democratische verkiezing van dorpsraad imbra STIENSTRA VENRAY ii édelen tider BOWLINGBAAN 1 VENRAY Venray ers in prov. staten POELS" RENOVATIE BEJAARDENWONINGEN WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING VAN OIRLO BEGINT DE VICTORIE Stuif es in Meubelen TAXATIEBUR0 voor een juiste waardebepaling van uw (toekomstige) woning u*hia 8 VOOR AL UW DRANKEN ERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING de men ïrwij tisc eens een keer nan's tuintje te eens een aan- zijn. Zo kan dat hij met on- 9eb' elen zijn bloe- el beter laat En als je hem doet, dan kun nan leren. eens in Uden :e bevindin gen en ook velke Cuijk en :hap(téehaald' heb" eïnformeerd. CERI IER lig zijn we in dan eens ge neer „noorde- ixmeer. Ieder- intse dorpen »orden zoekt, ngbouw be ier is gepres- Ieen Venrayse die hier een N ningen heeft eken, dat hier yp het gebied e en -aanleg verschillende net verkeers- Net als in thai gekomen urn een meta is een nieuw n en de oude romenade ge dingen, die belangstelling n ontdekken. lingen, waar in kan dat in eerste plaats atie. Venray hotel Almon- die zijn vaste gasten el De Zwaan mers, terwijl •nlust een be- ebben. En dat Venray niet igt de zaak aar is geble- yrt aan hotel- in wordt op dat het oude iden met 6 of veneens oude ilijk zijn oor- ig zal terug- culier, die in rum wil bou- kamers tel- doorkruist telbouwplan- eert. Na het partikuliere zijn hotel - Misschien t al dan niet rays winkel- verschillen, üijk in Box- iloude Steen- ik heeft ge- gangerspa ra - massaal als ferse prome- it. iet wandel- auden verge- met die van en we in de lng. ekblad lazen leentewerken wdt met het straat, maar kends frites- ln de Steen- eerd, levert geen fraai nte Boxmeer deze afval zorgen door in opruimen, luwing bleek worden. heeft er iets aan de win- bezem ter Komend weekend, zaterdag 13 en zondag 16 oktober, zullen ongeveer 900 Oirlonaren van 18 jaar en ouder de kans krijgen op democratische wijze een uit elf leden beslaande dorpsraad te kiezen. Als het aantal ingediende kandi daten een afspiegeling kan zijn voor de belangstelling van de inwoners van dit kerkdoip dan belooft het een grote opkomst te worden. De ruim negenhonderd kiesge rechtigde Oirlonaren van 18 jaar en ouder zullen hun eigen „raad van elf" op een bijzonder consciën tieuze wijze kiezen met een kies reglement en met de op het ge bied van kamer-, staten- en ge meenteraadsverkiezingen zijn spo ren verdiend hebbend hoofd van de gemeentelijke afdeling bevol kingszaken als deskundig hoofd van het stembureau Namens de verenigignen waren 14 kandidaten gesteld voor 5 be schikbare zetels terwijl daarnaast voor de 6 andere zetels op persoon lijke titel 9 kandidaen waren gesteld. De nu nog fungeier.de voorlopige dorpsraad heeft voi'ige week in zaal „de Ruif" een bijeenkoms:; belegd. Een ongekend groot aantal belang stellenden was aanwezig om zich te laten Informeren voor deze verkie zing, en de oorzaken die daartoe ge leid hebben. Op die bijeenkomst waren ook aanwezig burgemeester H. Defesche, de wethouders J. van Oers en J. Loo- nen, de gemeentesecretaris J. Poels en de kabinetchef A. Janssen. In april stapte de oude dorpsraad op omdat er een complex van moei lijkheden waren. Het aftreden werd in het Oirlose dorpsblad ,,'t Krentje" als volgt beschreven: „De dorpsraad heeft er het bijltje bij neergelegd van wege de ontwikkelingen van de laatste tijd én het blijkbaar ont breken van voldoende vertrouwen in de dorpsraad en de onredelijke en vaak negatieve zienswijze van verschillende dorpsbewoners". Een maand later, op 18 mei, werd een vergadering gehouden waarbij alle Oirlose verenigingen vertegen woordigd waren en werd een over gangsdorpsraad samengesteld om de lopende zaken af le handelen. Op 1 augustus kon de datum van de nieuwe verkiezingen worden vast gesteld. Opmeikïlijk