja- rige R B., die bekende de bewuste inbraak te hebben gepleegd. Voor ia i verder onderzo ni van Venray de gehaald en in de diefstal zout )njg meisjes hebben waren inmiddel goederen weer Een getuige had sonen op het pl Uyj, op de Langstra - verkeerde in df woner aan het v oVc daarom geen al j jy J in In de va Bte tober werd eet de schoenwinke een niet afgeslo verkregen. Twe e^e stonden werden m mist wordt een aan kleingeld. W. S. uit van diefstal va uit de kelder vi iet je ki issic iny 9 u

Peel en Maas | 1977 | | pagina 10