nog geen oplossing voor 'arbeidswoningen' W en w Bambino verkoopster Bouw- en Houtbond NKV in 't goud J „GOED ONDER DAK" MET AMAK WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING elen de ng- in irpen >5; Ic Onafhankelijk architecten-bureau brengt Receptie ?Sub Matris Tule la Bambino NIEUWS VAN DE HAZEMAND V\i' ober 1977 No. 40 ACHT EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS KERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 24 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING i er dan weer pn de zaak reno- le woningwetwo- |jek Maasheseweg, astraat. Dit licht |iden mate uitge- ings verschenen Irchitectenbureau architect te de sloop c.q. re- A roningen in de [esproken en ge en w. in april irofureau opdracht Ti erend onderzoek Ogelijkheden van in-|woningen in te 62 en irac :n' na het ver- icht is het vrij Jan binnengeko- nen stuk" vorige leden ter inzage en H. v.d. Locht, aa(fcnings er tijdens y rgadering geen gesteld, was het jk zonder meer stuur voor ken- r' en en doorge- maresse van de ^^bouwvereniging P-0 j werd wethouder igenheid gesteld rapport pas en- Jas en dat er nog J,^ geweest om het |de wethouder, tdeerd met de j èn de bewo- goed kontakt toe, dat het rap en hij kon niet iderkomen van ilg is van ach- Hij voerde ver- if 1949 niet is :n goede beurt :n geld beschik- [root onderhoud. vroeg zich ver ren van de wa ag van 60.000,- haalbare kaart Qpj kwestie op zeer commissie voor verkeer te zul- pti w H, van der Ster van de kerk- n het college van jk aan herinnerd VI maart 1976 zich college heeft ge- ^et spreidingsmo- Hh het provinciaal nber 1977 nog bestemmings- Juwgrond. maar 7 ^evreden mensen ueg tie tijdens de ring haar onge- iiitspreken. Ge- tadere inlichtin- stand van za- resultaten van de Provinciale te Maastricht. antwoord van intensief over al ambtelijk ni- ialfjaar van 1977 beginselakkoord ik woningbouw- dorpen. I van dat resul- ii 1977 gewijzig- dorpen Merselo lieuwe plannen de en Oirlo om ai de provinciale issie. vraagpunten zijn op 28 september haar eindadvies it de voorbespre- Bkregen dat over de voorgelegde ingestemd. !d aldus het tot verdere uit- twerpen worden de aanvang van tellingsprocedure ichten is. Het Wie verwacht mocht hebben, dat het Architectenbureau Ir. P. A. M. Mertens architect bna te Hoensbroek als onafhankelijk bureau een gedeken rapport over de renovatiemogelijkheden van de 22 wonin gen aan de Maasheseweg, Sint Odastraat en Willemstraat aan het college zou hebben aangeboden, is wel ietwat bedrogen uitgekomen. Het resultaat van het „oriënterend onderzoek naar de renovatiemoge lijkheden" waartoe b. en w. de architect in april j.I. opdracht heb ben gegeven, beslaat slechts acht velletjes papier plus een' „boek werkje" waarin, voor de leek onleesbaar, de resultaten van het tech nisch onderzoek zjjn aangegeven. Het vreemde is, dat duidelijk in het rapport wordt gesteld, dat het complex bestaat uit 22 woningen, welke zijn te onderscheiden in vier woningtypen, maar dat in totaal van drie woningen de technische kwa liteit is onderzocht. „Dit onderzoek vond hoofdzakelijk plaats op basis van visuele waarneming" aldus het rapport. Het lijkt ons daarom bijzon der moeilijk de uitslag van deze vi suele waarneming representatief te noemen voor alle 22 woningen ALGEMENE INDRUK Hoe het ook zijn moge: onderzocht zijn de woningen Maasheseweg 54, Maasheseweg 42 en Odastraat 1. Over de kwaliteit van deze wonin gen ontworpen door architect Jan Stuyt en in de jaren 1919-1920 onder directie van „Ons Limburg" ge bouwd en thans eigendom van de woningbouwvereniging „Noord Lim burg" wordt gezegd, dat zij inder tijd goed en solide zijn gebouwd. „Het gehele complex maakt door de kleinschaligheid van de woningen, de toegepaste materialen en door de aanwezige groenvoorzieningen langs de Maasheseweg en tussen en achter de woningen „EEN VRIENDELIJKE INDRUK", zo staat in het rapport te lezen. „Deze indruk wordt