was dat de overgangsdorpsraad geen negatieve reakties heeft ontvangen. Burgemeester Defesche sprak over de plaats en funkrie van de dorps raad, in de dorpsgemeenschap en zijn verhouding tot hut gemeentebestuur. De taak van de dorpsraad is, de leef baarheid en het welzijn van de eigen dorpsgemeenschap te 1 e vol deren en in het kontakt met het gemeente bestuur de spreekbuis van die dorps- g; meenschap te zijn. De adviezen van de dorpsraden worden serieus genomen als het ge meentebestuur L'vertuigd is dat die dorpsraad gedragen wordt door die dorpsgemeenschap. Daarom is het van belang dat die dorpsraad repre sentatief is voor dat dorp. Dat kan bereikt worden middels verkiezin gen. Zeker zal het gemeentebestuur ad vies vragen aan de dorpsraden, als het gaat om ruimtelijke ordening, bestemmingsplannen, straatnaamge- ving, ophalen van huisvuil, invoe ring van baatbelasting, zorg voor wegen, onderhoud van die wegen, de verlichting, beplantingen, sport en onderwijsvoorzieningen, gemeen schapsruimte e.d. Het bestemmingsplan Oirlo kwam ter sprake en uit do mededelingen van de burgemeester kon worden vastgesteld dat de PPC haar goed- HST ISOLIRFNDI HM .IA/INI. Thenrncfiane vraag prijs op bij GEIÏ1ERT Glfl/ BV jon ORfln/ t 2 Gemcrl lel 04923 2384 beter en goedkoper! Zoals men ongetwijfeld" bemerkt zal hebben, is het AVRO t.v.-pro gramma Stuif es in, van 1 oktober komen te vervallen. In dit program ma zouden onder meer de Venrayse mini-motorrijders optreden. Van de kant van de AVRO weet men ons te vertellen dat het geplan de programma nu verschoven is naar 5 november a.s. en eveneens te Abcoude zal worden opgevoerd. Hopenlijk zijn dan de weersom standigheden dusdanig dat niet op nieuw tot uitstel moet worden over gegaan. onroerende goederen patersstraat 16, venray - tel. 04780-3456 hand te nemen, wanneer zich weer wat vuil opgehoopt zou hebben. „Het is ten platte lande een oud gebruik dit te doen" staat in de brief van het gemeentebestuur. „Vele burgers houden dit gebruik nog in ere". Ook wat dit betreft zou Venray iets van Boxmeer mogen leren. Daardoor zou Venrays winkelprome nade op zondagmorgen ook een an der aanzien kunnen krijgen. Of Boxmeer ook veel last heeft van vandalisme is niet bekend. In Venray presteert men het prullen manden in de Grotestraat in brand te steken waarna men weken moet wachten op vervanging. Dan praten we nog niet over vernieling van bloembakken en boompjesen zwijgen we maar over de honde- poep.... In de afgelopen twee weken heeft de Boxmeerse rijkspolitie in de Steenstraat en in het winkelcentrum in Boxmeer op wisselende tijden controle uitgeoefend op het rijden per fiets in dit voetgangersgebied en het plaatsen van fietsen buiten de daarvoor aangewezen stallingen. Het resultaat was, dat een groot aantal waarschuwingen, vooral aan jeugdige personen moest worden utgedeeld en dat 17 volwassenen een bekeuring opliepen. Daarnaast wer den nog eens negen niet in de daar voor bestemde rekken geplaatste fietsen meegenomen naar het bureau waar de eigenaars hun karretje te gen betaling van een boete konden ophalen. Deze „oogst" was zodanig, dat besloten is voorlopig met de controle door te gaan. Wanneer men zoiets hoort, dan vraagt men zich toch wel af of het niet de hoogste tijd wordt, dat ook de Venrayse politie eens gaat optre den tegen de hinderlijke overlast, die het Venrayse winkelende publiek ondervindt in de Grotestraat en de Passage. Dezer dagen werd een kind, dat uit een winkel kwam, door een bromfietser in de Grotestraat onder steboven gereden. De speciale fiet senrekken zijn nagenoeg leeg op drukke dagen, maar je vindt de fietsen wel links en rechts in de Grotestraat en de Passage met „gro te concentraties" aan het begin en einde van de Grotestraat. Men bromt en fietst op alle tijden rustig door de Grotestraat