verstoord ter plaatse van de gesloopte woningen aan de Odastraat en Willemstraat, waar tengevolge van de vele door de bewoners aangebrachte bouwsels een rommelig beeld is ontstaan. Ook het door de sloop ontstane „gat" in de straatwand maakt een minder prettige indruk. Aangepaste nieuw bouw zou hier overwogen moeten worden", aldus een constatering waarvoor men bepaald geen „onaf hankelijk architectenbureau" behoeft te zijn KWALITEIT De opmerkingen in het rapport gaan in hoofdzaak over technische veroudering, achterstallig onderhoud, aantasting als gevolg van achter stallig onderhoud, oorlogsschade, als mede technische veroudering als ge volg van gewijzigde inzichten, voor schriften e.& Over het buitenaanzicht van de woningen stelt de architect, dat de indruk van de totale constructie goed is. Maar hij voegt er wel aan toe, dat er sprake is van incidentele scheur vorming in de gevels, aangetast voegwerk, plaatselijk verrotte hou ten ramen, deuren, kozijnen en dak kapellen. Tochtverschijnselen zouden het ge volg kunnen zijn van kieren in de kozijnen; de karakteristieke houten dakoverstekken zijn sterk aangetast en de dakpannen en de schoorstenen buitendaks zijn sterk verweerd, etc. Wat „binnen" betreft concludeert de Hoensbroekse architect, dat hier de afwezigheid van een douche- of badruimte vermeld moet worden en dat ook de toilet-inrichtingen, als mede de electrische installaties sterk verouderd en ontoereikend zijn. aluminium schuifwand met The/imvfiane vraag prijs op bij GEfïlERT GLflbv jfln QRfin/ Burg Rietmanstr 2 Gemert tel 04923 2384 I beter en goedkoper! 55 Op het op 18 september j.I. gehou den Bondsconcours te Hooge-Mierde behaalde het Tamboercorps van de Oostrumse harmonie ,Sub Matris Tu- tela' onder leiding van de heer P. Poels, in de eerste divisie een eerste prijs met promotie. Ter gelegenheid van dit sukses zal op zaterdag 8 oktober een receptie worden gehouden in het parochie huis aan de Watermolenstraat te Oostrum, van 20.00 tot 21.00 uur. SPECIAALZAAK IN KINDERKLEDING Voor deze zaak, welke speciaal gericht is op de betere kinder kleding in de leeftijd van 0 tot 12 jaar zoeken wij kontakt met een Wij stellen het op prijs onze cliënten verantwoord te adviseren, vandaar dat wij een verkoopster vragen met ruime ervaring en daardoor goede verkoopeigenschappen. De werktijden zijn gelijk aan de winkeluren. SPECIAALZAAK IN KINDERMODE Grotestraat 30 Venray telefoon 04780-2511 na 18 uur 2205 deels reeds lopende overleg over de grondverwerving zal dan zoveel mo gelijk worden bespoedigd. Voorbereiding voor nieuwe plan nen voor de dorpen Smakt, Veulen en Vredepeel zullen, naar het college verwacht, nog in de eerste helft van 1978 ter vaststelling aan de gemeen teraad kunnen worden voorgelegd. Verwachtte het college, dat met dit antwoord de kerkdorpenfraktie voldoende was ingelicht, het tegen deel bleek waar, want d heer v. d. Sterren hield zich óf van de dommen óf wilde proberen met de verkiezin gen in het vooruitzicht een stunt je uit te halen. „Er moet wat gebeuren1 zei hij, „er is wrevel op de dorpen en mensen die elders wonen willen terug". Wethouder Schols probeerde de heer v. d. Sterren uit te leggen, dat in <Je afgelopen jaren al meer "Wo ningen op de kerkdorpen zijn ge bouwd dan Maastricht heeft toege staan. „Méér kan gewoon niet", zei hij. Volgens de wethouder mocht men niet stellen en zeker niet volhouden, dat er in de dorpen niet gebouwd is. Als voorbeeld noemde hij Oirlo, waar men in 1976 tien woningen heeft ge bouwd, terwijl er zes gegadigden voor waren. „Er is ruimschoots ge bouwd en nu mag men niet aan het zeuren en zaniken blijven", vond de wethouder, die er aan herinnerde, dat de woningbouw in Venray er zeker zo beroerd uit ziet als de heer v. d. Sterren probeerde te schetsen. En nogmaals betoogde wethouder Schols. dat Gedeputeerde Staten be slist niet zullen afstappen van de aantallen woningen welke per jaar op de dorpen mogen worden ge bouwd. Wat betreft de woningbouw in Venray zei de heer Schols, dat hij het stille vermoeden heeft, dat in het midden van het volgend jaar, hoog uit in het derde kwartaal, in plan Landweert kan worden begonnen met de bouw van 532 woningen in verschillende categorieën. De heer Konings wilde de heer v. d. Sterren nog een goede hint meegeven. „Wanneer de kerkdorpen fraktie zo graag bouwen wil op de kerkdorpen, dan moeten de leden van de fraktie in hun dorp dan hun invloed laten gelden opdat er bouw terrein voor woningbouw beschik baar komt", adviseerde hij. En als dè ontdekking van het jaar komt, dat in de opgenomen wonin gen een centrale verwarmingsinstal latie ontbreekt! Dat de bewoners behoefte hebben aan een grotere woonkamer is ook een van de conclusies evenals de fei ten, dat hang- en sluitwerk, alsmede de betimmeringen van kozijnen e.d. verouderd zijn, de trap in een wo ningtype erg stijl is, het portaal na bij de voordeur van een ander type erg eng is, de ventilatievoorzienin- gen plaatselijk ontoereikend zijn en de woningen niet zijn aangesloten op het centraal antennesysteem RENOVATIEMOGELIJKHEDEN Bij het onderzoek naar de renova tiemogelijkheden heeft de architect zich laten leiden door de recent door de minister uitgebrachte „Uitgangs punten voor woontechnische mini- mum-eisen bij woningverbetering" (mei 1977), de door de bewoners van de opgenomen (3 woningen aan hem kenbaar gemaakte wensen en de door de minister gestelde eis. dat de woningen na renovatie een levens duur van minimaal 25 jaar moeten hebben. De renovatie zou dan moeten be staan uit: het verrichten van achterstallig onderhoud, het aanbrengen van technische verbeteringen en ver anderingen e.d. waardoor de wo ningen tevens een levensduur krijgen van minimaal 25 jaar; het vernieuwen of uitbreiden van technische installaties inclusief het aanbrengen van een centrale verwarmingsinstallatie; het aanbrengen van wooncom- fortverbeteringen. Grote vereenvoudigingen en/of be zuinigingen worden door de archi tect als niet veran^'-'^rd beschouwd. CONCLUSIE De architect komt dan tot de con clusie: „De stedebouwkundige opzet van het complex, alsmede het vrien delijk karakter, geven aanleiding tot handhaving van het totale complex, waarbij gewezen wordt op de wen selijkheid van het aangepast opvul len van de „gaten" ter plaatse van de gesloopte woningen. Ook het verwijderen van de on aangepaste bouwsels dient hierbij te worden betrokken, evenals mogelijke wijzigingen van de infra-structuur rond de woningen". KOSTENRAMING Tot slot komt de architect tot een raming van de kosten van een eventuele renovatie Deze wordt door hem becijferd op 53983,per wo ning, exclusief de kosten van tijde lijke huisvesting tijdens de renova tie, de kosten van een centraal an tennesysteem, de kosten van moge lijke garages e.d. Thans is het aan de woningbouw vereniging om samen met de ge meente èn de bewoners de haal baarheid van een mogelijke renova tie te bestuderen. Maar nogmaals: wij wagen het te betwijfelen, of dit oriënterend onderzoek wel een goe de basis zal zijn om tot een oplossing van dit al lang spelende probleem te komen. Nader vernemen wjj dat de bewo nerscommissie van de veelbespro ken woningen aan de Maashese weg St. Odastraat en Willemstraat door het gemeentebestuur zullen worden uitgenodigd voor een ge sprek ten gemeentehuize op woënsdag 19 oktober om 17.00 uur. Gesproken zal worden over het hierboven vermelde rapport van het onafhankelijk architectenbu reau Mertens uit Hoensbroek over de renovatie/sloop van de uit 1919- 1920 daterende woningen. Het ge sprek zal worden geleid door wet houder G. Schols in aanwezigheid van een vertegenwoordiger van de woningbouwvereniging „Noord - Limburg". Geltfk met de uitnodiging zal een aantal exemplaren van het archi tectenbureau Mertens aan de be wonerscommissie ter bestudering worden toegezonden. ZIE ONZE ADVERTENTIE EUDERS IN DIT BLAD PTT was vlot met