en geen politie, die zich daarmee bemoeit. Nu mag de Venrayse politie niet zeggen, dat zij onderbezet is, want deze onderbezetting is in Boxmeer veel groter. Waarmee we maar willen zeggen, dat het de hoogste tijd wordt, dat de Venrayse politie het Boxmeerse voorbeeld eens gaat volgen. De tijd van waarschuwen ls na meer dan een jaar Winkelpromenade al lang voorbij. Misschien dat door daad werkelijk politie-optreden eindelijk de Venrayse winkelpromenade in derdaad wandelparadijs kan wor den. keuring had gegeven aan het gewij zigde besetmmingsplan en dat bin nen de 3 weken het schriftelijke ad vies binnen zal znn. Burgemeester Defesche verwachtte geen moeilijk heden en hoopte dat binnenkort het plan ter visie kon worden gelegd. Al zal de procedure van goedkeuring (mits er geen oezwaren worden in gediend) niet binnen een jaar klaar zijn, verwachtte hij toch wel dat bin nen 2 maanden al bouwvergunnin gen zouden kunnen worden afgege ven. Er is een z.g. „spreidingsmodel woningbouw kerkdorpen", waarin staal, dat op de Venrayse kerk dorpen met uitzondering van Leunen en Oostrum alleen door de autochtone bevolking mag wor den gebouwd. Het nieuwe bestem mingsplan voor Oirlo moet nog worden goedgekeurd door de pro vincie en wellicht, dat over een paar maanden de eerste woningen met een „verklaring van geen be zwaar", afgegeven door Maas tricht, kunnen worden gebouwd. Maar datzelfde provinciale bestuur blijft vasthouden aan een bepaal de fasering. Dat wil zeggen, dat per jaar maar een x-aantal wo ningen zullen mogen worden ge bouwd. Daarin zit 'm nu voor Oir lo de moeilijkheid. Gesteld, dat er tien autochtonen willen bouwen, terwijl Maastricht vasthoudt aan de norm van zes per Jaar, dan zit Oirlo wel mooi met de moeilijk heden te kijken. Er waren nu al 17 aanvragen \oor een bouwkavel in het plan met 37 bouwkavels. Met dat plan moei men uitkomen tot 1983, Dat wordt dus ook een aardig klus je voor de nieuwe dorpsraad. Autochtonen, zo stelde met name wethouder Loonen, moesten in ieder geval kunnen bouwen en niet be hoeven te wachten tot ze aan de beurt zijn, omdat het beschikbare contingent verbruikt is. Maar daar over beslist G.S. HOGEWEG Staande de bijeenkomst werd aan burgemeester Defesche een schrij ven aangeboden, ondertekend door de bewoners van de Hogeweg. Zij selöen dat op korte termijn iets aan die weg moet worden gedaan. De weg is abnormaal slecht. Er moeten trottoirs worden aangelegd en par- keermogelijkheden gemaakt. De be woners zijn bereid baatbelasting te betalen. Al vier jaar worden er plan nen gemaakt, maar niecs wordt uit gevoerd, aldus dat schrijven. Wet houder Loonen beaamde dat dit de slechtste weg was in de kom van een van onze dorpen. Hij gaf de verbete ring van die weg de hoogste urgen tie. Een van de vele aanwezige dames vroeg aan burgemeester Defe:che wanneer men antwoord op deze brief zou kunnen verwachten. Ze was na melijk op 11 aug. 1976 (ja vorig jaar) met e enbrief op het spreekuur ge weest en toen was een spoedig ant woord beloofd. Tot op heden echter nog geen antwoord. Zij kreeg de verzekering dat ze nu binnen enkele dagen antwoord op beide brieven zal krijgen. Aan de nieuwe dorpsraad de taak om op het vinketouw te blijven zitten opdat de toezegging inder daad gestand wordt gedaan. GEMEENSCHAPSRUIMTE OIRLO Sinds september 1975 spelen ge meenschapsvoorzieningen in Oirlo een belangrijke rol. Wij hebben daarover destijds uitvoerig medede ling gedaan. Had men aanvankelijk gedacht door verbetering van het Jeugdhuis (kosten 28.000,de jeugd een adekwaat onderkomen te hebben geholpen; en door de bouw van een aula bij de nieuwe school een oplossing te hebben voor andere gemeenschapsvoorzieningen; nu blijkt dat men wel degelijk van plan is om de oude lagere school te gaan gebruiken voor gemeenschapsruim te. Er is een werkgroep