gelukstelegram Zonder hieraan veel woor den te besteden heeft de ge meenteraad in zijn laatste ver gadering besloten een krediet van 51.600,beschikbaar te stellen ten behoeve van aan leg en inrichting van 'n twee tal speelterreinen nabij de Luciaschool. Alleen de heer J. Konings merkt op, dat er eindelijk in een woonwijk iets goeds tot stand-komt. Nauwelijks was dit raads besluit met een slag van de voorzittershamer beklonken of de PTT besteller van Duiven voorden, in zijn vrije tijd be stuurslid van de werkgroep Luciaschool, stapte in „vol or naat" naar de collegetafel en overhandigde de raadsvoorzit ter een gelukstelegram, ge adresseerd aan het college van b. en w. en de gemeenteraad. „Hartelijk bedankt namens de kinderen van de buurt en de Luciaschool", luidde de in houd van het telegram. De afdeling Venray van de Bouw en Houtbond van het Nederlands Katholiek Vakverbond heeft de mijl paal van 50 jaar vakbondswerk be reikt en wil dit feit niet onopge merkt voorbij laten gaan. Al zijn de verhoudingen op maatschappelijk terrein ingrijpend gewijzigd en heeft de verhouding werkgever-werkne mer in het bouwbedrijf een verheu gende verandering ondergaan en zijn de sociale voorzieningen aan merkelijk verbeterd, de bond heeft nog steeds bestaansrecht. 'Eigenlijk is het niet juist te spre ken over „50 jaar afdeling Venray". Reeds veel eerder hadden de Ven- rayse mannen in de bouw de roep stem van de Pauselijke Encyclieken gehoord, want bij de gouden jubila rissen van nu zijn mannen die reeds langer dan 50 jaar lid van de Bouw bond waren. De brand van de Pa terskerk en de daarmede verband houdende herbouw was aanleiding tot de heroprichting van de afdeling Venray. Toen de herbouw van de Paters kerk aan de orde kwam bleek dat het voor mannen als de legendari sche Dr. Henry Poels, aalmoezenier van Sociale Werken in de Mijn streek, het een moeilijk te verteren zaak was, dat in zijn geboorteplaats Venray de Paterskerk herbouwd zou worden door arbeiders in de bouw, die niet georganiseerd waren. Hoofdbestuurder Nico Windt uit Nijmegen belegde, gesteund en in aanwezigheid van Dr. Poels, een ver gadering in het Patronaat om te ko men tot heroprichting van de afde ling Venray. De afdeling Venray, welke reeds een bloeiperiode in de jaren 1914-1918 had gehad, was ter ziele gegaan omdat vele arbeiders door de hoge lonen het lid zijn van een bond niet meer zagen zitten. Maar de hoge lonen kelderden toen er minder werk was. Zo zelfs dat in 1927 voor een metselaar 30 hele centen per uur werd betaald terwijl een opperman een stuiver minder per uur verdiende. Op die oprichtingsvergadering was de stemming onder de arbeiders zo in mineur, dat zich niemand als lid van de bond durfde op te geven, uit vrees geen werk te krijgen, ook niet bij de herbouw van de Paters kerk. Maar Dr. Poels wist de arbei ders te overtuigen. Hij wilde het wel eens meemaken dat de katholieke aannemerspatroons van het Katho lieke Venray maatregelen wilden ne men tegen die arbeiders, die de roep stem van de Paus hadden verstaan. Hij kondigde persoonlijk straffe maatregelen tegen die patroons aan. Dat was het sein voor de arbeiders om zich te organiseren. Dr. Poels wist zich gesteund door de burgemeester van Venray en het hoofdbestuur van de bond. In de be spreking welke met de patroons werd gehouden bleek dat odk dezen een rulimer standpunt ten opzichte van de georganiseerderi gingen innemen. Maar ook deden de crisisjaren geen goed aan de uitbouw van de bond, maar door de vasthoudendheid van de bestuurderen groeide er toch een sfeer van samenwerking tussen de werknemers en werkgevers. De plaatsleijke kontrakten werden door het bestuur met de werkgevers afgesloten en toen nadien provincia le en landelijke kontrakten werden afgesloten kwamen er betere sociale voorzieningen, vergoedingen voor onwerkbaar weer, betalingen voor de algemeen erkende Christelijke feestdag en vakantieregelingen en bindend vastgestelde