geformeerd welke o.m. de gebruiksmogelijkheden zal bestuderen. Ook is er een en- uête gehouden onder de verenigin gen en op het eind van deze maand wordt het rapport aan de dan nieuw geformeerde dorpsraad aangeboden. Voor zover nu kan worden bezien, zal de verbouw van de oude school tot gemeenschapsruimte een inves tering vragen van 250.000 gulden. Of dat een haalbare kaart zal zijn en wat de inbreng van de Oirlose ge meenschap zal zijn, hoort men later wel. Wat verder aan de orde kwam, dat was de gevaarlijke situatie rond de „verbeterde" Oirloseweg, waar vooral door het zware verkeer te hard gereden wordt. De wegkanten zijn zeer gevaarlijk voor de wielrij ders. Dit zal door openbare werken nader worden bekeken. Ook zal bekeken worden of op korte termijn een stukje grond van de fam. Friessen kan worden aan gekocht, zodat eindelijk een weg in het bestemmingsplan kan worden aangelegd. Boerderij Hesen zal ze ker geconserveerd worden en niet gesloopt. Het college was ook van oordeel dat dit een markant punt ls in Oirlo dat bewaard moet blijven. Tenslotte ligt er voor de nieuwe dorpsraad een gloednieuwe taak weggelegd, nu tijdens de dorps vergadering gediscussieerd moest worden over een dorpsraad-kan didaat, waarvan bekend is, dat hy sterk de P.v.d. A-beginselen aan hangt. De tijd, dat de Oirlose be volking louter en alleen bestond uit trouwe en brave kerkgangers, onderdanig aan hun parochieher der, is voorbij. Evenals de tyd dat katholieken, die op een andere party stemden met hel en verdoe menis werden bedreigd. De tyden zyn veranderd en logisch is het, dat „andersdenkenden" ook hun vertegenwoordiger in de dorps raad willen hebben. Wil men de mocratische verkiezingen, dan moet men dit democratische ge volg ook accepteren. Misschien kan straks de nieuwe dorpsraad de tegenstanders van deze kandi daat duidelijk maken, dat een communist een socialist is, maar dat niet Iedere socialist ook een communist is. Als men ook daarin slaagt, dan kan van Oirlo de victorie begin nen Velen maakten op deze bijeen komst van de gelegenheid gebruik om de 'kaart van het nieuwe be stemmingsplan te bekijken, waarbij een van de deskundigen van de ge meente Venray tekst en uitleg gaf. En nu is het maar wachten op de uitslag van de verkiezing. Wie van de twee? De oude en de nieuwe school in Oirlo. Belden staan kandidaat om als gemeenschapsruimte in gebruik te worden genomen Als alles loopt zoals men gepland heeft, krijgt Venray nog voor car naval van het komend jaar zijn eer ste bowlingbaan. De heer A. v. d. Beuken is n.l. achter zijn Calimero- bar aan de Langstraat begonnen met de bouw van een grote dancing, waar in het sous-terrain een bow lingbaan met bar etc. zal worden ingericht. De bedoeling is dat in deze 13 x 30 meter grote bouw 3 banen worden gemaa'kt. De bovengrondse dancing zal zodanig worden, dat er ook uit voeringen gegeven kunnen worden. Ook hier zorgt een keuken met bar dat de inwendige mens niets tekort zal komen. Na het gereedkomen van deze bouw zal tijdelijk voor een geïmpro viseerde toegang gezorgd moeten worden, want de feitelijke hoofd ingang tot deze inrichting komt te liggen aan het grote parkeerterrein dat gepland is op het terrein van de Gouden Leeuw en uitmondt in de nabijheid van het St. Annaka pellet je aan de Langeweg. De bowlingsport mag zioh de laat ste jaren in een groeiende belang stelling verheugen. Er zijn zelfs al clubs gevormd die in competitie verband spelen. Zij hebben voor dit spel een beperkte keus uit de banen te Blitterswijck, Venlo. Liessel, Gel drop en Eindhoven. Een beperkte keus, omdat, zeker in de weekends, deze banen praktisch steeds volge boekt zijn. Zoals bekend heeft de „club van zeven" die een invulling gemaakt heeft van het recreatiegebied Vlak water, in haar studie ook gewag ge maakt van het nut van een