lonen tot stand. Op 27 juli 1941 nam de afdeling Venray maatregelen om de afdeling met 160 leden te liquideren. Eervol was de ondergang en het duurde tot 17 maart 1945 toen in zaal Verheu gen de op de fiets vanuit Nijmegen gekomen hoofdbestuurder Nico Windt voor een stampvolle zaal de vlag van St. Jozef weer kon hijsen. De heroprichting van de afdeling was een feit en ze werd heropge richt met meer leden dan toen de afdeling werd opgeheven. Venray verwoest en geschonden door oorlog, bezetting en bevrijding herrees uit zijn as en aan die her bouw hebben juist de Venrayse bouwvakkers een werkzaam aandeel gehad. Een van de meest verdienstelijke werkers is zeker geweest de onver getelijke Wim Peeters die reeds vrij kort na de oorlog tot hoofdbestuur der werd aangesteld. Aan hem is het te danken dat vele afdelingen in de kring Venray herrezen en groter werden. Met trots wist het bestuur van de afdeling Venray enkele jaren geleden te melden dat deze afdeling de 500 leden was gepasseerd en dat het de grootste afdeling van Zuid Nederland was geworden. Maar men vindt het nog altijd jammer dat er nog zoveel buiten de organisatie staan. Men moet niet zeggen dat een or ganisatie niet meer nodig is nu er voor de werknemer een verzorging is van de wieg tot het graf. De vele sociale voorzieningen zijn juist het werk van de vakorganisaties. Als wij de bedragen zien. welke nu door de juridische bijstand van de vakorga nisatie alleen voor de leden van de afdeling Venray in een jaar zijn be steed, zijn dat vele tienduizenden guldens. Daarbij springt een geval van een smartegeld van 100.000, er ver bovenuit maar ook de bedra gen van 25.000,zijn niet te ver- waarlozen. Geschillen met Belgische en Duit se werkgevers zijn nog altijd aan de orde en belopen per jaar meer dan 100.000. Ook de belasting teruggave is altijd nog de moeite waard. Vele honderdduizenden guldens aan va kantiegelden en werkloosheidsgelden worden op het eigen kantoor aan de Burg. v. d. Loostraat uitbetaald; niet alleen aan georganiseerden, maar ook aan degenen die het niet nodig vinden lid te worden of te zijn van de vakorganisatie De afdeling Venray van de Bouw en Houtbond heeft vele represen tanten in diverse organisaties en in stellingen. Dan denken wij vooral aan de Ontslag- en Adviescommissie van het G.A.B., de Regionale com missie van RWW en WWV, de bij standscommissie, de centrale van het NKV, Herwonnen Levenskracht en de Regionale Opleidingscommissie. Daarnaast hebben reeds vele tien tallen kaderleden van de Bouw- en Houtbond zitting in Venrays gemeen teraad. De vergaderingen van deze vak organisatie zijn niet meer zo in trek als vroeger, maar het bestuur denkt nog aan vele bindingen met hun le den. Om die bindingen hechter te maken wordt er iedere twee jaar een feestavond georganiseerd en de ge pensioneerden worden niet vergeten want ook iedere twee jaar wordt er voor deze pioniers een dagtocht ge organiseerd. De zieke leden worden met Kerstmis met een kerstpakket verblijd. DE JEUGD Het is opmerkelijk, dat de Ven rayse jeugd wèl lid is van deze ook voor deze tijd nog noodzakelijke vakorganisaties. De jeugd mag dan anders gevormd zijn, men wil wel degelijk de jeugd nog betrekken in het vakbondswerk om hun tijdig in te passen in het kader. Daarom hecht het bestuur grote waarde aan de vorming aan die jeugd tot kader lid. DE PIONIERS Bondsvoorzitter Leo Brouwer komt op zondag 23 oktober naar Venray om in zaal „In den Engel" persoon lijk dank te zeggen en te feliciteren namens het hoofdbestuur en om een viertal naar voren te halen dat 50 jaar onafgebroken lid is van de vakbond. Dat zijn Johan Loonen, Piet Lenssen. Toon Stevens en Fér van Zwamen. Daarnaast is er nog een lid van 40 jaar en zeven die 25 jaar lid zijn van de vakbond. Vervolg eerstvolgende tekstpagina. MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 VENRAY I047S0) 3456

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1