bowling baan op het huidige kampteerter- rein. Verder is bekend dat er nog gegadigden zijn die in Venray zoe ken naar. een geschikt stuk bouw terrein om een bowlingbaan in te richten. Wlnd-en-weder-dienende, hoopt 't Aannemingsbedrijf Gebr. Janssen nog voor carnaval deze nieuwbouw gereed te hebben. Het ziet er niet naar uit dat Ven ray bij de komende verkiezingen voor de Provinciale Staten weer drie inwoners in dat college gekozen krijgt. Momenteel zijn de zetelhou ders Mevr. Poels-Peters, dhr. van der Sterren en Mevr. Cleerdin-Ja- nus. De Statenkring Horst van de C.D.A. heeft n.l. de heer van der Sterren op een niet verkiesbare plaats gezet. Uiteraard is dat slechts een voor dracht aan het provinciale bestuur, doch men mag aannemen dat de volgorde vrijwel ongewijzigd ge handhaafd blijft. Mevr. Poels-Peeters staat op deze- voordracht op de 2e plaats. Bij de WD is mevr. Cleerdin-Ja- nus van de eerste plaats naar de 2e verhuisd. Als eerste kandidaat staat vermeld de heer Thijssen, de fractie voorzitter van de WD in Venrays gemeenteraad. Uiteraard wordt ook hierover het laatste woord gezegd a.s. vrijdag in de Statenkiesikring Horst. Was U al bij 55 in Horst Stianstra Venray BV. Stationsweg 11. tel.04780 4438 Wi| verzorgen voor u: hoop en verhoop huur en verhi taxaties bouwproiehtenontwihheling hypothehen verzekeringen beheer Met enig plechtig ceremonieel heb ben vrijdag j.L mevr. Engels en het echtpaar Bruno de sleutels terug ontvangen van hun nu gerenoveerde bejaardenwoningen, aa nde Zuidsin gel. Het was burgemeester Defesche, die deze sleutels overhandigde, na in een sympathieke speech de be woners gefeliciteerd te hebben met deze renovatie, welke voor hen nog al enig ongemak veroorzaakt had. Hij hoopte dat de bewoners hun wo ningen nog terug zouden kennen en nog lang mogen profiteren van het verbeterde woongenot. Met de sleu tels ontvingen deze eerste repatrian ten van de burgemeester en van de wijkraad Zuid een bloemstuk je. De voorzitter van de Woningbouw vereniging Noord Limburg, de heer Ir. Chr. Leurs, sprak in zijn wel komstwoord zijn dank uit aan allen die aan de renovatie van deze wo ningen hebben bijgedragen. Maar speciaal ging zijn dank uit naar de bewoners van deze 22 woningen en aan hen die hen tijdelijk onderdak gegeven hebben. Want zonder hun bereidwillige medewerking was de ze renovatie onmogelijk geweest. Het direktie-lid de heer H. de Klerk lichtte in duideUjke taal de betekenis toe van de renovatie in de woningbouw. Ook over de problema tiek die hierbij naar voren komit, vertelde hy het een en ander. „De wijsheid komt met de jaren", aldus de heer De Klerk, en dat geldt ook bij renovatie. Telkens komt men voor problemen te staan die vooraf niet te overzien waren. Als er al eens fouten gemaakt worden, is dat weer een goede les voor een volgen de renovatie. BERGMANS UW ADVISEUR PATERSTRAAT 31 TELEFOON 04780 - 4433 Na het officiële gedeelte splitste het gezelschap zich in meerdere groepjes om de gereedgekomen wo ningen te bezichtigen en om de stand van zaken in eigen woning in ogen schouw te nemen. Men mag trou wens gerust zeggen dat de bejaar den de werkzaamheden op de voet volgen en bijna dagelijks van hun belangstelling blijk geven. Aannemersbedrijf Verhoeven is nog steeds voor op het bouwschema en men mag dan ook aannemen dat alles volgens de planning gereed zal zijn. Dat de voortuintjes de vernie ling in gegaan zijn, was een onver wachte tegenvaller, maar deze zul len uit een speciaal potje van de Woningbouwvereniging opnieuw be plant worden. Zyn we goed ingelicht dan wil de wijkraad Zuid by het gereedkomen van de laatste gerenoveerde bejaar denwoning zorgen voor een feeste lijk tintje. Wij hopen daarover bin nenkort meer te kunnen vertellen. HYPOTHEKEN VERZEKEREN

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1